Na zware marathonzitting kwam E.E.G.-ministerraad zondagochtend vroeg tot belangrijke besluiten 3 Miliiaire commandant van midden-Java ontslagen AMERIKA VERWERPT RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN HET WEER If14 Kleine planeet kan (in 1968) gevaar opleveren voor de aarde Dinsdag Kennedyronde Niet icteaal Hogere melkprijs tegen: speciaal haaruitval-roos-kaalheid Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Beleg van Chinezen wordt attractie Historische dag Vele miljoenen voor Italië Commentaren Kwalijkste onderdeel Minimum Prijs van de suikerbieten Verboden krant Theater Geen persoons verheerlijking; Het nieuwe kabinet -,Omdenikbaar" kleine kans Franfcirtn* fcg tóooaamtatsTEFNEUZEN Dlrêëtefflr-ÏTöftïJréaaeféar! I. van 3« Sanda Redactie- en Administratie-adres- Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE Maandag 25 Dinsdag 26 juli 1966 22e Jaargang No. 6737 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzea' Advertentieprijs per mm 18 et; minimi»» «r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nftnmer tot 10 uur voormiddag. De ministerraad van de E.F..G. is er na een zware marathonzitting in geslaagd zondagochtend vroeg tot een akkoord te komen over hot sluitstuk van «le gemeenschappe lijke landbouwpolitiek, n.l. een Europese marktorganisatie voor groente en fruit en Europese prij zen voor belangrijke produkten als melk en suiker. Vooral Nederland en Italië heb ben vele aarzelingen en twijfels moeten overwinnen voor zij uitein delijk 's ochtends om half vijf in stemden met een laatste compro mis, dat de E.E.G.-commissie zater dagnacht om twaalf uur had opge steld aan de hand van de discus sies van de voorgaande dagen. De ministers zijn echter niet meer toegekomen aan twee andere belangrijke agendapunten: het vaststellen van het E.E.G.-aanbod voor de landbouw in de Kennedy ronde en de fusie der drie uitvoe rende Europese organen (E.E.G.- commissie, Euratom-commissie en hoge autoriteit der E.G.K.S.). De Nederlandse staatssecretaris mr. M. de Block, die de minister raad heeft voorgezeten, deelde na afloop van de conferentie mede, dat de ministers dinsdag weer bij eenkomen om te spreken over de Kennedy-ronde. De kwestie van de fusie moet echter worden uitge steld tot na de vakantie, zo zei hij. Mr. De Block betuigde namens de ministers van buitenlandse za ken zijn dank voor het werk dat de ministers van landbouw onder leiding van minister Biesheuvel sedert donderdagochtend hadden verzet om het akkoord voor t.e be reiden. Minister Biesheuvel gaf toe, dat het bereikte akkoord „geen ideaal akkoord" was en dat vooral Neder land en Italië er grote moeilijk heden mee hadden gehad. „Mijn Italiaanse collega en ik hebben hiermee grote politieke risico's ge nomen", zo zei hij, „maar in de po litiek. moet men nu eenmaal in al ternatieven denken en dit was het best bereikbare alternatief". Het akkoord omvat o.m. een Europese melkprijs (die over twee jaar zal ingaan) van 39 pfennig (de huidige Nederlandse melkprijs van 33% cent komt overeen met 37 pfennig). Een Europese suikerprijs die vrij hoog is voor bepaalde ba- sishoeveelheden die van land tot land variëren en een stuk lager voor dat deel van de produktie dat deze quota te boven gaat, alsmede een ingewikkelde groente- en fruit- (Adv.) ALCOCHIN NIEUWE DEPRESSIE Na een weekeinde met zonnige périoden en temperaturen die on geveer normaal zijn voor de tijd van het jaar, is in de nacht van zondag op maandag een koufront gepasseerd. Achter het front stroomde met matige tot krach' tige winden aanzienlijk koelere polaire lucht ons land binnen. Bij de frontpaesage viel in het gehele land ongeveer 10 mm regen. Het vliegveld Ypenburg meldde 18 mm. Ten noordwesten van Ierland is een nieuwe depressie in de circulatie opgenomen. Deze wordt voorafgegaan door een hoge luchtdruk waarvan ver wacht wordt, dat deze in de nacht van maandag op dinsdag voorbijtrekt. Dinsdag zal de nieu we depressie, die in de richting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Koude nacht Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Overwegend matige noordwestelijke wind, la ter krimpend naar zuidwest tot zuid. Koude nacht, morgen iets hogere temperaturen dan van daag. DINSDAG 26 JULI Breskens 8.21 8.55 Terneuzen 8.57 9.31 Hansweert 8.31 10.05 Walsoorder, 8.10 10.14 WOENSDAG 27 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.35 10.11 10.45 10.54 10.10 10.46 11.20 11.92 op 4.50 4.52 4.32 zon onder 20,12 20.40 aoae van Zuid-Engeland koerst, zijn invloed op het weer in ons land gaan uitbreiden. Op de nadering van de depres sie krimpt de wind naar richtin gen tussen zuidwest en zuid. Ver wacht wordt dat daarna in de loop van de dag een nieuwe re genzone Nederland bereikt. Na een koude nacht zullen de tempe raturen dinsdag iets hogere waar den bereiken dan maandag. Het beleg van de Chinezen in Den Haag blijkt een attractie te worden voor honderden menens. Soms staan er tientallen perso nen tegelijk langere tijd voor de diplomatieke kanselarij van de volksrepubliek China aan de Haagse Adriaan Goekooplaan te kijken naar het fraaie gebouwen complex. Daarin loopt af en toe eens iemand in het halletje, van daaruit wordt soms een foto van de belangstellenden gemaakt. Een enkele keer klinkt radiomu- ziek door naar buiten. De klan ken worden meestal overstemd door het motorgeronk van brom fietsen en auto's. De drukte is de politie niet ge heel welgevallig. Daarom werd zondagmiddag een waehtverbod in idte laan ingesteld. Zaterdag avond laat legde de politie een verhoogde waakzaamheid aan de dag. Tot de politie was het ge rucht doorgedrongen, dat jonge ren een plan koesterden om bij het gebouwencomplex van de Chinese missie in ons land „een demonstratie of iets dergelijks" op touw te zetten. Nog vóór het middernachtelijk uur was de ex tra mankracht weer ingezet voor het gewone patrouillewerk. WEER ONLUSTEN IN BELFAST regeling met een gevarieerd stelsel voor ingrijpen op de markt, als de prijzen teveel dalen als gevolg van het grote aanbod; voorts steun bij export en voor de opbouw van pro ducentenorganisaties in de part nerslanden, waarmee men een ver betering van de marktstructuur hoopt te bereiken. Het groente- en fruitreglemert voorziet in een overgangsperiode van drie jaar. Mr. Biesheuvel noemde het pak ket van deze marathon een van de allerbelangrijkste dat ooit de E.E. G.-ministerraad is gepasseerd. In belangrijkheid overtroffen de be sluiten van nu die, welke de minis ters in mei hebben genomen in zake de gemeenschappelijke finan ciering van de E.É.G.-landbouw- politiek en het akkoord van 1964 inzake de graanprijzen. Volgens prof. Hallstein, de voor zitter der E.E.G.-commissie, was het akkoord wellicht de belang rijkste stap die de E.E.G. ooit had gezet op de weg van de integratie. Zonder gemeenschappelijke land bouwpolitiek kon geen echte ge meenschap ontstaan, die een solide basis voor een politieke gemeen schap kon vormen. Dit is een historische dag, zei hij, ook al omdat dit wellicht de laat ste keer is geweest dat men de procedure van een marathonzitting heeft moeten doormaken. Mr. De Block vestigde er aan het slot van de persconferenie de aan dacht op, dat het akkoord van zon dagochtend inzake de landbouw samenhangt met het akkoord dat de ministers nog moeten treffen inzake de Kennedy-ronde en de formalisering van de reeds bereik te beslissingen inzake de gemeen schappelijke financiering van de landbouwpolitiek en de datum van ingang van de douane-unie van de „zes". Het prijsniveau, waarop in de groenten- en fruitmarkt kan wor den ingegrepen, varieert tussen 40 en 70 procent van de basisprijs. Die basisprijs is het rekenkundig gemiddelde van de marktprijzen van de laatste drie jaren. Bij de be rekening van dit gemiddelde zijn extreem' hoge en extreem lage prij zen, alsmede de prijzen aan het begin en aan het eind van het ver koopseizoen, buiten beschouwing gelaten. Voor bloemkool en tomaten kan het interventieniveau liggen tussen 40 en 45 procent van de basisprijs, voor appelen en peren tussen 50 en 55 procent, voor sinaasappelen, mandarijnen, citroenen, perziken en tafeldruiven tussen 60 en 70 procent. De interventiekosten zullen ge durende de overgangsperiode van drie jaar worden bestreden uit het Europees oriëntatie- en garantie fonds tot een maximum van 60 mil joen dollar per jaar, waarvan 40 miljoen voor Italië. Bij inachtneming van deze per centages worden gedurende de overgangsperiode van drie jaar de interventiekosten bestreden uit het Europees oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw; echter met een maximum van 60 miljoen dollar per jaar, waarvan 40 mil joen voor Italië. H. M. de koninginprins Bern- hard, de prinsessen Irene en Margriet en de heer P. van Vollenhoven zijn in het zomer verblijf van de koninklijke fa milie aangekomen. Prinses Beatrisc, prins Claus en prins Hugo zullen zich begin augus tus bij het gezelschap in Porto Ercole voegen. de verschillende produkten is aan gegeven, kunnen dat doen tot ze ventig procent van de basisprijs, maar moeten het meerdere voor hun eigen rekening nemen. De oprichtingskosten van produ centenorganisaties voor groenten en fruit zullen tot 50 procent uit het fonds worden betaald. De suikerbietenprijs is gesteld op 17 dollar per ton voor nationale quota, vastgesteld aan de hand van de huidige produktie en consump tie, en op 10 dollar per ton voor de hoeveelheid die het quotum te bo ven gaat. Het Nederlandse quotum is op 550.000 ton gezet. Volgens het oorspronkelijke voorstel der Europese commissie zou het onge veer 490.000 ton zijn geweest. Drs G. H. E. Hilkens, E.E.G.- deskundige van het consumeh- tencontactorgaan, heeft bezwaar tegen wat hij noemt de „cumu latie van verdediging van zwak ke plekken in de landbouw". Hij vertelde dat in een com mentaar dat hij desgevraagd aan het A.N.P. gaf. Door die „cumu latie van verdediging" wordt het beschermingsniveau van de land bouw in de hele E.E.G. afge stemd op het marginale bedrijf van een bepaald land. De heer Hilkens zag hierin aanleiding tot bezorgdheid, zowel over het prijsniveau in de E.E.G. als over de concurrentiepositie van de gemeenschap van derde landen. De wens van het C.C.O. aan gaande de melkprijs is in Brus sel niet vervuld. Het C.C.O. had namelijk gesteld dat de door de Europese commissie voorgestel de prijs van 33 pfennig als een maximum diende te worden be schouwd en het is 39 pfennig geworden. De heer Hilkens meende dat het verband met de rundvleesprijs niet mag worden veronachtzaamd. Hoe hoger de melkprijs, hoe schaarser 't rund vlees kan worden. Het C.C.O. protesteert ertegen, dat de con sument voor een bepaald afge bakend deel van de suikerpro- duktie kunstmatig hoog gehou den prijzen moet betalen. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van de werkgroep integratie van het landbouwschap en van het K.N.L.C. constateerde dat de melkprijs van 39 pfennig, waar toe nu in Brussel besloten is, overeenkomt met 35,3 cent. Dat is iets meer dan de 35 cent die het landbouwschap heeft ge vraagd. Hij vreesde dat van een eventuele revisie van die prijs, in het geval dat zich voor de in werkingtreding op 1 april 1968 nog kostenstijgingen voordoen, niet veel terecht zal komen. Bij de groenten- en fruitrege- ling beschouwt de landbouw de exportsubsidie als het „kwalijk ste onderdeel". Dr. E. van de Wiel, algemeen secretaris van de koninklijke Nederlandse zuivelbond F.N.2., zei dat zijn organisatie de vast gestelde melkprijs van 39 pfen nig als een absoluut minimum beschouwt. Deze prijs is nog aan de schriele kant, maar het zou erger geweest zijn als het voor stel van de Europese commissie (38 pfennig) was aanvaard. De F.N.Z. zou liever een prijs van 40 pfennig hebben gezien. Een nog Hogere prijs zou weer een te grote stimulans voor de produk- Zaterdagnacht kwam het in de Noordierse hoofdstad Belfast voor de derde maal in 24 uur tot heftige botsingen tussen de politie en protestantse betogers, die in de nabijheid van de plaat- selke gevangenis de vrijlating maan eisten van de extremistische op onder dominee Iart Paisley. Met brand slangen en gummiknuppels werd de menigte uiteengedreven. Er 14.27 23.57 werden weer veel ruiten inge- 15.49 gooid. De politie verrichtte acht 17.03 0.13 arrestaties. Landen die een hoger interven tieniveau willen hanteren dan voor tie kunnen betekenèn. De leider van het Indonesische leger, generaal Soeharto, heeft ge- neraal-majoor Soeiosoempeno ont heven van zijn functie van militaire bevelhebber van midden-Java en hem opdracht gegeven zijn studie aan de militaire academie in Ban< doeng voort te zetten. Dit hebben In Djakarta verschijnende bladen zaterdag gemeld. Het plaatsvervangende hoofd van de operationele afdeling van het leger, generaal-majoor Soerono, heeft tijdelijk het commando in midden-Java op zich genomen. In dit gebied hebben zich de laatste tijd herhaaldelijk botsingen voor gedaan tussen mohammedaanse anti-communistische jongeren en nationalistische linkse jongelui. De Indonesische journalistenver eniging heeft dit weekeinde gepro testeerd tegen het militaire bevel de publikatie van het blad „Ope- rasi" stop te zetten, nadat een ar tikel was verschenen waarin het studentenfront „Kami" generaal Soeharto adviseerde Leimena en Abdoelgani niet in het nieuwe ka binet op te nemen. De minister van justitie, prof. Oemar Senoadjie, zei dit week einde dat vrijheid van menings uiting en persvrijheid absolute voorwaarden voor een constitutio nele en democratische staat zijn, maar gepaard moeten gaan met zin voor verantwoordelijkheid te genover de staat, de wet, gods dienst en „pantjasila". De Amerikaanse regering heeft zaterdag de Russische beschuldi ging verworpen, dat Russische schepen bij de recente luchtaan vallen op olie-opslagplaatsen in de Noordvietnamese havenstad Haiphong in gevaar zijn ge bracht. In een nota die in Moskou is overhandigd, stelt de regering in Washington, dat de aanvallen pas zijn gedaan, nadat de Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam zorgvudig de „noodzaak hadden onderzocht om het hoofd te bie den aan de toenemende agressie uit Noord-Vietnam". Bovendien was alles gedaan om schade aan de scheepvaart en door de bur gerbevolking bewoonde gebieden te voorkomen. Volgens de nota zijn alleen militaire doelen ge troffen. De Amerikaanse regering be treurt het dat de Sowjet-Uniie aan Noord-Vietnam olieproduk- ten levert die worden gebruikt voor „de gewapende aanval op Zuid-Vietnam." Als Moskou in derdaad bezorgd is over de toe stand in Vietnam, dan zouden de Sowj et-autoriteiten Noord-Viet nam ertoe moeten bewegen aan de conferentietafel plaats te ne men, aldus de nota uit Washing ton. Drie verdrinkingsgevallen in Scheveningen Voor Scheveningen zijn zater dagmiddag drie personen in zee verdronken: twee kinderen uit één gezin en een 31-jarige man allen uit Den Haag. De slachtoffers zijn het 9-jarige meisje L. D. Zijdebos en haar 7- jarige broertje en de 31-jarige verzekeringsagent H. J. M. Meu- ris. Laatstgenoemde kon niet zwemmen. Alle drie waren plot seling verdwenen. Een 10-jarig vriendinnetje uit Oslo, dat bij de familie Zijdenbos logeert, kon het meisje nog vastgrijpen, maar moest haar loslaten, toen zij zelf in moeilijkheden kwam. Zij kon zich echter redden. De poiltie sprak van een ge vaarlijke zee met een sterke stroom. De voorzitter van de Nationalis tische partij (P.N.I.) is benoemd tot voorzitter van de commissie van het voorlopige consultatieve volks congres die de leerstelling van pre sident Soekarno moet herzien. Ongeveer 2500 Indonesiërs van Chinese afkomst hebben dit week einde een indoctrinatiecursus in Djokjakarta voltooid. Hun voor mannen hebben trouw beloofd aan de Indonesische staatsfilosofie pantjasila". Het gebouw waarin het voor lopige consultatieve volkscongres in Bandoeng heeft vergaderd, de voormalige Nederlandse club, zal tot theater worden ingericht. De vergaderingen zullen voortaan in Djakarta worden gehouden, waar schijnlijk in het ,.Conefo"-gebouw dat in aanbouw is. De Indonesische strijdkrachten zullen geen persoonsverheerlijking rondom president Soekarno bedrij ven, aldus heeft de legerleider, Soeharto, gezegd. Hij is van oordeel dat degenen, die zeggen dat de strijdkrachten Soekarno proberen weg te werken, communisten en aanhangers van hen zijn. Soeharto, die sprak voor een bij eenkomst van oud-gedienden in Lembang, zei nog dat de commu nisten zeer actief waren in het verspreiden van laster over hem en de voorzitter van het volkscongres Nasoetion. Volgens Soeharto hoopt de ver boden Indonesische communisti sche partij dat het getij zal keren VIJF MENSEN UIT ZEE GERED Leden van de Haagse reddings brigade hebben zaterdagmiddag vijf baders, die in zee in nood verkeerden, kunnen redden. De baders waren óf te ver in zee ge gaan óf bij een golfbreker in moeilijkheden geraakt. Onder de drenkelingen bevonden zich twee buitenlanders, n.l. de 43-jarige mevrouw Seed, die in Den Haag woont en de 36-jarige heer John son. Gered werden voorts de 11- jarige Antonie de Hoop uit Ga meren, de 15-jarige Joke van der Meulen in Den Haag en de 20- jarige heer Van der Budg uit Den Haag. te haren gunste voor de volgende I behoort algemene verkiezingen in 1968. Het was goed mogelijk, dat zij het program van het nieuwe kabinet dat binnen enkele dagen bekend zal worden zou saboteren. Een leider van de militante stu denten-organisatie Kami heeft ge waarschuwd tegen de persoonsver heerlijking die op het ogenblik in midden-Java zou heersen. Hij zin speelde op de steun van de pro- communistische jeugdbeweging Harhaenist aan president Soekarno. De Harhaenist is een onderafdeling van de nationalistische partij P.N. I. De leider van de Kami vindt, dat het bedrijven van persoonsverheer lijking rondom Soekarno in strijd is met de staatsfilosofie „pantjasi la". Soeharto is eerste minister in het nieuwe kabinet, dat president Soekarno vandaag zal bekendma ken, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Adam Malik blijft minister van buitenlandse zaken en sultan Hamengkoe Boewono houdt economische zaken. Vice-premier dr. Johannes Lei mena en minister voor politieke in stellingen dr. Roeslan Abdoelgani hebben geen zitting in de nieuwe regering. Het actiefront van de studenten, Kami, heeft hen onlangs opportunisten en slaafse Soekarno- aanhangers genoemd. Van dezelfde zijde wordt verno men dat het kabinet een eerste minister (de naam premier heeft men afgeschaft), vier plaatsvervan gende eerste ministers en 20 minis ters telt. De plaatsvervangende eerste ministers zijn sultan Ha mengkoe Boewono, Adam Malik, Idham Chalid (voorzitter van de mohammedaanse partij Nahdatoei Oelama) en Sanoesi Hardjadinata, die tot de nationalistische partij Een asteroïde fkleine planeet.) van ruim anderhalve kilometer doorsnede en met de explosieve kracht van duizend waterstofbom men zal in juni 1968 de aarde ge vaarlijk dicht naderen. De kans dat zij de aarde treft is heel klein, maar kan niet genegeerd worden, zo verklaarde professor Butler van de universiteit van Sydney zondag. De asteroide die de naam Icarus heeft gekregen, zal op 6,8 miljoen kilometers langs vliegen, maar er is volgens de geleerde slechts „een microscopisch kleine wijziging" van haar baan nodig om haar recht op de aarde af te doen ko men. Zou ze door de beschermende lagen van de dampkring heen vlie gen, dan zou ze een stad van de omvang van Sydney, dat een in wonertal van 2,3 miljoen heeft, kunnen vernietigen. De aantrekkingskracht van 'de aarde zou de baan van de Icarus al voldoende kunnen wijzigen om een ramp te veroorzaken, aldus professor Butler. Geleerden over de gehele wereld houden de voor het eerst in juni 1949 gesignaleerde gespeculeerd over de vraag, wat er kan worden gedaan om een botsing te vermijden ingeval de Icarus op de aarde afvliegt. Sommigen den ken aan het gebruik van een atoomwapen; anderen menen dat een „duwtje" van een zware raket al voldoende zou zijn om het he mellichaam een andere richting te geven. Volgens sir Bernhard Lovell, directeur van het station vnor radio-astronomie van Jodrellbank. is de kans dat de asteroide Icarus met de aarde in botsing komt, zeer klein. In elk geval zou het hemel lichaam in geweldige mate in de dampkring van de aarde verbran den. De kans dat de Icarus in een bevolkt gebied terecht komt, is on denkbaar klein, aldus sir Bernhard die eraan herinnerde dat zich eer der botsingen van asteroiden met de aarde hebben voorgedaan. In 1908 kwam in Siberië een asteroi terecht die ongeveer 150 vierk=- ho* verwoestte.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1