Nederlandse zaakgelastigde in Peking persona non grata In 1968 Amerikanen op de maan.... E.E.G.-besprekingen Ie Brussel vastgelopen MUL COMMUHISTISCH-CHINESE BESCHULDIGINGEN GEMINI-10 LEVERDE VIJF RUIMTE-PRIMEURS OP ALLE DEMONSTRATIES VERSODEN NA BOTSINGEN IN MIDDEN-JAVA RADIO DE KOOK Gasverwarming HET WEER Italië vormde het grote struikelblok de ZATERDAG 2S JULI 1966 22e Jaargang No. 6736 Imperialisme". Onwettig Vastgehouden Krachtig Nederlands protest Hoogst ongebruikelijk Insinuaties Door propaganda misleid BUSONGELUK IN MEXICO Gangmaker Prinselijk paar maakte rondrit over Bonaire Op Aruba aangekomen Ongeregeldheden in Brooklyn WEER NEGER DOODGESCHOTEN IN CLEVELAND Ongedwongen sfeer tijdens barbecue Veerpont omgeslagen Noodweer in Duitsland Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater B"nnk«ring bJJ abonnement: TEFNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van <9« Sanda Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneüze* Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De directeur van de afdeling West-Europa van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken, Hsieh Li, heeft vrijdag de Neder landse zaakgelastigde in China, de heer G. J. Jongejans, bij zich ont boden en hem uit naam van zijn regering tot persona non grata verklaard. Dit heeft het Chinese persbureau Hsinhoea vrijdag ge meld. De heer Hsieh Lie verklaarde dat de Nederlandse regering het Amerikaanse imperialisme al langë tijd op de voet volgt en een anti- Chinese politiek voert. Toen onlangs de conferentie van het internationaal instituut voor lastechniek in Nederland werd ge houden, zou de Nederlandse rege ring oogluikend hebben toegestaan dat speciale Amerikaanse agenten op illegale wijze de leden van de Chinese delegatie benaderden om hen aan te zetten tot verraad van hun land. Toen dit imperialistische plan mislukte, ging de Nederlandse regering op 19 juli j.l. zo ver om Li en-TsJioe, de Chinese zaakge lastigde in Nederland, op onge rechtvaardigde wijze tot onge wenst' persoon te verklaren en hem te verzoeken binnen een vastge stelde tijd het land te verlaten. In tussen heeft zij het vertrek uit Nederland van de leden van de Chinese delegatie naar de confe rentie op ongerechtvaardigde wijze bemoeilijkt en hen onwettig gedag vaard. Hierdoor heeft de Neder landse regering de elementaire be ginselen der internationale betrek kingen geschonden en de betrek kingen tussen China en Nederland geschaad. Hsieh Lie verklaarde voorts dat de houding van de Nederlandse regering in de hoogste mate onre delijk is en dat de Chinese rege ring niet anders kan doen dan de Nederlandse zaakgelastigde in China tot ongewenst persoon te verklaren. De heer Jongejans zal evenwel tijdelijk China niet mogen verlaten, namelijk niet voordat de leden van de Chinese delegatie naar de conferentie van het inter nationaal instituut voor lastechniek veilig Nederland hebben verlaten. Het besluit van de regering van de Chinese volksrepubliek om de Nederlandse zaakgelastigde tot persona non grata te verklaren is gepaard gegaan met onaanvaard bare taal en aantijgingen uit Pe king, waarbij een voorstelling van zaken wordt gegeven, die volstrekt in strijd met de werkelijkheid is. De Nederlandse regering verwerpt deze voorstellen dan ook ten enen male, zo verklaart het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Wat betreft het gebeurde met de overleden Chinese ingenieur Hsu kan worden verwezen naar het ge stelde in het communiqué van 19 dezer. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de rechter-commissaris te Den Haag een achttal Chinezen, die deel uitmaken van een Chinese delegatie aan de conferentie voor lastechniek, waartoe ook de heer Hsu behoorde, heeft gedagvaard om als getuige te worden gehoord in de zaak van het mysterieuze overlijden van de Chinese inge nieur. Deze Chinezen die thans in de woning van de Chinese tijdelijk zaakgelastigde verblijven, genieten generlei diplomatieke immuniteit en zijn zoals ieder ander in Neder land verblijvende vreemdeling on derworpen aan de Nederlandse wet. De Chinese tijdelijk zaakgelas tigde heeft geweigerd de dagvaar ding in ontvangst te nemen, zodat deze niet aan de betrokkenen kon worden betekend. Inmiddels is gebleken dat de Ne derlandse zaakgelastigde te Peking niet slechts tot persona non grata is verklaard. In strijd met het in ternationaal diplomatiek gebruik wordt hem ook niet toegestaan China te verlaten, voordat de hier voor genoemde leden van de Chi nese delegatie Nederland hebben verlaten. Bovendien is zijn diplomatieke identiteitskaart ingetrokken, het geen eveneens hoogst ongebruike lijk is. De Chinese tijdelijk zaakgelas tigde is vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ontboden. Daarbij is krachtig geprotesteerd tegen de ongegronde verklaring tot persona non grata van de heer Jongejans en ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit dat hem niet wordt toegestaan de Chinese volksrepubliek te ver laten, alsmede tegen het intrek ken van zijn identiteitskaart. De Chinese tijdelijk zaakgelas tigde is er op gewezen dat, indien de heer Jongejans iets zou over komen, dit ernstige gevolgen zou hebben. De bewering dat de Nederlandse regering zou hebben medegewerkt aan een poging tot overlopen van de overleden heer Hsu, is van iede re grond ontbloot. Dergelijke insinuaties kunnen slechts bijdragen tot verdere ver slechtering van een reeds ernstige situatie, waarvoor de Chinese re gering de verantwoordelijkheid moet dragen. Ook dit is aan de Chinese tijdelijk zaakgelastigde medegedeeld, aldus het vrijdagmid dag door het ministerie van bui tenlandse zaken afgegeven commu niqué. Het grote succes van de vlucht met de Gemini-10 is van aanzienlijk belang voor het Anolio-project, dat de verovering van de maan door de mens beoogt, aldus dr. George Muller, directeur va nde afdeling bemande ruimtevluchten van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A.), op een persconferentie kort na de terug keer van de ruimtevaarders Young en Collins. Het Apollo-project vangt tegen De militaire bevelhebber van Djogjakarta heeft alle demonstra tie» verboden met het oog op de gespannen toestand in midden- Java, zo meldt Antara. Kort tevo ren had de gouverneur van mid- den-Java de aanhouding gelast van iedereen die leuzen op mu ren schreef. Er hebben zich de laatste tijd in midden-Java botsingen voor gedaan tussen communistisch- gezinden en anticommunistische studenten. Volgens het Djakar- taanse tijdschrift Ampera zijn daarbij veertig doden gevalleri en zijn 32 studenten en scholieren door de communisten ontvoerd. Veertien leden van een commu nistische bende die zich „verdedi gers van Boeng Karno" noemen, zijn aangehouden. De Maleisische regering zal van vandaag af ongeveer 2% miljoen vrijgeleidepassen laten uitgooien boven de oerwouden .an Borneo, bestemd voor op standelingen die zich tegen de vorming van de federatie Malei sië hebben verzet. Opstandelingen die zich over geven, zullen na ondervraging worden gerehabiliteerd. Degenen die zich niet binnen drie maan den melden, zullen worden „ver nietigd". Premier Abdoel Rhaman, die een en ander meedeelde, zei dat het aanbod is gericht tot naar schatting 700 Maleisische com munisten op Indonesisch gebied en ongeveer 2.000 sympathiseren- den aan de Maleisische kant van de grens. Hij zei dat de opstan delingen die Indonesië bij zijn confrontatie jegens Maleisië hielpen, voor het merendeel zeer jonge mannen zijn, die door pro paganda waren misleid. Vrijdag zijn acht mensen om het leven gekomen en 30 gewond toen een bus waarvan een band sprong, vier maal over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde enkele kilometers ten noorden van Guadelajara in Mexico. het eind van dit jaar aan met een ruimtevlucht rond de aardbol door drie kosmonauten. De leiders honen dat in april of juli 1968 de eerste Amerikaanse bemanning op het maanoppervlak zal landen. De Gemini-10, zo vervolgde dr. Muller, heeft de Verenigde Staten vijf belangrijke ruimteprimeurs op geleverd: 1Er werd een dubbel rendez-vous tot stand gebracht, eerst met Agena-10, daarna met Agena-8. De eerste doelraket was 1 uur en 40 minuten vóór de Gemini- 10 gelanceerd; de tweede draaide al om de aarde sinds midden maart van dit jaar. 2. Nog nooit eerder was een be mande ruimtecabine voortbe wogen met behulp van de mo tor van een raket waaraan zij was gekoppeld. Agena-10 is gedurende ongeveer 38 uur als „gangmaker" gebruikt. 3. Dank zij de motor van de Age- na-10 was de bemanning in staat het absolute hoogterecord te stellen op 761 km ten opzic h te van de aarde. 4. Michael Collins is de eerste mens die tot driemaal toe acti viteit buiten de cabine ontplooi de. Dr. Muller noemde eerst het uitstapje van dinsdag, toen de ruimtevaarder drie kwartier halverwege buiten de Gemini Vertoefde. Een dag later maak te Collins een ruimtëwandeling van 37 minuten terwijl hij korte tijd later het luik voor de derde maal opende om overbodige apparatuur overboord te zetten. 5. Tijdens zijn ruimtetocht verwij derde Collins een paneel dat op de Agena-8 was aangebracht dat diende voor het verzamelen van micro-meteorieten. De Ge- mini-10 vloog op dat ogenblik naast de Agena-8. Udv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Donderdag vertrokken prinses Beatrix en prins Claus van het hotel Bonaire naar de Cambee Textils N.V., ongeveer 200 meter van het hotel. Bij hun aankomst bij de fabriek die aan 85 perso nen werk verschaft, werd het prinselijk paar begroet en rond geleid door de directeur van het bedrijf, de heer J. Brinkers. Van de kledingfabriek vertrok men naar het ziekenhuis St. Fran- ciscus. Hier werd het gezelschap rondgeleid door de superieure en de directrice van het zieken huis. Na het bezoek aan het zieken huis reed de stoet naar Sorobon, een baai waar binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een toeristenhotel, „hotel Sorobon". De prinses maakte filmopnamen. De rit werd even later voortgezet en ruim een half uur vóór het vastgestelde tijdstip was men weer terug in het hotel Bonaire. Prinses Beatrix en prins Claus zijn vrijdagochtend op het eiland Aruba aangekom.q. Na de bezoe- kèn aan Curasao en Bonaire was het enthousiasme op Aruba zo mo gelijk nog groter. Na de ontvangst op het vlieg veld .maakte het gezelschap een rondrit door Oranjestad, waar vrij wel de gehele bevolking op de been was. In de middag bezocht het prinselijk paar enkele grote be drijven op het eiland. De ministers van landbouw van de E. E. G. zijn vrijdagochtend volledig in een impasse geraakt met hun onderhandelingen over de afronding van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek door vaststelling van een Euro pese regeling voor groenten en fruit en Europese prijzen voor melk, suiker en enkele andere produkten. Minister Biesheuvel heeft de E. E. G.-ministers aan het slot van de ochtendvergadering mee gedeeld dat hij vrijdagavond naar Den Haag zou vertrekken voor 't kabinetsberaad over de begroting. Hij zal van die gelegenheid ge bruik maken om zijn collega's in Den Haag op de hoogte te bren gen van de Europese impasse. Vanmorgen wordt hij in Brussel terugverwacht voor een voortzet ting van het Europese gesprek. SOMBER GESTEMD Het grote struikelblok is de Ita liaanse weigering om ook maar de kleinste concessies te doen op het gebied van groenten en fruit, waar de Italianen een straffe be scherming van hun markt en aanzienlijke mogelijkheden voor subsidiëring van de export van overschotten verlangen. Minister Biesheuvel verklaar de na afloop van de vrijdagoch tendzitting somber te zijn ge stemd. Het loopt hier slecht, zei hij. VERZET TOT HET UITERSTE Donderdagnacht om drie uur hadden de ministers na elf uur vergaderen hun pogingen opge geven om die nacht nog een ak koord te vinden. Minister Biesheuvel, die voor zitter van de vergadering van de landbouwministers is, en de di recteur-generaal van zijn depar tement Franke hebben zich don derdag tot het uiterste verzet te gen een groente- en fruitregeling die te straffe protectie aan Italië biedt en waarvan de financiële consequenties voor de gemeen schap niet te overzien zijn. COMPROMIS NIET AANVAARD Aan het slot van de nachtelijke vergaderi' waarop slechts een deel van de groente- en fruitpro- blematiek werd doorgepraat, heeft minister Biesheuvel de dis cussies samengevat en een com promis geformuleerd, dat o.m. voorzag in beperking van de fi nanciële lasten van de groente en fruitsector voor het E. E. G.- landbouwfonds (voor interven ties op de markt althans) tot zes tig miljoen dollar per jaar, waar van veertig miljoen voor Italië. De interventieprijzen zouden de E. E. G.-landen zelf mogen vast stellen binnen 40 tot 70 procent van de basisprijzen. NEDERLAND HOUDT VOL De E.E.G.-ministers van land bouw hebben ook vrijdagmid dag vrijwel geen vorderingen kunnen maken met de voltooiing van de Europese landbouwpoli tiek. Minister Biesheuvel is vrij dagavond na weer een volle dag van touwtrekken om Europese landbouwproblemen en een Europese groenten- en fruitver- ordening naar Den Haag ge reisd. De Nederlandse delegatie blijft als enige verzet aantekenen tegen een verhoging van de melkprijs (van 38 tot 39 pfen- nig): Vóór zijn vertrek uit Brussel verklaarde minister Biesheuvel vrijdagavond dat zich uit de dis cussies van de afgelopen 48 uur nog geen contouren beginnen af te tekenen voor een algemeen akkoord. Op de vraag of men de discussie niet zou kunnen uit stellen tot na de vakanties, ver klaarde hij dat dit een „heel nare zaak" zou zijn. De -Kenns- dyronde zou ernstig in het ge drang komen, wanneer de E.E.G. in september nog steeds geen on derhandelingspositie zou hebben voor de landbouw. Ook de eigen ontwikkeling van de gemeen schap zou stagnatie ondervinden. Over dit compromis kon men het niet eens worden. Een begrip voor Er'-.nd Garfitier Vlooswijkstraat 7-8 Terneuzen fn het oostelijk deel van Brooklyn hebben zich donder* dagavond weer ongeregeldheden voorgedaan. Hierbij werd een 11* jarige negerjongen dodelijk door een kogel getroffen. Verscheidene honderden ne gers hadden zich, gewapend met stokken, stenen en flessen verza meld. Veertig mensen moesltenl worden gearresteerd. De botsingen deden zich voor tussen blanken en negers. De laatsten gooiden stenen naar blanken die met spandoeken lie pen. Vijf politiemannen werden door rondvliegende voorwerpen gewond. In Cleveland, Ohio, was het donderdagavond voor de vierde achtereenvolgende maal onrustig. In de negerwijk braken verschei dene branden uit die door ben zinebommen waren veroorzaakt. De brandweerlieden en politie werden beschoten toen zij bij de branden aankwamen. De rassenonlusten der laatste dagen in verschillende Ameri kaanse steden hebben vrijdag een derde slachtoffer onder de negers geëist. Het is de 54-jarige Sa- muël Winchester. Hij werd neer geschoten toen hij in Cleveland bij een halte op een bus stond te wachten. Het schot viel uit een voorbijrijdende auto. Willemstad: Ongedwongen sfeer tijdens de barbecue die 't eiland gebied Curagao heeft aangebo den aan prinses Beatrix en prins Claus. Links gouverneur Debrot. In de buurt van Barmouth is oen veerpont omgeslagen met ongeveer 30 vakantiegangers .van boord. Het vaartuig botste tegen een'brug. Volgens 'de eerste be richten zijn minstens vier men sen verdronken en worden er zeven a acht vermist. Hevige regens hebben donder dagavond in Berlijn schade aan gericht ter waarde van miljoenen guldens. Het leven in de stad was verscheidene uren lang ont wricht. In sommige straten stond het water meer dan een meter hoog. De Kurfürstendam, de be roemde Berlijnse boulevard, was in een meer veranderd. De stroom van vier elektriciteitscentrales viel uit. In Oost-Duitsland, met name in Saksen, zijn twee mensen als ge volg van het slechte weer om het leven gekomen. Doordat grote stukken land onder water kwa men te staan, werd schade toege bracht aan de oogst DROOG WEER Nadat vrijdagochtend in het zuiden vian Ihet land nog wat re gen en motregen gevallen was, is het 's middags overal in ons land droog geweest met vooral in het binnenland zonnige perio den. De temperaturen konden in het binnenland tot 23 maar aan de kust tot slechts 17 graden op lopen. Vandaag zal ons land onder in vloed komen van een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich op het ogenblik boven de Britse eilanden en het zuidelijk deel van de Noordzee bevindt. In verband hiermee kan voor vandaag droog weer met zonnige perioden worden verwacht. De wind zal zwak tot matig zijn uit zuidwest. Het zal overdag nog iets warmer kunnen worden dan vrijdag. Aangezien de rug van hoge luchtdruk gevolgd wordt door een frontale storing die zich op het ogenblik in de buurt van Schot land bevindt, zijn de vooruitzich ten voor zondag weer iets min der gunstig. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk wolkenvelden Droog weer met tijdelijk wol kenvelden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige noordelijke wind, later krimpend naar west tot zuidwest. Iets ho gere temperaturen. ZONDAG 24 JULI Cadzand 5.51 6.19 Breskens 6.16 6.44 Terneuzen 6.52 7.20 Hansweert 7.26 7.54 Walsoorden 7.35 8.03 MAANDAG 25 JULI Breskens 7.14 7.45 Terneuzen 7.50 8.21 Hansweert 8.24 8.55 Walsoorden 8.33 9.04 op zon onder maan op onder ZATERDAG 23 JULI juli Cadzand 5.01 5.25 23 4.48 20.-14 11.41 23.25 Breskens 5.26 5.50 24 4.49 20.43 13.04 23.40 Terneuzen 6.02 6.26 25 4.50 20.42 14.27 23.57 Hansweert 6.34 7.00 26 4.52 20.40 15.49 Walsoorden 6.43 7.09 27 4.32 20.39 17.08 0.1S

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1