VEEL VREES IN VIETNAM l WEINIG HOOP.... Achterstand beloning agrarische werknemers wordt groter BEURSOVERZICHT Johnson over de vrijwilligers voor Vietnam SÉHËH POCKETS Vrijdag 22 juli 1966 DE s^RTTE ZEEUW Pagina 7 ZEEPOST Aardappel-oogstmachine verwerkt een halve ton per minuut Verbouwde „Willem Barendsz." op eerste reis Snelheidsmeter van de politie is betrouwbaar CANADA EN DE KRIJGSGEVANGENEN IN NOORD-VIETNAM PAUS SPREEKT ZIJN BEZORGDHEID UIT OVER VIETNAM Chinese rijst voor Oost-Pakistan VOOROPLEIDING TOT VOETBALTRAINER (DIPLOMA D) AMERIKAANSE SENAAT ZET MES IN ONTWIKKELINGS HULP Boekhandel VAN DE SANDE Het is op het ogenblik afwach ten hoeveel slechter de toestand in Vietnam zal worden door de volgende stap der partijen. Dat er een stap gedaan zou kunnen worden die tot verbetering der situatie leidt, is thans zo onwaar schijnlijk dat zelfs de grootste optimist niet de geringste aanlei ding ziet zoiets te verwachten. Minister Rusk zei het in een televisie-interview in de V. S. zeer simpel: als de Oosteurope- se landen vrijwilligers sturen, ontstaat een ernstige situatie. En dat zelfde zei hij over de moge lijkheid dat de Noordvietname- zen krijgsgevangen gemaakte piloten berechten en (ter dood) veroordelen als oorlogsmisdadi gers. Militair gezien is het eerste het gevaarlijkste: het zou neer komen op een schaalvergroting van de strijd, met als onaange name konsekwenties dat op zo'n manier leden van het Oosteuro- pese blok gewapend tegenover leden van het door .Washington geleide verbond van de Stille Oceaan zouden komen te staan. Echter: de kreten zijn wel da verend maar de verantwoorde lijke staatslieden laten er een duidelijk aantal mitsen en in- diens op volgen. Waarvan het voornaamste is dat Noord-Viet- nam zei' om die hulp moet vra gen HET GEVAAR Merkwaardigerwijs volgt Pe king de zelfde lijn: luide monde linge hulp mits daarom maar ge vraagd wordt. Maar dat vragen liet Ho Tsji Minh na in een overigens zeer - fel anti-Ameri- kaanse rede. Wel beval hij een gedeeltelijke mobilisering van reserve-officieren voor. wat hij noemde de strijd voor de „bevrij ding van het zuiden van ons land". In feite is voorlopig veel ge vaarlijker dat Hanoi de gevan gen piloten der V. S. een haar op hun hoofd krenkt. Zou dat ge beuren dan zal dat in de V. S. enorme verontwaardiging teweeg brengen, die het Washington zeer moeilijk maken zal de h.ui- EEN „BEER" VAN EEN DAME Een „heer" van een dame, een creatie van het modehuis Tiziani uit Rome. De Siberische over-all is gemaakt van rode wolfluweel. Opvallend zijn de wijd uitlopen de pijpen. De mouwen zijn rag- lan ingezet. De dames kunnen de winter 1966-'67 dus zorden zor gen tegemoet treden. dige, ten opzichte van de woes te eisen nog vrij gematigde poli tiek ook zo gematigd te houden. Het verlies van een groot deel der zich thans soms zeer merk waardig manifesterende sympa thie voor de rode Vietnamese zaak alom in de wereld, kon daardoor ook wel een knauw krijgen. Maar dat zal Ho nog het minst interesseren. Of hij echter prijs stelt op nog heftiger aanvallen, uitgelokt door wraak gevoelens over vonnissen voor Amerikaanse piloten, is een tweede. Niet onmogelijk echter is dat hij die juist wil uitlokken om een goede reden te hebben hulp te vragen van Moskou en Peking. Op dit ogenblik lijkt het er veel op of beide hoofdsteden hem stevig hebben vermaand die hulp beslist niet te vragen, al wordt ze zo ijverig aangeboden. NIET MOE. Intussen blijkt nog nergens iets concreets van de oorlogsmoeheid die zich in Noord-Vietnam zou voordoen en waarvan zowel Amerikaanse als Franse rappor ten gewagen. Het schijnt voor Hanoi uit politieke en prestige overwegingen net zo moeilijk te zijn om de conferentietafel op te zoeken als het voor de Ameri kanen is om hunnerzijds de strijd maar op te geven. Het lijkt wel zeker dat Mos kou in deze de doorslag zou kun nen geven, maar het Kremlin twijfelt hetzij die doorslag nu al groot genoeg is, hetzij 'n der gelijke pressie voor de Russen politiek niet funest zou zijn. In elk geval heeft een drietal pleit bezorgers voor een door de Rus sen gestimuleerd gesprek De Gaulle, mevrouw Gandhi en pre mier Wilson niet meer gedaan gekregen dan dat beleefd naar hen werd geluisterd. Dat een re ceptie voor Wilson verschoven werd in verband met een anti- Amerikaanse demonstratie ten gunste van hulp aan Vietnam, spreekt in dezen boekdelen. En dus kan de wereld blijven wach ten tussen hoop en vrees- en dan voorlopig meer van het tweede dan het eerste. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver-zonden. De data. waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms. „Tourna!" 25-7 ros! „Reiffenstein" 27-7 Brazilië ms. „Siegstein" 25-7 Canada: ms. „HarpefjeU" 24-7 Chili: ms. „Loosdrecht" 27-7 Indonesië: ms. „Düsseldorf" 27-7 Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms. „La Bourdonnais" 24-7 ms. „Gange" 27-7 Ned. Antillen: ms. „Amimon" 26-7 Nieu w-Zeeland: ms. „Schie Lloyd" 25-7 Suriname: ms. „Ganymedes" 27-7 Verenigde Staten van Amerika: ss. „Rotterdam" 27-7 Zuid-Afrika (Rep,) m.i.v. Zuid- West-Afrika: ms. „Good Hope Castle" 24-7 ms. „Oranjefontein" 26-7 Inlichtingen betreffende de verzendlingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Er is een nieuwe Britse aard appeloogstmachine, bestemd voor het opslaan van grote hoe veelheden aardappelen, welke in staat word geacht een halve ton aardappelen per minuut te ver werken. Deze lift, welke het pro duct is van de langdurige erva ring van deze maatschappij op 't gebied van oogstmaehines, neemt de aardappelen voorzichtig over uit het schudapparaat en op met rubber beklede netten worden zij dan naar een lang lopende band gebracht, die zo kan worden ge steld dat de lading op een be paald punt kan worden ver deeld. De lift kan worden gebruikt om de lading direct over te laden uit een kip-aanhangwagen en er zijn twee maten van schud laad- maehines verkrijgbaar één voor aanhangwagens met zijkan ten en één grotere voor aan hangwagens zonder zijkanten. Een andere eigenschap van deze lift is dat hij 360 graden op zijn as kan draaien en evenals de lopende banden kan hij voor elk geval afzonderlijk worden aangepast aan de verschillende in- en uitlaadvereisten. Het hoofdbestuur van de Neder landse christelijke agrarische be- drijfsbond heeft zijn verontrus ting uitgesproken over het gro ter worden van de afstand tus sen de lonen die in de landbouw en de lonen die in de nijverheid worden verdiend. Uit de sociale maandstatistiek mei 1966 van het centraal bureau voor de statistiek blijkt volgens de N.C.A.B., dat de ten dens van een steedsgroter wor dende achterstand van de lonen in de landbouw zich sinds 1964 onverminderd heeft voortgezet. De gemiddelde weeklonen van volwassen mannelijke arbeiders in de akker- en weidebouw be droegen in juli-augustus 1964 130,01 en in juli-augustus van het vorige jaar 138,06. De weeklonen in de nijverheid ste gen van 148,26 in oktober 1964 tot 161,99 in oktober '65. De uurlonen in de akker- en weidebouw kwamen van 2,55 in de zomer van 1964 op 2,74 in 1965. De (voor oktober bereken de) uurlonen in de nijverheid gingen omhoog van ƒ3,21 tot 3,49. Tegenover een verhoging van de weeklonen in de akker- en weidebouw met 8,stond dus een verhoging van de weeklonen in de nijverheid met 13,50. Het -schil in weekloon is hierdoor gegroeid van 18 in 1964 tot - ia 24 in 1965. Het hoofdbestuur heeft met voldoening kennisgenomen van de beslissing van het college van rijksbemiddelaars, een extra ver hoging van de lonen in de land bouw van 2,5 procent toe te staan. Gezien het beschikbare cijfermateriaal meent het echter, dat van een nominale inhaling van de achterstand nauwelijks sprake is, temeer daar deze ex- tra-procentuele loonsverhoging ternauwernood resulteert in een extra nominale verhoging van de lonen in de landbouw. De directie van de Neder landse maatschappij voor de walvisvaart deelt mede, dat zij uit Zuid-Afrika bericht heeft ontvangen dat het ms. „Willem Barendsz", na in Kaapstad tot visserij-fabriekssehip te zijn om gebouwd. op 20 juli de eerste reis ter verwerking van vis tot vismeel en olie voor de kust van zuidwest-Afrika heeft aangevan gen. Zoals destijds is gepubli ceerd, behoort het ms. „Willem Barendsz" thans in eigendom toe aan de Zuidafrikaanse maat schappij „Willem Barendsz Ltd", waarin de Nederlandse maat schappij voor da walvisvaart deelneemt. President Johnson heeft voor het eerst gereageerd op de jong ste toespelingen van verscheide ne communistische landen ten aanzien van het zenden van vrij willigers naar Vietnam. In een redevoering die de hulp aan de ontwikkelingslanden tot onderwerp had zei de president tot drieduizend op het Witte Huis bijeengekomen buitenland se studenten: „Dat alle landen en alle generaties en uw har ten en uw jeugdige onderne mingsgeest mogen samenwer ken met ons aan de vorming van een rechtvaardiger en menselij ker wereld. Terwijl sommige landen het hebben over het sturen van vrij willigers naar andere landen hoop ik dat zij ze naar de wer kelijke slagvelden zenden, die van de armoede, van de onwe tendheid, ziekte en leed. Meer dan dragers van wapens zouden zij dragers van de hoop kunnen zijn", aldus de Amerikaanse pre sident. „Dat zij op een grote dag de grenzen mogen overschrijden, in De kantonrechter te Delft heeft de in de kringen van de automobielsport bekende Maus Gatsonides uit Zandvoort ver oordeeld tot een boete van ƒ45 subsidiair negen dagen, dit over eenkomstig de eis van de officier van justitie. De zaak tegen de heer Gatsonides, die uitvinder en fabrikant is van de naar hem genoemde snelheidsmeter, de gat- someter, was enige tijd geleden aangehouden omdat de kanton rechter besloot deskundigen te horen. De heer Gatsonides stond terecht omdat hij op de rijksweg nummer 13 onder Delft met zijn auto de maximumsnelheid van 70 km zou hebben overtreden. Volgens de politie had hij 83 km gereden, volgens zijn eigen zeg gen 65. Hij meende dat de elec- tronische snelheidsmeter van de politie niet als een betrouwbaar apparaat kan worden beschouwd. Als deskundigen werden nu gehoord de adjudant van politie te Delft, de heer L. van der Plas, de wetenschappelijk medewerker bij T.N.O., de heer J. Delcourt en de hoogleraar in de electro- techniek aan de technische hoge school te Delft, prof. ir. J. W. Alexander. Uit hun verklarin gen kwam vast te staan, dat de snelheidsmeter die door de poli tie wordt gebruikt betrouwbaar is, mits deze op de juiste wijze wordt gebruikt. plaats van onder bescherming van het duistèr langs oerwoud paden te sluipen. Dat zij mogen werken aan de verbetering van de omstandigheden van hun bu ren in plaats van aan hun on derdrukking. Ziedaar het soort vrijwilligers dat de Amerikanen begrijpen. Ziedaar ook het enige slag vrijwilligers waaraan de wereld behoefte heeft en dat de wereld verlangt", aldus presi dent Johnson. Op verzoek van Washington heeft de Oanadese permanente vertegenwoordiger in Hanoi, Watson, z'n invloed bij de Noord- vietnamese autoriteiten aange wend ten gunste van de gevan gen genomen Amerikaanse vlie gers. Dit heeft de Oanadese mi nister van buitenlandse zaken, Martin, meegedeeld tijdens de conferentie inzake buitenlandse hulpverlening, welke op 't ogen blik in Washington wordt gehou den. Deze tussenkomst, gebaseerd op overwegingen van humani taire aard, maakt deel uit van 'n serie stappen ten gunste van krijgsgevangenen die de Cana dese diplomatie zowel in Hanoi als in Saigon onderneemt, aldus minister Martin. Over het Noord- vietnamese antwoord liet de be windsman zich niet uit. Paus Paulus heeft woensdag op zijn wekelijkse algemene audiëntie in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo opnieuw zijn „diepe bezorgdheid" over de toe stand in Vietnam uitgesproken en aan Hanoi verzocht aan de gevangen genomen Amerikaanse piloten „de bescherming en be handeling te geven volgens de internationale normen". De paus vroeg alle middelen te proberen om een rechtvaardige en eerbare oplossing van het conflict te bereiken. Blijkbaar doelend op het be zoek dat de Amerikaanse V.N.- afgevaardigde Goldberg hem on langs heeft gebracht, zei de paus: „Onlangs hebben wij van een der partijen in de vijandelijkhe den de verzekering gekregen van goede wil en een ernstige belofte een eind te zullen maken aan de vernietiging die over een volk komt, dat al zo heeft gele den onder een voortdurend zwaar lijden": INTERNATIONALS WEDEROM LAGER Die internationale waarden heb ben gisteren voor 'de vierde ach tereenvolgende beursdag afbrok kelende koersen te zien gegeven. D.g handel in deze fondsen had alleen beginbeurs iets te beteke nen. Later werd het stil, behalve voor de Phiüpshoek. Kon. Olie en Philips moesten Amerikaans aanbod verwerken hetgeen plaatsvond op een lager niveau. Philips daalde bij de opening 70 cent tot 100,30. Later daalde de koers voor Philips tot 99,90 als gevolg van aanhoudend Ameri kaans aanbod en baisseverkopen van de beroepshandel. Kon. Olie verloor bijna een gulden tot 132,40. Unilever bood vrij goed weerstand met een koersverlies van twee dubbeltjes tot 85,20. AKU opende 4-iss punt lager op 32114 maar kon zich later herstellen tot 322%. Voor Hoogovens werd 325 (326) als advieskoers opgegeven. KLM werd niet onbelangrijk hoger ge adviseerd doordat dit fonds in Wallstreet 434 dollar hoger sloot. Premier Wilson heeft woens dag de maatregelen bekendge maakt die nodig zijn om de Britse economie weer op de been te heipen. De reacties in het buitenland lopen uiteen, maar vrijwel overal vraagt men zich af, of de te ne men maatregelen voldoende zul len zijn het in het buitenland ge schokte vertrouwen in de Engelse economie te doen vergeten. Een feit is echter dat vrijwel onmid dellijk na de verklaringen van premier Wilson de koers van het pond sterling een opwaartse rich ting te zien gaf. Nu het pond niet devalueerde, gingen de bais siers tot dekkingsaankopen in deze valuta over. En nu maar af wachten hoe het pond zich in de komende weken zal houden. In Amsterdam hebben de in Engeland genomen maatregelen geen invloed gehad op het koers verloop van de aandelen,' ook niet voor de obligatiemarkt. De zwakke stemming hier hield in hoofdzaak verband met het feit dat Wallstreet woensdag gevoe lig lager sloot. In de scheepvaartsector was 't stil. In het eerste beursuur werd niet één transactie tot stand ge bracht. Uit de advieskoersen valt af te leiden dat de stemming voor de scheepvaartwaarden nauwelijks prijshoudend was. De staatsfondsen waren door elkaar iets beter. Beursindices f1953 .100) 19/7 20/7 21/7 Int. concerns 401.1 397.1 394.5 Industrie 276.1 275.0 273.5 Scheepvaart 114.5 113.4 112.9 Bank- en verz. 150.2 149.3 147.'7 Handel enz. 144 3 143.4 142.2 Algemeen 293 9 291.6 289.8 Nabeurskoersen. A.K.U.: (323.00) Hoogovens: (320.00) Kon. Olie: 131.70—132.20 (132.40) Philips: 99.1099.80 (100:05) Unilever: 85.30— 85.50 85.20) K.L.M.: (533.00) China zal honderdduizend ton rijst naar Oost-Pakistan zenden op verzoek van president Ajoeb Chan, zo meldde de Pakistaanse radio woensdag. Een aanzienlijk deel van de oogst in Oost-Paki stan is door de moessonregens verloren gegaan. Ook Amerika verleent hulp. Er is 300.000 ton Amerikaanse tarwe onderweg. CENTRUM VOOR GEHANDICAPTEN De Zweedse organisatie voor minder-validen heeft in Stock holm een centrum vari vijf ver diepingen voor gehandicapten jingerichtHet gebouw omvat o.m. expositie-ruimte, een spe ciale keuken en een winkel. Op de foto boven: een kijkje in de keuken, waar zelfs de oven op zithoogte is aangebracht. Op de foto onder: een speciaal bad met een deur, welke het plaatsnemen vergemakkelijkt. 50-JAAR BOEING De Amerikaanse Boeing Com pany, de grootste vliegtuigpro- ducente ter wereld, viert haar 50-jarig bestaan t.g.v. waarvan een kopie is gebouwd van haar eerste vliegtuig', de B. W. Het „nieuwe" toestel heeft een snel heid van 115 km per uur. Com mentaar van de testvlieger: „Het vliegt als een toestel uit 1916. Het kost een half uur om op 5.000 voet te komen, maar het g^.at moeiteloos." Bij voldoende deplname zal ook in Zeeland zo mogelijk 3 sep tember a.s. een begin worden ge maakt met een cursus ter ver krijging van het trainei sdiploma D van de K.N.V.B. Deze cursus vindt plaats met het doel enige voorlichting te ver schaffen aan hen. die de leden van hun vereniging, uitkomende in het afdelingsvoetbal, gaan oefenen. De cursus vindt plaats als vooropleiding van hen, die met tertijd als betaalde trainer willen optreden. De K.N.V.B. heeft besloten het aantal lesuren uit te breiden. De cursus omvat nu de theoretische onderdelen voetbaltheorie, leiding geven en E.H.B.O./sporthygiëne en de praktische onderdelen voet baltraining en conditietraining. Het theoretische gedeelte zal be staan uit 10 lessen van 2% uur en het praktische gedeelte uit 20 lessen van 2% uur, in totaal 75 lesuren. Hoewel de bevoegdhoid die het D-diploma geeft, ongewij zigd is gebleven, heeft het bonds- bestuur besloten de clubs in de gelegenheid te stellen een nader vast te stellen onkosen-vergoe- ding aan de D-trainer toe te staan. Kandidaten voor deze cursus sen, waarvan het aantal deelne mers per cursus op maximaal 15 is gesteld en waarbij wordt ge dacht aan oud-spelers, kunnen zich aanmelden bij het bondsbu- reau van de K.N.V.B. afdeling Zeeland te Middelburg. Na een verplichte toelatings test, af tg nemen door de bonds- trainers, resp. de docenten kan toelating volgen. De praktische lessen worden op zaterdagmorgen gehouden, de theorie wordt op maandagavon den gegeven. Gezien het tekort aan trainers in Zeeland opent deze cursus mogelijkheden voor hen die zich in de toekomst in die richting willen bekwamen. De Amerikaanse senaat heeft woensdag besloten het door de regering gevraagde bedrag voor de ontwikkelingshulp voor het jaar 1966/67 met 250 miljoen dollar (ca. 900 miljoen gulden) te verminderen. Met 59 tegen 34 stemmen werd een door de repu blikeinse senator Dirksen inge diend amendement goedgekeurd, waarin voor het onderdeel ont wikkelingshulp van de 2.5 mil jard dollar bedragende begroting voor buitenlandse hulp 370 mil joen dollar wordt uitgetrokken. De regering had 665 miljoen dol lar gevraagd, doch dit bedrag was door de senaatscommissie voor buitenlandse zaken al tot 620 miljoen verlaagd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 6