E. E. G.-minislerraad bijeen De Gemini-10 landde donderdagavond om 22.07 uur in de Atlantische Oceaan Generaal De Gaulle in Bonn Olie-opslagplaatsen in Noord-Vietnam gebombardeerd MARATHONZITTING TOT A.S. ZONDAGOCHTEND? 70 UUR EN 47 MINUTEN IN UE RUIMTE BONDSKANSELIER ERHARD DANKTE DE FRANSE PRESIDENT OPERATIE „HASTINGS" WORDT VOORTGEZET BROOD WORDT DRIE CENT DUURDER PERI AUGUSTNS Strsalvliegtuig neergestort: piloten redden zich met schietstoel LAATSTE DAG VAN HET PRINSELIJK PAAR OP CURACAO De aankomst op Bonaire HET WEER VRIJDAG 22 JULI 1966 22e Jaargang No. 6735 Minister Biesheuvel ontstemd Geen basis Vertrouwen Basiskampen van de vietcong Weer poging tot zelfverbranding Bezorgd brood drie cent duurder. Brand op Nederl. tanker in Keulen DE ZUIVERING IN ZUID-SLAVIE Syrië vraagt om bijeenkomst veiligheidsraad Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden rwuktrto* BJJ «BemnomentiTEFNEUZEN DJwetaar^eoMreiïaetetm I. van 8« Sanda RedaeHe- an Administratie-adres! Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 et. VRUE ZEEUW Wtgeeftter N.JT. v/B Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 eent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De ministers van landbouw van de E.E.G. zijn donderdagochtend om half elf onder voorzitterschap van minister Biesheuvel hun confe rentie begonnen tvaarop de laatste band moet worden gelegd aan een aantal belangrijke onderdelen van de gemeenschappelijke landbouw politiek. Op tafel ligt een compromispak ket, dat de E.E.G.-commissie heeft samengesteld, nadat de ministers er vorige week niet in waren ge slaagd tot overeenstemming te komen over het Europese prijs niveau voor melk, vlees, rijst, sui ker en over een aantal marktver- ordeningen, waaronder een voor groente en fruit. Dit pakket is woensdagavond laat nog aar*, de permanente ver tegenwoordigers van de zes rege ringen in Brussel gezonden. Naar verluidt is het belangrijke nieuwe punt hiervan een voorstel van de E.E.G.-commissie om de Europese melkprijs vast te stellen op 39 pfennig tegen 38 in het vroegere voorstel. Niemand in Brussel twijfelt er aan, dat men een zware zitting tegemoet gaat. Jean Rev, Belgisch lid van de E.E.G.-commissie, zei bij de aanvang van de vergadering: Het zal wel zondagochtend zes uur worden voor alle besluiten zijn ge vallen. Minister Biesheuvel heeft ln de E.E.G.-ministerraad scherp stelling genomen tegen de gewijzigde voor stellen van de E.E.G.-eomtnissie voor het Europese prijsniveau van melk en suiker en de Europese marktverordening voor groente en fruit. Hij noemde de nieuwe voorstel len ,die onder meer voorzien in een hogere melk- en suikerprijs dan aanvankelijk was voorzien, een teleurstellend document, dat onvol doende rekening houdt met de Nederlandse bezwaren. Op basis van deze voorstellen kan geen ak koord worden bereik», aldus de Nederlandse bewindsman, die zich overigens wel bereid verklaarde met zijn collega's verder {te onder- bandelen. De voorstellen van de commissie zijn ook door de Italiaanse delega tie slecht ontvangen, voornamelijk wegens de voorgestelde regeling voor de groente- en fruitsector, die de Italianen gunstiger voor zich zelf wensen. Ook de Italiaanse mi nister van landbouw. Restivo, acht te de nieuwe voorstellen geen basis voor een akkoord. De Belgische, Duitse en Franse ministers hebben zich genuanceerder opgesteld. De Gemini-10 landde donderdag avond om 22.07 uur Ned. tijd in zee, na 70 uur en 47 minuten in de kosmische ruimte te hebben door gebracht. De landing werd 60 km hoger ingezet dan de vorige Gemi- ni-vluchten. Tijdens het uitvallen van de radioverbinding, veroor zaakt door ionisatie van de lucht rondom het ruimteschip, heeft Young foto's genomen. De beide astromauten Mike Col lins voorgronden John Young in hun Gemini 1 O-cabine. President De Gaulle heeft don derdag West-Duitsland de verzeke ring gegeven, dat Frankrijk een groot Europa mèt Duitsland na streeft. Na een gesprek onder vier ogen met bondskanselier Erhard zei De Gaulle in een tafelrede aan de lunch, dat Frankrijk ook tegen over de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen aan dit doel vasthoudt. Ik spreek van een Europa, dat zichzelf stap voor stap terugvindt, eerst in ontspanning, vervolgens in overeenstemming en ten slotte in samenwerking. Ik spreek van een een volledig Duitsland een essen tiële rol is weggelegd, aldus het Franse staatshoofd. Het een gaat volgens hem met het ander samen. Deze houding betekent echter geenszins dat men het atlantisch bondgenootschap zou moeten nege ren of afbreken, al is een aanpas sing aan de gewijzigde omstandig heden noodzakelijk De Gaulie voegde er nog aan toe, dat Europa en de gehele wereld slechts vrede en vooruitgang kunnen bereiken, wanneer Frankrijk en Duitsland met elkaar in vriendschap leven. Erhard bracht de Franse presi dent namens het Duitse volk dank voor diens houding in Moskou. II Europa in zijn geheel, waarin voor I hebt ons vertrouwen niet be Bij luchtaanvallen op Noord Vietnam zijn woensdag drie Ame rikaanse vliegtuigen door lucht doelartillerie neergeschoten. De in totaal acht inzittenden worden vermist. Sinds februari 1965 zijn hiermee 299 Amerikaanse toestel ten boven Noord-Vietnam verloren gegaan. De aanvallen waren onder meer gericht op brandstofopslag plaatsen die niet bij grote steden liggen. Er werden negen lucht doelraketten van het type ,Sam' op de toestellen afgeschoten, maar zij troffen geen doel. De Amerikanen bombardeerden op nieuw vaartuigen, bruggen, we gen, spoorwegen, konvooien en verscheidene installaties. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn dinsdag en woensdag boven Noord-Vietnam 21 Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. De bevelhebber van het Zuid- koreaanse contingent in Zuid- Vietnam, dat 45.000 man omvat, heeft meegedeeld dat tot dusver 367 Zuidkoreaanse militairen zijn gedood in de strijd tegen de vietcong. Het contingent is sinds vorig jaar in Vietnam. Bij de operatie „Hastings" langs de gedemilitariseerde zone in het uiterste noorden van Z. Vietnam zijn tot dusver 410 te genstanders gedood, aldus een f m wikaanse woordvoerder. De akt'a gaat nog steeds door. Er zijn drie basiskampen van de vietcong ontdekt. Men maakte docuzaanien, wajjens en munitie buit. De Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen worden bij deze operatie krachtig door de luchtmacht gesteund. De Amerikaanse verliezen wa ren vorige week de geringste se dert drie maanden, aldus het Amerikaanse opperbevel. 65 man werden gedood ongeveer de helft van het gemiddelde der af gelopen weken en 368 ge wond. De Zuidvietnamezen tel den 615 doden. Aan de zijde van de vietcong en de Noordvietna- mezen vielen 1200 doden. In Saigon heeft weer een boeddhistische monnik ge tracht zich door zelfverbran ding van het leven te beroven. Dit gebeurde tijdens een bij eenkomst van militante Zuid Vietnamese politieke en reli gieuze groeperingen. De jeugdige monnik overgoot zich met benzine en stak deze in brand terwijl een groep monni ken en nonnen rustig toekeek. Politiemannen en journalisten rukten hem de kleren van het lijf en trapten de vlammen uit. De jongeman werd met ernstige brandwonden naar een zieken huis gebracht. Het laatste geval van zelfverbranding deed zich op 17 juni voor. Met ingang van 1 augustns a,s. mag de broodprijs met drie cent per 800 gram worden verhoogd. De minister van economische za ken heeft dit na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting Het ministerie heeft hierover het volgende communiqué Uitge geven: „Na overleg met de bakkerij- stichting heeft de minister be paald, dat met ingang van 1 aug. a.s. de prijs van het brood iruet 3 cent per 800 gr mag worden verhoogd. Aanleiding tot deze prijsverhoging is in het bijzonder het feit, dat het college van rijks- bemiddelaars akkoord is gegaan met een achterstandsloonsverho ging in het bakkerijbedrijf met ingang van 1 juli J.I.. terwijl een onderzoek naar de rentabiliteit in het bedrijf heeft aangetoond, dat deze kostenstijging niet zonder nadere prijscorrectie kan worden opgevangen. De getroffen rege ling komt niet ten volle, doch wel voor 'n belangrijk deel tegemoet aan de wensen, die de bakkerij- stichting met betrekking tot de rentabiliteit had geformuleerd, rdl-ort:. g,ostdhica Door de prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 61 cent be draagt, op maximaal 64 cent. In de provinciesteden waar de hui dige winkelprijs 62 cent be draagt, mag deze worden ver hoogd tot 65 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 63 op 66 cent worden gesteld. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met 3 cent worden ver hoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging 2 resp. 3 cent heneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de nadere broodsoorten kunnen met 3 cent per 800 gr in prijs worden verhoogd. Onver anderd geldt dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gr. hoger mogen zijn dian de ma- ximale-prijzen voor de in de winkel afgehaald brood. schaamd, zo zei de kanselier. Door zijn weigering Oost-Duitsland te erkennen, had De GauUe de Westduitsers geholpen bij hun streven naar hereniging. Direct na zijn aankomst in Bonn had president De Gaulle donder dagmorgen een gesprek met zijn Westduitse collega Lübke. Daarna volgde een onderhoud met Erhard en 's middags een ontmoeting met oud-kanselier Adenauer. De minis ters van buitenlandse zaken van beide landen bespraken diverse in ternationale vraagstukken. De Franse premier Pompidou sprak met minister Westrick (Erhards kabinetschef) over de E.E.G. en de ministers van defensie wisselden van gedachten over gemeenschap pelijke bewapeningsprojecten. De Keulse brandweer heeft met inzet van al haar „groot ge schut" een brz„u geblust, die donderdag op het Nederlandse tankschip „Klaver Vier" was uitgebroken. Door onbekende oorzaak was bij het lossen van benzine de pompinstallatie aan boord van de tanker in brand geraakt. Het vuur sloeg over op de kajuit en de brug en vervolgens in de brandstoftanks. Van de 870 ton benzine, die aanvankelijk in de tanks zat, was reeds een derde gelost toen de brand ontstond. Bij aankomst van de brand weer sloegen 20 meter hoge vlammen uit het schip. De brandweer slaagde er evenwel in korte tijd in de brand mees ter te worden. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Donderdagmiddag om drie mi nuten over drie is een straal vliegtuig van de luchtmacht in de omgeving van Leerdam neerge stort. De twee piloten wisten zich met behulp van hun schietstoel te redden en zijn veilig geland. Woensdag hebben prinses Beatrix en prins Claus een be zoek aan het hoofdkantoor en de raffinaderij van „Shell Curapao N.V." gebracht. Met het jacht „Beatrix" vertrok men van de handelskade om eerst een tocht te maken door de haven. Bij aankomst brachten de sleepboten „Passaat" en de „Ko raal" met hun waterkanonnen een welkomstgroet. Bij de stei ger begroetten ir. Swart, direc teur, en enige andere Shellfunc- tionarissen de hoge bezoekers, waarna men naar het hoofdkan toor van de maatschappij reed. Het negenjarige meisje Aletta Martha, die op koninginnedag verjaart, bood de prinses een bloemstuk aan. De grote menigte. Shell-employé's en gezinsleden die hier aanwezig was, klapte enthousiast toen het paar de auto's verliet. Na een rondrit over het fa brieksterrein volgde een brand- blusdemonstratie. MIJNMAATSCHAPPIJ Daarna reed men naar 't pavil joen Rustenburgh voor 'n lunch, aangeboden door de directie van de oliemaatschappij. Ir. Swart bood het paar een geschenk aan. Na de lunch reed de stoet naar de dokmaatschappij. Ook hier stond een menigte opgesteld ter verwelkoming van de hoge gas ten. De directie begroette het prinselijk paar, waarna de heer W. Muusze, directeur van het be drijf, een uitleg gaf over de ver- I schillende facetten en uitbreid dingsplannen. Het volgende be drijf dat werd bezocht, was de mijnmaatschappij. Overal langs de route stonden belangstellen den die met vlaggetjes zwaaiden. Voor het clubhuis van de mijn- maatschappij werd het prinselijk paar begroet door de directeur. In het clubhuis werden enige monsters fosfaat in diverse sta dia van ontginning tot de ver scheping tentoongesteld. ZANGHULDE OP BONAIRE Donderdagmorgen zijn prin ses Beatrix en prins Claus op Bonaire aangekomen. Op het vliegveld van Kralendijk wer- Cen zij verwelkomd door de gezaghebber van het eiland gebied Bonaire, de heer E. J. Morkos. Op het Wïlhelmina- plein in Kralendijk bracht de schooljeugd het prinselijk paar een zanghulde. LEKKE BAND Na de zanghulde vertrok de stoet naar hotel Bonaire, waar het prinselijk gevolg logeert. Een half uur later vertrok men voor een rondrit over het noor delijke deel van het eiland. De eerste stop werd gemaakt op de nieuwe toeristische weg die langs de kust en langs het Goto- meer naar het plaatsje Rincon loopt. De auto's stopten op een hoog punt, genaamd Montana, van waar men een prachtig uit zicht heeft over de zee en Kra- Zij hebben direct de basis Soesterberg telefonisch ingelicht. Het waren de eerste luitenant F. E. C. Voet en de sergeant eerste klasse J. P. H. Vos, beiden wo nend te Soesterberg en deel uit makend van het squadron 325. Om vijf minuten over half twee waren zij met het toestel, een vliegtuig van het type Hun- ter-7, gestart van Soesterberg voor een „instrumentenvlucht". Volgens de politie te Leerdam is het toestel terechtgekomen in een weiland ten noorden van de bebouwde kom en in de richting van Schoonrewoerd. Het communistische partijco mité op het Zuidslavische minis terie van buitenlandse zaken is ontbonden, kennelijk als onder - deel. van de grote zuivering in partijleiding en regering. Het bestuur van de commu nistische partij van Servië nam deze beslissing op voorstel van het partijcomité in Belgrado. Het Servische bestuur merkte op dat het ministeriële comité niet meer het vertrouwen genoot van de partijleden op het ministerie. Het comité wordt voorts beschuldigd van ernstige zwakheid in zijn werk. Het zou bovendien op on democratische wijze zijn gekozen. Syrië heeft de veiligheidsraad verzocht bijeen te komen voor een behandeling van de klacht, die het tegen Israël heeft inge diend als gevolg van de inciden ten van vorige week. De voorzitter van de raad pleegt thans overleg om een tijd stip voor de samenkomst vast te stellen. lendjjk. Hier werd de dorst ge lest, waarna men verder ging naar Rincon. Vlak bij Rincon kreeg de auto, waarin premier Jonckheer en de secretaresse van de prinses waren gezeten, een lekke band. In ijltempo verwis- seude men van auto en de rond rit werd voortgezet. Op Rincon hielden de schoolkinderen een aubade terwijl een folkloristi sche dansgroep voor de hoge gasten optrad. EREBOGEN Bij alle onderbrekingen was de bevolking bijeengekomen om de prinses en de prins enthou siast te begroeten. Origineel was de ontvangst bij het plaatsje Nikiboko. Hier danste een groep de „Simadan". De muzikale be geleiding werd verzorgd door een groep typisch Bonairiaanse muzikanten die op koehoorns bliezen. Overal is het eiland versierd met vlaggetjes en bij elk dorpje had men erebogen gezet met wel komstzinnen. Na de rondrit ver trok het paar naar hotel Bonaire. Donderdagmiddag werd een rondrit gemaakt naar de zout- pennen en de flamingokolonies. KANS OP OPKLARINGEN Een depressie bij IJsland trekt naar het noordelijke deel van de Noordzee. Tengevolge hiervan neemt het hogedrukgebied boven Scandinavië in betekenis af en zal de luchtdruk ook boven de Noordzee gaan dalen. De wind in onze omgeving draait hierbij naar noord tot noordwest en uit deze richting wordt geleidelijk iets drogere lucht aangevoerd. De neerslagkansen nemen daar om vandaag af en de kans op op klaringen wordt groter. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Afnemend buiig Bewolkt met verspreide op klaringen maar ook hier en daar nog een bui. Zwakke tot matige, overwegend noordelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. VRIJDAG 22 JULI Breskens 4.45 5.04 Terneuzen 5.2L 5.40 Hansweert 5.55 6.14 Walsoorden 6.04 6.23 ZATERDAG 23 JULI Cadzand 5.01 5.25 Breskens 5.26 5.50 Terneuzen 6.02 6 26 Hansweert 6.34 7.00 Walsoorden 6.43 7.09 zon maan op onder op onder juli 22 4.46 20.46 10.15 23.10 23 4.48 20.44 11.41 23.25 24 4.49 20.43 13.04 23.40

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1