Succesvolle start van de Gemini-10 Chinese zaakgelastigde moest binnen 24 uur ons land verlaten NAUWKEURIGSTE PRESTATIE UIT DE AMERIKAANSE RUIMTEVAART Gemiiti-10 en Agcna-10 vlogen op 12 meter achter elkaar RADIO DE K0SK PERSONA NON GRATA NA OPZIENBAREND GEVAL VAN ONTVOERING HET WEER WOENSDAG 20 JULI 1966 22e Jaargang No, 673^- Bnsongeluk in Ecuador Prachtig Rendez-vous geslaagd i Hoogterecord Record verbeterd „Adembenemend" HUWELIJK VAN PRINSES MARGRIET EN mr. P. v. VOLLENHOVEN OP 10 JANUARI .1967 IN DEN HAAG Ontvoerd Zaakgelastigde uitgewezen Internationaal congres Bewaking Assistentie Foto's gemaakt Geen ongeluk? Zaakgelastigde dinsdag vertrokken Politie actief Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden BVankerins bij abonnement: TERNEUZEN Directeör-TToofdredaetenr! I. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE Uitgeefster N.V. r/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertenfleprifs per mm 1# et; minimum pe» advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties! 5/(regels ƒ1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Ten zuiden van de Ecuado- riaanse hoofdstad Quito is zon dag een autobus omgeslagen als gevolg waarvan vijftien men sen werden gedood en twintig gewond. De bus vervoerde een gezelschap docenten en studen ten aan de universiteit van Loja. „Mooier dan alle voorgaande vluchten", zo kwalificeerde het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A.) maan dagavond de tocht van de Gemini- 10 met aan boord de ruimtevaar ders John Young en Michael Col lins, welke om 23.20 uur Ned. tijd was begonnen. De 32,7 meter hoge en 135 ton zware Titan-raket met op de top de Gemini-10 verhief zich van de lanceerplaats 19 op Kaap Kennedy binnen de kritieke 35 seconden. Reeds vier minuten na de lancering maakte de N.A.S.A. bekend dat alles aan boord goed was. Young zei: „Het is hier prach- ,tig", toen zij boven de Bermuda eilanden in hun baan schoven. De .eerste baan, van 160 tot 269 km hoogte, week slechts 1,6 km af van I het plan, hetgeen een beter resul taat was dan tijdens alle voorgaan- ide vluchten. Op hun eerste wenteling om de aarde rapporteerden Young en Col lins dat zich twee grote voorwer pen, waarschijnlijk kunstmanen, op "gelijke hoogte naast hun cabine voortbewogen. Young meldde later dat de voorwerpen uit het gezicht waren verdwenen. Vervolgens maakten zij melding van enkele onbetekenende storin gen die spoedig konden worden opgeheven. Ned. tijd boven de Hawaii-eilanden bevond, kregen Young en Collins de Agena-10 in zicht op een af stand van minder dan 80 km. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meege deeld dat de Gemini-10 de eerste ontmoeting met de Agena-10-raket tot stand heeft gebracht. Dit ge beurde boven het zuidelijk gedeel te van de Atlantische Oceaan ter hoogte van het eiland Ascension. Door tussenkomst van het sta tion Tananarive is het kosmonaut Gordon Cooper gelukt contact met de Gemini-10 te maken. Op deze wijze vernam de N.A.S.A. dat de eerste ontmoeting met de Agena- 10 tot stand was gebracht. Gemini- 10 en Agena-10 vlogen op een af stand van 12 meter achter elkaar. Veertig minuten later slaagden John Young en Michael Collins er in hun drie ton wegende cabine aan de 3.375 kg wegende Agena- 10 te koppelen, de tweede koppe ling In de geschiedenis van de ruimtevaart. Commandant Young toonde zich verrast, toen hij hoorde dat hij tweemaal zoveel brandstof had verbruikt als was voorzien. Hij had er geen verklaring voor. Een woordvoerder van de N.A. S.A. zei dat er genoeg brandstof is overgebleven om nog andere manoeuvres te volbrengen, maar hij kon niet meedelen of het ge hele programma zou worden afge werkt. Men heeft voor deze kwestie de hulp ingeroepen van Tom Stafford, Een beeld van de lan tering van de Gemini 10 met aan boord de astronauten John Young en Mike Collins. TAdv.l TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Dr. George Miiller, directeur van het ruimtevluchtprogram, deelde op een persconferentie mee dat in de nacht van maandag op dinsdag zou worden getracht de Gemini-10 een hoogte van 754 km te doen be reiken, alvorens geleidelijk terug te keren naar een hoogte van 3S4 km, de vastgestelde hoogte voor de geplande ontmoetingen. Het hoogterecord staat sinds maart 1965 met 500 km op naam van de Russische ruimtevaarders Belajev en Leonov. Dr. Müller noemde de lancering van de Gemini-10 en van de Agena-10, één van de doelen voor de Gemini-10 met een tussenruimte van een uur en veertig minuten de nauwkeurigste prestatie die de Amerikaanse ruimtevaart tot dus. ver heeft geleverd. Bij het begin van hun derde om wenteling deelde de Gemini-beman- ning jnee dat zij de Agena-10- raklt op de radar had. Toen de cabine zich om ongeveer vier uur de astronaut die de meeste erva ring bij de rendez-voüs-techniek heeft opgedaan. De ruimtevaarders Young en Collins zijn dinsdagochtend om 7.54 uur Ned. tijd op de grootste hoogte die een mens ooit heeft be reikt, gekomen, n.l. 762 km van de aarde. Dit was mogelijk door de ge slaagde ontsteking van de machti ge motor van de Agena-10, de doelraket waaraan de kosmonau ten tevoren hun cabine hadden ge koppeld. Het was tevens de eerste maal dat een ruimtecabine gebruik maakte van de stuwkracht van een andere satelliet om zich in de ruimte te verplaatsen. De baan van de Gemini-Agena- combinatie was sterk elliptisch. Het hoogste punt was 762 en het laagste 296 km. Er was ongeveer drie kwartier nodig voor het be reiken van deze baan. De ruimte vaarder* gebruikten daarna een Zelfs vlak voor de lanceriv werden nog grapjes gemaakt. As tronaut John Young staat hier met een enorme tang in z'n han den voor het geval dat hij in de ruimte moeilijkheden zou onder vinden. diner en gingen slapen. De Gemini en Agena bleven in die tijd met elkaar verbonden. De ruimtevaarders blijken na de koppeling met de Agena-10 nog slechts een derde van hun stuwstof over te hebben, zodat twee koppel en ontkoppelmanoeuvres moeten v: wallen. Het stond dinsdagavond nog te bezien of de zweeftocht van Collins buiten het ruimteschip wel zou doorgaan. Door de grote hoog te van 763 km die de ruimtevaar ders hebben bereikt, zaken zij de gehele oostkust van de V.S. tege lijk, „een adembenemend panora- ma S Nu ook de eerste kamer de toestemrningswet voor het huwe lijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven heeft aange nomen, deelt de rijksvoorlich tingsdienst het volgende mee: Op zaterdag 10 december 1966 zal de aangifte van het huwelijk plaats vinden in het gemeente huis te Baarn. Maandag 19 december is er op het paleis „Huis ten Bosch" een ontvangst voor regering en corps diplomatique. Aan boord van een door de K.N.S.M. te Amsterdam daartoe ter beschikking gesteld schip zal op woensdag 28 december voor vrienden en vriendinnen een bal worden gegeven. Ten huize van de bruid vindt zaterdag 7 januari een huwelijks feest plaats. De gemeente Den Haag zal het bruidspaar op maandag 9 janua ri ontvangen. Het burgerlijk hu welijk zal worden gesloten op dinsdag 10 januari 1967 in het stadhuis aan de Javastraat te Den Haiag, waarna de kerkelijke inzegening zal plaatsvinden in de Grote of Sint Jacobskerk. Het ligt niet in de bedoeling, dat er een nationaal comité wordt opgericht om een inzamelingsac tie voor een huwelijksgeschenk te houden. Wel is in de kring van de per soonlijke betrekkingen van de ko ninklijke familie en van de vrien den van het paar het initiatief genomen voor het aanbieden van geschenken. De ministeries van buitenland se zaken en van justitie hebben maandagavond het volgende be kendgemaakt: In de namiddag van zaterdag 16 juli is een Chinees ingenieur, die hier te lande vertoefde voor een congres van technici, op straat gewond aangetroffen voor het pand Prins Mauritslaan 17 in Den Haag, Dit huis is verhuurd aan de Chinese vertegenwoordiging hier te lande. De gewonde is per ziekenauto naar het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag gebracht. Aan de hand van gemaakte röntgenfoto's werden ,een schedelbreuk en ernstig letsel aan de wervel kolom geconstateerd. De arts heeft hiervan mededeling ge daan aan een inmiddels gearri veerd lid van de staf van de Chinese vertegenwoordiging en daarbij uitdrukkelijk verklaard dat opname in een ziekenhuis nodig en vervoer anders dan per brancard onverantwoord was. Terwijl dit gesorek werd voortgezet,, werd de gewonde buiten medeweten van de arts door een aantal andere Chine zen van de brancard gelicht en via de hoofdingang naar een ge reed staande C.D.-auto gesleept. Later is gebleken dat de ge wonde werd vervoerd naar het bureau van de Chinese zaakge lastigde aan de Adriaan Goe- kooplaan. Dit perceel geniet ex territoriale bescherming en is derhalve niet toegankelijk voor Nederlandse autoriteiten. De zaakgelastigde is nog in de nacht van zaterdag op zondag op het ministerie van buitenlandse za ken ontboden, waarbij hem op heldering werd verzocht en ge wezen werd op de ernst van het gebeurde. Toen ondanks de ondernomen stappen de terugbrenging van de gewonde naar een ziekenhuis niet plaats vond, is op 18 dezer de zaakgelastigde opnieuw op het ministerie ontboden. Daarbij heeft hij medegedeeld dat het slachtoffer in de namiddag van 17 juli op zijn kantoor was over leden. De reeds bekende feiten zijn van zodanige aard, dat zij de regering aanleiding hebben ge geven de zaakgelastigde persona non grata te verklaren en hem te verzoeken binnen 24 uur het land te verlaten. Inmiddels is op vordering van de officier van justitie in Den Haag een gerechtelijk vooron derzoek ingesteld. De naam van de zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek luidt Li en-Chiu. De diplomatieke kanselarij van de Chinese volksrepubliek in Den Haag heeft dinsdagmorgen gezegd nog niets te kunnen mededelen over het incident, waarbij zaterdagavond een levensgevaarlijk gewonde Chine se ingenieur uit het Rode Kruis ziekenhuis werd weggehald. Een groep van negen Chinese deskundigen heeft de vorige week in Delft een internationaal congres voor lastechniek bijge woond. Het was de enige groep deskundigen, die door de orga nisatie van het congres niet in hotels behoefde te worden on dergebracht. De Chinezen logeer den op de diplomatieke kanse larij. Zij hebben alleen het wetenschappelijk gedeelte van het congres bijgewognd en niet deelgenomen aan excursies, o.m. een bezoek aan de delta-werken, aan Philips in Eindhoven, de transformatorenfabriek W. Smit en co in Nijmegen en aan Kam pen, Het slachtoffer is de 42-jarige ingenieur H. S. U. Tzu Ts'ai, al dus is door de Haagse politie meegedeeld. De politie heeft rondom alle ge bouwen van de Chinese verte genwoordiging in de Haagse am- bassadewijk bewaking ingesteld, opdat het lijk niet ongezien het land wordt uitgebracht. Men ge looft, dat de ingenieur is over leden tengevolge van mishande ling en niet als gevolg van een ongeluk. Het slachtoffer werd zaterdag middag om tien voor drie door omwonenden voor het pand aan de Prins Mauritslaan gezien. De politie werd gewaarschuwd, maar trof de man niet meer ter plaatse aan. Getuigen verklaar den dat de gewonde binnen was gebracht in het gebouw van de Chinese vertegenwoordiging, dat gebruikt wordt als dependance voor het herbergen van Chinese bezoekers. De politie mocht dit pand niet betreden. De inmiddels gearriveerde ziekenwagen heeft de patiënt die kermend van de pijn in de gang van het gebouw lag, naar het Rode Kruiszieken huis overgebravht. In de ambulance gingen twee Chinezen mee. De gewonde werd bij de E.H.B.O.-post van het zie kenhuis binnengebracht en met een naar de röntgenfdeling ver voerd. De begeleidende Chinezen belden om assistentie, waarop een personenauto met CD-ken- teken met drie man naar het ziekenhuis kwam. Twee van de nieuwkomers spraken met de behandelende arts en gaven te kennen dat zij de patiënt wilden meenemen, maar de arts achtte het onverantwoord dat de ge wonde anders dan op een bran card zou worden vervoerd. Er was reeds een foto ge maakt van de wervelkolom. De leider van de Chinezen wilde aanvankelijk niet toestaan, dat een foto van de schedel werd ge maakt, doch gaf later toe. Toen de assistente van de röntgenafdeling de foto's naar de donkere kamer bracht., legden de Chinezen de gewonde op een brancard. Terugkerend met de foto zag zij hen met de brancard wegrijden naar een lift. Zij reik te de foto's aan een der bege leiders aan en deelde hem mede dat zij naar de E.H.B.O.-post moesten gaan. Onderweg bij het passeren van de hoofdingang splitste het ge zelschap Chinezen zich: drie mannen tilden de gewonde van de brancard en brachten hem naar de CD-auto, terwijl de an deren naar de E.H.B.O.-post gin gen. De portier bij de hoofdingang zag dat drie mannen voor in de wagen plaats namen, nadat zij de gewonde op de achterbank hadden neergelegd. Een vierde die buiten had staan wachten, ging achter in de wagen op de benen van de gewonde zitten. Gezien de verklaringen van de arts en het optreden van de Chi nezen gelooft de politie niet, dat de gewonde man een ongeluk is overkomen. De indruk van de politie is, dat de gehele „operatie" werd geleid door de tweede secretaris van de vertegenwoordiging van de Chinese volksrepubliek in ons land, Liao Ho-Shu. Voorts heeft de politie waar genomen dat in de tuin in een soort verbrandingsketel papieren werden verbrand. Om één uur dinsdagmiddag is de Chinese zaakgelastigde Li-en- Chiu met zijn echtgenote van Schiphol naar Peking vertrok ken. Hij stapte in het Tupolev- lijnvliegtuig van de Russische' maatschappij Aeroflot, dat hem- regelrecht naar Moskou bracht. Daar moest hij in een ander lijn- toestel overstappen om over Si-' berië naar Peking terug te vlie gen. Omstreeks half één arriveerde, de zaakgelastigde met zijn vrouw en nog een zestal leden van zijn legatie in twee perso-i nenauto's (met CD-nummers) op de luchthaven. De wagens wer-, den gevolgd door een auto van' de rijkspolitie. Buiten de ontvangstkamer van' de Ica-hal stond een legertje journalisten, persfotografen en camera-operateurs. De zaakge lastigde werd voor hij de ont vangstkamer binnenging volko men ingesloten. Ietwat nerveus baande hij zich een weg door de haag van journalisten, in het Engels zeggende: „Ik weet niet wat u zegt, ik spreek geen En-' gels". I Dat de Nederlandse justitie del zaak van de overleden Chinese* ingenieur niet onberoerd laat, is' ook gebleken uit de belangstel ling van de rijkspolitie voor het' K.L.M.-toestel dat naar Karachi vertrok. Daarop had een viertal Chinezen passage geboekt, dat/ zich thans volgens de politie ver-, moedelijk schuil houdt in de Chinese legatie. Naar bekend be vinden zij zich daar op voor Nederland exterritoriaal terrein en kan de politie geen contact met hen krijgen. j Het viertal, dat geen deel uit-1 maakt van het legatie-personeel en dus geen diplomatieke on-' schendbaarheid bezit, kwam ech ter niet opdagen. Het toestel ver-I trok zonder hen. Het betreft hier vermoedelijk Chinezen, die i evenals de omgekomen ingenieur' deel hebben genomen aan een congres. Over het lijk van de ingenieur' was verder niets bekend. Indien' de Chinezen dit willen vervoe-'. ren of zelfs naar het buitenland zouden willen brengen, zullen zij op onoverkomelijke moeilijkhe den stuiten. i Gisteravond omstreeks negen, uur is het stoffelijk overschot van de 42-jarige Chinese ingenieur Hsu, Tzu Tsai aan de Nederlandse auto riteiten overgegeven. Er zal sectic worden verricht op het stoffelijk overschot. WISSELVALLIG WEER Een onweersstoring die dinsdagi op vele plaatsen in ons land, maar voornamelijk ten zuiden, van de lijn Den HelderKoe-: vorden zware hagel- en on-l weersbuien bracht, zal de ko mende 24 uur het weerbeeld' blijven bepalen. In korte tijd viel plaatseliik 4050 mm regen en^ hagelstenen met een doorsnede van 3,54,5 cm werden gemeldi uit de omgeving van Barneveld. Omdat het centrum van de sto ring tot dicht bij ons land nadert neemt de wind nog iets in kracht af. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering ver wacht. medegedeeld door het K. N. M. I.,j geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Veranderlijke bewolking met' plaatselijk enkele regen-, hagel-1 of onweersbuien. In de nacht van' dinsdag op woensdag plaatselijk' mist. In het zuiden zwakke ver-1 anderlijke wind, elders zwakke tot matige en aan de Wadden- kust aanvankelijk nog vrij; krachtige noordoostelijke wind., Tamelijk warm weer. WOENSDAG .20 JULI Breskens 3.13 Terneuzen 3.-19 Hansweert 4.23 Walsoorden 4.32 DONDERDAG 21 JULI 3.361 4.12/ 4.46' 4.55/ Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.01 4.37 5.11 5.20 4.21 4.57 5.31 5.40 juli 20 21 22 op 4.43 4.45 4.46 zon onder 20.48 20.47 20.46 maan op ondö 7.16 8.47 10.15 22.38 22.38 2340

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1