Noordvietnamese Ho Tsji Minh kondigt mobilisatie president gedeeltelijke af van Moordenaar leerlingverpleegsters gearresteerd Deelnemers aan protestmars naar rand van Amsterdam gebracht doorregen varkenslapjes neem ze nu! ALCOCHIN" Indonesië heeft vóór 17 aug nieuw kabinet HET WEER .Wanhoopsdaad' Oproep tot strijd Langdurige oorlog Beroep van Oe Thant op N.-Vietnam Aanslagen in Zuid-Vietnam India, Rusland en Vietnam Bezorgd De houding van Japan 40=000 No^rdvietnamezen in Zuid-Vietnam 25-jarige zeeman vermoordde ook barmeisje Oude dame Doodkistje De tyfus in Duitsland LANCERING GEMINI-IO BEDREIGD tegen: haaruitval-roos-kaalheid Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Niet bedelen Doodstraf geëist tegen Soekrisno Frankering by abönneMentfTERNEUZEN' Directeur-Hoofdredacteur; I. vaa Sande Redactie- er» Administratie-adres* Smldswal Telefoon: 01150 2073 Girontumner: S8150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. Maandag 18 Dinsdag 19 juli 1966 22e Jaargang No. 673. K Uitgeefster N. v/h Firma P. J. van de Sande te Temetize* Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere repel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft zondag in een toespraak via radio-Hanoi een gedeelte lijke mobilisatie afgekon digd en gezegd, dat zijn land de Amerikanen zal blijven bestrijden, hoe lang de oorlog ook duurt. Hij maakte niet bekend hoe veel mannen worden ge mobiliseerd. „Ons volk en leger, als één man verenigd, zullen vastbesloten strij den totdat de volledige overwin ning is behaald, hoe groot de of fers en moeilijkheden ook zullen zijn. De oorlog mag vijf, tien, twin tig jaar of langer duren; Hanoi, Haiphong en andere steden en be drijven mogen worden vernietigd, maar het Vietnamese volk zal zich niet laten intimideren". Wat de Verenigde Staten ook doen, ook al brengen zij een miljoen of meer manschappen naar Zuid-Vietnam en zetten zij duizenden vliegtuigen tegen het noorden in, nooit zullen zij de ijzeren wil van het Vietna mese volk om de Amerikaanse agressie te bestrijden kunnen bre ken", aldus de 76-jarige Noord vietnamese president. Hij sprak ter gelegenheid van het feit dat twaalf jaar geleden de Geneefse overeen komsten over Tndo-China werden getekend. In de dagbladen van Hanoi was zondag op de voorpagina's naast de toespraak een door Ho onder tekende order tot gedeeltelijke mo bilisatie afgedrukt. De mobilisatie betreft „een deel der reserve-officieren en onder officieren en een deel der burgers die tot de reserves van het leger behoren maar nog niet in het leger dienen". Hieruit blijkt niet hoeveel man erbij zijn betrokken. De Noordvietnamese president beloofde alle mogelijke hulp aan de vietcong in het zuiden. Hij her haalde de voorwaarden waarop de vrede zou kunnen worden hersteld, waaronder terugtrekking der Ame rikaanse en andere buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam. De po gingen der Amerikanen om tot onderhandelingen te komen, noem de hij „zwendel" ter misleiding van de wereldopinie. Da bombardemen ten op de omgeving van Hanoi en Haiphong waren „een wanhoops daad" en de luchtaanvallen op N. Vietnam in het algemeen „een po ging om in het zuiden uit het moe ras te geraken en ons op hun voorwaarden tot onderhandelingen te dwingen". De V. S. zijn erop uit Vietnam te veroveren maar het Vietnamese [leger en volk hebben roemrijke [.overwinningen geboekt en zullen [het zuiden bevrijden, het noorden [.verdedigen en een nationale her- eniging tot stand brengen, aldus Ho die de overtuiging uitsprak dat ..de socialistische regeringen en de gehele wereld hulp zullen ver lenen". Hij herhaalde de bewering dat in een jaar 1200 Amerikaanse vliegtuigen waren neergehaald. De president riep de bevol king op de strijd tegen de „agressor te verhevigen en ge reed te zijn voor een totale oor log, daar de Amerikaanse agres sor de overeenkomsten van Ge- nève had geschonden. m ;«De eerste reactie ln Tvnsnmgior. was er een van opluchting over br>* feit, dat Ho Tsji Minh niet sprr.k over de gevangengenomen Amer.- Uuanse vlieger». Men was bang dtf hij hun berechting als oorlogsmis dadigers zou bekendmaken. Hun aantal wordt op 35 geschat. Overigens opent de verklaring van de Noordvietnamese president het vooruitzicht op een langdurige oorlog. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zaterdag Noord-Vietnam ver zocht de gevangen genomen Ame rikaanse piloten niet te berechten als oorlogsmisdadigers. Een der gelijk proces zou tot verheviging van de oorlog leiden, die daardoor tot een derde wereldoorlog zou kunnen uitgroeien. Hij verzocht alle betrokken partijen zich te hou den aan de conventie van Genève inzake de behandeling van krijgs gevangenen. Bij een Vietcong-aanval op een busstation in Tam Ky, ongeveer 600 km ten noorden van Saigon, zijn zondagochtend vier burgers om het leven gekomen en vijftien gewond. Een Zuidvietnamese woordvoer der zei dat de guerillastrijders ge bruik maakten van machinepisto len en kneedbommen. Drie huizen werden vernield. Hier vielen de meeste slachtoffers. Kort tevoren waren in de Chi nese wijk van Saigon zeven mensen gewond door granaten die viet- congleden naar een particulier huis gooiden. KOSTBAAR PANEEL UIT HAAGS MUSEUM GESTOLEN Den Haag: Uit het Brediusmu- seum is een paneeltje gestolen voorstellende een herbergscene geschilderd door Adriaan Brouwer. De dief heeft het pa neeltje (37 x 35) uit de lijst ge nomen. De waarde wordt op 40.000 gulden gesield. Concierge Van Leeuwen, die de vermoede lijke dader heeft uitgelaten, bij de lijst, waaruit het doek is weg genomen. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft zaterdag in Moskou op een persconferentie verklaard dat de Russische leiders haar duidelijk hebben gemaakt, dat elk voorstel inzake Vietnam eerst de goedkeuring van de Noordviet namese regering moet hebben voor dat zij (de Russen) zelf iets kun nen ondernemen. Mevrouw Gandhi zelf was van mening dat stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam een noodzakelijke voorwaar de is voor overleg, in welke vorm dan ook, dat gericht is op herstel van de vrede in Vietnam. Uit de opmerkingen van mevr. Gandhi en het verloop van haar besprekingen met de Russische lei ders blijkt duidelijk, dat de Rus sen haar plan hebben verworpen. Na afloop van de besprekingen tussen mevr. Gandhi en de auto riteiten van de Sowjet-Unie is een communiqué uitgegeven, waarin beide landen een beroep op de V. S. doen de bombardementen op N. Vietnam te beëindigen. India en de Sowjet-Unie, aldus over de gevaarlijke toestand die in zuidoost-Azlë is ontstaan als ge volg van de toegenomen vijande lijkheden in Vietnam en de bom bardementen op Hanoi en Hai phong. Japan zal de Verenigde Staten niet meer steunen als deze dicht bevolkte delen van Noord-Vietnam gaan bombarderen. Dit heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken, Etsoesabi^ro Sjiina, ver klaard op een bijeenkomst van de commissie van buitenlandse zaken van de Japanse senaat. De Japanse regering is wel ak koord gegaan met de bombarde menten op de olie-opslagplaatsen in de omgeving van Hanoi en Haiphong. Noord-Vietnam heeft zijn ge regelde troepen in Zuid-Vietnam de afgelopen 12 maanden verdub beld, zo heeft de Amerikaanse on derminister van defensie Cyrus Vance zondag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd. Hij schat te het aantal Noordvietnamese mi litairen in Zuid-Vietnam op onge veer 16 regimenten of 35.000 tot 40.000 man. Hij zei erop te ver trouwen dat de Amerikaanse lucht aanvallen de infiltraties binnen een bepaalde grootte zullen houden. Minstens 200.000 Noordvietna- mezen zijn voortdurend in touw bij het herstellen van verbindings lijnen die door bommen zijn be schadigd. Wat de V. S. zullen doen wan neer de krijgsgevangen piloten door Noord-Vietnam als oorlogs misdadigers worden berecht, wilde hij niet zeggen. Dat zou een „zéér, het communiqué, zijn zeer bezorgd I zéér ernstige zaak" zijn, zei hij. De politie van Chicago maakte zaterdagavond bekend dat de moordenaar van de acht leerling verpleegsters was ontdekt, n.l. de 25-jarige blanke Richard B. Speek, ook bekend als Richard Franklin Lindberg. Op zijn linker arm staat getatoeëerd: „Born to raise hell". De moordenaar was geïden tificeerd aan de hand van vinger afdrukken die zijn gevonden in het huis waar de moorden zijn gepleegd. Op zijn linkerarm heeft de moordenaar voorts getatoe- eerd staan een hoed en een bril, op zijn rechterarm een dolk en een sikkel. VINGERAFDRUKKEN De gegevens kwamen bijna ge heel overeen met de beschrijving die het enige meisje dat het bloedbad heeft overleefd, Cora- zon Amurao, had gegeven. De vingerafdrukken werden naar het hoofdkantoor van de F.B.I. in Washington gezonden, waar de identificatie werd bevestigd. Speck had in een goedkoop hotel in Chicago vertoefd, maar had de stad vermoedelijk verla ten, nadat hij in de kranten een afbeelding van zichzelf had ge- zien. Aan de hand van de be schrijving van Corazon Amurao had een politietekenaar een schets van de moordenaar ge maakt, die werd gepubliceerd. TWEEMAAL VEROORDEELD Speck die o.m. zeeman is, werd al gezocht wegens moord op een barmeisje. Hij was al tweemaal tot gevangenisstraffen veroor deeld, eenmaal wegens het be dreigen van een vrouw met een slagersmes. Hij- heeft allerlei baantjes gehad, waaronder dat van vrachtautorijder en bakker. ZELFMOORDPOGING Zondag is de 25-jarige Richard Speck in een ziekenhuis van Chicago gearresteerd, verdacht van de moord op de acht ver pleegsters. Hij had in een achter buurthotel zijn polsslagaders doorgesneden om een eind aan zijn leven te maken. De eigenaar van het hotel waarschuwde de politie en in een politieauto is Speek hevig bloedend naar een ziekenhuis gebracht. De politie mannen wisten toen nog niet wie de man was. Een arts in het zie kenhuis herkende hem aan de tatoeages op de armen. Ook de vingerafdrukken bleken te klop pen. Hoewel Speek veel bloed heeft verloren, zal hij het vermoede lijk wel halen, aldus de politie. Na een behandeling in het zie kenhuis was later de toestand van Speek zodanig verbeterd, dat hij naar een gevangenishos- pitaal kon worden overgebracht. In het hotel waar hij had ge tracht zich van het leven te be roven, naam ven. had hij ,B. Brian' zich onder de laten inschrij- De hoofdstedelijke politie heeft zondagavond de Amsterdammers die deelnamen aan een tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam gerichte stille protestmars in het centrum van de stad, weinig kans gegeven de uitgestippelde route te volgen. Even na half acht, onmiddellijk na het vertrek bij het standbeeld de „Dokwerker" op 't J. D. Meijer.- plein werden de circa 200 deel nemers aan de mars, waarvoor geen vergunning was aangevraagd, in de nieuwe Amstelstraat door manschappen van de mobiele bri gade onder leiding van hoofd inspecteur Koppejan tegengehou den. De betogers, onder wie provo's Hans Tuinman en Rob Stolk en de protestzanger Boudewijn de Groot, reageerden hierop door op het trottoir te gaan zitten. Toen bleek dat zij niet van plan waren zich te verspreiden, volgde de politie een nieuwe tactiek. Inplaats van hen over te brengen naar het hoofd bureau van politie werden zij in wagens van de marechaussee ge laden en naar de uiterste rand van de stad gereden, waar zij werden afgezet. Volgens hoofdinspecteur Koppejan werden zij onder meer naar Amsterdam-Noord gebracht. Het afvoeren van de deelnemers vergde ongeveer drie kwartier en trok veel belangstelling van het publiek. Een oude dame die zich ook onder de betogers bevond werd. hoewel zij de politie uitdaag de haar ook mee te nemen, onge moeid gelaten. Tegen half negen werd het weer rustig. Later bleek dat vele weggebrachte betogers weer in het centrum terugwaren en de mars probeerden voort te zetten. Gezien het aantal betogers, dat zich rond negen uur op een een flinke afstand dichterbij was niet mogelijk door de politieafzet- ting van het Amerikaanse con sulaat op het Museumplein op nieuw verzamelde, scheen de nieu we verspreidingstaktiek van de po litie mislukt. Zij waren o.m. naar Tuindorp-Oostzaan, Zeeburg in oost en zijkanaal F (de grens met Velsen) gebracht, maar met taxi's, trams en bussen naar het centrum teruggekeerd. De bedoeling was op het consulaat een doodkistje voor een Vietnamees kind af te geven, maar het kistje bleek on vindbaar. Na enige tijd trad de politie op nieuw op en werden de jongelui van het plein verdreven. Zij be gaven zich vervolgens naar het Vondelpark waar Boudewijn de Groot zijn lied over de president zong. Omstreeks kwart voor tien werd de bijeenkomst ontbonden, maar de organisatoren kondigden aan, dat over vier weken opnieuw een protestmars zal worden gehouden. Het aantal gevallen van tyfus in West-Duitsland is tijdens het weekeinde gestegen van 51 tot 66, zo is zondag van medische zijde meegedeeld. De ziekte is in Wuppertal waar 30 patiënten zijn nu onder controle. VERDACHTE VERPLEEGSTERS- MOORD AANGEHOUDEN Chicago: De 25-jarige Richard Speck, die in een ziekenhuis is gearresteerd, verdacht van moord op acht verpleegsters. Hij had in een achterbuurthotel zijn pols slagaders doorgesneden. Volgens Amerikaanse deskun digen is er dertig procent kans, dat de voor vanavond voorgeno men lancering van de Gemini-10 twee dagen zal moeten worden uitgesteld. De proef wordt be dreigd door de tropische storm met de codenaam „Celia", die zich ten zuidoosten van Cape Kennedy over de Atlantische Oceaan be weegt. De Gemini-10 die bemand za! worden door John Young en Mi chael Collins, moet drie dagen in de ruimte blijven, waar talrijke proeven zullen worden genomen, waaronder een drietal enteringen van een eerder te lanceren doel- raket van het type Agena. nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaart; SOEKARNO: NOORDOOSTELIJKE WIND Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude lucht van polaire oorsprong over het Noordzeegebied naar 't zuidoosten aanhouden, maar inmiddels zijn zich belangrijke wijzigingen in de luchtdrukver deling aan het voltrekken. De luchtdruk is boven Scandinavië en het noordelijk deel van de Noordzee namelijk belangrijk gestegen, terwijl bij het Alpen gebied de barometerstanden la ger werden. Er vormde zich daar een uitgestrekt slecht weerge- bied, waarbij zeer grote hoeveel heden regen vielen. Zo meldde Locarno in 24 uur tijds 80 mm. Als gevolg van deze ontwikke ling in de iuchtdrukverdeling zijn de winden boven het zuide lijke deel van noord-Duitsland en Polen naar het oosten tot noordoosten gedraaid. De war mere lucht welke in oost-Europa aanwezig is begint daardoor naar het westen te stromen, maar het opdringen ervan gaat vergezeld van een uitgestrekte wolkenzone, waaruit ook plaat selijk enige regen valt. Dit ge bied zal het weer in ons land in de komende 24 uur bepalen. Er moet dan ook gerekend wor den op veel bewolking, waarbij de regenkansen in het zuidoosten van het land groter zijn dan in het noordwesten. Bij een matige tot vrij krachtige noordoostelij ke wind zullen de temperatu ren nog maar weinig verande ren. Het K. N. M. I. deelt mede: Veel bewolking Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, vooral in het zuidoosten van het land. Ma tige tot vrij krachtige noordoos telijke wind. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Het Indonesische kernkabinet heeft zondag onder leiding van president Soekarno in diens bui tenverblijf te Bogor gesproken over de vorming van een nieuw kabinet en over de economische en politieke problemen van het land. Na afloop van het drie uren durende gesprek verklaarde het DINSDAG 19 JULI Breskens 2.24 Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.00 3.34 3.43 2.50 3.26 4.00 4.09 WOENSDAG 20 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.13 3.49 4.23 4.32 3.36 4.12 4.46 4.55 op onder op onder juli 19 20 21 4.42 4.43 4.45 20.49 20.48 20.47 5.44 7.16 8.47 22.16 22.38 22.55 staatshoofd, dat overeenkomstig de wens van het voorlopige volkscongres vóór 17 augustus de nationale feestdag een nieuwe regering zal worden ge vormd. Men verwacht dat de sa menstelling hiervan niet vóór het einde van deze maand zal wor den bekendgemaakt. Wat de kritieke economische positie van Indonesië betreft verklaarde Soekarno, dat zijn land zeker niet om buitenlandse steun zal gaan bedelen. De minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, had zijn ver trek voor bezoeken aan de Sow jet-Unie, India en Pakistan uit gesteld om aan het overleg te kunnen deelnemen. Ook de mi nister van financiën, dr. Soemar- no, was naar Bogor gekomen, hoewel hij geen deel uitmaakt van het kernkabinet. De openbare aanklager bij de bijzondere militaire rechtbank in Djakarta heeft zondagavond de doodstraf geëist tegen majoor Gatot Soekrisno, de gewezen luchtmachtcommandant die te recht staat wegens het doden van zes generaals en een luitenant tijdens de mislukte staatsgreep van oktober 1965. I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1