Nederlanders veroorzaken stremmingen in Oostenrijk Johnson slaat onder pressie Neer dan 4/2 miljard! Verkorting eerste oefentijd landmacht met twee maanden Weinig ervaring met auto-caravan- combinatie DE .GEMINHO' MAANDAG DE RUIMTE IN VREUGDE BIJ PRINSELIJK BEZOEK AAN SURINAME Niet vóór het najaar van 1967 van kracht TOMATEN EN KOMKOMMERS LEVEREN WEINIG OP Maar Goldwater heeft de lachers op zijn hand Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Eerste versnelling Takelwagens Onvoorbereid I nf ormatïebladen Internationale verplichtingen Russen weigeren toegang aan journalisten Proclamatie var» sroMverneur D*»bret Dit is het bed, waaronder zich de 23-jarige verpleegster Co- razon Amuro wist te gen voor de man, die acht van haar collegaatjes om het leven bracht. Aan de vooravond van „de grote trek" die enkele honderd duizenden verkantiegangers op de wegen zal brengen, kreeg de A. N. W. B. berichten uit Oos tenrijk, die er op wijzen dat daar heel wat Nederlanders met een auto-caravancombinatie in moeilijkheden komen, omdat ze onvoldoende ervaring hebben met het rijden van zo'n combi natie. De Oostenrijkse zuster organisatie heeft de A. N. W. B laten weten dat de moeilijkheden zich vooral voordoen op de bergtrajecten en in de passen. Er zijn op die trajecten nog al wat Nederlanders gestrand en daarmee werden ze oorzaak van urenlang durende verkeers stremmingen. De Oostenrijkse verkeerspolitie heeft zich zelfs genoodzaakt gezien via de ra diostations in de Nederlandse taal adviezen te geven voor het rijden met caravans in de ber gen. De meest voorkomende fout die gemaakt wordt, is dat de Nederlanders op steile hellingen niet tijdig genoeg in de eerste versnelling schakelen. Vaak worden adviezen met betrekking tot het rijden ge negeerd, zoals op de Gasteiner- tal-Bundesstrasze waar ter hoogte van Sazachtal grote bor den zijn geplaatst met het op schrift: „eerste versnelling in schakelen". Veel bestuurders doen dat niet en komen dan halverwege de helling tot de ontdekking dat ze niet verder kunnen. Op verschillende routes wa ren de opstoppingen zo groot dat er takelwagens aan te pas moesten komen om de combi naties weer op gang te helpen. Dat gebeurde met name op de tunnel naar Gasteinertal. Ook aanlooproute van de Tauern- op de route via de Radstadter Tauern-pas en de Groszglock- ner zijn deze moeilijkheden aan de orde van de dag. De Tiroler verkeerspolitie heeft de cara vanrijders verzocht de route over de Brennerpas overdag zo veel mogelijk te mijden en bij voorkeur pas 's nachts na zeven uur te gebruiken. De A. N. W. B. 'is van mening dat veel van de moeilijkheden die zich voordoen, terug te voe ren zijn tot het feit dat men vaak te weinig voorbereid met een caravan op weg gaat. Soms wordt met een te hoog caravan gewicht achter de trekkende auto gereden. Soms ook hebben de bestuurders te weinig kennis van de gulden regels die voor het rijden met een combinatie in de bergen gelden. De Oostenrijkse touringclub, de wegenwachtorganisatie dat land en de verkeerspolitie zullen in de komende weken speciale patrouilles op de weg brengen, die met behulp van kraanwagens het verkeer zo veel mogelijk op gang zullen houden. De A. N. W. B. zou bij het grenskantoor in Zevenaar in lichtingenbladen verstrekken over het rijden met caravans in de bergen. De bond hoopt daar mee ook die rijders nog van goede raad te kunnen voorzien, die niet de moeite hebben ge nomen vóór het begin van hun vakantie het nodige op te ste ken. Nederlandse student verongelukt in Zwitserland Bij het Tscheppa-meer in Zwit serland, niet ver van St. Moritz, is donderdag aan de voet van een rots het stoffelijk overschot gevonden van de Nederlandse student H. Bakker uit Gronin gen. Hij was met voor bergwan delingen ongeschikt schoeisel op een steile met gras begroeide helling uitgegleden en omlaag gestort. Toen hij woensdagavond na er in zijn eentje op uitge trokken te zijn, niet was terug gekeerd op het kampeerterrein waar hij met zijn ouders logeer de, was men de omgeving af gaan speuren. De ouders van de omstreeks 20-jarige student wo nen Winschoten. Onder leiding van de chef van de generale staf is op het hoofd kwartier van de koninklijke landmacht een plan ontwikkeld om te komen tot een verkorting van de eerste oefentijd voor alle categorieën dienstplichtigen met tenminste twee maanden. Volgens de nieuwe regeling zal het merendeel der dienst plichtigen na 16 maanden met klein verlof gaan; specialisten, dienstplichtige onderofficieren en aspirant reserve-officieren na 18 maanden. Dit plan bevat drie belangrij ke elementen: De totale eerste opleiding voor de doorsnee dienstplich tige wordt teruggebracht van 6 op 4 maanden. Dit ge schiedt grotendeels door het inpassen van de thans 2 maanden durende basisoplei ding in de voortgezette op leiding van 4 maanden. b. Het oude onderscheid tussen hen, die 20 en 21 maanden diensttijd hadden vervalt. Beide groepen komen nu op een diensttijd van 18 maan den. Voor de ene groep bete- k ent het dus een verminde ring van 2 maanden, voor de andere van 3 maanden. c. De invoering van een andere keurings- en selectieprocedu re welke thans tijdens de ba sisopleiding geschiedt. Vol gens het nieuwe plan, zal de betrokkene zo nodig enige tijd vóór hij voor eerste oefe ning onder de wapenen komt, enkele dagen worden opge roepen. Uitereard blijft de eerste keuring voor de dienst plicht, welke normaliter op 18-jarige leeftijd bij de in- delingsraad plaatsvindt, ge handhaafd. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat de dienstplichtige bij opkomst voortaan zal wor den gedirigeerd hetzij naar een depot voor de verkorte oplei ding van 4 in plaats van 6 maan den, hetzij voor wat specialisten, toekomstige dienstplichtige on derofficieren en reserve-officie ren betreft, rechtstreeks naar wapenschool, kaderschool of school reserve-officieren. De twee maanden durende ba sisopleiding welke deze laatste categorieën thans volgen, wordt dan ingepast in de opleiding aan wapenschool, kaderschool of school reserve-officieren. Bij dit nieuwe systeem wordt niet getornd aan de tijd, gedu rende welke de dienstplichtigen paraat zijn (12 maanden), zodat aan de internationale verplich tingen geen afbreuk wordt ge daan. In verband met de veelomvat tende technische voorbereidin gen zal de nieuwe regeling voor het eerst van kracht kunnen worden voor de dienstplichtigen, die in het najaar van 1967 voor eerste oefening onder de wape nen komen. 4.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vier en een half miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Dit najaar zijn enige verkie zingen in de Verenigde Staten. Een deel van het huis van afge vaardigden en de senaat wordt vervangen en tal van gouver neurs zijn aan het eind van hun ambtstermijn. Gebruikelijk is dat bij dergelijke gelegenheden de regerende partij een veer laat: regeerders weten nu eenmaal van tevoren dat ze het niet ieder naar de zin kunnen maken. De democraten houden er ern stig rekening mee dat de klap dit keer wat harder zal aanko men dan normaal. Het aanzien van president Johnson was op zijn hoogst toen hij zijn als senaatsleider al getoonde ta lenten toepaste om de volksver tegenwoordigers een massa werk te laten afleveren. Nu dat achter de rug is, raken vele aanhangers van de president wat ont goocheld. Een voorname reden is Viet nam. De voortdurend aanvlie gende transportvliegtuigen met lijken van gesneuvelden (die alle in de V. S. worden begraven) zijn geen opwekkende verkie zingsaffiche. Maar waar Johnson vooral onder lijdt is waar hij voorheen het meest baat van had: hij is en blijft een gematigd man van het midden. TWEE UITERSTEN Ten aanzien van Vietnam is het gematigd denken zo langza merhand aan het uitsterven on der de Amerikaanse burgers. Of ze zijn er pal vóór om die com munisten een optater te verko pen, óf ze zijn van mening dat de V. S. er nooit aan hadden moeten beginnen. Een andere reden is de kwestie van de burgerrechten. Johnson deed daaraan veel, waarvan men behalve in het diepe zuiden inzag dat het gedaan moest wor den, of men het nu leuk vond of niet. Maar intussen blijkt dat met wetgeving alleen ook niet alles is bereikt en dat ontgoochelt de negers die plotseling een heil staat hadden verwacht, en blan ken die erop hadden gerekend dat de rassen-ellende nu zou af lopen. Men ziet steeds meer demonstraties met steeds luider en in zekere zin zelfs dreigender kreten alsmede een aantal op roeren, eerst in Watts en thans weer in Chicago. Teleurgestelde negers (door gaans democraten), teleurgestel de blanke intellektuelen (idem), teleurgestelde bewonderaars van Lyndon B. (idem) dat alles vraagt eenvoudig om een demo cratische afgang in september. EN ROBERT? De populariteit van Johnson is sterk gedaald, naar de opinie onderzoekers melden. Het zou zelfs al zo zijn dat hij het tegen iedere kandidaat zou afleggen als er vandaag presidentsverkie zingen zouden zijn. Het lijkt een beetje een on gunstig seizoen voor de mensen van het midden van de weg, die altijd de beste kansen hadden bij de stembus in de V. S. Iemand die daarvan profiteert is bijvoorbeeld ook Robert Ken nedy. Hij heeft de laatste tijd o.m. over Vietnam een aantal op merkingen gemaakt, die niet van een verrassend diep inzicht ge tuigden, om het maar zacht te zeggen. Maar die opmerkingen waren radikaal; ze streefden in ieder geval naar een direkte op lossing. Dat hoorden de Ameri kanen. Dat de spreker vervol gens op zijn vingers werd getikt met de opmerking dat wat hij wilde niet te verwezenlijken is, ontging de massa. Anderen die profiteren zijn de ultra-rechtsen. Zoals de kans loze Goldwater, die met gerecht vaardigde trots zijn overwinnaar bij de laatste presidentsverkie zingen kan citeren: „U weet wel: ik ben de man die van John son een uitbrander kreeg omdat ik bommen wou gooien op Noord-Vietnam"' Gelach gega randeerd: d.w.z. uitlachen van Johnson. Het risico van een en ander is dat de president zich gedwongen voelt harder te gaan optreden in Vietnam, meegesleurd door zijn gematigde positie. Tenzij natuur lijk vóór dit najaar hetzij de Vietkong definitief wordt ver slagen óf Hanoi toch maar in gaat op een vredesgesprek. Maar dat lijkt weinig waarschijnlijk. Vrouw in verkeer omgekomen De 56-jarige mevr. M. J. van der K. uit Nijmegen, kwam gis teren bij een verkeersongeval in Arnhem om het leven. Bij de overigens lichte aanrijding, met een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf viel zij door een openvliegend portier van de door baar man bestuurde personen auto, op het wegdek en werd op slag gedood. De heer v. d. K. bleef ongedeerd. Doordat overal in Europa de markten zijn overvoerd, maken de Nederlandse komkommer- en tomatentelers lage prijzen voor hun produkten. Tomaten van ex portkwaliteit leverden deze week aan de veilingen 2,80 a 3 per kist van 6 kilo op. Vorige week was de prijs nog ongeveer 4,50. Komkommers van exportkwali- t it leveren al een paar weken 14 a 15 cent per stuk op, terwijl 25 a 30 c it om deze tijd van het jaar normaal zou zijn. Tomaten en komkommers van de laagste kwaliteiten draaiden door. Bij tomaten valt het nog wat mee, omdat nog veel tegen de minimumprijs kan worden verkocht. Explosie „Groenten en Fruit", het or gaan van het centraal bureau van de veilingen, dat vorige week nog een matig aanbod van en een goede vraag naar tomaten voorspelde, is nu verrast door wat het een „onverwachte toma- tenexplosie" noemt. Het concludeert dat de aan voer onverwacht op een hoop is gelopen. Zes journalisten, tien Amerika nen en twee Britten, hebben geen toestemming gekregen om de Sow- jet-Unie binnen te komen waar zij zondag beginnende bezoek van premier Wilson van Engeland wil den verslaan. Voor de weigering is geen reden genoemd. Onder hen bevinden zich de diplomatieke correspondent van het liberale zondagsblad „Observer", de redac tiechef in Londen van „Time" en de correspondent in de Britse hoofdstad van de Amerikaanse radio en tv-maatschappij N. B. C. Nederlands student in Zweden verongelukt De 19-jarige Zaandamse stu. dent Niels Arends, is in Stock' holm dodelijk verongelukt. De jongeman, die met vakantie in Zweden verbleef, kwam met zijn bromfiets in botsing met een auto waarbij hij dodelijk verongelukte. Tijdens hun bezoek aan Suri name heeft het prinselijk paar een bezoek gebracht aan Stoel manseiland. Dat het ijs tussen de hoge gasten en de kinderen van het eiland snel gebroken was, blijkt wel uit deze foto. De ruimtevlucht met de „Gemini 10". die maandag a.s. om 23.20 uur zal beginnen, wordt beschouwd als een van de ingewikkeldste en meest ambitieuze projecten van de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Het omvat onder meer een ren dezvous" met een honderd minu ten eerder gelanceerde „Atlas"- raket en met een andere raket van hetzelfde type, die zich al sinds 16 maart in de ruimte bevindt. De commandant van „Gemini 10" is John Young. Zijn mede piloot is Michael Collins, die twee maal gedurende bijna een uur de ruimte-cabine zal verlaten. Het ceiste uitstapje moet dinsdagavond plaatsvinden, waarbij hij foto's sai maken. Gedurende de tweede ruim- tewandeling, woensdagavond, zal Collins een plaat ophalen, die zich op de sedert maart in de ruimte wentelende Atlas-raket bevindt. De geleerden hopen met behulp van deze plaat gegevens te verkrijgen over de botsingen met micro-me teorieten waaraan de raket heeft blootgestaan. Tijdens dit „rendez vous" zullen de ruimtevaarders zich op een hoogte van 740 km be vinden. De ruimtevlucht zal drie dagen duren. De cabine dient 500 km van de kust van Florida in zee terug te keren. Kaap Kennedy kijkt echter met zorg naar het doen en laten van de orkaan „Celia", die met een snel heid van ongeveer tachtig kilo meter per uur ten zuidoosten van de lanceerbasis over de Atlanti sche Oceaan giert. Het zal tot zon dag duren voor men met zekerheid kan zeggen, of de lancering in ver band met de storm zal moeten worden uitgesteld. Ook lagere Duitse prijzen De tomatenaanvoer in ons land was in de week van 27 juni tot 2 juli nog ver beneden normaal. De daardoor ontstane achter stand werd na het warme week einde van 3 en 4 juli snel inge lopen. De concurrentie van zuid en oost-Europese tomaten op de Westduitse markt is groter dan vorig jaar om deze tijd, maar als een belangrijker oorzaak van de prijsverstoring ziet „Groenten en Fruit'" de grotere aanvoer in Ne derland zelf. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt dat men in West-Duits- land dit jaar rekening houdt met een grote groente-oogst, die deels tegen lagere prijzen dan vorig jaar zal worden afgezet. Voor een deel van de groenten- produktie zijn de telersprijzen met 30 a 50 procent gezakt. FEEST MET LUCHTMACHTSTEUN Het lid van de Tweede Kamer Leibrandt (P,v. d. A.) heeft aan de minister van defensie schrif telijk gevraagd op grond van, welke overwegingen „Lucht- machtsteun" is verleend bij de opening op 25 juni van de lus trumviering van het Utrechtse studentencorps. De heer Leibrandt herinnert eraan dat het toch regel is, dat met militaire toestellen in de weekeinden slechts wordt ge vlogen indien noodzakelijke oefe ningen dat onvermijdelijk ma ken. Het prinselijk paar heeft donder dag de aluminiumsmelter in Para» nam en de stuwdam in Afokbaka bezocht. De boslandbewoners ver welkomden de hoge gasten mei stichtelijke liederen. De Amerikanen in Paranain rie pen uit „Hey princess, look here". De schooljeugd van Brokopondo en Afabaka bracht het prinselijk paar een zanghulde. Op een gegeven ogenblik scheen prins Claus in het bijzonder in de belangstelling te staan. „Ing wierie witie toe" (hij heeft ook blond haar), merkten de boslandcreoolse vrouwen op. Evenals de voorgaande dagen was de vreugde over het bezoek groot. De gouverneur van de Neder landse Antillen, mr. N Debrct, heeft in verband met het a.s. be zoek van prinses Beatrix en prins Claus een proclamatie gericht tot de bevolking van ae Antillen. Daar in zegt hij, dat prinses Beatrix en prins Claus op 16 juli op Curacao arriveren voor hun eerste gezamen lijk bezoek aan de Antillen. „Het is mij een voorrecht uit naam van u allen hunne koninklijke hoogheden welkom te heten in dit rijksdeel. Laat dit bezoek, dat ons de ge legenheid biedt opnieuw onze aan hankelijkheid jegens onze geliefde kroonprinses tot uiting te brengen en dat tevens een eerste persoon lijke kennismaking van prins Claus met land en volk van de Neder landse Antillen betekent, door ons aller medewerking in ieder opzicht een succes worden. Ontvangt het prinselijk paar met de gastvrijheid, spontaniteit en vriendelijkheid, die steeds de tolk zijn geweest van ae verbondenheid van ons volk met het huis van Oranje. Leve het prin selijk paar. Leve het huis van Oranje". Zaterdag 16 juli 1966 ]}E ZEEUW De 33-jarige Corazon Amurao

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5