PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN De weegschaal Wat is Voor de zondag Weekenddiensten longdrink De pittige, sprankelende Pagina 2 DE VRÏTE ZEEUW Terneuzen Axe! Middelburg Oostburg Retranchement Sas van Gent Sluis Tholen IJzendijke Overal verkrijgbaar. Altijd even goed! School voor journalistiek start met 86 leerlingen AGENDA Zaterdag 10 juli 1960 Staatssecretarissen over milieuhygiëne in Zeeland Tijdens het werkbezoek, dat de staatssecretarissen Bartels en De Meijer aan Zeeland hebben ge bracht, is gesproken over de in stelling van een werkgroep ter bevordering van de hygiëne van water, bodem en lucht in de Zeeuwse industriegebieden. De staatssecretarissen delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer leden Tilanus en Van Bennekom. De werkgroep zal bestaan uit vertegenwoordigers van de be trokken gemeenten, de provincie en de industrie en van de ar beidsinspectie en de inspectie voor de milieuhygiëne. Ook afgezien van het actuele technische ongeval bij de Neder landse Stikstof Maatschappij te Sluiskil wordt aan een dergelijke werkgroep behoefte gevoeld, om dat daardoor gelegenheid wordt geschapen tot direct contact tus- Kn overheid en bedrijfsleven om de problematiek van lucht en waterverontreiniging in tech nische zin te bezien. Bij het werkbezoek aan Zeeland is eveneens van gedachten ge wisseld over de situatie in het Sloegebied. Ook in dit tot nog teo „schone" gebied zullen de belangen van de hygiëne van water, bodem en lucht in over leg worden bevorderd. DE VREES HOORT ER NIET BIJ „Er is in de liefde geen vrees." 1 Jhannes 4 18a. Maar in deze tekst staat na drukkelijk, dat de vrees er niet bij hoort en zo luidt de hele bij belse boodschap. Daarom hebben wij eerst een stukje van het scheppingsverhaal gelezen, de idylle van het pa radijs. In de prille schoonheid van 'n pas-geschapen wereld wandelen twee mensen. Zij zijn gelukkig. Zij hebben dat is immers Gods bedoeling met het huwelijk elkaar gekregen, om elkaar lief te hebben en elkaar te helpen, aan te vullen. En over dat geluk valt geen enkele schaduw, want er is geen vrees. Zij leven ook temidden van machten, die zij niet onder con trole hebben, maar aan die con trole hebben zij geen behoefte. Want God is er immers, Die over alles heerst en zij leven uit Gods hand. Zij kunnen onbevreesd hun ogen opslaan, om God in de ogen te zien en te danken: goede God! Zo was de bedoeling en zo is Gods bedoeling nog. De vrees hoort er niet bij. (Uit: „U sprak en ik hoorde.") Meer kampeerders dan vorig jaar Er zijn op de vrijdagavond voorafgaande aan de officiële bouwvakvakantie in ons land on geveer twee keer zoveel kam peerders neergestreken dan het vorige jaar het geval was. Dit blijkt uit het globaal over zicht, dat de kampeerinformatie- dienst van de A.N.W.B. vrijdag avond tegen het middernachtelijk uur opmaakte. Van de rond 700 bij de A.N.W.B. geregistreerde kampeerterreinen zijn er 280 vol. Deze vertegen woordigen ongeveer veertig pro cent van de totale capaciteit. De drukte op de kampeerter reinen vindt een hoogtepunt in de kuststreek en op de Wadden eilanden, met uitzondering van Texel, dat een uitermate grote hoeveelheid kampeerterreinen heeft, en Zeeland, waar op Wal cheren de meeste terreinen even wel volledig zijn bezet. De Meijer Verbrugge in het gelijk gesteld De Terneuzense transporton derneming De Meiier Ver- brugge heeft dezer dagen bericht ontvangen dat zij een bedrag van TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstraat 87, telef. 3768. Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, Noordstraat 54, telef. 2090. Weekeinddienst Groene en Wit-Gele Kruis: zr. Claeijssens, Pijnboomstraat 25, telef. 2706 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit-Gele Kruis: zr. Villerius, Rozenstraat 5, te Hoek, telef. 471 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, telef. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Sas van Gent, Axel en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. Janssen, Stationsstr. 10 te Axel, telef. 01155—488. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 17 JULI 1966 NED. HERV. KERK Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 9 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 14.30 uur Ds. J. A. H. Brok, van Hulst. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. J. A. H. Brok. Sluiskil: 9 en 10.30 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: Grote kerk: 10.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Kloos- terzande. Goede Herderkerk: 10.30 uur Ds J. Scholten; 19 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. Becht. Bed. H. Avondmaal; 14.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Bed. H. Avond maal en Dankzegging. GEREF. KERK Axel: 11 en 17 uur Ds. Fr. de Jon ge, van Emmerkompascum. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. Hoger- werf, van Schoondijke. Sas van Gent: 19 uur Ds. W. H. Gispen. Terneuzen: 10 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. Zaamslag: 9 en 15 uur Ds. F. de Jonge, van Emmercompascum. Viering H. Avondmaal. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10.45 uur Ds. A. Geel hoed; 16.45 uur Ds. M. van Dooren, van Axel. Zoute/Spui: 9 uur Ds. H. M. Oil man, van Hoek; 17 uur Ds. C. v. d. Jagt. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdlenst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Ds. J. Pannekoek. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: 10 en 15 uur Lees- dienst. CHR. GEREF KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): Samenkomst 20.30 uur. 10 uur; Bidstond LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur Heiligingssamen komst; 19.30 uur Evangelisatie samenkomst, o.l.v. It. G. v. d. Wel en It H. Veenvliet. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30, 9, 10.30 en 17.30 uur H.H. Missen. Clinge: 7. 8.30 en 10 uur H.H. Mis sen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 uur H.H. Missen. Philippine: 7.30 en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 9, 11 en 17 uur H.H. Missen. Sluiskil: 6.45, 8.30, 10.30 en 17 uur H.H. Missen. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: H.H. Missen op zondag: 7, 9.30 en 11 uur; in de week: 7.30 uur; op zaterdag: 7.30 en 9 uur. Triniteitskerk: H H. Missen op zondag: 8, 11 en 17 uur; in de week: 7.30 en 19.15 uur; op za terdag 7.30 en 9 uur. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Geen opgave. Biervliet: 9.30 uur Ds. G. G. Jucke- ma. Breskens: 9.30 uur Ds. H. J. Be geer, van Hoofdplaat. Cadzand: 9.30 uur Mej. Da. S. R C. van Kempen, van Hedenesse; 19.30 uur Ds. W. F. Praas, van Breskens (Vrij. evang. predikant). Calzand-Bad: 8.30 uur Kinderdienst in tent, Vlamingpolder; 21 uur Community Singing. Groede: 9 uur Ds. H W. Doornink. Hoofdplaat: 11 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 10.30 uur Ds. H. W. Doornink. Camping „Pannenschuur": 8.30 uur Ochtendwijding in de can- tine. Oostburg: 9.30 uur Ds. W. A. Poort, van Hattem. Retranchement: 10.30 uur Mej. Da. H. B. de Neeling, van Zuidzande. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. W. A. Poort, van Hattem. St. Kruis: Geen dienst. Sluis: 9.30 uur Ds. De Wit, van Lemmer. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. Bed. H. Avondmaal. Zuidzande: 9.30 uur Mej. Da. H. B. de Neeling. 50.000 Belgische franken, die zij destijds aan de staat moest be talen in verband met een smok- kelaffadre, terug zal krijgen. Deze geschiedenis begon op 4 oktober 1965 toen de te Etten wonende chauffeur, de 35-jarige J. D. H., aan de grens werd aan gehouden met 2500 kg boter, die hij met een vrachtauto van) de Terneuzense transportonderne ming vervoerde. Deze geschiede nis had aanvankelij knogal wat voeten in de aarde, omdat op de bewuste avond zowel chauffeur als vrachtauto spoorloos waren verdwenen. Na lang zoeken bleek dat de chauffeur was gear resteerd door de Belgen en te Antwerpen was opgesloten. De firma Do Meijer en Ver- brugge die uiteraard niets met deze smokkelaffaire te maken had, trachtte het materieel terug te krijgen, maar volgens de Bel gen konden de firmanten niet vol doende hun onschuld bewijzen. Of zij dus 50.000 Belgische fran ken wilden betalen. Voor de correctionele recht bank te Antwerpen werden zij, niet in de laatsrte plaats door de medewerking van hun Belgische advocaat mr. A. Vidts uit Gent, vrijgesproken. De Belgische staat nam met deze uitspraak geen genoegen en ging in hoger be roep. Nu heeft ook het hof van beroep te Brussel bevestigd dat de beide firmanten vrij uitgaan en de staat opdracht gegeven de destijds gestorte som terug te be talen De chauffeur die de smokkel bedreef, werd kort na zijn ar restatie tegen borgstelling vrijge laten en later bij verstek veroor deeld tot een geldboete van 350.000 Belgische franken en een gevangenisstraf van vier maan den tot een jaar. Benoemd Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs is be noemd tot leraar aan de afdelin gen rijkshogereburgerscholen, rijksmiddelbareschool voor meis jes en h.a.v.o. van het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen de heer R. van Rensen te Antwer pen. J aar vergadering voetbalvereniging „Axel" Donderdagavond heeft de voet balvereniging „Axel" in 't club lokaal ,,'s Lands Welvaren" haar jaarvergadering gehouden onder leding van de heer J. Dieleman. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de prestaties van de diver se elftallen. Dit jaar zijn wij begonnen met de jaarverslagen rond te zenden. Dit is een stuk vernieuwing in onze vereniging, die het begin vormt van een reorganisatie der vereniging, aldus de voorzitter. Naast vreugde was er dit jaar ook droefenis. Wij verloren ons bestuurslid de heer A. Lippens, bij ons allen bekend als „Guust uit de sigarenwinkel".. Hij trad npoit naar voren, maar in alle stilte deed hij alles wat van hem verwacht werd, zo sprak de heer Dieleman. Hij die zijn plaats in neemt zal over kwaliteiten moe ten beschikken om hem volledig te vervangen. Hierna werd een minuut stil te in acht genomen. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental stijgende is. In 1965 waren er 100 senior-leden en thans 135. In 1965 telde de club 110 jeugdleden en nu 103. De behaalde resultaten in de competitie waren voor het eer ste elftal een gedeelde 3e en 4e plaats met R.K.V.V.U.; voor het 2e elftal een zesde plaats, even als het 3e elftal. Het verslag van de jeugdcom missie geeft reden tot tevreden heid. Zowel de junioren als de pupillen hadden goede presta ties geleverd. Een bestuursvoorstel om de trainer de volledige verantwoor ding te geven voor de samen stelling van het eerste elftal werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden de heren L. v. d. Berge, J. v. d. Berge en A. C. Cortvriendt her kozen. In de vacature-Lippens werd bij enkele kandidaatstelling de heer C. van Gremberghe geko zen. Tot leden van de elftalcom missie werden gekozen de heren F. Dieleman, A. Dieleman Jzn en A. Dieleman Szn. De trainer, de heer A. v. d. Velde, besprak uitvoerig detrai ning voor het komende seizoen. De vergadering was goed be zocht en had een geanimeerd verloop. Beiaardconcert Hedenmiddag van 15.0016.00 uur zal mevrouw M. J. Moer dijkVanderswalm weer een beiaardconcert verzorgen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune: „Dan zal de beiaard spelen". M, J. Moerdijk. 2. Het zomert. 3. Wiegelied. Mozart. 4. Aupres de ma blonde. 5. Volksliedjes. 6. Wiegeliedje Hullebroeck. 7. Aan de Wezer. 8. Allegro Schepper. 9. Klaas die sprak. Hullebroeck. 10. Meilied. R. Gesguierre. 11. Le Tambourin Bew. Staf Nees. Rameau 12. Ronding. W. Franken. 13. Tune: „Dan zal de beiaard spelen". Dodelijk auto-ongeluk Bij Vrouwenpolder is woens dagavond een ernstig auto-on geluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 22-jarige mej. J. Peel uit Veenendaal. Een door de heer N. uit Har- melen bestuurde auto vloog uit een bocht. De bestuurder liep een gebroken arm op, terwijl een derde inzittende, de heer J. B. uit Akkrum, met een lichte hersenschudding naar een zie kenhuis in Midelburg werd ver voerd. Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" Met ingang van 1 september a.s. zal mej. R. Schilperoort als diëtiste in dienst treden van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". Meermalen is van verschillen de zijden, o.a. door artsen, aan gedrongen op de aanstelling van een diëtiste. Dit is nu mogelijk geworden dank zij de subsidie regeling. Akte tekenen l.o. Te 's-Gravenhage slaagde deze week voor de akte tekenen l.o. mej. S. Morel, te Oostburg. Oudercommissie Mevrouw J. CoppensBoeije trad af als lid van de ouder commissie der openbare school. In haar plaats werd gekozen mevrouw E. Herrebout—Kareis. De heer J. Risseeuw werd als commissielid herkozen. Afscheid gepensionneerden en huldiging jubilarissen Vrijdagmiddag werden op de Coöp. Suikerfabriek aan vijf werknemers van het bedrijf, die de pensioengerechtigde leeftijd hadden bereikt, zilveren en gou den fabrieksspeldjes uitgereikt. Zilver voor een 25-jarig en goud voor een veertigjarig dienstver band. Omdat het de eerste maal was dat deze speldjes werden uitge reikt, kwamen hiervoor ook nog een twintigtal werknemers in aanmerking die reeds eerder met pensioen waren gegaan. Na het uitreiken van de speld jes kwam men aan de hoofd schotel van deze feestelijke mid dagbijeenkomst. In een bijzondere zitting van de ondernemingsraad, onder voorzitterschap van ir. R. van Krevelen en in aanwezigheid van de heer Barendrecht na mens de maatschappij voor nij verheid en handel, werden twee zilveren jubilarissen gehuldigd, n.l. de heren A. G. Inghels uit Sas van Gent en E. S. van Waes uit Westdorpe, die beiden 25 jaar aan het bedrijf verbonden ziin geweest. De heer R. van Krevelen sprak woorden van lof en bood hen als blijk van waardering namens de fabriek een gouden horloge met inscriotie aan. Ook de chefs en collega's van de jubilarissen zetten hun hul digingswoorden kracht bij door geschenken. De heer Baren drecht uit Oostburg overhan digde de vererende getuigschrif ten namens de maatschappij voor nijverheid en handel. De heer A. G. Inghels, die in januari 1941 in dienst trad, is begonnen als courwerker met het kloppen van de kalkstukken op de vereiste grootte. Na IV2 jaar kwam hij in de werkplaats als controleur op de uitgifte van materialen en gereedschappen. In 1964 kwam hij in de onder houdsploeg voor revisie en re paratie van instrumenten en materialen in de buitendienst. Tijdens de campagne heeft de heer Inghels steeds de functie van kraanmachinist gehad, wel ke functie hij reeds als loswerk- man bij de C. B. S. De heer E. S. van Waes uit Westdorpe kwam in mei 1941 in dienst bij de C. B. S. en werd in 1942 naar Duitsland gevoerd, waarna hij terugkeerde bij de C. B. S. Van de werkplaats werd hij al gauw overgeplaatst naar de fa bricage in de functie van mon teur. Vele trappen in het pro- duktieproces heeft de heer Van Waes doorlopen en zijn specia liteit tot op heden is nog steeds de revisie en onderhoud van di verse fabricage-afdelingen waar over hij de leiding heeft. Hij heeft zich in de afgelopen 25 jaren een all round campag neman getoond en in 1959 werd hij dan ook employé. Sedert 1962 is de heer Van Waes opzichter in de fabricage- afdeling. Na het ophalen van vele her inneringen kregen de collega's gelegenheid de jubilarissen en hun echtgenoten geluk te wen sen en een handdruk te wisselen onder het genot van verversing. Hierna bleef men nog geruime tijd in de cantine bijeen. Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond komt de ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Voorgesteld wordt om enige woningwetwoningen te verkooen aan de bewoners daar van. Een verzoek is binnengeko men van de Sint Ignatiusgroep van de katholieke verkenners om het geraamde tekort van 238,75 voor de welpen en 332,75 voor de verkenners uit de gemeente kas te betalen. Het college van B. en W. staat welwillend tegen over dit verzoek. Door het in werking treden van de algemene bijstandswet moet een nieuw reglement wor den vastgesteld voor het bestuur van de Godshuizen te Sluis. De stichting „Speeltuin Sluis" vraagt een garantieverklaring voor de aflossing van 'n geldle ning van 30.000 en vraagt te vens gratis gebruik te mogen maken van het weiland waarop deze speeltuin is gevestigd. De raad zal een besluit moeten nemen over het al of niet restau reren van de ruïne: „De Stenen Beer". De rijksdienst voor mo numentenzorg heeft een plan voorgelegd. Voorgesteld wordt een bedrag van 40.000 voor 1966 te voteren. Het rijk draagt in deze kosten 40 bij. Benoeming Tot lerares aan de r.k. huis houdscholen te Sas van Gent en te Roosendaal is benoemd mej. M. Bukken? uit Sluis. Herdenking zeshonderd jaar Tholen Op 7 december a.s. zal het zes honderd jaar geleden zijn dat Jan van Blois aan Tholen stads rechten verleende. Voor de her denking van dit feit is in Tholen een stichting opgericht, waarin bevolking, industrie, landbouw, fruiteelt en visserij zijn verte genwoordigd. Daar de zevende december in een ongunstig jaar getijde valt, is besloten de feeste lijke viering van het jubileum te houden in de week van 12 tot 18 september a.s. De feestelijkheden zullen wor den ingeluid met 'n herdenkings bijeenkomst in de grote kerk. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr. J. Th. de Smidt zal een her denkingsrede uitspreken. Tot de evenementen, waar mede de viering gepaard zal gaan. behoort o.m. een histori sche tentoonstelling over eiland en stad Tholen. Voorts bestaafT plan de geschiedenis van Tholen wast te leggen in een boek, ver lucht met historische prenten en kaarten. Voor deze uitgave is steun verkregen van het provin ciaal anjerfonds, alsmede van 't bestuur der provincie, en van de gemeente. Doctoraal examen Aan de katholieke economi sche hogeschool te Tilburg slaag de deze week voor het doctoraal examen sociale wetenschappen de heer K. E. de Smit te IJzen dijke. Autobotsing eist dode Als gevolg van een verkeers ongeval, donderdagavond in oos telijk Flevoland, is de 19-jarige landbouwer J. A. M. Huijbregts uit Dronten om het leven geko men. Het slachtoffer reed met een auto de Elburgerweg, een voor- rangsweg, op en werd gegrepen door de wagen van de 46-jarige autohandelaar W. van Olst uit Oldenbroek. De landbouwer was op slag dood. De autohandelaar werd ernstig gewond. Beide auto's werden totaal vernield. DOOR MARTIN MONS 36) Op dat ogenblik stak juffrouw Melaine een beetje schuw haar hoofd om de hoek met de vraag, of de inspecteur er op tegen had dat zij de huisgenoten koffie en sandwiches liet brengen. En wil den de beide heren ook niet wat eten? Het was over enen. O ja en er was toch niets op tegen als zij de agenten ook iets liet brengen? De fotograaf en die andere heren waren al weer weg gereden. Juffrouw Melaines goe de zorgen schenen zich uit te strekken over een ieder, zonder onderscheid. „Dat lijkt me een uitstekend idee, juffrouw Terhorst. Neen, wacht even, ik wou u graag nog iets vragen. Og beter gezegd nog even terugkomen op mijn vraag, of u die nacht ook geluiden hebt gehoord. Heeft u die kleine hond ook horen blaffen?" „U vroeg naar geluiden die ik niet thuis kon brengen als ik me goed herinner. Geluiden die buiten de gewone routine vielen. Lietje blaft zo vaak 's nachts, daar is niets vreemds in. Hij slaat soms even aan, als Allert, dokter Radersma, heel laat thuis komt. Of als hij droomt of er ergens een plank kraakt. Ja, als ik me goed herinner heeft hij vannacht ook even geblaft. Waarschijnlijk hoorde hij de dok ter binnenkomen. Het is echt niet mijn bedoeling geweest iets voor u te verzwijgen". „Neen, dat heb ik ook geen ogenblik gedacht". Hoofdstuk Vin „Uitstekende koffie, werke lijk uitstekend", merkte hoofd inspecteur Bezemer op, terwijl bij met kleine teugjes van zijn koffie genoot. „Het is vreemd, hoe weinig mensen behoorlijk koffie kunnen zetten. Maar deze koffie is meer dan behoorlijk, ze is volmaakt. Alle eerbied voor de jongste juffrouw Terhorst". „Die Indische theorie kunnen we wel vergeten, denkt u niet?" vroeg de stenograaf die binnen afzienbare tijd inspecteur hoop te te worden. Hoofdinspecteur Bezemer be- streelde nadenkend zijn koket baardje. „Nu moet je niet zo hard van stapel lopen, Verkerk", vermaan de hij. „Laten we eerst eens kij ken, waarop de redenering van deze mevrouw Calant neerkomt. Zij verdeelt de lieden die zich bezig houden met spionage in twee categorieën. Zij die hande len uit vaderlandsliefde, en zij die spionage bedrijven om er materieel beter van te worden. De eerste categorie voelt zich als soldaten. Zij koestert dus even min wrok tegen degeen door wie ze wordt ontmaskerd, als een gewond soldaat tegen de vijand die hem de wond toebracht. Zo iets is nu eenmaal de risico van het bedrijf. De tweede categorie bestaat uit realisten. Ook deze mensen kennen de risico's die ze lopen. Een realist koestert geen dodelijke wrok tegen iemand in dezelfde branche die hem te slim af is. Alleen een romanticus loopt jaren rond met wraakgedachten. Een realist als hij nog actief werkt zal alleen belangstelling hebben voor tegenstanders die dat ook doen. Iemand die uitgerangeerd is, boezemt hem niet het minste belang meer in. Die telt immers niet meer mee. Welk nut zou het hebben zo iemand de nek om te draaien? Dat is een re denering waar geen speld tus sen te krijgen valt. Dat ben je toch zeker wel met mij eens?" „Natuurlijk, inspecteur", ant woordde Verkerk ijverig. „Daar om zei ik ook dat u die Indische theorie wel kon vergeten". „En ik zei dat we niet te hard van stapel moesten lopen. Ben jij er zeker van dat me vrouw Calant geen enkele fac tor heeft verwaarloosd?" Verkerk schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. Als de ouwe zo begon, voelde je je op eens een jochie in de eerste klas van de H.B.S. Dan ging je je het hoofd zitten breken, waar hij nu toch naar toe wou. En dat maakte je hoe langer hoe zenuw achtiger. Tot je op het laatst ge heel van je stuk raakte en niets dan stommiteiten uitbracht. „Ik zou nietweten welke", hield hij koppig vol. „Zoals u zelf zei, het is een redenering waar geen speld tussen te krijgen valt". „Alleen niet, zolang je er ze ker van bent dat alle factoren ingecalculeerd zijn, Verkerk. Kijk eens, mevrouw Calant stelt regels maar er is geen regel zon der uitzondering. Volgens het spreekwoord bevestigen die im mers juist de regel. Er bestaat dus een mogelijkheid, een heel kleine, dat geef ik graag toe, dat er onder al die realisten toch een romanticus schuilt". „Als u toch zelf moet toege ven dat de kans daarop miniem is,'kunnen we die. dan niet rus tig verwaarlozen?" „We kunnen niets verwaarlo zen, ook de meest krankzinnige mogelijkheid niet. Als je dat niet stevig in je hoofd prent, blijf je een mislukking, Verkerk. Dan doe je beter een andere carrière te kiezen". „Ja, maar „Op dit speciale punt bestaat geen maar. Maar ik kom nu aan de tweede, door mevrouw Calant buiten beschouwing ge laten, factor. En die is dat ook een man die niet langer actief werkzaam is, voor een speciale persoon nog gevaarlijk kan zijn. Gevaarlijk door dingen die hij weet, zowel als door bewijzen over bepaalde personen en za ken die in zijn bezit kunnen zijn. Is hij alleen maar gevaarlijk door zijn bezit van materiële bewij zen, dan kan de ander volstaan met het stelen en zo nodig ver nietigen daarvan. Maar schuilt het gevaar in wat hij wéét en zich herinnert, dan blijft er niets anders over dan mét het ge heugen de man te vernietigen. En dat is een mogelijkheid waar- 3 ce we zeer zeker rekening moeten houden. Begrijp je me nu?" (Wordt vervolgd.) in? Drie cursisten uit Zeeuws-V laanderen De school voor de journalistiek zal in september in Utrecht met 86 leerlingen, van wie 27 vrouwe lijke cursisten, van start gaan, zo heeft de federatie van Neder landse journalisten medegedeeld. Het lag oorspronkelijk in de be doeling na een selectie uit de kandidaten tot het eerste cur susjaar ongeveer zeventig leer lingen toe te laten. De direkteur van de school, dr. M. Schneider, en adjunct-direkteur H. Schaafs- ma zullen de cursus beginnen in het gebouw van de gemeentelijke middelbare handelsdagschool aan de Palmstraat in Utrecht, dat door b. en w. van de Dom stad ter beschikking is gesteld. Onder de leerlingen die tot het eer ste cursusjaar zijn toegelaten, bevinden zich drie heren uit Zeeuws-Vlaanderen, n.l. J. A Meertens te Terneuzen, P. van Harn te Axel en B. A. van Goor te Oostburg. HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Moeder wat een broe der'. ZONDAG 17 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „Moeder wat een broeder"; 5.30 uur: „De beul van Venetië'. MAANDAG 18 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De beul van Venetië". DINSDAG 19 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De beul van Venetië". Philippine: Café Rammeloo Voerman, 2 u.: Openbare ver koping van een huis, door no taris Hoving. LIEFDESBRIEVEN VEROORZAKEN BOSBRAND Toen een jonge Franse soldaat met verlof uit Duitsland thuis kwam en ontdekte dat zijn meis je het had uitgemaakt ging hij naar een rustig plekje in het bos waar hij de zorgvuldig bewaarde liefdesbrieven verbrandde. Brandweerlieden uit vijf steden in de omtrek, honderdvijftig mi litairen en drie w,atersprenkelen- de hefschroefvliegtuigen moes ten er aan te pas komen om het vuur te blussen, dat door een windvlaag was uitgegroeid tot een bosbrand die ruim. vijftig hectaren bos in de as legde. De schuldbewuste militair meld de zich bij de politie. Of hij ver volgd zal worden is nog in over weging. Misschien acht men hem met zijn liefdesverdriet al vol doende gestraft.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2