Hevige gevechten tussen politie en negers in Chicago MUL De stokpaardjes van generaal De Gaulle Straaljagers bombardeerden 150 meter lange brug Canadees ontvoerde zijn 9-jarig dochtertie RADIO DE KOSK Hanoi meldt1200 AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD Noord-Vietnam geeft niet op RUSSISCHE HELIKOPTER DWINGT AMERIKAANS TOESTEL tot LANDEN Goede prestaties van Franse industrie Maar force de frappe' blijft waardeloos geval si HET WEER ZATERDAG 16 JULI 1966 22e Jaargang No. 673^C^r~" de Gasverwarming Gearresteerd in Frankfort 3000 man nationale garde Hoogwater son- en Maanstanden Weerbericht De gevangenen in N.-Vietnam VERGEEFSE REIS VAN MEVROUW GANDHI NAAR MOSKOU „CHINA WIL GEEN VREDE" Grensincident in Duitsland Amerikanen protesteren hankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de San l te Terneuze» Advertentieprijs per m» 18 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Chicago zijn donderdagavond hevige vechtpartijen uitgebroken tussen politie en negers. De politie maakte gebruik van de vuur wapens. Het was de derde achter eenvolgende dag dat zich in de negerwijk van deze stad ongere geldheden voordeden met als aan leiding de brandkranen, die door de bewoners in verband met de hittegolf waren opengedraaid, maar die door de politie werden afgesloten. (Adv.) Een begrip voor E' nd <ii" i Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De Canadees L. die donderdag in Den Haag zijn negenjarig dochter tje Yvonne Louwers ontvoerde, is door tussenkomst van Interpol in Frankfort aan de Main door de politie aangehouden. De Nederlandse justitie zal zijn uitlevering vragen. L. had zijn dochtertje onderge bracht bij relaties in Aken. Het was de bedoeling, dat het meisje er en kele dagen zou blijven tot de reis naar Canada was geregeld. De Haagse politie heeft het ver moeden, dat de familie bij wie het kind was ondergebracht, zo hevig van de publikaties was geschrok ken dat Yvonne Louwers zo vlug mogelijk naar de Akense politie werd gebracht. Haar vader ging de gehuurde auto naar Frankfort te rugbrengen. Daar zou hij ook de nodige voorbereidingen treffen om met zijn dochtertie naar Canada te kunnen gaan. Verondersteld wordt, dat het in Frankfort niet zo heel moeilijk zou zijn geweest om het kind op het paspoort van de vader te laten bijschrijven. Yvonne Louwers zou vandaag uit Aken worden opgehaald en naar haar moeder in Den Haag worden gebracht. De Haagse politie is ervan over tuigd, dat het verspreiden van de signalementen van vader en doch ter en de aandacht die ook in de buitenlandse pers aan de ontvoe ring werd gewijd, hebben voor komen dat het plan kon worden uitgevoerd. Sluipschutters die zich op daken van huizen hadden verscholen, na men de politie onder vuur. Een politieman werd daarbij gewond. Burgemeester Daley verklaarde, dat hij de nationale garde te hulp zou roepen als de politie de situa tie niet aankon. De politie wierp gepantserde auto's en traangasbommen in de strijd en arresteerde een aantal vechtersbazen. Twee negers liepen verwondingen op. Protestantse en rooms-katho- lieke geestelijken, die op verzoek van negerleider dominee Luther King trachtten de gemoederen te kalmeren, slaagden daarin niet. De menigte, voornamelijk jongelui, bleef de buurt terroriseren, waar bij vele ruiten het moesten ontgel den. Bij de onlusten is, naar later werd meegedeeld, een 14-jarig negermeisje om 't leven gekomen. Ze werd, in een portiek staand, door een verdwaalde kogel in het hoofd getroffen. Wie het noodlot tige schot loste, is niet bekend. Acht politiemannen en minstens vijf negers hebben schotwonden opgelopen. Er vielen in totaal meer dan vijf tig gewonden. De politie verricht te 167 arrestaties. Bij de gevechten stonden meer dan 900 politieman nen tegenover vijfduizend negers. Er is op grote schaal geplunderd. Later overleed in een ziekenhuis een gewonde neger, waarmee het dodencijfer op twee kwam. Drieduizend leden van de natio nale garde zijn vrijdag ingescha keld om een eind te maken aan de relletjes, plunderingen en schiet partijen in de negerwijk van Chi cago. Gouverneur Otto Kernei- van Illinois riep hen op op verzoek van de burgemeester van Chicago Ri chard Daley. Drie nachten lang hebben plun derende benden een schrikbewind uitgeoefend in de stad, waar het bijzonder warm is. Er is ook een grote politiemacht op de been. In totaal zijn er nu tweehonderd arrestaties verricht. fASV.J TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Tijdens hun bezoek aan Suri name heeft het prinselijk paar een vaartocht ondernomen van Stoelmanseiland naar Drie Tabbetje. Tijdens deze vaar tocht waren enige stroomver snellingen te overwinnen, waarbij de hoge gasten de boot moesten verlatenHier wordt de prinses geholpen om met droge voeten aan de wal te ko men, waar zij kennelijk nogal plezier in heeft. nooit zijn: zo er van het beperkte aantal Franse raketten al enige door de verdediging slippen, dan kunnen die nooit alle tegenaan vallen onmogelijk maken. Resul taat: een Franse aanval zou altijd neerkomen op zelfvernietiging. De „force de frappe" wordt wel eens beschouwd als een privé-stokpaardje van generaal De Gaulle, waarbij dan vergeten wordt dat, vóór hij aan de macht terugkeerde, het besluit al was gevallen een Frans kernwapen te produceren. Maar zuiver gaullis tisch is het politiek gebruik dat ZATERDAG 16 JULI Breskens 0.02 12.28 Terneuzen 0.38 1.04 Hansweert 1.12 1.38 Walsoorden 1.21 1.47 ZONDAG 17 JULI Ereskens 0.52 1.17 Terneuzen 1.28 1.53 Hansweert 2.02 2.27 Walsoorden 2.11. 2.36 MAANDAG IS JULI Breskens 1.36 2.03 Terneuzen 2.12 2.39 Hansweert 2.46 3.13 Walsoorden 2.55 3.22 Amerikaanse straalvliegtuigen hebben donderdag een 150 meter lange weg- en spoorwegbrug ovev de rivier de Cau, op dertig km ten noordoosten van Hanoi, gebom bardeerd. Het middengedeelte van de brug werd getroffen waardoor de spoorwegverbinding met China voorlopig is verbroken. 16 17 op onder op onder 4.38 20.53 2.09 20.05 4.40 20.52 3.04 21.03 4.41 20.51 4.18 21.46 4.43 3040 5.44 2UP ONBESTENDIG Tussen een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland en een depressiesysteem boven Scandinavië stond vrijdag bo ven West-Europa een noordwes telijke stroming. Hierin trok een storing uit de omgeving van IJs land naar de Ierse Zee om ver volgens zijn weg in zuidooste lijke richting naar Frankrijk te vervolgen. Achter deze storing, die de wind bij ons tijdelijk naar west tot zuidwest deed krimpen, ruimt de wind vandaag weer naar richtingen tussen west en noord, waarbij de aanvoer van koele lucht aanhoudt. In de aan stromende lucht komt een wis selende bewolking voor waaruit plaatselijk enkele buien zullen vallen. De koele lucht wist don derdag al door te dringen tot noord Joego-Slavië en Noord- Italië, waarbij het verdringen van de warmelucht op verschil lende plaatsen regen en on- «efitsb»ien zijn gevallen- Donderdag werd verder een re cordaantal vluchten (114) boven Noórd-Vietnam uitgevoerd, waar bij verbindingen en militaire doe len werden gebombardeerd. Drie Noordvietnamese straaljagers, waarvan twee zeer snelle Migs-21, werden bij luchtgevechten in het gebied van Hanoi en Haiphong neergeschoten. Bij de aanvallen werd onder meer een complex van opslagplaatsen vernield. Een en ander is meegedeeld door een Ame rikaanse militaire woordvoerder in Saigon. De Noordvietnamezen meldden dat vrijdag zes Amerikaanse vlieg tuigen boven Noord-Vietnam zijn neergeschoten. Zoals bekend was eerder van Noordvietnamese zijde bekendgemaakt dat in totaal 1200 Amerikaanse vliegtuigen zijn neer gehaald. De kranten van Hanoi vermeldden dit vrijdag in grote op maak. Ook op borden die op ver scheidene punten in de stad zijn neergezet voor het bijhouden van de Amerikaanse verliescijfers, had men met krijt het cijfer „1.200' groot aangebracht. medegedeeld door het K.N.M.I,. geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust af en toe vrij krach tige, wind ruimend naar richtin gen tussen west en noord. Aan houdend koel. Een hoofdartikel in het blad v-m de Noordvietnamese communis.' sche partij „Nhan Dan", van vrij dag zegt dat Noord-Vietnam er op staat dat de strijd wordt voort gezet tot de Verenigde Staten zijn voorwaarden aanvaardt of de wa pens neerlegt. Het hoofdartikel vaart uit tegen „medeplichtigen van Amerika, die heen en weer rei zen om reclame te maken voor de Amerikaanse vredesonderhandelin- genzwendel". Deze „medeplichti gen" zijn volgens het blad de Brit se premier Wilson, de Japanse mi nister Sato en „de verrader Tittf'. Een woordvoerder van hét Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken, Robert McCloskey, heeft vrijdag verklaard dat de V. S. in toenemende mate verontrust Zijn over dreigementen van Noordviet namese zijde dat Amerikaanse pi loten die boven Noord-Vietnam zijn neergeschoten, als oorlogsmisda digers zullen worden berecht. Wij hebben de zaak bij verschei dene gelegenheden met een aantal mensen, zowel officieel als parti culier, opgenomen, aldus McClos key, die echter geen bijzonder heden wilde geven. Een Sowjet-correspondent in Ha noi schreef Vrijdag nog in het Rus sische regeringsblad „Izwestia" dat „de mensen in Hanoi" veel pra ten over „het komende proces tegen de gevangen genomen Ame rikaanse piloten". „Honderdduizen den doden en vernrnkten, van wie velen in de puinhopen van steden en dorpen t= dit is de beschuldi ging die de Vietnamezen tegen de Amerikaanse oorlogsmisdadigers zullen uitbrengenaldus de cor respondent, die schrijft dat Hanoi er uitziet als een stad aan het ge vechtsfront. „De bevolking van Hanoi bereidt zich op de verdedi ging voor". 18 Amerikaanse senatoren, die tegen de politiek van de regering- Johnson inzake Vietnam zijn ge kant, hebben Noord-Vietnam ge waarschuwd, dat terechtstelling van krijgsgevangen Amerikaanse piloten de publieke opinie tot het roepen om wraak zal prikkelen. Zij doen een beroep cp de Noordviet namese regering zich van geweld daden tegenover de gevangen vlie gers te onthouden. Premier Indira Gandhi van India heeft vrijdag haar bespre kingen met de Russische leiders in het Kremlin voortgezet, maar de hoop dat haar bezoek zou leiden tot een vredesconferentie over Vietnam schijnt te zijn ver vlogen. Premier Kosygin maakte don derdag duidelijk dat de Sowjet- Unie de oproep van de Indiase premier tot bijeenroeping van een internationale conferentie om het vraagstuk op te lossen, niet steunt. De Russische pre mier stelde het initiatief op prijs, maar had te kennen gege ven dat de Sowjet-Unia niet zou kunnen handelen dan op een verzoek om vredesbesprekingen van de zijde van Hanoi. Op een banket dat haar door de Russische leiders werd aan geboden, zei mevrouw Gandhi vrijdagavond dat „een grote Aziatische maeht de politiek van niet-verbondenheid, welke door vele Aziatische en Afrikaanse staten wordt aangehangen tracht te verzwakken, zo niet uit te bannen". „Zekere machten wen sen klaarblijkelijk geen vrede. Zii trachten spanning te bevor- de Franse president maakt van deze kernmacht in opbouw. Minister Messmer (van de strijdkrachten) is over die op bouw optimistisch gestemd naar hij voor de radio en in een inter view met Paris Match liet blij ken. En inderdaad: de proef bij het Zuidzee-eiland Mururoa ver liep goed onder de ogen van Amerikanen in de lucht en Rus sen aan de einder op zee. De Fransen kunnen vaststellen dat ze voor de Chinezen niet onder doen. Technologisch is er knap werk geleverd. De fabriek in Marcoulft levert plutonium, die in Pierre- lat' levert uranium-235 en het bleek zelfs mogelijk het pro gramma te versnellen toen dit nodig werd, o.m. doordat de V. S. de benodigde computers niet wensten te leveren en even min uranium. Waarschijnlijk zal Messmer niet overdrijven wan neer Lij beweert, dat in 1970 een vlootje van kernduikboten met j ketten (explosieve lading van de Lernkop: een megaton) rond vaart, in de Provence de raket ten in silo's staan en het leger taktische kernwapens bezit. EEN DWERG Op alle benodigde terreinen verricht de Franse industrie ge duchte prestaties: met name ook op het gebied van raketten. Blijft de bedenking dat ook de „force de frappe" van 1970 een nietige dwerg zal zijn vergeleken met de kernmachten van de Sowj et- Unie en de V. S. Vermoedelijk ook zal blijven, want wat nu ge schiedt is ongeveer het uiterste, waartoe Frankrijk financieel in staat is. En als ergens de kosten stijgen, dan is het in deze sektor. WEDLOOP Militair gezien blijft de „force de frappe" een vrij waardeloos geval: de twee grote kernmach ten zijn thans doende goede methoden te vinden om naderen de raketten te vernietigen vóór ze hun werk hebben kunnen doen. Ze bouwen intussen hun arsenalen zover op dat ze zó massaal te werk zouden kunnen gaan, dat de tegenpartij nooit alle aanvallende ballistische kern bomdragers kan uitschakelen. Dat is een soort wedloop die doodeenvoudig niet alleen het Franse economische en finan ciële potentieel te boven gaat, maar dat van heel Europa. Een aanvalswapen kan het ZINLOOS Om dezelfde reden is de force de frappe ook ondeugdelijk als afschrikwekkend arsenaal dat t ntuele aanvallers van hun plannen zal doen afzien de funktie die thans de Russische en Amerikaanse kernmachten ten opzichte van elkaar vervul len. Als chantagemiddel op niet- kernwapenbezitters heeft geen kernmacht iets te betekenen: de Fransen weten uit eigen bittere ervaring hoe de laatste grote militaire mterventie (die van Suez) stub liep op de veront waardiging in de wereld: met geweld valt anno 1966 geen po litiek meer te maken. VISITEKAARTJE Al dit soort beschouwingen is echter zinloos, want de Franse kernbewapening dient geen mi litair doel, maar een politiek: De Engelsen, hoewel ze ver voor lagen op de Fransen, is dat nooit gelukt. Het is niet zozeer machteloosheid of onbekwaam heid dat ze hun kernmacht uit rusten met Amerikaanse raket ten en militair ondergeschikt maken aan die der V. S.: het is een doodnuchter inzicht dat de politieke baten niet opwegen tegen de onkosten. Voor De Gaulle ligt dat anders: zijn kern macht is het visitekaartje dat hij op tafel moet kunnen leggen om toegang te krijgen tot de club der groten, 'n bezit dat hij nodig heeft om voor vol te worden aangezien. LIEFDADIGHEID Dat was ook de opzet van de pre-gaullistische vaders van de Franse kernbom. Net als De Gaulle achtten ze het beneden de Franse waardigheid dat Parijs min of meer op historische gron den en bij de genade der overige grote mogendheden een perma nente zetel in de veiligheidsraad kreeg en andere privileges van grote mogendheid. Dat uit lief dadigheid verkregene willen ze door eigen inspanning verdie nen. En echt onafhankelijk wor den, helemaal op zich staand. Intussen hebben de Fransen de rekening moeten voldoen. Ten dele in een langzamere sociale vooruitgang dan anders mogelijk was geweest en die ook bij ver gelijking met andere Europese landen ongunstig afsteekt. Het is overigens de zaak van de Fran sen om te beslissen of ze dit over hebben voor het trotse bezit van hun bom. Schijnbaar hebben ze het er voor over, zoals de man die zich een witte olifant aan schafte: het beest vrat hem arm en vernielde het meubilair, maar merkte hij met voldoening op niemand in de buurt heeft toch maar zo'n schitterend dier Naar pas vrijdag bekend is gé wordén, heeft de bemanning van een Russisch hefsehroefvliegtuig donderdag boven Westduits grondgebied een Amerikaans hefsehroefvliegtuig tot landen gedwongen. Het Russische vlieg tuig was uit Thüringen komend de grens met Oost-Duitsland overgevlogen en ging boven het Amerikaanse vliegtuig van het 14de pantserregiment te Fulda hangen, terwijl dit langs de grens vloog. De Russen beschik ten over machinegeweren, de 007, bleef nog enige tijd boven het Amerikaanse hangen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben bij de Russische militaire auto riteiten in Duitsland een protest ingediend betreffende het incident waarbij een Russische helikopter boven Westduits grondgebied een Amerikaans hefsehroefvliegtuig tot landen dwong. deren door dogmatisch geloof in de onvermijdelijkheid van oor log en het gebruik van agressie bij de regeling van het vraag stuk te rechtvaardigen". Vol gens waarnemers doelde de In diase premier op China zonder dat land met name te noemen. In een tv-toespraak herhaalde zij later haar oproep voor vre desbesprekingen. Het protest was ondertekend door de Amerikaanse legerbevel hebber in Duitsland, generaal O'Meara en gericht aan generaal Peter Kirillovitsj, de Russische be velhebber in Oost-Duitsland. In de protestnota staat dat de Russische machine bij Heringen in de staat Hessen de grens was overgekomen. De Amerikaanse he likopter was geland om een moge lijke botsing te voorkomen. De Russische helikopter was op een hoogte van zeven meter en een af stand van 100 meter in een dus danige positie blijven hangen dat een wapen, vermoedelijk een ma chinegeweer, uit de bodem van hi-t toestel op het Amerikaanse hef sehroefvliegtuig gericht bleef.. „Een lid van de Russische be manning had met handgebaren te kennen gegeven dat de Amerikaan se vlieger de motor van zijn toe stel moest afzetten, ma^r hieraan werd geen gevolg gegeven". Toen Westduitse douane-ambte naren arriveerden, trok het Russi sche hefsehroefvliegtuig zich terug naar de grens om later terug te komen. Pas toen de Duitse douane vuurpijlen afschoot, verdween de Rus voorgoed. Amerikanen hadden slechts dienstpistolen bij zich Het Ame rikaanse vliegtuig werd omlaag- gedrukt. Na de landing stapten de inzittenden uit. Het Russische hefsehroefvliegtuig met de ken tekens H-u2n-R, genttftunerd

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1