Weer geen landbouw- beslissingen in Europese ministerraad te Brussel „Migs" van Russische makelij neergeschoten VIETCONG MELDT ZWARE VIJANDELIJKE VERLIEZEN PREMIER WILSON KONDIGT NIEUWE ECONOMISCHE MAATREGELEN AAN HET WEER Iedereen, altijd, overaL. VRIJDAG 15 JULI 1966 22e Jaargang No. 6736" bÖ EEN NIEUWE „MARATHON" Westduitse starfighter verongelukt HITTEGOLF IN DE VER. STATEN AARZELING Onbestendig Weerbericht Hoogwater De J4 ïHï-^arade in Parijs Receptie in Peking Filippijnen zenden technici VERDACHTE VAN BANKROOF ST. ANTHONIS AANGEHOUDEN Zon- en Maanstanden Israël slaat terug PRINSELIJK PAAR OP STOELMANSEILAND Nieuwe vice-president van Zuid-Slavië KOSMOS-124 GELANCEERD B'ïiatartng bfl abonnement; lïRNEUüZJj Oïreetenr-TTooMrwüaeteor; 1 wi Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f 2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 et DE YRUE ZEEUW Uitgeefster N.7. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur voormiddag. De Europese ministerraad is er weer niet in geslaagd de belang rijke landbouwbeslissingen te ne men, waarover, al maandenlang in Brussel wordt onderhandeld. Nadat donderdagavond aan het einde van een tweedaagse ver gadering de ministers van land bouw van de „zes" van oordeel bleken, dat de vraagstukken „nog niet rijp waren voor een beslissing", werd niet overge gaan tot de verwachte nachtver gadering, maar zag de Europese commissie af van een nieuwe po ging om een akkoord tot stand te brengen en werd een beslis sing uit- steld tot de volgende week. liet was de voorzitter van de Europese ministerraad, de Ne derlandse minister van land bouw mr. B. Biesheuvel, die donderdagavond nadat de alge mene bespreking van het com promis-voorstel van de Europe se commissie was geëindigd, de vraag stelde of de voorwaarden aanwezig waren om aan de com missie te vragen zich te beraden over een eventuele wijziging in dat voorstel om te trachten tot oplossingen te komen. De Euro pese commissie bleek echter slechts bereid een nieuw voorstel te overwegen, indien alle zes lid staten zich bereid verklaarden mede te werken om nog in de loop van donderdagnacht tot een akkoord te komen. stein, en de Nederlandse vice- voorzitter. dr. S. L. Mansholt, verklaarden dat in dit stadium van de Europese executieve geeh gewijzigd compromis-voorstel worden verwacht. De Italiaanse delegatie zag nog vele financiële wensen on vervuld en bleek niet over vol doende volmachten te beschik ken om besluiten te kunnen ne men. De meeste vooruitgang was nog geboekt bij de bespreking van de gemeenschappelijke markt voor vetten. Het door de commissie voorgestelde gemeen schappelijke prijsniveau voor melk en zuivelprodukten, rund vlees, rijst, suiker en oliehou- jdende zaden, werd alleen don derdagmiddag besproken. Het besluit tot uitstel kwam aan het einde van een vergade ring, waarop de atmosfeer tus sen de „zes" aanzienlijk beter werd genoemd, dan die van woensdag. Terwijl in Franse kringen al wordt gesuggereerd, dat Frank rijk er de voorkeur aan zon geven het gehele „landbouw - pakket" uit te stellen tot na de vakantie, kan het einde van de volgende week ook een nieuwe „marathon" te zien geven. Het Westduitse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat de Westduitse strijdkrachten woensdag in de Amerikaanse staat Arizona hun 60ste Starfigh ter hebben verloren. Bij een oefening stortte het toestel naar beneden. De piloot kwam om het leven. Sinds 1961 zijn er bij ongelukken met West duitse Starfighters 34 piloten omgekomen. De hittegolf die op het ogen blik in de Ver. Staten ten oosten van de Rocky Mountains heerst, heeft in de afgelopen twee we ken alleen al in de stad New York ruim 1.000 doden geëist. Woensdag steeg de tempera tuur in de stad tot 38,3 graden Celsius. In St. Louis zijn sinds zondag minstens 70 mensen als gevolg van de hitte om het leven gekomen. Vijf dagen lang gaf de thermometer daar een tempera tuur aan van rond de 37,8 graden Celsius. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder de ouden van dagen en de zieken. De antwoorden waren genuan België en Luxemburg namen 'n zeer positief standpunt in, dat alsnog moest worden getracht tot een akkoord te komen. De Italiaanse delegatie bleek grote moeilijkheden te moeten over winnen en antwoordde aarze lend. Frankrijk antwoordde niet enthousiast „ja". - Minister Biesheuvel, die zelf als laatstè de vraag beantwoor den moest, moest aan de hand van de reeds gegeven reacties tot de conclusie komen, dat de voor waarden om onmiddellijk verder te gaan er niet waren, hoewel de Nederlandse delegatie zelf posi tief stond tegenover de mogelijk heden van een akkoord. Minister Biesheuvel wees er daarbij op, dat niet door te snel handelen het risico van een mis lukking mocht worden genomen. Ook de voorzitter van de Euro pese commissie, prof. W. Hall- Amerikaanse straaljagers hebben donderdag tijdens een luchtgevecht ten noordwesten van Hanoi twee communistische Migs-21 neerge schoten, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekendge maakt. De toestellen werden door F 4- Phantom's neergeschoten waar door het totaal aantal sinds de luchtoorlog 17 maanden geleden begon, op 17 is gekomen. Woensdag werd bi; Hanoi een niet zo snelle Mig-17 neergescho ten. De Noordvietnamezen hebben meegedeeld dat woensdag twee Amerikaanse vliegtuigen zijn neer gehaald, waardoor het totaal op 1.198 is gekomen. De politie in Saigon maakte don derdag bekend een terreurbende van de vietcong te hebben opge rold niet de arrestatie van 20 man, die tot een „zelfmoordeenheid" zouden hebben behoord. Donderdag deden zware B 52- bommenwerpers aanvallen op troepenconcentraties bij de Noord- vietnamese grens. De vietcong maakte bekend dat 112.000 tegenstanders, o.w. 4.000 Amerikanen, gedood of gewond of krijgsgevangen gemaakt zijn in 't afgelopen jaar. *Er zouden 1.329 Amerikaanse vliegtuigen zijn ver- Vrij krachtige noord-westelij ke winden voerden donderdag koele lucht van de Noordzee ons land binnen. De temperaturen werden niet hoger dan omstreeks 18 graden. Tijdens buien wees de thermometer op vele plaatsen zelfs niet meer dan 14 graden. De koele luchtstroming is een hèel eind west-Europa binnen gedrongen en heeft de zomer warmte teruggedreven naar zuid-Frankrijk en het gebied ten medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koel Koel weer met een wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en noordwest en koel. .zuiden van de Alpen. In Italië Iwerd op vele plaatsen 30 graden bereikt. De noordwest-stroming wordt in stand geh'oudèri door een hogedrukgebied met cen trum ten zuidwesten van Ierland en een storing boven het zui den van Scandinavië. De wind neemt inmiddels langzaam wat af, zodat vandaag een overdegend matige wind wordt verwacht uit west tot noordwest. Er zal een wisselende bewolking zijn, waaruit plaatse lijk enkele buien vallen, maar doordat 't oceanische hogedruk gebied dichterbij komt zal het aantal buien waarschijnlijk min der zijn dan donderdag. Aan de parade ter gelegenheid van „quatorze juillet" hebben gis teren voor het aerst sinds 1960 manschappen van het vreemdelin genlegioen deelgenomen. Zij vielen door hun houding in de Algerijnse oorloe in 1961 bij De Gaulle in on genade. Er was nog iets bijzonders. De stoeien die voor officieren van het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Parijs waren gereserveerd, waren voor 't eerst gemerkt. Zij droegen de woorden ..Alliance Atlantique". Donderdagavond was er vuur werk en werd er op straat gedanst. Tijdens een receotie op de Fran se ambassade in Peking ter gele genheid van de 14de juli heeft de Chinese minister Tsjen Yi van bui tenlandse zaken het optreden van Amerika „en zijn medeplichtigen" in Vietnam fel gehekeld. De Franse diplomaten, die wisten wat Tsjen ging zeggen want hij sprak van papier, hoorden hem onbewogen aan. De Chinese gasten waren de enigen die applaudisseerden toen Tsien uitgesproken was. De Franse ambassadeur, Lucien Paye, bracht dadelijk na de toe spraak een dronk uit op de vrede en vriendschap tussen de volken. nield en 1.112 militaire voertuigen vernield of beschadigd. Daardoor werd de vijand gedwongen drie operationele commandoposten, 42 strijdposten en 47 betonnen schuil kelders op te geven. De vietcong heeft 133 bruggen opgeblazen, 7.000 geweren buitgemaakt en 22 dorpen bezet in deze periode, al dus de bekendmaking. President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft een wet ge tekend tot het zenden van 2000 technici en manschappen naar Z Vietnam voor het bouwen van scholen en bruggen en „ter onder steuning van de beginselen van de democratie". De president legde er de nadruk op dat zijn land niet aan de oorlog deelneemt. De eerste Filippijnse technici zul len waarschijnlijk >n augustus of september vertrekken. De politie te Duisburg (West- Duitsland) heeft donderdag een tweede verdachte in de bank roof van St. Anthonis gearres teerd. Het is de 27-jerige Duit ser R. R. die bij zijn 29-jarige landgenoot W. S. in een te Nij megen gestolen auto zat. Deze is korte tijd later in Geilenkir- chen gearresteerd. R. slaagde er toen in te vluchten. Bij zijn arrestatie in een wo ning van kenissen te Duisburg was R. gekleed in badpak. Hij poogde te vluchten maar de po litie had het huis omsingeld. In de auto van R., die volgens de politie vermoedelijk van het ge stolen geld is gekocht, werden een geladen pistool en 50 patro nen gevonden. Bovendien nam de politie 2000 gulden aan Duits en buitenlands geld in be slag en nieuwe kleding en sie raden. Premier Wilson van Engeland heeft in het lagerhuis gezegd dat hét "pond sterling de laatste tijd onder druk heeft gestaan als ge< volg van diverse abnormale fac toren, waarvan de zeeliedenstaking de voornaamste was. „Wij zijn van mening dat ver dere maatregelen noodzakelijk zul- zijn, zowel met betrekking tot de binnenlandse situatie als tot de regeringsuitgaven in het buitenland en dat deze maatregelen in ver band moeten staan met de brede economische strategie die wij vol gen, vooral met betrekking tot de betalingsbalans", aldus Wilson. Hij zei van plan te zijn in de na bije toekomst een verdere verkla ring af te leggen in het lagerhuis inzake nieuwe maatregelen die tot de noodzakelijke beperking van de binnenlandse vraag zullen leiden, zowel in de openbare als in de par ticuliere sector. Er zal vooral aan dacht worden geschonken aan her groepering van de hulpbronnen volgens nationale voorrang. Hij zei dat de verklaring tevens zou handelen over maatregelen die nodig zijn om de regeringsuitgaven KARATE TEGEN DE VIETCONG In het Zuidvietnamese oplei dingscentrum worden Zuidko- reaanse militaire onderricht in karate voor de strijd tegen de vietcong in de oerwouden. VRIJDAG 15 JULI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.36 12.12 12.46 12.55 n.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 ZATERDAG 16 JULI Cadzand 12.37 12.03 Breskens 0.02 12.28 Terneuzen 0.38 1.04 Hansweert 1.12 1.38 Walsoorden 1.21 1.47 op onder op onder 4.37 20.54 1.31 18.53 4.38 20.53 2.09 20.05 4.40 20.52 3.04 21.03 4.41 20.51 4.18 21.46 4.42 2049 5.44 22.16 in het buitenland aanzienlijk te be perken. Deze uitgaven zijn buiten sporig in verhouding tot de hulp bronnen en vormen één van de be langrijkste belemmeringen voor 't herstel van het evenwicht in de buitenlandse betalingen. „Ik kan niet op de verklaring vooruit lopen", zo zei Wilson, „maar ze zal tijdig vóór de aanvang van het zomerrecès worden afgelegd. Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben donderdag op Syrisch gebied ten zuid-oos ten van Almagor tractors en materieel gebombardeerd die werden gebruikt bij werkzaam heden ter verlegging van de loop van de rivier de Jordaan. Volgens een Israëlische mili- taire woordvoerder is een Syri- I sche Mig van een formatie van vier, die de Israëlische vlieg- I tuigen wilde aanvallen, neerge schoten. De piloot van het toe stel sprong er uit. De resteren de drie Syrische vliegtuigen maakten daarna rechtsomkeert. In de Israëlische bekendma king wordt gezegd dat de actie was bedoeld als vergelding voor vier ernstige Syrische geweld daden in de afgelopen 36 uur. Zo was in het gebied van Alma gor woensdag een Syrische mijn ontploft waardoor twee Is raëliërs werden gedood en een gewond. Israël had gepoogd met politieke middelen een einde te maken aan het Syrische optre den maar dit was niet gelukt. De bewering dat Syrië niet verantwoordelijk is voor de in cidenten zo vervolgt de Is raëlische bekendmaking hout geen steek want de sabo tage zou nooit zonder de steun van Syrische legereenheden in het grensgebied gepleegd kun nen zijn. Volgens een Syrische militai re woordvoerder zijn bij de Is raëlische actie acht Arabische burgers en twee militairen ge wond. Twee Israëlische vlieg tuigen van het type „Mirage" waren neergeschoten. Een Sy risch toestel werd neergescho ten maar de piloot landde vei lig op Syrisch grondgebied. Een woordvoerder van het Is raëlische leger zei dat Syrië het enige Arabische land is dat voortgaat met het verleggen van de loop van de Jordaan. Israël heeft dit water dringend nodig voor het bevloeien van droge gebieden. Syrië is ook het enige Arabische land dat Palestijnse terroristen beschermt die sinds februari vier personen hebben gedood en zestien gewond, al dus de woordvoerder. Het prinselijk paar heeft een bezoek gebracht aan Stoel maneiland. Ook hier was het welkom bijzonder hartelijk. Vanzelfsprekend had de plaat selijke „pers" grote belang- stelling f Adv.) De Sowjet-Unie heeft donder dag een nieuwe kunstmaan van de serie „Kosmos" gelanceerd. Het is de Kosmos-124. De kunst maan bevat wetenschappelijke apparatuur en radio-instrumen ten. Koca Popovic, lid van het cen trale comité van de Zuidslavi- sche communistische partij en voormalig minister van buiten landse zaken, is donderdag door het parlement in Belgrado geko zen tot vice-president van zijn land. Hij volgt Aleksander Ran- kovic op. Het ontslag van Ran- kovic die eens beschouwd werd als de opvolger van president Tito, werd goedgekeurd door het parlement. Popovic, gewezen soldaat, sur realistisch dichter en zoon van 'n miljonair, heeft als partizaan naast Tito in de tweede wereld oorlog gevochten. Hij heeft het communistische Zuid-Slavië mee opgebouwd en een groot aandeel gehad in het zelfstandig maken van dit land binnen het commu nistische blok. In 1965 trad hjj als minister van buitenlandse zaken af, nadat hij bij parlementsverkiezingen tot afgevaardigde,in de federale kamer was gekozen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1