PROVINCIAAL NIEUWS Nieuwe actie van verbond veilig verkeer heeft „inhalen" tot onderwerp Harde klap voor bondskanselier Erhard De weegschaal Nederlands radar-proefstation waarschuwt Nederland en België Dagen van het ,Wirtschafts- wunder' zijn voorbij BEURSOVERZICHT POCKETS Terneuzen Goes Huist Middelburg Oostburg Sluiskil Onderschatting van de afstand Scheepvaartverkeer Westerschelde in nadelige positie Verantwoordelijk Schelden Maan verkenner zond foto's naar de aarde Omkoperij de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Boekhandel VAN DE SANDE Pagina 2 DE (TRITE ZEEUW Donderdag 14 juli I960 Kanaal van Terneuzen Scheepvaartbeweging juni 196G. ZEEVAART Totaal geschut op- en afvaart: Aantal B.R.T. 483 496.311 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen 36 27.189 Terneuzen Rede 9 101.257 Sluiskil 7 14.581 Sas van Gent BINNENVAART Totaal geschut op- en afvaart: Aantal B.R.T. 5169 2.399.067 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen 275 137.995 Terneuzen Rede 53 68.415 Sluiskil 317 201.597 Sas van Gent 111 56.509 Axel-Sassing 25 10.732 Hoofdakte kleuterleidster Te Utrecht slaagde voor de hoofdakte kleuterleidster mej. A. van Campen te Terneuzen. Terneuzense dames op reis Al heel vroeg vertrokken 46 Terneuzense dames onder leiding van mevrouw Verlinde-Maandag voor een ééndaaese reis naar Vleuten. De tocht ging via Perk- polder en in Zevenbergse Hoek stond de koffie klaar. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het kasteel „De Haa£j, waar ook een wandeling door de tuinen werd gemaakt. Qp het middaguur arriveerde het gezelschap in Utrecht, waar gedineerd werd en om half drie ging het op Hilversum aan om verder ook een bezoek te bren gen aan de Lage Vuursohe en Voorthuizen. Na het daarop vol gende traject te hebben afge legd, gebruikte men in Eist de koffietafel, waarna het op huis aan ging. Te Antwerpen hield men een rustpauze. Aan het einde van de reis .dankte mevrouw Dooms-de Bock de leidster voor de goede verzor ging van deze reis. Het gezel schap arriveerde 's nachts om één uur weer in Terneuzen. Morellenpluk begonnen Op Zuid-Beveland is deze week een begin gemaakt met de pluk van zure morellen, een kers die zeer geschikt is voor de fabriek en ook meestal voor ver werking op sap in blik of glas wordt verkocht. Zuid-Beveland is een belangrijk produktiege- bied van deze kersen, maar de oogst is dit jaar overwegend ma tig. Gemiddeld zal de produktie weinig hoger komen dan de helft van een normale oogst. Het vorig jaar was er sprake van ■een volkomen misoogst bij de «ure morellenteelt. Dinsdag was de eerste indus trieveiling van dit produkt in Kapelle-Biezelinge. Het aanbod bedroeg -nog slechts enkele dui zenden kilo's, maar er was toch reeds een grote vraag naar met name voor export naar België. De prijs van de eerste kwaliteit was 1,66 per kg en van de tweede -kwaliteit 1,42. Ver wacht wordt dat op Zuid-Beve- iand eind deze week en begin volgende week de grootste aan voeren van deze zure morellen zullen komen. De heer E. G, van Campen met pensioen Op vrijdag 15 juli zal de heer E. G. van Campen, directeur van het bijkantoor der coöp. han delsvereniging (C.H.V.) te Hulst, zjjn functie neerleggen in ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het bestuur van de C.H.V. zal de heer Van Campen ter ge legenheid van dit afscheid om 14 uur in „De Koning van En geland" in de bloemetjes zetten. Aanbeveling raadsheer Mr. A. W. Thöne, rechter bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, is geplaatst op de alfabetische lijst van aanbeve ling ter vervulling van een va cature van raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem. Propedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven slaagde deze week voor het propedeutisch examen in de afdeling elektrotechniek de heer C. J. Riemens te Oost burg. Handboogsport Zondag organiseerde de hand boogmij „De Herleving" alhier een schieting op de staande wip. De deelname was matig daar de weergesteldheid niet bijster gunstig was. De uitslag was: Hoogvogel niet afgeschoten. Zijvogels: L. Verschuren te Axel en J. Fopma te Sluiskil: Kallen: B. de Haan te Terneuzen, de overige werden niet afgeschoten. Kamerlid in trein van portemonnaie beroofd Het tweede kamerlid mej. A. A. M. Kessel (K.V.P.) is gister middag in de trein, op weg van haar woonplaats Breda naar Den Haag, het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Uit haar handitas wend een portemonnaie met een bedrag van ca 200 ge stolen. Volgens mej. Kessel moet de diefstal hebben plaats gevonden tussen "de stations van Dordrecht en Rotterdam. In Dordrecht had zij op het perron nog iets gekocht en in Rotterdam miste zij de por temonnaie. Een bij haar in de coupé gezeten passagier had vlak voor het verlaten van de trein, zich abrupt naar haar overgebo- gen en een stapeltje kranten ge pakt met het verzoek die mee te mogen nemen. Mej. Kessel kon de spoorweg recherche slechts een vaag sig nalement van deze persoon op geven. Rivalen voor de eindoverwinning van de Tour Jan Janssen en Lucien Aimar, de twee rivalen voor de eind overwinning van de Ronde van Frankrijk. Zal de Neder lander erin slagen zijn Franse concurrent van de eerste plaats te verdringen? Gedurende de maanden jnli, augustus en september zal het verbond voor veilig ver keer een kernthema-actie gaan voeren die het inhalen tot onderwerp heeft. Inhalen is een gevaarlijke manoeuvre en omdat er in verband met de vakanties in het derde kwartaal nogal wat automobilisten op de weg komen met weinig ervaring (mensen die een auto huren of hun eigen auto alleen in de weekends gebruiken), gaat het verbond uitgebreid voor lichten over de juiste wijze van inhalen. „Achter vrij? Voor vrij? Dan pas inhalen" is het mot to van de actie. Dit motto zal worden gebruikt bij alle voor lichtingsactiviteiten. Voorlichting wordt gege ven door middal van 15.000 affiches, twee televisiespots, een wandkrant die naar be drijven gestuurd zal worden en ander materiaal. Duitse onderzoekingen heb ben aangetoond dat het plot seling naar links uit een file breken zonder rekening te houden met het achteropko mend verkeer een belangrij ke ongevalsfactor (22,1 pet) bij het inhalen is. Rijden met te geringe afstand ten op zichte van de voorligger is een fout die 16 pet van de ongevallen bij het inhalen oplevert. Duitse en Zwitser se statistieken tonen aan dat op een totaal van 375.979 on gelukken twaalf pet is terug te voeren op foute inhaal manoeuvres. Politie-ervaringen in ons land hebben de basis ge vormd voor de conclusie dat twee onderdelen van de in haalmanoeuvre speciaal de Het Nederland» radar-proefsta- tipn heeft de Nederlandse en Bel gische regeringen gewezen op de grote ontwikkeling van haven- radarsystemen in West-Europa en gewaarschuwd voor calamiteiten, die zouden kunnen plaatsvinden door het ontbreken van een de ge hele Westerschelde dekkend haven- radarsysteem. Hierdoor zou het scheepvaart verkeer op de Westerschelde in een nadelige positie komen ten opzichte van het scheepvaart verkeer op de andere grote W. Europese waterwegen, aldus deelde genoemd station mede. Ook de „International Cham ber of Shipping" heeft in haar laatst gehouden vergadering, in mei J.l. in Lausanne, gewezen op de noodzaak de Westerschel de te voorzien van een modern navigatiesysteem. Het proefstation is thans bezig met het ontwerp van een nieuw havenradarsysteem voor de havens van Rotterdam en de Nieuwe Wa terweg, inclusief Europoort, Het Nederlands radar-proefsta tion deelde verder mee opdrachten te hebben ontvangen voor de ont wikkeling van havenradarsystemen in West-Europa. Zo werd met de Franse autoriteiten een overeen komst gesloten om een modern havenradarsysteem te ontwikkelen voor de haven van Le Havre. Het ligt ook in de bedoeling van de Franse autoriteiten het N. R. P. op een later tijdstip op te dragen een dergelijke studie te verrichten voor het havengebied van Marseil le. aandacht verdienen. Dat zijn het inhalen op een onjuist tijdstip en foutief gedrag tij dens de inhaalmanoeuvre. Veel bestuurders van auto's, zo is gebleken, onderschatten de afstand die zij nodig heb ben om een voorligger in te halen. Iemand die met een snelheid rijdt van 110 km per uur en die een voorligger gaat inhalen, die 90 km per uur rijdt, heeft voor de in haalmanoeuVre een wegleng- te van 330 meter nodig. Maar een wagen die 130 km per uur rijdt en die een wagen gaat inhalen die 120 km per uur rijdt, heeft daarvoor al 840 meter nodig. Het verbond voor veilig verkeer legt er in zijn voor lichtend materiaal de nadruk op dat bij 'n inhaalmanoeuvre vaak drie mensen verant woordelijkheid dragen: de in haler, de ingehaalde en de tegenligger. De inhaler moet met uiterste voorzichtigheid de inhaalmanoeuvre uitvoe ren, maar de ingehaalde mag zijn snelheid niet vermeer deren en 'n eventuele tegen ligger die bemerkt dat de in haalmanoeuvre niet helemaal juist verloopt, moet zich ook van zijn verantwoordelijk heid als weggebruiker be wust zijn. Hij kan beter zijn remmen gebruiken dan door wild met z'n lichten te knip peren trachten duidelijk te maken, dat hij zijn weghelft vrijgemaakt wil zien, aldlis het verbond. De kiezers van Noordrijnland- Westfalen hebben zondag met een dreunende klap een eind gemaakt aan de mythe van dr. Ludwig Er- hard. Natuurlijk ging het aan de stembus in feite niet om hem, maar om landspremier Franz Meyers. Echter: Noordrijnland-Westfalen is niet alleen het grootste bonds- land. maar bovendien een waar de dertig procent der totale bevolking een vrij natuurgetrouwe afspiege ling is van de bevolking der bonds republiek. Vandaar ook dat de twee grote kanonnen Willy Brandt van de S. P. D. en Erhard van de C. D. U. de feitelijke voormannen in de strijd waren. En die is door Brandt glorieuzer gewonnen dan iemand had durven vermoeden: van nog geen 43 naar bijna vijftig procent der stemmen. En de C. D. U. daalde van bijna 47 tot een kleine 43 Zelfs de libe rale F. D. P., die al in angst zat uit geschakeld te worden door bene den de vijf procent te raken, ver beterde zijn positie met een half procent tot V/2%. Dat Erhard zo smadelijk verloor, beeft hij voornamelijk aan zich zelf te wijten. Een paar keer werd hij uitgejouwd op vergaderingen, waarop hij reageerde door te spre ken van „Gesindel" (zoiets als „schobbers"). Zulk schelden in Verkenner 1, de Amerikaanse televisierobot op de maan, heeft zichzelf in de lens genomen waarbij bleek dat hij een kapotte ruit had. De deskundigen gelo ven, dat het glas door de zeer lage temperaturen in de maan nacht is gesprongen. De maan- sonde zond dinsdag 257 foto's naar de aarde. Aanvankelijk werd gevreesd dat zijn taak was afgelopen, toen een batterij en kele dagen geleden oververhit raakte. De moeilijkheden schij nen zichzelf te hebben opgelost. De verkenner 1 ging vanmor gen vroeg zijn tweede maan nacht van bijna twee weken in. Deze zal hij naar verwachting niet overleven. Nederlandse zangploeg in finale te Knokke De Nederlandse zangploeg heeft woensdagavond te Knokke tij dens het toernooi van het lichte lied van de Italiaanse ploeg ge wonnen met 386,5 tegen 317,5 punten. De Nederlandse ploeg heeft nu een totaal van 779,5 punten; de Engelse ploeg 759,5 punten; de Belgische ploeg 718,5 punten; de Franse ploeg 718 punten; de Duit se pleeg 645,5 punten en de Ita liaanse ploeg 622,5 punten. Het zijn dus de Nederlandse en Engelse ploegen die vanavond de finale zullen betwisten. plaats van het aanvoeren van ar gumenten deed hem al kwaad. Maar dat kwam nog harder aan doordat de Duitsers langzaam aan zijn uitgekeken op zijn voorbije prestatie van het Wirtschaftwun- der, maar zich des te meer bewust zijn dat onder Erhards leiding van Bonn maar weinig kracht uitgaat. En dat ondertussen de prijzen stijgen, dat lieden ais Strauss een interne guerilla kunnen voeren tegen de buitenlandse politiek, dat de kanselier maar zelden een initiatief neemt maar zich haast voortdurend beslis singen laat afdwingen die dan doorgaans ook nog te laat ko men. V Een tegemoetkoming aan de mijnwerkers door Bonn werkte wellicht nog meer averechts: voor de mijnwerkers in de Ruhr was dit wellicht plezierig, maar de indruk dat de bondsregering met geld uit de schatkist een betere stemming jagens de C.D. U. trachtte te kweken werd door de S.P.D. natuurlijk uitgebuit door die geste af te schilderen als een soort omkoperij. Het succes der socialisten eerste eigenlijk in twintig jaar historie der bondsrepubliek heeft ook zijn terugslag in Bonn waar de S.P.D. niet alleen veel sterker is geworden in de bonds raad, maar nu zelfs de meer derheid (zes tegen vijf) krijgt in het adviserend comité van landspremiers. Wat inhoudt dat, wat de coalitie van - C.D.U./ C.S.U. en F.D.P. besluit, voort aan niet automatisch gebeurt. Zodat Erhard die met zijn be trekkelijk comfortabele meer derheid al moeite had om krach tig te regeren, het nog moeilij ker krijgt. (Adv.) RED BAND ROOSENDAAL INTERNATIONALS WEDEROM ONDER DRUK Het Damrak heeft gisteren wederom teleurstellende koersen te zien gegeven. Over vrijwel de gehele linie werdien de hoofd fondsen opnieuw onder druk ge zet, ditmaal niet alleen door wat Amerikaanse verkoopopdrach ten, maar ook omdat het publiek merendeels met verkooporders in die markt lag. Pas op het ver laagde koersniveau werd enige steun geboden waardoor de ope ningskoersen zich voor Unilever en Kon. Olie een weinig konden herstellen. De stemming voor de interna tionale waarden kon als flauw worden aangemerkt. Unilever daalde 1,70 Kon. Olie onderging eenzelfde koersval bij een note ring op 140,10. Philips moest ruim twee igulden prijsgeven tot 101,60. De forse koersdaling van de voorgaande beursdagen kwam in de AKU-hoek tot stil stand. De stukken werden ver handeld rond de 330 tegen een voorgaande slotprijs op 329. Hoogovens kreeg een twèe pun ten hogere advieskoers op 340. Reeds 'Éredurende de niet-officiële handel van de morgenuren zag het er naar uit. dat de officiële beurs niet veel goeds voor de in ternationale waarden te zien zou geven. Er waren geen stimulan sen die enige fleur aan de markt konden geven. Wallstreet sloot dinsdag flauw met dalende om zetten. Nu en dan ging er in de scheepvaartsector een stuk om. Ook in deze hoek werden meren deels koersverliezen geregis treerd, zij het van beperkte om vang. De leidende cultures gaven weinig verandering te zien. De staatsfondsenmarkt kon zich aanvankelijk goed handhaven, DOOR MARTIN MONS 73)' „Of ik iets bijzonders gehoord heb vannacht? Neen inspecteur, ab-so-luut niets. Ik weet wel dat er mensen bestaan, die uit pure sensatiezucht zouden beweren van alles te hebben gehoord en zelfs gezien. Maar ik ben dank baar het te kunnen zeggen, daar behoor ik niet toe. Ik leid een heel geregeld leven, inspecteur, dat heb ik trouwens altijd ge daan. Klokke elf lig ik in mijn bed en een kwartier later slaap ik." Hij keek hoofdinspecteur Beze- mer triomfantelijk aan zodat deze zich verplicht achtte iets te mompelen van benijdenswaar dig. „Dan zullen we u maar niet langer ophouden, mijnheer Van Heusden," liet hij er snel op vol gen. „Dank u, dat is heel vriende lijk," antwoordde deze teleurge steld. „Maar ik zou u toch nog graag '11 goede raad willen geven, ver kijkt u zich niet op die moord op Raven. Het is nooit de bedoeling geweest die arme kerel te ver moorden. Begrijpt u me? Neen, ik zie wel van niet. Laat mij het u dan eens even uitleggen. De moordenaar is Ravens kamer binnengedrongen omdat die kamer strategisch het zwakste punt van Terhorst vormde, om maar in zijn eigen taal te spre ken. Maar om wie het de man te doen was, dat was de dokter. De avond tevoren was de moor denaar er niet in geslaagd dokter Radersma van het leven te be roven. wat is er meer voor de hand liggend dan dat hij het de nacht daarop nog eens probeert? Raven werd wakker, wou alarm slaan en üe indringer wou hem dat beletten. Neemt u maar rus tig van mij aan, inspecteur, het was om de dokter te doen. Was Raven niet wakker geworden en had hij geen zwak hart gehad, dan leefde hij nu nog." „Baseert u uw mening op fei ten, mijnheer Van Heusden. Weet u iemand, die met plannen rondliep de dokter weg te rui men? En waarom?" „Neen. als ik dat wist, had ik u zo de naam van de dader ge noemd. Maar er kunnen hon derd-en-één redenen bestaan waarom iemand dokter Raders ma uit de weg zou ruimen. Denkt u alleen maar eens aan alle bewijsjes die zo'n man moet invullen. Bewijsjes waarvan voor de betrokken persoon heel wat kan afhangen. Stel u nu eens voor dat de dokter heeft gewei gerd een bepaald briefje af te geven en zo de wrok van een patiënt gewekt." „Lijkt u dat niet 'n beetje ver gezocht?" „Helemaal niet. Ik zou eerder willen zeggen dat 't bewijs voor de juistheid van mijn theorie al geleverd is." „Op welke wijze?" „Wel, door het gedrag van dokter Radersma zélf. Of ge drag... Nu ja... wat ik zeggen wil is dit: de dokter ligt op bed met een ernstige shock, niet? U wilt me toch niet gaan vertellen dat een medicus in zo'n toestand raakt alleen maar door gecon fronteerd te worden met een lijk? Zoiets is voor die mensen toch immers dagwerk? Neen, hij kreeg die shock omdat Ravens dood hem deed begrijpen dat zijn vijand het niet zou opgeven. Be grijpt u mij?" Hij keek Bezemer vol verwachting aan. „Zoek on der Radersma's patiënten en u vindt de moordenaar van Ra ven." „Een heel interessante theorie, mijnheer Van Heusden." „Is dat alles wat u te zeggen hebt? De vraag is, wat gaat u ermee doen." Hoofdinspecteur Bezemer zuchtte. „Haar zorgvuldig overdenken, zoals ik ook de theorie van mijn heer Addekink aandachtig bekij ken zal." „De theorie van Addekink? Neemt u me niet kwalijk, maar die is toch quatsch. Hij zoekt het immers bij Ravens werk in zijn Indische tijd? En hij verdenkt Kim omdat de arme jongen, ook al is hij in Amerongen geboren, nu eenmaal van Chinese origine is. Weet u wat het met Addekink is? De stakker lijdt aan xenopho- bie en hij heeft te veel speur dersverhaaltjes gelezen. Nu, dan ga ik maar eens weer. Ik' heb geprobeerd u op weg te helpen maar als u mijn wenken naast u neer belieft te leggen, kan ik verder ook niets doen." „Dat is me ook geen gemak kelijk heerschap," commenta rieerde de stenograaf. „Ik heb van mijn leven nog nooit iemand gezien die zo gauw is aange brand. Maar het is wel zoals u zegt, inspecteur, theorieën heb ben ze allemaal, maar ais het op feiten aankomt..." (Wordt vervolgd.) maar later op de middag kregen geringe koersdalingen de over hand. In deze sector ging prak tisch niets om. Voor het eerst kwamen de V/2 procent obliga ties Peek en Cloppenburg met 'n advieskoers van 101 tot 101%. De uitgiftekoers was 99. De toe wijzingen op de inschrijvingen voor deze lening is. aldus de beurs, één proeent met een maxi mum van 2000. De Nederlandse Gasunie tracht ondershands tot 'n bedrag van 250 min te lenen met een rentevoet van 7% pro cent tegen 99%. Van dit bedrag zou 100 min zijn geplaatst. Ook in de lokale afdelingen waren de orders op de..vingers van één hand te tellen. Grpjte koersafwijkingen kwamen?'rin deze afdelingen niet voor. 5 Beursindices 11/7 12/7 13/7 Int. conc. 418.7 415.9 412.6 Industrie 280.4 279.4 279.4 Scheepv. 117.2 116.3 115.3 Bank en verz. 148.2 149.1 148.6 Handel 145.5 145.9 145.0 Algemeen 302,6 301.2 299.7 Nabeurskoersen. A.K.U.: 329.00—330.00 (331.00) Hoogovens: (335.00) Kon. Olie: 138.30—139.40 (140.05) Philips: 100.10—101.30 (101.70) Unilver 86.30— 89.00 90.35) K.L.M.: (475.00) Oud pand ingestort Een als pakhuis in gebruik ziinde oude woning aan de Nieuwekerkstraat in Dordrecht is dinsdag ingestort. Twee auto's die naast het pand stonden, wer den vernield. Slechts een stuk muur bleef staan. Het werd door de brandweer omgehaald. Het pand ligt in het saneringsgebied van Dordrecht, Oekrainse leiders godsdienstige sekte veroordeeld Drie leiders van een pinkster gemeente in de Oekrainse stad Nikolahev zijn tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat zij hun volgelingen lichamelijk en geestelijk letsel hadden be rokkend, aldus het blad Prawda Oekrainy. Volgens het blad hadden de drie leiders hun volgelingen ver boden kranten te lezen, naar bioscoop of theater te gaan, tele visie te kijken of naar de radio te luisteren. De kerkdiensten hadden tot gevolg dat één man ernstig ziek werd, een vrouw aan vallende ziekte ging lijden omdat ze te ingespannen bad en dat bij een andere vrouw het centrale zenuwstelsel werd be schadigd. Vier kinderen waren geestelijk gestoord. (Adv.) f

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2