Indonesië veroordeelt bombardementen op Noord-Vietnam Prinselijk paar bezocht het opperhoofd der Aucaners Noord-Vietnam zal zichzelf moeten „bevrijden" JOHNSON HAD CHINESE REACTIES JUIST GETAXEERD NIEUW AMERIKAANS BOMBARDEMENT OP EEN OLIE- OPSLAGPLAATS IN N.-VIETNAM Pond sterling wordt niet gedevalueerd School officieel ingebrnik gesteld NEGER-RELLETJES IN CHICAGO HET WEER DONDERDAG 14 JULI 1966 22e Jaargang No. 6729- Terreur Wevrouw Soekarno Soekarno verder op de achtergrond Afkeer Pro- communistische betoging Drieduizend doden door hongersnood Veldslag duurde elf dagen Zevenling geboren in India Zwevend Naar Genève Claus zakte door stoel TANKERS NA AANVARING IN BRAND Lichte aanvaring Politie met stenesi bekogeld Noordwestelijke wind Weerbericht Hoogwater WÜÜi'lhi m "«eanwsiSB TERNEUZEN OttWteQy-HoeMreflactetflK T. van 8ê SsbSm RedaeHe- en Administratie-adres Smidiwal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct Uitgeefster N.F. v/h Firma P. J. van de Sandë ie Teraetize» Advertentieprfjs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Rond 5.000 studenten hebben Woensdag in Djakarta betoogd voor het departement van minister van defensie Soeharto, die op het ogenblik de „sterke man" van In donesië is. Een delegatie van de studenten overhandigde Soeharto een aantal resoluties, waarin de studenten bepaalde kabinetswijzi gingen eisen. Zo willen zij dat generaal Soe harto zelf premier wordt en twee leden van het huidige kabinets presidium niet opneemt in de nieu we regering. Het zijn de vice-pre miers dr. Leimena en Roeslan Ab- doelgani. Volgens de. studenten is Leimena een man die op alles wat Soekarno zegt „ja"'knikt en Ab- doelgani een opportunist. Generaal Soeharto voett' op het osenblik geheime besprekingen met de leiders van diverse partijen en massa-organisaties in verband met de samenstelling van de nieu we regering. De Indonesische militaire leiders hebben woensdag in het blad van cte st'rtidkrachten de Noordvietna- mese regering ervan beschuldigd dat zii zich haar buitenlandse no- lïtiek laat voorschrijven door Pe king. Hanoi had besloten of was gedwongen samen met Peking las terlijke aanvallen op de Indonesi sche republiek te doen. Radio-Ha noi herhaalde de beschuldigingen van China, dat de Indonesische re gering een terreurbewind uit oefent en dat er in de Indonesische republiek op meedogenloze wijze communisten worden vermoord. De minister van buitenlandse zaken. Adam Malik, beeft tegen over Antara verklaard, dat de re gering de jongste Amerikaanse aanvallen op olie-opslagplaatsen in Noord-Vietnam met kracht veroor deelt. Hij zou zich dan ook tot de Amerikaanse regering wenden met het verzoek direct een einde te maken aan deze aanvallen!. De kwestle-Vletnam moest op vreed zame wijze worden geregeld. Mevrouw Fatmawati Soekarno, echtgenote van de president van Indonesië, heeft woensdag op een bijeenkomst van mohammedanen in Djakarta gepleit voor ophanging in het openbaar van een paar men sen die behoren tot de groep, die ervoor verantwoordelijk is dat In donesië voor een economische chaos staat. Dit zou moeten ge beuren bij wijze van waarschuwing. Mevrouw Soekarno zei van ex- minister van buitenlandse zaken Soebandrio dat hij speciaal naar MeKka was gegaan om de titel van moslim-pelgrim, die hij daardoor •kteeg, „voor zijn eigen smerige doeleinden" te kunnen gebruiken. Maar het volk van Indonesië kon nu niet meer voor de gek worden gehouden door mensen als Soeban drio. Het land had een nieuwe orde gekregen en de ogen van de Indo nesiërs waren geopend. Dr Tamboenan, een vooraan staande christelijke politicus, heeft woensdag het hooggerechtshof in Djakarta verzocht communistische landen, die een vertegenwoordi ging in Indonesië hebben, te ver bieden de communistische en mar xistische leer in het land te ver spreiden. Hij meende dat dit ver bod een logisch uitvloeisel zou zijn van het besluit van het volkscon gres om het communisme en mar xisme in Indonesië te verbieden. Diplomatieke waarnemers me nen dat Soekarno steeds verder op de achtergrond wordt gedrongen. Er zou een groeiende vijandigheid bestaan tussen Soekarno en de mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik. Soekarno vindt de pogingen van Malik tot beëindiging van het con flict met Maleisië een bittere pil en tracht hem uit het kabinet te verwijderen op grond van het be sluit van het congres dat leden van verboden politieke partijen geen minister kunnen zijn, Deze maatregel is blijkbaar met het oog op de communistische partij geno men. Malik is lid geweest van de moerba-partij die door Soekarno onder druk van de P. K. I. werd verboden. Malik steekt zijn afkeer van Soe karno niet onder stoelen of ban ken. Onlangs zei hij in een vraag gesprek met een Australische jour nalist tegen Soekarno te hebben gezegd: „Ga je gang als je wilt, maar verliezen zul je", nadat Soe karno had gedreigd in midden- Java zijn aanhangers om zich te verzamelen. Verwacht wordt dat Soeharto in het nieuw te vormen kabinet ver scheidene vrienden van Soekarno als minister zal laten vallen en bij de president een lijst zal indienen zonder dat deze in de opstelling daarvan de hand heeft gehad. Het plan van de president om een twee de tegenstander, de sultan van Djokja, buiten spel te zetten zal naar verwachting evenmin slagen. Goed ingelichte politici menen dat de samenstelling van een nieuw kabinet op zijn vroegst de laatste week van juli zal worden bekend gemaakt. Soekarno zou zich hef tig verzetten tegen een kabinet dat niet aan zijn politieke dromen vol doet. Ongeveer 3.000 jonge aanhan gers van de nog steeds actieve pro- communistische groepering bin nen de P.N.I., de Indonesische na tionalistische partij, hebben on langs te Solo in midden-Java voor president Soekarno betoogd. Dit heeft het weekblad „Ampe- ra" woensdag gemeld. De jongelieden overvielen een bijeenkomst van mohammedanen, die de geboorte van de profeet Mo hammed herdachten. Zij zwaaiden met messen, speren en bijlen en riepen „lang leve China" en „lang leve het marxisme". De overval lers, aldus „Ampera", die rode ba retten op hadden en gekleed waren in een zwart uniform, vielen daar op een mohammedaanse student aan, die zo werd toegetakeld dat hij zwaar gewond naar een zieken huis moest worden gebracht. Dinsdag is op het ministerie van buitenlandse zaken een lucht vaartovereenkomst tussen Ne derland en Indonesië onderte kend. De overeenkomst legt de mogelijkheid vast voor de K.L.M. en de Garuda de luchtdiensten tussen beide landen voort te zet ten. Voor Indonesië tekende de Indonesische ambassadeur dr. Sudjarwo Tjondronegoro en voor Nederland de minister van bui tenlandse zaken mr. Luns. Volgens een Indonesische arts zijn op de Kleine Soenda-eilanden ten oosten van Java drieduizend mensen als gevolg van hongers nood, veroorzaakt door een droog teperiode van een half jaar, gestor ven. Dr. Aziz, dtö naar Djakarta is gekomen om aan té dringen op 't ontslag van de plaatselijke gou verneur, zei woensdag dat de hon gersnood op het eiland Lombok de meeste slachtoffers had gemaakt. Wanneer niet onmiddellijk drasti sche maatregelen wérden ge nomen, zou de toestand nog ver slechteren. De eerste Chinese reactie na de Amerikaanse bombardemen ten op olie-installaties bij Ha noi en Haiphong was dat er een eind scheen gemaakt aan alle beperkingen die Peking zichzelf had opgelegd voor hulp aan Noord-Vietnam. Maar nu schrijft het Pekingse Volksdagblad^ in feite de stem van het bewind dat de Noordvietnamezen moe ten bedenken dat ieder volk zich slechts op zichzelf mag verlaten bij een bevrijdingsoorlog. Vliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben dinsdag weer een olie-opslagplaats in Noord-Vietnam gebombardeerd, zo heeft het Amerikaanse op perbevel woensdag in Saigon meegedeeld. De aanval was ge richt op reservoirs, gelegen op 25 km ten noordwesten van Haiphong. De piloten van de toestellen zeiden na hun terug keer dat er twee, mogelijk zelfs drie olietanks vernield zijn. Het Noordvietnamese persbu reau heeft woensdag gemeld, dat er bij de veldslag in Zuid-Viet- nam, die elf dagen heeft ge duurd, 1000 Amerikanen, Zuid- Koreanen en Zuid-Vietnamezen «ün gesneuveld. Sis vietcong die dit g&tal had opgegeven, had gestreden tegen een sterke strijdmacht, die werd gesteund door de Amerikaanse luchtmacht. Het gevecht had zich afgespeeld bij de grote ver keerswegen nummer éen en twee in de Zuidvietnamese pro vincie Bien Hoa. De vietcong had een Ameri kaanse pantsereenheid en twee Amerikaanse compagnieën ver nietigd, aldus het persbureau. Een Indiase vrouw heeft zon dag j.l. in het dorp Lachi in de staat Goejarat het leven ge schonken taan een zevenling, zo meldt het persbureau „Press Trust of India". De zeven kinde ren. vijf jongens en twee meis jes, maken het goed. In de geest van: bevrijding heeft alleen waarde wanneer men die door eigen kracht be reikt. In minder poëtische ge dachten vertaald betekent dit dat Peking geen zin heeft zich in de strijd te mengen. Dit is op zich geen succes voor de Amerikanen. Maar wel dankt president Johnson een morele zege aan dit Chinese terugkrab belen. Hij blijkt juist geschat te hebben dat de Chinese reactie op de bombardementen niet zou zijn dat Mao's troepen aan de strijd zouden gaan deelnemen. Militair is er overigens ver der weinig veranderd. Behalve dan dat de Noordvietnamezen het door olie- en benzinegebrek wat moeilijker krijgen om voor raden naar het zuiden te tran sporteren, waar juist de Ame rikaanse krachtontplooiing van de tegenpartij toepassing van zwaarder materieel vergt. Op het internationale vlak is de toestand rondom Vietnam nogal zweverig. Na de confe rentie van Warschaupaktlanden kwam een vaag communiqué, waarin aan Noord-Vietnam vrij- willigershulp werd toegezegd, mits Hanoi daar om vroeg. Dat laatste is voor de Noordvietna mezen moeilijk, want daarmee zouden ze de Chinezen grondig beledigen. Met andere woorden: het Oosteuropese aanbod is voor namelijk een leeg gebaar! India's premier mevrouw Gan dhi en maarschalk Tito van Joego-Slavië hebben in bedekte termen aangedrongen op een vreedzaam besluit van de Viet namese oorlog. Hun plannen voorzagen verder in een bezoek van mevrouw Gandhi aan Mos kou, waar later Engelands pre mier Wilson hetzelfde onder werp zal aanroeren. Beider idee is dat de confe rentie van Genève weer bijeen moet komen om een vergelijk voor te bereiden. Dit lokt de Russen niet erg aan en de Chi nezen evenmin. De vooruitzichten van deze vredespogingen zijn wazig. Maar de Chinezen schijnen er toch wel enig succes van te vrezen. Ze spreken van een nieuw „München" dat in de maak zou zijn, waarbij de Amerikaanse „imperialisten", de Moskouse revisionisten" en Indiase „re actionairen" samenspannen om het Vietnamese volk te verra den op net zo'n manier als in 1938 te München Tsjecho-Slowa- kije aan Hitier werd uitgeleverd. Sommige waarnemers maken hieruit op dat China vreest dat tegen zijn zin de strijd zal wor den beëindigd en nu al vast bezig is de schuld op Moskou te werpen. Maar aan de andere kant blijft het gevaarlijk alleen op Chinese woorden conclusies te baseren. Tijdens een dinsdagavond in Londen gehouden bijeenkomst heeft de Britse minister-presi dent Wilson herhaald dat het pond sterling niet zal worden ge devalueerd. Hij zei: „Vooral aan het adres van al degenen die op korte termijn winsten trachten te maken door tegen Groot-Brit- tannië te speculeren, herhaal ik met nadruk, dat de waarde van het pond sterling zal gehand haafd blijven. Wij zullen niet aarzelen eventueel onpopulaire en scherpe maatregelen te ne men welke de huidige siuatie of de toekomst nodig maakt om dit doel te bereiken." Prinses Beatrix en prins Claus hebben dinsdag het groot opper hoofd der Aucaners bezocht in zijn residentie Drietabbetje aan de Ta- panahonyrivier. Onderweg stapte het prinselijk paar in Karmel uit waar schoolkinderen uit de wijde omtrek bijeen waren gekomen om de bezoekers te huldigen. Tijdens de vier uur durende tocht van Stoelmanseiland naar Drietabbetje voegden zich inwo ners van de dorpen aan de vaar route met hun vlaggen versierde bootjes bij de vaartuigen van het prinselijk paar en zijn gevolg. Bij Drietabbetje werden de sa luutschoten van het flottielje door het geknal van geweren en van klein kaliber kanon beantwoord. Korjalen en apinti's en boten vol feestelijk uitgedoste meisjes voe ren de prinses eri de prins tege moet. Aan de wal werden zij ver welkomd door het groot opper hoofd, Granman Gazon, die hen resoluut bij de hand nam voor een rondleiding. Prinses Beatrix stel de vervolgens de „Granman Akon- toe Velantie School" officieel in gebruik. De prinselijke gasten hadden veel last van de warmte. Vooral prins Claus zag er vermoeid uit. Het kan zijn dat hij nog hinder had van een val die hij een dag tevoren maakte toen hij door een stoel zakte en languit op de grond terechtkwam. De 34.395 ton metende Noorse tanker Mosli en de Griekse tank boot Marietta Nomikos zijn woensdag op de Atlantische Oceaan, ongeveer vijfhonderd kilometer van de Azoren, met elkaar in aanvaring gekomen en inbrand gevlogen. 'Het Britse schip Reavely seinde dat een der tankers, de Mosli, van boeg tot achtersteven in brand stond. Het Noorse schip zond S.O.S.- seinen uit. De aanvaring gebeurde in de nacht. De brand aan boord van de 11.577 ton metende Marietta Nomikos op weg van Ham burg naar de Perzische Golf bleef beperkt tot de beman- ningsverblijven. De Mosli was op weg van de Perzische Golf naar Rotterdam. In Oslo is meegedeeld dat alle 36 bemanningsleden van de Mos li door een ander Noors schip aan boord zijn genomen. Deze pijnlijke gebeurtenis deed zich voor in de dokterswoning op Stoelmanseiland, waar men een stoel speciaal voor het bezoek had laten opknappen. Toen de prins zich erin neerliet,, zakte het oude meubel krakend door de poten. „Het is voor ons beiden een on vergetelijke reis en wij zullen de Granman en zijn volk nooit ver geten", zo zei prinses Beatrix in haar afscheidswoord. Als persoon lijke herinnering bood zij het groot opperhoofd een foto van het prin selijk paar aan. Op Stoelmanseiland teruggekeerd zonderden de bezoekers zich af om in de avonduren wat te gaan vis sen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben ook nog een vaartocht over de Lawarivier gemaakt, waarbij 'n aantal stroomversnellingen werd bekeken. De bosnegerbemanning had ter ere van het bezoek oranje kleurige schouder- en lendedoeken om. Tijdens de tocht kwam op een gegeven ogenblik de persboot zo dicht bij het prinselijke vaartuig, dat een lichte aanvaring niet uit bleef. „Nu zal ik de pers eens fil men", zo reageerde prinses Bea trix snel en zo werden over en weer plaatjes gemaakt. In een wijk van Chicago hebben oproerige negers dinsdagavond winkels vernield en geplunderd en molotov-copktails naar de politie geworpen, nadat deze een brand- kraan had afgesloten, waaruit ne gerkinderen water lieten spuiten om zich in de drukkende hitte wat verkoeling te bezorgen. Volgens de negers mochten in een nabijgelegen wijk, waar voor namelijk mensen van Italiaanse af komst wonen, de brandkranen wel open blijven staan. Een gebied van ongeveer 2\'2 vierkante kilometer werd door de nolitie na het uitbreken van de on lusten afgesloten voor het verkeer. Over een afstand van tweehonderd meter aan weerszijden van de hoofdstraat van de wijk Roosevelt Road bleef geen winkelruit heeï. Zo nu en dan vielen er schoten. Verscheidene mensen raakten ge wond door rondvliegende stenen. De schattingen van het aantal deelnemers aan het oproer lopen uiteen van enkele honderden tot meer dan duizend. Er zijn minstens veertig arrestaties verricht. De negerleider dominee Martin Luther King, die sinds enkele da gen zijn campagne voor gelijke burgerrechten op Chicago concen treert, reed in gezelschap van de hoofdcommissaris van politie van Chicago door de wijk om de ne gers tot bedaren te brengen. Het bleef echter nog lang onrustig. Po litieauto's die 's nachts in de wijk patrouilleerden, werden af en toe VE^LORSFNnr REGEN m In het gebied van twee grote me ren die het door droogte ge teisterde Bombay van water voorzien, is het gaan stortrege nen. Deze neerslag boven het Tansa- en het Vaitaranameer heeft hoop gewekt op veriicn- ting voor de „uitgedroogde" stad van 4 y2 miljoen zielen, waar reeds plannen zijn ge maakt voor evacuatie in verband met het uitblijven van de regen. Vele industrieën zijn reeds stop gezet en de waterrantsoenering is thans beperkt tot openbare nutsbedrijven, ziekenhuizen, bak kerijen en koelhuizen. uit bovenverdiepingen van huizen met stenen bekogeld. Een woord voerder van de politie noemde de toestand ernstig, al was het „geen Watts", zoals hij eraan toevoegde. Watts is de negerwijk van Los An geles waar vorig jaar hevige ras- senonlusten voorkwamen, die tot de ernstigste in de geschiedenis van Amerika behoorden. Boven Scandinavië en de Noordzee bevindt zich een vlak lagedrukgebied. Een zwakke randstoring hiervan trekt lang zaam over zuid-Engelandi naar het oosten. Als gevolg hiervan zal bij ons de wind ruimen naar noordwestelijke richtingen en wellicht af en toe tot krachtig toenemen. Er wordt dan vrij koele lucht aangévoerd waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koel weer Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere tempe raturen. DONDERDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.38 11.11 11.44 11.53 VRIJDAG 15 JULJ v.m. 11.36 12.12 12.46 12.55 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.06 11.42 12.16 12.25 n.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 IVSaaneta^dün op onder op onder 14 •1.36 20.55 1.04 17.34 14 4.36 20.55 1.04 17.34 15 4.37 20.54 1.31 1S.53 16 4.38 20.53 2.09 20.05

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1