Amerika blijft vechten tot communistische leiders de strijd staken Spanning om Vietnam ook voelbaar op cultureel gebied CHIREZEH MOETER UIT HUN ISOLEMENT KOMEN Amerikaanss strijdkrachten in in Z.-Vieinam worden nog vergroot RADIO DE KOOK AMERIKA PROTESTEERT BIJ DE SOWJET-UNIE TEGEN AFGELASTE SPORTWEDSTRIJDEN FRANSE WATERSTOFBOM HET WEER WOENSDAG 13 JULI 1966 22e Jaargang - No. 6728- Scherpschutters vam korte Veel bewolking Hoogwater Zon- en Maanstanden Russisch protest bij veiligheidsraad ▼ware verliezen «©or de vietcong Chinese kritiek op Russische hulp aan Vietnam Nieuw Zuidvietnamese groepering boycot verkiezingen Philips televisie Philips radio Kaartjes voor Californië waren al teruggebracht Crisissfeer tegen Amerikaanse bombardementen AARO&EWINC IN TURKIJE IN BULGARIJE Maar de dollars zijn welkom STORM - SLACHTOFFERS IN CHILI Weerbericht ■i»!»tttóëht*TERNETJZEN Direetêü^lTfrSHrèaaÈfeftiri1!. tra» 9e Sandé Redactie- èri Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 9 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW 2/0 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handel»» advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer -2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. in Zuid-Vietnam die nog steeds aan de gang zijn, 1800 man van de vietcong. en vanuit Noord-Vietnam geïnfiltreerde eenheden zijn ge sneuveld. President Johnson heeft Noord-Vietnam gewaarschuwd dat het niet up een militaire overwinning mag hopen. Hoe lang het ook duurt, Amerika blijft vechten tot de communistische leiders de strijd staken of bereid zijn het conflict op vreedzame wijze te regelen. Johnson heeft de Chinese leiders uitgenodigd uit hun isolement te komen en bij te gaan dragen aan de economische ontwikkeling op lange termijn van geheel Azië, zodra de vrede zal zijn hersteld. De Amerikaanse president sprak op een congres van leerkrachten in White Sulphur Springs. Er kan geen echte vrede in Azië tot stand komen, zolang de 700 miljoen Chinezen door hun leiders van de rest van de wereld geschei den worden gehouden, zei hij. De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft tijdens een persconferentie in Washington gezegd dat de Amerikaanse lucht en landstrijdkrachten in Zuid-Viet nam voor het einde van het jaar zullen worden vergroot. Hij gaf geen verdere bijzonderheden. (Zo- (Adv.) als bekend hebben de V. S. op het ogenblik 280.000 man In Zuid- Vietnam). De minister zei dat de militaire bevelhebbers al het no dige zullen ontvangen. Hij verklaarde ook dat het nodig kan zijn de luchtaanvallen op N. Vietnam verder uit te breiden in dien de infiltraties uit Neord-Vist- nam naar het zuiden toenemen. In juni waren 7000 vluchten hoven Noord-Vietnam gemaakt, een toeneming van bijna zeventig procent in vergelijking met maart. Een hoge'drukgebied strekt zich uit van de Azoren naar Frank rijk Ten noorden hiervan be vindt zich een gebied met weste lijke winden, die mede in stand worden gehouden door 'n depres sie tussen IJsland en Schotland Een rand storing van deze depres sie beweegt zich in de richting van de Noordzee. Als gevolg hiervan neemt bij ons de wind tot krachtig en in de kustprovincies later mogelijk tot hard toe uit richtingen tussen zuidwest en west. Er zal veel bewolking zijn terwijl de kans op enkele buien groter wordt. In de temperatuur komt weinig verandering. WOENSDAG 13 JULI v.m. n.m. Breskens 9.36 10.00 Terneuzen 10.12 10.36 Hansweert 10.46 11.10 Walsoorden 10.53 11.19 DONDERDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens 10.38 11.06 Terneuzen 11.14 11.42 Hansweert 11.44 12.16 Walsoorden 11.53 12,25 op onder op ond' I 13 4.35 20.56 0.45 16.1" ld 1.36 20.55 1.04 17.34 14 4.36 20.55 1.04 17.34 15 4.37 20.54 1.31 18.53 16 4.33 20£8 2.09 20.05 McNamara geloofde niet dat er spoedig een einde aan de oor log zal komen, maar hij was „voorzichtig optimistisch". „Wij geloven dat wii militair winst boeken, maar wij rekenen niet op een oorlog van korte duur. Niets wijst er op dat Noord-Viet nam bereid is tot redelijk onder handelen. Niets wijst er ook op dat de Noordvietnamezen heb ben afgezien van voortzetting van de agressie tegen 't zuiden". Over de bombardementen op de olie-opslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong in de afgelopen twee weken verklaarde de minister dat het nog veel te vroeg is om daar van een vermindering der infil traties in het zuiden te verwach ten. Bii de aanvallen was aanzien lijke schade aan de opslagplaatsen in het gebied van Hanoi en Hai phong en ook elders toegebracht. Hij had opdracht gegeven tot *n vermindering met dertig procent van de produktie van munitie die voor de luchtmacht bestemd is. Hierdoor kan ongeveer een mil jard dollar worden bespaard. De inkrimping der produktie zal bin nen drie maanden geschieden. De militaire produktie en de voor raden zijn meer dan voldoende om te voldoen aan onze verplichtingen in Vietnam en de rest van de wereld, aldus de minister. McNamara hield zijn persconfe rentie na terugkeer uit Honoloeloe waar hij overleg heeft gepleegd met admiraal Grant Sharp, opper bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan. Op grond Hier van zal hij gedetailleerde plannen opstellen die hij aan president Johnson zal voorleggen. De Russische regering heeft maandag in een brief aan de vei ligheidsraad geprotesteerd tegen de Amerikaanse bombardementen op doelen bij Hanoi en Haiphong. In de brief wordt niet om een bij eenkomst van de raad gevraagd. De Sowjet-Unle verwerpt de verklaring voor de bombardemen ten welke de Amerikaanse afge vaardigde bij de V. N. in een brief heeft gegeven. Het Amerikaanse opperbevel heeft dinsdag meegedeeld dat er tot nu toe bij vier grote operaties Een gevangen genomen Noord - Vietnamese luitenant heeft de Amerikanen meegedeeld dat Nrd- vietnamese scherpschutters deel uitmaken van vietcong-eenheden in Zuid-Vietnam. Zij hebben dë op dracht in de eerste plaats te schie ten op officieren, onderofficieren en verbindingsdienstpersoneel. De scherpschutters zijn vrijwilligers tussen 19 en 22 jaar. China's beroep op Noord-Viet nam om op eigen kracht te pro beren de oorlog in Vietnam te win nen, wordt over het algemeen in Peking gezien als een poging de Russische hulp aan Hanoi tegen te gaan. De meeste westelijke waarnemers in de Chinese hoofdstad verwerpen de opvatting dat de Chinezen met dit appèl hebben willen laten uit komen dat zij niet in Vietnam tus senbeide zullen komen. Het appèl werd gepubliceerd in het Volksdagblad. In het betrok ken artikel werd een scheiding ge maakt tussen de aanvaarding van bepaalde steun en de noodzaak om een te grote afhankelijkheid van buitenlandse hulp te voorkomen. Dit laatste zou dan slaan op de steun van Rusland. De Chinezen stellen namelijk dat de Russen Noord-Vietnam steunen met het doel de strijd van de Noord-Viet- namezen en de vietcong onder con trole te krijgen en te saboteren. De Chinese leiders en bladen hebben de Russische hulp aan N. Vietnam in zulke krachtige termen veroordeeld, dat men er een nauw verholen kritiek op de Noord-Viet- namezen in ziet voor de aanvaar ding van deze hulp. Intussen blijft China zelf steun aan Noord-Vietnam beloven. Bij betogingen, die maandag in vijf grote Chinese steden zijn gehou den tegen de bombardementen op het havengebied van Haiphong, is ook weer hulp aan Hanoi toege zegd. De Chinezen hebben zich ech ter tot nu toe niet vastgelegd op een bepaalde vorm van hulpver lening. In Zuid-Vietnam heeft een aan tal boeddhisten, katholieken, pro testanten, leden van diverse sek ten en politici zich verenigd in een groepering die de komende verkie zingen voor een grondwetgevende vergadering wil boycotten. In een gemeenschappelijke ver klaring, die dinsdag op een pers- 1 conferentie in Saigon werd voor gelezen, eisen zij de onmiddellijke vorming van een voorlopige bur gerregering die de steun heeft va: het volk en die de verkiezingen voor de constituerende Vergade ring zou moeten organiseren. De groepering doet een beroep op de bevolking en de strijdkrach ten, de nationale eenheid té be waren zowel in de strijd tegen het communisme als bij het zoe ken naar een formule voor een de- mocratisch bewind. De huidige mi- j litaire regering heeft, aldus de ver klaring, een dictatuur gevestigd de partijen tegen elkaar uitge speeld, de kosten van levensonder houd verdubbeld en zo armoede in de hand gewerkt, De werkelijke sterfte van de groep is moeilijk te schatten. Waarnemers zijn van oordeel dat zij slechts de meer extreme rich tingen vertegenwoordigt en de in september te houden verkiezingen niet in belangrijke mate kan beïn vloeden. nw. GAWU-E OVER VIETNAM .Frankrijk vindt de oorlog in Viet nam rampzalig en is bereid aa" elk internationaal overleg dee' te nemen waardoor er een einc! aan kan komen, heeft president De Gaulle dinsdagavond gezegd aan een diner in het Elysee ter ere van de koning en koningin van Laos. Maar om tot onder handelen te komen, aldus de president, moet er eerst een eind komen aan de buitenlandse in terventie. PRINSELIJK HAAK IN SORONIE Tijdenshun bezoek aan Surina me heeft het prinselijk paar een bezoek gebracht aan het district Soronie. Over de weg was een groot hart geplaatst en men verzocht de prinses en de prins door deze ereboog te stappen ten teken dat zij in het hart van de mensen waren opgenomen. TA4*J TERNEUZEN - Noordstraat 102 Tel, 01150-3128 DEMONSTRATIE VAN TWEEDE KAMERLID Maandagmiddag heeft de heer A. J. Bruggeman jr een van de tweede kamerleden, van de P.S. P.-fractie een .individuele de monstratie gjahouden voor het gebouw vpek het Amerikaanse consulaat^ De demonstratie was gericht tegen het Amerikaanse beleid in Vietnam. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy D. Kohier, heeft dinsdag bij de SowjetrussïSche mi nister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, geprotesteerd tegen het afgelasten van wedstrijden door twee Sowjetrussische sport ploegen wegens de oorlog in Viet nam. De Verenigde Staten stellen de Sowjetrussische regering daarvoor verantwoordelijk. Officieel werd maandag gemeld dat een Sowjetrussische ploeg at leten en een ploeg basketbalspe lers hun voorgenomen wedstrijden tegen Amerikaanse ploegen niet zouden spelen. Kohier zei tegen Gromyko dat dit niet volgens de geest van het Amerikaans-Sowjetrussische ver drag inzake culturele uitwisseling is. Dit Verdrag werd eèrder dit jaar ondertekend, beide regeringen hebben zich hierbij verbonden om sportgebeurtenissen te vergemak kelijken. De ambassadeur zei niet te kun nen aanvaarden dat de sportlieden dit besluit zelf genomen hebben. Na het gesprek met Gromyko had hij de indruk dat de Sowjet-Unie nog niet heeft besloten of alle komende sportwedstrijden tegen Amerikaanse ploegen al of niet moeten doorgaan. Vorig jaar werd de Amerikaanse operette „Hello Dolly" in Moskou verboden met het oog op Vietnam. Gromyko heeft tegen Kohier volgehouden dat de Sowjetrussi sche atleten spontaan hebben be sloten niet tegen de Amerikanen te spelen. Kohier zei een televisie film van de bijeenkomst van maan dag te hebben gezien waarop de atleten volgens' het commentaar 't besluit eenstemmig genomen zou den hebben terwijl er slechts een naar hun" hand opstaken. Ook twij felt hij aan een spontaan besluit omdat de kaartjes voor de vlucht naar Californië al enige dagen te voren waren teruggebracht. Sinds enkele dagen zijn de Sow jetrussische autoriteiten bezig on der de publieke mening een crisis sfeer te scheppen tegen de Ameri kaanse bombardementen op Hanoi en Haiphong, al is deze nog niet Te middernacht in de nacht van maandag po dinsdag heeft zich in de provincie Mus in het oosten van Turkije een aardbeving voor gedaan die aan 12 mensen het leven heeft gekost. Zeven nersonen werden gewond. Het epicentrum lag bij het dorp Bagici, waar een groot aantal woningen is ingestort. Ook in de omringende dorpen is de schade groot. Nader is bericht, dat er 14 doden zijn. Meer dan 1000 huizen zijn vol komen vernield. /LA{RI>«jlTMnKK^ Twee aardschokken hebben dinsdag in de Pn'faarse stad Ve- liko Turnovo lioh'e schade ver oorzaakt. Er vielen schoorste nen om en er ssheurden muren. De sad ligt 200 km ten oosten van Sofia. zo ernstig als ten tijde van de Cu» baanse crisis in 1962. De perscampagne wordt steeds dreigender en andere psychologi* sche maatregelen zijn nooit eerder zo scherp geweest. Voor het eerst sinds lange tijd schrijft een Sow- jetrussisch blad, de Kraznaia Zwesjda (Rode Ster), dat de V. S, met de bombardementen een ket tingreactie riskeren „die zich tot de grenzen van Azië kan uitbrei den". De verklaring van Boekarest over het zenden van „vrijwilligers" wordt sterk benadrukt. Een offi cieel communiqué wil de bevolking doordringen van de noodzaak van meer concrete hulp aan Vietnam, En hierbij komen dan de maat» regelen op cultureel gebied. De sportwedstrijden gaan niet door, over de tournee van het Bolsjoi» ballet door de V. S. wordt in de Sowjetrussische pers met geen woord gerept. Het ballet blijft drie maanden in de V. S., wat een hoge opbrengst aan dollars betekent. Opgemerkt kan worden dat het stijgen van de spanning samenvalt met de aankomst van mevrouw' Gandhi in Moskou, die bij premier Kosygin 'n nieuw vredesplan voofj Vietnam zal indienen. Zaterdag komt premier Wilsoa van Engeland in Moskou aan. Naar verwachting zal Frankrijk in 1968 zijn eerste waterstofbom tot ontploffing kunnen brengen en het hoopt in 1970 ever een onder zeeboot met waterstofbomraketten te kunnen beschikken. Dit heeft de Franse minister van defensie, Messmer, verklaard in een vraag gesprek met het blad „Paris- Match". Volgens de minister zul len de Franse grondstrijdkrachten in 1971 een met taktische kern wapens toegeruste gevechtseen heid hebben. Zware stormen hebben aard verschuivingen ve'-oor-aakt. in Zuid- en midden-Cb'li Ten min ste vijf mensen hebben a's ge volg hiervan het leven verloren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig vcaru'e-ing in temperatuur Over het algemeen veel bewol' king met later on de dag kans op enkele buien Matige tol kraehtiee. aan de kust later mo gelijk af en toe harde wind tus sen zuidwest en west. Weinig verandering in temneuatuur.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1