President Bourguiba nam afscheid van koningin en prins FRANKRIJK PAKT DE ZAKEN GRONDIG AAN Ministerie van de jeugd voor 20 miljoen jongeren GAS VOOR MEER COMFORT Actie tegen O uitbreiding m mÊÈÉÊÈ&k JL HET PORSELEINEN MASKER NEDERLAND IS EEN „ONTDEKKING" GEWEEST Burgerlijke Stand Loop dor Bevolking Maandag, Dinsdag 11 en 12 DE v^RITE ZEEUW Pagina 5 de indruk Veulen aangeboden BOURGUIBA VERTROKKEN BELG BRACKE WINT 19e ETAPPE Aimar blijft leider Anquetil geeft op Favaro winnaar negende etappe in Ronde van de Toekomst yÈL Vijfjarig jongetje aangereden Geen voorrang verleend ONGELUK MET KABELTREINTJE BIJ CHAMONIX wmm voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I President Hahib Bourguiba Van Tunesië heeft zaterdagoch tend voor paleis Huis ten Bosch afscheid genomen van de konin gin en prins Bernhard en zich naar zijn hotel in Wassenaar be geven, waar hij nog twee da een zou logeren als gast van de Ne derlandse regering. Voordat de president de konin gin en de nrins de hand schudde, had het Tunesische staatshoofd een erewacht voor het paleis ge ïnspecteerd, bestaande uit een compagnie van de garde grena diers met vaandel en vaandel- wacht en de militaire kapel met tamboers en pijpers, het geheel in ceremonieel tenue. In het paleis had de president reeds afscheid genomen van Ne derlandse autoriteiten. Bij aankomst bij het hotel kasteel Oud-Wassenaar werd de president o.m. begroet door vice- ministerpresident dr. A. Vonde ling. Nederland is een ontdekking voor president Bnurguib-1 ge weekt. Het Tunesische hoofd zei dat zaterdag te Wasse naar in een ontmoeting met journalisten. Hij zei diep onder de indruk te z'in gekomen van de geschie den'-. de prestaties en de gees telijke en menselijke waarden van het Nederlandse volk. Hij sorak van een voorbeeld voor Tunesië. Hij zei dat samenwerking tus sen Europa en Afrika zeer be langrijk is. Over de mogelijkheid van Ne derlandse deelneming aan de vestiging van industrieën in Tunesië zei de president dat als zijn land een industrie gevestigd wil zien, het een beroep doet op gegadigden. Het hangt van de voorwaarden af, of een maat schappij voor een dergelijke ves tiging in aanmerking komt. De economische missie die in januari 1964 een bezoek aan Tu nesië heeft gebracht, heeft pre sident Bourguiba zaterdagmid dag in Wassenaar een veulen Olanda genaamd, aangeboden, bestemd voor de echtgenote van het staatshoofd, mevrouw Wa- sila Bourguiba. Het is de bedoe ling dat het veulen, dat werd overgedragen door dr. M. Weis glas, in een stoeterij komt. Tevoren had de president be zoeken gebracht aan de ambas sade van Tunesië en aan de re sidentie van de ambassadeur. In de ambassade ontving de presi dent twee onverwachte gasten n.l. twee Nederlandse dames die als toeristen hun hart aan Tu nesië hebben verpand. Zij ston den met Tunesische vlaggetjes in de hand voor het ambassade gebouw. Zij slaagden erin binnen binnen te komen en na enige tijd wachten werden zij door de president ontvangen. Het Afrika-instituut heeft in het laatst van de middag een re ceptie in hotel Wittebrug ge houden ter gelegenheid van het bezoek van de president. De voorzitter van het bestuur van het instituut, mr. J. Keuning, bood het staatshoofd een kaart van het westelijk deel van Noord-Afrika aan, die omstreeks 1650 was vervaardigd door de Amsterdammer F. de Wit. Prinsident Bourguiba en zijn gevolg zijn maandagmorgen om half elf met een Fokker „Friend ship" van de Nederlandse rege ring van IJpenburg vertrokken naar Brussel voor een staatsbe zoek aan België. Op het vliegveld stond een erewacht opgesteld die bestond uit een eresquadron van de luchtmacht met vaandel en vaan- delwacht en uit de luchtmacht kapel. Tot het gevolg van het staats hoofd behoorden o.a. de minis ters Bourguiba jr (buitenlandse zaken) en Ahmed Ben Salah (plan en nationale economie). Na Brussel zal de president staatsbezoeken brengen aan Luxemburg en Wests-Duitsland. De Belg Ferdinand Bracke won de 19de etappe van de ronde van Frankrijk. De Fransman Aimar behield de gele trui. Jacques Anquetil heeft in de 19e etappe van de Tour de France, Chamonix-St. Etienne, opgegeven wegens een verkoud heid. De Italiaan Giorgio Favaro heeft vandaag de neaende etaope van de Ronde van de Toekomst van Ugine naar St. Etienne, een rit over 230,5 km, gewonnen. Ziin landgenoot Denti bleef in het bezit van de gele trui. (Van een bijzondere medewerker) PARIJS De laatste maanden wordt er in Frankrijk veel geschre ven en gesproken over „politique de la jeunesse". We moeten zelfs toegeven, dat er in deze politiek al zichtbaar tekening begint te komen Er zijn er, die beweren, dat de re gering hiermee de jongeren, die straks moeten stemmen, voor haar wil winnen. Volgens anderen is de ze „jeugdpolitiek" noodzakelijk omdat de jeugd van vandaag het Frankrijk van morgen is. De meesten zijn ervan overtuigd, dat een ministerie van de jeugd geen over bodige luxe is nu we leven in een tijd perk, waarin de wereld zo snel draait, dat het is alsof er zich om de tien jaar een nieuwe eeuw aandient! Een „Minis terie van de Jeugd" heeft dus wel echt zijn plaats in een tegenwoordige rege ring. Fr is echter meer. In Frankrijk (en elders?) moet een steeds dieper gewor den leemte worden aangevuld. Sinds 20 jaar heeft Frankrijk geleefd zonder zich ernstig bekommerd te hebben om de jeugd. Zoekt men naar de redenen hier voor, dan vindt men zeker de nalatig heid, maar misschien ook dp vrees van te vallen in de nog niet vergeten stijl van de totalitaire landen en de herinne ring aan de Vichy-politiek. De heer Francois Missoffe, die pas sinds goed 3 maanden minister van de jeugd is, geeft de indruk zijn taak ern stig en energiek te willen vervullen. Hij houdt daarbij vooral twee feiten in het oog: 1. Frankrijk telt meer dan 20 mil joen jongeren van onder de 23 jaar en 2. sleohts 20 procent van deze jongeren zijn lid van een jongerenbeweging. Deze twee feiten duiden op een belangrijk pro bleem welke oplossing alle goedwillen- den moet interesseren. Vanaf de eerste dag, dat Frangois Mis soffe' op het nieuwe ministerie zetelde begon hij energiek aan de bestudering van de jongerenproblemen. Hij trekt er zelf op uit om te observeren en te on derzoeken. Zijn medewerkers doen het zelfde. Om het jeugdprobleem, dat een hele hoop problemen in zich bevat, ra tioneel en nuttig te kur.nen aanpakken, wil men dit zo breed mogelijk van alle kanten onderzoeken en bestuderen. Dezer dagen zat de minister voor het eerst in het „Hotel Matigon" de ver gadering voor van het Hoge Comité van de Jeugd. In dit organisme zetelen func tionarissen van de verschillende minis teries, vertegenwoordigers van de voor naamste jeugdbewegingen en van de voornaamste verenigingen van volksop voeding. Daags na deze vergadering alarmeerde de minister de publieke opi nie en startte hij met een informatie- en consultatie-campagne. Op 12 mei had er een „ronde-tafel-dialoog" plaats met 6 jongeren voor 10 miljoen luisteraars van Radio-Luxemburg. Na deze eerste contacten en studies pu bliceerde het ministerie van de jeugd vier nota's, wellce momenteel, volgens minister Missoffe, voor alle jongeren gelden: De jongeren vragen om een na. tuurlijk niet-poliUeke voorlichting, dit om hun opname in het leven te ver gemakkelijken. Zij hebben er behoefte aan om zich naar buiten te kunnen uitdrukken, het' geen voor hen zoveel is als een „ver' antwoordelijkheidsleerschool". Zij bezitten het natuurlijke verlangen om zioh los te kunnen maken van het dagelijkse leven, o.a. door de sport, piscines, cinema, leven in de vrije na tuur, reizen, enz. De jongeren zoeken elkaar. Zij hou den ervan om zich met elkaar te ver zamelen. (Vandaar missdhien de he den ten dage zoveel voorkomende „bende"-vorming) De bestudering en de oplossing van net jongerenprobleem is echter niet taak van de staat alleen, zoals dit het geval is in totalitaire landen, waar men geen achting heeft voor de vrijheid en de goe de wil van de jongeren. De jongeren zelf moeten „ingeschakeld" worden. Er moet naar hen geluisterd wórden. Er mogen niet enkel autoritaire beslissingen geno men worden. Vóór de beslissing moet er overleg gevoerd zijn. De jongerenbe wegingen, ofschoon zü maar 20 pet. van de jongeren vertegenwoordigen, moeten geconsulteerd en ernstig beluisterd wor den, terwijl de pluraliteit van deze be wegingen en haar eigen karakteristie ken geëerbiedigd moeten blijven. Maar ook de anderen, d.w.z. de niet- georganiseerde massa's, moeten ge consulteerd worden. De minister van de jeugd heeft verklaard dat dit ook zal gebeuren. Iedereen hoopt dat de dialoog steeds in democratische stijl en loyaal zal worden gevoerd, een condito sine qua non voor een nuttige samenspraak. De volwassen, alle adulten moeten ervan overtuigd worden, dat 't jongeren- probleem ook hun ten volle aangaat. Geen enkele oudere heeft het recht om zich tegenover dit probleem onverschil lig te tonen. Daarom doet de minister een beroep op alle ouderen en speciaal op de ouders, de onderwijzers alle op voeders en alle kaders. Hij vraagt om hun actieve deelname bij de dialoog met de jongeren en om hem him obeervaties en ervaringen mede te delen. Voor iede re volwassene kan het een leerrijke dia loog zijn, mits aan de dialoog door al len openhartig wordt deelgenomen. „Al le jongeren met lange haren zijn geen deugnieten" (Antoine dixit) en alle jon geren denken niet slechts aan plezier. De jeugd is vatbaar voor edelmoedigheid en wijsheid. Bij de bestudering van de op lossing van het jongerenprobleem moe ten de jongeren zelf de georganiseerden en de niet-georganiseerden, de niet meer geheel jongeren en de ouderen, in één woord alle leeftijden zich solidair be trokken en verantwoordelijk voelen. Een grens willen trekken, welke de scheiding tussen de verschillende generaties accen tueert. is hier een zeer ernstig» fout! De minister van de jeugd heeft een „algemene mobilisatie" afgekondigd, een sympathieke en realistische mobili satie: die van een algemene deelname aan de ministriële enquête. Alleen op deze wijze kan er een eerste waar „jon- gerendossier" opgemaakt worden. De in zet is belangrijk genoeg om iedereen te stimuleren tot verstandige en verhelde rende medewerking. De vrijheden van iedereen moeten gewaarborgd zijn. Geen pressie noch van boven, noch vanaf de basis, niet op de jongerenbewegingen niet op de ouders, niet op de opvoeders, niet op de kaders (en niet op de pers, de radio en de t.v.) Voor de dialoog moet iedereen steeds openstaan. Weg met alle a priori-oordeel. Iedereen moet we ten te luisteren. De ouderen moeten de jongeren dienen en niet zich van hen bedienen om hen zakelijk of politiek te exploiteren. De jongeren moeten echter eveneens bezield zijn met de geest van dienen jegens de andere jongeren jegens de ouderen, je gens de maatschappij. Dit zijn de voornaamste eisen, voort, vloeiende uit 't jongerenprobleem, waar van de oplossing alleen tot stand kan ko men als alle jongeren en alle ouderen zich solidair en broederlijk tot samen werking bereid tonen. A xt:, V 0 95. Hij kon de zin nauwelijks afmaken, want opnieuw storm den de krijgers, aangevoerd door Tsjeng, naar voren. Aram en de jonge keizer vochten rug aan rug en Aram moest met bewon dering erkennen, dat Lu Nan een zwaard wist te hanteren, al mocht hij dan nog zo vrede lievend zijn. Ook in de troonzaal werd )g steeds hevig gevoch ten, doch de kleine groep bur gers, die zijn zijde had gekozen was verre in de minderheid en werd steeds meer terug gedre ven. Een geviel van wanhoop over viel Aram. Had hij daarvoor alle ellende en gevaren door staan? Om nu op het laatste ogenblik te falen? Want hoe heldhaftig zij ook vochten, het stond voor de jonge krijger vast, dat zij tegen een dergelijke over macht toch het onderspit zou den delven. De kleine Tsjeng had opnieuw een zwaard gegrepen. Hij had gezien, dat Lu Nan zich in de strijd gemengd had en deed nu een heftige uitval naar de kei zer. Doch deze wist de slag te pareren en een heftige strijd ontbrandde. Aram wilde hem te hulp komen, doch hij had zelf zijn handen vol aan de twee, drie krijgers, die hem van ver schillende kanten aanvielen. Plotseling, terwijl hij bijna het onmogelijke deed om zijn belagers op een afstand te hou den, zag hij de keizer wanke len. Hij hoorde de triomfantelij ke schreeuw van Tsjeng, doch op hetzelfde ogenblik werden de grote deuren aan het einde van de toonzaal opengestoten en een wilde horde, gewapend met zei sen, schoppen en knuppels stort te naar binnen onder een oor verdovend geschreeuw. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur stak het vijfjarig zoontje van de familie v. T. uit Axel de noordelijke rijbaan van de Ka naalkade over. Op dat moment kwam uit de richting Hulst een personenauto aangereden, be stuurd door M. K. D. uit Tem- se (B.). Deze kon een aanrijding niet voorkomen. Het jongetje brak een been en liep hoofdwonden op. Dokter Schiltman verleende de eerste hulp en liet het knaapje naar het ziekenhuis vervoeren. Auto en fietsje werden beschadigd. Zaterdagavond te 20 uur reed A. K. uit Zeist met een perso nenauto uit de Oosterstraat de Kerkdreef in. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een door de Kerkdreef rijdende perso nenauto, bestuurd door J. K. uit Zaamslag. Er ontstond een bot sing waarbij de auto's werden beschadigd. Nadat een uit drie cabines be staand kabeltreintje was neerge stortwaarb 16 personen ge wond werden, konden ook de andere cabines die nog onderweg waren niet verder doordat de kabel gebroken was. We zien hier hoe de passagiers met be hulp van kabels de cabines ver laten. Eén der gewonden is over- den. TERNEUZEN Geboren: 29 juni. Jolanda He lena Maria, d. van Marcellus E. A. Stokkerman, en Martha van der Marei, Pijnboomstr. 66; Ro nald, z. van Ronald H. J. M. van Waas, en Ina H. Dees, Steen- kamplaan 92; Eddy August Ma ria, z. van Franciscus L. den Beer, en Annie A. M. Rombaut, won. te Koewacht, 't Zandt 27. 30 juni. Paulina Maria Alberti- na, d. van Albert A. Harms, en Regina M. van der Klooster, Steenkamplaan 11. 1 juli. Dimi- tri Ferdinand, z. van Marinus J. van der Peijl, en Gideona van den Berge, Kastanjelaan 36; Laurens Jeremias, z. van Jaco bus van Toor, en Francina M. Verhage, Tholensstr. 125. 2 juli. Franciscus Anthonie Henricus, z. van Melchior R. H. M. Glans beek, en Johanna van Driel, Donze-Visserstr. 112; Mariëlla Suzanna Catharina, d. van Wil lem G. de Jonge, en Neeltje S. C. Versloot, won. te Biervliet, Markt 5. 3 juli. Pieternella Eli sabeth, d. van Jan C. Meijer, en Elisabeth A. Kuijk, won. te Zaamslag, Puntstr. 19. 4 juli. Frangois Jacobus, z. van Daniël de Braai, en Santina N. Deij, won. te Hoek, G 4a; Gerardine, d. van Leijn C. Hoekman, en Johanna E. Krijger, won. te Axel, Gen. Meijerstr. 11b. 5 juli. Sara Tanneke Leuntje, d. van Corne lls J. van Oosten, en Leuntje Harms, De Doelderstr. 16; Jo hannes Maria, z. van Leonardus Th. van der Stap, en Leonarda G. M. Westdijk, Zuidlandstr. 13; Ronald Olaf Diederick, z. van Wilhelmus B. J. Brunings, en Clazina A. B. Heijneman, Zuid landstr. 99; Arjen, z. van Isaac P. Vonhout, en Maria J. Kom- mers, H. Heijermansstr. 77. 6 juli. Elizabeth Adriana, z. van Willem Pijpelink, en Tanneke Durink, won. te Hoek C 6; Ja cob, z. van Jacob Bakker, en Wilhelmina G. de Smit, won. te Axel, Marijkestr. 4. Huwelijks-aanugiften: 4 juli. Jan D. Wagenaar, 23 j„ jm„ won. te Wemeldinge, en Willemina M. Cevaal, 23 j., jd. 6 juli. Pieter van den Hout, 21j„ jm., won. te Axel, en Maria van Kerkvoorde, 19 j., jd. 'Suei Huwelijksvoltr.: 5 juli. Eduard J. M. de Smit, 22 j., jm., en Maria A. Broodman, 20 j., jd., won. te Oostburg. 7 juli. Leen- dert Willemsen, 25 j., jm., won. te Zaamslag, en Jannie Meijer, 23 j., jd. Overleden: 29 juni. Laban Bie- rens, 72 j., echtg. van Maria Ver- brugge. 30 juni. Johannes Lin- ting, 2 j. 1 juli. Paulina P. A. de Meijer, 74 j., geh. gew. met A. P. Pieters, won. te Sas v. Gent. 4 juli. Jan Boeije, 71. j., geh. gew. met Dina L. Brandt, won. te Axel; Aantje Tollenaar, 88 j., geh. gew. met P. A. van Oppen. 5 juli. Julma de Letter, 51 j., geh. gew. met A. E. Coone, won. te Koewacht. 6 juli. Sara J. Rie- mens, 80 j., geh. gew. met Jan van Dixhoorn. Zaterdagmorgen is in het Mont Blanc-massief een uit drie cabines bestaand kabeltreintje 35 meter omlaag gestort. Het kwam in een dikke sneeuwlaag terecht. Zestien personen werden gewond, van wie enkele ernstig. De Westduitser Richard Klein- schnitz is zondag in een zieken huis te Chamonix overleden. Een van de gewonden was een skiër die kennelijk door een van de eergestorte cabines werd ge raakt. Het ongeluk gebeurde op korte afstand van het Heïbronnersta- tion op de Col du Géant, vlak tegen de Italiaanse grens. Het kabelspoor voert van daar naar de vijf km verder gelegen Aiguil le du Midi. De verbinding wordt door in totaal 12 treintjes ver zorgd. Elf daarvan hingen lange tijd boven het dal, daar de neergestorte cabines de kabel in hun val hebben meegesleurd. Men vermoedt dat enkele van de kabelschoepen waaraan de cabi nes hingen, zijn losgeraakt. Er bevinden zich verscheidene kinderen onder de gewonden. Ongeveer zestig toeristen in andere treintjes van hetzelfde kabelspoor brachten, hangend boven de afgrond, enkele afschu welijke uren door voordat hun cabines behoedzaam lang de kabels voortgesehoeven waren binnengebracht. TERNEUZEN In de week van donderdag 30 jni t/m donderdag 7 juli heb ben zich in deze gemeente ge vestigd R. A. Vermeulen, Nassaustr. 11, van Vlissmgen; J. Dierijck, Eikenstr. 62, van Rotterdam; L. Stenvert, Koninginnelaan 12, van Vlissingen; C. M. A. Ghuijs, J. Boschstr. 35, van Breda: W. J. Scheele, Leeuwenlaan 60, van Vlissmgen; A. J. P. van Dron- gelen, Scheldekade 38, van Am stelveen; P. van Putten, Schel dekade 1, van Vlissingen; F. van Putten, Scheldekade 1, van Vlis singen; M, W. Eggers, Eikenstr. 37, van Oberentfelden (Zw.); F. A. Ivens, Noordstr. 8, van Axel; J. Touw, Zandstr. 9, van Rotterdam; A. F. H. van Lies hout, Eikenstr. 66, van Helmond; A. K. de Jonge, Eikenstr. 78, van Alblasserdam; L. C. van Muijen, Scheldekade 43, van Goes, en E. de Hazevan Houdt, School plein 5, van Zwijndrecht. In dezelfde periode zijn ver trokken: E. M. de Bree—v. Puij- velde. Burg. Geillstr. 40, naar Biervliet; P. C. Koster, Iepen- laan 48, naar Hoek; J. de Jonge, Stationsweg 3, naar Oostburg; H. L. J. Pol vliet, W. de Zwijger laan 23, naar Sas van Gent; F. Postma, Koninginnelaan 18, naar Amsterdam; M. J. M. van der Poorten, v. Steenbergenlaan 25a, naar Naarden; G. Mulder, Em- malaan 1, naar Berkel Roden rijs; A. M. A. Corsmit, N. Kerk- str. 17, naar Oud N. Gastel; F. ScheeleMichielsen, Grenu- laan 46, naar Axel; J. W. Diele- man, v. Steenbergenlaan 25a, naar Biervliet; J. G. A. Van- tricht, O 1, naar Zaamslag; F. M. DeesHamelink, V. v. Gogh- str. 10, naar Axel; J. C. Dekker, Hobbemastr. 23, naar Enschede, en W. Drijfhout, J. v. Lennep- str. 33, naar Menaldumadeel.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 8