PROVINCIAAL NIEUWS Duitslands kleinste school: één leerling De weegschaal BEURSOVERZICHT Chefarine 4 Marktberichten Pagina 2 DET VRITETZEEUW Maandag, Dinsdag 11 en 12 Opleiding leerkrachten Nijverheidsonderwijs Terneuzen Auto-ongeluk Geslaagd in Feestavonden .Nieuw Terneuzen" Jaarvergadering bond vervoerspersóneel Axel Tunesische onderscheiding Breskens Wielerkoers voor nieuwelingen Internationale zeilwedstrijden Kloosterzande Kandidaatsexamen Goes Grote vraag naar zwarte bessen Middelburg Visserijfeesten in Arnemuiden Sas van Gent Personeel op reis Zanguitvoering Raadsvergadering 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Concert Frans Bouwmeester terug naar NAC Uitbreiding Staatsloterij Aan de avondschool van het Ne derlands genootschap tot opleiding van leerkrachten bij het nijver- hedisonderwijs te Goes werden be vorderd van de basisopleiding 1 naar basisopleiding 2 de heren W. van Hulle te Sas van Gent; A. M. de Schepper te Stoppeldijk; W. Eeveraard te Hulst en A. P. van Geersdaele te Walsoorden. Voor het toelatingsexamen tot de le klasse van de voortgezette opleiding slaagden de heren E. J. van Bunderen te Hengstdijk; A. J. M. Hoofman te Graauw en R. E. L. Buysse te Hulst. Voor de 2e klasse der voortge zette opleiding slaagden de heren L. de Blaeij te Terneuzen en I,. H. Matthijssen, Graauw (beiden Nb); J. Kempe te Axel (akte Nc); H. E. A. Spuessens te Philippine (akte Nu). Verder slaagden voor het toe latingsexamen afsluitende oplei ding de heren Th. van Puyvelde te St. Jansteen; H. A. Herman te Sas van Gent en P. A. Bogaart te Kuit- aart (allen Nb); J. Willemsen te Axel (akte Nh); H. de Goeij te Oostburg (NI); L. F. Houg te Zaamslag (Nj); W. H. de Rijk te Hengstdijk (Nu); P. J. de Bakker te Kloosterzande (Nw); J. C. de Theye te Hulst (NIII); J. de Feij- ter te Terneuzen; A. J. Oosterling te Hoek en A. W. den Decker te Sluis (allen NIV); M. de Jonge te Biervliet (NV). Zaterdagnacht om twee uur kwam de bestuurder van een per sonenauto, die in zuidelijke rich ting reed, tegen een benzinepomp voor garage Boone in de Axelse- straat terecht. Zijn echtgenote, me vrouw K.v. d. B. en de beide dames M. L. en G. L. moesten met verwondingen in het Julianazie- kenhuis worden opgenomen. De bestuurder liep geen letsel op. De auto werd zwaar beschadigd. De benzinepomp en een kleine licht mast werden omvergereden. Aan de Christiaan-Huygens- school te Rotterdam slaagde heden voor het diploma opticien onze stadgenoot de heer Frank van de Ree. Gedurende vier avonden zijn allerlei artisten van naam uit de tiener-amusementswereld op getreden in een grote tent aan de Mauritsstraat. Zij kwamen daar op uitnodiging van het be stuur van „Nieuw Terneuzen", dat de behoefte gevoelde, zoals de voorzitter, de heer Den Toon der, op de openingsavond zei, de klanten eens een feestelijk avondje aan te bieden. Kees de Nijs heeft er gespeeld en Albert Brosens, Rony Tober, Yvonne de Nijs, de „zangeres zonder naam", de Tobo's, Ger en Hermien Timmerman hebben er gespeeld en gezongen. „Het echt paar van de smartlappen", zoals sommigen hen noemen, had veel succes en trok veel belangstel ling. Zaterdagavond, de slot- avond, klonk een daverend beat- concert door het „Oranjekwar tier". Jong Terneuzen en om geving was talrijk vertegen woordigd om hun idolen de „Blue Diamonds" toe te juichen. Uren lang klonken de gitaren hoog en hard, begeleid door een dreu nend rytme van de drum door de stille zomeravond. De tent was overvol en het duurde niet lang of de jeugd ging aan het dansen. Het bestuur van „Nieuw Ter neuzen" mag met voldoening op deze week terugzien. Letterlijk en figuurlijk is er een behoor lijke hoeveelheid leven in de brouwerij geweest. Vrijdagavond hield de afde ling Terneuzen van de Ned. bond van vervoerspersoneel (de vroegere bond van transportar beiders) de jaarvergadering, die dit jaar een bijzonder karakter droeg. Na 'n 26-jarig voorzitter schap legde de heer F. N. Diele- man zijn functie neer. Als nieuwe voorzitter werd de heer A. Die- leman gekozen. Na de verkiezing dankte de heer W. Hulsker van het hoofdbestuur de scheidende voorzitter voor het vele en dik wijls moeilijke werk, dat deze in die lange periode met veel animo heeft verricht. Hij zei dat zo'n lang voorzitterschap een unicum in ons land is en hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe voorzitter het even lang zou volhouden. Hierna bood de heer Hulsker een geschenk aan na mens het hoofdbestuur, terwijl de nieuwe voorzitter een her innering aanbood namens de af- ling Terneuzen. Aan mevr. Die- leman werd een bloemetje aan geboden. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren B. v. d. Berge, H. Heeringa en C. de Ridder. De avond werd besloten met een gezellig sa menzijn. Wegens zijn verdiensten voor de bevordering van landbouw en veeteelt in Tunesië heeft de heer P. Dekker te Axel een ho ge onderscheiding van de repu bliek Tunesië in ontvangst mo gen nemen. De bij de ridder orde behorende versierselen werden de heer Dekker in ho tel-kasteel Oud-Wassenaar aan geboden door president Bour- guiba van Tunesië tijdens het gala-diner op vrijdagavond 8 juli j.l. De heer P. Dekker was reeds ridder in de orde van Oranje- Nassau, terwijl de Franse rege ring hem onderscheidde met de „mérite agricole", Ter gelegenheid van de Bresken- se kermis werd een wielerkoers voor nieuwelingen gehouden over een afstand van 70 km (50 ronden). Reeds in de 10e ronde wisten Smallegange en Van Kampen een voorsprong op het peloton te ne men welke tot een halve minuut opliep. Een felle spurt van Frijters met het gehele peloton achter zich bracht allen weer tesamen. In de voorlaatsts ronde wisten Van Waes en Riemens een beslis sende voorsprong te nemen. In de eindsprint slaagde de plaat selijke favoriet Riênens erin de koers te winnen in 1 uur 53 minu ten. De uitslag was; 1. S. Riemens, Breskens; 2. J. v. Waes, Aarden- burg; 3. K. Koeken, Achtmaal; 4. A. Versluijs, Lexmond; 5. C. de Smidt, Hoofdplaat; 6. W. v. Cam- pen, Hulst; 7. F. Meijaard, Wemel- dinge; 8. C. Beulens, Baarland; 9. A. Klaeijsen, Biervliet; 10. A. van Lare, Oostburg. De Belgische jachtclub R. O. R, C. uit Antwerpen heeft te Breskens een zeilwedstrijd ge houden over een afstand van 30 mijl. De vaart ging uit Breskens naar de rode lichtboei Bol van Heijst, daarna rode lichtboei Wielingen W 10 en vervolgens v-ia lichtboei SSVH. Er was een lichte zuid- tot zuidwestelijke wind. De wedstrijd werd gewonnen door Tonnerre de Breskens, waardoor deze in 't bezit kwam van de wisselbeker. De uitslag is als volgt. Klas I en II: 1. Tonnerre de Breskens, eig. P. Vroon, 4.47.32; 2. Hawk, eig. A. Joppe, 4.48.15; 3. Baltic Rose, eig. H. Leten, 5.15.12; 4. Baunty, eig. P. Baart- mans, 5.26.55. Klasse III: 1. Scaldis II, eig. B. Provoost, 4.54.21; 2. Blauw voet, eig. U. Bellon, 4.56.05; 3. Veron, eig. A. v. d. Bossche, 4.57.02; 4. Callerhove II, eig. A. Pauwels, 5.26.55; 5. Pijlstraat, eig. J. Lagrange, 6.30.25. Klasse IV: 1. Ondine, eig. Be- noit, 5,04.55; 2. Mathilde, eig. Kakebeke, 5.20.Ó1; 3. Trotto, eig. Peeraar, 5.23.17; 4. Chivelcoy, eig. 5.25.08; 5, Calypso III, eig. Wittebroodt, 5.25.32. In hotel „Scheldezicht" wer den na afloop de prijzen uitge reikt waarbij aanwezig waren namens de watersportvereniging Breskens de heer P. Vroon en namens de BRYC de heer Leten. Op zaterdag 16 juli wordt een wedstrijd gehouden van Bres kens naar Terneuzen, gevolgd door een wedstrijd op 17 juli van Terneuzen naar Antwerpen. Een derde wedstrijd wordt ge houden op 23 «juli van Antwer pen naar Oostende. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het tweede gedeelte van het kandi daatsexamen tandheelkunde de heer W. P. F. Neve te Klooster zande. De zwarte-bessenpluk is op het ogenblik in volle gang. De belangrijkste teeltgebieden van dit produkt liggen in Noord- Brabant, Limburg, Zuid-Beve land en in Groningen rond Lop- persum. De oogst valt dit jaar over het algemeen niet mee maar er is een grote vraag naar dit produkt door verwerkende in dustrieën in binnen- en buiten land. Het vorig jaar lag de gemid delde prijs van zwarte bessen rond 1,50 per kg. Twee jaar ge leden kwam de middenprijs niet hoger dan 0,80 per kg. Omdat de kostprijs van dit produkt op minstens 1,50 per kg kan wor den gesteld, zijn daarna veel per celen gerooid. Aangezien de fa brieken door hun voorraad heen zijn kan het nu gebeuren dat prijzen worden betaald van ƒ3,20 tot ƒ3,60 er kg voor de klasse I en II. De door de deltawerken naar Colijnsplaat verjaagde vissers vloot is vrijdag en zaterdag weer op Walcheren teruggekeerd ter opluistering van de eerste vis serijfeesten van dit jaar in Arne muiden. De vrolijk gepavoiseer- de schepen vormden een trek pleister voor toeristen uit bin nen- en buitenland, die Werden beziggehouden door muziekkorp sen uit alle delen van Zeeland. Ook was er een allegorische optocht, waarbij de jury een ere prijs toekende aan een voorstel ling van het hospitaalkerkschip „Henry Dunant". Zaterdagmorgen was er een reünie van de Zeeuwse vissers vereniging „Zevibel" en de plaatselijke vissersvereniging, die door meer dan 175 vissers werd bijgewoond. De burgemees ter van Arnemuiden, de heer A. Hack, reikte namens het ge meentebestuur een wimpel en êen oorkonde uit aan de beman ning van het vissersvaartuig „Arnemuiden 35" wegens de hoogst besomde gemiddelde priis der aangevoerde export- garnalen in 1965. 's Middags voer de vloot naar Middelburg en Veere. Het feest werd beslo ten met een optocht, voetbal wedstrijden en vuurwerk. Heit personeel van de glasfa briek en de Zuid Chemie heeft zaterdag het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Deze zomen-eis met bijna vijftig deelnemers ging in de richting EchternaCht in Luxemburg. Over Bastogne, Namen en Brussel kwamen de reizigers na een bezoek in Lokeren omstreeks kwart over één terug in Sas van Gent. Het was een verre maar geslaagde reis. Het zangkoor „Crescendo" van Westdorpe heeft zaterdagavond een uitvoering verzorgd voor het jeugdwerk. Deze uitvoering die geheel gratis was, vond plaats in het patronaatsgebouw. Woensdagavond om half acht komt de gemeenteraad van Sas van Gent in openbare vergade- (Adv.) V/er middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén derbestanddelen ishet betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! ring bijeen. Deze vergadering bevat een korte agenda, onder meer het onderzoek der geloofs brieven van de leden van de ge meenteraad, enkele subsidies of verzoeken om gelden uit de ge meentekas voor de katholieke kleuterschool en de jongens school, en ten slotte de steeds weer terugkerende verzoeken om erfpacht en gronden. De harmonie „De verenigde vrienden" uit onze gemeente zal woensdagavond in of vóór het bejaardentehuis naar gelang van de weersomstandigheden een concert verzorgen. Voor de in woners van „De Redoute" in de Vier Ambachtenstraat/Rijsen- burg een welkome afwisseling. INTERNATIONALS VERDER IN REACTIE De scherpe koersreacitie van vrijdag heeft zich vanmiddag voor de internationale waarden voortgezet. Dit door gering Ame rikaans aanbod, waartegenover pas op het verlaagde niveau steun werd gebo>d)en. De stem ming was ongeanimeerd tot aan de flauwe kant. Unilever was ruim een gulden lager op 91,50. Philips daalde een gulden tot 104,20. Kon. Olie verging het niet beter met een koersverlies van ca. 1,40 tot 142,50. AKU moeSt 3% punt prijsge ven tot 337%, Voor Hoogovens werd onveranderd 344 als advies- koers opgegeven. Aandelen KLM werden hoger geadviseerd omdat dit fonds in Wallstreet 3% dol lar steeg. De handel in alle hoofdfondsen verliep kalm. Me rendeels werd een gereserveerde houding aangenomen. Hoe stil het is in de Neder landse effectenwereld, blijkt dui delijk uit het feit. dat er vrijdag gedurende het telefonische VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden in totaal aan gevoerd 1656 dieren, zijnde: 1104 slachtrunderen en 552 varkens. De notering was als volgt: Slachtrunderen: 3,354,70; Varkens (lev. gew. per kg) 1,85 2,15; Stieren (alle kwal. lev. gew. per kg) ƒ3,85ƒ4,50; Worstkoeien 3,203,40; Zwa re varkens 1,651,70; Slacht- zeugen 1,65—1,75. Alles per kg. Overzicht Slachtrunderen: korter aan voer, handel tamelijk, afloop traag, prijzen iets stijver; Var kens: iets minder aanvoer met redelijke handel, prijshoudend. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot ƒ40. Schokkers tot ƒ43,50. Capucijners tot ƒ50. Bruine bonen tot ƒ100. Voetbal Frans Bouwmeester, die zes jaar geleden van het Bredase NAC naar Fejjenoord overging, keert op het oude nest terug. De besturen van Feijenoord en NAC, dat komend seizoen weer in de eredivisie speelt, hebben zaterdagavond overeenstemming bereikt ovèr de transfer van Bouwmeester. Zwemmen Herman Willemsë won Dé Utrechtse onderwijzer Her man Willemse heeft een lange afstand-zwemwedstrijd over 40 km gewonnen. Hij had voor de oversteek van heit meer St. Jean tussen Chicoutimi en Bagotville 6 u. en 50 min. nodig. avondeffectenverkeer niet één stuk werd omgezet. Ook in de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stem ming was nauwelijks prijshou dend. Hetzelfde moet worden ge zegd van de leidende cultures. De staatsfondsenmarkt was iets vriendelijker. Ook hier ging wei nig om. De beurs taxeert, dat de behoeften van de staat, de B.N.G. en die van de Gasunie dit jaar circa 700 min zullen bedragen voor de open kapitaalmarkt. Dit bedrag zal er ongetwijfeld in gaan, aldus de beurs. De 7 Va pro cent obligatielening Peek en Cloppenburg groot 6 min waar op vrijdag tegen 99 procent werd ingeschreven, is zwaar overte kend. Velen ter beurze wachten met een kloppend hart de toe wijzingen af. Ook in de lokale afdelingen waren de orders dun gezaaid. Merendeelswerden ook hier lagere koersen geregistreerd. De vaste commissie voor fi nanciën uit de tweede kamer gaat akkoord met het voorstel van minister Vondeling om de mogelijkheden van de staatslo terij te vergroten door de bepa ling, dat elke loterij bestaat uit ten hoogste vijf series van 100.000 loten te laten vervallen. Slechts een kleine minderheid heeft principiële bezwaren en dus ook tegen iedere uitbreiding daarvan. In het voorlopige verslag wordt de vraag opgeworpen of de sterke beperking waaraan de maximum-inzet per persoon bij het deelnemen aan sportprijs- vragen en aan de totalisator ge bonden is, niet in een steeds vreemder daglicht komt te staan naarmate de mogelijkheden tot het verwerven van loten in de staatsloterij worden uitgebreid. (Van een medewerker) HUSUM Precies om half negen rinkelt een reiswekker en begint op Duitslands kleinste school de les. Op het Noordzee- eiland Gröde, enkele ki lometers yan de kust ver wijderd, wonen twintig mensen. De 65-jarlge Syl via Niewöbner is zowel hoofd van de school als onderwijzeres. In april 1967 wordt haar aantal leerlingen verdubbeld: behalve de zeven jaar ou de Volker Mommsen zal dan ook diens jongere zusje Heike de school bezoeken. Op het ongeveer twee kilometer lange eiland Gröde dichtbij de Duits- Deense grens wonen vier gezinnen. Dicht samen gedrongen staan him hui zen op een tegen de vloed opgeworpen heu vel. Ongeveer honderd meter verder steekt een tweede terp boven de groene grasvlakte van het eiland uit: school en kerk, beide in een 187 jaar oud gebouw onder gebracht, hebben daar hun plaats. Jaren geleden woonde er ook nog een dominee op Gröde. Thans bewoont Sylvia Niewöh- ner de terp alleen, waar op ook de kleine begraaf plaats van het eiland ligt. T-ot 1963 werkte de on derwijzeres in Munster. Op een dag las zij in de krant, dat het Noordzee- eiland al sinds maanden geen onderwijzeres had. Tot ontsteltenis van haar volwassen zoons sollici teerde de ondernemende vrouw onverwijld naar de betrekking aan Duits lands kleinste school. Het ministerie en de eiland bewoners waren blij, dat de open plaats werd be zet. Enkele weken later be trad Sylvia Niewöhner voor de eerste maal het eiland Gröde. Zij was verrukt over de oneindi ge verte van het land schap, het ononderbroken ruisen van de zee, met daar doorheen het gekrijs van ontelbare zeevogels en het geblaat van jonge lammeren op de weiden. Haar vreugde werd wat ingetoomd bij het zien van de eilandschool. Af brokkelende cement, neerhangende balken en vuile wanden toonden duidelijk aan dat het huis waar zij nu zou wonen al oud was. In de eerste nacht na haar aankomst op Gröde werd de waarschuwing „land onder water" door gebeld. Thans denkt zij er nog geamuseerd aan terug, hoe in die nacht, toen het licht uitviel, een zaklantaarn de enige lichtbron vormde en bui ten de zware golfbrekers kisten, balken en zelfs grote stenen tegen het huis slingerden. Toen ging Sylvia Niewöhner echter aan het werk: zij lief het schoolgebouw volledig restaureren. Iedere morgen gaat de kleine, blonde Volker naar school. De lessen worden in de zomer bij mooi. weer in de school tuin gegeven; toeschou wers zijn de zeevogels, die ononderbroken boven het kleine eiland cirke len. Lezen, rekenen, sohrijgen en geschiedenis zijn Volkers hoofdvak ken. Slechts zelden wordt het vijf vierkante meter grote klaslokaal van het schoolgebouw gebruikt. Precies na 40 minuten, als het lesuur voorbij is, rinkelt de reiswekker, Volker heeft dan even vrij om zijn melk te drin ken. Het moeilijkste pro bleem yoor haar leerling, aldus vertelt de eiland onderwijzeres, is het goed leren spreken. In de ge zinnen van de eilandbe woners wordt uitsluitend het Platduitse dialect ge sproken. Pas op school leren de kinderen met veel moeite de gewone hoogduitse taal. De onderwijzeres, die zo'n grote reis heeft on dernomen, voelt zich geenszins eenzaam op het eiland. Radio, televisie, pick-up en boeken ver drijven de tijd. Eenmaal per dag komt er een postboot yan het vaste land, die levensmiddelen, tijdschriften en allerlei andere goederen brengt. Slechts zelden bespeurt Sylvia de lust, eens zelf naar de dichtstbijzijnde stad te gaan om er inko pen te doen, een onderne ming, die minstens twee dagen kost. Op het eiland heeft men niet veel no dig. Hoe lang de onder wijzeres nog op het ei land denkt te blijven? Sylvia Niewöhner heeft het grootste deel van haar salaris gespaard voor de aankoop van een stuk grond in de buurt van Münster. Over vier jaar zal zij de Noordzee en de kleine, aan de we reld ontrukte eiland- school vaarwel zeggen. DOOR MARTIN MONS 32. „Mag ik even uitspreken, inspecteur? Dat ik van de waar heid van al deze feiten overtuigd ben, wil nog volstrekt niet zeggen dat ik ze op dezelfde wijze inter preteer als Leocadie- En dat be hoeft u evenmin te doen, zolang u het bestaan ervan maar niet uit het oog verliest. Ik ben bang dat het uw onderzoek zou kunnen scha den, als u dat wel deed". Bezemer knikte. ,,Ik begrijp wat u bedoelt en ik kan niet anders zeggen dan dat dit een volkomen reëel standpunt is. Maar wat is dan uw interpretatie, aangenomen dat deze feiten juist zijn?" „Ze zijn juist, inspecteur. Ver liest u dat alstublieft niet uit het oog want dan gaat u het zichzelf onnodig moeilijk maken. En wat mijn interpretatie betreft, die is heel eenvoudig. Ziet u eens, ik kan niet geloven dat het samenvallen van al die buitenissige gebeurtenis sen met de moord puur toeval zou zijn. Er moet verband bestaan. En het enige verband dat ik kan vin den, is dat de moordenaar al dit hocus-pocus heeft teweeggebracht als een soort van'proloog voor kijn misdaad. Maar als u mij mocht vragen waarom, zou ik u werkelijk geen antwoord kunnen geven. Neemt u me niet kwalijk dat ik misschien onzin zit uit te slaan maar ik kan het nu eenmaal niet anders zien. Echt niet". Ze zag vuurrood van verlegenheid. „Neen, als al die feiten dan juist zijn, is wat u gezegd hebt helemaal geen onzin. Maar weet u wel dat er maar één conclusie uit valt te trekken? En welke?" Ze slikte moeilijk. „Ja, en dat vind ik zo vreselijk", fluisterde zij. „Gaat uw verdenking ook in 'n bepaalde richting?" „Neen, volstrëkt niet", ant woordde ze bijna heftig. „Ik zou werkelijk niet weten..." „Mijnheer Raven was al een hele tijd op Terhorst, niet?" „Al van zevenenveertig. Zijn ge zondheid was toen erg slecht. De Birmaspoorweg, wéét u". „O ja, hij is in Indonesië ge weest. Kan er misschien in zijn In dische tijd iets zijn dat in verband staat met de moord?" „Dat zou u beter mevrouw Ca- lant kunnen vragen. De laatste ja ren voor de oorlog woonden ze op dezelfde plaats. Haar man was daar controleur. Raven was in die jaren verbonden aan de militaire inlichtingendienst. Hij moet zo op het eind van de dertiger en in het begin van de veertiger jaren heel goed werk hebben gedaan. Dat heeft mevrouw Calant mij wel eens verteld". „Sprak hij daar zelf nooit over?" „Och, jawel. Hij was wat men 'n gezellig prater noemt. Een uitste kend verteller. En hij was er erg trots op nooit een gezicht te ver geten dat hij eenmaal had gezien. Dat was natuurlijk iets dat heel veel waard was bij het werk dat hij deed"-.. „Dus hij praatte graag over die tijd, zoals veel mensen die na een leven van avonturen zijn uitgeran geerd? Dat is overigens heel be grijpelijk". „Neen, ik ben bang dat u zich nu een verkeerd beeld van hem vormt. Ik heb altijd de indruk ge had dat hij zijn jovialiteit en zijn verhalen eigenlijk gebruikte als 'n rookscherm tussen hem en de rest van de wereld. Dat hij daar achter zijn eigen leven leefde waartoe nie mand toegang had. En wat die ver halen betrof, daarin was hij echt niet altijd de hoofdpersoon. Mees tal ging het over merkwaardige mensen met wie hij in aanraking was gekomen. Of over dingen die hem waren opgevallen. Of... nu ja, als u zich van Raven een gedachte mocht hebben gevormd als van 'n snoever, een soort miles glorio- sus, is u er naast". „Ik heb me nog helemaal géén beeld van hem gevormd, ik pro beer nog maar het me te vormen, juffrouw Terhorst. Maar als hij was zoals u hem beschrijft, is er weinig kans dat hij zich ooit iets heeft laten ontvallen over zijn verleden waaraan we wat zouden kunnen hebben. Ondanks het feit dat hij veel en gezellig praatte, schijnt hij een gesloten mens te zijn geweest. Heeft u ooit iets bespeurd van enige animosi teit tussen mijnheer Raven en iemand anders onder uw gasten? Hoe lang zijn zij op Terhorst?" „O, al jaren. Behalve Sophie Meulenaar, ons nichtje. Die is hier pas twee jaar. Sinds haar benoe ming als substituut-griffier in Ha merburg". „Dus niemand is hier kortér dan twee jaar?" „Neen. Tenminste... niet onder de vaste gasten. Maar eind sep tember hebben we er een paar tij delijke bij gekregen. Neen inspec teur, ik weet wat u denkt. Maar geen van beiden wist, vóór hij op Terhorst kwam iets van de andere gasten. Bovendien heb ik nooit iéts bespeurd van wrijving tussen hen en kolonel Raven". ,En behalve dan wat u mij ver teld heeft, is u de laatste tijd niets bijzonders opgevallen?" „Tja, wat verstaat u onder bij zonder? Er zijn wel een paar din gen die mij in de laatste tijd heb ben geërgerd, dingen, die hier op Terhorst niet passen". „Bijvoorbeeld?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2