Eerste bombardement voldeed niet aan de verwachtingen Wederom teleurstelling aan het Belgische hot Demonstratie van „eenheid" in Djakarta „SLECHTS" DE HELFT DER OLIE- IHSTALLATIES WAS VERWOEST PRINSELIJK PAAR BRACHT BEZOEK AAN DE BABXIETPLAATS M0ENG0 Suriname had koninkrijksprimeur HET WEER GEZONDHEIDS TOESTAND VAN KONINGIN Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* SPANDOEKEN MET LEUZEN TEGEN SOEKARNO Maandag 11 Dinsdag 12 juli 1966 22e Jaargang No. 673$2- Vietcong in val gelokt China blijft helpen Weerbericht Hoogwater Standaard van prins Claus Zuidvietnamese generaals ontslagen Mening van Dean Rusk OLIETANKS IN BRAND IN NEWYORKSE HAVEN neem ook eens ontbijtspek op de boterham WEER DROOGTE IN INDIA? tegen: speciaal haaruitval-roos-kaalheid Pantserwagens contra studenten Botsingen in midden-Java VIER DODEN EN TWEE ERNSTIG GEWONDEN Socialisten wonnen verkiezingen in Rijnland-Westfalen VIER DODEN BIJ AANVARING Zon- en Maanstanden Fntnlwring bij abonnement: TERNELJZEN tMreetear-HeeSfiwJaeteart Lvan de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW tRtgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sand® te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het besluit om de olie-opslag-t^de eerste berichten zijn bij een hevig gevecht dat negen uur duurde, 125 guerillastrijders ge sneuveld. plaatsen van Haifong voor de tweede maal te bombarderen is genomen, omdat de resultaten van het eerste bombardement beneden de eerste schattingen zijn gebleven. Dit is meegedeeld in kringen rond de Amerikaanse regering. Door de aanval van 29 juni was slechts 40 a 50 percent van de olie-installaties van Haifong ver woest en niet 80 percent zoals minister van defensie McNamara op een persconferentie had mee gedeeld. McNamara had zich hierbij gebaseerd op de eerste raDDorten van de piloten. Deze zouden bij hun waarne mingen zijn gehinderd door de dichte rook, die zich door de ont ploffing van de olietanks had ontwikkeld. Men zei niet hoe groot de schade is die door het tweede bombardement op 7 juli is aan gericht. Mogelijk zal McNamara hiervoor mededelingen doen op de persconferentie, die hij van daag zal houden. Amerikaanse troepen hebben zaterdag 2000 vietcongstrijders op 80 km ten noorden van Sai gon in een val gelokt. Volgens De Amerikanen hadden een kolonne tanks en pantserwagens uitgezonden in de hoop dat de vietcong daar op af zou komen. Dat gebeurde inderdaad. Toen de aanval kwam, doken Amerikaan se en Zuidvietnamese vliegtui gen op de guerrillastrijders en namen hen onder vuur. Honder den Amerikaanse infanteristen en nog meer tanks sloten de vietcongeenheid in. Aan Amerikaanse zijde zouden tijdens het gevecht lichte ver liezen zijn geleden. Drie pant serwagens gingen verloren en één werd beschadigd, evenals een tank. Bij een gevecht op 290 km van Saigon hebben Zuidvietna mese regeringstroepen zaterdag volgens een woordvoerder in de hoofdstad 102 vietcongstrijders gedood. „Tot elke prijs zullen wij Vietnam helpen de eindover winning te behalen", heeft pre mier Tsjoe en Lai van China zaterdag gezegd op een diner ter ere van de deelnemers aan Het prinselijk paar heeft za terdag een bezoek gebracht aan het bauxietplaatje Moengo. Prins Claus stelde daar door een druk op een knop het mechanisme in werking van de nieuwe opslag transportband van de „Surinam Alumina Compagny". Tijdens een korte rondrit over het fabrieksterrein werden door werknemers van deze maat schappij met eigen hand ver vaardigde geschenken van bau- TIJDELIJK OPKLAREND Een storing, die van de oceaan over Engeland naar het zuidelij ke deel van de Noordzee is ge trokken, veroorzaakte op de Britse eilanden en in ons land opnieuw regen met van plaats tot plaats uiteenlopende hoeveel heden. Het depressiesysteem ver plaatst zich langzaam verder naar zuid-Scandinavië. Achter de depressie om stroomt een hoeveelheid koelere lucht via de Noordzee naar onze stre ken. Intussen is bij IJsland een nieuwe storing aangekomen, die dinsdag later op de dag het weer gaat beïnvloeden. Deze storing wordt voorafgegaan door een zwak gebied van hogere lucht druk waarin opklaringen voor komen, zodat het weer over het geheel genomen dinsdag toch be ter zal zijn dan maandag. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag- tot dinsdagavond. Tijdelijk opklaringen Aanvankelijk perioden met zonne schijn, later mogelijk enige regen. Iets hogere temperaturen overdag. Overwegend matige noordweste lijke wind, later krimpend naar zuid-west. DINSDAG 14 JULI BreSkens 10.38 Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.14 11.48 11.57 23.14 23 42 0.06 0.15 WOENSDAG 15 JULI 11.36 23.45 12.12 1.30 eskms o-.T" .zen ....••veert Walsoord» 12.46 12.55 1.04 1.13 xiet aangeboden. Daarna werd een bezoek aan een boerderij gebracht waar de koeienstallen werden bekeken. Toen_ men de prinses vertelde dat er in Moen go meer melk wordt geprodu ceerd dan men kon gebruiken, gaf zij het advies voor de jeugd een „milkbar" te beginnen. Na de rondleiding kreeg de school jeugd de gelegenheid het prin selijk paar te verwelkomen. Honderden meisjes en jongens trokken langs prinses Beatrix en Claus. Op een gegeven ogenblik kwam een vrouw, die haar kin deren vergeefs had aangespoord „mooi te groeten", naar voren. Zij vroeg prins Claus of zij hem een hand mocht geven. „Waar om niet?", antwoordde de prins, die haar daarop hartelijk de hand schudde. Zaterdagmiddag bezocht het prinselijk paar enkele bosneger- dorpjes in het Marowijne-dis- trict. Ook hier werden zij uit bundig begroet. Een oude bos negerkapitein bood prins Claus een fles champagne aan. Gouver neur De Vries vroeg de man of hij die fles gesmokkeld had. Er komt hier namelijk veel drank illegaal binnen uit het nabij ge legen Frans-Guyana. De oude man schudde verontwaardigd zijn grijze hoofd. Bij het vertrek gaf prins Claus de bosnegerkapi tein een hand en zei in goed Su rinaams „Danki foe a sopi" (dank voor de drank). Suriname heeft een konink- rïjksprimeur gekregen toen bij het betreden van Hr. Ms. Snel- lius door prins Claus diens stan daard werd gehesen. Dit gebeur de eveneens tijdens het bezoek dat deze aan het Prins Bern- hard kampement bracht. Na een rondleiding door de gebouwen bekeek de prins met belangstel ling een verzameling wilde die ren en reptielen: Vooral de prins Claus. zijn vlijmscherpe tanden, had zijn aandacht. Wordt zo'n vis groot? vroeg prins Claus. Hart stikke, hoogheid, liet een ser geant zich ontvallen. Geschrok ken keek hij de hoge gast aan, maar deze lachte hem vriende lijk toe. Na het bezoek aan het kampe ment begaf prins Claus zich te voet naar de officierssociëteit, waar hij prinses Beatrix weer zou ontmoeten. De Nederlandse journalisten die van dit weer zien een plaatje wilden maken, kregen daarvoor geen kans. Ze moesten van een kapitein van de intendance het terrein ver laten. Deen conferentie van Afrikaans- Aziatische schrijvers. Het voorstel van premier Gan dhi van India om de Geneefse conferentie bijeen te roepen heeft volgens Tsjoe slechts ten doel de strijdlust van de Viet- namezen aan te tasten en de Amerikanen te helpen. Er kan pas worden geconfereerd als de Amerikanen uit Zuid-Vietnam zijn verdwenen. Tsjoe beschuldigde de Sowjet- Unie van verraad jegens het Vietnamese volk door met Ame rika te blijven samenwerken. De vijf Zuidvietnamese gene raals die de recente boeddhis tische opstand in het noorden steunden, zijn zaterdag door een militaire tuchtraad in Saigon veroordeeld tot 60 dagen arrest en ontslag uit de actieve dienst. Het zijn generaal Ngoejen Tsjanh Thi, de „sterke man" in het noorden, wiens ontslag op 10 maart als bevelhebber van het eerste militaire district de aan leiding vormde tot de felle cam pagne van de boeddhisten tegen het militaire bewind in Saigon, en verder de generaals Ton That Dinh, Ngoejen Van Tsjoean, Hoeynh Van Cao en Phan Xoean. Nhoean. Laatstgenoemde was commandant van de eerste divi sie in Hué. Ngoejen Tsjanh Thi en Ton Dinh moeten hun vrijheidsstraf in de gevangenis uitzitten; de drie anderen zijn onder huisar rest geplaatst. De militaire tuchtraad bestond uit 20 generaals, onder wie pre mier Ngoejen Cao Ky en het staatshoofd Ngoejen Van Thieoe. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zaterdagavond na zijn te rugkeer uit het verre oosten in Washington verklaard, dat de Sowjet-Unie een vredesconfe rentie over Vietnam hijeen moet HET BEZOEK VAN PRESIDENT BOURGUIBA Aan boord van de „Pieter Ca- land", tijdens de tocht door de haven van Rotterdam, nam de president het stuurwiel in eigen handen. Het lijkt wel, of prinses Margriet de fotografen vraagt: „Doet hij het niet goed?" In de haven van New York is vrijdagavond een oliereservoir ontploft, waardoor ook naburige tanks in brand vlogen. Een Amerikaanse tankboot, de ruim 15.000 ton metende Austin die in de buurt werd gelost, is ijlings weggesleept. De bran dende olie uit de ontplofte tank verspreidde zich over het water in de richting van een brug. De branden woedden te Perth Amboy, New Jersey, langs een smal kanaal dat New Jedsey van Staten Island scheidt. In ditzelf de kanaal deed zich 16 juni j.l. de aanvaring voor tussen de Britse tanker Alva Cape en de Amerikaanse tankboot Texaco Massachusetts met het verlies an 33 mensenlevens. De over het kanaal jagende vlammen deden aan de overzijde struikgewas in brand vliegen. De vlammen van de brandende olie tanks reikten tot een hoogte van 60 m. „Links en rechts vlogen na de ontploffing tanks in brand", zo zei iemand van de kustwacht. Zaterdagochtend was men de brand meester. Door ontploffen de olietanks zijn in totaal vijf mensen gewond. Een kleine 200.000 liter olie in drie grote reservoirs zijn verloren gegaan. Tijdens de brand ontploften on geveer 600 olietanks. De scheep vaart moest over een lengte van acht km worden stilgelegd.- roepen. Hij noemde het protest van da Russen tegen de Ameri kaanse acties in Vietnam onno dig. De Russen hebben in een pro testnota laten weten dat Rus sische schepen in het gebied van Haifong in gevaar zijn gebracht door de Amerikaaose bombarde menten. De Amerikaanse minis ter geloofde niet dat het protest van de Russen zou leiden tot stopzetting van deze bombarde menten. De bommen van de Amerikaanse vliegtuigen hadden hun doelen precies geraakt. (Adv.) Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge sperdeboontjes, tuinboontjes, snijbonen. Namens het Belgische konink lijke paleis is maandagochtend meegedeeld, dat een onvoorziene ontwikkeling in de toestand van koningin Fabiola een heelkundige India vreest voor een herhaling van de droogte van vorig jaar, die tot een ernstig voedseltekort heeft geleid. De moessonregens komen maar moeilijk op gang en Bombay kampt al met een tekort aan water. De gehele westkust, waar nor maal veel regen valt, heert van droogte te lijden. Ook in midden- India is nog niet voldoende re gen gevallen. In de uiterst noord oostelijk gelegen staat Assam daarentegen hebben zware re gens tot overstromingen geleid, rtiee de rijstoogst in gevaar bren gen. Volgens de laatste berichten wordt zelfs overwogen de stad Bombay (vier miljoen inwoners) te evacueren wegens het acute tekort aan drinkwater. behandeling noodzakelijk heeft ge maakt. Deze heeft zondagavond in een kliniek plaatsgehad. De geneesheren verklaren, dat „de operatie normaal is verlopen" en dat „de gezondheidstoestand van de koningin bevredigend is". Koningin Fabiola, die nu 38 jaar is, heeft eerder twee miskramen gehad, eenrpaali tuüens een staats bezoek aan Frankrijk in 1962 en de tweede in 1963. Uit bevoegde kringen werd vernomen, dat het feit dat de hoop op een baby an dermaal is teleurgesteld, niet be tekent dat de koningin in de toe komst geen moeder meer kan wor den. Het koninklijk paleis had vrijdag bekendgemaakt, dat koningin Fa biola in blijde verwachting was. Het huwelijk tussen koning Bou- dewijn en koningin Fabiola werd op 15 december 1960 in Brussel ge sloten. Dona Fabiola de Mora y Aragon is de eerste Belgische ko ningin van Spaansen bloede. De rechtmatige troonopvolger is de broer van de koning, prins Albert van Luik, zolang het koninkliia paar geen kinderen heeft. Prins Albert huwde in 1959 de in Italji; geboren prinses Paola. Het echt paar heeft drie kinderen. (Adv.) ALCOCHIN Ongeveer een half miljoen In donesische studenten, scholie ren. militairen, mohammedaan se jongeren, vrouwen en arbei ders hebben zaterdag in Djakar ta deelgenomen aan een reus achtige parade, die het karakter had van een soort machtsver toon. De optocht die vier uur duur de en officieel werd gehouden in het kgder van de viering van Móhanimeds geboortedag, groei de uit tot een demonstratie van eenheid tussen de strijdkrachten en het anti-communistische deel van de bevolking. De parade begon bij het grote Bantengplein en eindigde voor Soekarno's merdekapaleis. Aan weerszijden van de stoet liepen 120 leden van elk der onder delen-van de strijdkrachten mee. Bijna alle anti-communistische actiefronten waren vertegen woordigd, elk met een eigen mu ziekkorps. Geen van de deelne mers scheen de smorende hitte te deren. Toeschouwers langs de route boden meemarch erende kinderen bekers water aan. De anti-communistische actie fronten hebben te kennen gege ven dat ze hun betogingen zou den hebben gestaakt, wanneer president Soekarno de eis in zake verbetering van de econo mische toestand had ingewilligd. Soekarno verklaarde echter woensdag op de bijeenkomst van het Indonesische volkscongres dat hij weigerde een nieuw ka binet te vormen, wanneer dit al leen maar voor „het vullen van de magen" moet zorgen. Er werden diverse spandoe ken meegevoerd met tegen Soe- karna gerichte leuzen. Pantserwagens en militairen rukten uit naar de universiteit van Djakarta, waar duizenden studenten en' scholieren vöor de derde maal in enkele dagen een tegen Soekarno gerichte beto ging hielden, De militairen stelden zich rond de universiteitsgebouwen op. De studenten herhaalden hun eisen voor een nieuw kabinet dat, gezuiverd van „ja-knikkers", de gezondmaking van de econo mie ter hand zal nemen. De gouverneur van midden- Java, brigade-generaal Moenadi, heeft zaterdag de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, verslag uitgebracht over de commnistische activiteit in zijn gebied. Hij waarschuwde dat het communisme in de har ten van de meeste inwoners daar is geworteld en drong aan op onverwijlde maatregelen om de economische toestand te verbete ren en zo het communisme tegen te gaan. Reizigers uit midden-Java hebben in Djakarta meegedeeld dat ongeveer twintigduizend mensen in Djokjakarta op een massabijeenkomst hun steun aan president Soekarno hebben toe gezegd. Er hadden zich botsin gen voorgedaan tussen godsdien stige en communistische groe pen. Een verkeersongeluk op de Amers- foortseweg In Huis ter Heide heeft vanmorgen het leven gekost aan vier inzittenden van een personen auto. De twee overige inzittenden werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Zeist overgebracht. De auto zwenkte naar de rech terzijde van de weg en botste met grote snelheid tegen een boom. Drie personen waren op slag dood. de 31-jarige O. Geerink uit Amers foort, die de auto bestuurde, de 25- jargie W. van Elk uit Utrecht en twee Duitsers, de 21-jarige Wolf gang Judas uit Weissenstadt en de 25-jarige Gustav Brzezek uit Brand. De echtgenote van de heer Van Elk en die van de heer Geerink zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Bij de zondag in de Westduitse delestaat Rijnland-Westfalen ge houden verkiezingen voor de land dag is de sociaal-democratische partij voor de eerste maal de sterk ste gebleken. Volgens de voor lopige einduitslag werd 49,63 pet van de stemmen op de S. P. D. uit gebracht tegen 43,3 pet bij de bondsdagverkiezingen van vorig jaar. De christen-democraten van bondskanselier Erhard behaalden 42,91 pst tegen 46,4 in 1962 en 47,1 bij de bondsdagverkiezingen. De vrije democraten boekten evenals de S. P. D. winst. De F. D. P. kreeg 7,44 pet tegen 6,9 pro cent'bij in 1962. De splinterpartijen speelden geen rol. De voorzitter van het centraal stembureau in Rijnland-Westfalen deelde mede dat de S. P. D. in het nieuwe parlement 99 zetels, de C. D. U. 86 zetels en de F. D. P. 15 ze tels krijgt. Vier personen zijn vanochtend bij een aanvaring in het Amster damRijnkanaal in Utrecht om 't leven gekomen. Een motorVr.-|ht- schip kwam ter hoogte van de nieuwe Demka-brug in aanvaring met een pont. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over negen. De pont zonk direct na de aanvaring. Van twee slachtoffers zijn de lijken geborgen. Het waren de 56- jarige schipper Albert Visser uit Utrecht, de veerman van de pont, en de 54-jarige mej. G. M. van Bruinhorst uit Utrecht. De lijken van cie andere slacht offers waren vanmiddag nog niet geborgen. Dominee King prikte lijst op dAir van stadhuis Chicago De Amerikaanse negerleider ds Martin Luther Kink heeft zondag, naar het voorbeeld van de man aan wie hij zijn voornamen ontleent, 'n lijst met eisen bevestigd op de voordeur van het stadhuis, van Chi cago na een mars door de stad aan het hoofd van ongeveer tienduizend betogers voor gelijke burgerrech ten. Een jonge blanke probeerde de lijst eraf te scheuren maar we-d weggejaagd. Gedurende de betoging klonk herhaaldelijk de leuze „Zwart aan de macht". Dominee King had te voren in een toespraak op een massabijeenkomst in een stad'on verklaard, dat overheersing van zwart even gevaarlijk is als die van blank. Hij pleitte opnieuw voor geweldloosheid. juli 12 13 14 zon op onder 4.34 20.57 4.35 20.56 4.S6 20.55 maan op ondeï 0.30 14.57 0.45 16.14 1,04 17.34

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1