Opnieuw motortorpedoboten tot zinken gebracht in Golf van Tonkin MUL Het bezoek van president Bourguiba aan Nederland KONING VAN B0ER0ENDI DOOR DE KROONPRINS AFGEZET? RADIO DE KOOK HET PRINSELIJK PAAR IN SURINAME Gesprek met afstammelingen van Nederlandse boeren HET WEER L Galavoorstelling in Den Haag ZATERDAG 9 JULI 1966 22e Jaargang No. 672? Onbemand vliegtuig neergeschoten Haven van Haiphong gebombardeerd de Gasverwarming Corruptie De sterkte der strijdkrachten Vernietigen. V.N. inschakelen? Amerikaanse gouverneurs achter Johnson BRITSE OPPOSITIE MOTIE VERWORPEN BRUSSELSE HOF VERWACHT BLIJDE GEBEURTENIS Hoogwater GEVANGENE VROEG „GRATIE" HET ONTSLAG VAN HOOFDCOMMISSARIS VAN DER MOLEN Weinig of geen regen Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres* Rmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. ZEEUW Uitgeefster N.F. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handéls- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. GEBOEID DOOR DE STRATEN VAN HANOI Hanoi: Een aantal boven Noord- Vietnam neergeschoten Ameri kaansepiloten worden hier te voet door de straten van Hanoi gevoerd opdat duizenden inwo ners van Hanoi hun goed konden bekijken. Amerikaanse vliegtuigen hebben donderdag in de golf van Tonkin twee Noordvietnamese motortor pedoboten tot linken gebracht en twee andere zwaar beschadigd tij dens een treffen dat drie uur duurde. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde in Saigon mee dat jachtbommenwerpers van de vliegdekschepen Hancock en Constellation de boten met bom men en raketten aanvielen, nadat zij het vuur hadden geopend ap twee verkenningsvliegtuigen van de Constellation. Het gevecht werd geleverd op 50 km ten noorden van Haifong. Volgens latere berichten zochten Noordvietnamese motortorpedo boten een zwakke plek in de ver dediging van de Amerikaanse vliegdekschepen Hancock en Con stellation, van waar vliegtuigen op stijgen voor bombardementsaan- vallen op de gebieden van Hanoi en Haiphong. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde mee dat het gevecht ongeveer 50 km ten n o. van Haiphong plaats had. Twee motorboten waren tot zinken ge bracht, een derde was brandend op het strand van een eilandje gelopen en de vierde was ernstig bescha digd. De Noordvietnamese schepen hadden bij het eiland beschutting willen zoeken voor de raketten en bommen van de Amerikaanse ma rinevliegtuigen. Een onbemand Amerikaans ver kenningsvliegtuig is vrijdag boven de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi neergeschoten, zo meldt het Chinese persbureau Hsinhua. Volgens het persbureau zijn in totaal 21 dergelijke vliegtuigen boven Noord-Vietnam neergehaald. Amerikaanse vliegtuigen hebben donderdag voor de tweede maal de grootste Noordvietnamese olieoD- slagplaatsen vlak bij de haven van Haiphong 'gebombardeerd. De doe-' len waar 40 procent van de Noord vietnamese olie zou zijn opgesla gen, liggen slechts drie kilometer van het centrum van de stad. Op 29 juni, toen de aanvallen tot de brandstofvoorraden werden uitge breid, werden deze opslagplaatsen eveneens gebombardeerd. Amerikaanse vliegers zeiden later dat de aanval met succes was uitgevoerd. Vliegtuigen die vrijdag doelen ten noorden van Hanoi aan vielen, werden onderschept door twee mig-21 straaljagers. De migs schoten hun raketten af maar deze misten. (Adv.) Een begrip voor Erl-snd Gasfitter Vlooswijkstraat 7-8 Terneuzen De 19-jarige kroonprins Charles van de Afrikaanse staat Boeroendi heeft vrijdag in een radiotoespraak bekendgemaakt, dat hij de rege ring van premier Leopold Biha heeft afgezet en besloten heeft zelf de macht over te nemen. Of dit betekent dat hij zijn vader, mwami (koning) Mwamboetsa de vierde, van de troon heeft gesto ten, is nog niet duidelijk. De koning verblijft al enige tijd in Spanje. Kroonprins Charles die bekend staat om zijn hervormings gezindheid, keerde zelf enkele da gen geleden van een bezoek aan Europa in de hoofdstad Boejoem- boera terug om het land tijdens de afwezigheid van zijn vader te be sturen. Hij deelde ir, zijn radiorede mee, dat de grondwet is geschorst en zal worden vervangen door een grondwet die meer aangepast is aan de behoeften van het land. Hij had met diepe droefheid gezien-hoe sinds de dood van prins Rwagaso- re (vermoord in oktober 1961) de regeringen elkaar in snelle opeen volging hadden afgelost, de poli tieke moorden waren vermenig vuldigd en de komplotten al even zeer. Na de bekendmaking bleef hte in Boejoemboera rustig. De kroonprins had onlangs in een interview voor een weekblad gezegd, dat in zijn land de lonen omhoog moesten en dat daar snel wat aan zou worden gedaan. Ver der moest naar zijn zeggen de cor ruptie worden overwonnen die overal in doordringt als in de meeste Afrikaanse landen. Boeroendi is een kleine consti tutionele monarchie met ongeveer drie miljoen inwoners, gelegen in het hart van Afrika. Het maakte vroeger deel uit van het Belgische mandaatgebied Roeanda-Oeroendi en werd onafhankelijk in 1962. Sindsdien is Boeroendi het toneel geweest van stammentwisten en politieke conflicten, voornamelijk tussen de trotse Toetsi (bekend om hun grote lengte) die vroeger een soort adelstand vormden, en de arbeidzame Hoetoe, die de Toetsi in aantal verre overtreffen. In januari 1965 werd premier Pierre Ngendandoemwe vermoord. Tn oktober van dat jaar werd de nu afgezette premier leopold Biha bij een mislukte opstand van het leger gewond. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben meegedeeld, dat er op het ogenblik 270.000 man Noordvietnamese en vietcong- troepen in Zuid-Vietnam zijn, -eer. toeneming van 30.000 man in het afgelopen half jaar. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft reeds verklaard, dat er 285.000 Ameri kaanse militairen in Vietnam zul len zijn tegen het einde van deze maand. Als antwoord op het binnen dringen der Noordvietnamese mili tairen in het zuiden moeten wij al het militaire potentieel in het vijandige gebied zelf vernietigen. Indien nodig ter beëindiging van de oorlog moeten ook militairen voor dit doel Noord-Vietnam het hoofdkwartier der binnen dringers binnengaan. Dit heeft het staatshoofd van Zuid-Vietnam, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu, vrijdag tot pas afgestudeer de officieren gezegd. Wanneer vorige winter twee weken langer geen bommen op Noord-Vietnam waren gegooid, zou dat land bereid zijn geweest over een wapenstilstand te onder handelen. Dat verklaarde de labour-afge- vaardlgde Philip Noel-Baker, nobel- prijswinnaar voor de vrede 1959, donderdag in het Britse lagerhuis. Hij zou dit het afgelopen weekein de hebben vernomen, van wie zei hij niet. De stilstand in de bom bardementen duurde deze winter 37 dagen, van 25 december 1965 tot 31 januari. Door het hervatten na deze datum van de bombarde menten ontstond in de regering van Hanoi de vaste wil om de strijd voort' ïe zetten, zei hij. Hij vond de huidige toestand in Viet nam erger dan de crisis om Cuba destijds. De leider van de conservatieve oppositie, Heath, vond de overeen komst van 1954 van Genève ach terhaald en meende dat men zoals destijds bij Korea de V.N. moet in schakelen. Een conferentie van gouverneurs van de vijftig staten der V.S. heeft met 49 stemmen voor en één tegen de politiek van president Johnson inzake Vietnam goedgekeurd. De enige tegenstemmer was de republikeinse gouverneur Mark Hatfield van de staat Oregon. Hij zei niet voor de resolutie te kun nen stemmen, omdat hij geen voor stander is van de bombardementen op Hanoi en Haiphong. TAdv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het Britse lagerhuis heeft don derdagavond aan het besluit van de regering zich te distantiëren van de Amerikaanse bombarde menten op de opslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong, zijn fiat ge geven. 'Een motie van de oppo sitie, waarin kritiek werd ge oefend op de regeringspolitiek, werd met 331 tegen 230 stemmen verworpen. Officeel is in Brussel bekend gemaakt, dat koningin Fabiola in blijde verwachting is. De art sen hebben haar aangeraden zich zoveel mogelijk te ontzien. In de bekendmaking staat voorts: „Ofschoon, gezien de pre cedenten, een strikt voorbehoud dient te worden gemaakt wat be treft de gewenste afloop, hebben de koning en de koningin niette min hun hoop met de gehele natie willen delen". KINDERLOOS Het kind wordt in de loop van de winter verwacht. Het huwe lijk tussen koning Boudewijn en koningin Fabiola werd op 15 december 1960 in Brussel geslo ten. Dona Fabiola de Mora y Ara- gon is de eerste Belgische konin gin van Spaansen bloede. Zij is de vorige maand 38 jaar gewor den. Haar huwelijk met de 36-jarige koning Boudewijn is tot dusver kinderloos gebleven. Blijde ge beurtenissen aan het Belgische hof werden wel aangekondigd in juni 1961 en in september 1963, doch beide keren bleken deze aankondigingen voorbarig te zijn. Ook na 1963 doken steeds op nieuw geruchten op over de ge boorte van een troonopvolger of een dochter van het Belgische vorstenpaar. De officiële mededeling van het Belgische hof kwam vrijdag op een moment, dat men zich al gemeen had neergelegd bij de gedachte dat het-huwelijk kin derloos zou blijven. De gemeente Den Haag heeft donderdagavond president Bour guiba van Tunesië een voorstel ling van het Nederlands dans theater aangeboden ter gelegen heid van het staatsbezoek van het Tunesische staatshoofd aan Nederland. Ook de koningin en de prins woonden de galavoor stelling in de koninklijke schouwburg bij. Voor een publiek, bestaande uit Tunesische en vele Neder landse autoriteiten, onder wie de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, en andere ministers en vele leden van het corps diplo matique, brachten het dans theater en het balletorkest de „Symphony in three movements" - choreografie van Hans van Manen en muziek van Igor Stra vinsky - en de gezongen en ge speelde burleske „Renard", cho- "eografie van John Butler en nuziek van Stravinsky. OUDEN BOEK De koningin, de president en de prins werden bij de schouw burg onder meer begroet door mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. De 12-jarige Wilhelmina Schouten, dochtertje van een Haagse wet houder, bood de koningin bloe men aan. Na afloop van de voorstelling zijn een aantal leden van het danstheater en de dirigent van het balletorkest, Louis Stotijn voorgesteld aan koningin, presi dent en prins. Ook plaatste de president tij dens het bezoek aan de konink lijke schouwburg zijn naam in 't gouden boek van de gemeente Den Haag. IN DE LEID SE UNIVERSITEIT „De Arabische staten zijn de naaste buren van Europa". Met deze gedachte werd de president van Tunesië vrijdagochtend ge confronteerd, toen hij in het groot-auditorium van de Leidse universiteit naar een voordracht luisterde van prof. G. W. J. Drewes, hoogleraar in de Arabi sche taal- en letterkunde en de islamologie. President Bourguiba was haar Leiden gekomen om in de uni versiteit kennis te nemen van 'n unieke collectie oosterse hand schriften, een verzameling wel ke behoort tot het bezit van de universiteitsbibliotheek. De Tunesische president werd vergezeld door prinses Margriet. Omstreeks kwart voor tien kwa men de gasten, voorafgegaan door een militair escorte, bij 't academiegebouw aan. Nadat het Tunesische volks lied was gespeeld, betraden de president en prinses Margriet 't academieterrein. Mevrouw M. L. TietgeBroekema, secretaresse van het senaatsbureau van de universiteit, bood prinses Mar griet bloemen aan (Zie verder pag. 2.) PRESIDENT BOURGUIBA BIJ PHILIPS Eindhoven: De Tunesische presi dent Bourguiba heeft een be zoek gebracht aan Philips Eind hoven. De president legde bij zonder veel aandacht aan de dag voor het vervaardigen van tele visie-beeldbuizen en -schermen. Hier een beeld uit de persglas fabriek. ZATkRDAG 11 JULI Oadzand 7.16 7.32 Breskens 7-41 7.57 Terneuzen 8.17 8.34 Hansweert 8.51 9.07 Walsoorden 9.00 9.16 ZONDAG 12 JULI Cadzand 8.12 8.33 Breskens 8.37 8.53 Terneuzen 9.13 9.34 Hansweert 9.47 10.08 Walsoorden 9.56 10.17 MAANDAG 13 JULI Breskens 9.36 10.00 Terneuzen 10.12 10.36 Hansweert 10.46 11.10 Wlalsoorden 10.55 11.19 Donderdagmiddag bracht het prinselijk paar een bezoek aan Groningen, 't hoofdplaatsje van het distriet Saramacoa. Deze ves tiging is een honderd jaar gele den gestcht door Nederlandse kolonisten. Het paar sprak en kele minuten met de afstamme lingen van deze Nederlandse boeren. Het district telt ook vele andere bevolkingsgroepen, die na een kort folkloristisch dansje geschenken aanboden. Bij de dans door een bosneger ging er even iets fout. De man sloeg zich met een vlijmscherpe houwer op lichaam en armen en wreef zich in met glasscherven. Het bleek dat een der houwerslagen was gaan bloeden en diat ook de scherven kleine wondjes hadden gemaakt. Het enthousiasme bij de Suri naamse bevolking blijft groot. Vooral prins Glaus ontvangt vele geschjenken en steeds is er voor de echtgenoot van prinses Bea trix een extra applaus. Toen hij bruin gebrand als hij al is. een kleurige Indiaanse schouderdoek over zijn schouders hing, werd hij luide toegejuicht. Alvorens de bezoeken aan de ïnijnddstricten Miarowijne en Bro- kopondo te beginnen, hebben prinses Beatrix en prins Claus het landbouwdistrict Suriname in de omgeving van Paramaribo be zocht. Tijdens de vier uur duren de tocht werd het prinselijk paar hartelijk toegejuicht. Bij de lamds-penitentaire in richting in de Santa-Boma-polder kregen enkele gedetineerden de gelegenheid geschenken aan te bieden Dit was ook het geval bij de strafgevangenis in Nieuw- Ainsterdiam.. Daar greep de woordvoerder, die de bijnaam „Koeliman" heeft, de gelegen heid aan „om de prinses vijf jaar „gratie te vragen". Vrijdagmorgen is door de mi nister van binnenlandse zaken de heer J. Smallenbroek aan de hoofdcommissaris van gemeente politie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, een afschrift overhandigd van het koninklijk besluit van 7 juli j.l., waarbij aan de heer Van der Molen eervol ontslag wordt verleend als hoofdcommissaris van de ge meentepolitie in de rang van hoofdambtenaar eerste klasse met dankbetuiging voor de dien sten als zodanig bewezen. Het ontslag gaat in op 16 juli a.s. en is gegrond op artikel 122 eerste lid van het ambtenarenreglement gemeentepolitie. Overdag viel er vrijdag vrijwel nergens in ons land enige regen van betekenis. Wel was het zwaar bewolkt en liepen de tem peraturen slechts op tot 17 a 18 graden Celsius. De stroming in de bovenlucht boven onze omgeving wordt nu meer westelijk, zodat de lucht die zaterdag over ons land aange voerd wordt, minder koud zal zijn dan die van de laatste dagen. Wel is de aangevoerde lucht vrij vochtig. In verband hiermee zal het vandaag overwegend zwaar be wolkt zijn, zonder dat er overi gens veel regen te verwachten is. De temperaturen zullen tot om streeks 20 graden kunnen oplo pen en de wind zal zwak tot ma tig zijn uit westelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets warmer Over het algemeen veel bewol king maar weinig of geen regen en iets warmer. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen west en zuidwest. juli zon maan op onder op onder 9 4.31 20.59 11.23 10 4.32 20.58 0.06 12.32 11 4.33 20.57 0.17 13.43 12 4.34 20.57 0.30 14.57 13 4.35 20.56 0.45 16.14

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1