De ronde van Frankrijk Mens voor 99fo ingesteld op positie in arbeidsproces TRUI BEURSOVERZICHT STAATSSECRETARIS C. EGAS OVER BEJAARD-ZIJN: Spanjaard Jimenez wint de 16e etappe JAN JANSEN VEROVERT DE GELE Filiaal Tragisch Voorlichting Overgangsfase r~ Voorbereiding op 65ste moet beter Vrijdag 8 juli 1966 DE VRÏTE ZEEtJW Pagina 5 Voetbal 63. v. d. VLEUTEN (N.) 5.00.11 65. ZILVERBERG (Ned.) z.t. 67. DE ROO (Ned.) 5.01.58 68. WOUTERS (Ned.) z.t. 75. GELDERMANS (N.) 5.06.20 87. NIJDAM (Ned.) 5.07.53 88. HAAST (Ned.) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. JAN JANSSEN (N.) 84.13.55 op 27 sec. op 1.48 op 2.42 op 3.15 op 3.36 op 4.44 op 5.30 op 7.28 28 RENNERS KWAMEN TE LAAT BINNEN Voor Jan Janssen is de 16de rit bijzonder glorieus verlopen. De gebrilde Ossendrechter wist zich in de eerste zware Alpen etappe nu alleen vrij goed te handhaven maar hij slaagde er bovendien in de Duitser Kunde de gele trui te ontnemen. Janssen bezette in Briangon de tiende plaats, met slechts 1.05 min. achterstand op zijn grote concurrenten Poulidor en Anque- til, dig.; resp. derde en tweede werden. De twee Franse vedet ten vochten op de Galibier een verbitterend duel uit, dat onbe slist eindigde en daardoor alleen al voordelig was voor Poulidor, die in twee voorgaande etappes kostbare winst had geboekt op Anquetil. Voor de Televizier-ploeg ver liep de 16de etappe minder suc cesvol. Cees Haast, de bestge- plaatste van de ploeg, maakte een vrij ernstige val, waardoor hij zover achterop raakte dat hij zijn tiende plaats in het algemeen klassement verspeelde. Boven dien verloor de formatie van Pel- lenaars twee renners: Leo van Dongen en Huub Harings. Dit tweetal werd met nog 26 andere coureurs, bij wie o.a. Van Looy en de ex-geletruidrager De Pra, wegens het overschrijden van de tijdslimiet uit de strijd genomen. De 16de etappe leverde een gemakkelijke overwinning op voor de Spaanse klimmer Julio Jimenez, die zijn positie in het bergklassement aanmerkelijk verbeterde. Kees Haast die een vrij ern stige val in een tunnel heeft ge maakt, kwam in gezelschap van een grote groep renners met grote achterstand over de eind streep. Het hoofd en de armen van de Nederlander waren zwaar in het verband gewikkeld. Deze zware Alpenrit heeft een groot aantal slachtoffers ge maakt. De wedstrijdcommissa rissen sloten liefst 28 renners uit die te laat de controle gepasseerd waren. Cees Haast, Henk Nij- dam en de Fransman Foucher, die 32 seconden na het sluiten binnen kwamen, mogen vandaag wel starten. Nijdam en Foucher waren namelijk bij Haast ge bleven toen deze in een tunnel een ernstige val maakte. De 28 uitgestotenen zijn: de Fransen Budin, Novales, Millot, Everaert, Dupont, Novak, Lebre- ton, Guimbard, Genet en Le- febvre; de Belgen Stevens, Der- boven, Van den Eynde, Spruyt, Boonen, Van Vlierberghe, Boons, Van Looy, Sorgeloos en Depauw; de Italianen Carlesi, Chiarini, De Pra en Fabbri; de Nederlan ders Van Dongen en Harings, en verder de Zwitser Bingelli en de Brit Denson. De uitslag van de 16de etappe van de ronde van Frankrijk, een rit van Bourg d'Oisans naar Briangon over 147,5 km, luidt: 1. Jimenez (Sp.) 4.41.59 2. Anquetil (Fr.) 4.44.24 3. Poulidor (Fr.) z.t. 4. Huysmans (B.) 4.44.26 5. Van Springel (B.) 4.45.09 6. Galera (Sp.) 4.45.26 7. Planckaert (B.) 4.45.29 8. Pingeon (Fr.) z.t. 9. Aimar (Fr.) z.t. 10. JANSSEN (Ned.) z.t. 11. Van den Bossche (B.) z.t. 12. Gabica (Sp.) 13. Momene (Sp.) 14. Uriona (Sp.) 15. Mugnaini (It.) 16. Bitossi (It.) 17. Schutz (Lux.) 18. Simpson (G.-B.) 19. Monty (B.) 20. Gomez del Moral (Sp.) 4.47.44 23. Kunde (Did) 4.49.15 34. KARSTENS (Ned.) 4.52.31 36. DEN HARTOG (N.) 4.53.46 2. Aimar (Fr.) 3. Mugnaini (It.) 4. Momene (Sp.) 5. Kunde (Did) 6. Poulidor (Fr.) 7. Anquetil (Fr.) 8. Gabica (Sp.) 9. Pingeon (Fr.) 10. Van den Bossche (B.) op 7.32 11. Simpson (G.-B.) op 7.34 12. Jimenez (Sp.) op 8.02 13. Van Springel (B.) op 8.11 14. Delisle (Fr.) op 9.16 15. Rudi Altig (Did) op 9.18 16. Galera (Sp.) op 9.37 17. Uriona (Sp.) op 9.59 18. Gomez del Moral op 11.10 19. Huysmans (B.) op 12.35 20. Monty (B.) op 13.13 38. HAAST (Ned.) op 26.25 50. KARSTENS (Ned.) op 34.43 53. DEN HARTOG (N.) op 35.44 74. DE ROO (Ned.) op 51.07 76. ZILVERBERG (N.) op 52.23 82. WOUTERS (Ned.) op 1.01.49 84. GELDERMANS op 1.04.40 93. NIJDAM (Ned.) op 1.11.44 96. v. d. VLEUTEN op 1.14.23 PUNTENKLASSEMENT 1. Planckaert (B.) 168 pnt. 2. KARSTENS (Ned.) 144 pnt. 3. Ward Seis (B.) 141 pnt. 4. JANSSEN (Ned.) 128 pnt. 5. Reybroeck (B.) 108 pnt. Brazilianen oefenden Titelhouder Brazilië' heeft zijn voorbereiding op het wereld kampioenschap voetbal, dat vol gende week in Engeland begint, woensdagavond in Malmö afge sloten met een wedstrijd tegen de Zweedse kampioen I.F.K. Malmö. De Brazilianen wonnen met 31. Bij de rust stonden zij met 30 voor. Péle (2) en Denil- son scoorden de doelpunten. Zweed Ove Kindsvall bij Feijenoord De Zweed Ove Kindsvall gaat het komende voetbalseizoen bij Feijenoord spelen. Ove Kindsvall was voorhoedespeler in het elf tal van Norrköping. Automobiliste verongelukt Op de rijksweg in de Gro ningse gemeente Noorddijk is ter hoogte van Waterhuizen de 74- jarige in Monaco wonende me vrouw H. E. W. N. P. om het leven gekomen, toen zij bij het wegrijden van de rechterkant van deze weg geen aandacht schonk aan 't tegemoetkomende verkeer en in botsing kwam met een vrachtauto. Het slaehtofefr werd zeer ern stig gewond in een ziekenhuis in Groningen opgenomen, waar zij enkele uren later overieed. AAN GEVOLGEN VAL MET BROMFIETS OVERLEDEN In 't Sofiaziekenhuis te Zwolle is de 17-jarige J. M. Barten uit Rotterdam overleden aan de ge volgen van een ongeval, waarbij hij op 26 juni ernstig werd ge wond. De jongeman die toen op zijn bromfiets terugkeerde van de T.T.-races te Assen, raakte in Meppel de macht over zijn voer tuig kwijt, kwam ten val en sloeg met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal. De pasjeskwestie Er bestaat een ongewoon hef tige controverse tussen Bonn en West-Berlijn over een nieuwe pasjesovereenkomst die West- berlijners in de gelegenheid zou moeten stellen tot bezoeken aan het oostelijke stadsdeel voor dringende familieaangelegenhe den. De Westberlijnse senaat (het stadsbestuur) en burge meester Willy Brandt, tevens voorzitter van de Westberlijnse sociaal-democratische partij, hebben felle kritiek geleverd op de weigering van de Westduitse regering haar goedkeuring te hechten aan een nieuwe ont werpovereenkomst, waarover West-Berlijn en Oost-Duitsland een akkoord hebben bereikt. De Westduitse regeringswoord voerder Von Hase zei woensdag op een persconferentie dat Bonn het grootst mogelijke bezwaar maakt tegen deze kritiek. De re gering kan de overeenkomst niet onderschrijven ten koste vaneen belangrijke politieke stelregel. Bonn had dinsdag West-Berlijn verzocht de onderhandelingen met Oost-Duitsland te hervatten omdat in de nieuwe overeen komst niet de bepaling was op genomen, dat over namen, plaat sen en titels geen overeenstem ming bestond een bepaling die door de Westduitse regering als essentieel wordt beschouwd om een statusverhoging van Oost-Duitsland te verhinderen. De Westberlijnse onderhande laar had genoegen genomen met de toevoeging van een paragraaf waarin verklaard wordt dat de overeenkomst in gebaseerd op het vorige akkoord, waarin ge noemde bepaling wel is opgeno men. West-Berlijn heeft gepro beerd Bonn te overtuigen dat dit voldoende is. „VAKWERK" Foto-„vakwerk" van de Duitser Reinhard Siegel. SATURNUS-RAKET UIT ELKAAR GESPRONGEN De dinsdag gelanceerde Ame rikaanse Saturnus-raket 1-b en voorloper van de raket waarmee men mensen op de maan hoopt te brengen, is uit elkaar gespron gen, aldus heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, Nasa, bekendgemaakt. De Saturnus 1-b had vloeibare waterstof als brandstof en werd gebruikt voor een reeks proeven om te weten te komen of het mo gelijk is deze brandstof bij een toestand van gewichtloosheid zoals die in de ruimte bestaat opnieuw tot ontbranding te bren gen. Funktionarissen van de Nasa hebben meegedeeld, dat de laat ste proef met de raket is geweest het opvoeren van de spanning in de gedeeltelijk gevulde brand stoftank. De spanning werd zó groot dat de raket zoals ver wacht werd, uit elkaar sprong. Dit gebeurde dinsdagmiddag. Men verwacht dat in de loop van de volgende twee weken stukken van de raket in de dampkring terecht komen. 7,EER VAST VOOR INTERNATIONALS De hausse-stemming voor vrij wel alle internationale waarden zit er op het Damrak zeer goed in. Dit blijkt maar al te duidelijk uit de gedane koersen gedurende de niet-officiële ochtendhandel, alsmede die van gistermiddag bij de opening. De stemming van de hoofdfondsen was zeer vast tot ..willig". Philips liep op van 108,50 tot 109,10, tegen woensdag als slotprijs 102,90. Dit betekende voor Philips een koerswinst van bijna zes gulden ofwel 24 punten op de oude omrekeningsbasis. Unilever ging ruim, vijf gulden omhoog tot 96,50 hetgeen een koerswinst betekende van ca. 27 punten op de oude basis. Kon. Olie verbeterde op 147,80 ruim drie gulden. In al deze fondsen bestond goede speculatieve vraag van het publiek. Internationaal ging men in de Nederlandse hoofdfondsen tot dekkingsaan kopen over, die voor een belang rijk deel tot de zeer vaste ten dentie hebben bijgedragen. AKU opende 2% punt hoger op 346% doch zakte later in tot 341 Va. Voor Hoogovens werd 344 (344%) als advieskoers opgege- 5? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is tragisch dat wii geen „filosofie" meer hebben over de mens die als produktief element uit de samenleving wegvalt. De bejaarde lijkt in onze eenzijdig gerichte maatschappij geen functie te hebben. Aan de „wijze oude lieden" uit vroeger tijden bestaat voor 99 pet. ingesteld te zijn op het heb ben van een positie in het arbeidsproces met als gevolg dat de zin van het leven wegvalt als hij 65 is geworden. In deze scheef gegroeide situatie moet verande ring komen. Staatssecretaris C. Egas van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gaf in een gesprek met een van onze verslaggevers de lijnen weer waar langs de aandacht voor het bejaard zijn zich in de toekomst moet ontwikkelen. Hij wees daarbij de volgende punten aan: de bejaarde moet zo lang mogelijk zelfstandig blijven; daarvoor zijn in grote steden dien stencentra nodig die maximaal 1 km van elkaar liggen; bevordering van woning- en flat- bouw speciaal voor bejaarden; die 60 jaar worden; mentaliteitswijziging, in het onder wijs van jongsafaan; appèl op het sociaal gevoel in de wijk; kweken van interessen buiten het produktiviteitsstramien; een verantwoord beleid voor op name in tehuizen bovengeraeentelijk samenspel in agglomeratie; verbetering intermenselijk "contact. Staatssecretaris Egas: „Wij streven naar een doelbewust opnamebeleid dat erop gericht is de bejaarde zolang mo gelijk zelfstandig te laten blijven. Er moeten duidelijke sociale of medische kriteria zijn, voordat wordt overge gaan tot plaats,in,g in een verzorgings tehuis. Daarom dienen er ruime en uitgebreide voorzieningen te komen die de bejaarde in zijn eigen omge ving hulp bieden. Met dit voor ogen stimuleren wij de oprichting van „dienstencentra". De gedachten gaan daarbij uit naar een in bouw van de service aan bejaarden in de hulpverleningscentra. Deze moeten volgens staatssecretaris Egas mede een cultureel aspect be zitten en gescheiden worden van de, als negatief ervaren, sociaal-medische hulp. „Er moet een Sociale Raadsman zijn voor advies en verwijzing, er is een pakket van dienstverlenende acti viteiten nodig (gezinshulp, pedicure etc.) en gelegenheid voor ontspanning. Wanneer de afstand naar een maat schappelijk centrum in de wijk te groot wordt meer dan een kilometer dienen er voor de bejaarden „filiaal- tjes" te komen waarin van dit „pak ket" gebruik kan worden gemaakt. In de wijk zelf ook moet de bejaarde een aanvraag tot opname kunnen in dienen wanneer dit noodzakelijk wordt geacht. Een stedelijk centraal punt (bureau) is wel belangrijk en wen selijk voor een overzichtelijke registra tie en coördinatie" aldus de staatsse cretaris,„maar voldoet niet als eni ge mogelij,kheid voor de bejaarde om zich op te geven. Het totale stelsel van voorzieningen moet in de wijk gestalte krijgen". (T.a.v. het opnamebeleid wordt momenteel op het ministerie in overleg met de federatie van bejaar denorganisaties een ling voorbereid). op het bejaard zijn. Er is nauwer con tact nodig met industrie, onderne mingen, diensten en overheidsinstel lingen. Iedere gemeente zou degenen die 60 jaar worden moeten registre ren en voor deze bevolkingsgroep re gelmatig voorlichtingsbijeenkomsten moeten beleggen. Ook het particulier initiatief heeft hierin een taak. Onze ervaring is dat zelfs 40-jarigen of nog jongeren zich met het probleem van „later" intensief bezighouden." Volgens de staatssecretaris ligt op dit gebied ook een opdracht voor het on derwijs: „Het accent in de opvoeding moet van jongsafaan verlegd worden. Het denken moet veranderen. De in telligentiefactor mag niet overschat worden. In feite wordt onze jeugd toch slechts klaargestoomd voor een plaats in het arbeidsproces? Waarom wordt er niet gelet op de eigen mo gelijkheden van ieder kind, op het aan kweken van interessen, het aangrij pen van mogelijkheden. Wat dat betreft is het onderwijs aan gehandicapten (doven, blinden) ons twintig jaar voor. Nu ontstaan op de scholen rampzalige situaties, omdat kinderen zoals dat heet „niet mee kunnen" terwijl de praktijk leert dat hun totale structuur her. een voldoe ning gevende en waardevolle plaats in de maatschappij kan geven". Een belangrijk aspect in de zorg voor de ouder wordende medemens ziet Egas in de tot nu toe in heti al gemeen verwaarloosde voorlichting: „Er is veel te weinig voorbereiding Een voorbeeld: „Mijn schoonvader had op zijn fokbedrijf in Friesland een eerste arbeider die het op de lagere school niet verder had gebracht dan de derde klas. In zijn werk was hij echter zeer kundig, bezat een fabel achtig geheugen en wist met de meest eenvoudige middelen opmerkelijke re sultaten te bereiken. Het gaat er maar groepsrege- om mens de plaats krijgt die hem past," „Is het niet tragisch", aldus Egas, „dat een mens zijn hele leven voor 99 procent is ingesteld op een arbeids- produktieve plaats en dan op zijn 65e de zin van zijn leven ziet wegvallen? De betekenis van het bestaan ligt niet alleen in de arbeid en de produktie maar ook in het geestelijk mens zijn. Deze voornaamste activiteit houdt na de pensionering niet op. Daarin bestaat geen „rust". Het volwassen zijn is geen vast punt, maar een doorgaand ontwikkelings- en vernieuwingsproces een gedurige aanpassing aan levens situaties. los van bepaalde leeftijds grenzen." Naast de dienstencentra, voorlich ting en mentaliteitsverandering pleit staatssecretaris E,gas ook voor een be ter gedifferentieerd woningbeleid, dat hij in de stedebouwkundige ontwikke ling node mist. De bouw van speciale bejaardenwoningen of -flats met de mogelijkheid van dienstverlening ïeeft te weinig systematische aan lacht en belet een goede doorstro ming. Wanneer in een gemeente het huis vestingsprobleem onoplosbaar wordt, moet er samenspel komen met ande re gemeenten. „Ik voel veel, maar hier bij kom ik op het terrein van mijn eodega Westerhout (Ruimtelijke Or dening), voor een agiglomeratiebestuur. We stoten daarbij echter teiikens het hoofd aan de geliefde gemeentelijke autonomie. We moeten er daarbij wel c^i letten dat wij niet de bejaarden laten verhui zen maar de jongeren. De ouderen moeten in hun omgeving blijven. In de Betuwe is een fraai tehuis neergezet waarheen o.a. Amsterdammers werden overgebracht, omdat de eigen mensen liever in hun dijkwoninkjes bleven zit ten. Maar wie zijn hele leven in een stad heeft gewoond, kniest tcch weg in de polders?" In deze overgangsfase naar nieuwe inzichten en mogelijkheden ziet staats secretaris Egas tenslotte een appel op de vrijwilligers en deskundigen geza menlijk. Zolang de gemiddelde mens niet geleerd heeft zichzelf actief bezig te houden ook na zijn 65e, dient voor lopig veel aandacht geschonken te worden aan de minder creatieve ont spanning als films, kaarten gezellig heidsbijeenkomsten, zorgen voor een t.v.-toestel enz., waardoor de belang stelling voor het wereldgebeuren en voor de mensen onder elkaar niet ver flauwt. En hij besluit: „De bejaarden horen erbij. Wij moeten hun plaats in ons midden verbeteren." ven. Amerika liet aanvankelijk met verkoopopdrachten weder om verstek spaan. Het sterk ver hoogde niveau lokte later enig Amerikaans aanbod uit waar door Philips inzakte tot 107,80 en Kon. Olie tot 146,70. Volgens twee bekende Amerikaanse ef fectenmakelaars liggen de koer sen van de Nederlandse hoofd fondsen te laag, vergeleken bij die van de Amerikaanse aande len, dit heeft woensdag in Wall- street flinke vraag voor de Nederlandse fondsen tot gevolg gehad, waardoor deze stukken zeer vast sloten. KLM schreef woensdag op de Newyorkse beurs een eigen hoofdstuk door ruim acht dollar hoger te sluiten. In hoeverre de inhoud van het gepubliceerde jaarverslag van de KLM hiermede te maken heeft gehad, laat men in Amsterdam in hel midden. De aandelen KLM werden gistermiddag op Beurs plein 5 vanzelfsprekend belang rijk hoger geadviseerd. De han del in de hoofdfondsen was wel iswaar niet aan de wilde kant, doch er ging meer om dan de laatste tijd het geval is geweest. Ook de scheepvaartsector liet zich niet onbetuigd. In deze afde ling lagen Scheepvaart-unies zeer gevraagd in de markt. Ook voor Kon. Boot bestond belangstelling. Van de leidende cultures werd HVA zelfs in een open hoek ver handeld tegen oplopende koer sen. Dit fonds boekte een koers winst van twee punten tot 125%. De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend echter met weinig zaken. Vrijdag 15 juli kan wor den ingeschreven op de reeds aangekondigde 75 min 7 pro cent obligaties in de Nederlandse investeringsbank voor ontwikke lingslanden tegen 9914 procent. BEURSINDICES (1953 100) 5/7 6/7 7/7 414.2 420.5 430.3 277.7 278.1 280.6 115.9 116.1 117.5 146.5 146.8 148.3 145.9 145.5 147.1 299.8 302.4 307.6 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen NABEURSKOERSEN AKU: (343) Hoogovens: (345) Kon. Olie: 143.10—145.80 (146.30) Philips: 106.00 gb—107.20 (107.45) Unilever: 94.20—95.80 (96.05) K.L.M.: (475) Weer een steenfabriek door brand geteisterd In Borne is woensdagavond de steenfabriek H. H. Scholten door brand stilgelegd. Er is grote schade aangericht. Een week ge leden werd in Groenlo de steen fabriek F. O. W., die evenals de steenfabriek H. H. Scholten is aangesloten bij de steenhandel Oost-Nederland in Almelo (12 fabrieken), door brand geteis terd. De brand in Borne werd ont dekt door een stoker van het be drijf. De plaatselijke brandweer kreeg op verzoek steun van de brandweer van Hengelo. Met elf stralen werd het vuur binnen een uur bedwongen. Van de steenoven is het dak ingestort en de aardgas-stookinstallatie ver woest. De 300.000 stenen in de oven worden alle als verloren beschouwd. Enkele bijgebouwen met machinerieën bleven behou den. Gibraltar Een dubele rij van meer dan 100 auto's met verbolgen toeris ten heeft woensdag urenlang staan wachten bij de Spaanse grens met Gibraltar, waar de grenswacht een „kalm-aan-acie" voert. Eens per 20 minuten tot een half uur werd een auto uit Gibraltar doorgelaten, tientallen stonden nog te wachten toen de grenspost werd gesloten, op de gebruikelijke tijd. De moeilijkheden aan de grens, die verband houden met de Spaanse eisen op Gibraltar, zijn in november 1964 begonnen. Vele toeristen hebben ertegen gepro testeerd dat hun vakantie door de Spaanse autoriteiten wordt bedorven.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5