President Bourguiba bezocht Philips Eindhoven „Numerus Clausus" verworpen Hoofdcommissaris Offers wil niei naar Amsterdam Engelse minister liet in de steek Wilson HET WEER WILSON NAAR MOSKOU Linkse oppositie tegen ,.eigenfl regering VRIJDAG 8 JULI 1966 22e Jaargang No. 672&-^^ TWEEDE KAMER Persconferentie Australische premier Vrijwilligers Warschau-pacf voor Vietnam Rondrit Portret de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee &3 Aanhoudend koel PEKINGSE AANVAL VAN VOLKSDAGBLAD Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pftn&ering M] abonnement: TERNEUZEN Dfnectefir-lTooTdreaaetenr! t van de Sand# Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f 2,40: per week 58 ct Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW "tgeefster N. 7. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et: minimum pe> advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel mee) 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre: Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb maandag/dinsdag-numme: tot 10 uur voormiddag. kendgemaakt. Hij heeft een uitno diging daartoe van premier Kosj- gin aanvaard. Premier Wilson zal van 16 tot 18 juli Moskou bezoeken, zo is woens dagavond officieel in Londen be- De Tweede Kamer heeft giste ren het voorstel van minister Diepenhorst om over te gaan tot invoering van een „numerus ciau- sus" voor de medische studie met 80 tegen 49 stemmen ver worpen. Voor aanvaarding spraken zich uit de fracties van -de A.R.P. en van de K.V.P. met uitzondering van de heren Horsmans, Wester terp. Schuyt, Lardinois en Asch- mann (allen K.V.P.). 'De fracties van de P. v. d. A.; V.V.D; C.H.U"; P.S.P.; C.P.N.; S.G.P. en Boerenpartij spraken zich uit tegen aanvaarding van het wetsontwerp. Nadat het wetsonwerp was verworpen, aanvaarde de Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie van mej. Klompé, waarin er bij de minister op wordt aan gedrongen door middel van een spoedwetje beperking van het aantal eerstejaars medische stu denten voor Rotterdam voor het komende academische jaar tot 160 te beperken. Mej. Klompé vroeg de Kamer voor indiening van deze motie een spoedinterpellatie die werd toegestaan en slechts enkele mi-1 Zou de minister-president zijn nuten in beslag nam. minister van onderwijs hier moed Minister Diepenhorst gaf tij- inspreken? dens deze interpellatie te kennen V.l.n.r. de ministers Smallen- de motie op prijs te stellen. I broek, Cals en Diepenhorst. Vernomen werd dat Wilson over het Vietnamese conflict en andere wereldproblemen zal spreken. Engeland en de Sowjet-Unie zijn mede-voorzitters van de conferen tie van Genève over Indo-China van 1954. Volgens Britse rege ringsfunctionarissen bestond het plan voor dit bezoek reeds enige tijd maar is er toe besloten nadat de Amerikaanse luchtaanvallen op de opslagplaatsen bij Hanoi en Haifong waren begonnen. Tot nu toe was Engeland van mening, dat een nieuw vredesini tiatief inzake Vietnam geen zin heeft, omdat Moskou, Hanoi en Peking geen enkel teken hebben gegeven dat zij met besprekingen akkoord gaan. Politieke waarne mers zeiden, dat Wilsons nieuwe poging, al mocht zij falen, toch tot gevolg zal hebben dat de wereld kan zien dat de V.S. en hun bond genoten bereid zijn onvoorwaarde lijke besprekingen te voeren en dat het alleen aan de communisten te wijten is dat de strijd voort duurt. Ook zou de lichte wrevel in de V.S. over Wilsons verklaring dat Engeland zich van de jongste Amerikaanse bombardementen distantieert, worden weggenomen en zou de linkervleugel van de labourpartij, die alle Britse morele steun aan de Amerikaanse mili taire politiek in Vietnam wil op zeggen, het zwijgen worden opge legd. De Utrechtse hoofdcommissa ris van politie, o'e heer H. W. Of fers, voelt er niet voor in aan merking te komen voor de funk- tie van hoofdcommissaris van politie in Amsterdam. Dinsdag heeft de heer Offers daarover een oriënterend gesprek gevoerd op het ministerie van binnen landse zaken. Woensdag heeft hij zijn beslissing kenbaar ge maakt: de heer Offers wil geen kandidaat zijn. Zijn naam werd reeds genoemd als kandidaat voor de Amster damse vakature kort nadat het eervol ontslag van de heer H. J. van der Molen in de Tweede Kamer was aangekondigd. Dit bericht was ook voor de heer Of- fens een volkomen verrassing. Hij nam er pas kennis van nadat hij in het afgelopen weekeinde van vakantie uit Frankrijk was teruggekeerd. De geruchten over een moge lijke benoeming van de heer Of fers in Amsterdam werden in Utrecht vooral in het politie korps met weinig vreugde be groet, aangezien de heer Offers alom wordt geprezen om zijn takt, leiderscapaciteiten en psy- Labourkabinetten hebben nog al eens interne revoltes meege maakt, waarvan de befaamdste wel is geweest toen Aneurin Bevan er de brui aan gaf. Diens voorbeeld is nu gevolgd door Frank Cousins, die in zijn ont slagbrief vernietigende kritiek levert op de wetgeving voor lonen en prijzen, die het kabinet aan het lagerhuis heeft voorge legd. Helemaal een verrassing kan dit voor niemand zijn, want de uiterst linkse Cousins heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij in dit opzicht allerminst eensgezind was met premier Wilson. Maar zijn plaats in het kabinet was de premier veel waard. Niet om de portefeuille van technologie dan wel om het feit dat de invloedrijkste vak bondbestuurder deel uitmaakte van het kabinet. Cousins keert nu terug op zijn oude post, aan de top van de transportarbeidersbond: een post die op zichzelf al van belang is door de grootte van die bond, maar nog belangrijker is gewor den door wat Cousins zelf er van heeft gemaakt. BOETEN Ongetwijfeld zal Cousins in zjja oude funk tie slag leveren tegen al wat de regering beoogt, voor zover het de vakbonden beteugelt. Het regeringsplan is door drei ging met boeten af te dwingen dat eventuele stakingen op een redelijke termijn worden aange kondigd en dat voor het hard tegen hard gaat een afkoe lingsperiode wordt ingesteld, waarin eventueel de zaken nog ondershands kunnen worden ge regeld. Het belang van deze wetgeving is dat Wilson beoogt op deze manier te voorkomen dat de loon- en prijsstruktuur kapot gaat door plotselinge stakingen. KNAK GEKREGEN Dit streven van Wilson heeft al een ernstige knak gekregen door de staking der zeelieden, waarbij een deel van de matiging der looneisen overboord is ge gaan. Het aftreden van Cousins en diens terugkeer in de topleiding van de Britse vakbeweging zal het voor Wilson nog moeilijker maken zijn verlangen door te zetten. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de premier niet veel last heeft van de offi ciële oppositie der conservatie ven, maar des te meer van de onofficiële die de socialistische partij zelf levert op de linker flank. Premier Holt van Australië heeft donderdag op een persconfe rentie in Londen gezegd dat Frank rijk en andere Westeuropese lan den een positievere rol in het verre oosten en zuidoost-Azië die nen te vervullen. Hij drong aan op hun bijstand, als tegenprestatie voor de Amerikaanse en Australi sche hulp in twee wereldoorlogen die in Europa waren begonnen. Holt veroordeelde de Franse vijan digheid ten opzichte van de Ame rikaanse inspanning tot behoud van de vrede in Azië. De Australische eerste-minister, die woensdag in Londen arriveer de na in Washington met president Johnson te hebben gesproken, deelde voorts mee dat zowel de Vereniede Staten als Australië de voor Zuid-Vietnam geldende prin cipes gelijk achten aan die in West-Berlijn. Hij betrok Groot- Brittannië niet in zijn kritiek, al gaf hij wel uiting aan zijn bezorgd heid over het feit dat in Zuid- Vietnam geen Engelse troepen vechten. De bewindsman kon het niet goedkeuren dat premier Wilson zich van de Amerikaanse aanvallen op olie-installaties bij Hanoi en Haifong heeft gedistancieerd. Hij verdedigde deze actie als een op treden tegen militaire doelen. De Britse kritiek was naar zijn me ning gekomen op een ogenblik dat de Verenigde Staten internationa le steun voor hun zaak dringend nodig hadden. chologisch inzicM. De Utrechtse burgemeester gaf daaraan twee weken geleden nog eens uiting, toen hij de Utrechtse politie „de aardigste van het land" noemde. De heer Offers verwierf vooral bekendheid door zijn twee jaar geleden gelanceerde gedachten over het toepassen van meer psychologie bij de politie. Bij een landelijke doormeting van politiekorpsen kwam de Utrecht se politie als beste uit de bus. PERSOONLIJKE MOTIEVEN De heer Offers heeft zijn be slissing donderdagochtend in een korte verklaring tijdens de dage lijkse politieconferentie bekend gemaakt. Hij heeft zijn besluit genomen op grond van over wegingen van persoonlijke en ook van niet-persoonlijke aard, waarbij de persoonlijke motieven het zwaartepunt vormden. Dins dag heeft de heer Offers het oriënterend gesprek gevoerd met een hoofdambtenaar van binnen landse zaken. Zijn besluit is definitief, zo liet hij weten. Hij meent dat het publiek er recht op heeft te weten hoe hij over een eventuele benoeming denkt nu zijn naam in de publiciteit is gekomen. Toen de heer Offers vrijdag avond, op terugweg van vakan tie, in Valkenswaard aankwam, nam hij traditiegetrouw telefo nisch kontakt op met zijn oudste dochter om de behouden terug komst te melden. „Zijn er nog bijzonderheden?", informeerde hij. Zijn dochter vertelde toen over de kranteverhalen, waarin de naam Offers als mogelijke op volger van de heer Van der Mo len werd genoemd. „Dat was eigenlijk een domper op onze vakantie", zei de heer Offers, die op dat moment zelfs nog niet voor de funktie was benaderd. De heer Offers was niet bereid de overwegingen, die hebben geleid tot zijn besluit zich niet voor de funktie in Amsterdam beschikbaar te' stellen, toe te lichten. De persvertegenwoordi gers wensten de heer Offers ge luk met zijn besluit, waardoor hij voor Utrecht behouden blijft. De leden-landen van het War- schau-pact hebben op een bijeen komst in Boekarest besloten vrijwilligers naar Vietnam te zenden indien de regering in Ha noi daar om vraagt. Dit heeft radio-Tasjkent donderdag mee gedeeld. In een Engelstalige uitzending meldde dit radiostation dat de landen van het pact de Sow jet-Unie, Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Polen, Tsjecho-Slowa kije en Oost-Duitsland een verklaring hebben uitgegeven waarin de Amerikaanse agressie in Vietnam wordt veroordeeld. De Eindhovense bevolking had donderdagmorgen nauwelijks ge legenheid belangstelling te ionen voor president Habib Bourguiba van Tunesië, bij het bezoek dat deze aan de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken bracht. De route die de stoet auto's van de vliegbasis naar het Philips-complex en terug volgde, was n.l. zodanig gekozen dat hierbij zoveel mogelijk het be woonde gedeelte van de stad werd vermeden en er dus in hoog tempo kon worden gereden. Alleen bij de ingang van het hoofdkantoor van Philips aan de Pieter Zeemanstraat, waar de Philips-harmonie met vro lijke marsmuziek bet wachten ver aangenaamde, hadden zich enkele honderden nieuwsgierigen verza meld. De Tunesische president was om half tien aan boord van de rege- rings-Friendship op de vliegbasis Eindhoven gearriveerd. In zijn ge zelschap bevond zich onder meer minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken. Per auto reed men naar het hoofdkantoor van Philips, waar de raad van bestuur het presidentiële gezelschap opwachtte. In de com- missarissenkamer gaf ir. Philips een beknopte uiteenzetting over het Philipsbedrijf, zoals dit zich in de loop van 75 jaar vanuit Eind hoven heeft ontwikkeld tot het wereldconcern van nu. De president tekende vervolgens het gastenboek. Hierna onderhiel den de aanwezigen zich enige tijd met elkaar. Met autobussen maakte het ge zelschap daarop een tocht naar het fabriekscomplex. Daar werd een kort bezoek gebracht aan de machinefabriek en aan de pers- glasfabriek. In deze laatste fabriek toonde president Bourguiba zich bijzonder geboeid door de produk- tie van tv-beeldbuizen en -scher men uit een dikke druppel vloei baar glas. In de Ela-studio, waar voor het gezelschap een aantal demonstra ties werd gegeven, ontmoette pre sident Bourguiba met levendige hartelijkheid de Eindhovense kunstschilder Peer van de Molen- graft. Deze was vier weken ge leden naar Tunesië gereisd voor het maken van voorstudies voor het portret van de president. Het thans door de heer Van de Molengraft vervaardigde portret van president Bourguiba werd nu in de Ela-studio aan deze aange boden door ir. Philips. De presi dent aanvaardde het met grote vreugde en dankbaarheid, daarb'j de maker ervan zijn compliment makend. Na beëindiging van de demon straties, waarbij de president onder meer tv-beelden werden getoond van de aanbieding van zijn por tret, maakte de president op eigen verzoek nog kennis met mevrouw Van de Molengraft. Daarna ver trok het gezelschap het was toen tegen twaalf uur weer naar de vliegbasis voor de terug tocht naar Ypenburg. In het begin van de middag is preisdent Bourguiba in Den Haag teruggekeerd en begaf hij zich naar paleis Huis ten Bosch voor het noenmaal. HET STAATSBEZOEK VAN PRESIDENT BOURGUIBA In Huis ten Bosch in Den Haag werd de staatsiefoto gemaakt van het koninklijk paar met hun hoge gast. De aanzittenden aan de lunch waren H.M. de koningin, de presi- den, prins Bernhard en de Tune sische minister van buitenlandse zaken, Habib Bourguiba j'r. (Adv.J Donderdagmiddag heeft het in vrijwel het gehele land zónder onderbreking geregend, zodat in de meeste meteorologische sta tions 's avonds enkele mm's re gen afgetapt kon worden. De temperaturen in ons land liepen in verband met de vele be wolking en regen slechts op tot 15 a 17 graden. Ook in West- en Zuid-Duits- land is het donderdag vrij slecht weer geweest. In Frankrijk was het daarentegen mooi, met ma ximum temperaturen tussen de 20 en 25 graden. Boven onze omgeving zal de aanvoer van koele en onstabiele lucht vandaag voortduren. Naast opklaringen kan daarom ook enige regen of een bui verwacht worden. De wind zal overwegend matig zijn uit noordwestelijke richtingen. De temperaturen kun- Het Pekingse Volksdagblad heeft berichten, dat China Rus sische militaire hulp en goederen voor noord-Vietnam ophoudt, „fantastische leugens" genoemd. Volgens het blad verzint „de revisionistische leidende groep van de Sowjet-Unie" voortdu' rend leugens tegen China ten behoeve van „het Amerikaanse imperialisme". nen vandaag overdag tot ieta hogere waarden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Opklaringen Enkele opklaringen met plaat selijk een bui. Overwegend mati ge, in hoofdzaak noordwestelijk» wind. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren. VRIJDAG 8 JULI Breskens Terneuzen 5.59 7.04 Hansweert 6.33 7.47 Walsoorden 6.42 7 56 ZATkRDAG 11 JULI Gadzand 7.16 7.32 Breskens 7.41 7.57 Terneuzen 8.17 S.34 Hansweert 8.51 9.07 Walsoorden 9.00 9.16 juli zon maan op onder op onder 8 4.30 21.00 23.54 10.14 9 4.31 20.59 11.23 10 4.32 20.58 0.06 12.32 11 4.33 20.57 0*17 13.43

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1