EEN WAS ER SCHULDIG MAAR WIE IS DAT? frankrijk wordt Nederlands gevaarlijkste concurrent in land- en tuinbouw TOESTEMMING HUWELIJK PRINSES MARGRIET Jury kwam er niet meer uit IMPS 472% 3V2°/o VOORZITTER VAN DE Z.L.M. MAAKT ZICH ZORGEN BEURSOVERZICHT POCKETS Unicum in de rechts geschiedenis 5% 4% 3.48% 3.2 4% RIJKSPOSTSPAARBANK Pagina 4 DE vUUTE ZEEUW Woensdag 6 juli 1966 TWEEDE KAMER Levenslang voor longarts Bouwvakstaking in Italië KIND WERD HET BOSCH INGESTUURD.. Boekhandel VAN DE SANDE Holster In de boot De Rijkspostspaarbank biedt u 6 mogelijkheden voor veilig en vertrouwd sparen. Kies de spaarregeling en de rente, die passen bij uw eigen omstandigheden. Bêleggiflgsi*6k6!liBg6n met opzeggingstermijn van 12 maanden Belegglagarekeningen met opzeggingstermijn van 6 maanaen BetóSJringsreKeningen met opzeggingstermijn van 3 maanaen ffrnftrrdng hinnAn de opzeggingstermijn ls altijd mogelijk. gpaatfoewijzefl ingevolge de Algemene Premiespaarregeling Jeagdgpaarrekeningen Gewone spaarrekeningen ends Voor sadere tollehttngen kont ti zïeïi wenden tot leder postkantoor Vu Baerlesiraat 27» Amsterdam» tela (020) 7312 71 Niet dramatiseren Graan Rundvlees (Adv.) De tweede kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorge nomen huwelijk tussen prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven, dat op 10 januari 1967 in Den Haag zal worden voltrokken. Tevens zal de heer Van Vollenhoven na die datum lid zijn ven het koninklijk huis. Hoewel het niet in het voor nemen ligt de aanstaande brui degom een adellijke titel te ver lenen, zullen met het oog op de mogelijkheid van troonopvol ging eventuele kinderen uit het huwelijk prins of prinses van Oranje-Nassau heten. Slechts twee leden van de P.S.P.-fractie, de heren Lank- horst en Burggraaf, vroegen aantekening dat zij tegen het wetsontwerp waren. Hun tegen stem was gebaseerd op princi piële bezwaren tegen de monar chie in het algemeen en de erf opvolging in het bijzonder, zo verklaarde fractieleider de heer Lankhorst. De overige twee leden van deze fractie gaven er de voorkeur aan hun bezwaren tot uiting te brengen door hun afwezigheid tijdens de stemming. DRS. NEDERHORST VERSPRAK ZICH Wensen voor een gelukkige toekomst voor het paar werden achtereenvolgens uitgesproken door de heren Schmelzer (kvp), Toxopeus (wd), freule Wttwaall van Stoetwegen (chu), de heren Van Dis (sgp), Roolvink (ar), Nederhorst (pvda) en de minis ter-president mr. Cals, benevens door de gevolmachtigde minis ters van Suriname en de Neder landse Antillen, de heren Einaar en Lampe. De liberale fractieleider meen de dat het niet juist zou zijn ge weest de mening van het jonge paar, dat het geen adellijke titel voor de heer Van Vollenhoven wenst, in de stukken tot uiting te brengen. De minister-presi dent antwoordde dat de eenheid van de kroon hier niet in het geding is, omdat het niet het staatshoofd zelf betreft. Bovendien, zo zei hij, acht de regering het in dit geval van belang dat het Nederlandse volk van deze persoonlijke gevoelens op de hoogte is. Dr. Einaar merkte op dat de grote aanhankelijkheid die in zijn land bestaat voor het ko ninklijk gezin, op dit moment Naar het inlichtingenbureau „West" verneemt, heeft een rechtbank in Maagdenburg in Oost-Duitsland de longspecia list Kurt Kreismeyer tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. Hij heeft in het laatste oorlogsjaar in het concentratie kamp Neuengamme medische proeven op gevangenen ver richt. Ongeveer een miljoen Ita liaanse bouwvakarbeiders zijn dinsdagochtend een staking be gonnen die drie dagen zal duren. Zij eisen hogere lonen, betere arbeidsvoorwaarden en rege ringsmaatregelen die moeten lei den tot vermindering van het aantal werkloze bouwvakarbei ders, dat op het ogenblik 300.000 bedraagt. De Fiat-fabrieken in Turijn hebben eveneens met een sta king te kampen. De metaalarbeiders hebben daar het werk neergelegd. Ook zij trachten, op deze wijze kracht bij te zetten aan looneisen. tot uiting komt in de wijze waar op prinses Beatrix en prins Claus daar werden ontvangen. Algemene hilariteit ontstond toen de heer Nederhorst zich versprak en prinses Beatrix en de heer Van Vollenhoven samen een gelukkige toekomst toe wenste RUSSISCHE RUIMTEHONDEN Moskou: De Russische ruimte honden Ugoliok (links) en Vete- rok in een vrolijk spelletje nadat een medisch onderzoek had uit gewc~:n dat zij weer. volkomen gezond waren na hun ruimte vaart in Kosmos-10. Zij hadden aanvankelijk geleden aan uit droging, gekrompen spieren en kalkgebrek. Maandag is in een bos bij Ha gen in Rijnland-Westfalen een volkomen uitgeput jongetje ge vonden dat door zijn ouders twee dagen eerder het bos was inge stuurd, omdat zij hem niet mee op vakantie wildien nemen. De ouders, een in Duitsland wonende Griek en een Duitse, brengen nu hun vakantie in de gevangenis door. Zij zijn uit de „Hellas"-express gehaald. (Adv.) (Tan onze Romeinse correspondent) ROME Na een proces dat voor meer dan twee jaar de hele open bare mening van Italië heeft be ziggehouden, en dat daarom na tuurlijk „het proces van de eeuw" wordt genoemd, is onlangs een uit spraak gevolgd, die zonder meer „het vonnis van het jaar" mag he ten. Vier jaar geleden werd een schatrij ke jonge Egyptenaar het schooltype van een vrouwenjager en een playiboy dood aangetroffen in zijn kantoor. Dat was op een maandagmorgen. Het slacht offer was door revolverschoten gedood, waarna zijn knappe gezicht met vitriool letterlijk wa® vernietigd. De Italiaanse politie leverde binnen de kortste keren het zoveelste bewijs van Haar uitzonderlijk© prestaties. De ver denking concentreerde zich op een Egyp tisch echtpaar, dat deels in Lausanne, deels in Rome woonachtig was, dat vol gens uiterst gemakkelijke en hoogst slor dige zedelijke nonnen placht te leven en waarvan de vrouw gedurende enige tijd de maitresse was geweest van de »-«-moerde jongeman. Genoemd echtpaar bleek zaterdagavond geheel onverwacht rijn hotel in Rome te hebben verlaten (het politieonderzoek stelde het tijd stip van de moord op zaterdagmiddag), iad zich naar Napels begeven waar het aad overnacht en tenslotte was het zon dag naar Athene gevlogen. Binnen een week na de moord verzocht de Italiaan se politie aan die van Athene aanhou ding van het stel, dat na een nogal lang durige periode tenslotte aan Italië werd uitgeleverd en in Rome in de gevange nis werd opgesloten. Na geruime tijd begon het proces, dat na vele maanden en ruim 50 zittin gen (110 getuigenplotseling werd afgebroken, omdat de rechtbank tot de ontdekking kwam dat enkele leden van de jury niet aan de wettelijk gestelde eisen voldeden. Tengevolge hiervan werd het gehele proces ongeldig en moest al les volledig opnieuw beginnen. Dat ge beulde in oktober van het vorig jaar en na bijna tachtig zittingen kwam dezer In totaal was de jury 55 uur opgesloten in de raadkamer een unicum in de geschiedenis van de Italiaanse recht spraak. De vraag luidde: heeft zij de moord gepleegd of hij, of ailebei? En er zijn voor ontelbare miljoenen lires over het hele land weddenschappen aangegaan in die 55 uur Het resultaat waartoe de jury kwam en dat derhalve door een nerveuze maar ijzig beheerste president werd voorge lezen, luidde: „Vrijspraak wegens ge brek aan bewijs". dagen het vonnis, waarmee heel Italië zich nu op de bekende hartstochtelijke manier bezighoudt en dat nog tot in lengte van dagen zal worden besproken en bestudeerd. Laten we eerst even samenvattend ver melden dat enkele feiten onweerlegbaar kwamen vast te staan. Het verdachte echtpaar had die bewuste zaterdag avond in Napels een vissers-roeiboot ge huurd om zgn. een „tochtje naar de Golf van Napels te maken". Maar in feite had mevrouw een revolver in zee laten ver dwijnenVoorts bleken er op haar bontmantel enkele kleine vlekken voor te komen, die afkomstig waren yan vitriool. Tenslotte getuigden tientallen mensen inzake een dodelijke vijandschap van de man ten aanzien van het slachtoffer: ge volg van de verhouding tussen deze en zijn echtgenote. De zaak leek (en lijkt nog steeds) vol komen rond. Ondanks de werkelijk meesterlijke verdediging van de beide verdachten (die elkaar intussen ook al dermate haten en verafschuwen, dat ze al die tijd met de rug naar elkaar moch ten zitten in de rechtszaal) eiste het openbaar ministerie tegen haar 24 jaar en tegen hem 22 jaar gevangenisstraf met het motief dat zij de moord had gepleegd en dat hij medeplichtig was. De jury trok zich terug en het hele land geraakte in een spanning, die door elke nieuwe radio- en t.v.-uitzending nog werd aangewakkerd en opgeschroefd. Hij gelastte onmiddellijke invrijheid stelling alsmede teruggave van ai hun bezittingen, waaronder zich (toppunt van ironie) een lege leren revolverholster be vond, eigendom van „hem". Nu heeft de jury inderdaad voor een verschrikkelijke opgave gestaan en haar oordeel is beslist zeker beïnvloed door het afschuwelijke geval van een paar weken geleden toen een ex-carabiniere, die al 21 jaar in de gevangenis had door gebracht (was tot levenslang veroor deeld wegens moord) werd vrijgelaten, omdat het overtuigende bewijs was ge leverd (na al die jaren nota bene) dat hij de moord niet kon hebben gepleegd. We zitten dus nu met de afschuwelij ke twijfel, dat het zoveel besproken echtpaar in vrijheid rondloopt terwijl het absoluut zeker is dat één van hen bei den de moord toging en zeer waarschijn lijk beiden in vereniging en onderling overleg. Maar de rechtbank heeft tot elke prijs willen voorkomen dat er door de schuld van de ander een onschuldige zulk een zware straf zou worden opge legd. En daar zelfs maar het vermoe den dat er een onschuldige wordt ge straft, onverdraaglijk en ontoelaatbaar is moet men deze vrijspraak „wegens ge brek aan bewijs" dus wel als een daad van extreme rechtvaardigheid beschou wen ondanks het feit dat zoals ge zegd een van de twee absoluut zeker schuldig is en zelfs waarschijnlijk alle bei. Men kan zich dus wel voorstellen hoe er nu in Italië, het land van de groot ste juristen, wordt gediscussieerd tot op het hoogste niveau en dat deze „zaak" een blijvende plaats heeft gekregen in de annalen van de Italiaanse rechtspraak Het agrarische produkt waarbij Nederland van zijn E.E.G.-partner Frankrijk de gevaarlijkste concur rentie zal ondervinden, is fruit. Dat is de verwachting van mr. H. E. R. E. A. Frank, Nederlands landbouwattachê te Parijs. Hij sprak maandag in de vergadering van de Zeeuwss landbouwmaat- schapplj te Goes. Frankrijk wil zijn fruitproduktie, die 2.630.000 ton bedraagt, sterk uitbreiden. In 1970 zal ze naar schatting 4.200.000 ton bedragen. Het gaat vooral om appels, perzi ken, peren en tafeldruiven. De appelproduktie zal stijgen van een miljoen ton naar schatting 1.300.000 ton in Ï970. De produktievergroting wordt vooral afgezet in de vorm van ma gere melkpoeder, kaas en gecon denseerde melk. Men vindt daar exportmarkten voor in landen, waarheen Amerika niet wil expor teren. Door de Franse activiteit, zo meende de heer Frank, zal er een grote druk komen op Nederlands buitenlandse markten. Men moet die filet overschatten, niet onder schatten en niet dramatiseren. Ne derland heeft vier troeven in de hand: zijn hoogst moderne land bouw, zijn sterke coöperatieve systeem, zijn veilingstelsel en zijn dynamisch handelsapparaat. Afge- wacht moet worden of het Franse industrie- en handeTsapparaat ziek actief zal ontwikkelen. In de loop van zijn betoog maakte mr. Frank een voor Nederland positief uitval lende vergelijking tussen de Ne derlandse en Franse handelsgeest. De voorzitter van de Zeeuwse landbouwmaatschappij, ir. J. Prins, zei dat de Zeeuwse landbouw zich toch wel zorgen maakt over moge lijke concurrentie van Franse ak kerbouwprodukten. De Franse fruitexport zal dan op 700.000 ton zijn gekomen, waar van 400.000 ton appels. Nederland zal er daarom volgens de heer Frank op bedacht moeten zijn, dat het in deze sector veel concurrentie zal ondervinden. De Franse overheid wil geen ge heel op graan gespecialiseerde landbouw, omdat deze de oorzaak zou worden van produktie-over- schotten en lasten voor de staats kas. Dat slaat vooral op tarwe. Voor voedergranen ziet de over heid nog wel uitbreidingsmogelijk heden, omdat zij naar zelfvoorzie ning streeft. De praktijk, zo zei mr. Frank, is dat de graanproduk- tie bij gelijkblijvend areaal toch is gestegen. Er is nu wel een tendens naar een kleiner tarwe-areaal en een groter voedergraanareaal. De inzaai van tarwe was dit jaar 500.000 ha minder, die van gerst 280.000 ha meer dan vorig jaar. Frankrijk wil verder zijn suiker- produktie min of meer stabliseren. Zijn rundvleesproduktie wil het sterk uitbreiden bij een gestabili seerde melkprodukte, maar een methode om dat laatste klaar te spelen heeft nog niemand uitge vonden. De melkproduktie stijgt er met twee a drie procent per iaar. INTERNATIONALS GOED PRIJSHOUDEND De stemming voor de inter nationale waarden is gisteren na een licht verdeelde opening goed prijshoudend geweest. Hier bij zetten Unilever en Kon. Olie het verhoogde niveau van maan dag verder voort Voor Kon. Olie bestond lokale vraag, terwijl voor Zwitserse rekening deze stukken uit de markt werden ge nomen. Daardoor steeg de prijs van 141,90 tot 142,40 tegen 141,20 als vorige slotprijs. Unilever liep op van 8S,20 tot 88,60 87,50). Philips kon zich verbeteren van 101 tot 101,50 (101,30). AKU had het moeilijker en moest twee punten prijsgeven tot 341 lkVoor Hoogovens werd onveranderd 344 als advieskoers opgegeven. Het Damrak heeft zonder de richtlijnen van Wall- street de koers moeten bepalen, doordat de Newyorkse beurs maandag wegens Independance- öay gesloten bleef. Aanbod voor Amerikaanse rekening viel er in Amsterdam niet te bespeuren. Gezien de stabiliteit ten opzichte van het koersverloop van de hoofdfondsen gedurende de laat ste beursdagen ziet het er naar uit, dat er 'n bodem in de markt is gekomen voor deze fondsen, aldus de beurs. Het scherpe commentaar van Chinese zijde op de Amerikaanse bombardementen in Noord-Viet- nam had geen invloed op het koersverloop in Amsterdam. Toch gaf men er de voorkeur aan een gereserveerde houding aan te nemen. Men wilde liever de houding van Wallstreet af wachten. Na de afbrokkelende koersen van de laatste tijd beginnen de scheepvaartaandelen zich te her stellen. Aandelen Kon. Boot ste gen 3% punt tot 91 Ook de ove rige scheepvaartaandelen lagen goed gedisponeerd in de markt. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend. Ook de B.N.G.- leningen konden de vaste stem ming vrij goed handhaven. In de lokale afdelingen be stond vraag naar Fokker, dit in verband met het belangrijke be richt, dat Engeland het embargo op de levering van Rolls Royce- motoren voor de bouw van Fok- ker-friendships voor Indonesië heeft opgeheven. Aandelen P. van Reeuwijk werden iets hoger geadviseerd op het gunstige eer ste halfjaar. Beursindices (1953 100) 1/7 4/7 5/7 Int. conc. 411.3 412.9 414.2 Industrie 278.4 277.8 277.7 Seheepv. 114.5 115.4 115.9 Bank en verz. 146.3 146.0 145.5 Handel 146.0 145.5 149.9 Algemeen 299.0 299.2 299.3 NABEURSKOERSEN AKU:— (390%) Hoogovens: (343) Kon. Olie: 142 gb—142.20 (141.90) Philips: 101.30 gb—101.70 (101.40) Unilever: 88—88.30 (88.80) K.L.M.: (464)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4