PROVINCIAAL NIEUWS .EXTRA £sso STOP'N TIJGER IN UW TANK I HET PORSELEINEN MASKER Toelating Ie klasse Openbaar Lyceum Terneuzen TWEE SURINAAMSE PRIESTERS SPREKEN IN TERNEUZEN Geld nodig voor bovenmenselijke arbeid in Brazilië TIJGERSHIRT Terneuzen Breskens Hansweert Hoek Hoofdplaat Sluiskil Vlissingen AGENDA Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Middelburg Oost burg Schoondijke 1.25 1.50 2 maten tVoensaag o jun 1965 OK VKlfE ZEEUW Doctoraal examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen in de rechten de heer E. R. T. van Breda Vries man te Terneuzen. Benoeming directeur Post- en Telegraafkantoor Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen is benoemd de heer M. J. M. Mooy, directeur van het P.T.- kantoor te Ermelo. Omhoog gevaren en weer vlot Dinsdagmorgen bij laag water lag de ruim 34.000 metende Li beriaanse tanker „Universe De fender" op enkele honderden meters uit de wal bij de Griete voor anker. Nadat maandagmiddag vergeef se pogingen waren gedaan het schip, dat ter hoogte van Hoede- kenskerke aan de grond was ge lopen, vlot te krijgen, slaagde men er in de nacht van maan dag op dinsdag in het schip weer in diep water te krijgen. Bij de Griete wachtte het op de vloed om de reis naar Ant werpen voort te zetten. Het noodgedwongen opont houd in de „put" van het Ne derlandse schip „Dordrecht" van Van Ommeren dat door het om hoog lopen van de „Universe Defender" niet naar Antwerpen kon opvaren, was daarmee ook ten einde. Jeugdverkeerstuin geopend De jeugdverkeerstuin te Ter neuzen is sinds 1 juli weer iedere woensdag- en zaterdagmiddag geopend van 14 tot 17 uur. Toe gang hebben kinderen van 7 tot 14 jaar. Tegen een geringe en treeprijs kan de jeugd zich daar op' interessante en afwisselende wijze bekwamen in de onmis bare verkeerstechniek. Er zal vooral in de vakantietijd onge twijfeld weer veel belangstel ling voor bestaan. Ballonnetje maakte verre reis Twee jaar geleden werden in Terneuzen ter gelegenheid van 't koninginnefeest ballonnetjes op gelaten. Gisteren ontving Jackie Man- have een briefkaart van Rita Hovik te Frederikstaid (Noorwe gen) met de mededeling dat zijn ballonnetje daar werd gevonden op 20 juni 1966. Het is een verre reis geweest en het heeft lang geduurd voor Jackie dit bericht ontving. Hoewel Rita er niets "Van vermeldt, vermoeiden we, dat 'het ballonnetje toevallig is ge vonden op een plaats waar wei nig verkeer is of in een dun be volkte streek. Het adres van Rita is 'bekend en we zullen trachten meer van de luchtreis te weten te komen. N.S.U. EN Honda-show In de feesttent aan ide Mau- ritsstraat houdt de heer D. P. Mannaert een show van N.S.U- auto's en Honda-bromfietsen en lichte motoren. Zoals te verwach ten was, is er voor deze tentoon stelling vrij goede belangstelling. Procentueel gerekend is het aan tal mensen dat zich niet op een of andere gemotoriseerde wijze voortbeweegt, niet zo heel groot meer. Hetgeen de heer Mannaert te zien geeft, is alleszins de moei te van een bezoek waard. Opval lend veel bekijks trekt de N.S.U. 1000 een -nieuw type dat in zijn klasse aan alle (hoge) eisen vol doet. Een „grote" wagen onder de kleine modellen. Een grote collectie Honda-mo- toren en bromfietsen heeft even eens de belangstelling, zij het dan voornamelijk van de jeugd. Ook daarin vindt men de nieuwste ty pes met -allerlei technische snuf jes die het berijden van een der gelijk voertuig tot een genot maken. Muzikale show ©e muziekverenigingen „Uit het volk voor het volk" uit Bres kens en E.M.M. uit Groede maak ten een muzikale rondgang door de gemeente. Na afloop gaven de beide drumbands, versterkt met „Oranje-Nassau" uit Vlissingen, een drumbandshow. Dit evenement dat in samen werking met de V.V.V te Bres kens tot stand kwam, trok veel belangstelling. Auto in de sloot Op de provinciale weg Groede —Breskens is de automobilist J. van ;t W. uit Nijmegen met zijn personenauto geslipt en in een sloot terecht gekomen. De auto slipte tengevolge van het gladde wegdek. De keien waren door de regen in een spiegel veranderd. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Schoolreizen De leerlingen van de school met de bijhei hebben hun schoolreis jes gehouden. De le tot en met de 3e klas brachten 'n bezoek aan miniatuur-Walcheren, waarna 'n rondrit over Walcheren werd gemaakt. Via Kruiningen—Perk- polder g'ing het naar Terneuzen waar de watertoren werd bezich tigd Tot besluit werd nog een bezoek gebracht aan de nieuwe speeltuin in Sluis. De klassen 4 en 5 maakten via de Oosterscheldebrug een uit stapje naar Rotterdam, waar de Euromast en Blijdorp werden be zocht. Op de terugweg werd ge stopt bij de speeltuin in Bergen op Zoom. De leerlingen van de 6de klas hebben drie onvergetelijke da gen doorgebracht in de jeugdher berg „Klavervelden" te Bergen op Zoom. Noodlottig ongeluk In het kanaal door Zuid-Beve land is maandag verdronken de 15-jarige E. Verberkmoes uit Spui. gemeente Axel. De knaap was opvarende van het binnen schip „Elly" wan de N.V. Trans port Mij te Terneuzen. Het onge luk geschiedde in de buurt van Vlake terwijl de knaap aan het verven was. Het stoffelijk overschot werd door het rijkspoiitievaartuig de RP-10 geborgen en naar Krui ningen overgebracht 8-jarig knaapje verdronken Maandagmiddag om ongeveer half zes werd de Hoekse brand weer gewaarschuwd, omdat er in de eerste Hoekse kreek een kind door onbekende oorzaak met de fiets van -de Molendijk in het wa ter terecht was gekomen. Enige kinderen die aan het vis sen waren, sloegen direct alarm. Toen de brandweer begon te dreggen, waren enkele omstan ders reeds aan het duiken ge weest, echter zonder resultaat. Eerst werd het fietsje van het kind opgedreget en enkele minu ten later werd het jongetje opge haald. Het was de 8-jarige Wim Vinke. Direct werd geprobeerd met mond-op m-ond beademing de levensgeesten op te wekken, miaar het mocht niet meer baten. Dokter Wechgelaar van Sluiskil kon slechts de dood constateren. De verslagenheid in het dorp is groot. Raadsvergadering Tijdens de deze week gehou den raadsvergadering te Hoofd plaat deelde wnd. voorzitter, burgemeester J. Eekhout, mede dat de uitgifteprijs van de grond in het uitbreidingsplan is vast gesteld op 12 per m2. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand aan de heer J. Temmerman. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd wethouder G. Termote. Aan de provinciale stichting voor geestelijke volksgezondheid in Zeeland werd een subsidie van 10 cent per inwoner toege kend. Een commissie bestaande uit de heren E. Steijaert, L. Roets en Th. Haers onderzochten de geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden die alle in orde werden bevonden. Een brief van het schoolbe stuur van de St. Aloysiusschool te Slijkplaat voor de aanschaf van drie oliekachels werd voor advies naar b. en w. verwezen. Voorzitter Eekhout gaf aan het eind van de vergadering een overzicht van de zittingsperiode van de laatste 4 jaar. Uitvoerig belichtte hij de vele zaken die tot stand zijn gekomen en roem de vooral het verzorgingspeil van de gemeente Hoofdplaat. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Haers de aandacht op de nachtverlichting welke op sommige plaatsen wel een en ander te wensen overlaat. In verschillende straten brandt na 11 uur geen lamp meer. In deze tijd van welvaart kon dit zijn goedkeuring niet wegdragen. Wethouder Blaakman zei dat dit al eens in b. en w. is beke ken, maar dat het toen op de financiën van de gemeente is afgestuit. De burgemeester zegde toe dat b. en w. zullen trachten een oplossing te vinden. voorbereide rit kon worden ge klasseerd. Na afloop gaf de heer Van Gef- fen in zaal „Wijffels" een uitvoe rige toelichting aan de hand van dia's en reikte de heer J. Fre- mouw uit Schoondijke de prijzen uit. De netto-opbrengst van deze autorally werd bestemd voor het zeehospitium „Zonneveld" De uitslag luidde: 1. J. Duste, Oostburg, 141 strp.; 2. A. van V/ijck, Terneuzen, 154 str.p.; 3. L. Basting, Zuidzan'de, 163 str.p.; 4. A. Faas, Terneuzen, 199 str.p.; 5. J. 't Gilde, Hoek, 201 str.p.; 6. J. Lambert, Oost burg. 213 str.p.: 7. A. van Tigge- len. Biervliet, 235 str.p.; 8. J. Ris- seeuw, Zuidzande, 276 str.p.; 9. J. Gardeijn, Schoondijke. 282 str.p., en 10. J. van der Linde, Cad- zand, 282 str.p. Zilveren jubileum Donderdag a.s. herdenkt de heer M. J. M. van Nispen, kan toorhouder van het post- en telegraafkantoor alhier, de dag dat hij 25 jaar in dienst is van het staatsbedrijf der P.T.T. Gezworene Bij koninklijk besluit is be noemd tot gezworene van het waterschap Walcheren de heer E. T. Oosterhuis te Vlissingen. WOENSDAG 6 JULI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: PTT HKC I en PZEM—HSV. DONDERDAG 7 JULI Terneuzen: Zuidersportpark, terr. 6 en 7), 7 uur: Icust Spadella en Van Vliet/Van DuistPhilips III. VRIJDAG 8 JULI Terneuzen Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: HKC II Atoomboys en DowRijks waterstaat. De televisie en het parlement K.N.A.C. WIL GENORMALISEERDE GEVARENDRIEHOEK De K.N.A.C. heeft aan de minis ter van verkeer en waterstaat ge vraagd om spoedig de eisen te for muleren, waaraan een gevaren driehoek moet voldoen. Men vraagt dit omdat de Nederlandse automo bilist langzamerhand overgaat tot het aanschaffen van zo'n driehoek waarschijnlijkheid net nieuwe re- glement-Belinfante in werking treedt, buiten de bebouwde kom verplicht in zijn auto moet hebben). Op het ogenblik is er een enor me verscheidenheid van deze drie hoeken op de markt, maar lang niet allemaal zijn ze even deugde lijk, aldus de K.N.A.C. Zo zijn er niet-reflecterende driehoeken op benzinekannen, zitkussentjes met opgenaaide driehoeken, driehoeken op plastic-gereedschapstasjes en zelfs opblaasbare driehoeken, die volgens de automobielclub nauwe lijks als veiligheidsvoorzieningen kunnen worden beschouwd. Om te voorkomen dat automobilisten mis kopen doen heeft de K.N.A.C. om voorschriften voor een genormali seerde driehoek gevraagd. Zelf heeft de K.N.A.C. denkbeelden over sommige van die eisen al op papier gezet. Ze luiden onder meer: een gevarendriehoek moet goed koop zijn, gemakkelijk op te ber gen en snel voor gebruik gereed zijn, stabiel zijn en een reflecterend vermogen hebben, zodanig dat automobilisten hem op 450 meter afstand zien. De zijden moeten 45 centimeter zijn en minstens vijf centimeter breed. BUITENGEWONE PENSIOENEN WELVAARTSVAST Beroep aangenomen Ds. G. J. van Embden, her vormd predikant te Steenderen, heeft het beroep naar de her vormde gemeente te Middelburg aangenomen. Filatelistenbïjeenkomst De postzegelclub „Het Land van Cadzand" had de maande lijkse bijeenkomst in hotel „De Eenhoorn". Als veilingmeester fungeerde deze keer de heer A. de Best uit Amersfoort, die ruim negen jaar voorzitter van de vereniging is geweest. De heer De Best vertelde een en ander over zijn filatelistische ervarin gen die hij buiten de provincie had opgedaan. Autorally Te Schoondijke ging de tweede maoneblussersrit van start, waar voor zich 75 deelnemers hadden laten inschrijven. Al spoedig wer den de deelnemers voor vele moeilijkheden geplaatst en dit was de oorzaak, dat er deze keer veel strafpunten te noteren vie len. Toch leidde dit niet tot rou teafwijking en dit was dan ook de oorzaak 'dat een groot deel wan de deelnemers aan deze goed Bij de voortgezette behandeling in de tweede kamer van het nieu we reglement van orde voor de werkwijze van de tweede kamer is gisteren o.m. aan de orde gekomen het vraagstuk van de voorlichting. In het bijzonder werd daarbij aan dacht geschonken aan de voor lichting over het werken van de kamer via de televisie. Het uitzenden van directe repor tages uit de kamer werd daarbij bekritiseerd. Zowel mej. Klompê (k.v.p.) alsook de heren Van den Bergh (arb.) en Kikkert (c.h.u.) zei den meer te voelen voor het uit zenden van samenvattingen van de kamerdebatten. Mei. Klompê merk te op een directe uitzending van de debatten te saai te vinden en de heer Van den Bergh sprak over een moeilijke zaak De heer Kik kert uitte de vrees, dat 'n volledige uitzending wel eens zou kunnen leiden tot een vertekend beeld bij de kijker. Een betere weg is de samenvat ting, aldus de heer Van den Bergh. Mej. Klompê wees op de wijze, waarop de radionieuwsdienst van het A.N.P. de berichtgeving uit het parlement verzorgt. Zij uitte haar waardering daarvoor en vroeg zich af, of ook niet de televisie met een dergelijke wijze van berichtgeving over de werkzaamheden zou kun nen beginnen, eventueel aangevuld met shots voor een tijdsbestek van ongeveer een half uur tot drie kwartier. Oud-minister Toxopeus (v.v.d.) wees er op, dat de televisie een in dringend medium is en vooral ob jectieve weergave een eerste ver eiste is. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zegde overleg hier over in het presidium van de ka mer toe. Het komt natuurlijk aan de orde, zo benadrukte hij. De Tweede Kamer is dinsdag middag akkoord gegaan met het voorstel om de buitengewone pensioenen (1940-1945 en zeelie den-oorlogsslachtoffers) wel- vaartvast te maken. Deze pen sioenen zullen worden gekoppeld aan de loonindex. Ook de voorstellen om deze pensioenen te verhogen met een tijdelijke toeslag in verband met de loonontwikkeling in het be drijfsleven en met een gedeelte lijke compensatie voor de over deze pensioenen geheven A.O.W- en A.W.W.-premie werden door de,Kamer aangenomen. Aan het debat werd deelgeno men door de afgevaardigden mevr. Van OmmerenAverink (c.p.n.), Slotemaker de Bruine (p.s.p.) en Scheps (arb.), die sprak mede namens de frakties van de c.h.u., a.r.p., v.v.d. en k.v.p. Staatssecretaris Egas (c.r.m.) deelde de Kamer mee, dat zo spoedig mogelijk de reeds aan gekondigde verbeteringen van deze buitengewone pensioenen bij de Kamer aanhangig zullen worden gemaakt. „We werken daaraan zo hard we kunnen", aldus de onderminister. Deze verbeteringen betreffen de ver dere sanering van de buitenge wone pensioenen, een verzach ting van de degressie bij de vast stelling van de pensioengrond slag, het optrekken van het in- validiteitspercentage en de toe kenning van buitengewoon pen sioen voor de weduwen. aanbieding voor iedereen zolang de-voorraad strekt: Ideaal voor sport fiets» strand, vakantie, enz. Tijdelijk bij Esso dealers, dte op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet 0 0 0 Spaanse rechter keek niet op een jaar „José Crespo Ruiz, gij zijt ver oordeeld tot 20.616 jaar en 11 dagen gevangenisstraf en Miguel Fuentes tot 1.051 jaar, 8 maan den en 4 dagen, Pedro Nubiola Eostres tot 732 jaar, 2 maanden en 4 dagen, Adirana Calonge tot 421 jaar Dit zijn straffen die een recht bank in Barcelona heeft uitge sproken tegen verdachten, die erin waren geslaagd denkbeel dige flats voor meer dan 500 miljoen peseta te verkopen. Na gehouden toelatingsexamen ziin met ingang van de cursus 1966-'67 geplaatst in de eerste klasse van het Petrus Hondius- lyceum te Terneuzen: Ca Ne Eh Vernoorte, Ka Eh de Feijter, Es van Hoven, Wa La Mil- lenaar, Va Ja van Rijsbergen, J. K. Bolleman, allen te Axel; Ce Je Me Kobee te Beverwijk; D. J. A. Faas, E. E. v. d. Hauwe, Me Ja Eh van Hoeve en G. Tukker, allen te Biervliet: Ca Ne Zegers te Osse- nisse; Verpoorte te Philippine; J. W. A. M. de Rooy, H. R. T. Ver mast, H. L'. P. BreeDoel, W. G. van Rossum, Wa Ca Wisse, Me Gun- ter, Ae He Neeteson, Eh Aa Kok en Fa Eh Massa, allen te Sas van Gent; H. W. E. M. Snoeck, R P. P. Wullems, A, Haak en Fa Le Ca Schieman, allen te Sluiskil; Ma Ja Aa Verschelling, G. W. J. Krui- mink, Sa Aa Muller, J. de Graaf, Va Me Visser, A. P. de Blécourt, Aa Ca Klerk, Jt We Eh Laarman, Aa Ma Tuik, M. J. Verburg, R1 Oa Hamelink. My Ja Becks, Ma Ja Ma Colman, R1 Ae Wa Leijs, P. S. A. Smolders, F. C. M. Dirkem, G. Ch. Edwards van Muyen, M. J. E. F. Willems, W. P. A. Galle, A. J. J. Bogaart, L. J. F. van den Hemel, J. F. Kolijn, Aa Ma Kouwijzer, Me Le Renaud, Aa Le van Loo, W. J. J. C. Vercouteren, G. de Lange, Ne Se Koster, G. A. J. de Meijer en H. C. Minnaert, Fa Aa de Bakker, Ie Ce Ma IJsebaert, Ge Ge Ja Ma Knegtel, Ma Ha Ja Mevissen, Ma Fa Ea Ra Francken en Eh Ml Ver- straeten, allen te Terneuzen; Le La Scheffelaar te Vilvoorde Konings- !o (B.); Ca Ja Scheele en W. T. M. Piessens. beiden te Vogelwaarde; en J. E. L'. de Deckere te Zaamslag. Zondag komen twee Surinaam se priesters in de r. k. kerk te Terneuzen spreken over hun bo venmenselijke taak in Brazilië. Zij hopen hier ter plaatse even als elders in Nederland financië le steun te vinden, die ze zo drin gend nodig hebben in hun dage lijkse strijd tegen de honger en tegen het gebrek aan medicijnen en kleding in Bahia, een der arm ste gebieden in het noordoosten van het onmetelijke land Brazilië. De twee priesters zijn André Berenos en Rudolf Lim Po uit Suriname. Zij werken sinds 1955 in Brazilië in een bisdom dat an derhalf maal zo groot is als Ne derland en waar slechts zeven priesters zijn voor 220.000 zielen. De standplaatsen van de heren Berenos en Lim Po liggen 150 km van elkaar. Hun geestelijk werk vraagt alles van hen. Ook alle sociale verzorging ligt in hun handen (onderwijs, verple ging, bestrijding van ziekten, enz.). Het ontbreekt hun aan elk vast inkomen. Voor hun eigen levens onderhoud zijn ze aangewezen op hun parochianen, die zelf alles tekort komen. Geholpen door landgenoten in Suriname konden zij idê reis naar Nederland maken om hier steun 91. Het ging alles zo bliksem snel, dat Aram nauwelijks meer kon reageren. Hij zag het dode lijke wapen op zich toe flitsen, boog het hoofd opzij en met een ijl zoevend geluid scheerde de dolk rakelings langs zijn hoofd en bleef trillend in de rugleu ning van de troonzetel steken. Nog hadden de meeste men sen niets gemerkt, doch nu za gen z« tot-hun verbazing de keizer plotseling opspringen als of hij door een adder gebeten werd. Met een ruk trok Aram het wapen uit zijn zetel, draaide zich om en wilde het naar Wang terugslingeren, doch de schurk had zich snel achteruit gedron gen en stond nu midden tussen de toeschouwers, zodat de kans groot was, dat Aram een on schuldige zou raken. Tegelijkertijd klonken luide kreten: „Moord! Men wil de kei zer vermoorden. En Aram zag de krijgers van de wacht op het verschrikte volk indringen. „Terug daar!" donderde hij, terwijl hij het masker afrukte en van zich afwierp. „Men heeft u bedrogen! Grijpt die man daar! en hij wilde op Wang wij zen, doch de generaal had zijn pij afgeworpen en kwam nu dreigend naar de troon toe. „Slaat die man neer!" gilde hij. „Slaat hem neer! Hij is een bedrieger!" Tsjeng, die verschrikt terug gedeinsd was, toen Aram zijn masker afwierp, tastte naar zijn zwaard evenals een paar ande ren en op Wang's bevel storm den nu ook de krijgers met ge velde lans op de troon toe te zoeken, die ze ongetwijfeld zullen vinden. Aan hun Neder landse opvoeding dankten zij de energie om vol te houden on danks alles. Zij doen een beroep op Nederland, opdat zij in staat zullen zijn hun zegenrijke arbeid voort te zetten. SATURNUS-1 GELANCEERD Van de basis Cape Kennedy in Florida is dinsdagmiddag om 15.53 uur (Ned. tijd) de Saturnus-ï-raket gelanceerd, de krachtigste welke ooit door de Verenigde Staten in de ruimte is gezonden. De laatste trap van de 29 ton wegende Saturnus-1 werd op 188 km in een baan gebracht om Het rendement in de ruimte van vloei bare waterstof als brandstof te be palen. De Saturnus-1 heeft een gewicht van 26 ton. Tien minuten na de lancering meldden ruimtevaart- functionarissen dat zij duidelijke televisiebeelden hadden ontvangen, waardoor zij het gedrag van de brandstof konden volgen. Het was de tweede lancering van een Saturnus, de voorloper van de Saturnus-5 waarmee ruimtevaar ders naar de maan moeten worden gebracht. De eerste lancering had plaats op 26 februari. Belastingperikelen voor de „Beatles" De „Beatles" hebben dinsdag de waarschuwing ontvangen dat zij de Philippijnen niet mochten verlaten vóórdat zij inkomsten belasting hebben betaald over de gage van-; hun optreden in Ma nilla. De zangers beweren dat de belasting door de plaatselijke impressario's moet worden be taald. Maandag hadden de „Beatles" een golf van verontwaardiging ontketend toen zij geen gehoor gaven aan een uitnodiging van president Ferdinand Marcos om bij hem het middagmaal te ko men gebruiken. Enkele honderden mensen hadden zich bij het vliegveld verzameld toen de „Beatles" uit Manilla vertrokken. Onder boe geroep en bekegeld met proppen papier baanden de vier lang- harigen zich een weg naar het vliegtuig. De zanggroep vertrok naar Nieuw-Delhi nadat de im pressario's in Manilla zich garant hadden gesteld voor een bedrag van 74.000 pesos (ongeveer 74.000 gulden)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3