Evacuatie van Hanoi in volle gang Soekarno aanvaardt besluiten volkscongres ZU1DVIETNAMESE LEGER- EN VOLKSRAAD GEÏNSTALLEERD RADIO DE KOOK Communisme in Indonesië verboden i Give a man a Lucky HET WEER WOENSDAG 6 JULI 1966 22e Jaargang No. 672#~" Massavlucht China contra Sowjet-Unie Adviesraad Weerbericht Australische premier over Vietnam Hoogwater Zon- en Maanstanden Dr. W. Drees werd tachtig jaar OPSTANDELINGEN IN THAILAND GEDOOD Wflflnrtü *hM»wvA»^;-TERN]EPZ£N uu eelJSUi'-ïToftMreStHeur; i, vss 3c Sandc Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Aoonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; pet maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Saiïde te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubrieg „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adret Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Djakarta: Indonesische jongens met volle belangstelling voor de manschappen van de Siliwangi- divisie. mandart, generaal-majoor Ibra him Adjie, heeft er bij Soekarno op aangedrongen een uitvoerig verslag te geven van de mislukte staatsgreep van oktober van het „De luchtaanvallen op brand stofopslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong zullen de bevoorrading in communistisch Noord-Vietnam verlammen en de militaire capaci teit van de Noordvietnamezen doen instorten". Dit heeft premier Ky van Zuid- Vietnam dinsdag gezegd bij de in stallatie van de nieuwe raad van liet volk en de strijdkrachten. Ky voegde hieraan toe: Ik ben er zeker van dat de communisten spoedig tullen zijn verslagen. Het Russische persbureau Tass meldde dindagavond dat de triassa- evacuatie van Hanoi, de Noord- vietnamese hoofdstad, in volle gang is. De nauwe straten zijn vol men sen die met huisraad geladen op fietsen en handkarren de stad ver laten. Volgens de correspondent van Tass was de evacuatie in feite reeds in april van net vorige jaar begonnen, toen men vreesde voor Amerikaanse luchtaanvallen op de stad. Reeds toen was een begin gemaakt met de evacuatie van scholen en andere onderwijsinstel lingen naar het oerwoud en waren al veel kinderen van hun ouders gescheiden. China gaf dinsdag de Russen de schuld van de jongste Amerikaan se luchtaanvallen. In een hoofd artikel zegt het Pekingse Volks dagblad: De huidige luchtaanvallen van de Amerikaanse imperialisten op Hanoi en Haipnong zijn het pro- dukt van een politieke transactie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie die hand in hand gaan. Waarnemers merken op dat elke Amerikaanse verhoging van de militaire inspanning in Vietnam steeds wordt gevolgd door scherpe Chinese aanvallen op de Sowjet- Unie. Het blad spreekt van een ver raderlijke samenspanning tussen de Verenigde Staten en Rusland om hun misdadige doel, het afdwingen van vredesbesprekingen door bom bardementen, te bereiken. In de Golf van Tonkin hebben Amerikaanse vliegtuigen dinsdag strijd geleverd met twee geheim zinnige snelle schepen. Een Ame rikaanse skyhawk werd neerge schoten. In de ochtendschemering had men niet kunnen vaststellen of de schepen waren geraakt. De 80 leden tellende Zuidviet- namese leger- en volksraad is gis- (Adv.) PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Het K.N "4.1. deelt mede: In geheel West-Europa kwa men dinsdag op korte afstand van elkaar buiengebieden en op klaringszones voor. In ons land overheersten de opklaringen, maar plaatselijk zijn ook enkele buien gevallen. De temperaturen kwamen in Nederland niet veel hoger dan 18 tot 22 graden. In West-Duitsland en het grootste deel van Frankrijk werd het al niet veel warmer. In Oost-Duits- land wees de thermometer op vele plaatsen ongeveer 26 graden aan. In het Alpengebied werd hier en daar 29 a 30 graden be reikt. Inmiddels breidde een storing, die dinsdagmiddag boven zuid- oost-Engeland werd aangetrof fen. «ach vie de Noordzee in de richting van ons land uit. In ver band hiermede wordt vandaag in onze streken een veranderlijke bewolking verwacht met plaat selijk enkele buien. De wind zal na het voorbijtrekken van de storing overwegend zwak noord westelijk worden. De middagtemperaturen zullen vandaag ongeveer dezelfde zijn als dinsdag of iets lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend zwakke, in hoofdzaak noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als dinsdag of iets lagere. teren officieel geïnstalleerd in tegenwoordigheid van het staats hoofd Ngoeyen Van Thieu en pre mier Cao Ky. Het orgaan zal de premier van advies dienen op economisch, cul tureel, sociaal en binnenlands poli tiek gebied. In de raad zijn alle etnische en religieuze minderheden vertegen woordigd met uitzondering van het verbond van het verenigde boeddhisme. In Saigon zijn maandag 283 boeddhistische mannelijke -en vrouwelijke bonzen en gelovigen vrijgelaten, die de afgelopen we ken waren gearresteerd. De premier van Australië, Ha- rolt Holt, heeft dinsdag gezegd dat een wereldoorlog onvermijdelijk zou worden, wanneer de V.S. ach uit Zuid-Vietnam zouden terug trekken. Hij zei dit op een lunch in New York. De oorlog in Vietnam moet niet worden gezien als een plaatselijke burgeroorlog, maar als streven naar machtsuitbreiding van het Chinese communisme, waarbij de veiligheid van het ge hele gebied van de Stille Zuidzee op het spel staat. De gedachte dat vrede, veiligheid en vrijheid in Zuid-Vietnam zouden worden ge vestigd, wanneer de V.S. al hun strijdkrachten zouden terugtrek ken en in feite zuidoost-Azië zou den verlaten, is op zijn zachtst ge zegd naief en niet realistisch en op zijn sterkst gevaarlijke propagan da. Wanneer de V.S. zich zouden terugtrekken, zou eenzelfde soort conflict als in Zuid-Vietnam zich in de buurlanden van dat land voordoen. Binnen korte tijd zou de strijd zich naar Thailand verplaat sen. Wanneer Thailand zou worden opgegeven, staat Maleisië als vol gende slachtoffer op de lijst. Birma zou worden bedreigd en Indonesië zou snel in de machts- en invloeds sfeer van Peking worden getrok ken .In die situatie zou niet Austra lië direct worden bedreigd maar kan een wereldoorlog letterlijk on vermijdelijk worden. Holt verweet de pers een „on volledig en misleidend" beeld van de oorlog in Vietnam te geven. WOENSDAG 6 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 7 JULI Breskens 4.45 4.57 Terneuzen 5.21 5.33 Hansweert 5.55 6.07 Walsoorden 6.01 6.16 zon maan op onder op onder juli 6 4.28 21.01 23.28 7.51 7 4.29 21.00 23.42 9.03 TAdv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Van de 14 inzittenden van een militair transportvliegtuig dat maandag in Bolivia is veronge lukt, blijken negen dat ongeluk te hebben overleefd. Drie van hen zijn ernstig gewond. Vijf intzit- tenden vonden de dood. Het wrak werd bij de Rio Orton aangetrof fen. De minister van staat, dr. W. Drees, is dinsdag tachtig jaar ge worden. Ter gelegenheid van deze verjaardag heeft het partij bestuur van de partij van de ar beid een felicitatie gepubliceerd, waarin dr Drees, die buitenge woon lid is van het partijbestuur, van harte wordt gelukgewenst en „nog vele jaren in goede ge zondheid" wordt toegewenst. In de felicitatie wordt gesteld, dat de Nederlandse democratisch- soc-ialistische beweging in dr. W. Drees sinds lange jaren heeft mogen beschikken over de grote gaven van deze uitzonderlijke po liticus, democraat en socialist. „De partij van de arbeid hoopt, dat zij zich nog lang zal mogen verheugen in zijn toegewijde vriendschap en zal mogen profi teren van zijn werkkracht en zijn ervaring", aldus de felicitatie. Dr. W. Drees, van 1945 tot 1948 minister en van 1948 tot 1958 mi nister-president, vierde zijn ver jaardag niet thuis. Hij had er de voorkeur aan gegeven deze dag elders in alle rust door te bren gen. OOK GELUKWENS VAN TWEEDE KAMER Kamer-voorzitter m. F. J. F. M. van Thiel heeft namens de kamer een gelukwens gezonden aan dr. W. Drees. Dc tekst van net telegram luidt als volgt: „Op deze voor u zo ge denkwaardige dag komt ons rog eens met nadruk voor de geest uw langdurige, zo belangrijke en zo vruchtdragende werkzaamhe den :n onze kamer in drie fasen van uw leven als stenograaf, als lid er. als minister. Daarom te meer bieden wij u en uw vrouw uit onze kamer oprecht onze har telijke gelukwensen aan." President Soekarno heeft de besluiten "an het volkscongres aanvaard, ook de afschaffing van zijn titel „president voor het leven", zo is van welingelichte zijde in Djakarta medegedeeld. Soekarno heeft ermee inge stemd dat er in juli 1968 alge mene verkiezingen worden ge houden. Voordien hoopt men de economie te kunnen stabiliseren. Het volkscongres zou voorts hebben geëist dat er vóór 17 augustus a.s. een nieuw kabinet onder Soeharto wordt gevormd; dat de president het akkoord van Bangkok, een eind makend aan de confrontatiepolitiek jegens Maleisië, aanvaardt; dat Indo nesië weer lid wordt van de Ver enigde Naties, het internationale monetaire fonds en alle verdere internationale organen waaruit het zich ruim een jaar geleden terugtrok. Soekarno zou alleen hebben verzocht zijn titel „grote leider van de revolutie" te mogen hou- dc - tot de verkiezing van een nieuw volkscongres. VERKEERSWEG OP SUMATRA Het volkscongres heeft Soe karno verzocht verslag uit te brengen over de staatsgreep van vorig jaar en over de economi sche ontwikkeling van het land. Het houden van verkiezingen is tot 1968 uitgesteld in verband met de hoge kosten die daaraan zijn verbonden. Uit congreskringen wordt ver nomen, dat het plan om een ver keersweg aan te leggen van noord- naar zuid-Sumatra door gaat, in tegenstelling tot eerdere berichten. Niet-Sumatranen heb ben in het volkscongres voorge steld het plan te laten varen met het oog op de kosten. Het wordt een weg van 2400 km lengte. Su matra verdient 70 procent van Indonesië's deviezen. Het congres wil een aktieve, onafhankelijke en niet-interven- tionistische buitenlandse pfolitiek. Alle buitenlandse scholen zijn verboden. Op alle scholen moet volgens het congres godsdienst onderwijs worden gegeven. Er moet volledige vrijheid van gods dienst zijn. Buitenlandse kredie ten dienen slechts te worden aanvaard, nadat de mogelijkheid van terugbetaling behoorlijk is onderzocht. SOEKARNO'S LEERSTELLINGEN WORDEN HERZIEN Het volkscongres heeft dins dag een verbod uitgevaardigd tegen communisme, marxisme en leninisme in Indonesië. Het congres besloot voorts een bijzondere commissie te benoe men die president Soekarno's politieke leerstellingen zal her zien. Zij zal zich tevens bezig houden met „manipol", de poli tieke koers van het land. In 1961 legde Soekarno de po litieke richtlijn voor Indonesië vast, toen hij verklaarde dat het een socialistische, anti-imperia listische, anti-kolonialistische staat zou zijn, welke steun zou verlenen aan naar onafhanke lijkheid strevende landen. Met betrekking tot de buiten landse politiek gaf het congres te kennen dat Indonesië zal streven naar vriendschappelijke betrekkingen, in het bijzonder met zijn buurlanden. Waarnemers brengen deze op merking in verband met Malei sië. ■Naar de mening van de con gresleden dienen Aziatische vraagstukken door de Aziaten te worden opgelost. Het bestaan van buitenlandse militaire bases in Zuidoost-Azië wordt van de hand gewezen en men acht een onmiddellijke oplossing van de oorlog in Vietnam dringend nood zakelijk. De buitenlandse inmen ging betreurt het congres ten zeerste. Het congres besloot de op de as Djakarta-Peking gerichte po litiek te beëindigen. SILIWANGI-DIVISIE WEER IN DJAKARTA Zes bataljons, ongeveer 6.000 man, van de Siliwangi-divisie, hebben maandag stellingen be trokken in Djakarta. Hun com- vorig jaar en zijn bloedige na sleep. De elitetroepen zijn in de loop van zondagavond uit Bandoeng gekomen in verband met berich ten over communistische agitatie in de hoofdstad. Generaal Adjie heeft het volkscongres geadvi seerd nog geen vice-president te kiezen, die de plaats zou moeten innemen van Hatta. Zoals bekend nam deze negen jaar geleden ontslag uit deze funktie omdat hij zien niet langer kon vereni gen met de politiek van Soekar no. De generaal zegt in een ver- dan een gekozen congres zal zijn klaring dat men met de verkie zing van een nieuwe vice-presi dent beter kan wachten tot na de algemene verkiezingen omdat er in plaats van een door de presi dent samengesteld. In zijn verklaring stelt gene raal Adjie voor generaal Soehar to te belasten met de psycholo gische voorbereiding van het volk op de verkiezingen. Als Soekarno niet in staat zou zijn zijn funkties waar te nemen, moest Soeharto tot waarnemend president worden benoemd. Adjie drong aan op de vorming op kor te termijn van een nieuw kabi net, dat de lasten van het lijden de volk zou moeten verlichten door eindelijk de economische moeilijkheden tot oplossing te brengen. Soeharto zou kabinets formateur moeten worden. DE BETOGINGEN IN DJAKARTA Nader wordt gemeld dat de Indonesische studenten bij hun betogingen onorthodoxe metho des hebben gebruikt om hun af keer te uiten over de huidige po litiek. Eén daarvan is het binnendrin gen van bioscopen, waar de voorstelling halverwege wordt onderbroken om aan het publiek te zeggen dat er een nieuw ka binet moet worden gevormd, dat allereerst het lijden van het volk moet verlichten. De studenten zeggen erbij dat ze genoeg heb ben van het bewind dat Soekar no 21 jaar lang als staatshoofd 'heeft gevoerd en vragen het volk hen te helpen bij hun streven hem alle titels te ontnemen be halve die van president. Na een kwartier gaan de stulenten weg en wordt de filmvoorstelling hervat. VOORLICHTINGSBUREAU Een recente opname van dr. Willem Drees. In Djakarta hebben zij een voorlichtingsbureau voor de ge wone man geopend. In kerken en moskeeën geven de studenten lezingen. Zij bereiden het volk voor op de gevolgen van een mogelijke verslechtering van de politieke toestand. Ook wordt weer geklad op muren en wor den pamfletten op auto's geplakt, waarop onder meer staat dat ...nasakom" heeft geleid tot on derlinge gevechten, ellende en omhoogschietende prijzen. SCHIMPSCHEUTEN OP SOEKARNO In een „allegorische optocht" door tienduizenden studenten werd de draak gestoken met Soekarno en zijn linkse denk beelden. Een scène was een schimpscheut op lege toespraken met holle woorden, opgevoerd door studenten in witte unifor men, de borst met schitterende decoraties getooid. Omstanders nepen hierbij; „We hebben genoeg van toespra ken". Een andere vrachtwagen beeldde het lijden van het volk uit met bedelaars in lompen en hongerlijders met lege rijstkan- netjes. Op spandoeken was onder meer te lezen: „De machtsover dracht aan generaal Soeharto in maart volgde op het falen van Soekarno's theorieën". Bij een zuiveringsaktie in het zuiden van Thailand zijn de af gelopen dagen 18 communisti sche opstandelingen gedood en 140 gevangen genomen. Militai ren en politiemannen vochten zich een weg naar de schuil plaatsen van de communisten in het oerwoud tussen het district Hoey en de provinciehoofdstad Trang. De aktie duurde dinsdag voort.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1