Dinsdag wordt het volkscongres gesloten Prinselijk paar in Suriname aangekomen ALG0GHINspec/aa/ Uitzichtloze oorlog in Vietnam doorregen varkenslapjes* neem ze nu! U) Macht van Soekarno voorlopig onaangetast Politieke partijen in Argentinië ontbonden Premier Pengel Maandag 4/dinsdag 5 juli 1966 22e Jaargang - No. 6 DIIDACRAARI AA ten van Diakarta ordelijk gede- naar Djakarta Geen drastische resultaten Demonstratie contra Soekarno Kleren en rijst Communisten vielen moskeeën aan neem ook eens ontbiitsnek on de boterham Bergbeklimmers verongelukt Vliegtuigongeluk in Nieuw-Zeeland tegen: haaruitval-roos-kaa)heid Vlammenzee Roerige boeddhisten waren al Rijtoer door Paramaribo Ontstellend druk Gil in blik Pfankering bU abonnement: TERNEUZEN Direetetir-Hoofctrec! acteur: I. van 'êe Sand® Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZE inde te Terne tTitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. ÏIDST^ MAAR lingen van middelbare scholen, VKMhSiV ivvK verenigd in het actiefront „Kappi" hebben zaterdag in de hoofdstra- DUnb£nUMilL!jy monstreerd voor de vorming van een nieuw kabinet onder leiding ■■IBfeSlPli F5Si van generaa' Soeharto, verbod van IN RfailJÜJtü" bet communisme en het ontnemen u van de titels president-voor-het- leven en grote leider der revolutie aan Soekarno. Het raadgevende volkscongres zette in Djakarta zijn beraadsla gingen in besloten zittingen voort, maar men had vernomen dat de leden hadden besloten Soekarno zijn titels niet te ontnemen. De studenten organiseerden daarom daarom uit protest een betoging, waarvoor toestemming werd ge geven op voorwaarde dat zij orde lijk zou verlopen. Politieke waarnemers in Djakar ta zijn van mening, dat president Soekarno nog geruime tijd staats hoofd en premier van Indonesië zal blijven. Men voorspelde dat het voorlopige raadgevende volkscon gres, het hoogste wetgevende or gaan, er niet in zal slagen de macht van Soekarno te beknotten, dit ondanks de steeds krachtiger geformuleerde eisen van de actie fronten. Dinsdag wordt de vierde zitting van het volkscongres besloten. Op die dag zullen de resoluties ter uit voering aan de president worden voorgelegd. Maar nu is het al dui delijk, dat de congresleden ruim 500 geen formule hebben kun nen vinden, waardoor Soekarno zou worden beroofd van zijn titels „grote leider van de revolutie" en „president voor het leven". Mars Het leger zou erop hebben aan gedrongen met een besluit op dit punt te wachten tot zich een gun stiger tijdstip voordoet'. Men is bang vcor een burger oorlog in midden- en oost-.Tava als men „Boeng Karno" ronduit zou verzoeken zijn ontslag in te dienen. Er gaan zelfs geruchten, dat zijn aanhangers een „mars 00 Djakarta" zullen beginnen als bet congres hem van al zijn macht zou beroven. De krachtmeting over het lot van de president zat zich op Java, waar driekwart van de Indonesi sche bevolking woont, concentre ren. De tegen Soekarno gerichte groeperingen in West-Java, die zich in militante „actiefronten" hebben georganiseerd, vinden een afdoend tegenwicht in de millce- nen aanhangers van de president in midden- en oost-Java. In buiten landse diplomatieke kringen in Djakarta acht men hef gevaar van een botsing tussen beide partijen verre van denkbeeldig. Voorlopig zou dit gevaar echter zijn afge wend door de aarzelende houding van het volkscongres. Men is van mening dat' veel af hangt van Soekarno's gedrag in de nabije toekomst. Als de president bereid is de realiteit te aanvaar den, ziet men geen moeilijkheden voor hem in het verschiet. Maar als hij zich blijft verzetten tegen de eisen van brede lagen van de volksgemeenschap, zoals hij in het verleden heeft gedaan, wacht hem ongetwijfeld een hoop ellende. Intussen heeft congresvoorzitfer generaal Nasoetion al laten weten, dat het resultaat van de vierde zit ting van het volkscongres niet aan de verwachtingen van het volk zal beantwoorden. Men moest dan ook maar geen drastische resultaten verwachten. Nasoetion die sprak tot een dele gatie van de Westjavaanse afde ling van „Kappi", het actiefront van de middelbare-schoolleerlin- gen, zei dat „Kappi" en „Kami" het actiefront van de studenten niet hun toevlucht tot demonstra ties moesten nemen om van hun teleurstelling blijk te geven. ■c Verscheidene tienduizenden stu denten van het anti-commumsti- sche ictiefroDt „Kami" en leer- De grootste politieke partij in Argentinië, de radicale volkspartij van de afgezette Illia, heeft mee gedeeld dat zij zich niet zal ontbin den, zoals het nieuwe regiem van generaal Ongania eist. De partij zegt dat het nieuwe bewind niet op een meerderheid bij de strijd krachten steunt. Slechts één land Bolivia heeft tot dusver de nieuwe regering erkend. Een groep peronistische politici heeft een beroep op president On gania gedaan de verbannen ex-dic tator Juan Peron uit Madrid naar Argentinië terug te laten keren. Naast „volledige waarborgen voor de terugkeer van generaal Peron" vragen zij „een algehele amnestie voor alle politici en vakbondslei ders die vóór de militaire staats greep gevangen zijn gezet". Inmiddels zijn 30 leden van de Argentijnse communistische partij die vorige week na de coup waren aangehouden, vrijgelaten. De kan toren van alle politieke partijen zijn zaterdag door de politie geloten. Daarbij deden zich geen incidenten voor. President Ongania had zaterdag ochtend een decreet ondertekend, waarin ontbinding van alle poli tieke partijen werd gelast, daar mee zijn besluit van 28 juni kracht van wet verlenend. De stoet, voorafgegaan en ge volgd door vrachtauto's, ging on der meer langs het paleis van pre sident Soekarno. Op de vracht auto's stonden levensgrote portret ten van de „helden van de revolu tie", de zeven generaals die tijdens de mislukte coup van oktober werden vermoord. Ongeveer 20.000 studenten en leerlingen van middelbare scholen uit de hoofdstad, Bogor en Ban doeng namen aan de betoging deel. Zij deelden onder de bevolking pamfletten uit waarin hun eisen waren vervat. De betogers riepen leuzen als: „Wij willen kleren en rijst" en „verlaag de prijzen". Het verkeer was urenlang ontwricht. Communisten en sympathisan ten hebben in de Westjavaanse stad Bandoeng een moskee aange vallen en mohammedanen mishan deld die daar in gebed waren, zo meldde het persbureau Antara zondag. De plaatselijke mohamme daanse jeugdorganisatie heeft de autoriteiten om bescherming tegen aanvallen gevraagd. Uit Djogjakarta in midden-Java is zaterdag gemeld dat 300 com munisten daar een moskee be stormden, waarbij zes mensen ern stig werden gewond. (Adv.) Gewoon gebakken of gepaneerd. Heertijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar: Drie Italiaanse bergbeklim mers zijn zondag verongelukt tijdens de beklimming van de noordoostelijke kant van de Mont Blanc. De drie mannen, twee van 25 en een 26 jaar oud, waren uit Turijn afkomstig. Ook twee Oostenrijkse berg beklimmers zijn om het leven gekomen en twee Zwitsers ern stig gewond als gevolg van een lawine in de Italiaanse Alpen. Zij werden door de lawine ver rast toen zij de Gran Pilastro aan het bestijgen waren. Een DC-8 straalvliegtuig van een Nieuwzeelandse luchtvaartmaat schappij is vanmorgen verongelukt toen het van hét vliegveld van Auckland opsteeg. Het vliegtuig had alleen de bemanning, vijf per sonen, aan boord. Twee van hen zijn omgekomen. De overigen lie pen zware brandwonden op. Schiphol: Prinses Beatrix en prins Claus wuiven naar de „wegbrengers" bij hun vertrek van Schiphol zaterdag voor hun reis naar de West. (Adv.) WEEP DEMONSTRATIES Amsterdam: Ook vrijdagavond is er weer gedemonstreerd. Een grote groep jongeren hielden een anti-Amerikaanse sitdown- demonstratie. Zij werden door de politie ingesloten en in auto's af gevoerd. Er zouden ruim 60 ar restanten zijn. Hier een groep op het Rokin nabij de Dam in Am sterdam. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft af keurend gesproken over het Ame rikaanse bombardement van olie installaties dicht bij de Noordviet- namese steden Hanoi en Haiphong. De eerste stap naar vrede is vol gens hem nog altijd een staken van de aanvallen op het noorden. In dezelfde geest heeft ook premier Wilson zich uitgelaten, waar schijnlijk minder omdat hij de weg naar vrede zo ziet versperd, maar meer uit vrees dat deze opvoering van geweld kan leiden tot uitbrei ding van het conflict. Ongelijk hebben heide heren uiteraard niet, maar de Verenigde Staten van hun kant bekeken evenmin. Johnson heeft het een tijd ge probeerd met staken van de bom- bardementsvluchten naar het noorden, In die tijd is door velen geprobeerd een gesprek op gang te krijgen, maar Hanoi gaf geen enkel gunstig antwoord. Het sta ken van de bombardementsvluch- ten is dus kennelijk geen patent geneesmiddel om uit de misère te raken. Het kan wel moeilijkheden veroorzaken met de Noordvietna- mese transporten om de Vietcong en eigen troepen in het zuiden te bevoorraden. Derhalve is de vlam menzee bij de twee steden een goede methode om de eigen ver liezen niet groter te laten worden dan nodig is. Bovendien zullen de Verenigde Staten op deze manier hebben gepoogd het moreel der Zuidvietnamezen wat te verster ken. Berichten over successen zijn altijd welkom nu in Zuid-Vietnam de interne toestand zo beroerd is. En beroerd is die nog steeds, al heeft premier Kv onverwacht kans gezien de onrust in de noordelijke provincies te bedaren en al is de hongerstakende monnink Tri Quang feitelijk in arrest genomen met gedwongen voeding. De roeri ge boeddhisten numeriek mis schien een minderheid, maar toch belangrijk doordat zij actief zijn en de anderen lauw reageren in de geest van „we zuilen het alle maal wel zien als het zover is" die roerige boeddhisten hebben hun streven zeker niet vergeten en zo gauw ze kans zien, zullen ze hun appeltjes met Ky zeker weer gaan schillen. Beter was het inderdaad als het strijdgewoel minder werd in plaats van meer. En beter was het ook als een eensgezind Zuid-Vietnam in politieke rust zijn energie niet verspilde aan onderlinge strijd. Zo wel de bombardementen als de methoden van Ky zijn eigenlijk fout. Maar zoals zo vaak in Viet nam zijn de foutieve maatregelen tevens de enige mogelijke, bij ge brek aan contact om de strijd pra tend te beëindigen. Zodat de oor log zelf niet alleen uitzichtloos is, maar noe steeds uitzichtlozer wordt. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zaterdagavond in Suriname aangekomen voor een bezoek van twee weken. Op net vliegveld Zan derij bij Paramaribo werden zij verwelkomd door gouverneur De Vries en premier Pengel. „Ik vind het geweldig om hier weer terug te zijn", zo zei de prin ses tot premier Pengel en haar stralende gezicht onderstreepte deze uitspraak op ondubbelzinnige wijze. Prins Claus keek een beetje verlegen, toen de premier hem met een Surinaamse brasa (omhelzing) begroette. De heer Pengel die dit zag, merkte op: „Het zal allemaal wel een beetje vreemd voor u zijn De prins begon te lachen en zei: „O nee, mijn vrouw heeft mij al zoveel verteld van uw land en volk". Een vijfjarig meisje bood de prinses 'n handboeketje faja lobi's aan. „Dank je wel hoor", zei de prinses, „heb je lang staan wach ten?" „Ja", zuchtte het meisie, er spontaan aan toevoegend: „en ik heb vreselijke dorst". „Ga dan nu gauw maar wat drinken",, zei de prinses lachend. ^es«see!!d Bij de begroeting van het prinse- lijk paar aan de vliePtuigtran maakte premier Pengel zich kwaad over het lawaai van de grondgene- rator van het vliegtuig. „Kan dat ding niet even stormen, we kun nen elkaar niet verstaan", rien bij tegen een der werklieden. Ver schrikt rende de man weg om even later terug te komen met een grondwerktuigkundige van de K. L.M., die met een ietwat bedenke lijk gez.icht de generator stopzette. Toen bleek dat inmiddels de beide volksliederen al gespeeld waren, zodat prinses en prins niets anders overbleef dan de erewacht van het korDs der gewapende politie te in- soecteren. Er volgde een romantische tocht van het vliegveld naar de stad. De volle maan scheen helder oo de Surinaamse bossen en de silhouet ten van de Dalmen langs de weg tekenden zich fraai tegen de hemel af. Ondanks het late uur wuifden langs de route vele groerijes men sen de nrinses en Drins toe. Naar mate Paramaribo d;<~hterbii kwam werd het drukker. Bij het gouver neurspaleis waren honderden men sen op de been om het prinselijk naar te verwelkomen. De verlichte gebouwen droegen bij tot het fees- teliike karakter van de ontvangst !n Suriname'» hoofdstad. Vijftien minuten later dan hel programma aangaf is zondagmid dag de rijtoer van 't prinselijk paar door Paramaribo gestart. Deze ver traging werd veroorzaakt doordat de auto, waarin de prinses en dc prins hadden plaats genomen wei gerde te starten. Het hoge gezelschap stapte over in een der gesloten volgauto's en de stoet vertrok, de arme chauffeur met tranen in de ogen achterlatend bij het gouverneurspaleis. „Ik heb mijn wagen de hele och tend nauwkeurig nagekeken; er kon gewoonweg niets gebeuren en nu dit. Dit zou de dag van mijn leven zijn geweest, maar het is voor mij een vreselijk ogenblik en ook mijn vrouw zal dit iets ellen digs vinden", zo zuchtte de heer Mohammed Saliem, chauffeur van de nieuwe open wagen, die op het kritieke moment de eigenaar in de steek liet. Het was druk langs de route, die leidde door de buitenwijken en 't oude stadscentrum van Suriname's hoofdstad. In een der kinderrijke buurten was de belangstelling zo groot, dat de auto waarin het prinselijk paar zat, nauwelijks vooruit kon. Kin deren en volwassenen omringden de wagen en van alle kanten wer den bloemen aangeboden. De Nederlandse paleisrecher cheurs renden uit hun auto's maar hoefden niet in te grijpen. Motor kap en dak van de auto waren in middels bedekt met kleurrijke bloemen. Bij het museum was het ontstel lend druk. Het gedrang was zo he vig, dat het pad dat met veel moeite was vriigehouden, als het ware dichtklapte waardoor prin ses en prins nauwelijks de ingang van het museum konden bereiken. Ook bij het vertrek was het en- thoupsiasme groot. Lachend en armzwaaiend dankten prinses en prins voor deze hartelijke ont vangst. Zondagavond woonde het prin selijk paar een dienst bij in de kerk van de evangelisch-lutherse ge meente. Voorganger was ds J. F. Hoekstra. Ook gouverneur en me vrouw De Vries waren in de kerk aanwezig. Een Australische firma is er ir geslaagd vijftig ijselijke kreten in één blikje van 10 cm hona en met een gewicht van 10C gram te verzamelen. Dit ter. gerieve van hen die worden aangevallen en van schrik met stomheid zijn geslagen. Met een druk op de knop van „gilblikje" wordt het gewenstt geluid alsnog voortgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1