Generaal De Gaulle zag Russische militaire oefeningen Meer dan 4/2 miljard NIEUWE GRAANSILO IN ZWIJKDRECHT Caoaciteit van 35000 ten Diploma-uitreiking U.T.S. te Terneuzen Zaterdag 2 juli 1966 DP: \7RTTE ZEEUW s Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Amerikaanse oliemaatschappij laat drie tankers in Nederland bouwen Vier mensen verdronken na feest Ken vrijgezellenfeest in de Westduitse plaats Grabow aan de vooravond van een bruiloft had donderdagnacht 'n tragische afloop. Zes mannen namen na 't feest nog een duik in een rivier. Plotseling kwamen drie van hen in een sluisstroom terecht. Ze werden meegesleurd en verdron ken. Een vierde man die hen te hulp kwam, kwam eveneens om bet leven. GUNSTIG GELEGEN IN MEI EN JUNI DE AARDAPPELEN BLEVEN DUUR STAATSSECRETARIS DE MEIJER CONFEREERDE MET BELGISCHE AUTORITEITEN BUSONGELUK Vierjarig jongetje gedood door schot uit revolver ACalüNDA Gemeente Terneuzen De Franse president De Gaulle heeft donderdagmorgen bij Moskou als eerste westerse staatsman een Russische militaire oefening bij gewoond, die speciaal voor hem werd gehouden door een afdeling keurtroepen van de gardedivisie „Toman". Met een bom van drie kiloton bootste men een kernexplosie na met de daarbij behorende vuurbal en paddestoelwolk. De Gaulle was in gezelschap van premier Kosygin en de Rus sische minister van defensie, maarschalk Malinovsky. De president, zelf in legeruni- uniform, zag in stromende regen onder een baldakijn staand, ge leide projectielen afvuren en tanks en artillerie over het moddigere oefenterrein rollen. Ongeveer tien duizend militairen namen aan de oefening deel. Het was de tweede maal tijdens zijn bezoek dat het Franse staats hoofd geheime Russische evene menten te zien kreeg. Verleden week zaterdag bezocht hij de lan ceerbasis te Baikonoer in centraai- Azië, van waar alle Russische kos- inonauten de ruimte in werden ge schoten. Hij zag daar de lancering van een onbemande satelliet en ook die van een interncontinentale raket SPORTMAN. De Gaulle loopt heel graag en maakt vaak wandelingen van drie uur, omdat hij gelooft dat dit goed is voor zijn gezondheid. Het 75-jarige Franse staatshoofd heeft dit meegedeeld aan de sportredac tie van het Russische persbureau „Tass", die hem enkele vragen over zijn sportieve belangstelling had voorgelegd. De Gaulle zei grote waarde te hechten aan sport en vertelde dat hij bij de burgemeester van Greno ble op had aangedrongen al het mogelijke te doen om de Olympi sche winterspelen die in februaj-i 1968 in deze stad worden gehou den, tot een succes te maken. Hij had beloofd ze persoonlijk te zui len bijwonen. DE GAULLE SPRAK DE RUSSEN TOE. President De Gaulle heeft zich donderdag in 'n televisietoespraak tot miljoenen Russen gericht. Het Franse staatshoofd zei dat de Sowjet-Unie en Frankrijk veel kunnen bereiken door samen te werken op het stuk van de Euro pese veiligheid. „Als Frankrijk en de Sowjet- Unie elk genoeg hebben om te kunnen bestaan is het duidelijk, dat zij veel kunnen bereiken door elkaar te helpen", aldus de presi dent. „De kwestie is achtereenvolgens te komen tot ontspanning, over eenstemming en samenwerking in heel Europa, opdat het zijn veilig heid na zoveel strijd, verwoesting en verdeeldheid zeker kan stellen. Wij moeten zorgen dat ons oude werelddeel, verenigd en niet lan ger verdeeld, de belangrijke rol terugwint welke het in het belang van evenwicht, vooruitgang en wereldvrede toekomt", zo vervolg de de Franse president. Hij wees er op dat Frankrijk en de Sowjet- Unie dikwijls verschillende metho des toepassen. Desondanks is uw vertrouwen gelijk aan het onze. De volkerene van de Sowjet-Unie en Frankrijk kunnen hand in hand voortgaan, aldus De Gaulle, die zijn toespraak hield enkele uren voordat hij met de Russische lei ders in het Kremlin een verklaring opstelde, waarin een overzicht wordt gegeven van het gevoerde politieke overleg en van zijn rond reis door de Sowjet-Unie. De grootste laagbouwsilo van Nederland, die in Zwijndrecht is gebouwd en een capaciteit van 35.000 ton graan heeft, is don derdag officieel in gebruik geno men. Bouw- en inrichtingskosten van deze silo hebben 7,5 miljoen bedragen. De silo van de coöpe ratieve opslag- en bewerkings vereniging „Zuid-Nederlandse Opslagvereniging" (C.O.Z.O.), (f 4.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vier en een half miljard gulden. Ook U kimt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Texaco Panama Inc. heeft aan de koninklijke mij. „De Schelde" te Viissingen en de dok- en werf-maatschappij Wilton-Feij- enocw-d te Schiedam opdracht verleend voor de bouw van drie speciale tankschepen met een draagvermogen van 22.200 ton elk. Deze tankers, waarvan er twee door „De Schelde" en één door Wilton-Feijenoord zullen worden gebouwd, zijn bestemd voor het gelijktijdig vervoer van verschillende soorten olieproduk- ten. De voortstuwing zal geschie den door middel van een 15.500 pk turbine-installatie, die de enkelschroef-schepen een snel heid van 17,8 knopen zal geven. Deze voortstuwingsinstallaties ziin geheel ingericht voor af- standsbediening van de brug. De schepen zullen eind 1907 en eerste helft van 1968 worden op geleverd. Mede door de goede samen werking tijdens de voorberei dingsperiode zijn de beide wer ven ondanks de scherpe buiten landse concurrentie erin ge slaagd deze belangrijke opdracht te krijgen, zo deelden de direc ties mede. die naar verwacht wordt een bufferfunctie zal gaan vervullen, was in juli 1965 reeds zover ge reed dat de eerste tonnen graan erin konden worden gestort. Door de toenemende mechanisa tie in de landbouw is de oogst- methode radikaal veranderd. Er zijn dagen dat tien procent van de oogst wordt gemaaidorst. Dit bracht voor de regionale coöpe raties de noodzaak mee de voor bewaring der oogst noodzake lijke apparatuur en opslagruimte te hebben. Omdat verdere inves tering in lokale en regionale coö peraties onrendabel was, werd besloten de opslag- en bewer kingscapaciteit voor topaanvoe- ren op te vangen in een centraal bedrijf, dat ook een andere func tie (opslag van goederen voor derden) zou kunnen vervullen. Bij de C.O.Z.O. sloten zich 29 regionale aan- en verkooporga nisaties aan (verspreid in zuid west-Nederland en in het gebied tussen de grote rivieren) en de Cebeco uit Rotterdam, waarna men besloot tot de bouw van een monstersilo. De laagbouw van de gunstig gelegen silo, waaraan inclusief de directeur de heer H. J. Heve laar zeven personeelsleden zijn verbonden, wordt gevormd door 28 cellen, die zijn aangesloten op een beluchtingssysteem, waarbij zowel lücht door de graanmas- sa's geblazen als gezogen kan worden. Voorts heeft men de be schikking over een fraai labora torium. De laagbouwsilo rust in tegenstelling tot de hoge ont vangstsilo niet op palen. Deze laagbouw bestaat uit zes segmen ten, die zich onafhankelijk van elkaar nog moeten zetten om op gelijk niveau te komen. Dit is een interessante technische bij zonderheid. Het silobedrijf werd donder dag met officieel vertoon geo- opend. Ir. Y. de Boer, algemeen directeur van de Cebeco, ver richtte de openingsceremonie in bijzijn van de afgevaardigden van de aangesloten coöperaties. Er werden daarna enkele toe spraken gehouden. Tevoren was een bijeenkomst gehouden, waar op de voorzitter van de Cozo, de heer D. D. Kruijthoff, en de secretaris, de heer J. H. Blank, een en ander vertelden over het silobedrijf en over de graanafzet in zuidwest-Nederland. KORT GEDING TEGEN BOEKJE „BOER KOEKOEK" Amsterdam: Vrijdagmorgen dien de een hort geding, aangespan nen door de heer Koekoek, tegen de uitgevers van het boekje „Boer Koekoek". Hier een beeld van de heer Koekoek in debat met de rijwielbewaarder van het gerechtsgebouw. Oude aardappelen zijn in mei en juni duur gebleven. Midden juni waren de gemiddelde win kelprijzen voor bintjes in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag resp. 62, 57 en 55 cent per kilo tegen resp. 51, 52 en 49 cent mid den mei. De nieuwe aardappelen heb ben zich na de late uitpoot on der slechte omstandigheden in het algemeen gunstig ontwikkeld. Toch was de vroege aardappel oogst dit jaar ongeveer even laat als in 1965. Regenval heeft in de tweede helft van juni de aanvoer afgeremd, hetgeen een verhogende invloed had op de veilingprijzen. Op de grootste twee veilingen van vroege aard appelen, Broek op Langendijk en Bovenkarspel, werden op 27 juni j.l. 110 ton aangevoerd tegen 270 ton op dezelfde datum van het vorige jaar. De veilingprijs voor het ras eersteling was 58 per honderd kg tegen 24 op 27 juni vorig jaar. INVOER STIJGT Onze invoer van vroege aard appelen, die in de jaren tussen 1950 en 1960 slechts vijf a tien duizend ton bedroeg, wordt de laatste jaren steeds groter. Tot 29 juni van dit jaar is naar schat ting al 41.500 ton ingevoerd tegen 30.370 ton tot 1 september van het vorige jaar. Nederlandse uitvoer van vroege aardappelen is dit jaar tot nu toe nog beperkt gebleven tot enkele tientallen tonnen naar Zweden. De export van oude aardappe len is nu afgesloten. In totaal is van oogst 1965 uitgevoerd 287.000 ton tegen 480.000 ton van oogst 1964. De invoer van oude aardappe len was in de eerste helft van dit jaar groter dan ooit tevoren. Naar schatting bedroeg die 20.800 ton tegen 10.000 ton in het eerste halfjaar 1965. Volgens 't produktschap is het Nederlandse areaal van vroege consumptie-aardappelen weer verder ingekrompen. Het areaal late consumptie-aardappelen is echter uitgebreid. Na de besprekingen tussen dr. De Meijer, staatssecretaris voor sociale zaken van Nederland; de heer L. Servais, minister van te- werkstellnig en arbeid en zijn medewerkers, alsmede burge meester en schepenen van Gent werd onder meer overeengeko men op technisch vlak bespre kingen' te openen die kunnen leiden tot een nadere samenwer king tussen de Nederlandse en Belgische instanties aangaande de luchtverontreiniging in de kanaalzone Gent-Terneuzen. Dr. De Meijer verklaarde zich bovendien ertoe bereid in Neder land onder de aandacht te bren gen dat nader kontakt wenselijk zou zijn tussen de bevoegde diensten van volksgezondheid in beide landen aangaande het pro bleem van cle lozing der industri ële afvalwaters in het zeekanaal. Elf mensen zijn vrijdag om het leven gekomen toen de volle bus, waarin zij zaten, bij Ozark in de Amerikaanse staat Alabama door een lekke band van 'de weg gleed en van een helling naar beneden stortte. In de bus zaten arbeiders uit Orlando in Florida die naar Missouri gingen om daar te werken op de korenvel den. Vrijdagmiddag zijn in de Ter- neuzense U. T. S. de diploma's uitgereikt aan de voorlopig ge diplomeerden die aan hun prak tijkjaar beginnen, en aan de de- fitief gediplomeerden die met hun theorethische en practische kennis de maatschappij ingaan. Er waren ook vele ouders aanwezig. De voorzitter, de heer ir. G. P, M. Dikötter, zei terecht dat het voor de schoolgemeenschap een feestdag was. „We hebben van de oprichting af tot nu toe veel medewerking gehad van de autoriteiten bij de op- en uitbouw van de school en de industrie zit om zo te zeg gen op de afgestudeerden te wachten", aldus de voorzitter. Dit is verheugend voor het bestuur en speciaal ook voor het lerarenkorps. De school begon met twaalf leerlingen en nu kan er een definitief diploma aan 46 gelukkigen worden uitgereikt. Met de andere gediplomeerden wordt dat het respectabele aan tal van 104. De voorzitter sprak de hoop uit dat de leerlingen behalve werkers ook gemeenschapsmen sen zouden worden. Bij sommige ouders slaat soms de angst om het hart, maar men moet vertrouwen hebben in de jeugd. Deze heeft recht op me dewerking van de oudere gene ratie. Wij zijn gemeenschaps mensen en wanneer men de re sultaten van vandaag ziet, zo besloot de voorzitter, zal het waarachtig wel gaan. Vervolgens ging ir. Dikötter over tot de uitreiking van de diploma's aan de definitief ge diplomeerden. Loco-burgemeester De Vos complimenteerde de leerlingen en de ouders met deze feestdag. Hoewel het welvaartspeil om hoog is gegaan is het voor vele ouders toch nog een grote opof fering de kinderen te laten stu- duren. Er is volop kans om ver der te gaan. Men moet gebruik maken van de mogelijkheden die geboden worden, omdat er gebrek is aan technisch ge schoolde krachten, in 't bijzon der in dit gewest. Daarbij onderstreepte de heer De Vos het grote nut van deze school, hetgeen wel hieruit blijkt dat de leerlingen uit alle delen van Zeeuws-Vlaanderen komen. De directeur, de heer A. J. M. Vermeulen, vergeleek de ge diplomeerden in een geestig speechje met de deelnemers aan de Tour de France. Hierbij is de mentale training van groot be lang om prestaties te kunnen leveren. Bij de mentale training van de school hebben jullie de selec tie doorstaan en kan er voor verdere prestaties gewerkt wor den. Voorlopige getuigschriften. Afd. Electrotechniek: P. Acke, W. Bliek, C. Hofman, P. van Langevelde, G. Viveen en J. v. d. Vrede, allen Terneu zen; A. Ruytenburg en A. Ver- braeken, beiden Axel; P. van Alem, Sluiskil; R. Baart en J. Burm, beiden Hulst; A. Boidin, Oostburg; G. de Deckere, Clin- ge, J. de Vriend, Aardenburg en J. Hettema, Sas van Gent. Afgewezen 4. Afd. Bouwkunde: Th. Bolsens en R. de Waal, beiden Clinge; P. Colpaart en R. Lauret, beiden Kloosterzande; J. v. d. Driesche, Lamswaarde; J. de Feijter en E. Sorber, bei den Axel; J. Hamelink, Terneu zen; P. Herrebout, Zaamslag; W. Herwegh, Sluiskil; J. Hoefeijzers en T. Maas, beiden Hulst; en J. Priester, Breskens. Afgewezen 3. Afd. Werktuigbouwkunde: B. Royers en C. v. d. Velde, beiden Terneuzen; J. Albicher en L. de Jong, beiden Philippi ne; A. Bentschap-Knook, Hoek; A. v. d. Bulck, Hengstdijk; A. Buys, R. Steenaert en H. de Vliegher, allen Koewacht; E. Buysse en L. de Visser, beiden Sas van Gent; A. de Deyne, Hontenisse; A. den Hamer, Zaam slag; H. Hoolhorst en H. de Loos, beiden Oostburg; J. Radema kers Hulst; N. Talloen, Aarden burg; M. Verscheuren, St. Jan steen; F. Vervaet, Hoofdplaat; A. Willems en R. Willems, bei den St. Kruis. Afgewezen 3. Definitieve getuigschriften; Afd. Electrotechniek: J. Dooms, A. Kaijser, J. Stolk en T. Maas, allen Terneuzen; J. Aerst, Oostburg; G. de Buck, Th. Geerinckx en R. Vervaet, allen Westdorpe; J. Loete, Aar denburg; C. v. Sluys, Zundert; E. Verdurmen, Ossenisse; F. Verstraeten, Axel; J. de Vleesch- ouwer, Hulst; H. van Laarho ven, Clinge en J. Wijnacker, Hengstdijk. Afd. Bouwkunde; A. Arens, A. de Bokx, J. Kraak en G. Thiel, allen Terneuzen; E. van Bunderen, Hengstdijk; W. Durinck, Graauw; W. v. Gemst, Kloosterzande; J. Piessens, Boschkapelle; C. de Pooter. Axel en H. Sponselee, Stoppeldijk. Afd. Werktuigkunde: J. v. Duijvenbode en A. Wisse, beiden Terneuzen; P. Deij en L. Kaijser, beiden Oostburg; J. Faas, Breskens; R. Fassaert, Lamswaarde; H. '.e Grece, Bier vliet; F. Herwegh, Hulst; J. Hol- lebek, Axel; O. van Hove, Koe wacht; Th. Mei, Boschkapelle; L. Pieters, Philippine; L. de Put ter, Zaamslag; J. de Roos, Sluis kil; E. Verwulst, IJzendijke en H. Ysebaert, St. Jansteen. Tevens drie kandidaten van het examenjaar 1962: C. Sey en J. W. de Feijter, beiden Axel, en A. Hoolhorst, Oostburg. Een vierjarig jongetje is giste ren in Rotterdam om het leven gekomen, doordat een met scher pe patronen geladen revolver, waar hij mee speelde, plotseling afging. De kogel trof het kind in de buik. Een particuliere auto bracht de kleuter, Mario Larsen uit Rotterdam, naar een zieken huis, waar artsen door een ope ratie nog probeerden zijn leven te redden. Ondanks de onmid dellijk uitgevoerde ingreep overleed het jongetje korte tijd later. Mario had de revolver onder het hoofdkussen van het bed van zijn grootvader gevon den en was er, door niemand op gemerkt, mee gaan spelen. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 1 juli GROENTEN: Per 100 stuks: Sla 7—12,40. Per stuk: Bloemkool A 85— 106 ct. All 61—86 ct, B 62—88 ct, B II 40—73 ct, CII 15—30 ct, afw. 2755 ct; Gr. komkommers A II 30—40 ct, B II 20 ct. Per bos: Selderij 821 ct; Peen I 50 ct, II 34—37 ct; Kro ten 2427 ct; Uien 1437 ct. Per kg: Princ. bonen I 219 239 ct, II 190 ct; Tuinbonen II 1323 ct; Rode kool 2837 ct; Spitskool II 515 ct; Sav. kool 1021 ct; Waspeen 2446 ct; Rabarber 2641 ct; Doppers 72 —83 ct; Tomaten All 103—111 ct, B II 96 ct, CII 64—68 ct, CC II 35—38 ct. AARDAPPELEN: Per kg: Eerstelingen I 3542 ct, drielingen 1830 ct, kriel 20 35 ct; Barina I 3441 ct, drie lingen 29 ct, kriel 2331 ct, bon ken 52 ct; Doré I 2845 ct, drie lingen 1526 ct, kriel 1637 ct. ZACHT FRUIT: Per doos: Aardbeien. Vola I 6369 ct, II 4149 ct; Talisman I 71 ct, II 38—58 ct, in 29—32 ct; Red Gauntled I 65—78 ct, II 4174 ct; Rode bessen I 2328 ct, II 1525 ct; Frambozen 50 ct. Per kg: Rode bessen 7081 ct; Frambozen bes 52 ct. JEUGDELFTAL WON Soestdijk: Op het terrein van K. P. S. heeft donderdagavond het jeugdelftal van D.W.S. met 21 gewonnen van een elftal van oud-internationals. Na afloop reikte prins Bernhard een beker uit aan Wim Mulder, de aanvoer der van de winnende ploeg. Twee kandidaten van het exa menjaar 1963: P. de Bakker en R. van Kerckhove. Toegelaten tot de eerste klas: J. C. F. M. den Tenter, Graauw; H. W. Brugge, Schoondijke; J. L. J. de Bruyn, W. J. A. Wil- lemstein P. E. M. van Opstal, allen Hulst; J. Jager, P. R. v. d. Bilt, C. D. Hamelink, A. D. Overdulve en A. van Dixhoorn, allen Axel; W. E. M. J. de Mil- liano, Waterlandkerkje; E. Becht, Zaamslag; G. Klaassen, Terneuzen; G. L. L. A. de Schep per en G. J. C. de Letter, bei den Koewacht; F. J. M. v. d. Heijden, Nieuw-Namen; J. M. Schelfout en W. S. M. van Hou- te, beiden St. Jansteen; J. P. de Vijlder, Kloosterzande; T. A. M. van Driessche, Lamswaarde; P. A. O. Verplanken, C. R. I. Pau wels en P. L. C. Schelstraete, allen Sas van Gent; F. P. J. de Bie en B. T. J. de Pooter, bei den Hoofdplaat; P. R. I. R. de Smet en W. J. Dees, beiden Philippine en E. A. S. M. Ver vaet, Westdorpe. HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kissin Coussins". ZONDAG 3 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: „Achteruit. mars"; 5 en 8 uur: „Kissin Coussins. MAANDAG 4 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Achteruit mars". DINSDAG 5 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Achteruit.mars". Onteigening in het belang van de volkshuisvesting. Het hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt, ter voldoening aan artikel 84 van de Onteigeningswet, ter openbare kennis dat vanaf4 juli 1966 gedurende eenentwintig dagen ter inzage van een ieder op de secretarie der gemeente is nedergelegd een door de ge meenteraad in zijn vergadering van 30 juni 1966 vastgesteld plan tot onteigening in het be lang van de volkshuisvesting van het perceel Koedijk 34. Deze onteigening geschiedt voor de verdere realisering van het bestemmingsplan „Serlip- penspolder", krachtens welk plan de ter plaatse gelegen gron den een bestemming hebben voor woningbouw. Terneuzen, 1 juli 1966. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, M. DE VOS, wnd. Onteigening in het belang van de volkshuisvesting. Het hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter voldoening aan artikel 80 van de Onteigeningswet, ter openbare kennis dat vanaf 4 juli 1966 gedurende dertig dagen ter inzage van 'n ieder op de secre tarie der gemeente is nederge legd een door de gemeenteraad in zijn vergadering van 30 juni 1966 voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting, met uitvoerige kaarten, grondteke- ningen en verdere bescheiden. Deze onteigening betreft de percelen Baandijk nummers 41, 43, 45, 51, 53, 6, 10, 14, 18/20, 22, 24 en 26. Verkrijging van de beschik king over deze percelen is nodig voor de verdere realisering van het bestemmingsplan „Zuid- West". Belanghebbenden worden tot uiterlijk 14 dagen na verloop van de termijn van nederlegging in de gelegenheid gesteld hun bezwaren schriftelijk bij het ge meentebestuur in te dienen. Terneuzen, 1 juli 1966. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, M. DE VOS, wnd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3