Ernstige uitbreiding van de oorlog MUL Volkscongres schuift belangrijkste kwestie af Studenten protesteren tegen uitlatingen van Soekarno RADIO DE KOOK ARRESTATIES IN ARGENTINIË 2100 METER LANGE ZINKER IN HOLLANDS DIEP Voor de Dow en de Staatsmijnen 1 PEKING: Johnson Wij gaan door de Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 2 JULI 1966 22e Jaargang No. 67! Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden „WE ZULLEN SLAGEN" BOMBARDEMENT OP NOORD-VIETNAM OPERATIE „EL PASO" NIEUWE HAVEN „HET BESTE NIEUWS" GEHEIME WAPENS VERLOREN VIETCONG VERNIETIGT AMERIKAANSE TANKS „MAAGZWEREN VAN CONGRESDEBAT" Vier vrijwilligers naar Somalië vertrokken DE BRITSE ZEELIEDEN Communisten gearresteerd Verbolgen Protestbetoging Erfenis uit Amerika Tweerichtings verkeer De Eisenhowers vierden hun gouden bruiloft Frankertag b£j abonnement: TERNEIJZEN Direetoflr-TToofcIreaaetenr: Z. va* 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct, DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. China heeft vrijdag gezegd dat de Amerikaanse aanvallen op Hanoi en Haiphong een ern stige uitbreiding van de oorlog in Vietnam zijn en heeft ge waarschuwd dat zij „de Verenig de Staten een stap dichter bij het graf zouden brengen", zo meldt radio-Peking. Het radiostation haalde een artikel van „waarnemer" aan in het Volksdagblad. Algemeen wordt aangenomen dat „waar nemer" het pseudoniem is voor een hoge Chinese fuctionaris". In het artikel wordt gezegd dat de Verenigde Staten het Vietnamese volk tot overgave willen dwingen door middel van de bombardementen „die de in stemming hebben van de Russi sche autoriteiten". Het Vietna mese volk zou echter niet tot onderwerping worden gedwon gen en het Chinese volk zal de worsteling van dat volk tot het einde steunen. „Het Chinese volk zal niet buigen voor de Amerikaanse agressie-oorlog, maar we zullen elke prijs betalen om bij te dra gen aan de nederlaag van de Amerikaanse agressors". „Waarnemer" zegt dat de Chinezen op elke eventualiteit zijn voorbereid. Het was de ger- (Adv.) Een begrip voor Er"- nd Rn-'!,'»r Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen WARMER Hef weer in onze omgeving wordt bepaald door een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van Duitsland naar het Kanaal en weinig van plaats verandert. In verband hiermee worden flinke perioden met zonneschijn ver wacht, waarbij de middagtempera- turen tot omstreeks 25 graden zullen oplopen. De wind blijft zwak en veran derlijk en de kans op enkele ver spreide buien is nog klein. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Rustig zomerweer Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind en iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. ZATERDAG 2 JULI v.m. n.m. Breskens 1.18 1.40 Terneuzen 1.54 2.16 Hansweert 2.28 2.50 Walsoorden 2.37 2.59 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 3 JULI v.m. 1.37 2.38 2.38 3.12 3.21 n.m. 1.54 2.19 2.55 3.29 3.38 MAANDAG 4 JULI v.m. n.m. Breskens 2.43 3.02 Terneuzen 3.19 3.38 Hansweert 3.53 4.12 Walsoorden 4.06 4.21 zon maan op onder op onder Juli 2 4.24 21.0v 21.29 3.28 3 4.25 21.03 22.14 4.23 4 4.26 21.02 22.46 5.28 ste officiële Chinese reactie se dert de Amerikanen drie dagen geleden hun luchtaanvallen in de gebieden van Hanoi en Haiphong begonnen. President Johnson heeft ver klaard dat de luchtaanvallen op militaire doelen in Noord-Viet- nam zullen worden voortgezet. Hij deed dit in een toespraak tot arbeiders in Omaha (Nebraska). Hij zei dat de Verenigde Sta ten graag zouden zien dat er een eind aan het bloedvergieten wordt gemaakt. „Geschillen aan het thuisfront zullen mijn be leid inzake Vietnam niet beïn vloeden. Wij blijven volhouden, we zullen slagen", aldus de pre sident. Intussen kreeg onderminister van buitenlandse zaken Ball een berg vragen te verwerken van de senaatscommissie voor bui tenlandse zaken. Commissievoor zitter Fulbright vroeg waarom de Verenigde Staten de oorlog zo drastisch hadden uitgebreid. Minister Ball antwoordde hier op dat de Verenigde Staten de bomaanvallen niet zien als een uitbreiding, maar louter als een antwoord op een wijziging in de Noordvietnamese oorlogvoering. Bail deelde de senatoren mee dat het besluit om olie-opslag plaatsen te bombarderen niet betekent, dat de lijst van doelen in Noord-Viestnam verder zal worden uitgebreid. Amerikaanse vliegtuigen heb ben vrijdag opnieuw een olie opslagplaats in Noord-Vietnam gebombardeerd, zo is door het Amerikaanse opperbevel in Sai gon meegedeeld. Jachtbommen werpers van het vliegdekschip „Constellation" deden de op slagplaats te Dong Nham, 24 km ten noorden van de haven Hai- fong, in vlammen opgaan. De Amerikaanse infanterie en de Zuidvietnamese militie heb ben bij een gevecht, 90 kilome ter ten noorden van Saigon dat een dag heeft geduurd, 300 viet- cong-leden gedood, zo heeft een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon gezegd. Aan genomen wordt dat de sterkte van de vietcong een regiment bedroeg. De opstandelingen vielen een pantsércolonne aan die op ver kenning was. Verscheidene ba taljons Amerikaanse infanterie en Zuidvietnamese militie kwa men de colonne te hulp. De viet cong werd ook uit de lucht be stookt. De colonne nam deel aan de operatie „El Paso", tijdens wel ke tot nu toe meer dan 560 op standelingen zijn gedood. De Ver. Staten hebben vrij dag een nieuwe haven van 480 meter lengte bij Da Nang in ge bruik genomen, waarmee de be voorrading met het oog op de intensere oorlogvoering in Viet nam kan worden opgevoerd. Uit Da Nang, na Saigon de tweede haven van het land, worden 70.000 Amerikaanse militairen in de vijf noordelijke provin cies van Zuid-Vietnam bevoor raad. De nieuwe haven kan de capaciteit vergroten met 1/3tot meer dan 250.00 ton per maand. Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft vrijdag ter gelegenheid van het feest van de luchtmacht gezegd dat „het bombarderen van de olievoorra den bij Hanoi en Haifong het beste nieuws is dat in dit jaar werd gehoord". Het feest wordt gevoerd op de Amerikaanse ba sis Bien Hoa, 30 km ten noor den van Saigon, met luchtvaart- demonstraties. Ky zei te verwachten dat de voortdurende zware bombarde menten op Noord-Vietnam vóór het einde van dit jaar tot een pauze in de oorlog zullen lei den. Hij was altijd voorstander geweest van het bombarderen van industrie en voorraden in Noord-Vietnam. zonder de ste den zelf te treffen om de viet cong te verslaan. „Ik kom uit het noorden en het is zeer arm. Ik kan me niet voorstellen hoe het noorden de campagne in Zuid-Vietnam erg lang zou kunnen bevoorraden. Deze aanvallen zullen hen sterk treffen en de aanvallen gaan door. Daarmee moet de stroom manschappen en materiaal uit het noorden worden tegengehou den en ik ben er zeker van dat het noorden zeer spoedig om een staken van het vuren zal vragen", aldus Ky. Hij zei dit op een geïmprovi seerde persconferentie na de festiviteiten. Straaljagens van de Ameri kaanse luchtmacht hebben vrij dag geheime wapens laten vaT- len midden in een rustig en niet vijandig gezind Zuidviet- namees dorp op 40 km ten noor den van Saigon. Zeven dorpe lingen kwamen hierdoor om het leven en 47 werden gewond. Amerikaanse militaire autori teiten hebben laten weten dat het ongeluk gebeurde, toen drie straaljagens wat van hun mili taire uitrusting probeerden kwijt te raken. Het materieel, waar onder de geheime wapens, had op een speciaal daartoe bestem de strook land terecht moeten komen. De straaljagers verloren het echter toen zij over het dorp scheerden. Een nadere beschrij ving van de geheime wapens is niet gegeven. Het persbureau Nieuw China heeft vrijdag gemeld dat viet- congstrijders in de Zuidvietna mese provincie Thoe Daoe Mot veertig Amerikaanse tanks en gevechtswagens hebben vernie tigd als vergelding voor de Amerikaanse bombardementen on buitenwijken van Hanoi en Haifong. Volgens het persbureau wer den alle Amerikanen aan boord van de tanks gedood. In Washington beschouwt men de Russische en Chinese reac ties op het bombarderen van olie-opslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong als „routine-antwoor den". Waarnemers menen dat „pre sident Johnson zich minder zor gen maakt over het risico van Chinese inmenging in de Viet namese oorlog dan over het de bat in het congres over de bom bardementen. Over deze debat ten, waarin de Amerikaanse pre sident door sommige afgevaar digden nogal fel is gekritiseerd, zei Johnson:'„Soms krijg ik bij na maagzweren van het luiste ren ernaar". Militaire en andere raadge vers van Johnson zouden menen dat uit het 'nalaten van open lijke vijandighe&en van de zijde van de communisten kan wor den opgemaakt dat de risico's voor de uitbreiding van de bom bardementen tot de doelen bij Hanoi en Haiphong gering wa ren. Diplomatieke waarnemers achten het waarschijnlijk dat men deze argumenten zou ge bruiken hij aanbevelingen aan Johnson om opdracht te geven de haven van Haiphong te blok keren of er mijnen te leggen. Johnson waarschuwde dat de Verenigde Staten niet zouden aarzelen andere doelen even omstreden als de thans gebom bardeerde oliedepots aan te vallen als dat noodzakelijk zou zijn om de infiltratie tegen te gaan. Het voorlopige volkscongres heeft besloten de kwestie van het presidentschap voor het leven van Soekarno en zijn titel „grote lei der van de revolutie" te laten rus ten tot een nieuw volkscongres is gevormd op grond van de uitslag van de voorgenomen verkiezingen, aldus meldt „Antara". Dit besluit zou donderdagavond In een beslo ten bijeenkomst zijn genomen. Volgens de burgemeester van Groot-Djakarta, Ali Sadikin, kan de helft van de kinderen in (je In donesische hoofdstad geen lager TAd*.) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 „GRATIS RITJE" VOOR AMERIKAANSE PILOOT Hanoi: Een Amerikaanse piloot, captain Murphy Neal Jones, die woensdag bij de bombardemen ten op Haifong en de voorsteden van Hanoi is neergeschoten, wordt hier op een vrachtwagen door de straten van Hanoi ge reden. Van Schiphol zijn vrijdagmor gen vier vrijwilligers, uitgezon den door de Europese werk groep, naar Somalia vertrokken. De Europese werkgroep (EWG) is een multi-nationale vrijwilli gersorganisatie voor samenwer king met de ontwikkelingslanden en werd opgericht op initiatief van prinses Beatrix. Het team wordt uitgezonden naar 't door de E.E.G. gebouwde hospitaal in Mogadiscio, de hoofdstad van Somalië. Het is voor de eerste maal, dat de Europese gemeenschap een dienovereenkomstig verzoek heeft gericht tot 'n vrijwilligers organisatie. Het is tevens het eerste team, dat de E.W.G. uit zendt naar een Afrikaans land. De E.W.G. heeft zich tot voor kort voornamelijk gekoncen- treerd op Perzië, waar momen teel 45 E.W.G.-vrijwilligers werk zaam zijn. De vrijwilligers zijn: Bep van der Kroon 125 jaar), diëtiste uit Bemmel; Gerti Adriaansens (31 jaar), wijkverpleegster uit Ter neuzen; Adri Broekman (24 jaar), verpleegster uit D|en Haag De broer van ex-president II- lia, prof. Ricardo lllia, die tevens secretaris-generaal van het ka binet van de president was, is donderdag gearresteerd tezamen met de burgemeester van Buenos Aires en diens zoon. Naar de po litie meedeelt, hadden zij docu menten verduisterd. Het Argentijnse avondblad „La Razon" meldt dat de politie beslag heeft gelegd op alle ge houwen van de communistische partij. President Ongania schijnt in middels haast te maken met de benoeming van vertrouwelingen op belangrijke posten. Woensdag benoemde hij Jorge Salimey tot minister van economische zaken, die voorlopig ook de portefeuille van arbeid heeft gekregen. Don derdag werd van niet-officiële zijde vernomen dat generaal Eduardo Senoranz belast zou zijn met de leiding van de inlichtin gendienst in de staat Buenos Aires en dat generaal Imaz tot en Tonny Mensink (21 jaar), electro-technicus uit Lonneker. De vijfde deelnemer is de Noorse technicus Björn Dreyer (30 jaar), die over twee weken uit Oslo naar Somalië zal vertrek ken. De groep werd uitgeleide gedaan door twee stafleden van de Europese werkgroep. gouverneur van die staat is be noemd. Tweeëndertig gehouwen van de communisten en vier van aan verwante organisaties iïi de hoofdstad zijn door de politie gesloten. Veertien vooraanstaan de communisten zijn gearres teerd en een grote hoeveelheid documenten is in beslag genomen. In een communiqué van de communisten was de staatsgreep „een misdaad tegen het vader land" genoemd. Generaal Onga nia werd als vertrouwensman van het „pentagon" en van de Amerikaanse regering gedood verfd. In een radioboodschap riep president Ongania het volk tot samenwerking en verzoening op voor de wederopbouw van het land. Hogarth, de leider van de Britse bond van zeelieden, heeft vrijdag op een vergadering in Glasgow de leden van de bond opgeroepen tot hervatting van 't werk op zaterdag zoals door de vakorganisatie is besloten en niet in te gaan op aandrang van zekere zijde om de staking voort te zetten. De vrees dat de sta king, die ruim zes weken heeft geduurd, alsnog zou worden voortgezet, nam vrijdag overi gens af, toen de zeelieden in Liverpool en South Shields zich alsnog bij stemming achter het besluit van hun bond tot werk hervatting schaarden. onderwijs genieten door gebrek aan scholen. De ouders van deze meer dan een half miljoen kinde ren spoorde hij aan zelf voor dit onderwijs te zorgen, omdat „de regering daar niet toe in staat is". In de afgelopen jaren werd nog geen vijf pet van de staatsbegro ting voor onderwijs uitgetrokken. Tien Indonesische communisten zijn gearresteerd bij een overval op een bijeenkomst van communis tische partijleden in een dorp bij Tegal op midden-Java, aldus meldt Antara. Verscheidene vuurwapens werden in beslag genomen. Vijftig leden van de mobiele po litie zijn teruggetrokken van de grens met Serawak op Bomen. Het peloton heeft in een jaar tijd 94 „vijandelijke" militairen ge dood, onder wie een Nieuw-Zee- lander, en twee hefschroefvliegtui- gen en een gevechtsvliegtuig neer gehaald. Een honderdtal leden van het Indonesische actiefront van stude renden „Kami" is donderdag bij verrassing het parlementsgebouw binnengedrongen om pamfletten te verspreiden, waarin de vorming van een nieuw kabinet werd geëist. De studerenden die ook elders In Djakarta vlugschriften ver spreidden, waren bijzonder verbol gen op president Soekarno, die eerder op de dag had gezegd dat hij geen nieuwe regering zou vor men, als deze voornamelijk tot taak zou moeten hebben de bevol king van voedsel te voorzien. In Djakarta zuilen vandaag naar men verwacht meer dan 20.000 le den van het actïefront van stude renden betogen voor de vorming van een nieuwe regering, die de voornaamste economische en poli tieke problemen van het land moet oplossen. Vrijdag waren al 5.000 leden van het actiefront uit Bandoeng in de hoofdstad aangekomen. De de monstranten zullen o.a. langs het sportpaleis trekken, waar het voor lopige raadgevende volkscongres bijeen is. HET OVERHEIDSPERSONEEL IN INDONESIë De Indonesische regering zal zich gaan bezighouden met de problemen van de naar schat ting drie miljoen overheidsfunk- tionarissen. De minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, verklaarde na afloop van een bijeenkomst van het kernkabinet, dat een speciale commissie zal worden ingesteld .voor een ver eenvoudiging van het ambtena renapparaat. Minister Malik zei dat men eerst zal nagaan, hoeveel over- heidsfunktionarissen met inbe grip van de leden van de strijd krachten er eigenlijk zijn. Onge veer één op de veertig Indo nesiërs zou in overheidsdienst zijn. Het grootste deel van de burgerambtenaren verdient te weinig. Velen hebben een bij baantje, zoals het verkopen van sigaretten in straatkramen. Eni ge compensaties voor de geringe salariëring krijgen de overheids- funktionarissen in de vorm van rijstrantsoenen, die overigens zeer ongeregeld worden ver strekt. Een 83-jarige weduwe uit een dorpje bij Kronach in noord- Beieren heeft bericht gekregen dat zij uit Amerika een erfenis van vijf a zes miljoen mark heeft gekregen. Dit vermogen is af komstig van een overleden doch ter van haar, die het geld had geërfd van een Amerikaan die zij tot zijn dood had verzorgd. Tussen Strijen en Noordschans zij in twee richtingen worde» gebruikt. De vrijkomende kraak- benzine wordt door staatsmijnen op gezette tijden via dezelfde pijpleiding naar de Botlek terug gepompt. Dit „tweerichtingver- keer" door eenzelfde pijp wordt slechts op weinig plaatsen te* wereld toegepast. zal dinsdag 5 juli een 2100 meter lange sleepzinker door het Hol lands Diep worden gelegd. De zinker bestaat uit vijf buizen, waarvan drie deel uitmaken van een 190 kilometer pijpleidingver binding van de Essoraffinaderij aan de Botlek naar de chemische bedrijven van staatsmijnen nabij Beek. De beide andere buizen vormen een onderdeel van een 115 kilometer lange pijpleiding van Rotterdam naar Terneuzen van DOW Chemical N.V. De voorbereidingen voor het leggen van de zinker zijn reeds enige maanden aan de gang. De bui zen worden op de noordelijke oever van het Hollands Diep aan elkaar gelast, afgeperst en ge legd op karretjes van een spe ciaal daartoe aangelegd smal spoor. Op 5 juli zal deze buizen bundel van de zuidelijke oever met een zware kabel in de voor af gegraven sleuf worden ge trokken. De zinker komt te lig gen op een diepte van 2,5 meter onder de bodem van de rivier. De operatie zal ongeveer 29 uur vergen. De scheepvaart zal er nagenoeg geen hinder van on dervinden. De Botlek-Beek pijpleiding die komend najaar in gebruik zal worden genomen, is eigendom van D.S.M.-transportmij., een dochteronderneming van staats mijnen. Zij zal dienst doen voor de geregelde afvoer van liglilt virgin naphta. Staatsmijnen zijn doende de kraakcapaciteit voor naphtha door de bouw van een tweede grote kraakinstallatie aanzienlijk op te voeren, dit in verband met de uitbreidingen en nieuwe ont wikkelingen bij de produktie van kunststoffen. De totale verwer kingscapaciteit van de tweede kraakinstallatie op het polyche- miebedrijf van de staatsmijnen zal ruim een half miljoen ton 'naphtha per jaar bedragen. Zo lang de capaciteit van de pijp- leidina daartoe ruimte laat, zal De 75-jarige generaal Dwight D. Eisenhower en zijn 69-jarige echtgenote Mamie vierden vrij dag hun gouden bruiloft. Het familiefeest werd gehouden op hun boerderij van bijna 70 ha nabij Gettysburg, het eerste per manente verblijf dat zij ooit heb ben gehad. Verscheidene staten besteed den officiële aandacht aan het feit en er was een televisie-uit zending over het fonds voor de bouw van een naar Eisenhower te noemen middelbaar school internaat te Seneca Falls. Van de 35 min dollar die voor de eerste tien jaar nodig zijn, is al een miljoen dollar bijeengebracht. Voor het begin van de bouw naar men hoopt over twee maan denis nog eens V/s miljoen nodig. Het instituut begint met 300 leerlingen in september 1967, welk aantal tot 1500 kan worden uitgebreid. De akteur Bob Hope en de oud-minister van financiën Robert Anderson treden op als voorzitter van het fonds. Ere voorzitter is de 82-jarige oud president Harry Truman. In een vraaggesprek zei de voormalige geallieerde opperbe velhebber in de tweede wereld oorlog, oud-opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa en oud-president van de Verenigde Staten, dat hij zijn leven niet nog eens zou willen doen. „Ik heb mijn fouten, ver gissingen en blunders gemaakt zoals ieder ander, maar terug gaan en opnieuw beginnen neen, kijk eens wat ik dan zou hebben gemist".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1