Opnieuw opslagplaatsen bij Hanoi gebombardeerd doorregen varkenslapjes* neem ze nu! SPANNING IN DJAKARTA Weer moeilijkheden in Amsterdam In Argentinië heerst rust HET WEER VRIJDAG 1 JULI 1 22e Jaargang neem ook eens ontbijtspek op de boterham Volkscongres staat voor belangrijke beslissing MAANCAMERA DOET HET NIET MEER Frankrijk en de ruime Watersnood in de Harz Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden PRESIDENT VAN KONGO- BRAZZAVILLE NAAR HUIS Aardbeving in India Fran&ering bU abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur! I, van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Advertentieprijs per mm 1# et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse vliegtuigen heb ben donderdag opnieuw olie opslagplaatsen bij Hanoi gebom bardeerd. De dichtstbijzijnde ligt 12 km van de Noordvietnamese hoofdstad, aldus een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon. Drie opslagplaatsen en een radarstation ten noorden van Hanoi werden gebombardeerd. De aanvallen waren niet zo dicht bij Hanoi als woensdag. Over bombardementen bij Haifong werd niets gemeld. Terugkerende piloten zeiden geen afweerraketten of vliegtui gen van de tegenstanders te heb ben gezien. Alle Amerikaanse vliegtuigen keerden behouden weer. GEWONDE AMERIKAANSE PILOOT GEVANGEN Op een persconferentie in Ha noi werd een Amerikaanse pi loot de zaal binnengeleid, die tij dens de aanvallen van woensdag zou zijn neergeschoten. Het Noordvietnamese persbureau meldde dat de piloot, een kapi tein van de Amerikaanse lucht macht, gewond was geraakt, toen hij uit zijn toestel sprong. Hij had een arm in verband en zijn gezicht vertoonde builen en schrammen. Een menigte buiten de zaal riep: „Dood aan de Amerikaanse imperialisten" en „laten wij de luchtpiraten streng straffen". Volgens een verslag van Tass, het Sowj et-persbureau, werd de piloot, staande in een open auto, door de straten van Hanoi ge reden. Duizenden mensen sta ken, aldus het verslag, in woede hun vuisten omhoog en overal klonken kreten als „weg met de imperialisten". De auto met.-dei Amerikaan was tijdens de rit met sterke lampen verlicht. De piloot zou na zijn gevan genneming hebben gezegd: „Ik betredr dat ik deze misdadige aktie tegen het Vietnamese volk heb ondernomen". Op de persconferentie werd het communiqué van het Noord vietnamese opperbevel voorge lezen, waarin de bombardemen ten een ernstige stap in de uit breiding van de oorlog werden genoemd. Er waren slachtoffers onder de bevolking gevallen, al dus het communiqué. REAKTIES OP DE BOMBARDERING Ex-president Eisenhower heeft woensdag gezegd president John sons besluit de olie-opslagplaat sen in het gebied van Hanoi en Haiphong te laten bombarderen, te steunen. „Het besluit, waar van de president mij vóór de aktie op de hoogte stelde, was naar mijn mening een militaire noodzaak", aldus Eisenhower. De democratische senator Ro bert Kennedy zei dat de bom bardementen te betreuren waren en een uitbreiding van de oorlog inhouden, hoewel „zij noodzake lijk schenen". Officieel Peking heeft tot nog toe gezwegen over het bombar deren van opslagplaatsen bij Hanoi en Haifong. Onder een tweekolomskop brachten de kranten in Peking het nieuws als korte mededeling van het pers bureau „Nieuw China" zonder commentaar of buitenlandse reakties. Uit Hongkong wordt gemeld dat het officiële Noordvietna mese communistische blad Nhan Dan heeft geëist president John son, McNamara en Dean Rusk als oorlogsmisdadigers voor een wereldtribunaal te brengen. Mevrouw Indira Gandhi, pre mier van India, zei in Bombay te hopen dat het vechten in Viet nam spoedig ophoudt. Zij maak te zich zorgen over de jongste bombardementen. PRECISIE Richard Nixon, eens Ameri kaans vice-president, zei in Tulsa (Oklahoma) dat de Vietnamese er het oorlog snel tot een beslissing moet worden gebracht en dat de V. S. daartoe meer gebruik moe ten maken van hun macht ter zee en in de lucht. Vice-presi dent Humphrey meende dat .verwacht kan worden dat de Chinezen en de Russen luidkeels zullen klagen, maar de bombar dementen werden zorgvuldig en met verbazingwekkende precisie uitgevoerd en er zijn geen bur gers bij gedood". Wat premier Wilson betreft zei hij dat „vrienden" zullen zijn die niet eens zijn met Amerika. LUCHTMACHT KWAM TE HULP Amerikaanse troepen en een Vietcong-eenheid ter sterkte van een regiment zijn in zware strijd gewikkeld om het bezit van een weg op 80 km ten noorden van Saigon. Het gevecht begon in de loop van donderdagmorgen toen de guerrillastrijders van de Viet- cong een colonne Amerikaanse tanks en pantserwagens aanviel, die een weg trachtte vrij. te ma ken. Daar de Amerikanen in aantal de mindere waren, riepen zij de hulp van de luchtmacht in, die direkt de guerrillastrijders aanviel. Ook werden met wen telwieken versterkingen voor de Amerikanen aangevoerd. Amerikaanse vliegtuigen heb ben in de omgeving van Hué acht Vietcong-boten, die elk met acht opstandelingen waren be mand, aangevallen en tot zinken gebracht. Een woordvoerder in Saigon zei dat naar wordt aan genomen 37 leden van de Viet- cong hierbij omkwamen. Bij een zuiveringsoperatie 120 kilometer ten noorden van Sai gon hebben Amerikaanse infan teristen een tunnel-complex van de Vietcong ontdekt waar tien ton rijst was opgeslagen. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN De Amerikaanse verliezen in Vietnam waren in de afgelopen week bijna tweemaal zo hoog als in de daaraan voorafgaande week. Er sneuvelde 131 man tegen 79 man in de vorige periode. Voorts liepen 755 mili tairen verwondingen op, terwijl er zeven worden vermist. Aan Zuidvietnamese kant sneuvelden 286 man en verdwenen 61 mili tairen, terwijl aan Australische, Nieuwzeelandse en Zuidkoreaan- se zijde vijf man werd gedood en 13 gewond. Volgens de Amerikanen ver loor de Vietcong in dezelfde week 1.225 man aan doden en 204 man aan gevangenen. (Adv.) Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... z-a klaar! TYFOON „KIT" LIET SPOOR VAN VERWOESTING NA Nagiso (Japan): De tyfoon „Kit" heeft in Japan een spoor van verwoesting achtergelaten zoals deze opname van de spoorlijn hij Nagiso toont. 47 mensen kwamen om het leven en tientallen wer den gewond, terwijl 120.000 hui zen werden verwoest waardoor 94.000 mensen dakloos werden. De bankroof in Amersfoort De Amersfoortse politie heeft het kenteken achterhaald van de witte Simca 1000, één van de drie auto's die door de berovers van de nutsspaarbank aan de Leusder- weg aldaar is gerbuikt. Bij Ter- schuur zijn de mannen, zoals men zich zal herinneren, nadat zij pech hadden gekregen met hun Citroen, overgestapt in een Ford-Taunus en een Simca. Het nummer van deze laatste auto is 29-55 AT. Het is gisteravond opnieuw op «omdat de vorige week klam verschillende punten in Amster dam onrustig geweest. Een groep jongeren, in hoofdzaak beho rende tot de socialistische jeugd, provo, de S. V. B. en de P. S. J. W. met een aantal bijlopers, trachtte opnieuw een anti-poli- tie-demonstratie te houden evenals de vorige week donder dag, toen 55 van hen werden gearresteerd, omdat geen toe stemming voor de demonstratie was verleend. Ook ditmaal had de burge meester van Amsterdam toe stemming geweigerd, onder meer destien toch was opgetreden. De jongeren probeerden gister avond eerst door de mazen van de politie-verordening te glippen door als sandwichmannen hun leuzen te colporteren, maar wel dra begon een en ander naar de mening van de politie toch op een optocht te lijken en greep de mobiele-eenheid onder com mando van hoofdinspecteur Koppejan in en werden arresta ties verricht. Moeilijkheden deden zich voor op de Westermarkt, de Vondel brug, het Frederiksplein, het Spui, de Dam en het Damrak. De jongeren gebruikten zoals ze zelf zeiden radicaal-demo cratische middelen om hun leu zen, die tegen het optreden van de politie, de bepalingen op het demonstreren en de positie van burgemeester Van Hall zijn gericht, aan de man te brengen. EEDSAFLEGGING Buenos Aires: Een beeld van de eedsaflegging door de nieuwe president van Argentinië Juan Carlos Ongania die direkt na de staatsgreep de macht aan zich trok. Op de foto v:l.n.r.: admi raal Benigo Varela (tussen Gar- rido en Ongania), luitenant- generaal Pascual A. Pistarini en generaal Theodora Alvarez, Woensdagavond is opnieuw te vergeefs getracht de camera aan boord van de „Surveyor 1", die begin deze maand een zachte landing op de maan maakte, in bedrijf te stellen. De geweldige kou van de maannacht, die veer tien aardse dagen heeft geduurd, heeft het toestel blijkbaar on klaar gemaakt. Er zal nog een derde poging worden ondernomen, op 9 juli, wanneer de zonnepanelen van de Surveyor recht op de zon ge richt zijn. Mislukt ook deze, dan zullen de geleerden het moeten doen met de 10.000 foto's die direct na de landing zijn ontvan gen en waarmee ze al zeer tevre den ziin. De beëdiging van generaal Juan Carlos Ongania als presi dent van Argentinië is woens dagmiddag door geen enkele tegen het nieuwe bewind gerich te demonstratie verstoord. Drie gemotoriseerde regimen ten militairen die in de nacht van dinsdag op woensdag in het cen trum van Buenos Aires strategi sche Dosities hadden ingenomen, zijn teruggetrokken en de be waking van de presidentiële ambtswoning is weer toever trouwd aan de traditionele gre nadiers te paard. Slechts het congres wordt nog door de gendarmerie bewaakt, welk korps gewoonlijk aan de grenzen dienst doet. De radiostations die sedert woensdagochtend eenzelfde pro gramma uitzonden, hebben weer hun 'eigen programma's, hoewel zij nog onder controle van de militaire autoriteiten staan. Ex-president Illia verblijft bij zijn broer. Zijn vrienden hadden aangekondigd dat hij woensdag een verklaring zou afleggen, maar woensdagavond was daar omtrent niets naders bekend. De enige moeilijkheid waar mee het nieuwè bewind schijnt te kampen, is de benoeming van de nieuwe leden van het hoog gerechtshof. Het oude hof was dinsdag ontbonden en generaal Ongania was er niet in geslaagd tijdig vóór de beëdigingsplech tigheid nieuwe leden te benoe men. De industrieel Jorge Nestor Salimey is benoemd tot minis ter van economische zaken. Frankrijk zal in 1970 technisch in staat zijn een verbindingssatel liet in een baan om de aarde te brengen, zo wordt van officiële Franse zijde meegedeeld. Het voor naamste probleem zijn de kosten, die op een anderhalf miljard francs worden geraamd. In de Harz is dinsdag en woens dag bij elkaar 111 mm regen geval len. Alle beken z.ijn woeste stro men geworden Op vele plaatsen zijn zij buiten de oevers getreden. Duizenden kampeerders zijn door het water verdreven. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig te hedenavond. Westelijke wind Nu en dan wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tempe ratuur. VRIJDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JULI v.m. 0.34 1.10 1.44 1.53 n.m. 0.59 1.35 2.09 2.18 ZATERDAG 2 JULI v.m. n.m. Breskens 1.18 1.40 Terneuzen 1.54 2.16 Hansweert 2.28 2.50 Walsoorden 2.37 2.59 zon maan op onder op onder Juli 1 4.24 21.03 20.30 2.46 2 4.24 21.0v 21.29 3.28 3 y, Zaterdag 2 juni is naar ver wachting voor het Indonesische volkscongres de beslissende dag. De leiding moet dan de besluiten formuleren, wiartoe de commis sies na de debatten over de toe komst van het land zijn geko men. Het congres staat voor ver van die van het presidentschap scheidene vraagstukken, waar- ongetwijfeld de grootste is. Ener zijds dreigen de actiefronten weer de straat op te gaan, wan neer hun wensen niet door het congres worden oingewilligd, an derzijds blijken velen van de 500 congresleden niet rationeel te denken over de positie van Soe- karno als staatshoofd. EMOTIES Woensdag dienden de pressie groepen van de actiefronten hun twaalf eisen bij het congres in. Zij noemen de titels „levenslang president" en „grote leider van de revolutie", in vorige jaren aan Soekarno verleend, „ongel dig" en willen dat deze worden afgeschaft. De actiefronten wil len dat het congres alle presi dentiële besluiten uit het verle den die tegen de grondwet in druisen, herroept. Vele congresleden zouden deze eisen willen inwilligen maar schijnen met emoties te kampen felen of er iemand anders is die bij wordt betrokken. Zij betwij felen of e riemand anders is die zo door de 105 miljoen Indone siërs wordt gerespecteerd. De keuze is zeer beperkt en de poli tici vragen zich af, wie voor Soe karno in de plaats moet komen wanneer deze binnenkort zou af treden. Verwacht wordt dat de resultaten van zaterdag geheim zullen blijven, totdat de congres leiding deze op dinsdag 5 juli aan de president bekend maakt. Zondag en maandag worden eventuele besluiten door het con gres geratificeerd. HONGERSNOOD De Indonesische strijdkrachten zijn bezig de bevolking van mid- den-Java, waar de communisten invloed hebben, voor zich te win nen. Enerzijds voeren zij een campagne tot bestrijding van de geruchten als zouden de mili taire leiders president Soekarno aan de kant willen zetten, terwijl zij aan de andere kant deze week door grootscheepse gecombineer de oefeningen met de politie in het gebied tussen Semarang, Djokjakarta en Solo willen aan tonen dat er geen conflicten zijn tussen de diverse militaire on derdelen. President Soekarno verklaarde tegenover journalisten, dat hij de steun had van de bewoners van midden- en oost-Java. Hij zei dagelijks enkele kisten met be tuigingen van trouw uit de pro vincies te krijgen. Overigens betwijfelen re- geringsfunktionarissen of de communistische invloed in mid den-Java erg diep gaat. Men hoopt op meer hulp uit Djakarta om de welvaart te verhogen in dit gebied, waar vele mensen niet ver boven het peil van hongers nood leven. SOEKARNO VERZET ZICH Soekarno heeft zich donderdag met kracht gekeerd tegen de eisen van het volk tot vorming van een neuw kabinet, dat in staat is de economische moeilijkheden in Indonesië tot oplossing te bren gen. Pressiegroepen van het actie front zijn een campagne begonnen in verband met de economische moeilijkheden. Die campagne be staat in hoofdzaak in het kalken van slagzinnen op muren in Dja karta. De pressiegroepen eisen on der meer de vorming van een „Ampera"- kabinet, dat aan het lijden van het volk een einde moet maken. Soekarno zei dat de mensen op het ogenblik alleen maar denken en voorrang geven aan voedsel- kwesties. „DINGEN VAN DE MAAG" Overal in Djakarta kon men op de muren de eis tot vorming van een „Ampera"-kabinet lezen „maar ik", aldus Soekarno, „zou wel eens willen weten wat men hiermee bedoelt." Ook vice-premier Leimena wist niet wat met „Ampera"-kabinet wordt bedoeld. „Maar", zo zei de president, „als dit kabinet alleen maar voorrang moet geven aan „dingen van de maag", dan beken ik openlijk dat ik er niets van wil weten. Ik wil geen natie opbouwen, die alleen maar aan eten denkt. Een volk moet naast een volle maag ook een hoog ontwikkelde cultuur en kennis hebben. Zo'n natie zal ik bouwen", aldus de Indonesische president. En daarom wilde hij de drie doelstellingen van de revolu tie bereiken: nationale eenheid, sociale rechtvaardigheid voor het volk en een nieuwe wereld zonder uitbuiting. President Alphonse Massemba Debat van Kongo-Brazzaville is donderdagochtend uit Tanana rive naar huis vertrokken. Gevraagd naar zijn oordeel over de militaire muiterij in zijn land waardoor de regering zich in het stadion van de hoofdstad heeft moeten terugtrekken, zei het staatshoofd: „Onze staten in Afrika zijn jong. Zoals babies krijgen zij herhaaldelijk koorts aanvallen. Desondanks hebben de woelingen niet een zodanige omvang, dat zij ons kunnen af brengen van onze plannen om Afrika tot welvaart en eenheid te brengen". Volgens waarne mers neemt de spanning in Braz zaville af. Een aardbeving in het afgelegen berggebied van westelijk Nepal heeft maandag aan tien mensen het leven gekost: verscheidene honderden woningen werden ver nield. Dit werd donderdag in Katmandoe vernomen, waar maan dag twee lichte aardschokken wer den gevoeld evenals in een groot deel van India. ZONNIGE PERIODEN Een hogedrukgebied strekt zich uit van Ierland naar de Azoren. Een uitloper hiervan trok over ons land. vooral in het midden en westen van het land, aanlei ding tot zonnige perioden. Hier bij liepen in het binnenland de temperaturen tot omstreeks 18 graden celsius op. z In Frankrijk werd het ruim 20 graden en zomerse temperaturen werden gemeten in Polen en Scandinavië. Boven Zuid-Duits- land bevond zich nog een regen- aebied, dat plaatselijk meer dan 30 mm neerslag bracht. Over Schotland en Ierland trekt een fróntale storing naar het oosten. Enkele hiermee samen hangende wolkenvelden kunnen tot ons land doordringen, maar regen wordt niet verwacht en op de meeste plaatsen zullen op nieuw zonnige perioden voorko men met ongeveer dezelfde tem peraturen als donderdag en een zwakke tot matigs westelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1