zo veel kwaliteit voor zo weinig geld PHILIPS Gemeenteraad van Axel uw merk van service en vertrouwen Donderdag 30 juni 1966 Pa"fna 7 iSiiiiiiisEi,.: ->> De keus in Philips portables is nog veel groter: 17 typen in 33 uitvoeringen (f 79,50 tot f 700,-). 't is 'n MM DE tUUTE ZEEUW PHILIPS PORTABLES: Hoge kwaliteit: Philips kwaliteitGeen wonder, want Philips in elke Philips portable. En wat bovendien heel plezierig is: dank bezit een onovertroffen schat van kennis en ervaring, verworven zij die grote internationale ervaring, produktie en omzet geeft in binnen- en buitenland. Die unieke voorsprong vindt u terug een Philips portable altijd méér dan de prijs doet vermoeden! ■4 mms*? 51 PHIltPS sssss.ssssBS«t#ssss teai: 79 Inclusief tas en oortelefoon. I I Lange- en middengolf: PjB Keuze uit zes verschillende uitvoeringen. Afm.: 9 x 14 x 3,5 cm. Inclusiefschouderriem. Lange- en middengolf. Grote luidspreker. Bekleed met veerkrachtig kunstleder. Afm.: 11 x 18x5 cm. c«xy>:<»x»>:<*x*»-"" a.w>x >x»xox»x« >x«x< >x#x»>x*y.*«xi»5s»*g>r<ïïi¥iiXsS!SX<:: ;»s«::x5x::x:x«xjx;;x;s; is:::::»::;::::::::::::::::::: x:xsx!s:«!:555i555j:!ss:!!«n:j::x::xïxc:x:i::xs!i;ss!:x5!5ï;:xn;;;:!::xsx i ;ss; «sssnssjisis: ::x::5;x::::;:x: ;;sx:s:j;:!«j5;w:x:5x:xx:x:x: :x:x; :Jcx;!iMs:!5K;!i5ïsi5;:!!!:5is:;x:x:;x:x:;xsx;!555!:55;5«5;x:?ïsx;si8i:".K ;):;:;::;x:;s:::::x:i«ss:::i;::;:;:u$:::iu»;x::i:x:x:x8x:;x;s:;:is:;;:ta -xsxoiixKxttnimstias'.ixxiiixsxiijixxixïxïüMiiisxxuxsiiXKiüKWiK 139.- Lange- en middengolf. Kleuren: rood, grijs en blauw. Afm.: 14 x23x6 cm. Met frame zwarte kunstlederen tas f 6,- extra. I. 199.- FM-band, lange- en middengolf. Gevoelige luidspreker. Krachtige weergave. Kleuren: bruin, grijs en zwart. Afm.: 16x25x 7 cm. I61S30 Vergadering van dinsdag 28 juni 1966. Aanwezig: Voorzitter: Burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris: P. G. van de Bosse. Wethouder: C. van Bendegem. Leden: Mevrouw Folkersma- Staal en de heren: J. den Doel- der, K. Hamelink, A. H. v. d. Lee, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving: Wethouder M. L. M. IJsebaert en de heren D. Dekker en H. C. van Luijk. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. In verband met het overlijden van de heer P. J. van Bendegem spreekt de voorzitter de volgen de rede uit: Vrijwel onverwacht overleed maandagavond tot onze grote ontsteltenis de nestor van onze raad, de heer P. J. van Bende gem. Onze innige deelneming gaat in de eerste plaats uit naar zijn echtgenote en naaste familie leden. Dat zij van God de kracht mogen ontvangen om dit grote verdriet te dragen. In de raad laat de overledene een onvervangbare plaats ach ter. Gedurende 35 jaren heeft hij zitting gehad in de gemeen teraad van Axel, waarvan 23 jaar als wethouder. Zorgen en verdriet zijn hem ook als be stuurder niet bespaard. Met na me in de bezettingstijd heeft hij een moeilijke periode doorge maakt toen hij op 13 mei 1941 ten gevolge van het plotselinge overlijden van burgemeester Blok geroepen werd tot het tij delijk uitoefenen van het bur gemeesterschap. Ik heb er be hoefte aan op dit moment uit te spreken, dat hij zich in die zorg volle tijd heeft gedragen zoals een goed Nederlander betaamt. Zijn onverschrokken houding in de bezettingstijd heeft er toe ge leid, dat hij door de overweldi ger werd gegijzeld van 13 juli 1942 tot 18 december 1942. Bij de bevrijding van Axel heeft hij krachtdadig er aan meegewerkt, dat de bevolking weer spoedig in enigszins nor male omstandigheden kon leven. Het was hem een grote vreugde in de jaren na de bevrijding als wethouder te mogen meewer ken aan de wederopbouw en uit breiding onzer gemeente. Ook in ander maatschappelijk opzicht heeft de thans ontslape ne zich grote verdiensten voor onze gemeenschap verworven. In dit verband denk ik aan zijn 25-jarig voorzitterschap van de zondagsschoolvereniging, zijn jarenlang voorzitterschap van de afdeling Axel van de christelijk- historische unie en aan het feit, dat hij sedert 1944 president- kerkvoogd was van de hervorm de kerk. Dat zijn verdiensten enkele jaren geleden werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, heeft hem en ons grote voldoe ning gegeven. Een markante persoonlijkheid is ons ontvallen. Zijn eigenaar dig driftige spreektant was ons vertrouwd. Ondanks soms aan de dag tredende verschillen van inzicht b.v. met betrekking tot de herindeling van de ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen kon de samenwerking met de heer Van Bendegem van harte lijke aard zijn, omdat hij werd gedreven door een grote liefde voor Axel. Moge dit fel levende, bewo gen mensenkind thans de rust gevonden hebben bij zijn Hei land, van Wie te getuigen hem een vreugde was. De rede van de burgemeester werd door de raadsléden staan de aangehoord. Hierna wordt een minuut stilte in acht genomen. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN De heer D. J. Oggel komt nog even terug op het antwoord op de vraag over het wachtlokaal aan het Szydlowskiplein. De speelautomaten zijn er wel ver dwenen, maar toch zou spr. in overweging willen geven het te sluiten daar het niet meer wordt gebruikt als wachtlokaal. De voorzitter wijst erop dat het nog wel als wachtlokaal wordt gebruikt. Er zal veran dering komen, daar de pachter de pacht heeft opgezegd. VERKOOP BOUWGROND JOOST DE MOORSTRAAT De heer J. Vink vraagt of er hier rekening mee is gehouden dat er later een ruim pad langs zal kunnen komen. Wethouder Van Bendegem antwoordt dat er ruimte blijft voor een pad dat te berijden zal zijn. Het is niet de bedoeling meer autoboxen te bouwen dan gepland is. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. RIJWIELPAD ZAAMSLAGSE WEG De heer Oggel herinnert er aan dat destijds is gezegd dat de Zaamslagse weg door de provin- ciecie zou worden overgenomen. Niettemin worden door de ge meente steeds meer grondaan kopen gedaan voor verbetering aan deze weg. Wanneer wordt die weg overgenomen? Wethouder Van Bendegem be vestigt dat de provincie de weg zou overnemen, maar nu heeft mén er in Middelburg geen be langstelling meer voor. Wel sub sidieert de provincie de kosten met 65 ook van deze aanko pen. De heer Oggel meent dat wij dan beter een geheel nieuwe weg hadden kunnen leggen, dan waren wij ook de vele bochten kwijt geweest. De voorzitter zegt dat bij de gemeente de wens tot over dracht bestaat. Ook de provin cie voelde wel voor overname, maar mag niet meer wegen in bezit hebben, daar het maxi mum is bereikt. Het voorstel wordt aangeno men. WIJZIGING BEGROTING 1966 De heer Maas is met dit voor stel niet gelukkig. Spr. is niet tegen het carillon. Ook wij heb ben er onze steun aan gegeven. Het bedrag van 7000,is voor uitbreken; over opbouw wordt niet gesproken. De toren is voor een nog groter klokkenspel te zwak. Het is niet nodig er nog meer aan te besteden. De heer A. H. van der Lee verwondert zich erover dat hier een begrotingswijziging wordt ingediend zonder dat er eerst een voorstel is geweest. Het ca rillon brengt overlast voor de omwonenden. Reeds geruimen tijd geleden is hierover in de raad gesproken. Toen is de toe zegging gedaan dat men met de omwonenden rekening zou hou den. Het komt spr. voor dat de speeltijd nu nog langer is ge worden. Wanneer er negen klok ken bijkomen, betekent dit nog meer lawaai. Er is tot op heden niets gedaan om het spelen te beperken. De heer Oggel wil een ander geluid laten horen. Hij vindt het carillon een aanwinst voor de gemeente, maar er ontbraken altijd nog enige zwaardere klok ken. De heer Van der Lee heeft de opmerking gemaakt dat er overlast is. Er zijn nog wel an dere dingen waarvan de bewo ners last hebben. Het algemeen belang moet boven het particu liere belang gaan. Een carillon geeft cachet. Aan dit voorstel zal spr. van harte zijn steun geven. De heer Hamelink is tegen uit breiding. Mensen die in de buurt wonen, hebben er last van. De heer A. de Waard is er voor. Dit is de enige kans om tot uitbreiding van het klokken spel te komen. De voorzitter wijst erop dat, toen men aan de opbouw van het klokkenspel is begonnen, een onderzoek is ingesteld of de toren geschikt was voor een spel van 37 klokken. Het bleek goed mogelijk te zijn en de aange brachte constructie is er dan ook op gebouwd. Met de heer van der Lee is spr. het eens dat er eerst een voorstel moest komen. Wij heb ben van het Anjerfonds een gift van ƒ5000,gekregen voor dit doel. Wij hebben op de vragen van de heren Van der Lee en Hamelink toezegging gedaan dat de speeltijd zou worden inge kort. Er zijn nog geen nieuwe bandjes aangebracht en zo is de speeltijd nog steeds dezelfde. Dat het lawaai groter zou wor den als de 9 klokken er bij zijn, is niet juist. Het is geen uitbrei ding van het carillon, maar een vervolmaking. Het is gebouwd op 37 klokken; alleen ontbraken toen de nodige geldmiddelen om het volledig te maken. Nu de mogelijkheid er is, moeten we hiervan gebruik maken. Daar om wil spr. ervoor pleiten de gift te aanvaarden. Er zullen hierdoor geen kosten drukken op de algemene middelen. Met de stemmen van de heren Maas, Van der Lee en Hame link tegen wordt het voorstel aangenomen. RONDVRAAG De heer Hamelink zegt dat het wegdek van de Zuidsingel slecht is. Is het niet mogelijk in de bochten die veel te lijden hebben van het zware vracht verkeer beschermingen voor het wegdek aan te brengen? LUCHTVERONTREINIGING De heer Oggel stelde de vol gende vragen: Daar én de bevolking én ook de industrie gebaat zijn met een goed woon- en leefklimaat, wil ik namens de prot. chr. frakties enkele vragen stellen inzake de plaats géhad hebbende lucht en waterverontreiniging. 1. In de vergadering van de ge meenteraad van 24 mei j.l. hebt u naar aanleiding van mijn vraag geantwoord dat: „Indien de verontreiniging in de toekomst snel toeneemt, B. en W. niet zullen aarzelen dee zaak integraal voor het gehele gebied aanhangig te maken". Naar blijkt kan door de indus trie niet worden gegarandeerd dat een dergelijke of overeen komstige vergiftiging absoluut wordt voorkomen, zodat de uiterste waakzaamheid geboden blijft. Mede in verband met de in dustrievestiging te Zelzate, dient deze materie op de korste ter mijn op internationaal niveau aan de orde te komen. One vraag is: welke stappen B. en W. zullen ondernemen naar aanleiding van deze toe zegging. 2. Of er bij het verlenen van de voorlopige vergunning vol doende waakzaamheid is be tracht? Welke instantie is in dezen verantwoordelijk? 3. Nü gebleken is dat de re form-afdelingen in werking zijn gesteld aleer de aange vraagde hinderwetvergunning definitief is verleend, vragen we: hoe in dezen gehandeld zal wordn tot het tijdstip dat deze vergunning zal worden verleend? 4. Kunnen B. en W. mededelen welke nadere voorzieningen zullen worden getroffen tot aan de oplossing, die naar schatting in 1969 zal worden bereikt, bij welke oplossing de bezwaren zullen zijn on dervangen? Verder vraagt de heer Oggel op welke gronden de lichtmas ten in het wandelpark zijn aan gebracht. In de raad is hierover nooit een besluit gevallen. De heer Vink zegt dat aan de inwoners van Axel een circulai re is gezonden waari beperkin gen zijn gesteld voor het bezoek van het zwembad. Het is jam mer dat dit niet tot het volgend jaar is uitgesteld. De abonne menten zijn geplaatst en nu wordt het scherper gesteld. De jeugd maakt veel gebruik van het zwembad; er is hier ook niet veel anders te beleven. De heer De Waard sluit zich bij de heer Vink aan. Er wor den veel mensen gedupeerd door deze maatregel. Misschien is het mogelijk leerlingen van middel bare scholen die vankantie heb ben, in te schakelen voor toe zicht. Verder zegt de heer De Waard dat de openbare verlich ting om half twaalf tot de helft wordt teruggebracht. Op de Kanaalkade en de Zuidsingel blijft de verlichting op volle sterkte branden. Om de kosten te verlagen zou het aanbeveling verdienen ook daar de verlich ting te halveren. De voorzitter antwoordt hier op dat op de doorgaande routes voor de veiligheid de volle ver lichting blijft branden. Bij het slechte wegdek van de Zuidsin gel is dit zeker van belang. Evenals bij de heer Vink leven er onder de bevolking vra gen over het zwembad. Met gro te aarzeling hebben B. en W. de maatregel getroffen. Men moet duidelijk vaststellen dat de ouders verantwoordelijk zijn voor hun kinderen. Veel ouders voelen die verantwoordelijkheid niet. Zelfs kinderen van twee jaar worden naar het zwembad gestuurd. Er is meer personeel nodig, maar daar is niet aan te komen. Vorig jaar zijn er oproepen geplaatst, ook dit jaar weer maar er komen geen gegadig den. Wij zijn dan ook blij dat dames van de hulpverlening medewerking verlenen. Verder hebben wij enkele leerlingen in dienst genomen en er is nu ook meer gelegenheid tot het nemen van zwemles. Wanneer er 1000 of meer kin deren in het zwembad zijn is het niet mogelijk goed toezicht te houden, ook niet met vijf of meer mensen. Het zwembad is de laatste jaren een soort kin derbewaarplaats geworden. On der geleide kunnen de kinderen komen. B. en W. overwegen de maatregel wat te verzachten door de kinderen die school zwemmen krijgen, toe te laten. De gemeente kan de verant woording niet van de ouders overnemen. Tot de heer Oggel zegt de voorzitter dat de luchtveront reiniging niet alarmerend kan worden genoemd! Wat rond de Pinksterdagen is gebeurd, kan nooit voor 100 °/o worden voor- komen.Dit blijft mensenwerk en fouten zijn altijd mogelijk. Wij hebben goede hoop dat dit in de toekomst zoveel mogelijk voor komen kan worden. De bedoeling van de vragen van de heer Oggel was zeker om het publiek in te lichten, want de raadsleden zijn ver trouwelijk ingelicht. Wanneer wij willen profiteren van de welvaart door industrie vestiging, dan weten wij dat dit altijd gevaren meebrengt. Er zal naar worden gestreefd om alles zo veilig mogelijk te maken. Wat de vestiging in Zelzate be treft, dit is integraal aan de or de geweest. Er is een werkgroep voor de gehele kanaalzone inge steld, die deze zaak zal behan delen om de verontreiniging zo ver mogelijk terug te dringen. Ook op rijksniveau wordt deze zaak aangepakt. Bij het verlenen van vergun ningen wordt de grootste waak zaamheid betracht. Er is geen sprake van een voorlopige ver gunning. De vergunning is al meer dan een jaar in behande ling. Het wachten is op het ad vies van de arbeidsinspectie. De arbeidsinspectie is ook niet in staat op korte termijn een goed gefundeerd advies te geven. We hopen dat dit nu snel zal komen. De directie van de N.S.M. is direkt bereid geweest maatrege len te treffen. De productie is teruggebracht tot 65 °/o. Verder is er een nieuwe wasinrichting in gebruik gesteld. De direktie is veel verder gegaan met het treffen van maatregelen dan door de arbeidsinspectie is voor gesteld. De zwavelzuurfabriek zal in 1969 verdwenen zijn. Het gemeentebestuur heeft waar dering voor de openheid van de direktie. De heer Oggel achtte het in het belang van de bevolking dat deze vragen werden gesteld. De voorzitter sluit de verga dering met het uitspreken van het dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7