Roofoverval op bank in St. Anthonis Amerikaanse toestellen bombarderen doelen bij Hanoi en Haifong Een der daders in Duitsland aangehouden Buit bedroeg meer dan 30.000 gulden Britse zeeliedenstaking ten einde HET WEER Engelse regering vraagt opheldering Oe Thant diep teleurgesteld GEEN NEDERLANDERS NOG GEEN SPOOR TWEEDE DADER NOG VOORTVLUCHTIG Commissie van onderzoek Weerbericht Hoogwater Koers van het pond steeg Wetsontwerp ter van de Britse ijzer hemationalisatie - en staalindustrie Persoonlijk besluit van Johnson Zon- en Maanstanden Bereid tot onderhandelen Nieuwe fase in het conflict China Engeland ongerust Hinderlaag DONDERDAG I^JUNI 1966 22e Jaargang No. 67&I Advertentieprijs per mm 18 et; mlnlmrnn per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 our. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Twee gewapende mannen hebben woensdagmorgen om vijf voor ne gen een overval gepleegd op een van de twee Roerenleenbanken In St Anthonis (gem. Oploo) zijn gevestigd, en daar ruim 30.000 gul den buitgemaakt. De twee mannen die naar schat ting 25 jaar oud waren, kwamen met een zwarte Opel-rekord (ken teken 33-62-AP), die zij in Nijme gen hadden gestolen. De wagen is eigendom van de heer J. A. de Har- tog uit Nijmegen, hoofdambtenaar van de begrafenisonderneming van de herv. diakonie aldaar. De bank rovers waren al vroeger op de dag bij de bank komen kijken of zij binnen konden, maar het kantoor was toen nog gesloten. Omstreeks kwart over acht had de kassier van de bank, de 38-jarige M. Ver stegen, die boven het kantoor woont, dezelfde wagen voor het kantoor zien stilhouden. Bij hun tweede bezoek hadden zij meer geluk: de deur was open. Zij deden maskers voor en betraden het kantoor. Met hun schietwapens bedreigden zij de kassier en de drie andere personeelsleden, die zich in het kantoor bevonden. Zij spraken geen Nederlands, maar gebruikten Duitse en Franse woorden: „Uber- fall", riepen zij, en „geld, geld. ri té". De heer Verstegen die aanvan kelijk dacht dat de mannen speel goedpistolen hadden, veranderde van mening toen hij de wapens hoorde klikken. De personeelsla den moesten de handen omhoog, doen en de heer Verstegen werd gedwongen de kasportefeuille af te geven, die hij in een lade van zijn bureau had. Deze portefeuille be vatte 29 bankbiljetten van 1.000 gulden .ongeveer 1.700 gulden aan Engels geld en voorts Duits, Frans en Belgisch bankpapier. té begeven. De heer Verstegen die als laatste dit vertrek binnenging, zag nog dat de beide rovers zich ijlings uit de voeten maakten. De mannen reden met de auto weg in de richting Grave. De heer Verste gen heeft onmiddellijk de politie te Grave gewaarschuwd, terwijl zijn vrouw met het toestel in zijn woning de plaatselijke politie bel de. Van de daders ontbreekt tot dus- jver ieder spoor. Het signalement dat de politie kreeg, is vrij vaag: de mannen zijn ongeveer 25 jaar oud en hun postuur is normaal. De ene was gekleed in een blauwe overall, de ander droeg een grijze regenjas. Een der daders van de over val is woensdagmiddag in het Westduitse Geilenkirchen aan gehouden. Het is de 29-jarige Wolfgang Robert Shütcr, af komstig uit Duisburg. Zijn medenlichtige, de 27-ja rige Rudi Raus, is nog voort vluchtig. Op Shüter werd een bedrag van 15.000 gulden aan Neder lands geld aangetroffen, plus nog Frans, Engels en Duits geld, de helft van de buit. Ook .was hij in het bezit van een „blank" pistool, zoals de politie heeft medegedeeld. Dit pistool dat naar St. Anthonius was opge zonden, is door de kassier van de boerenleenbank herkend als het wapen waarmee hij werd bedreigd. Het tweetal was in Geilen kirchen gesignaleerd in een blauwe Citroen met het ken teken DU-Y-310, welke wagen ook betrokken zou zijn geweest bij de overval de vorige week op het bijkantoor van de Nuts- spaarbank in Amersfoort. Offi cieel is echter niet vastgesteld dat Shüter en Raus met deze overval iets te maken hebben gehad. Zowel Shüter als Raus zijn in het verleden al verscheidene malen door de marechaussee bij verschillende Nederlandse grensposten uit het land gezet in verband met het feit dat zij het nodige op hun kerfstok had den. De Britse zeelieden hebben woensdag hun staking, die 15 do gen heeft geduurd, beëindigd. Het besluit werd bekendge maakt door vakbondsleider Bill Hogarth na een bijeenkomst van vier uur van het bestuur van de zeeliedenbond. De staking heeft ruim .-eender/ie van. de Britse koopvaardijvloot verlamd en de reeds niet zo sterke economische positie van Engeland nog meer verzwakt. Toen zij in het bezit van de por tefeuille met bankpapier waren, dwongen zij het personeel naar de achterkant van het gebouw, waar zich een soort bijkeuken bevindt, HOGERE TEMPERATUREN Een depressie, die het weer in onze omgeving gedurende drie dagen bijzonder onaange naam maakte, ligt boven Oost- Europa en trekt langzaam ver der naar het oosten. Intussen heeft een rug van hoge lucht druk zich tot boven de Noord zee en ons land uitgebreid. Het laatste zal tot een flinke weers- verbetering leiden, het zal vanr daag droog weer zijn met zon nige perioden, de wind krimpt naar westelijke richtingen en neemt verder af, tot matig aan de kust en tot zwak in het bin nenland. De maximum tempe raturen zullen enkele graden hoger worden dan woensdag. en a phesl;vb in z e aezgbg medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. Zwakke tot mataige wind uit westelijke richtingen. Hogere middagtemperaturen. Na felle discussies besloot het vakbondsbestuur met 29 tegen 16 stemmen de staking stop te zet ten. Gedurende een jaar zal het zich van elke stakingsactie ont houden om de door de regering ingestelde commissie van onder zoek, die de arbeidsvoorwaarden van de zeelieden nagaat, in staat te stellen haar werk te voltooien. Het bestuur ging akkoord met het compromisvoorstel, volgens hetwelk de 65.000 zeelieden een veertigurige werkweek krijgen, geleidelijk over een periode van een jaar in te voeren, en een jaarlijkse vakantie van 48 dagen. De vakbond heeft meegedeeld dat de reders dinsdag nog met een verbeterd voorstel zijn geko men. Het laatst bekende aanbod was dat van negen dagen vakan- jtie extra per jaar, gevoegd bij de 39 vakantiiedagen die al eerder KAMPEER-VACANTIE IN HET WATER Door het slechte weer en de hevige regenval van de laatste dagen is menige lcampeer-vacan- tie letterlijk in het water geval len. Hier een sprekende foto ge nomen op een camping in Zand poort. waren voorgesteld door de com missie van onderzoek. Een me nigte zeelieden die woensdag ochtend tijdens het beraad van het vakbondsbestuur voor het gebouw van de bond in Londen had gedemonstreerd, reageerde met boe-geroep op het besluit van de leiding. Er klonken kre ten als „verraders", „judassen". Spandoeken en borden die waren meegevoerd, werfieft- vertrapt. Onmiddellijk na het bekend worden van de stopzetting van de staking begon de koers van het pond sterling te stijgen. Ook de handel op de effectenbeurs werd levendiger. Voor het eerst sinds weken bestond er vraag naar scheepvaartfondsen. MILITAIRE JUNTA IN ARGENTINA Dit is de militaire junta, die de macht heeft overgenomen in Ar gentinië, na president Arturo Illia te hebben afgezet in een bloedloze staatsgreep Het zijn \v.l.n.r. de marine-bevelhebber, admiraal enigno Varella, de be velhebber van de landstrijd krachten, It.-generaal A. Pista- rini en luchtmachtchef Theodoro Alvarez. De jucta installeerde gepensioneerd generaal Juan Carlos Ongania als president. De junta maakte bekend dat de mogelijkheid van een peronisti- schg omwenteling hen genoopt had tot de cc Vrijdag zal na slüiting van de Londense effectenbeurs het nieu we wetsontwerp worden bekend gemaakt ter hernationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie. De huidige aandeelhouders zullen een schadevergoeding ontvangen, die nauwkeurig is omschreven. De ze vergoeding zal blijkens een in de zomer van 1965 gepubliceerd witboek geschieden in de vorm jvan staatsobligaties en is geba seerd op de gemiddelde koers over een aantal periodes. Zelfs door tegenstanders van de nationalisa tie werden deze voorstellen inder tijd gunstig genoemd. De regering heeft echter laten weten dat deze regeling niet noodzakelijk in het wetsontwerp zal worden gehand haafd. Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat men door deze pu- blikatie er waarschijnlijk toe over zal gaan het ontwerp nog vóór het begin van de parlementaire vakan ties in tweede lezing ter goedkeu ring aan het lagerhuis voor te leg gen. Door de sterke regeringsposi tie zal het wetsontwerp ongetwij feld het lagerhuis halen, maar door het hogerhuis waar een groot aan tal conservatieven zitting in heb ben, zal deze voor tenminste nog een jaar op de helling kunnen wor den gezet. Bij de nationalisatie zijn 14 be langrijke bedrijven betrokken, die gezamenlijk 90 procent van de Britse ijzer- en staalproduktie voor hun rekening nemen en waarvan er een, Richard Thomas en Baldwins reeds in het bezit van de staat is. Tengevolge van de aangekondig de publikatie zijn de ijzer- en staalaandelen van deze maat schappijen reeds met 9 pence tot een shilling opgelopen. Voor de eerste ïnpal-bebben Amerikaanse vliegtuigen woens dag bommen geworpen op doelen die slechts rijf kin verwijderd liggen van liet centrum van de Noordvietnainese hoofdstad Ha noi. De aanval Gia-Lam duurde ongeveer 50 minuten. De toestel len, waarvan er vier omlaag zou den zijn gehaald, deden aanval len op luchtverdedigingsbatterij en en zetten olieopslagplaatsen in brand. Vlak bij Gia-Lam bevjndt zich het vliegveld van Hanoi. Volgeis radio-Hanoi hebben Amerikaanse vliegtuigen ook de havenstad Haiphon aangevallen. President Johnson heeft per soonlijk het besluit genomen de olie-opslagplaatsen in de streek van Haifong en Hanoi te laten bombarderen om de toevloed van manschappen en materieel van Noord- naar Zuid-Vietnam te be- lemeren, aldus heeft de Ameri kaanse minister van defensie MacNamara op een persconferen tie meegedeeld. Het ging met na me om het toenemend gebruik van vrachtauto's en motorjonken door de Noord-Vietnamezen. In antwoord op een vraag of er zich Russische schepen in de ha ven van Haifong bevonden, zei MacNamara dat er ten tijde van het bombardement geen schepen aan het lossen waren. De luchtaanvallen werden uit gevoerd door 46 toestellen van DONDERDAG 30 JUNI v.m. n.m. Breskens 1215 11.54 Terneuzen 12.51 12.30 Hansweert 1.25 1.04 Walsoorden 1.34 1.13 VRIJDAG 1 JULI v.m. n.m. Breekens 0.34 0.59 Terneuzen 1.10 1.35 Hansweert 1.44 2.09 Walsoorden 1.53 2.18 zon op onder mr?n op onrlei vloot en--, luchtmacht van de vliegdekschepen Ranger en Con stellation. Naar schatting waren de doelen voor tachtig procent vernield. Er ging een Amerikaans toe stel verloren en een mig-17 van de tegenstander was waarschijn lijk vernield. Volgens een Noord- vietnamese mededeling waren zeven Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. Johnson had zijn besluit tot de bombardementen genomen op advies van MacNamara, minister Rusk en de commandanten te velde. Het vrachtautoverkeer naar Zuid-Vietnam was in de eerste vijf maanden van dit jaar dub bel zo groot geweest als in de zelfde periode van vorig jaar. De Noord-Vietnamezen hadden daardoor des ïe meer olie nodig. Wat de mogelijke reacties van de kant van Peking op de jong ste bombardementen betreft zei MacNamara daarover niet te kunnen speculeren. De Verenigde Staten zouden zich bij hun lucht aanvallen blijven beperken tot doelen van militair belang. De V. S. waren niet van plan de regering van Noord-Vietnam te vernietigen of de bevolking schade toe te brengen. De op slagplaatsen waren nu gebom bardeerd omdat de Noord-Viet namezen probeerden ze naar minder kwetsbare plaatsen over te brengen. Volgens rapporten van de inlichtingendienst legden de Noord-Vietnamezen nieuwe infiltratiewegen aan. Minstens 4.500 man zou maandelijks het zuiden binnenkomen. Van Ame rikaanse zijde bleef men overi gens streven naar een regeling van het conflict door onderhan delingen. Secretaris-generaal Oe Thant gaf woensdag uiting aan zijn die pe teleurstelling over de Ameri kaanse bombardementen op doe len in het gebied Haifong-Hanoi. In een verklaring voor de pers sprak hij over dichtbevolkte ge bieden. Hij zei bij een aantal gelegen heden te hebben verklaard dat naar zijn mening de eerste stap in de richting van vrede een be ëindiging van de bombardemen ten op Noord-Vietnam zou zijn. De democratische senator Mike Mansfield zei dat deze bombar dementen de vooruitzichten op vrede in de weg zullen staan en dat zij uitbreiding van de Chine se en Russische hulp aan Hanoi zullen bevorderen. Naar zijn me ning betekenen deze bombarde menten een nieuwe fase in het conflict, waardoor de weg naar onderhandelingen moeilijker wordt. Ook diplomaten, in Moskou waren dé mening toegedaan dat de bombardementen waarschijn lijk meer hulp van het sowjet- blok tot gevolg zullen hebben. China heeft verscheidene ma len gewaarschuwd dat een bom bardement van Hanoi of Haifong zijn deelname aan de oorlog in Vietnam zou rechtvaardigen. Al gemeen werd aangenomen dat hier massale aanvallen op dicht bevolkte gebieden werden be doeld. Premier Johnson van Engeland heeft president Johnson laten weten dat Engeland zich distan- cieert van Amerikaanse bom aanvallen op „de dicht bevolkte gebeden van Hanoi en Haifong". In de regeringsbekendmaking wordt gezegd dat „de Britse re gering met spijt heeft vernomen dat Amerikaanse vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op Noordvietnamese doelen in de dichtbevolkte gebieden van Ha noi en Haifong". De Britse rege ring steunt echter de Ameri kaanse hulp aan de Zuidvietna- mezen „die niet onder commu nistische overheersing willen le ven". Tevens wordt de weigering van communistisch Noord-Viet nam betreurd tot het aangaan van onvoorwaardelijke vredes onderhandelingen, waartoe pre sident Johnson heeft opgeroepen. Volgens een bericht van A.F.P. zou de Engelse regering aan Washington opheldering hebben gevraagd over de bombardemen ten. In de verklaring staat dat de Britse regering moeilijk het be lang van een bepaalde actie, die door de Amerikaanse regering in dit conflict miiltair noodzakelijk wordt geacht, kan doorgronden. „Wij vertrouwen dat de Ameri kaanse strijdkrachten alle voor zorgsmaatregelen zullen nemen om slachtoffers onder de burger bevolking te vermijden". Radio Moskou noemde woens dag de aanvallen „een niéuwe en gevaarlijke stap ter uitbreiding van de Amerikaanse agressie te gen het Vietnamese volk „een piraten-aanval". Een kleine afdeling van de 25e Amerikaanse infanteriedivisie heeft zware verliezen geleden bij een nachtelijke aanval door viet- congstrijders in open rijstvelden op 40 km ten noordwesten van Saigon. Volgens een Amerikaan se woordvoerder is de patrouille in een hinderlaag gelopen. Twee compagnieën van de vietcong, die zich verscholen hielden in de bossen langs een kanaal in de Mekong-delta, zijn door Zuid-Vietnamese eenheden opgespoord. Na enige uren vech ten bleken 83 vietcongleden te zijn gedood Fratóering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres- Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRUE ZEEUW Uitgeefster 1W. v/h Firma. P J. van de Sande te Temeuzei»

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1