't is weer tijd voor Nieuwe problemen voor Wilson HET PORSELEINEN MASKER C.N.V tegen uitstel belastingverlaging steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken BEURSOVERZICHT Woensdag 29 juni 1966 Pagina 5 Overheidsuitgaven moeten omlaag DE ifRITE ZEEUW „In 1967 zal niet alleen In het loonbeleid en in de prijspolitiek, maar met name ook in het uitgn- vènbelèid van de overheid een bij drage moeten worden geleverd in de afkoeling van de oververhitte economie. Hoe urgent een groot deel van de uitgaven in de sfeer van de ovèrhèid ook is, juist met het oog op dè toekomstige welvaart kun nen er omstandigheden zijn, die er toe dwingén het tempo iets te ma- tigêrt". DE MIDDENGROEPEN de minister van sociale zaken en volksgezondheid, r!r G. M. J. Veld kamp, de voorzitter van de sociaal economische raad, drs J. W, de Pous, de voorzitter van de anti-re volutionaire partij, dr W. P. Berg huis, vertegenwoordigers van N.V.V., N.K.V., middenstand, ker ken en de stichting van de arbeid. Brood uit andere grondstoffen dan tarwe en rogge Dit verklaarde de voorzitter van het christelijk nationaal vakver- hond, de heer J. van Eibergen, gis teren op de algemene vergadering van het C.N.V. Hij noemde in dit verband enkele mogelijkheden, zo als enig enig uitstel van de huur verhoging, waartoe al is besloten, bijvoorbeeld van 1 januari naar 1 jtjll 1967. Ook zou temDorisering van nog in te voeren sociale maat regelen kunnen worden overwogen. De tweede moot van de belasting- vèriaging moet volgens de heer Van Eibergen om verschillende re- tjènèn doorgaan, onder meer uit een oogpunt van billijkheid en rechtvaardigheid tegenover de middengroepen. Desniettemin meent hij dat de regering en par- lepibnt bereid zouden moéten zijn alsnog enig uitstel, al zou het maar zijn met een aantal maanden, te ovèrwegèn. ONVERTEERBAAR Zou er onverhoopt dan nog een verzwaring van lasten in de indi- rekte sfeer noodzakelijk zijn, mede gelet op de ontwikkeling in de E.E.G., dan zou het voor de vakbe weging een onverteerbare zaak zijn, indien dit in overwegende mate met artikelen zou gebeuren die van betekenis zijn voor het pri maire levensonderhoud, aldus de C.N.V.-voorzitter. De keuze zou dan naar zijn oordeel zoveel mo- lijk moeten vallen op goederen die dat specifieke karakter niet dra gen. Tenslotte, zo zei hij, zou de stij ging van de uitgaven dusdanig moeten worden beperkt dat finan ciering daarvan óp reële wijze zal zijn verzekerd. De algemene vergadering van het C.N.V. werd bijgewoond door Het instituut voor Graan, meel en brood T. N. O. te Wapeningen onderzoekt sinds kort de mogelijk heden om te komen tot brood, dat bestaat uit andere dan de gangbare grondstoffen zoals tarwe- en roggemeel. Dit sneurwerk heeft plaats in het kader van de anti- hongercampagne van de ..rood and Agriculture Organisation" De resultaten in de eerste fase van het onderzoek hebben de F. A. O. doen besluiten andermaal een subsidie aan bet instituut uit te keren. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft in het kader n de ontwikkelingshulp even eens een subsidie voor dit onder zoek toegekend. Het nieuw ontwikkelde meel heeft een hoog eiwitgehalte en is gemaakt uit granen, zoals bijv, gierst en mais en uit zetmeelhou- dende knolgewassen zoals cassave, die worden verrijkt met eiwithou- dende meelsoorten, bijv. soja-, ka toenzaad- of aardnotenmeel. Het is de bedoeling, dat dit brood zowel door de huisvrouw zal kunnen worden gemaakt als wel in bakke rijen. Het onderzoek wordt in de twee de fase verder toegespitst op Ghana. Daarbij wordt rekening ge houden met de inheemse produk- ten die in dat land beschikbaar zijn. Tegen het eind van het jaar za! een Ghanees in het instituut te Wageningen te werk worden ge steld. Deze zal met de daar opge dane kennis in zijn eigen land het project ter hand kunnen nemen. Drie helicopters verongelukt Maandagmiddag zijn in Zuid- Vietnam drie Amerikaanse hef- Luister naar „1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18,45 u. schroefvliegtuigen verongelukt. Daarbij kwamen negen van de inzittenden om het leven. Een van de ongelukken was te wijten aan een botsing tussen twee heli kopters, hetgeen acht mensen levens eiste. Het derde toestel raakte bij het landen een boom. VLIEGTUIG NEERGESTORT TIJDENS SHOW In Old Warren in Tiet Engelse graafschap Bedfordshire stortte eén tweepersoonsvliegtuig van hét type „Cessna" neer tijdens een luchtvaartshow en kwam terecht op een parkeerplaats van autó's. Drie mensen kwamen om hét leven en tien moesten naar een Ziekenhuis worden overge bracht. Het Britse hof en Wimbledon Een labourafgevaardigde in het lagerhuis zal de Vegering vragen, hoeveel hét de Engelse belasting betalers kost, dat sinds veertig jaar gedurende het tennistoernooi van Wimbledon een motoragent een hoffunctionaris escorteert, die dagelijks in een Rolls-Royce om 21.45 uur 'een enveloppe met de uitslagen op het koninklijk paleis in Londen komt afgeven. Deze gewoonte ontstond, toen de hertog van York de latere ko ning George de zesde aan het hejren-dvbljfilspel deelnam. DOOR HET EINDE VAN DE „KONFRONTASI" Het Indonesische volkscongres dat doorgaans ja en amen zei op wat president Soekarno bij de opening placht te verkondigen, heeft nu de rollen omgedraaid. Het congres sloeg eerst rustig wat nagels in Soekarno's poli tieke doodkist en nodigde hem toen uit een rede te houden, die uitblonk door matheid. Dat mocht ook wel, want de president kan voorzien dat zijn titel president voor het leven verdwijnt. Bovendien werd for meel goedkeuring verleend aan zijn besluit zijn bevoegdheden over te dragen aan generaal Soe- harto, zodat hij daarop niet meer terug kan komen. Bovendien werd zijn grootste tegenstander, generaal Nasoetion, tot voorzit ter gekozen en dus tot een soort vice-president de facto. Een gevolg van een en ander is dat Soekarno nog wel kan foe teren tegen de akkoorden van Bangkok, maar dat de machtheb bers, generaal Soeharto en de zijnen, rustig doorgaan met het beëindigen van de beruchte „konfrontasi". DE REKENING Die nieuwe betere verstand houding tussen Indonesië en Ma leisië schept overigens zoals gebruikelijk bijna evenveel nieuwe problemen als ze oude oplost. In het bijzonder voor de Britten, die thuis al bittere dis cussies hebben ovër de politiek „ten oosten van Suez". Moeten wij nu doorgaan wereldmachtjé te spelen hoewel we dat niet meer zijn?, vragen vele Britten P-V zich af die de angstwekkend hoge rekening zien van de mili taire inspanning in het verre oosten. Maleisië te verdedigen was nog een soort morele plicht, maar nu dat niet meer nodig is, zou de Britse aanwezigheid over bodig zijn. Er is nog een andere kant aan de zaak. Engeland is ook lid van S.E.A.T.O., de Zuidoost-Aziati sche evenknie van de N.A.V.O., die deze week in Australië bijeenkomt. En daar zal zeker de vraag worden gesteld of Enge land zich wel aan zijn beloften houdt als het troepen terugtrekt uit Singapore en Maleisië. Te meer omdat dit juist dreigt te gaan gebeuren nu in het S.E.A. T.O.-gebied de zaken weer een beetje scherper zijn gesteld door president Johnson. MEER BOMMEN In een opmerking tijdens een persconferentie verpakte hij het dreigement dat er wel eens een eind kon komen aan de stilzwij gende afspraak dat de V. S. Hanoi en de havenstad Haipong in Noord-Vietnam niet zullen bombarderen. De president staat onder ster ke pressie van de burgerij om de zaak zo hard mogelijk aan te pakken: de Amerikanen willen dat er eens een eind komt aan dit gevecht dat steeds langere dodenlijsten oplevert. Bij de kri tiek heeft hij meer die te duch ten van degenen die menen dat hij te slap optreedt dan van hen die vinden dat de V. S. helemaal niet behoren te vechten in Viet nam. Komen nu de Britse troepen vrij van hun eigenlijke taak (Ma leisië en Snigapore beschermen), dan zou het logisch zijn dat ze ook hun bijdrage gaan leveren in de Vietnamese strijd. Des noods niet in Vietnam zelf, maar door Amerikanen af te lossen die nu als beveiliging van Thailand daar zijn gestationeerd. 86 Langzamerhand begon het tot de schildwacht door te drin gen, dat hij tegenover de keizer stond. Voor de eerste maal zag hij dè heerser zonder het porse leinen masker en een trek van grote verbazing verspreidde zich over zijn gelaat, doch Mij kreeg geen tijd om aan zijn verwonde ring lucht te geven, want Aram sprak kort tot lm Nan: „Hebt ge hier iets waarmee we deze kerel kunnen binden? Het is beter, dat hij voorlopig van het toneel verdwijnt!" Een ogenblik later lag de schildwacht gebon den in een hoek van het vertrek met een dioek in zijn mond ge propt, „En vertel mij nu wat dit alles te betekenen heeft," vroeg Lu Nan nieuwsgierig, nadat Aram ook de andore schildwacht, die nog steeds bewusteloos was, armen en benen met koord om wikkeld had. De jonge krijger vertelde, wat hij op het balcon gehoord had en wat de samen zweerders van plan waren Het gezicht van Lu Nan stond ernstig. „Voor het aanbreken van de dag zal ik Wang en Tsjeng laten opsluiten!" barstte hij uit. Doch Aram schudde het hoofd. „Hoe wilt ge dat doen?" vroeg hij. „De keizerlijke lijfwacht staat geheel aan de kant van Wang! Gij hebt niemand op wie ge kunt tekenen! Neen, ik heb iets beters bedacht. Luister slechts!" POPPEN GAAN DANSEN Premier Wilson ziet met angst en beven deze verzoeken tege moet. Hij heeft weliswaar de Amerikanen veel morele steun gegeven voor hun strijd in Viet nam, maar dat heeft al heel wat van zijn eigen partijgenoten boos gemaakt. Zou hij behalve die morele ook nog materiële steun moeten gaan geven, al is het maar indirekt, dan kan hij ervan verzekerd zijn dat de poppen aan het dansen gaan in de labour- partij. Waarschijnlijk is dat ook de reden waarom Londen via Canada opnieuw heeft gepro beerd Hanoi te laten overreden toch maar liever een gesprek te beginnen. Maar daar beziet men met groot genoegen het geharre war tussen Zuidvietnams premier Ky en de boeddhisten en voelt zich zeker niet geroepen op dit moment bij te dragen aan vredes missies: daarvoor gaan de zaken immers te goed. In Londen constateert men in tussen met verdriet dat Soekar no's wilde confrontatiepolitiek, zonder dat men het had vermoed, ook de goede kant had dat de Britten niet zo angstig dicht bij de Vietnamese verwikkelingen werden betrokken. INTERNATIONALS VERDEELD De internationale waarden hebben gisteren in een licht ver deelde stemming geopend. Voor Philips was wederom aanbod voor Amerikaanse rekening waardoor op 100,10 werd ingezet. Deze prijs lag veertig cent bene den de gemiddelde slotprijs van de laatste tape op maandag. Het zag er naar uit dat de hoekJieden goede vraag hadden op 100. Op dit niveau veranderde dan ook menig stuk van eigenaar Tot zo ver kon het buitenlandse aanbod worden opgenomen Later op de middag moesten de hoeklieden 't hoofd in de schoot leggen waar door 99,90 werd gedaan. Unilever en Kon. Olie klom men verder omhoog. In deze hoe ken viel geen Amerikaans aan bod te verwerken. De vraag kwam hier hoofdzakelijk van lokale zijde, vooral voor Uni lever. Hier steeg de prijs van 87,50 tot S8 tegen maandag 86,45 als slotprijs. Kon. Olie wilde hierbij niet achterblijven, In dit fonds werd geopend op 140,10 (138,851. AKU moest op 346 de behaalde koerswinst weer prijs geven. Voor Hoogovens werd on veranderd 344 als advieskoers opgegeven. Doordat KLM maandag in Wallstreet 5% dollar lager sloot, werd de koers in Amsterdam niet onbelangrijk lager geadvi seerd. Gedurende de verdere beursduur moesten ook Unilever en Kon. Olie een gedeelte van de behaalde koerswinsten afstaan. Unilever zakte in tot 87,10, I<on. Olie tot 139,70. AKU daalde tot 344%. In de scheepvaarthoek waren de orders wederom dun gezaaid. De koersafwijkingen bleven dan ook binnen zeer nauwe grenzen. Zo verging het ook de leidende cultures. De staatsfondsenmarkt was vriendelijker. Voor de 7 procent B.N.G.-obligaties wercl maandag 101% betaald. Dit was ook gisteren de advieskoers. Vol gens de beurs wordt het steeds moeilijker op effecten kredieten van de banken te verkrijgen. Hierbij speelt de krappe kapi taalmarkt een grote rol. De directie van de exploitatie maatschappij Scheveningen deelt mede dat liet eerder bekend ge maakte omwisselingsaanbod van aandelen E.M.S. in 6 procent converteerbare obliaties door gaat. De beurs heeft hierop lang gewacht Men geloofde er niet waardoor de koers van E.M.S. de laatste maanden is gedaald van 220 tot 165. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. 24/6 40-4.6 274.4 114.1 Bank en verz. 14G.6 Handel 145.8 Algemeen 294.7 (1953- 27/6 410.4 274.7 114.1 145.6 145.2 297.0 1001 28/6 411.5 274.4 113.8 146.1 146.0 297.5 Beursindices AKU: (344%) Hoogovens: (3461.'.) Kon. Olie: 139.80—140.70 (139.S5) Philips: 100.40—100.70 (100 10) Unilever: 87.70—89 gl (87 40) KLM: (450) meer in. Dit leidde tot verkopenstak. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam-, luiden: Engels pond 10.04--10.14 Amerikaanse dollar 3.593.63 Canadese dollar 3.33%3.38% Franse frank (100) 73.70—74.20 Belgische fr. (100) 7.07%7.12% Duitse mark (100) 90.05—90.55 Zweedse kr. (100) 69.60--70.60 Zwitserse fr. (100) 83.70—84.20 Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Deense kroon (100 51.80—52.80 Noorse kroon (100) 50.10--51.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.98- -14.08 Portugese escudo (100) 12.65—12.80 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 AUTOBUS UITGEBRAND Nabij de Indiase stad Agra is zaterdag een autobus in brand ge vlogen als gevolg waarvan veertig inzittenden het leven verloren. Dertig passagiers moesten met ernstige brandwonden in zieken huizen worden opgenomen. De brand ontstond toen een in zittende in de nabijheid van een lekke benzinetank een sigaret op- A

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5