vleesconserven Vier jaar geëist tegen internationaal misdadiger Wetsontwerp ingediend tpt herindeling van Zeeuws-Vlaanderen Vijf gemeenten voorgesteld Voorzitter afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse C.B.T.B. uit felle kritiek op de lucht- en waterverontreiniging in de kanaalzone Rechtszaken Kies uit uw eigen 'keukenwinkeltje'! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes 3 AGENDA Woensdag 29 juni 1966 JE VRIIE ZEEUW Maandagavond hield de afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in „Het Centrum" te Axel haar jaarvergadering. De voorzitter de heer P. van Hoeve ging na het lezen van Lu cas 12 1321 voor in gebed, waarna hij met een uitvoerige rede de vergadering opende. LUCHTVERONTREINIGING Bij de voorvallen, die zich de laatste tijd hebben afgespeeld in onze streek, is wel zeer in het oog springend de situatie, die ontstond te Sluiskil wat de lucht en waterverontreiniging aan gaat, zo begon de voorzitter. Een van onze leden is op spek- takulaire wijze „in the picture" gekomen. De les die er uit te trekken valt is dat op het gebied van de lucht- erjfWaterverontreiniging het,.uurwerk van de wetgever achter loopt. Wanneer Nederland wil indus trialiseren, zal men ook maat regelen moeten nemen om dit wettelijk te begeleiden. Blijkbaar kan aan de indus triële managers niet de vrije hand worden gelaten om zelf verantwoordelijkheid te dragen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze heren ook in eigen Vlees snijden, omdat voor het aantrekken van bekwame mede werkers ten behoeve van het produktieproces het woon- en leefklimaat van een gebied be langrijk is. Wanneer ik schade toebreng aan de bezittingen van mijn buurman, moet ik dat vergoe den en moet ik maatregelen ne men, dat dit in de toekomst niet meer geschiedt. Als ik dit aan mijn laars lap, dan schiet ik als burger tekort in mijn taak tegenover mijn naaste, tegen over de gemeenschap. En de voorzitter vervolgde: Ik heb mij danig geërgerd aan een verslag van een pers- konferentie, waar ir. Van Waes, direkteur van de N.S.M., zou hebbèn beweerd niet op de hoog te te zijn geweest, dat er arseni- kum als 'n verraderlijke regen op de omgeving is neergedaald bij het beruchte geval van vrij dag 27 mei. Deze bewering, waaraan men al of niet geloof kan hechten, rechtvaardigt op zijn minst de konklusie, dat er dan iets schort aan de interne kommunikatie. Een verhaal, geen betrekking hebbend op bovengenoemd be drijf, wil ik u als versiering niet onthouden: De direktuer van een bepaalde onderneming meende, dat alles bij hem in het bedrijf op rol letjes liep, want hij hoorde nooit enige klacht van de personeels leden. Een hoge ambtenaar van het departement diende hem snedig van repliek: Natuurlijk, mijnheer X, wiens roet men eet, diens woord men spreekt. Als u begrijpt, wat ik bedoel, i Het is te hopen dat „de les van Sluiskil" onze rijksoverheid iets geleerd heeft, zo besloot de voorzitter. mechanisatie Hierna heette hij allen harte lijk welkom, in het bijzonder drs A. B. Vaandrager, secretaris Ned. C.B.T.B., en de heer Sy- brandy, secretaris Zeeuwse C. B. T. B. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer L. Huijssen hl eek dat het jaar 1965 voor de afdeling tal van activiteiten heeft gekend, o.a. de grote toog- dag voor Zeeland die in Axel werd gehouden. Een kleine ledengroei is er m het voorbije jaar geweest. Bij monde van de heer J. van Cadsand verleende de financiële commissie fiat aan de penning meester voor het gevoerde be leid. Uit het financieel overzicht van de penningmeester de heer K. de Koeijer bleek dat het jaar was afgesloten met een batig saldo. Tot lid van de financiële com missie werd in de plaats van de heer J. van Cadsand de heer L. de Ruijter benoemd. De periodiek aftredende be stuursleden de heren H. de Jon ge, K. de Koeijer en L. de Regt werden herkozen. Na de pauze hield drs A. B. Vaandrager een inleiding over het onderwerp „De landbouw in de maatschappij van vandaag". Het bleek uit zijn inleiding dat het aantal werknemers in de landbouw in ZeeuWs-Vlaan- deren sterk terugloopt. Bedroeg dat aantal in 1960 nog 23 in 1965 was het teruggelopen tot 15,9 °/o. Dat de mechanisatie in de landbouw sterk wordt doorge voerd, bleek uit de volgende cij fers voor Zeeuws-Vlaanderen: Landbouwpaarden 1950 van 3 jaar en ouder 3804 Trekkers 411 Maaidorsers 90 V olautomatische aardappelrooiers 2 Melkmachines 2 1965 975 1404 149 83 72 Verder ging drs Vaandrager in op de invloed die de E.E.G. heeft op het landbouwbeleid en de bedrijfsvoering. Ook 't werk van het Landbouwschap werd besproken. De voorzitter dankte aan het eind van de vergadering de in leider voor zijn leerzame en in teressante lezing. POOLS JACHT IN NOOD Het Poolse jacht „Rodio" (thuis haven Gdynia) dat maandagoch tend ongeveer vijf mijl ten noor den van Scheveningen in moei lijkheden raakte en de hulp van de Belgische vissersboot „Zee- brugge 430" weigerde is door de reddingsboot „Bernard van Leer" veilig de haven binnengesleept. Er bevonden zich acht mannen en een vrouw aan boord van het zeiljacht. Prinses Margriet helpster le klas Prinses Margriet heeft met goed gevolg het examen helpster le klas van het Nederlandsche Roode Kruis afgelegd. Gisteren heeft zij in het protestans-chris- telijk ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort in tegen woordigheid van koningin Julia na haar diploma ontvangen uit handen van autoriteiten van het Roode Kruis. Prinses Margriet begon op 18 oktober 1965 haar werkzaam heden in „De Lichtenberg" waar zij praktische en theoretische lessen volgde. Naar de R.V.D. desgevraagd meedeelde ligt het niet in de be doeling dat de prinses haar ver pleegstersopleiding zal vervol gen. U hebt immers altjjd een voorraadj'e knakworstjes ïn uw'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Wat zijn ze lekker... en ideaal op de boterham, in de stamppot of zomaar eens ais hartig hapje. Altijd even vers en smakelijk, met zorg bereid en hy giënisch verpakt Ook gemakkelijk voor weekend en vakantie! De rechtbank in Roermond heeft dinsdagmiddag het proces behan deld tegen de 35-jarige in Honte nisse geboren en thans zonder woon- en verblijfplaats zijnde Wil ly R. V. en de 29-jarige Coby van D. die ervan worden verdacht de afgelopen jaren in Nederland, Bel gië, Duitsland en Frankrijk geza menlijk of alleen vele tientallen in braken, verduisteringen, flesse- trekkerijen te hebben, gepleegd. Voor zijn aandeel in dit omvang rijke internationaal misdadige op treden eiste de officier vap justitie bij de Roermondse rechtbank, mr Messchaert, tegen Willy V. vier ja ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen Coby van D. een jaar en acht maanden ge vangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest. De misdadige activiteiten van het tweetal leverden in de loop der jaren voor ruim 100.000 gulden aan sieraden, horloges, auto's en kle ding op. Volgens het openbaar ministerie moet Willy V., die de hoofddader kan worden genoemd, zich sinds september 1963 toen hij uit een psychiatrische inrichting uit Bel gië ontsnapte aan zeker 80 ge vallen van diefstal, oplichting of flessetrekkerij hebben schuldig ge maakt. Willy V. en Coby van D. werden in de vroege morgenuren van de le november 1965 in hun auto gear resteerd in de bossen nabij Ren- kum. De politie die ruim een jaar in samenwerking met Interpol en de Belgische en Duitse justitie achter het tweetal aanjoeg, arres teerde de man en de vrouw ha een tip van een jachtopziener. Tijdens de behandeling van de zaak ontkenden noch Coby van D. noch Willy V. de hun ten laste ge legde feiten. Willy bleek in het vertellen van onware verhalen en het om de tuin leiden van medemensen een mees ter te zijn. Zo slaagde hij er eens ;n zich in een Antwerpse kliniek te „verkopen" als chirurg. Acht maan den lang liep hij mee in een chi rurgenteam. „Ik deed zelfs kleine operaties, bijv. aan de blindedarm. Nooit heb ik daarbij een mensen leven in gevaar gebracht", zo zei Willy voor de rechtbank. Om in zijn onderhoud te voor zien begon hij kort na zijn vlucht reeks misdrijven. In gestolen auto's flitste hij regelmatig de grenzen van Nederland, België en Duitsland over om aanvankelijk alleen en later samen met zijn ge zellin de hem nu verweten fei ten te plegen. Later had Willy het' gemunt op juwelierszaken. In vele Neder landse, Belgische en Duitse plaat sen, vinden in de jaren 1963 tot eind 1965 de aanslagen op deze winkels volgens Willy's gebruike lijke patroon plaats: diep in de nacht een steen door een etalage ruit, een greep in de uitgestalde sieraden en dan snel verdwijnen in Niet te tellen zijn de keren dat Willy V. deze methode volgt. In Nederland worden juwelierswin kels in onder andere Oisterwijk, Nederweert, Zundert en Zeist het slachtoffer. De buit bedraagt voor vele duizenden guldens aan siera den, ringen, armbanden en horlo ges, bijna alles van goud. In de loop van 1964 ontmoet Willy zijn metgezellin, die hij overhaalt' mee te doen aan het mis dadig spel. Van dat moment wor den kledingwinkels of kledingma gazijnen in Willy's „visitelijstje" opgenomen. En opnieuw grote successen, voornamelijk in België en Duitsland. Willy V. en Coby van D. verzamelden voor vele tien duizenden guldens aan dameskle ding en bontmantels, tassen en damesschoenen. Bij haar arrestatie in Renkum droeg Coby een 15.000 gld kosten de ocelot-bontmantel. Om pols, vin gers en hals veel gestolen goud. Een belangrijk deel van de gesto len goederen werd in Hamburg be leend. Een over Willy uitgebracht psy chiatrisch rapport spreekt o.m. over Willy's rooftochten als „een vlucht voor zichzelf". De psychia ter komt tot de conclusie dat Wil ly V. „iets verminderd toereke ningsvatbaar" moet worden geacht. In 1956 werd Willy V. door de Ne derlandse rechtbank onvoorwaar delijk ter beschikking van de rege ring gesteld. „Wij hebben hier te doen met iemand die blijk heeft gegeven zich niet in de maatschappij te kunnen handhaven", aldus mr Messchaert in zijn requisitoir. Hij signaleerde de enorme materiële waarde van de gestolen goederen. „Maar wat te die het optreden van Willy V. ja renlang in Nederland, België en Duitsland heeft teweeg gebracht", zo sprak de officier, die echter ook enige verzachtende omstandighe den zag o.m. dat er nooit sprake is geweest van geweld. Wat Coby betreft meende mr Messchaert dat haar strafrechtelijk en moreel zeer veel te verwijten is. Ondanks de eis van de officier zien Willy en Coby nog wel wat in de toekomst. Willy zei een beroep te willen leren en een psychothe rapeutische behandeling te willen ondergaan, terwijl Coby wanneer zij vrij komt wil werken in een cafetaria of in een kantine. De rechtbank in Roermond zal over twee weken uitspraak doen. Terneuzen: Zuidersportpark, 7.15 uur: Tern.—HVV '24. Zuidersportpark (terr. 6 en. 7), 7 uur: PTT—ICUST en Meterfabriek—Philips III. WERVELSTORM BOVEN JAPAN De wervelstorm „Kit", die Japan bedreigde, is woensdag naar zee uitgeweken hetgeen het land de op een na ergste storm sedert de oorlog bespaarde. Niet temin hebben hevige regens, die de storm begeleidden, overstro mingen en aardverschuivingen veroorzaakt waardoor 47 men sen het leven lieten. Vijftien worden vermist en 35 liepen ver wondingen op. Meer dan 90.000 woningen kwamen onder water te staan. Wegen werden over spoeld en bruggen weggeslagen. Het verkeer ondervond ernstige vertraging. Aan de buitenkant van Tokio heeft zich een meer gevormd. 8.00 uur n.m. Route: Walstraat, Voronin veroordeeld tot tien jaar Gennady Voronin, de Russische oud-wereldkampioen hardrijden die in januari in een Moskouse flat zijn vrouw Inga met mes steken om het leven bracht, is maandag door een Moskouse rechtbank tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Inga Voro- nina, die 30 jaar oud werd, was viermaal wereldkampioene hard rijden bij de dames. uit de Belgische inrichting aan een denken van de geweldige onrust Bij de tweede kamer is maandag een ontwerp van wet Ingediend, inhoudende een voorstel tot ge meentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. Het in het wetsontwerp opgeno men plan strekt tot opheffing van alle dertig gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen en tot de vorming van vijf gemeenten, te weten: Terneuzen met rond 43.500 in woners en gevormd uit Axel, Bier vliet, Hoek, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdor- pe, Zaamslag en Zuiddorpe. Oostburg met ruim 19.000 inwo ners en bestaande uit de huidige eemeenten Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoon- dijke, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande; Aardenburg met ongeveer 6.400 inwoners, gevormd door de samen voeging van Aardenburg en Sluis; Hulst met ruim 17.000 inwoners en in hoofdzaak samengesteld uit Clinge, Graauw en Langendam, Hulst, Koewacht en St Jansteen, cn Hontenisse met ongeveer 8 350 i raden zelfs zijn van oordeel, dat de inwoners, zijnde een combinatie voorgestelde herindeling niet ver van Hontenisse en Vogelwaarde, 'genoeg gaat. GROEIPROCES Staatssecretaris Th. j. Wester hout (binnenlandse zaken) zegt in de memorie van toelichting afwij zend te staan tegenover een nog verder gaande gemeentelijke her indeling in Zeeuws-Vlaanderen. Een dergelijke ingreep noemt hij niet alleen overbodig, maar zelfs verwerpelijk, omdat daardoor een te uitgestrekte gemeente zou ont staan, die „wel groot, maar niet sterk genoemd zou worden". Het nu aan de kamer aangeboden plan ziet hij als een door een groeipro ces in denken en handelen gerijpt produkt. In de toelichting wordt vastge steld, dat het nu voorliggende plan over het algemeen in de betrokken gemeenten meer begrip heeft ge vonden dan de vorige plannen. „In brede kring wordt ingezien, dat al leen 'een radikale gemeentelijke herindeling zal leiden tot de vor ming van die grotere gemeentelij ke eenheden, welke Zeeuws-Vlaan deren nodig heeft". Verschillende NIEUWE ONTWIKKELING In de toelichting zegt de staats secretaris, dat Zeeuws-Vlaanderen, een land met een rijke historie, thans aan het begin staat van een nieuwe ontwikkeling („in het noor delijk deel van oostelijk Zeeuws- Vlaanderen is de toekomst reeds aangevangen"), zo wordt opge merkt en dat dit gebiedsdeel er be hoefte aan en recht op heeft dat lokale bestuurseenheden worden geformeerd, die op de komende si tuatie zijn afgestemd. „Daartoe baat geen ander middel dan een gemeentelijke herindeling", aldus staatssecretaris Westerhout. De voorgestelde herindeling is zó in grijpend als in de gegeven omstan digheden geboden was. In de memorie van toelichting wordt nog meegedeeld, dat bij het provinciaal bestuur van Zeeland plannen in voorbereiding zijn voor een herindeling op Tholen en op Zuid-Beveland. Volgens die plan nen zullen op Tholen de zeven ge meenten tot één nieuwe gemeente worden geformeerd. De hiervoor noodzakelijke ontwerpen van wet zullen, naar het zich laat aanzien, de kamer in de zitting 19661967 kunnen bereiken. PRINSES MARGRIET OPENT TECHNISCHE SCHOOL Prinses Margriet heeft maan dag de Technische School kern land" in Soest geopend. Hier legt de directeur van de school de heer J. Koudijs aan de primes de werking van een houtbewer kingsmachine uit. Links de bur gemeester van Soest mr. S. P. baron Bentinck. Dow s pijpleiding Pernis-T erneuzen De 115 km lange pijpleiding, die in de toekomst de Shell-raffinade- rijen in Pernis zal verbinden met Dow's chemische fabrieken te Ter neuzen, kruist op vele punten drukbevaren Nederlandse water wegen. Vandaag of een der vol gende dagen wordt een belangrijke hindernis genomen: de kruising van het Hollands Diep drie km van Strijen naar Noordschans. De tweede belangrijke kruising van de leiding, namelijk die met de Westerschelde (vijf km) zal medio juli worden ondernomen. Men zal, gezien het risico van beschadiging door het scheepvaart verkeer, bij deze beide kruisingen de leiding verdubbelen, zodat steeds een reserve aanwezig is. Tegelijk met de leiding van Dow zullen nog drie leidingen van de staatsmijnen door het Hollands Diep worden gelegd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3