Militairen aan de macht in Argentinië Brits lidmaatschap van zes" een stap nader HET WEER RADIO DE KOOS Nederland bereid Indonesische schuld te verminderen Benzine-opslagplaats in Noord-Vietnam verwoest President dr. lllia als gevangene weggevoerd WOENSDAG 29 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6722 Staatsgreep werd verwacht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Generaal Ongania voorlopig staatshoofd Paleis omsingeld Geruisloos President vertrekken V.S. schorsen betrekkingen met Argentinië DE BRITSE ZEELIEDENSTAKING GENERAAL DE GAULLE EN VIETNAM Minister Luns: KONINKLIJKE REIZEN NAAR DE WEST rr Problemen Ook Ierland Onbehagen Minister Healy bood verontschuldigingen aan hankering by abonnement: TERNEUZEN Oireetenr-Hoofdredaetenri I. van <?e Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f 2,40: per week 58 et. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Argentinië hebben de op perbevelhebbers van het leger, de marine en de luchtmacht dinsdag de macht in handen ge nomen. Dit heeft de staatssecre taris van luchtvaart, generaal Mario Romanelli, bekendge maakt. Het staatshoofd had eerder het ontslag van de legeropperbevel- hebber, generaal Pascual Pista- rini, gelast en gezagsgetrouwe grenadiers opgeroepen om het regeringsgebouw te verdedigen. In een communiqué, dat voor de radio werd voorgelezen, werd gezegd dat de president maan dagavond om 21 uur plaatselijke tijd afgezet was. Generaal Pistarini die ge weigerd had af te treden, liet zijn troepen strategische punten rondom de stad Buenos Aires in nemen. Alle vliegvelden werden onder toezicht van de lucht macht gesteld. Als grond voor het ontslag van generaal Pistarini had pre sident lllia aangevoerd, dat de generaal zich niet stoorde aan het gezag van de minister van oorlog, generaal Edwardo Cas tro Sanchez. Maandagavond laat trad het gehele kabinet af om het staatshoofd vrijheid van handelen te geven bij zijn po gingen om de crisis te bezweren. AI enige tijd werd een staats greep verwacht. Enige militaire leiders wensen een krachtiger politiek met het oog op de toe nemende invloed van communis ten en peronisten en voor het bestrijden van de arbeidsonrust en de economische vraagstuk ken. Men is bevreesd dat de pero nisten, die in 1965 bij verkiezin gen voor de helft van het aan- AF EN TOE ZON Een depressie, die maandag via de Noordzee naar Denemarken trok, heeft ook dinsdag het weer in onze omgeving nog verstoord. De temperaturen kwamen bij een harde en langs de kust stormach tige noordwestelijke wind niet ho ger dan 13 tot 15 graden. Er vielen ook -nog vrij veel buien. Het de pressiesysteem lag dinsdagavond boven noord-Polen en trok lang zaam naar het zuidoosten. Intussen is boven de Britse eilanden een rug van hoge lucht druk aangekomen, die zich lang zaam in de richting van de Noord zee uitbreidt en daarbij nog iets op bouwt. Ons land zal zich vandaag op de grens van eerdergenoemde lucht druksystemen bevinden. Het weer zal derhalve langzaam verbeteren. Er komt wat zon, de wind neemt af tot matig en langs de kust tot krachtig, terwijl ook de buiigheid minder zal zijn. De maximum tem peraturen zullen iets hoger wor den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Afnemende wind Wisselende bewolking en in het algemeen minder buiig. Tot matig en langs de kust tot krachtig afne mende noordelijke wind. Iets hoge re middagtemperaturen. WOENSDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.22 11.45 Terneuzen 11.58 12.21 Hansweert 12.32 12.55 Walsoorden 12.41 1.04 DONDERDAG 30 JUNI v.m. n.m. Breskens 1215 U-.54 Terneuzen 12.51 12.30 Hansweert 1-25 1.04 Walsoorden 1-34 113 tal zetels in het congres aan zienlijke winst boekten én de grootste fractie werden, bij de verkiezingen in maart 1967 voor de andere helft van de zetels de absolute meerderheid zullen krijgen. In een communiqué van het leger werd later bekendgemaakt dat president lllia is afgezet. Ook deelde men mee, dat gene raal Carlos Augusto Caro is ont slagen als commandant van het tweede legerkorps in Rosario. Als reden werd opgegeven dat de generaal besprekingen had gevoerd met peronistische afge vaardigden, onder wie zijn broer Armando Caro en de vice-voor- zitter van de kamer van afge vaardigden, Rodolfo Tecera. Volgens onofficiële berichten zouden de militaire leiders die nu de macht aan zich hebben getrokken, generaal Juan Car los Ongania als voorlopig staats hoofd willen installeren. Deze generaal van de cavale rie is drie jaar opperbevelheb ber van het leger geweest, tot dat hij vorig jaar aftrad omdat hij de opvattingen van presi dent lllia over de Dominicaan se kwestie niet deelde. Hij vond als tegenstander van het com munisme, dat gebeurtenissen in de Dominicaanse republiek een zuiver militair karakter hadden en wilde daarom steun geven aan de vredesmacht van de or ganisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.), President lllia zag de kwestie meer als een politie ke zaak en stelde hulpverlening zo lang uit dat het niet meer nodig was. Generaal Ongania had ook kritiek op de economi sche politiek van de regering. De militaire machthebbers heb ben laten weten, dat een regi ment infanterie met tanks het presidentspaleis in Buenos Aires heeft omsingeld. Ook in de pro vincie hebben legereenheden de openbare gebouwen bezet. De macht wordt voorlopig uitge oefend door de drie opperbevel hebbers generaal Pistarini (leger), admiraal Benigno Va- rela (marine) en brigadegene raal Adolfo Alvarez (lucht macht). De staatsgreep is geruisloos verlopen. Generaal Caro was de enige militaire leider die de pre sident trouw bleef. Hij bevindt zich in hechtenis in het minis terie van oorlog, waar hij zich maandagavond op de hoogte was komen stellen van zijn ontslag. De bevolking heeft vrijwel niets van de gebeurtenissen 'gemerkt. Maandagavond waren de bios copen en schouwburgen normaal geopend en ook de radio en de televisie zonden de aangekon digde programma's uit. President lllia die 65 jaar is, kreeg bij de presidentsverkie zingen van 1963 slechts 2,4 min van de negen min stemmen. Dank zij een coalitie in het kies college werd hij voor zes jaar aangewezen als staatshoofd. Oor spronkelijk was hij plattelands arts. Door een strikt democra tisch beleid trachtte hij 't land de rust te geven die het na de val van de dictator Peron in '55 niet meer had gekend. Hoewel politieke tegenstanders zijn be wind onbekwaam en corrupt hebben genoemd, is het een feit dat Argentinië onder zijA lei ding voor het eerst een voor delige handelsbalans heeft ge kregen. Generaal Pistarini, die in no vember opperbevelhebber van het leger werd als opvolger van generaal Ongania, is 51 jaar. Hij komt uit een officiersfamiiie en is een van de beste vrienden van generaal Ongania. Het afgeze.tte Argentijnse staatshoofd Arturo lllia heeft dinsdag omstreeks 12.30 uur (nt.) zijn door militairen om singeld paleis verlaten. Hij werd door militairen geëscorteerd. In zijn gezelschap was o.a. de oud minister van buitenlandse zaken Miguel Angel Zavala Ortiz. Toen dr. lllia het paleis ver liet, doorbraken ongeveer 500 mensen het politiekordon en riepen „Lang leve de president". De politie verspreidde de beto gers met behulp van traangas. Naar verluidt zou dr. lllia als gevangene zijn overgebracht naar het. eiland Martin Garcia in de monding van de Rio de la Plata, Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de diploma tieke betrekkingen met Argen tinië worden geschorst. De Ame rikaanse diplomaten in Buenos Aires zullen tot nader -order geen officiële contacten meer hebben met de nieuwe regering. In de verklaring wordt ge zegd dat de V. S. met de andere leden van' de organisatie van Amerikaanse staten overleg zul len plegen, zoals vorig -jaar in Rio de Janeiro was overeenge komen. Op de ministersconfe rentie die daar is gehouden werd bepaald dat bij het omver werpen van een wettige rege ring de O.A.S. overleg zal ple gen inzake erkenning van een PRINS B^RNHARD 55 JAAR Dit is de jongste opname van Z. K. H. Prins Bernhard, geno men ter gelegenheid van zijn 55- ste verjaardag op heden, 29 juni. Foto Max Koot. TAdv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Vertegenwoordigers van de sta kende Britse zeelieden en de reders hebben dinsdag geduren de drie uur overleg gepleegd, zonder dat men tot een akkoord kwam. Naar verluidt verzetten de reders zich tegen verdere ver lenging van de vakantie der zee lieden, buiten de 48 dagen waar mee zij haddën ingestemd. De onderhandelaars der zee lieden zullen vandaag verslag uitbrengen aan hun bestuur. In tussen heeft premier Wilson de verantwoordelijkheid voor het stakingsprobleem overgenomen van de minister van arbeid, Ray Gunter. Deze laatste moet op last van zijn dokter twee tot drie weken rust houden omdat hij overwerkt is. nieuwe regering, daarbij vrij blijvend bij het uitvoeren van eigen politiek. Generaal Ongania wordt, vaft- daag beëdigd als voorlopig pre sident. De junta heeft hevel ge geven de banken en beurzen te sluiten. Bekendgemaakt werd dat de bevolking in het gehele land normaal aan het werk is gebleven. Nederland Is bereid de Indo nesische schuld tot een vierde terug te brengen. Dit heeft vol gens welingelichte kringen in Brussel de minister van buiten landse zaken, rar. J. M. A. H. Luns, maandag tijdens de drie maandelijkse vergadering van de ministerraad van de Westeuro- pese unie verklaard. De schuld zou niet alleen wor den teruggebracht van 1.400 mil joen dollar tot 350 miljoen dol lar, maar de terugbetaling zou over een periode van 20 jaar worden verdeeld. Minister Luns verklaarde in de W.E.U.-ministerraad, waarin be halve de zes landen van de Volgens welingelichte kringen in Parijs zal president De Gaulle na zijn terugkeer uit de Sowjet- Unie wellicht een nieuw vredes offensief openen om te komen tot een oplossing van het Vietna mese geschil. Men acht 't moge lijk dat hij tijdens de herfstzit- ting van de algemene vergade ring der V.N. een toespraak tot de vergadering zal houden als onderdeel van deze vredescam pagne. Ook acht men een samen komst van de presidenten John son en De Gaulle in dat verband mogelijk. Europese gemeenschappen ook Groot-Brittannië is vertegen woordigd. dat wordt gestreefd naar een uit drie delen bestaand programma voor economische samenwerking met Indonesië. Na een projekt op korte termijn zou een multilaterale regeling dienen te worden getroffen, ge volgd door een programma op lange termijn. Aan het multilate rale programma., waaraan zou moeten worden deelgenomen door erediteurlanden zoals Japan, de Verenigde Staten en de" Duitse bondsrepubliek, zou echter een regeling van de schul den van Indonesië aan deze lan den vooraf dienen te gaan. juni 29 4.22 30 4.23 zon op onder 21.04 21.04 op 18.00 19.19 maan on dei 1.51 2.15 Amerikaanse vliegtuigen heb ben een grote benzine-opslag- plats in Noord-Vietnam verwoest. De reusachtige brand die op het bombardement volgde, kon op de basis van deze vliegtuigen, het 240 kilometer verderop lig gende vliegdekschip „Constella tion", worden waargenomen. De opslagplaats lag ten noordwes ten van de Nordvietnamese ha venstad Vinh. In Phoe Coeong, 30 km ten noorden van Saigon, zijn maan dag twee Zuidvietnamese bur gers gedood en versche'dene per sonen, onder wie militairen, ge wond door de explosie van een vietcongmijn. De tweede kamer is dinsdag akkoord gegaan' met de voorge stelde wijziging van de begro ting 1965 van het kabinet van de vice-minister-president. Deze wijziging werd noodzakelijk in verband met de reis van prinses Beatrix naar Suriname en de Nederlandse Antillen en in ver band met de reis van het ko ninklijk paar naar de West. Op de begroting werden hiervoor 58.000 en 505.000 uitgetrok ken, in welk laatste bedrag mede is begrepen 80.000 voor de ver vaardiging van twee kleuren films van de koninklijke reis. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming en zonder debat aangenomen. DE GEBEURTENISSEN IN AMSTERDAM Kamer-voorzitter Van Thiel heeft gisteren in de tweede ka mer meegedeeld, dat minister Smallenbroek (binnenlandse za ken) vandaag bij de aanvang van de vergadering de vragen van het kamerlid Bruggeman (P.S.P.) naar aanleiding van de gebeurtenissen in Amsterdam zal beantwoorden. In deze vragen gaat de heer Bruggeman nader in op de com municatie inzake de ordehand having in Amsterdam tussen de gemeente Amsterdam en het ministerie van binnenlandse za ken. Ook wordt ingegaan op de „De mogelijkheid van een Brits' toetreden tot de Europese ge meenschappen is concreet een stap naderbij gekomen". Dit heeft de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dinsdag in Brussel verklaard na afloop van de ministerraad van de Westeuropese unie. Tijdens deze vergadering be toogde de Britse minister voor Europese zaken, G. Thomson, dat het „thans geen kwestie meer is of Engeland al dan niet tot de Europese gemeenschappen zal toetreden, doch dat het nog gaat om het tijdstip en de wijze waarop". VERTROUWEN Alle zes lid-staten van de E.E.G. die samen met Groot- Brittannië de Westeuropese unie vormen, reageerden positief op deze verklaring. Frankrijk dat in januari 1963 het Britse lid maatschap van de „zes" door een veto onmogelijk maakte, waarschuwde dinsdag wel bij monde van staatssecretaris van buitenlandse zaken, J, de Brog- lie, dat ,zeer moeilijke onderhan delingen" nodig zouden zijn, die „veel tijd zouden vergen", maar ook hij sprak zijn vertrouwen uit in het uiteindelijke resultaat daarvan uit. Minister Thomson legde zijn verklaring af op de tweede en laatste dag van de W.E.U.-mi nisterraad, die aan economische kwesties was gewijd. In een uit voerige uiteenzetting over het Britse standpunt betoogde hij, dat Engeland geen derde mis lukking van onderhandelingen wil riskeren en dat eerst van een formeel verzoek om het lid maatschap van de Europese ge meenschap sprake kan zijn na diepgaande voorbesprekingen. Minister Thomson zei bij een toetreden tot de E.E.G. de be trekkingen tot het gemenebest en met de voormalige Britse ko loniën tot de grootste proble men te rekenen. Hij noemde daarbij vooral Nieuw-Zeeland „een verlengstuk van de Britse economie maar ook Canada en Australië en de gebieden in berichten als zou burgemeester Van Hall van Amsterdam al aan de oud-minister van binnen landse zaken hebben meege deeld dat hij de hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam „niet berekend voor zijn taak" acht' [Azië, Afrika en het Caraibische gebied. De Britse minister verklaarde dat zijn regering bereid is de bestaande instellingen van de E.E.G. te aanvaarden, uiteraard met inachtneming van de aan passingen die een gevolg zijn van de uitbreiding van de ge meenschap. Een vraagstuk van beperkter omvang noemde hij het lid maatschap van de Europese vrij handelsassociatie, waarvan trou wens ook andere leden die zich op toetreding tot de E.E.G. be zinnen en anderen zoals Oos tenrijk al onderhandelingen daarover voeren. Ierland ten slotte, dat een vrijhandelszone met Engeland heeft, zou met Groot-Brittannië tot de „zes" toetreden, aldus Thomson. De ministerraad besloot deze verklaring ter nadere studie aan de zeven regeringen (Enge land, Frankrijk, Duitsland, Ita lië en de drie Beneluxlanden) voor te leggen. Naar minister Luns verklaar de kan worden verwacht, dat niet alleen elk der W.E.U.-lan- den en de Europese commissie met de bestudering van de vraagstukken van het Britse lid maatschap van de E.E.G. zal be ginnen, maar dat ook wordt be gonnen met de liberale contac ten tussen de landen onderling om de definitieve onderhande lingen voor te bereiden. De Nederlandse minister on derstreepte de bij de Franse de legatie gebleken goede wil en wees daarbij op de verklaring van staatssecretaris De Broglie, dat de regering in Parijs „in po sitieve geest en met sympathie de studie van de vraagstukken zal aanvallen". Voordat de kwestie van het Britse lidmaatschap ter sprake kwam, had minister Luns ge wezen op het „onbehagen" in Nederland over de ontwikkelin gen in Europa. Hij wees er daar bij op, dat zowel in het parle ment als daarbuiten een groei- i ende ontevredenheid bestaat over het ontbreken van parle mentaire controle bij het func tioneren van de Europese in stellingen, het ontbreken van „openheid" van de „zes" jegens derde landen en de crisis in de noordatlantische verdragsorgani satie. Minister Luns herinnerde er aan, dat in het parlement in Den Haag een neiging bestaat beslissingen van de Europese gemeenschappen aan parlemen taire goedkeuring te onderwer pen. Hij voegde hieraan toe, dat dit tot de merkwaardige situa tie zou leiden dat Nederland het land dat het meest van de „zes" de supranationale gedach te voorstaat zou worden ge dwongen in de richting van in tergouvernementele samenwer king te gaan. De W.E.U.-ministerraad komt in september weer in Parijs bij een. De Britse minister van defensie, Healy, heeft maandag in het lager huis verontschuldigingen aangebo den voor zijn uitlating dat presi dent De Gaulle een slecht bond genoot was. De uitlating van Healy, gedaan op een zaterdag door een socia listisch weekblad gehouden bijeen komst, was onmiddellijk aange grepen door de conservatieve op positie, die de regering wilde vra gen of zij de mening van de minis ter deelde. Healy had letterlijk gezegd: „Niemand in Europa vertrouwt hem (De Gaulle) toe het woord na mens hen te voeren. Hij wordt als een slecht bondgenoot gezien in de NAVO en als een slecht deelgenoot in de gemeenschappelijke markt. Een slecht bondgenoot en een slecht partner kan niet voor de rest van zijn deelgenoten onder handelen". Healy verklaarde in het lager huis, dat hij niet de bedoeling heeft gehad beledigend te zijn. Hij had ter illustratie van de nood zaak loyaa! te zijn tegenover de bondgenoten verwezen naar de Franse politiek. Ik betreur echter dat ik daarbij woorden heb ge bruikt, die ik bij nader inzien be ter niet had kunnen gebruiken, al dus de minister. De voorzitter van het lagerhuis wees een verzoek van een conser vatieve afgevaardigde om een bui tengewoon debat over het „inci dent Healy" van de hand.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1