PROVINCIAAL NIEUWS weegschaal Pagina 2 Terneuzen Axe! 4 middelen doen wondo ren bij pijn of griep! Goes Groede Middelburg PtriHraoirae IJzendijke Sas van Gent DE VRITE ZEEUW Maandag/dinsdag 27/28 juni 196S Eindexamens H.T.S. te Vlissingen Aan de hogere technische school te Vlissingen zijn o.m. ge slaagd voor het diploma elektro techniek de heren E. A. Calle en P. A. Geene te Terneuzen; G. Huijgen te Schoondijke en I. Lu- teijn te Zuidzande. Voor 't einddiploma afd. werk. tuigbouw zijn om. geslaagd: P. R. Leroux te Terneuzen; C. A. R. Seij, J. W. de Feijter en F. M. de Feijter te Axel; J. H Smet te St. Jansteen; J. C. de Groot te Koe wacht; J. den Hamer te Bres- kens: A. M. v. d. Plassche en A. Hoolhorst te Oostburg; Voor het diploma weg- en wa terbouwkunde slaagden o.m.: W. J. de Bruijn te Terneuzen; E. J. M. de Smit te Sluiskil en A. van Oorschot te Sluis. Dependanse Terneuzen van het Christelijk Lyceum voor Zeeland Zaterdagmiddag vond in ge bouw „De Schakel" in tegen woordigheid van de ouders de uitreiking plaats van getuig' schriften aan een groep jongens en meisjes die als eersten in Terneuzen de lessen gaan volgen aan de dependance van het chris telijk lyceum voor Zeeland. In zijn openingswoord richtte de rector van het lyceum, drs. K. de Jong Ozn, zich tot de leer lingen, de bestuursleden, com missie van advies, hoofden van scholen, docenten en de heer Van Dijk en diens echtgenote. Het verheugde hem dat hij aan 42 toekomstige leerlingen een voor deze gelegenheid ont worpen getuigschrift van toela ting mocht uitreiken en dat er zodoende een min of meer offi cieel tintje aan deze bijeenkomst kon worden gegeven. Drs De Jong gaf een korte toelichting op de wijze van les geven waarbij de aandacht werd gevestigd op de z.g. studielessen. Verschillende sprekers waar onder de voorzitter van het da gelijks bestuur, de heer J. A. van Bennekom en ds. L. Berger spraken er hun voldoening over uit dat nu ook in Terneuzen na jaren van voorbereiding met de cursus kon worden begonnen. Een woord van dank aan de heren Terlouw, Francke en Hei- da was hier op zijn plaats voor het vele werk door hen verricht. De vrees dat er geen voldoen de leerlingen en geen voldoende leerkrachten beschikbaar zou den zijn is ongegrond gebleken. Gestart zal worden met twee klassen in een riante noodschool, waar voldoende onderkomen zal zijn zoweel voor leerlingen als voor personeel. Dank werd gebracht aan mr. H. Rijpstra die van het begin positief ten opzichte van deze school heeft gestaan en aan de heren ir. W. Dees en W. H. Blok die eveneens hun volle mede werking hebben verleend. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer Van Dijk, conrector, die de leiding van de dependance op zich zal nemen. Deze sprak de hoop uit dat er een goede samenwerking tussen hem en de docenten en hoofden van scholen zal zijn en dat er met de ouders en uiteraard ook met de leerlingen een prettig contact zal zijn. Hij dankte het bestuur dat men hem de leiding van de school heeft willen toevertrou wen en hoopte dit vertrouwen niet te beschamen. Na een dankwoord door een er langs kwèmen, hadden er ken nelijk plezier in, dat de jeugd zich op deze wijze bezig hield. Nadat de Trollers de avond had den geopend, waren de Lovelacers aan de beurt. Wegens de regen moest het openluchtbal rond negen uur wor den beëindigd. The Hitch-Hickers boften. Ze konden nu de muzikale verzorging in ,,'t Kotje" zelf voort zetten. Hier werd niet meer ge danst; daarvoor was het te druk. We schatten n.l. het aantal aanwe zigen op 200. Hier werd het alleen maar luis teren en meezingen. Om tien uur was het feest afgelopen. Pas op de hond Bromfietsberijders en fietsers dienen met deze oude zegswijze rekening te houden wanneer zij op de weg een loslopende hond ontmoeten. Dit werd zaterdag avond laat weer bewaarheid. De heer J. D. de K. en de op de bromfiets meerijdende mej. J. J. P O, beiden te Terneuzen reden even over tien uur van de Axelse brug in de richting Axel. Een loslopende bruine hond, vermoedelijk 'n „herder", speels of kwaadaardig, volgde de brom mer blaffende. Ter hoogte van de Van Cantfortstraat sprong de hond tegen hem op en verloor De K de macht over het stuur. De bromfietser kwam onzacht tegen een verkeersbord terecht dat afknapte. Wat kneuzingen en schaafwonden bij De K., lichte hoofdpijn bij mej. O. en een zwaargehavende bromfiets wa ren het gevolg. De eigenaar van de viervoeter kon worden „opgespoord". Hij is verzekerd. Men deelde ons mede dat on gevallen door loslopende honden vaak voorkomen. Het ware te overwegen of in de kom der gemeente met het oog op grote verkeersdrukte de verplichting niet kan worden op gelegd honden „aan-de-lijn" te houden. Diploma-uitreiking U.T.S. Donderdagavond 30 juni a.s. zal in de kantine van de U.T.S. te Terneuzen de uitreiking plaats vinden van de diploma's aan de kandidaten, die dit jaar met goed gevolg het examen hebben afge legd voor de cursus meet- en regel techniek. Het betreft hier de eer ste afgestudeerden die aan de U.T.S. op dit gebied zijn opgeleid. Roode Kruis wandeltochten 2de lustrum Zaterdag organiseerde de Roo de Kruis-afdeling Axel voor de 10e maal haar jaarlijkse wandel tochten, Ondanks de sombere weersomstandigheden meldden zich des middags meer dan 700 deelnemers aan het startbureau in de jeugdherberg. Inmiddels waren ook de Axelse drumbands op het terrein verschenen en even later arriveerde de drum band van de marine uit Vlis singen om de deelnemers te be geleiden bij het défilé. Om half drie vertrok een fleu rige stoet over de Kinderdijk naar de markt waar het défilé door het gemeentebestuur van Axel, Roode Kruis-autoriteiten en verdere genodigden werd af genomen. Onder de tonen van de in carré opgestelde harmonie „Concordia" trokken de deelne mers over de markt. Nadat de marine-drumband de V/er middelen in ièn tablet helpen elkaar endoen wonderen! bij B. en W. alsmede een kosten raming, maar wegens de liqui diteitspositie der gemeente moet een en ander worden uitgesteld. Matige fruitoogst verwacht in Zeeland 2. O.L.S. Oostburg 960 pt; 3. Voorwaarts, Axel 958 pt; 4. Beatrix, 939 pt; 5. Kennedy- De vier middelen, verenigd in één horde, Axel 929 pt; 6. Oranje tablet Chefarine „4", zijn elk afzon» waarts,' AxTdlS pt;VL Wers ïn he,C Wfire,d be*?emd In wordt dit jaar over AvpI Q14 nt- Q 4t Ravn Onst- hebben miljoenen mensen baat ge- het algemeen een matige oogst burg 909 pt;' 10. De Vogel, Ter- bracht. Tezamen werken zij nog van appels verwacht, die niet on- hole 906 pt; 11. Voorwaarts, Axel beter en doen werkelijk wonderen. ^tete rieh^n y Pl- Eén der bestanddelen is het betrouw- zal biijven. ook de perenoogst 10 km 1 W S V Emma Axel ')are maagmiddel Chefarox, dat een zal matig zijn, vooral door het 1939 pt; 2. Gidsen, Axel 1029 pt; teveel aan maagzuur neutraliseert, tegenvallen van het belangrijk- 3. Voorwaarts, Axel 1026 pt; 4. De combinatie is ideaal om pijn of W.S.V. Beatrix, Terhole 1014 pt; „rjep doeltreffend te bestrijden. 5. Jeugdver. Zwaluw 988 pt; 6. O..L.S. Oostburg 984 pt; 7. Voor- M waarts, Axel 944 pt; 8. St. Bavo >rW Oostburg 40 pt; 9. Oranje Nas- sau, Zaamslag 936 pt; 10. Voor- waarts, Axel 929 pt; 11. De Vo- gel, Clinge 899 pt. der ouders aan het bestuur werd j deelnemers uitgeleide had^ ge- de bijeenkomst met het uitspre ken van een dankgebed door de heer Van Bennekom gesloten. Grote uitbreiding van Dow Chemical N.V. Door de recente aankoop van 234 ha land in de Nieuw Neu- zenpolder beschikt Dow Chemi cal (Nederland) N.V. nu over een industrieterrein van 320 ha, zo meldt het personeelsorgaan „Dow Nieuws". Hierop wordt het grootste chemische fabrieks complex van DOW buiten de Ver. Staten gebouwd. Men ver wacht dat in een betrekkelijk gering aantal jaren een groot deel van dit terrein bebouwd zal zijn met fabrieksinstallaties, op slagplaatsen, utiliteitswerken, kantoorgebouwen enz. Op het ogenblik benaderen de investe ringen in het complex een be drag van enkele honderden mil joenen guldens, maar volgens verwachting zullen de toekom stige investeringen nog bedui dend hoger zijn. De groei van het fabriekscomplex in Terneu zen gaat in een hoog tempo. Voor de vervaardigde chemische produkten is reeds een belang rijke Europese markt aanwezig. Pijperskorps Irene' in actie Ter gelegenheid van de verjaar dag van prins Bernhard zal het tamboer- en pijperkorps „Irene" woensdagavond 29 juni a.s. een rondgang maken door enkele stra ten van de stad. Het ligt tevens in de bedoeling een korte show te geven bij „Bachten Dieke" en „De Blide". Beat-bal in de open lucht I Zaterdagavond organiseerde de leiding van ,,'t Kotje" een primeur voor Terneuzen, n.l. een openlucht bal waaraan de Trollers, de Love lacers en de Hitch-Hickers mede werking verleenden. Niet alleen de jeugd beleefde er pret aan maar ook vele ouderen die daan, vertrok deze naar Zuid dorpe om bij het aldaar opgeno men rustpunt een korte muzi kale show te verzorgen Des avonds om ongeveer half zeven verzamelde het merendeel der wandelaars zich opnieuw aan de Buitenweg om onder bege leiding der muziekgezelschappen weer naar de jeugdherberg te marcheren. Terwijl de jury, bestaande uit de heren Linck, Vermeulen, Bar- tels, As en Den Engelsman, zich terugtrok om het eindoordeel op te maken, vergastte de marine drumband de talrijke aanwezigen op een show, die veel waardering wegdroeg. Alvorens over te'gaan tot het uitreiken der prijzen werd het woord" gevoerd door de kapitein J. Pijpers van de koninklijke luchtmacht en tambour-maitre, de korporaal Vuijk van de marine. Beiden dankten de ge meente Axel en het Roode Kruis voor de prettige ontvangst. De heer Vuijk dankte ook de heer Kesbeke voor de hartelijke ontvangst die hem en zijn men sen te Zuiddorpe was bereid-. Inmiddels was de jury gereed en nadat de heer As de prijzen bekendmaakte waren het achter volgens de burgemeester van Axel, de heerM. K. van Diike en de colonne-commandant der Roode Kruis-kolonne dokter K. Boor die de prijzen uitreikten. De wisselbeker die door. de W.S.V. „Emma" werd gewonnen werd door de burgemeester van Zuiddorpe, de heer A. Kesbekee uitgereikt. Tot slot bracht dokter Boor namens het Axelse Roode Kruis in een korte toespraak dank aan allen die hadden medegewerkt voor het welslagen van 'deze dag. Des avonds werd door de har monie Hosanna en de drumband Axel op de markt een kleine taptoe gegeven. Jammer was het dat de regen hier als spelbreker optrad. Uitslagen 15 km 1. ODA, Axel 1983 pt; 2. W.S.V; Hontenisse 1063 pt; 3. O.L.S. Oostburg 1062 pt; 4. Oran- je-Nassau, Zaamslag 1055 pt; 5. St. Bavo, Oostbürg 979 pt; 6. Voorwaarts, Axel 962 pt; 7. St. Bavo, Oostburg 558 pt. 25 km W.S.V. Emma, Axel met wisselbeker 1113 pt. Militairen Vliegbasis Woens- drecht. Vrouwengilde op reis Vorige week vertrokken de dames van het vrouwengilde voor hun zomerreisje naar België. In alle vroegte vertrok er een bus via Knokke langs de Belgische kust naar Brugge. Daar het weer zich van zijn slechte zijde liet zien, werd besloten de zaak van „Moeder Siska" aan te doen. Hier bewezen de dames in het veror beren van stapels weifels „hun mannetje" te staan. Ook het weer bleek hierdoor geïnspireerd, want spoedig brak de zon door. Uitgebreid werd Knokke aange daan waar de winkels wel de grote attractie vormden. In Brugge stapten de dames over in een rondvaartboot waar mee een tocht werd gemaakt die zeer in die smaak viel. De warme maaltijd werd alle eer aangedaan in „Hof ter Mude" na bij de grens. (Hoewel niet op het programma vermeld werd beslo ten Oostburg nog even aan te doen. Dat de dames tenslotte ver na de geplande tijd in Axel arri veerden was het beste bewijs dat de reis geslaagd was. Brandje Toen zaterdagavond om onge veer 10 uur de brandweermensen van Axel nog in een feestelijke stemming verkeerden na het be halen van de eerste plaats in de provinciale wedstrijden, klonk er brandalarm. Er was brand gemeld in een leegstaande woning aan de In dustrieweg-zuid te Axel-Sassing. In recordtijd was de brandweer ter plaatse en spoedig was het vuur dat in de kelder en in een kamer woedde geblust. Omtrent de daders of oorzaak is niets bekend. Autobotsing Zaterdagavond om ongeveer kwart over tien begon een Bel gische personenauto, bestuurd door N. van de V. uit Zelzate, op de Singelweg ter hoogte van de Margrietstraat te slippen, waar door hij op een stilstaande auto van D. de J. uit Axel botste. Persoonlijk letsel deed zich niet voor maar beide auto's lie pen flinke schade op. Schoolreis Prinses Marijkesehool Vrijdagmorgen was bet voor de 100 leerlingen van de drie hoogste klassen van de Prinses Marijkesehool vroeg dag. Om 6 uur vertrokken de kinderen van deze school voor de jaarlijkse schoolreis. Via Antwerpen ging het naar Valkenburg, waar men de minia tuur-kolenmijn bezocht. Hierna volgde een rit door het mooie deel van Zuid-Limburg naar het drielandenpunt in Vaals, waar men enige tijd verbleef. Van hier ging het terug naar Valkenburg waar men naar het recreatie-oord reed. Enkele uren konden de kin deren zich hier vermaken o.a. in de speeltuin, botenvijver en ka belbaan. Omstreeks zes uur werd aan de terugreis begonnen en te 9 uur arriveerde men weer aan de school. Het was voor de leer lingen een zware maar stellig een genotvolle dag geweest. Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Groede vergaderde onder voorzitter- scha van burgemeester J. Eve raars. Medegedeeld werd dat mej. H. ten Have haar benoeming als lid van de raad niet zal aan nemen. Het Vrije van Sluis heeft een aanvang gemaakt met de ver betering van de Walendijk. Het bouwrijp maken van het bestemmingsplan is gegund aan de fa. P. Mollet te Hoofdplaat voor 120.431. Besloten werd toe te treden als aandeelhoudster van de N.V. Zegam tot een bedrag van 3000 gulden. In verband met de instelling van de bijstandswet werd het burgerlijk ambestuur opgehe ven. Aan de heren A. de Hulster, J. v. 't Westende en A. Salomé zal dank worden gebracht voor de wijze waarop zij hun werk hebben verricht. Onderhands werd aanbesteed het bouwen van 20 ratiowonin- gen aan de fa. Leenhouts te Sluis voor 357.400. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Salomé de aandacht op het begroeien 'van het sportter rein. De tuinen van de omwo nenden zouden hiervan veel last ondervinden. De voorzitter zei dat de beplanting vorig jaar is gesnoeid. De heer Vermeulen informeer de naar de wenselijkheid van 'n rijwielpad langs de Burgemees ter Everaarslan. Hoever staan de plannen hiervoor? De burgemeester deelde mede dat de plannen zijn ingediend ste ras „Conference", welk ras 30 procent van het perenassorti ment uitmaakt. Voor de pruimen ziin de oogstverwachtingen even eens matig. Dit zei de heer P. J. J. Dekker to Wemeldinge, voorzitter van de fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge, in z'n openingrede tijdens de zaterdag gehouden algemene vergadering van deze veiling. Het belangrijkste appelras van de Zeeuwse fruittelers is de „gol den delicious". Dit ras is vooral op het oude hout slecht gezet waardoor de oogst matig wordt. Met de „jonathan" is het al niet anders gesteld. Beide rassen ma ken op Zuid-Beveland 35 tot 38 procent uit van het appelsorti- ment. Goudreinetten zijn op de meeste bedrijven goed gezet, evenals „James Griève" en de „Winston". Van de zomerrassen wordt een redelijke oogst ver wacht. Dat geldt ook voor „cox- oranje pippin". Bij de peren liet de vruchtzetting zich eerst gun stig aanzien, maar door de lang durige en zware rui is het beeld totaal veranderd. Van de prui men zijn er maar twee rassen die een matige tot redelijke oogst zullen geven, namelijk „czar" en „reine victoria". De meeste ove rige rassen zijn slecht gezet. Over het kleinfruit in Zeeland zei de heer Dekker dat de aard- bèienoogst matig tot redelijk is. De stand van de frambozen is bepaald slecht. Van de zwarte bessen wordt een matige oogst verwacht, terwijl de rode bessen er goed voorstaan. Snelle motorboten op Veerse meer aan banden Op grond van de „verordening snelle motorboten Zeeland" zal het varen met snelle boten op het Veerse meer aan banden worden gelegd. Met ingang van 1 juli is het ver boden om overdag, dit is tussen acht uur 's ochtends en zonsonder gang, met een snelle motorboot te varen met een grotere snelheid dan zestien kilometer per uur. Gedu rende de nacht, van zonsonder gang tot acht 's ochtends, zal deze snelheid niet hoger dan negen kilo meter mogen zijn. Op het eerste verbod worden enige uitzonderingen gemaakt. Op twee delen van het Veerse mger mogeii waterskiWédstrfjdeh wor den gehouden na verkregen toe stemming. Een andere uitzonde ring geldt het tourvaren, al dan niet een skiër meeslepend met een snelheid van meer dan 16 km op het middelste deel van het Veerse meer mits op een afstand van 50 m. uit alle oeverlijnen en vaste werken wordt gebleven, aldus een mededeling van het provinciaal bestuur van Zeeland. In het seizoen 1966 zal voor het Veerse meer nog geen registratie- (Adv.) plicht voor motorboten gelden en evenmin zal van de bestuurders van snelle motorboten een verze kering tegen wettelijke aanspra kelijkheid worden geëist. Het inwerkingtredien van de verordening snelle motorboten per 1 juli betekent bovendien dat het op alle openbare wateren in Zee land verboden is met een snelle motorboot zodanig te varen of de waterskisport te beoefenen, dat de veiligheid van het verkeer te wa ter in gevaar wordt gebracht of een andere vorm van recreatie op of aan het water wordt gehinderd, alsmede een verbod om met een snelle motorboot onnodige geluids hinder te veroozaken. 1000-priis C.V.B. „viel" in Philippine Een bedrag van 1000 en ver der nog een hele serie geldürijzen waren verbonden aan de wedstrijd om een goede slagzin te vinden, uitgeschreven door de Centrale Volksbank, de spaarbank van het Nederlands katholiek verbond te Utrecht. Van de vele duizenden inzendin gen bleek die van de heer A. N. Ploegaert te Philipuine, lid van de plaatselijke „St. Willibrordus". de beste. „Eigen geld naar eigen bank" had hij er van gemaakt en dat bleek dè voltreffer te zijn. In hotel „De Zwaan" te Phi lippine was de heer Ploegaert met zijn vrouw en vier kinderen, leden van de plaatselijke afdeling met hun dames, de heren P. A. van de Velde, inspecteur van de C.V.B J. v. d. Voorde en C. Schoof, resp. bondshestuurder van het N.K.V. en van „St. Willibrordus" en de heer Freijtier, vertegenwoordiger van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent, waar de prijswinnaar werkzaam is, om dit heugelijke feit te vieren. Van'de plaatselijke afdeling wa ren verder nog aanwezig, de he ren A. Hamelinck en A. M. Ploe gaert, resp. voorzitter en waarne mend voorzitter van het N.K.V. en ,St. Willibrordus" te Philippine. Diverse sprekers wensten de heer Ploegaert van harte geluk met dit succes. Zij wezen op het nut van het sparen en benadrukten dat de werknemers, die in het N.K.V. georganiseerd zijn, nooit genoeg een instelling als de eigen C.V.B. kunnen waarderen Het behoeft verder geen betoog dat er die avond in hotel „De Zwaan" een opgewekte stemming heerste. Niet alleen gunde men dc heer Ploegaert graag zijn prijs (hij heeft al vaker een belangrijke prijs gewonnen), maar ook dat een lid van het „kleine Philippine'" vele duizenden inzenders uit het ge hele land de baas was geweest. De heer C. Schoof reikte de ge lukkige winnaar het belangrijke bedrag uit Reis ouden van dagen Vorige week zijn de ouden van dagen uit Sas van Gent en de Zandstraat op reis geweest voor hun jaarlijks uitstapje. Deze keer ging de reis naar Dinant. De heen reis ging via Gent-Brussel-Water- lo-Genappe-Marbais naar Namen. Om 8 uur vertrokken de oudjes naar de Belgische Ardennen. In een file van 5 bussen van de Z.V.T.M. ging het in stralend zo merweer naar Dinant, waar om 1' uur een uitstekende maaltijd werd opgediend. Vervolgens ging het naar Gembloux en Wavre. Het gehele programma liep nog al uit de hand, doordat een van de bussen pech kreeg. De drie voor aan rijdende bussen merkten van dit alles niet veel, waardoor de ko- lonne in twee delen uiteenviel. Een en ander had tot gevolg dat de ouden van dagen niet op de ge plande tijd in Sas v. Gent terug wa ren. Drie bussen arriveerden ont half tien en de twee andere vielen omstreeks 11 uur binnen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, maar de vreugde ovér de geslaagde- tocht was door het mankement aan de bus een weinig getemperd. Diploma-zwemmen Voor de hoogste klassen der la gere scholen van Sas van Gent rn Westdoroe werden vorige week zwemdiploma's uitgereikt. De diploma's werden afgenomen door de heer Th. P Cambier uit Breskens en de badmeester P. ds Vries. Voor het- diploma zwemproef slaagden: M. P. Groothaert, M. Notschae- le, M. L. Timmerman, L. de Hamer, E. Vink, J. Eleeeert, P. Verhoosel, M. Swartelë, Th. de Kriiger, F. Siinesael. Egb. Audenaerd, T. de Kriiger, P. Vink, L. van Vooren, T. Audenaerd, Fr. Lammens, Th. P. Sarneel, E. W. Doolaege, F. W. En gels, J. V. Neve. Diploma geoefend zwemmer: M. M. Vereecken, W. C. Wisse, V. F. van Overmeire, B. Durinck, T. Mechelinck, M. Spuessens, E. de Smet, M. Korst. Diploma zwemvaardigheid: I. L\ van den Akker. Nijverheidsakte Te Doetinchem slaagde in de af gelopen week voor de akte N 20 (nijverheidsonderwijs) mej. T, Re- mery te Sas van Gent. Zaterdag zette IJzendijke het feest voort Vergadering gemeenteraad Dinsdag 28 juni komt de ge meenteraad van Sas van Gent in vergadering bijeen. Na de ingeko- mén stukken komt aan de orde een verzoekschrift van de duivenmij „De Vrede" te Sas van Gent om een garantie van f 750 ter gelegen heid van de jubileum-duivenvlucht op 7 augustus a.s. Naast de verzoekschriften om gemeentegronden en vergunningen voor het plaatsen van olietanks neemt de gemeenteraad in behan deling: een voorstel tot het dele geren aan B. en W. van de te ver lenen vergunningen tot het plaat sen van een olietank e.d. in de openbare weg. DOOR MARTIN MONS 5 km; 1. W.S.V. Emma 961 pt; even, 22) „Ik zou niet weten wit. Nu ja, ér zijn twee nieuwe gasten op Terhorst gekomen en een van hen herinnerde me aan een vriendje uit mijn H.V.S.-tijd. Daar is toch niets schokkends in, zou ik zo zeggen?'.' „En de ander?" „De ander? Tja, wat moet ik van" die kerel nu zeggen. Ik mag hej<n niet. Hij strijkt mijn haren naar de verkeerde kant. En ik heb het gevoel dat ik hem wel ééns. eerder heb gezien. Maar waar of wanneer, weet ik niet. Maar ik heb het land aan die vent, Toon. wat heb ik het land aan.hem! Nou ja, dat hangt zeker volgens jou ook samen met die overmoeidheid." „Neen, ik zou eerder zeggen dat die er alleen in zoverre mee té maken heeft, dat je daardoor totaal geen remmen hebt als het gaat om je afkeer van die man. En die ongebreidelde afkeer kon wel eens de oorzaak zijn van het weer opduiken van die droom. Waarschijnlijk breng je hem on bewust met die droom in ver band." Radersma's ogen flikkerden „Dat zou kunnen," zei hij lang zaam. „Ja, dat is natuurlijk mo gelijk." „Zodat je ziet dat er niets is om je onjjerust over te maken." „Een ogenblikje, ik ben nog niet klaar. Die droom van van nacht had een naspel." „Een naspel?" „Ja, een tweede droom. En het gekste was dat ik mij in die tweede droom volkomen bewust was, dat ik dokter Allert Ra- dersma was en in mijn bed lag in mijn slaapkamer op Terhorst. Maar terwijl ik daar op mijn bed lag, stond ik er terzelfder- tijd naast en zag mezelf liggen. „Daar zal die palfium die je had ingenomen, wel niet vréémd aan zijn geweest." „Het kan zijn,maar geloof je dat dat ér zoveel toe doet? Tn elk geval, ik -zag mezelf liggen en op mijn borst zat iemand! die beide handen om mijn keel had geslagen en probeerde me te wurgen." Juist. Een typische nachtmer rie, zou ik zo zeggen. Die iemand die op je borst zat, leek die op je béte noire? Ja? Dat had ik wel gedacht. Een typische nacht merrie met personalisatie. Had- field zegt daar heel interessante dingen over, weet je." „Dat is dan maar prettig voor die mijnheer Hadfield, maar ik schiet er weinig mee op." „Neen, nu moet je je geduld niet gaan verliezen. Kijk eens, de zaak zit zo. Die nachtmerrie van jou is een prachttig staaltje van het soort nachtmerries dat zijn oorsprong vindt in de angst voor eigen gevoelens. Jij beseft eigenlijk heel goed dat de haat, die jij voor een jou geheel vreemde man als die mijnheer Overstraigt voelt, dwaasheid is. Maar je kunt haar geen baas> je zou de stakker kunnen wurgen. In zo'n geval ontstaat vaak een personalisatie van die gevoelens, die zich uiteindelijk tegen de dromer zelf keert. Die wurgen de figuur op je borst is niets anders dan die personalisatie. Begrijp je wat ik bedoel?" „Ja, dank je, het is me glas helder. En nu kun je me zeker ook wel vertellen of zo'n perso nalisatie, zo noem je het im mers, gewoon is zulke duidelij ke sporen na te laten?" Met een snelle greep trok hij de hoge boord van zijn trui naar beneden en keerde ziin hals naar het volle licht. Hartman keek verbaasd naar de blauw aangelopen vingerafdrukken. „Nee," zei hij dan ongelovig, „nee, nu moet je me niets pro beren wijs te maken." „Je iets wijsmaken? Geen haar op mijn hoofd dat er aan denkt. Kom nu, laat 'een personalisatie zulke sporen na? Of hoe ver klaar je anders die afdrukken aan mijn hals? Als een soort on heilige stigmata? Ga je mij nu vertellen dat mijn verlangen die kerel te wurgen zo sterk was dat het afdrukken aan mijn hals heeft achtergelaten? Zeg dan toch eens wat." „Weetje.„weetje zeker dat je alleen in je kamer was? Dat er niemand heeft kunnen bin nendringen?" „Natuurlijk weet ik dat. En ook dat de deur van mijn slaap kamer was afgesloten. Boven dien is huize Terhorst geen moordhol." „Neen, maar iemand zou van buiten „Uitgesloten." „Ik zou graag willen dat je eens iemand anders zag. Ik ik weet werkelijk niet, wat ik hiervan zeggen moet. Vergeet alsjeblieft niet dat ik nog maar kort ben afgestudeerd. En een dergelijk geval heb ik in mijn korte praktijk nog niet meege maakt." „Geloof je niet aan de moge lijkheid',, Radersma sprak haast fluiterend, „dat we hier te doen hebben met een psychose, geen neurose? Ik weet wel, die hard nekkig terugkerende droom zou op een neurose moeten wijzen. Maar waarom zou ik ze niet al lebei hebben? Waarom zou die tweede droom niet uitwijzen dat ik bezeten ben van een zieke lijke drang mijn vingers wur gend om een hals te slaan, als zou het bfj gebrek aan beter ook mijn eigen zijn? Nu, hoe lijkt je die oplossing? Misschien weinig elegant maar toch niet onver dienstelijk, dat zul je moeten toegeven-." „Werkelijk, Allert, ik meen het, je moet iemand anders zien. Ielmand met een uitgebreider ervaring. Eigenlijk ben ik toch nog maar een broekje." Toon Hartman smeekte bijna. Zijn ge zicht was niet langer jongens achtig vrolijk. Het stond strak en had alle kleur verloren. (Wordt vervolgd.) Zaterdag heeft de bevolking het gereedkomen van de drie gro te objecten ter verfraaiing van de gemeente, welke vrijdag door de commissaris van de koningin, mr. Van Aartsen officieel waren ge opend, verder gevierd.- Reeds des morgens waren er op de sportterreinen vele wed strijden voor de schooljeugd o.a. volleybal, voetbal en tennis. Velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt de fraaie objecten als ravelijn, zwembad en molen te bezichtigen. Vooral de molen welke in vol bedrijf door de molenaars Lij-baart uit Bier vliet en Doens uit IJzendijke werd gedemonstreerd, trok véél belangstelling. En velen klom men naar de bovenste verdieping om van een prachtig vergezicht te genieten. Des avonds waren er twee volkskoersen welke veel publiek op de been brachten. D» ingeze tenen spoorden de renners ge ducht aan door een regen van premies. De uitslag van de koers voor jongens van 12 tot 16 jaar was: 1. Mark Groosman2, Ro bert de Jager; 3. Frans Lievens; 4. Tonny Groosman; 5. Wim Ber- kelder; 6. Jo van de Voorde. De uitslag van 17 tot 30 jaar was: 1. Willy Lammens; 2. H. Claeijs; 3. E. Beauraing; 4. W. van Looy; 5. H. Groosman. De harmonie „St. Cecilia" uit Brugge was present om het feest luister bij te zetten. Jammer was het dat enige ogenblikken voor het afsteken van het vuurwerk de regen be gon te vallen. Dit heeft echter de mensen niet thuis kunnen houden en zeer velen hebben ge noten van een schitterend vuur werk dat op het Ravelijn met zijn grachten goed tot zijn recht kwam. Het was een waardig slot van de feestelijkheden. IJzendijke is zijn bijnaam van „klein-Parijs" nu beslist waardig. Mr. H. Rijpstra voorzitter hervormde stichtingeii zenuw- en geesteszieken De oud-burgemeester van Ter neuzen, mr. H. Rijpstra, volgt dr. R. J. H. Kruisinga op als voorzit ter van de Nederlands hervormde stichtingen voor zenuw- en gees teszieken. Aangezien statutair de bestuurs samenstelling van deze vereniging gelijk is aan die van de hervormde inrichtingen voor geestelijk hulp behoevenden, de stichting „Oranie Nassau-oord" en. de hervormde stichting dienstbetoon gezond heidszorg zal dr Kruizinga ook als voorzitter van deze stichtin gen aftreden. Mr. H. Rijpstra die zoals bekend burgemeester van Almelo is, was tot dusver vice-voorzitter.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2