Officieel onderzoek naar sterfgevallen inEindhovens ziekenhuis Actiefronten stellen eisen aan voorlopig volkscongres Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Bezoek van koning Feisal aan New York geboycot HET WEER weekend-systeem Tweede pagode in Saigon door elitetroepen bezet Ondeugdelijke infusie-vloeistof toegediend Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Felle mohammedaanse kritiek op Soekarno Om helemaal voor uw plezier te schilderen! tegen:haaruitval-roos-kaalheid FfWihinfait tfymrMfritnfe raRNEPZEN DlrecteBivHdftMreaaefeört I. vwi 0e Sande Redactie- en Administratle-adres; Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct, VRIJE ZEEUW Maandag 27/dinsdag 28 juni 1966 22e Jaargang - No. 6721 "Uitgeefster 'N. F. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voonfflddag. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft een communiqué uitgegeven dat werd opgesteld naar aanleiding van een aantal sterfgevallen in een Eindhovens ziekenhuis. De inhoud van dit communi que was als volgt Het staatstoezicht, op de volks gezondheid, t.w. de geneeskun dige en farmaceutische inspec ties, zijn door het diaconessen- huis te Eindhoven in kennis ge steld van enkele overlijdensge- vallen in genoemd ziekenhuis. Enig vermoeden bestond, dat het overlijden van deze patiënten te wijten zou zijn aan het toedie nen van een ondeugdelijke in fusie-vloeistof. Nadat tussen de staf van het ziekenhuis en de beide regio nale inspecteurs van de volks gezondheid een bespreking had plaats gevonden, zijn maatrege len getroffen om verder gebruik van de infusie-vloeistof te voor komen. De inspectie heeft een onder zoek ingesteld in de fabriek waar de infusie-vloeistof was gemaakt. Hoewel er aanwijzingen waren dat de betrokken partij vloeistof was verontreinigd, zal een nader onderzoek moeten uitmaken of deze verontreiniging verband houdt met de sterfgevallen. Naar het A.N.P. vernam zijn de vloeistoffen vervaardigd door de koninklijke pharmaceutische fabrieken de N.V. Brocades- Stheeman te Meppel met hoofd directie te Amsterdam. Het aantal patiënten dat mo gelijk door het gebruik van deze vloeistoffen is overleden, werd in eerste instantie op vier per sonen gesteld. Later heeft men nog twee andere patiënten als mogelijke slachtoffers in het on derzoek opgenomen. NIET STERIEL Ren operatiepatiënte was ge heel tegen de verwachting in overleden. Men nam aan dat de dood een gevolg was van een niet gebruikelijke complicatie. Evenwel werd daarna geconsta teerd dat zich bij andere opera tiepatiënten dezelfde complica ties voordeden. Het onderzoek wees uit, dat de gebruikte infu- (Adv.) Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en slamet tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge spercieboontjes, tuinboontjes, snijbonen- De Newyorkse politie doorzocht vrijdagavond de luxueuze suite van koning Feisal van Saoedi-Arabië en zijn gevolg in het Waldorf Astoria- hötel. nadat een anonieme bom melding was ontvangen. Er werd echter niets gevonden. Het bezoek van de koning aan New York wordt geboycot door burgemeester John l.indsay en gou verneur Nelson Rockefeller, dit naar aanleiding van een opmer king van de koning op een pers conferentie in Washington, waar uit bleek dat hij de Joden als vij anden beschouwt. Feisal heeft een officieel bezoek van drie dagen aan Washington gebracht en brengt nu een week in New York door. Meegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot dinsdagavond. Veel wind Zwaar bewolkt met enkele buien en enkele verspreid voor komende opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot harde en langs de kust mogelijk af en toe storm- actige wind tussen zuidwest en west. DINSDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.17 10.45 Terneuzen lO.od ïl.zi Hansweert 11-27 11.55 Walsoorden 11.36 12.04 WOENSDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 11-22 11.45 Terneuzen 11-58 12.21 Hansweert 7'XV Walsoorden 12.41 1.04 zon maan op onder op onder I""1 04.21 21.04 15.16 01.18 28 4.22 21.04 16.38 1.33 te 4.22 21.04 18.00 1.51 *30 4.23 21.04 18-19 2.15 KONING FEISAL OVER DE JODEN „Ik heb niets tegen de Joodse godsdienst maar ben alleen tegen de zionisten en tegen Joden die de zionisten helpen", heeft koning Feisal zaterdag tegen Arabische journalisten gezegd. Vorige week had koning Feisal gezegd dat de Joden Israel helpen en „wij be schouwen allen die onze vijanden helpen, tevens als onze vijanden". Deze opmerking lokte heftige pro testen uit in Israëlitische kringen in New York, waarop de burge meester van deze stad een erediner voor de vorst liet vervallen. Feisal vervolgde: „De Joden die in Palestina waren (op het ogen blik waarop de staat Israel, in 1948, werd gevormd) hebben het recht er te blijven, maar degenen die uit het buitenland zijn geko men, zijn indringers". Zondag werd koning Feisal ont vangen door David Rockefeller, president van de „Chase Manhat tan Bank", een broer van Nelson Rockefeller, gouverneur van de staat New York. Deze laatste had vrijdag geweigerd een beleefd heidsbezoek aan koning Feisal te brengen. VEEL WIND Een depressie, die maandag morgen bij Schotland was gele gen, koerst in de richting van de Duitse bocht. Aan de voorkant van dé storing komt een uitge breid regen gebied voor, dat lang zaam in oostelijke richting op schuift. Dinsdag dringt achter de depres sie om polaire lucht tot ons land door met enkele opklaringen maar ook buien. Randstoringen zullen tijdelijk een krachtige tot harde, langs de kust mogelijk af en toe een stormachtige weste lijke wind veroorzaken. Het onbestendige weertype breidt zich geleidelijk verder over 't vastenland uit, maar ten zuiden van de Alpen en Pyre neeën wordt 't weer echter niet door de oceaanstoringen beïn vloed. sievloeistof de enige gemeen schappelijke factor van de be trokken patiënten was. Deze vloeistof bleek niet steriel en pyrogeenvrij te zijn. Onmiddel lijk is toen het gebruik stopge zet. Helaas kon niet worden voorkomen dat nog drie patiën ten stierven. JUSTITIEEL ONDERZOEK De fatale infusievloeistof be vond zich in flessen van een liter, die voorzien waren van het etiket „pyrogeenvrij en ste riel". De N.V. Brocades-Stheeman heeft onmiddellijk alle door haar bediende ziekenhuizen, apothe ken e.d. gewaarschuwd de door haar geleverde vloeistof niet meer te gebruiken. Gezien het feit dat door de justitie een onderzoek wordt in gesteld, onthield Brocades N.V. zich van verder commentaar. Kosmos-122 gelanceerd De Sowjet-Unie heeft zaterdag haar 122e kunstmaan in de serie Kosmos in een cirkelvormige baan om de aarde gebracht. Het is een onbemande satelliet voor weten schappelijke onderzoekingen. De bekendmaking in Moskou kwam enkele uren nadat president De Gaulle uit Novosibirsk was ver trokken naar Baikonoer, het Rus sische ruimtevaart-centrum in de steppen van midden-Kazachstan. De Franse president was de eerste bezoeker uit het westen die op de ze basis werd toegelaten. Gezien de hoek van de baan ten opzichte van de evenaar 65 gra den is het vrijwel zeker dat de kunstmaan in Baikonoer werd af geschoten. De afstand tot de aar de is ongeveer 625 km en de om looptijd 97,1 minuut. Bij de lancering waren voor's aanwezig president Podgorny, pre mier Kosygin en partijsecretaris Brezjnev, alsmede da maarschalken Malinovsky, Zatsjarov, Voronov en KrylöV. Nieuwe basis voor overleg in zeeliedenstaking Het bestuur van de bond van Britse zeelieden heeft zaterdag besloten een aanbod van de reders voor negen extra vakan tiedagen per jaar te aanvaarden als basis voor onderhandelingen over een beëindiging van de al 42 dagen durende staking. De gematigde vleugel in het bestuur had het aanbod zonder meer willen aanvaarden, maar met 26 tegen 17 stemmen werd besloten het voorstel van de reders alleen als basis voor nader overleg aan te nemen. Niettemin zien waarnemers in Londen dit besluit als een be langrijke ontwikkeling, welke spoedig zou kunnen leiden tot een beëindiging van het konflikt. Het ministerie van arbeid heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat de twee partijen het overleg dinsdag zullen voortzetten. BRITS SCHIP VOER UIT Voor het eerst sinds de zeelie den in staking gingen, vertrok zaterdagmorgen vroeg een onder de koopvaardij vallend Brits schip uit een Britse haven. Het was de „Free Enterprise 2", een autoveerboot van de maatschap pij „Towsend Car-Ferries", waar van de direktie een afzonderlijk akkoord met het personeel had gesloten. Het vaartuig verliet Dover met bestemming Calais met honderd auto's en 300 passa giers aan boord. „Ik hoop dat ik na zo'n lange tijd de weg nog weet te vinden", zei de kapitein vóór zijn schip uitvoer. Dronken automobiliste laat spoor achter De 42-jarige serveerster mevr. V.G. uit Utrecht heeft zon dagnacht in de Nachtegaalstraat in haar woonplaats met haar auto een spoor van vernielingen getrokken. Ter hoogte van de Kerkstraat raakte zij de macht over het stuur kwijt op een ogenblik dat zij hard reed. Haar auto ramde twee gevels, waarbij enkele etalages zwaar werden beschadigd, en een geparkeerde auto voor zij tegen een derde gevel tot stilstand kwam. De serveerster kwam er zelf niet best af. Zij liep een schedelbasis- fraktuur op. Tijdens een bijeenkomst van de Djakartaanse anti-communis tische actiefronten die werd bij gewoond door naar schatting 50.000 mensen, is een uit acht punten bestaande resolutie over- hndigd aan de leiders van de vierde algemene zitting van het voorlopig volkscongres. De acht punten zijn: 1. Het congres dient Soekar- no's verslag aan het congres af te keuren aangezien het geen verantwoording bevat van zijn bestuur. 2. Alle besluiten van vorige volkscongressen dienen te wor den herroepen voorzover zij in strijd met de grondwet zijn. Hieronder vallen ook de toeken ning aan Soekarno van de titels grote leider der revolutie en pre sident voor het leven. 3. Het congres dient alle leer stellingen van Soekarno te her waarderen, aangezien een deel ervan door de voormalige com munistische partij Indonesië werd misbruikt. 4. Het congres dient zich uit te spreken over het verbod van de communistische partij en de uitbanning van de communisti sche ideologie uit Indonesië. 5. Het congres moet luite nant-generaal Soehrto benoemen tot wnd. president, voor het ge val Soekarno niet meer in staat is zijn ambt te vervullen. Gene raal Soeharto dient in het be lang van 's lands stabiliteit op dracht te krijgen tot de vorming van een nieuw kabinet. 7. In bestuurlijk opzicht dient te worden gedecentraliseerd, op dat de bevolking in de buitenge westen gelegenheid krijgt haar wensen naar voren te brengen. 8. Het congres dient algemene verkiezingen uit te schrijven die binnen de komende twee jaar moeten worden gehouden. „CONFRONTATIE BRACHT NIETS DAN ELLENDE Tijdens het debat dat het volkscongres vrijdagavond wijd de aan het rapport van Soekar no, heeft de vroegere voorzitter van het parlement, Aroedji Kar- tawinata, felle kritiek geleverd op Soekarno's buitenlandse poli tiek. Kartawinata, leider van de mohammedaanse P.S.S.I.-partij en sprekend uit naam van de mohammedaanse groep, drong aan op onmiddellijke stopzetting van de confrontatiepolitiek tegen Maleisië, die hij als ongunstig voor beide partijen betitelde. De confrontatie heeft volgens de mohammedaanse leider niets dan ellende over Indonesië ge bracht. Spreker riep op tot vriendschap tussen de landen van zuidoost-Azië ter voorko ming van kolonisatie van bui tenaf. Hij toonde zich tevens voorstander van nauwe Betrek kingen met de islamitische lan den. v Kartawinata wees contacten met landen die tot een blok be horen, van de hand. Het anti- imperialistische en anti-neokolo- nialïstische Indonesië dient toe nadering te zoeken tot niet-ge- bonden landen, zo vond hij. SCHULDEN BETALEN Met nadruk weest spreker de bundeling van de nieuw-opko- mende landen in strijd tegen de oude gevestigde machten van *ie hand. Dit soort buitenlandse politiek is allerminst gunstig voor Indonesië. De politicus drong vervolgens aan op pogin gen om Indonesië weer zo snel mogelijk te doen toetreden tot de verenigde naties. Het is beter binnen de V.N. naar vooruitgang van de organisatie te streven dan erbuiten, hiermee doelend op Soekarno's besluit van 1963 dat Indonesië buiten de organisatie zal blijven zolang het „ouder wetse handvest" niet wordt her- DE REIS VAN DE GAULLE Novosibirsk: Het Franse staats hoofd, generaal De Gaulle, heeft zaterdag de Siberische stad No vosibirsk weer verlaten. Hier neemt president De Gaulle af scheid van burgers van de stad, die hem op het vliegveld uitge leide kwamen doen. Geheel rechts is de voorzitter van de opperste Sowjet, Podgorny. staatshoofd zelf. De bekrachti ging van de presidentiële order van 11 maart door het voorlopi ge raadgevende volkscongres zag Soeharto als een bewijs van vertrouwen van het volk. Hoe wel hij het besluit van Soekar no al voldoende vond, was hij van oordeel dat de uitspraak van het volkscongres hem meer vrijheid van handelen gaf. Hij zou zijn vertrouwenspositie niet willekeurig gebruiken en men zou ook niet moeten proberen hem daartoe te dwingen. De generaal herinnerde er aan dat de uitv-eerertdë bevoegdhe den welke de president hem heeft gedelegeerd, bedoeld zijn voor het handhaven van orde en rust, de stabiliteit van de regering en de revolutie, be scherming van de persoon en het gezag van de president en de onschendbaarheid van de natie. Ik zal alleen optreden als deze doeleinden in gevaar komen te verkeren, aldus Soeharto. STUDENTENACTIVITEIT Indonesische studenten en mid delbare schoelieren hebben op regeringsgebouwen, winkels en woonhuizen in Djakarta leuzen geschilderd, waarin gevraagd (Adv.) wordt het communisme bij de wet te verbieden. Ook deden de wet te verbieden. Ook deden de studerenden op het voorlopige raadgevende volkscongres een beroep om spoedig maatregelen te treffen ter verbetering van de slechte economische toe stand. Hiertoe zou een nieuw kabinet moeten worden ge vormd. Overheidsfunctionarissen lieten de demonstranten hun gang gaan. (Adv.) ALCOCHIN De P.S.S.I.-leider maakte zijn gehoor aan het lachen, toen hij met betrekking tot Indonesië's buitenlandse schulden zei: „In donesië moet de tijd nemen om zijn schulden te betalen, laten we zeggen een halve eeuw". BERECHTING AFGEZETTE MINISTERS Het blad van het Indinonesi- sche leger Berita Yudha meldt, dat de indertijd op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep gevangen gezette achttien Indonesische ministers vóór 17 augustus terecht zullen staan voor een bijzondere militaire rechtbank. Ook drie op dezelfde beschul diging onder huisarrest gestelde voormalige ministers zullen terechtstaan. SOEKARNO WAS KWAAD President Soekarno heeft zater dag in zijn zomerpaleis in Bogor een conferentie met generaal Soeharto en de ovirige leden van het zes man tellende regerings presidium. gehad. Het staats hoofd had de bijeenkomst be legd, nadat in en buiten het raadgevende volkscongres felle kritiek was geleverd op de rede, waarin hij zijn beleid van de laatste jaren had verdedigd. Toen de conferentie na vier en een half uur was geëindigd, wilde een kwade Soekarno geen ant woord geven op vragen van jour nalisten over zijn plannen. WETTIGE PRESIDENT Luitenant-generaal Soeharto heeft vandaag (maandag) in een vraaggesprek voor de radio her haald, dat Soekarno nog steeds de wettige president van Indo nesië is met alle bevoegdheden en gezag, die hem volgens de grondwet van 1945 toekomen. Met nadruk verzekerde de ge neraal, dat de uitvoerende macht welke hij op 11 maart had gekregen, afkomstig was van het te feliciteren, die bij een actie in het gebied van Kwang Tri 370 viet- cong-strijders buiten gevecht heb ben gesteld en zeventig wapens buitgemaakt. Zuidvietnamese elite-troepen hebben zondagochtend de tweede belangrijke pagode van Saigon, de An Quang-pagode, bezet. Er werd geen verzet geboden, in een wagen op het terrein werd een machinegeweer aangteroffen. De gebouwen worden op wapens doorzocht. De voornaamste pagode, de Vien Hoa Dao, werd drie dagen geleden door dezelfde eenheden bezet. Volgens een politie-woordvoer- der werd de pagode bezet omdat de politie ter ore was gekomen dat de boeddhisten van deze pagode zon dag een grote demonstratie wilden houden. Bij de overval verbleven er ongeveer 60 monniken en non nen. Na controle van de aanwezigen verlieten de troepen de pagode, Er werden geen arrestaties verricht. Intussen hebben Amerikaanse mariniers een zwaar gevecht ge leverd met een vietcong-eenheid in de nabijheid van Hué. Vrijdag werden door Zuidvietnamese mili tairen 20 guerrillastrijders aldaar gedood. Honderd km zuidelijker werden 16 vietcongleden gedood. Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben zondag een door de boeddhisten gebruikte zender in Hué in beslag genomen. De zender bevond zich in een verlaten wo ning. ZUIDVIETNAMESE PREMIER NAAR HUÉ De Zuidvietnamese premier, maarschalk Ngoejen Cao Ky, heeft zich zaterdagmorgen naar de noor delijke stad Hué begeven om de manschappen van de eerste divisie Het is het eerste bezoek van Ky aan Hué sinds het begin van de po litieke crisis, die vooral uit die stad werd aangewakkerd. De troepen van de eerste divisie namen gedu rende de gehele crisis een „af wachtende houding" aan. AMERIKAANSE EENHEID LEED VERLIEZEN In het moerasgebied aan de grens tusen Noord- en Zuld-Viet- nam zijn duizend Amerikaanse mariniers en Zuidvietnamese troep-en in gevecht met eenheden ran de Vietkong, die door bom men en napalm uit hun loopgra ven zijn verdreven. Van Ameri kaanse zijde wordt in Saigon meegedeeld, dat 'n Amerikaanse eenheid ernstige verliezen heeft geleden door grar.aatvuur. Twee Amerikaanse militairen, die door de vietkong gevangen waren genomen, zijn er in de buurt van Da Nang in geslaagd te ontsnappen, toen zij met hun bewakers zaten te eten tijdens de overbrenging van het ene kamp naar het andere. De Ame rikanen maakten zich van de ge weren van de bewakers meester en slaagden er in in zes dagen Da Nang te bereiken. Zij ver klaarden goed te zijn behandeld. HELIKOPTERS VERONGELUKT Twee Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen zijn vandaag op 400 km ten noordoosten van Saigon met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De acht inzitten den zijn om het leven gekomen. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1