PROVINCIAAL NIEUWS Feest in IJzendijke POCKETS (Sso)gas voor meer comfort LEZERS Zalerclag 25 juni 1966 DE VRTTE ZEEUW voor geyser, gasfornuis, verwarming». Esso Gas in fles i Commissaris Terneuzen Axel Goes Hulst Nieuwvliet der Koningin opent ravelijn, korenmolen en zwembad Sluiskil Zaamslag die schrijven Zondagdiensten Feestvieren gesteund door bijstandswet Berging van een Duits vliegtuigwrak S M.u.l.o-examens Te Goes slaagden gisteren voor het M.u.lo-A-diploma midden stand: Dineke de Jonge, Marie Pij- pelink, Marjo de Putter, Petra de Waal, Mieke de Regt, Henk Mol- lema en Ada Koiijn, allen te Ter- neuzen: Mattie Hoekman te Axel en Clara de Regt te Hoek. Voor het A-diploma slaagde Eleen Vreeke te Terneuzen. Hiermee zijn de examens ten einde. Alle 40 examenkandidaten van de chr. u.l.o. zijn geslaagd. Handelsavondschool te Terneuzen De volgende leerlingen van de Terneuzense handelsavondschool werden aan het eind van het cursusjaar 1965/'66 naar een ho gere klasse bevorderd: Van klasse 1 naar 2: P. Bare- man, J. Goossen, I. van Houcke, J. Lubsen, A. de Maat. P. Taze- laar, J. van Damme, M. Heerin- ga en T. Swierts, allen te Ter- neuzen, en A. Riemens en C. van 't Hof, beiden te Hoek. Van klasse 2 naar 3: I. Scheele, J. Walrave en A. IJsebaert, allen te Terneuzen; J. Dieleman en P. 't Gilde te Axel; H. Vermoet te Sas van Gent. Van klasse 4 naar 5: N. van Aken, R. Eggêrmont, K. Leen- houts en H. Verboom, allen te Terneuzen; en J. van Meeuwen te Sluiskil. Oriëntatierit verving schoolreis In de plaats van de jaarlijkse schoolreizen heeft het personeel van de Zuidlandschool voor de leerlingen een andere manier van ontsDanning uitgedacht. Gisteren namen de leerlingen van de 5e en 6e klasse in tweetal len deel aan een oriëntatierit per rijwiel. De tocht ging door een deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen. In de voormiddag werd gestart met tus senpozen van één minuut. Onder weg werden de leerlingen bij een „verzorgingspost" getrakteerd op een ijsje en een sinaasappel. Het weer was op een enkel buitje na goed en allen bleken na afloop veel plezier te hebben gehad. De eerste tien paren, waarvoor mooie prijzen (totaal 18) beschik baar waren: 1. H. MaasP. de Braai; 2. H. KooymanF. Rietbroek; 3. J. de BlockM. Verburg; 4. F. Heijns- dijk—R. Loof; 5. W. Bos—P. de Feijter; 6. E. ScheeleN. Haak; 7. M. HeyJ. van Waes; 8. A. Siere- veldJ. Dieleman; 9. J. RouwJ. Laarman; 10. A. Hamelink—J. Die leman. Dansgroep Bilderbeek op bezoek in „Bachten Dieke" Het was een lofwaardige geste van de heer Bilderbeek om met een groep van zijn dansschool eens een bezoek te brengen aan Verschillende bejaardencentra. Na de „Blide" was woensdag avond de beurt aan „Bachten Dieke" en volgende week Sas van Gent. De meeste bewoners waren naar de zaal gekomen om te trachten het beste danspaar uit te zoeken enom zelf af en toe mee te doen. Er was een jury samengesteld uit de bewo ners en het personeel. Na een geestige inleiding van de heer Bilderbeek nam de wed strijd een aanvang en konden de paren hun kunnen tonen. In de pauze werd koffie geser veerd en konden de danslustigen hun hart ophalen met een polo naise en de let-niss, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze ging men verder met de wedstrijd en de spanning werd steeds groter tot de jury een einde maakte aan de wed strijd door de prijswinnaars be kend te maken. De eerste prijs werd gewonnen door mej. De Regt en de heer Lammens. De prijzen werden uitgereikt door een der oudste bewoners, de 92- jarige mevr. De Putter-de Fouw. De finale werd een daverend succes. Aan het slot bracht de direc trice dank aan de heer Bilder beek en zijn dansgroep voor de prettige avond. Met het tradi tionele kopje soep werd de avond besloten. Het rijwielpad langs de Zaamslagse weg Ingevolge besluit van 24 maart 1964 is langs de Zaamslagse weg door de provinciale waterstaat een vrij liggend rijwielpad aangelegd volgens een door de genoemde dienst ontworpen plan. Zoals be kend verleent de provincie Zee land in de kosten een subsidie van 65 zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. Bij de uitvoering van het werk is gebleken dat voor het gedeelte van de Rondeputten in de richting van Zaamslag niet voorziene maatregelen nodig zijn. Ten behoe ve van de afwatering en de bereik baarheid der aangrenzende land bouwgronden is het noodzakelijk dat een nieuwe sloot wordt gegra ven en verharde op- en afritten met damgaten worden gemaakt. Het is logisch dat dit voor reke ning van het werk komt. In ver band met het vorenstaande moeten ook langs dit gedeelte van de weg gronden worden aangekocht en pachters-vergoedingen worden toe- B. en W. stellen voor aan te kopen: a. van de heer D. Dekker in totaal 5614 m2; b. van de heer .1. Dekker te Axel twee gedeelten samen groot 155 m2. Verder stelt het college voor aan te kopen van mevr. E. Haakde Bokx totaal 100 m2. Middelbare tuinbouwschool Aan de rijksmiddelbare tuin bouwschool te Goes werden van klas 1 naar klas 2 bevorderd: A. Baas, Nieuw en St. Joosland; A. W. Bierens, Schore; J. Boste laar, Middelburg; J. Cappon, Heinkenszand; R. J. M. Dusar- duyn, Groede; mej. J. C. Erme- rins, Hoedekenskerke; J. J. Flik- weert en J. C. Nijsse, beiden te 's-Gravenpolder; J. Goedegebure, Kraggenburg (N.O.P.); R. H. van Gorsel, Terneuzen; B. L. Groe nenboom. Ridderkerk (Z.-H.); M. C. van Hekken, Oudelande; A. van Holten, Klaaswaal (Z.-H.); C. J. Katsman, Wolf aartsdijk; J. J. F. Kole, Nieuwdorp; C. Lu- teyn, Nisse; C. P. Oele, Kloetin- ge; A. C. de Rooy, Dinteloord (N.-Br.); S. J. M. Verhaert, Zandvliet (B.)A. L. van Wes ten, Zierikzee; J. C. de Wilde, Oud-Vossemeer. Geslaagden J anseniuslyceum Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagden voor het eindexa men gymnasium A de volgende kandidaten: B. V. Gijsel te Sluiskil; U. van Hoek te Philippine; S. van Hest te Sas van Gent; J. van Hooye en H. Lockefeer te Hulst; J. Vinck te St. Jansteen; T. Koopmans en E. Wolffelaar te Boschkapelle; P. Rot tier te Lamswaarde en G. Kips te Graauw. Vergadering Gemeenteraad Dinsdagavond komt de gemeen teraad van Nieuwvliet in openbare zitting bijeen. Goedkeuring is bin nengekomen van het college van G. S. van Zeeland om over te gaan tot uitvoering van de riolerings werkzaamheden aan de Molenweg, tot verbetering van de vloer van het gymnastieklokaal en tot aan schaf van een filmprojector, resp. voor de prijs van 12.000, 6.000 en 1.500. Het eerste werk wil het college onderhands aanbesteden bij de Ned. Heidemaatschappij. De keurlonen in de vleeskeu ringsdienst „West Zeeuws-Vlaan deren Noord" moeten worden ver hoogd. Afwijzend wenst het colle ge te beschikken op subsidiever zoeken van de militaire tehuizen. De frauderisico-dekking door mid del van een verzekering dient te worden verhoogd van 5.000 tot 25.000. voorstel tot wijziging van diver se bezoldigingsregelingen; voorstel tot verkoop van ge meentegrond; voorstellen tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920; voorstellen tot wijzieing van de begroting 1965 en 1966. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND Van de heer R. Elzinga te Ter neuzen is een verzoek ingekomen tot aankoop van het perceel bouw grond, gelegen aan de Ridder Ro- bertstraat tussen de bungalow van de heer L. P. Willemsen en de in aanbouw zijnde bungalow van mej. J. Rouw. De oppervlakte van dit perceel bedraagt circa 390 m2. Ingevolge de goedgekeurde ex ploitatie-begroting is de prijs van de grond ter plaatse 22,per m2. B. en W. stellen voor tot ver koop te besluiten onder de gebrui kelijke voorwaarden. LAGER ONDERWIJSWET Ingekomen zijn de volgende ver zoeken om medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijs wet 1920: I. van de vereniging voor chr. volksonderwijs voor de aan schaffing van: a. instrumentarium met op- bergkast; b. de methode „Naar zelf standig rekenen; beide ten behoeve van de school Polderstraat. II. van de vereniging tot bevorde ring van geref. lager onderwijs voor het vernieuwen van de vloeren, de aanschaffing van gordijnen, het aanbrengen van linoleum en nieuwe wasbakjes, plus bijkomende werken, alles ten behove van de school Reuzenhoek. B. en W. stellen voor in beide gevallen de gevraagde medewer king te verlenen. Sluiskilse bejaarden op reis De Sluiskilse bejaarden hebben donderdag hun jaarlijkse reis ge maakt. De reis ging via Perkpol- der naar Bergen op Zoom. Van daar ging het via Dordrecht en Ridderkerk naar het Haringvliet. Op het Hellegatsplein werden de reizigers voorgelicht omtrent de ontwikkelingen van de nieuwe ver bindingen. Over de Grevelingen- dam reed men naar Schouwen. Daar werd in het restaurant „De blauwe keet" te Oosterland een warme maaltijd gebruikt. Vervol gens ging de reis over de Ooster- scheldebrug naar Noord-Beveland. Over de Veerse Dam ging het op het stadje Veere aan. De reis werd voortgezet over Walcheren en Zuid-Beveland in de richting Krui- ningenPerkpolder. Rond acht uur had zich rond de muziektent aan de Spoorstraat een talrijk publiek verzameld, terwijl de fanfare en de drumband voor vrolijke muziek zorgden. Weldra kwamen de drie bussen en een aantal particuliere wagens aan. Via een op de mu ziektent opgestelde geluidsinstalla tie gaf de voorzitter van het be jaardencomité, dokter Th. Wechge- laar, een overzicht van de reis. Hij sprak tevens zijn dank uit jegens allen, die het mogelijk hadden ge maakt deze reis te kunnen doen. Het onlangs overleden bestuurslid, de heer E. D. Tacq, werd door de spreker herdacht. Loco-burgemees ter De Vos sprak een woord van welkom tot de bejaarden. Hij sprak de waardering van het gemeente bestuur uit jegens het organiserend comité, dat elk jaar weer zijn best doet om de bejaardenreizen tot een succes te maken. De heer H. J. Colsen vertolkte namens de be jaarden de dank en waardering voor de goede zorgen van de bege leiders. Onder de tonen van drum band en fanfare gingen de reizigers op huis aan. Zij Kunnen dit jaar terugzien op een alleszins geslaag de reis. Woensdag raadsvergadering Op woensdag 29 juni a.s. wordt een openbare vergadering van de raad der gemeente Zaamslag ge houden. De agenda vermeldt de navol gende punten: Onderzoek geloofsbrieven be- TRAANGAS TEGEN BETOGERS VOOR GELIJKE BURGERRECHTEN In de Amerikaanse stad Can ton, in Mississippi, heeft de po litie donderdagavond enkele dui zenden deelnemers (zowel ne gers als blanken) aan de vrij heidsmars voor gelijke burger rechten, met traangas uiteenge dreven. De betogers waren bezig met het opzetten van tenten op het terrein van een negerschool, toen ongeveer honderd politie mannen met gasmaskers en sta len helmen op tegen hen in ac tie kwamen. Een grote tent die al bijna overeind stond werd door de nolitie tegen de grond gerukt. Eerder op de dag had de poli tie zeven negerleiders al ver hinderd, tenten op het school terrein te plaatsen. Het argu ment was dat daarvoor toe stemming nodig was van het (geheel uit blanken bestaan de) schoolbestuur. Toen de ne gers daarop woedend waren gaan schreeuwen, dat ze „er ge noeg van hadden om door blan ken als speelbal te worden ge bruikt", werden ze in politie wagens gesmeten en wegge voerd. "V noemde raadsleden; Danswedstrij den in Bejaardentehuizen Mijnheer de redacteur, De laatste tijd staan de kran ten vol over de tegenwoordige jeugd en meestal in negatieve zin. Gaarne wil ik in deze brief een positieve kant van de jeugd vermelden. Voor de bejaarden in de beide nieuwe bejaardentehuizen zijn op 15 en 22 juni door leerlingen van de dansschool „Bilderbeek" dansavonden georganiseerd, die werden gehouden in de recrea tiezalen van die tehuizen. Voor deze avonden, waarvoor de leerlingen van de dansschool enkele oude dansen de kruis polka en de valeta hadden geleerd, bestond veel belangstel ling. Tijdens de pauze werden de ouderen door de jongeren op de vloer gehaald voor een dansje of een polka. Blijkens de reacties amuseer den de bejaarden zich uitste kend, zodat door de leerlingen van de dansschool besloten werd zo mogelijk meer van zulke dansavonden te organiseren. Van het bejaardentehuis te Sas van Gent werd ook reeds een uitnodiging ontvangen, zo dat daar woensdag 29 juni een dansavond zal worden georga niseerd. Hopelijk vindt dit Terneuzen se initiatief navolging in andere Nederlandse plaatsen. EEN DER LEERLINGEN. De fraai gerestaureerde molen d ie algemene bewondering wekte. Onder grote belangstelling en goed weer werden vrijdagmiddag door de commissaris der konin gin mr J. van Aartsen diverse grote werken geopend te IJzen dijke. Onder de vele genodigden wa ren van alle West Zeeuws- Vlaamse gemeenten vertegen woordigers aanwezig. Ook het tweede kamerlid de heer J. van Dongen met echtgenote was aan wezig. De bevolking gaf door het uitsteken der vlag blijk van instemming met dit grote gebeu ren. Nadat burgemeester Ficq de commissaris en mevrouw Van Aartsen had verwelkomd, trok men allereerst naar de vesting werken van het gerestaureerde Ravelijn, waar de drumband en de schooljeugd stonden opgesteld om de commissaris een wel komstlied toe te zingen. Met het hijsen van de driekleur en de Zeeuwse vlag door de commis saris was deze eerste opening verricht. Vervolgens trok men langs de fraaie Boulevard naar de wind- korenmolen welke door de com missaris in werking werd ge steld. Het is een buitengewoon fraai bouwwerk. Nadat ook deze officiële ingebruikstelling was verricht, trok het gezelschap naar het sportcomplex aan de Mauritsweg waar door estafette lopers de sleutel aan de commis saris werd overhandigd. Op een sein van de commissaris doken een aantal jongens en meisjes in het water en was ook hiermede de opening in het zwembad ver richt. Hierna ging men naar ho tel Lievens waar door diverse sprekers het woord werd ge voerd. SPREKERS Burgemeester Ficq wees er op wat een kleine gemeente vermag met een eensgezinde en vooruit strevende raad. Hij dankte de raadsleden en noemde IJzendij ke een bevoorrecht dorp met een positieve raad. Voor wat het Ravelijn betreft bracht hij vooral dank aan zijn voorganger burgemeester Von Bönninghausen die de grondslag heeft gelegd voor de restauratie van het Ravelijn. Verder bracht hij dank aan de stichting Menno van Coehoom voor de grote medewerking. Voor wat de molen betreft wees de burgemeester erop dat deze zoveel moeilijkheden heeft opgeleverd dat hij er bijna een klap van dé molenwiek van overhield. Dank zij zijn vasthou dendheid en vele bezoeken aan vele instanties kwam ook dit voor elkaar. Hier bracht hij bovenal dank aan monumenten zorg en de vereniging „Holland se Molen". Ook dankte hij G. S. voor de royale subsidie. Het zwembad is geheel uit eigen middelen gefinancierd. De burgemeester noemde hier vele cijfers van kosten en weer ver hoogde kosten. Hij bracht dank aan de Heide-Mij welke in IJzendijke in enkele jaren voor 1 V» miljoen heeft verwerkt. Hij eindigde zijn met humor door spekte speech met dank te bren gen aan allen die op een of an dere wijze hun medewerking hebben verleend en dat waren er zeer velen. De commissaris zei dat hij met veel bewondering en ontzag heeft gezien wat in IJzendijke tot stand is gekomen. ZWARE OPGAVE De provincie heeft hieraan met genoegen financiële medewer king verleend. De molen heeft de burgemees ter veel moeilijkheden opge leverd. Er zijn oude stenen ge bruikt uit Brugge. Ik heb gelo pen op stenen van het oude per ron van Vlissingen en de oude lantaarns komen uit Den Haag. Hij wees er op dat hij reeds vele linten heeft doorgeknipt maar het is de eerste maal dat hij een korenmolen in bedrijf heeft ge steld. Deze molen is fraai geres taureerd, aldus de commissaris. De commissaris zei dat hij over het zwembad vele cijfers heeft horen noemen door de burge meester, maar dat hij toch nog niet weet wat het precies heeft gekost. Het zal wel een zware financiële opgave zijn, maar, aldus de commissaris, u hoeft het niet te zeggen, want wij gaan het feestelijk houden. Hij bracht har telijke gelukwensen uit aan de burgemeester en de raad. In hel bijzonder wilde hij de burge meester lof toezwaaien voor zijn volharding. Een felicitatie aan de inwoners van IJzendijke mef zo'n burgemeester is dit alles wei waard. VLAAMSE KAP Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester jhr. Von Bönninghausen uit Terheij- den. Deze vergeleek burgemees ter Ficq met een vuurwerk met zo nu en dan van die uitschie ters. Als blijk van waardering voor deze grote werken bood hij IJzendijkes burgemeester een oude plaat aan van het land van Cadzand van 1630. De heer Bik ker Kaarten sprak namens mo numentenzorg. Hij wees erop dat niet alleen het doorzetten maar ook burgemeesters humor het voor de molen heeft gewonnen. Hij was verheugd dat deze mo len uit 1841 weer een mooie Vlaamse kap heeft gekregen, de enige in geheel Nederland. In genieur Stockhuis sprak namens de Hollandse Molen en wees erop dat van de 9.000 molens die Nederland eens rijk was, er nog amper 900 overbleven. De heer J. Ch. Cornelis liet als nestor van de raad de geschiedenis van het Ravelijn de revue passeren. Heden zaterdag is het de ge hele dag feest. Het feest wordt vanavond om 10 uur afgesloten met een vuurwerk op het Rave lijn. Commissaris mr. J. van Aartsen opende een ijzeren hek dat toegang gaf tot het nieuwe zwembad van IJzendijke. Naast mr. Van Aartsen burgemeester Ficq. Links op de foto mevr. Van Aartsen. Geheel rechts de badmeester. Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Jiskoot, Markt 25, telefoon 2303. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 2060. Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vermeijlen, Den- nenstr. 7, tel. 3829 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Neve te Philip pine, tel. 011.59306 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestr. J08 t-o Zaamslag, tel. 01153—366. Het gemeentebestuur van Soest heeft besloten om de in zijn ge meente woonachtige echtparen die onder de algemene bijstandswet vallen, bij hun huwelijksjubilea een tegemoetkoming in de „feestkos- ten" te geven evenredig aan het aantal jaren dat zij gehuwd ?jjn. De uitkeringen beginnen bij het 25-jarig jubileum, daarna komt het 40-jarig huwelijksfeest en vervol gens elke volgende herdenking met een tussenpoos van 5 jaren. Pokken op West-Sumatra Een pokkenepidemie heeft op West-Sumatra aan 400 mensen het leven gekost, zo meldt het persbureau „Antara" vrijdag. Medische ploegen zijn naar 't gebied gezonden om de bevol king in te enten en er zijn ge neesmiddelen per vliegtuig over gebracht. Bij de pogingen om de stof felijke resten van twee beman ningsleden van een op 12 mei 1940 bij Ossendrecht neergescho ten Duitse bommenwerper te bergen, is geconstateerd dat het uitgegraven gat in de moeras sige bodem door welwater vol loopt. Aangezien men het meren deel van het wrak uit de grond had gehaald en bij de stoffelijke resten met zekerheid die van een 23-jarige onderofficier heeft gevonden, zal in de komende week worden nagegaan, of de stoffelijke resten van de andere vermisten zich nog in de te voor schijn gebracht wrakdelen be vinden. De berging is stopge zet. De vliegtuigdelen zullen op de basis Gilze-Rijen nader wor den onderzocht en het terrein te Ossendrecht zal worden ge- eganliseerd. Winkelbediende met stiletto bedreigd De poltie in Groningen is don derdag aan de opsporing begon nen van een jongeman, die onder bedreiging getracht zou hebben kledingstukken van een winkel bediende los te krijgen. Een naar schatting 25-jarige man heeft woensdagmiddag in Groningen getracht een kostuum en enkele andere kledingstukken uit een herenkledingzaak mee te nemen onder bedreiging van 'n stiletto. De winkelbediende weigerde ech ter de reeds ingepakte goederen af te geven, waarop een vecht partij ontstond. De verkoper kwam te vallen en sloeg met zijn hand door een gasplaat op een tafeltje en liep daardoor enkele lichte verwondingen op. Daarop nam de onbekende man de vlucht. De politie stelt het onder zoek in aan de hand van een vrij nauwkeurig signalement, dat de winkelbediende kon opgeven. Boekhandel Van de Sande

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3