Kasi" eist aftreden van Soekarno Overval op spaarbank in Amersfoort Premier Wilson trok zijn handschoenen uit De van De reis Gaulle WANBEHEER" LEIDDE TOT ECONOMISCHE ACHTERUITGANG BUIT 35 a 40 DUIZEND GULDEN RADIO DE K0GK de MUL Hard tegen hard in de zeeliedenstaking HET WEER Titels Principes en dictatuur Autoritair Nieuwe regering geëist Standbeeld Driemanschap Gasverwarming TSJOE NAAR ALBANIË VERTROKKEN SAMENZWERING IN BOEROENDI Vingerafdrukken Boeventronie Zuidelijke types Heksenjacht Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Teveel geduld Somber beeld De „Prawda" over De Gaulle's bezoek FUNCTIONARIS WERELDRAAD VAN KERKEN DOODGESCHOTEN OVER DE MUUR GEKLOMMEN Tokio meer dan elf miljoen inwoners ZATERDAG 25 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6720 „Kasi", de militante anti-com munistische beweging van In donesische geleerden en acade mici, heeft het aftreden van pre sident Soekarno geëist wegens diens „wanbestuur". Een delegatie van 30 man van de „Kasi" heeft donderdagavond generaal Nasoetion, de voorzitter van het voorlopige raadgevende volkscongres, verzocht de rede die Soekarno woensdag in het congres uitsprak, in krachtige bewoordingen van de hand te wijzen. In de verklaring van „Kasi" wordt gezegd dat de president „geen verantwoording aflegt over zijn daden en handelwijzen in het verleden, die hebben geleid tot verslechtering van de toe stand en tot moeilijkheden. Soe karno zou daarom dienen af te treden zonder rekening te hou den met de kans dat het congres hem als president zou herver- kiezen of niet, aldus de verkla ring. Voorts wordt gezegd dat in de rede ook niet wordt gerept van de mislukte communistische staatsgreep van vorig jaar. De gevolgen van die opstand wor den nog steeds gezien als het resultaat van de regering van Soekarno. „Titels als de grote leider van de revolutie en president voor het leven bevatten een duide lijke schending van de grond wet. Zij dienen door de huidige zitting van het congres te wor den herroepen." Principes als „berdikarf* en „trisakti" (betreffende het eco- mische zelfvertrouwen en het voeren van onafhankelijke poli tiek, zelfvertrouwen op econo misch gebied en nationaal den ken op cultureel gebied), welke de president in zijn rede had bepleit, hadden in het verleden verdere verslechtering van de economische toestand en van de levensstandaard tot gevolg ge had, aldus „Kasi". De beweging bestrijdt Soekar- no's bewering, volgens welke de nationale leiding een volledig mandaat dient te hebben om dat de veelzijdige Indonesische revolutie snelle voortgang maakt. Volgens de verklaring was het volledige mandaat in het ver leden aangewend te.n behoeve van dictatuur. Ook president Soekarno's me ning omtrent de benoeming van een vice-president, volgens^ wel ke een vice-president „één in denken en één in handelen „met de president moet zijn, wordt d:or „Kasi" niet onderschreven. Dit zou een autoritair bewind tot gevolg hebben. „De strijd voor de vrheid is een onbeperkte strijd van het volk en geen particuliere strijd van één leider", zo zegt de ver klaring in commentaar op Soe karno's woorden volgens welke hij altijd had gestreden voor de vrijheid en zich nog altijd in dienst van de vrijheid stelt. Soekarno's „geleide democra tie" had dictatorschap tot ge volg gehad, hetgeen de begin selen van democratie ten gron de richtte. De delegatie werd geleid door de advocaat Harjono. In de straten van Djakarta kladden demonstrerende scho lieren vrijdag leuzen op auto's, waarin zij een nieuw kabinet van deskundigen eisten om aan de verlangens van het volk te voldoen. De sterke man van het leger, luitenant-generaal Soe- harto, zou door het volkscongres moeten worden gemachtigd de nieuwe regering te vormen. De studenten eisten voorts verwij dering van de communistische overblijfselen en prijsverlaging voor de noodzakelijke levensbe hoeften. De anti-communistische studen tenactiegroep Kami heeft er in een pamflet op aangedrongen dat het voorlopige volkscongres het com munisme, marxisme en leninisme als verboden Ideologie uit Indone sië baat. Betreurd wordt dat Soekarno in zijn rede voor het congres in het geheel niet van de mislukte staats greep gewaagde. De huidige poli tieke crisis in het land is de na sleep van „het verraad van de In donesische communistische partij aldus het pamflet, waaraan ironisch de vraag werd toegevoegd of het geen goed idee zou zijn om voor die partij een standbeeld op te rich ten, een referentie aan een verkla ring van Soekarno van vóór de staatsgreep, dat genoemde partij een standbeeld verdiende voor zijn „grote diensten in de strijd voor Indonesiës onafhankelijkheid". Het pamflet waarschuwt voor een houding van tolerantie en compromis, wat een terugkeer van de communistische partij en het communisme mogelijk zou maken". Het voorlopige volkscon gres, aldus het pamflet, is niet alleen bevoegd maar verplicht om Soekarno rekenschap te vragen van wat hij als opperste uitvoer der en nationale leider tot stand heeft gebracht. Als het congres deze eisen niet tot uiting zou kun nen brengen, zou de organisatie het op eigen houtje doen met alle beschikbare middelen. In een ander vlugschrift werd er bij het congres als drager van de souvereiniteit van het volk op aangedrongen de president re kenschap te vragen in plaats van een rede ter eigen verdediging. De nationalistische partij P.N.I. heeft er voor gepleit het roer van staat in handen te geven van een driemanschap: Soekarno, de voor malige minister van defensie Na soetion en legerleider Soeharto. NASOETION BE-EDIGD Oud-Minister van defensie gene raal Nasoetion is beëdigd als voorzitter van het Indonesische voorlopige raadgevende volks congres. Nasoetion, die nu ook het recht heeft zonodig als vice- president op te treden, werd met algemene stemmen door het con gres tot zijn voorzitter gekozen. (Adv.) Een begrip vooi Kr'-.nd Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Premier Tsjoe En-Lai van China heeft vrijdag zijn bezoek van acht dagen aan Roemenië be ëindigd en is naar Albanië ver trokken. Het Roemeense persbureau „Agerpress" meldt dat de Chi nese premier op hartelijke wijze uitgeleide werd gedaan door Roemeense leiders. Roemeense straaljagers begeleidden het toe stel van Tsjoe En-Lai tot aan de grens. In Boejoemboera, de hoofd stad van Boeroendi, is onlangs een samenzwering ontdekt, zo heeft een woordvoerder van de ambassade van Boeroendi in Kongo gezegd. De samenzweer ders wilden verscheidene re- geringsfunktionarissen vermoor den. Volgens de mededeling speelde de Amerikaanse inlich tingendienst, C.I.A., een belang rijke rol in de samenzwering die buiten Boeroendi was voorbe reid met medewerking van per soonlijkheden uit Boeroendi. Er zijn nog geen arrestaties verricht. „Zodra alle deelnemers bekend zijn, zullen zij door een bijzondere rechtbank worden berecht". Van gezaghebbende zijde werd vernomen dat in Leopoldstad dokumenten waren ontdekt die het bestaan van een samenwer king onthulden. Het zou in de bedoeling hebber; gelegen een militair bewind in Boeroendi in te stellen. Drie mannen met blauwe nylon jassen, alpinopetten en donkere brillen hebben vrijdagmorgen 35.000 tot 40.000 buitgemaakt bij een gewapende overval op het bijkantoor van de nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort. De overvallers waren binnen enkele minuten verdwenen in een blauwe Citroen met een vierde man achter het stuur, het verschrikte bankpersoneel en een licht gewon de klant achterlatend. Deze laatste, mevrouw Marquardt, verspeelde haar bril, maar zal toch door de medewerking van een plaatselijk opticien vandaag met vakantie kun nen gaan. De politie heeft later bij Terschuur de verlaten auto met het kenteken H.D. 83-22 vonden. Bekend is dat het viertal met de buit in een weekendtas de vlucht vervolgde in een groene Taunus met het Belgische kente ken 910-S-5, vermoedelijk in de richting van de Veluwe. XAdv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Waren de vier mannen, van wie nog niet vaststaat of zij Nederlan ders dan wel Duitsers zijn, wat later gekomen, dan zou de buit veel groter zijn geweest. Het kas geld zou namelijk, zoals op vrijdag regel is, in de loop van de morgen zijn aangevuld. Het juiste bedrag, dat wordt vermist, stond nog niet vast, aangezien een nauwkeurige controle moest wachten op de komst van de dienst opsporingsbij stand in Den Haag om na te gaan of er vingerafdrukken op de kluis voorkomen. De overvallers hebben ca. 12.000 aan kasgeld en vreem de valuta niet meegenomen. De officier van justitie in het arrondissement Utrecht, mr. Van Dijken, zei desgevraagd dat er veel gelijkenis bestaat tussen deze over val en die op het bijkantoor van de Amro-bank aan 't Smaragdplein in Utrecht. Hij wil het personeel van beide banken met elkaar con fronteren om na te gaan in hoe verre sprake is van een gelijkenis van de overvallers. Bureauhouder Van Rijssen heeft de oudste van de drie indringers, naar zijn mening de leider, goed kunnen opnemen. Een van de drie, een ca. 30-jarige man, die bij de deur bleef staan had volgens hem „een echte boe ventronie". De blauwe Citroen blijkt afkom stig uit Amsterdam. De Amers- foortse politie vermoedt dat de wa gen gestolen is. De politie heeft later bericht ont vangen dat zich bij de groene Tau nus ook een Simca 1000, gebroken wit met een Nederlands nummer bord, had gevoegd. Van de vier overvallers waren drie zuidelijke typen met donkere huidskleur. Van twee is intussen 'n signalement bekend. De man die over de balie is ge sprongen, is een zuidelijk type van 25 a 30 jaar, 1.75 k 1.80 meter lang, met donkere ogen, donker glad haar en een opvallende schei ding in het midden. Hij droeg een wit overhemd, een donkere strop das en en donker colbert. Het tweede signalement luidt: ca. 40 jaar, 1.75 a 1.80 meter lang, nylon regenjas met de kraag om hoog, alpinopetje met „staartje" bovenop, lichtblond haar. De handschoenen zijn uit, heet dat in Engeland: premier Wilson heeft er geen twijfel aan laten bestaan dat hij geen duimbreed zal wijken voor de zeelieden en dat het nu hard tegen hard zal gaan. Dan moeten desnoods de mannen van de marine en de luchtmacht maar goederen en mensen gaan vervoeren. Wilson zei in zijn verklaring voor het lagerhuis er bij dat hij er bewijzen voor had dat com munisten hij noemde ze niet zo maar hij was overigens dui delijk genoeg de havenstaking probeerden op de spits te drijven. Feit is dat de voornaamste communistische aktiviteit in En- AFNEMEND BUIIG Een regen en buiengebied dat behoort bij een opvullende de pressie boven het midden van de Noordzee trok van vrijdag op za terdag over ons land. Via de ZATERDAG 25 JUNI v.m. n.m. Oadzand 6.19 6.53 Breskens 6.14 7.18 Terneuzen 7.20 7.54 Hansweert 7.54 8.2S Walsoorden 8.03 8.37 ZONDAG 26 JUNI 1966 v.m. n.m. Cadzand 7.24 8.02 Breskens 7.49 S.27 Terneuzen S.25 9.03 Hansweert 8.59 9.37 Walsoorden 9.08 9.46 MAANDAG 27 JUNI 1966 v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.03 9.39 10.13 10.22 9.39 10.15 10.49 10.58 Britse eilanden nadert een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, zodat voor van daag een afname van de buiig heid wordt verwacht. De wind zal matig tot vrij krachtig zijn tussen zuidwest en noordwest, terwijl de tempera tuur tot ongeveer dezelfde waar de zal oplopen als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Afnemend buiig Veranderlijke bewolking met enkele plaatselijke buien. Over wegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. geland bestaat uit het infiltreren van de vakbeweging met wisse lend succes. In het geval van de zeelieden hebben ze daarbij con currentie van hartstochtelijke marxisten die echter te indivi dualistisch zijn om tot de partij toe te treden. Hoe het zij, merkwaardiger wijs is over deze opmerking van Wilson een stormpje ontstaan. Bij de oppositie, maar die heeft nu eenmaal de taak te oppo neren, maar ook in de labour- -partij zelf, vooral op de linker flank, waar men Wilson beschul digt van een heksenjacht als die van McCarthy, voorziet men dat hij binnenkort tegen alles wat linkser is dan hijzelf deze ban vloek gaat gebruiken. Men con stateert dat hij bezig is onder labourvlag conservatieve politiek te bedrijven. Dit geraas over een detail ver duistert het veel belangrijker feit dat Wilson een enorm ge duld heeft getoond, te veel zelfs naar veler mening. zon op onder maan op onder 04.21 04.21 04.21 21.04 21.04 21.04 12.31 13.53 15.16 00.49 01.04 01.18 Hij praatte met reders en zee lui, hij liet bemiddelen, hjj liet een commissie oordelen, hij praatte weer en nog eens. Tak- tisch uitermate goed bekeken: niemand kan hem verwijten dat hij onbesuisd op de zeelui gaat inhakken. Men moet erkennen dat hij alles heeft gedaan wat mogelijk was om de zaak in der minne te schikken, waarbij men het logisch moet achten dat hij slechts gaan kon tot de grens van een torpederen van zijn eigen loon- en prijspolitiek. Nu de heer van Downingstreet 10 eindelijk de handschoenen uittrekt, kijkt niemand hem daar kwaad op aan. Hoe dan ook: enorme schade heeft de staking het land al be rokkend. En een eind is niet ge makkelijk te voorspellen. In sommige plaatsen hebben de zeelui zelf al blijk gegeven van verschillende opvattingen over al dan niet doorgaan of accep teren van de nu geboden ver beteringen in loon- en arbeids voorwaarden. Maar een ander aspekt is dat de stakende zeelui ondertussen in menigten ander werk zijn gaan doen. In de bouw en in de horecabedrijven kan men nu extra-krachten goed ge bruiken en anderen profiteren ervan, dat in het vakantieseizoen voor handige knapen gemakke lijk wat te verdienen valt in de badplaatsen. Zouden de Britten er echter op moeten wachten tot deze seizoenarbeid onmogelijk wordt voor de scheepvaart weer normaal is, dan ziet het er'voor het land en voor Wilsons kabi netsbeleid somber uit. En het pond is toch al niet zo gezond. President Charles de Gaulle hier in gesprek met de Russi sche president Nikolai Podgor- ny op het Vnoekoevo-vliegveld, vanwaar de Franse staatsman zou vertrekken voor een bezoek naar Siberië. President De Gaulle heeft vrij dag tijdens zijn bezoek aan een generatorenfabriek in Novosi birsk een lans gebroken voor nauwere industriële samenwer king tussen de Sowjet-Unie en Frankrijk. De Franse president schudde veel arbeiders de hand toen hij, in gezelschap van president Ni kolai Podgorny, een rondgang over het fabrieksterrein maakte. Het bedrijf exporteert machines naar 37 landen en het vervaar digde onder meer de generato ren voor de Assoean-dam in Egypte. Tot de fabrieksdirecteur zei het Franse staatshoofd: „Ik ben verheugd over uw goede be trekkingen met de Franse indus trie en ik zie geen reden waarom, wij niet tot nauwere saenwer- king zullen overgaan." Als twee grote Europese mo gendheden zouden Frankrijk en de Sowjet-Unie door gezamenlijk op treden veel kunnen doen voor de oplossing van de vraagstukken van de Europese veiligheid. Dit schreef de bijzondere correspondeent van het Russische partijblad „Prawda" vrijdag in een commentaar op het bezoek van president De Gaulle aan de Sowjet-Unie. Volgens de correspondent biedt de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie zowel als van Frank rijk veel mogelijkheden voor groei end wederzijds begrip en uitbrei ding van de samenwerking. Beide landen hebben evenveel belang bij de bestemming van Europa. Verdere ontwikkeling van de be trekkingen van het Kremlin met Frankrijk en andere Europese lan- den zou een betere toestand in Europa bevorderen en betere voor waarden scheppen voor de veilig heid in Europa, aldus de „Prawda" Het hoofd van de vluchtelingen- dienst in Argentinië van de We reldraad van Kerken, José Carlos Vittono, is donderdag op zijn kan toor met een revolver doodgescho ten door een van Forfnosa afkom stige onderwijzer, Hwang Hilol, die vier jaar geleden in Argentinië ar riveerde. Hilol nam het Vittone kwalijk dat deze hem geen werk had kunnen bezorgen. De 57-jarige Vittone was in het begin van de ja ren vijftig Argentijnse onderminis ter van buitenlandse zaken. Oostberlijnse grenswachten heb ben donderdagavond niet ver van de Brandenburger poort twee niet-geïdentificeerde man nen gegrepen die uit de Britse sector over de „muur" waren geklommen. Drt heeft iemand van de Westberlijnse politie vrij dag meegedeeld. Tokio, de grootste stad ter we reld, had op 1 juni j.l. 11.025.790 inwoners. Dit blijkt uit een mede deling van het stadsbestuur. ^rankertngbfl abonnement: TERNEUZEN Dtrectenr-Hoofdredacteur; X. van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW tTitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen' Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 aar voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1