Verboden demonstratie te Amsterdam leidde tot ongeregeldheden Nasser wekt vrees Spoedig onderhandelingen in zeeliedenstaking Roemeens-Chinees overleg in impasse 0E THAHT BRITS PROTEST m' - -.V Amsterdamse recherche ruimt bende (onder wie provo's) op Politie greep zeer snel in HET WEER VRIJDAG 24 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6719 Veroordelingen in Madrid De toestand in Tibet GEEN TOESTEMMING DE GAULLE NAAR SIBERIE Ruk naar links Bijstandspakt Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Malariabestrijding Wrtnlertngbg Itöoaaèïaent; TERNEUZEN Oireeteör-ITooMteaart^nJI L "ras <Se Sande Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 207» Gironummer: S8150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 et Losse nrs 12 et* VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. F. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties! 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur voormiddag. Ondanks het feit dat de bur gemeester geen toestemming heeft gegeven voor een anti-poli- tie-demonstratie van een aanal jongerenorganisaties in Amster dams heeft men toch getracht te demonstreren. De versterkte Amsterdamse politie heeft snel ingegrepen en had rond half negen gisteravond, blijkens een mededeling van de inspecteur van dienst van het hoofdbureau reeds 25 arrestaties verricht. Het centrum van deze ongere geldheden was gisteravond weer de postzegelmarkt tegenover het gebouw van de „Telegraaf". Ook op De Dam was het onrustig. politie, «lie met veel mensen uitrukte, had de situatie vrij snel In de hand. Later werd gemeld dat de Am sterdamse politie 55 personen ge arresteerd heeft, van wie 8 vrouwen en 47 mannen. Dit be tekent dat de helft van het aan tal deelnemers aan de verboden protestdemonstratie tegen de po litie, zijn opgebracht Het aantal Twee Spanjaarden zijn woens dag in Madrid op beschuldiging van het bedrijven van onwettige propaganda en het verspreiden van communistische bladen tot respectievelijk anderhalf en eén half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Beiden kregen een boe te van 10.000 peseta (600 gul den). Volgens Thupten Ningee, verte genwoordiger van de dalai lama in Nieuw Delhi, sturen de Chinezen vrijwel alle volwassen mannen uit Lhasa de hoofdstad van Tibet naar arBeidskampen in het zuid oosten van het land om aan de bouw van wegen te werken. De vertegenwoordiger heeft dit ver nomen van de weinige vluchtelin gen die erin slagen uit Tibet weg te komen. Er zou grote voedselschaarste heersen in Tibet. De jonge vrou wen in Lhasa zouden worden ge dwongen met Chinese soldaten te trouwen. De Tibetaanse mannen krijgen echter geen toestemming met Chinese vrouwen te huwen. TWEE DRIJVENDE GEBOUWEN Woensdag zijn twee drijvende ge bouwen van de bouwplaats bij de N.D.S.M. naar dok 4 gesleept voor een bodemcontrole. Het zijn een hotel van de K.L.M. en een kantoor voor de K.N.S.M.; het hotel kan 130 gasten herbergen, het kantoor biedt plaats aan 250 employees. Links: het hotel, rechts: het kantoor. deelnemers aan de mars werd namelijk rond 100 geschat. Het systeem dat de politie ge bruikte om de arrestaties te ver richten: de demonstranten inslui ten en oppakken. Er is hierbij geen gebruik gemaakt van wa pens. De hele optoch duurde van rond acht uur tot kwart over ne gen, toen de demonstranten wa ren verspreid, en voor zover ge arresteerd, overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het nog niet vast wat met hen zal gebeuren. Zij zullen allen een proces verbaal krijgen, wegens het deelnemen aan een verboden optocht, maar zullen waarschijn lijk niet vast worden gehouden. De burgemeester van Amster dam heeft negatief gereageerd op een verzoek om toestemming voor het houden van een demon stratieve optocht, gisteravond, uitgaande van een aantal jonge ren-organisaties en gericht tegen het politiebeleid in Amsterdam. D° leuzen, die de jongelui had den willen meevoeren, luiden o.a. „sanering politie", „Van der Mo len weg", „politie onder gemeen teraad", „buitenlandse troepen uit Amsterdam", „geen censuur op leuzen" en „gekozen burge meester". Tot de aanvragende organisa ties behoorde ook het A.N.J.V., dat zich, nu geen toestemming is verleend, heeft teruggetrokken. Of de demonstratie nu clan destien nog door zal gaan is niet bekend. President De Gaulle is donder dag naar Siberië vertrokken als onderdeel van zijn rondreis door de Sow jet-Unie. In gezelschap van president Podgorny reisde het Franse staatshoofd aan boord van een Iljoesjin-18 naar Novosibirsk, een zich snel ontwikkelende in dustriestad in zuid-Siberië. Bij de V. N. neemt de vrees toe, dat Oe Thant wellicht zal weigeren voor een tweede ter mijn van vijf jaar secretaris generaal van de volkerenorga nisatie te blijven. Redenen voor een dergelijk besluit zouden zijn, de geringe vooruitzichten op een regeling van het conflict in Vietnam en de voortdurende fi nanciële moeilijkheden van de V. N. De 57-jarige uit Birma af komstige politicus zou aanvanke lijk eind juni zijn beslissing be kendmaken. In New York ge looft men dat Oe Thant zal wachten tot na zijn bezoek aan Moskou deze zomer en wellicht zelfs tot kort voor de opening van de zitting van de algemene vergadering op 20 september. Zijn ambtstermijn loopt op 3 no vember af. De Gaulles bezoek aan Moskou kan dan meer aandacht krijgen, dat van koning Feisal aan Wash ington deze week is wellicht voor de naaste toekomst van groter be lang. De vorst van Saoedi-Arabië heeft reden om zich niet op zijn gemak te voelen door wat de laat ste tijd in Egypte gebeurt. De taal die radio en kranten daar op het ogenblik uitslaan is heftig en fel anti-Feisal, maar dat is met onder brekingen zo gewoon, dat Feisal zich daar niet in -ie eerste plaats druk om zal maken. Het bijzondere dit keer is echter wel dat de campagne bijzonder is toegespitst op Saoedi-Arabië. Zo worden verhalen gepubliceerd van ontsnapte gevangenen die op ver schrikkelijke manieren gefolterd zouden zijn door Saoedie's. Verontrustender is dat in Egyp te opeens een hevige zuiverings- golf aan de gang is, gericht tegen het „feodalisme". Dat houdt in dat plotseling de bezittingen van kleine landeigenaren en exploitan-' ten van kleine bedrijfjes het zelfde lot ondergaan als eerst hun gro tere collega's: hun bezit wordt in beslag genomen en zij zelf worden verbannen naar de steden. De organisatie van deze zuive ring is in handen van Nassers zeer naar links verschuivende Arabi sche Unie. De communistische partij is en blijft weliswaar ver boden, maar de leden ervan drin gen meer en meer in die unie bin nen en vooral aan de top. Dat gaat gepaard met een plot selinge nieuwe opbloei van de Egyptisch-Ruasische vriendschap, onlangs hechter gemaakt door een bezoek van premier Kosygin. Bo vendien is Rusland weer zeer ak- tief in het nieuwe regiem van Syrië, terwijl het ook zijn best doet zoveel mogelijk invioed te winnen in Irak. Dat zijn de drie bolwerken van het uiterst linkse pan-Arabisme, fel gebeten op de meer westerse ingestelde landen, waarvan Feisal de woordvoerder is. Daar komt bij dat het Palestijnse bevrijdingsleger opeens bijzonder aktief is geworden. Nadat Israëls oud-generaal Mosje Dayan als „journalist" naar Vietnam toog om de guerilla-methoden te bestu deren, kondigde (in de door Egyp te bezette Gaza-strook) de leider van de Palestijnse bevrijdingssol daten aan dat ze om de zelfde redep manschappen naar de Viet- cöng zouden Sturen. Beangstigend is voor Feisal dat zijn land weliswaar enorm groot is, maar bijzonder dun bevolkt. Egypte is haast volkrijker dan alle traditionalistische staten bij elkaar. Waarschijnlijk zal Feisal de V. S. proberen te interesseren in een soort bijstandspakt, in het bij zonder voor de luchtmacht. De zijne is vrijwel niet bestaand. Nas ser heeft een zeer behoorlijke luchtvloot, zij het dat die niet op gewassen is tegen wat de Ameri kanen bezitten op de van Feisal gepachte bases. Aan de andere kant heeft Washington er geen behoefte aan zich met een gebied van spanning te bemoeien nu het in Vietnam al moeite genoeg heeft. En zeker verlangt Johnson er niet naar in een conflictsituatie te ge raken met de Sowjet-Unie als grote vriend en helper van de tegen partij. Alleen: graag of niet, er is zich een gespannen situatie aan het ont wikkelen die de V. S. wel eens kon den dwingen tot ingrijpen. In de Britse zeeliedenstaking, die 16 mei is uitgebroken, zullen spoedig onderhandelingen begin nen. De bond van zeevarenden ter koopvaardij heeft een voor stel van het congres van vak verenigingen aanvaard tot een bespreking met de reders onder voorzitterschap van lord Pearson, de voorzitter van de regerings commissie van onderzoek naar de arbeidsomstandigheden bij de koopvaardij. De veerdienst „Townsend Fer ries", varend tussen Dover en het vasteland, heeft gistermiddag een akkoord met de bond van zee lieden gesloten. Deze maatschap pij zal de diensten op Calais en Zeebrugge zaterdag hervatten. Zij is bereid de eisen van de sta kers in te willigen. De maat schappij bezit drie boten en heeft 550 zeelieden in dienst. De onderhandelingen tussen de bond van stakende Britse zeelie den en de reders zullen heden ochtend worden voortgezet. Dit is donderdagmiddag bekendge maakt, nadat de partijen gedu rende ruim drie uur in het mi nisterie van arbeid te Londen van gedachten hadden gewisseld. De besprekingen konden op gang komen, doordat de zeelie- denbond onverwachts aanbood de kwestie nog eens door te pra ten. Ook besloot de bond het per soneel van een veerdienst over het Kanaal toestemming te geven het werk te hervatten, nadat de rederij aan de eisen van de bond had voldaan. Een ander teken dat er een kans op een vergelijk is, was de uitspraak van de leider van de stakers in de grote Schot se haven Greenock, dat zijn men sen meer dan genoeg hebben van de aktie en weer aan het werk willen gaan. PRINS CLAUS BEZOCHT UTRECHT Prins Claus heeft woensdag een bezoek gebracht aan de mani festatie „Bij de Tijd" in Utrecht. Hier zien we hem tijdens de rondgang vol belangstelling kij ken naar het werk van een zil versmid. Engeland heeft woensdag bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen een incident dat zich maandag op de rivier de Elbe heeft voorgedaan. Oostduitse pa trouilleboten hebben toen een Westduits vaartuig enige tijd vastgehouden. In het Britse pro test wordt de verzekering ge vraagd dat dergelijke incidenten zich niet meer zullen voordoen. Oosf-Duitsland beschouwt het midden van de rivier als de grens tussen Oost- en West- Duitsland, de westelijke bond genoten zeggen dat de grens wordt gevormd door de ooste lijke oever. Tijdens een diner dat partij leiding en regering van Roeme nië woensdagavond gaven ter ere van de Chinese premier Tsjoe en-Lai, wiens bezoek aan Roemenië ten einde loopt, wer den vriendelijke woorden ge sproken, maar volgens Oosteuro- pese diplomatieke kringen zijn de besprekingen tussen de Roe meense leiders en hun gast op een impasse uitgelopen. De Roe menen hebben er met klem bij Tsjoe en-Lai op aangedrongen, niet zo star vast te houden aan de door China gestelde voor waarden aangaande een regeling van de kwestie-Vietnam. De Chinese regeringsleider wist echter van geen toegeven en had o.a. geantwoord dat er geen enkele oplossing van het vraag stuk mogelijk was zolang er ook maar één Amerikaanse militair op Vietnamees grondgebied bleef, aldus genoemde kringen. Verder is vernomen dat Tsjoe en-Lai bij zijn pogingen om Boekarest in het Chinees-Russi sche ideologische geschil aan de kant van China te krijgen, is gestuit op een vastberaden wei gering van partijleider Ceauses- cu. Deze heeft te verstaan ge geven dat juist het akkoord tus sen de twee landen over het be ginsel van niet-inmenging in de aangelegenheden van anderen een der pijlers van de Roemeens- Chinese vriendschap vormt. Aan het eerder vermelde diner zeide Ceausescu in een toost op de Chinese premier dat „de broederlijke vriendschap die uw bezoek heeft gekenmerkt en het vriendschappelijke karakter van onze besprekingen bijdra gen tot versterking van de broe der banden tussen onze landen in beider belang ten gunste van de wereldvrede". Tsjoe en-Lai wees in zijn antwoord op „het nut van de belangrijke be sprekingen waarbij kwesties van wederzijds belang aan de orde zijn gesteld". Het overleg droeg bij „tot een beter begrip van de wederzijdse standpunten en tot vergroting van onze vriend schap." AFNEMENDE WIND Tussen een depressie bij de oostkust van Schotland en een zwakke rug van hoge luchtdruk boven Frankrijk staat boven ons land een vrij krachtige zuidwes telijke luchtstroming. De storing verwijdert zich nog langzaam verder van onze omge ving, zodat We voor vandaag een geleidelijke afname van de wind verwachten. De aangevoerde lucht is onstabiel van opbouw, maar naast enkele lokale buien, zullen ook flinke zonnige perio den voorkomen. Weinig verande ring in temperatuur. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselend weer Opklaringen en op enkele plaatsen een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest, en gematigde tempera turen. De recherche groep B van de Amsterdamse politie is er in ge slaagd een uitgebreid complot van dieven en helers te arreste ren. Een groep jongeren, die zich bezig hield met het stelen uit automaten en niet-afgesloten auto's, is gearresteerd. Onder de dertien aangehoudenen bevinden zich enkele in Amsterdam be kende provo's. Het onderzoek begon ongeveer veertien dagen geleden. De af deling diefstal en heling van de centrale recherche werd toen ge confronteerd met de diefstal van camera. Gearresteerd wer den de 18-jarige scholier W. A. S. en de 20-jarige classificeerder P. P. O. Al spoedig bleek, dat er veel meer achter deze affaire zat. Na een uitvoerig onderzoek, dat bij na 14 dagen in beslag nam, werd het duidelijk dat er diefstallen uit automaten en auto's waren gepleegd, die zich niet alleen tot Amsterdam hadden beperkt maar zich ook naar alle waarschijn lijkheid hadden voorgedaan in Haarlem, Amstelveen. Leiden, Alphen aan de Rijn en Bentveld, Het ging om bedragen die ver. scheidene duizenden guldens be lopen. Bij deze affaire waren be trokken, naast de twee genoem den, de 18-jarige schoonmaker J. H., de 20-jarige theologische stu dent W. W. J. S„ de 16-jarige R. F. H., een bekende provo, de 19- jarige H. J. van B., zonder be roep, de 19-jarige essayist R. O S, eveneens een bekende in provo kringen, de 22-jarige kunstschil der M. D. van S., de 19-jarige C. J. E., de 19-jarige student G. W., de 21-jarige mej. M. G., even eens in provokringen zeer be kend, en haar tweelingzusje S, G., die zich beiden bü hun arres- tatie heftig tegen de politie heb ben verzet, en tenslotte nog dé 16-jarige kantoorbediende H. 3, D. Op één na zullen waarschijn lijk alle verdachen voor de offi cier van justitie worden geleid in verband met diefstallen uit automaten in de periode van sep-f tember 1965 tot nu toe. Het be tref hier in totaal naar alle waar schijnlijkheid een 160 tot 200 misdrijven. Een bijzonderheid is dat de diefstallen uit auto's voorname lijk gebeurden uit auto's, die niet afgesloten waren en geparkeerd stonden in de omgeving van de Apollolaan in Amsterdam. De politie heeft van de eigenaars tot nog toe zelden of geen aangifte gekregen en zou het op prijs stellen als men zich alsnog met haar in verbinding stelde. Wat de automaten betreft, ging het vooral om een bepaald merk. Toen de fabrikant, gealarmeerd door de vele diefstallen, zijn systeem veranderde gingen de dieven naar andere steden, waar de oude automaten nog in ge bruik waren. In totaal zijn nu verdacht van diefstal en heling 12 jonge men sen gearresteerd en één wegens verzet tegen de politie. Het me rendeel van hen zal voor de of ficier van justitie worden geleid. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat ook in Antwerpen door deze jongeren misdrijven zijn gepleegd. Het is evenmin uitgesloten dat in deze zaak nog meerdere arrestaties zullen volgen. zon op onder maan op onder 04.20 04.21 21.04 21.04 11.06 12.31 00.34 00.49 VRIJDAG 24 JUNI Breskens 5.45 6.15 Terneuzen 6.21 6.51 Hansweert 6.55 7.25 Walsoorden 7.04 7.34 ZATERDAG 25 JUNI Gadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.53 7.18 7.54 8.28 8.37 Onder de Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam, die veel van Malaria te lijden hebben, boekt men goede resultaten met een middel, dat al jaren bij de bestrijding van lepra wordt ge bruikt, namelijk diamino diphe- nysulfone (d.d.s.). Het percen tage malarialijders is door het gebruik van het mid dol tot de helft verminderd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1