Politiek van De Gaulle illusoir en gevaarlijk PREMIE SPAARPLAN Rudolf Hess, de levenc dode van Spandau DIT JAAR ZAL HIJ ALLEEN ZIJN Vergoeding voorzitter produktschap zuivel MIDDENSTAND WEDEROM CONTRA MINISTER DEN UYL Een spaarkasinschrijving wordt dubbel aantrekkelijk want elk jaar legt het Rijk er f 100,- bij. Russen tonen geen genade Seidl Geen bewiis DE vTRITE ZEEUW Pagina 8 Minister Luns: BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIE Meisje door auto gegrepen OOK BELGISCHE SENAAT AANVAARDT S.H.A.P.E. Busongeluk op Borneo Donderdag 23 juni 1966 De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagavond de politiek van president De Gaulle jegens de Noordatianti- sche verdragsorganisatie „illusoir en zelfs gevaarlijk" genoemd. Sprekende voor Belgische za kenlieden in Dendermonde over de plaats van België en Neder land in de atlantische wereld zei hij, dat indien de NAVO haar samenhang zou verliezen en de Sowjet-Unie de weg vrij zou krijgen om de verschillende bondgenoten tegen elkaar uit te spelen, de vooruitzichten op een oost-west akkoord in het niet zouden verdwijnen. Minister Luns gaf toe dat West-Europa thans in een heel wat minder precaire positie is dan in 1949. De takiek en de methoden van de Russische lei ders hebben zich gunstig gewij zigd, maar hun doelstellingen zijn in beginsel ongewijzigd ge bleven. „Wij hebben alle reden om voortdurend op onze hoede te blijven", aldus minister Luns, die het defensief verbond van de at lantische volkeren één van de voornaamste zo niet de voor naamste faktoren noemde van de wijziging in het Russische be leid van het imperialisme van Stalin naar de huidige politiek van de „vreedzame coëxistentie". GROTE DWAASHEID Er 'op wijzende dat de huidige „stilzwijgende verstandhouding" tussen de Sowjet-Unie en het westen berust op het nucleaire evenwicht tussen de beide kam pen, zou het een „grote dwaas heid" zijn, indien wij ons ge meenschappelijk defensiestelsel zouden verzwakken door afbreuk te doen aan de afschrikwekken de werking ervan. „Wij zouden dit doen, indien wij in overeen stemming met de opvattingen van president De Gaulle het be ginsel van de militaire integratie zouden opgeven, waarop tot dus ver onze verdedigingsorganisatie gebaseerd is geweest". Minister Luns voegde hieraan toe, dat er „alleen reeds uit een oogpunt van militaire veiligheid alle reden is om president De Gaulle's beslissingen om zijn land uit deze geïntegreerde de fensie-organisatie terug te trek ken, ten zeerste te betreuren". „Gelukkig bestaat bij geen van de andere bondgenoten de nei ging het Franse voorbeeld te volgen", zei hij. Bij de ministeriële NAVO-con- ferentie van begin deze maand in Brussel is duidelijk gebleken, dat zij zich „door president De Gaulle niet van de wijs hebben laten brengen en vastbesloten zijn de samenwerking in NAVO- verband voort te zetten." BREDE BASIS Tenslotte betoogde de Neder landse minister, dat om inhoud te geven aan de conceptie van wijlen president Kennedy voor een „atlantisch partnerschip" niet alleen de „Kennery-ronde" tot een succes moet worden ge maakt, maar dat alle aandacht dient te worden besteed om aan de E.E.G. door toetreding van landen als Engeland, Denemar ken, Noorwegen en Ierland een bredere basis te geven, omdat alleen op die brede basis een ge lijkwaardig deelgenootschap kan worden opgebouwd. Wat de toe treding van Engeland betreft zei mr. Luns dat door bilaterale con tacten moet worden angegaan of het „wezenlijke verlangen" be staat dit mogelijk te maken, niet alleen van Groot-Brittannië, maar ook van de andere landen. (Adv.) Een poging om de vergoeding voor de voorzitter van het pro duktschap voor zuivel niet op 52.500,maar op 50.000, vast te stellen, is mislukt. Het dagelijks bestuur had 52.500, voorgesteld. De heer Koster van de algemene Nederlandse be- drijfsbond wilde er 50.000, van maken, maar zijn amende ment werd met acht tegen vier stemmen verworpen. Met de heer Koster stemden voor het amendement de heren Stienstra en Bouma, eveneens van de A.N.A.B. en de heer Wallinga van de drie centrale landbouw organisaties. De andere ver tegenwoordiger van de drie cen trale landbouworganisaties, de heer Loonen, was tegen het amendement. Vorig jaar bedroeg de vergoe ding 45.672,De vakantietoe slag van de voorzitter gaat om hoog van vier tot zes procent. Het punt werd in het open baar behandeld, nadat een po ging van de heer Ritzeman van Ikema (coöp. zuivelverkoopver- enigingen) om het naar de be sloten vergadering te doen ver schuiven, was mislukt. Na de verwerping van zijn voorstel be- Een spaarkasinschrijving geeft u en uw gezin houvast voor de toekomst. Met periodieke betalingen (waarvan u de hoogte zelf bepaalt) vormt u waardevol bezit. Het Rijk geeft deze vorm van persoonlijk bezit daadwer kelijke steun met het nationale Premie Spaarplan. Hoeveel Over maximaal f 500,jaarlijks aan perio dieke stortingen ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,stort, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100, Het gestorte bedrag mag natuurlijk ook min der-zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20%. Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaar premie verdienen zolang als u blijft inleggen.De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Hoe? Bij uw stortingen laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u dan de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen ais: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,— was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarkasinstellingen en hun medewerkers. Vraag de gratis brochure) gaf de heer Ritzema van Ikema zich naar de publieke tribune om als toehoorder de discussie te volgen. O T (Van een medewerker) WEST-BERLIJN In de tuin van de militaire gevangenis Spandau, noordwes telijk van Berlijn, maken drie mannen el ke dag hun wandeling. Twee van hen verrichten ook wel eens lichte werkzaam heden, zoals het harken van tuinpaden of het maaien van gazons. Maar de derde, een norse man met zware borstelige wenkbrauwen en diep in de kassen lig gende ogen weigert ook maar iets anders te doen dan zijn routinewandeling. Meer dan vijfentwintig jaar geleden stond hij op het toppunt van zijn macht. Zij naam is Rudolf Hess, eens plaatsver vangend Führer van Nazi-Duitsland, nu al twintig jaar gevangene no. 7 en volgens het over hem gevelde vonnis, voor de duur van zijn leven. Zijn beide mede-gevangenen, ex-jeugd- leider Baldur von Schiraeh en ex-minis ter Albert Speer zullen nog dit jaar hun straf hebben uitgezeten en dan is er nog één man in Spandau die om de maand bewaakt wordt door een detachement van één der vier grote mogendheden. Is er een kans, dat ook Hess de gevangenis levend kan verlaten Zijn advocaat Al fred Seidl heeft kort geleden een poging 'gedaan bij de staatshoofden van de grote mogendheden om zijn cliënt vrij te krij gen. Rudolf Hess baarde indertijd veel op zien door in mei 1941 in het geheim naar Engeland te vliegen. Zijn missie, vrede tussen Engeland en Duitsland, mislukte en een maand later viel Hitier de Sovjet Unie aan. Na de oorlog bracht men Hess terug naar Duitsland om terecht te staan! In het beruchte Neurenberger proces gaf Hess voor aan volledig geheugenverlies te lijden. Zijn verdediger hoopte hem aan het proces te onttrekken door geestelijke ongeschiktheid aan te tonen. Hess' ge dragingen in Neurenberg waren bijzonder vreemd. In tegenstelling met vele andere oorlogsmisdadigers, bezocht Hess nooit een kerkdienst, maar naar zijn eigen zeg gen voelde hij zich wel Christen. Hess werd onderzocht door dr. Moran de lijf arts van Churchill, en deze verklaarde dat er op het moment van de zitting geen pprake was van krankzinnigheid. Alle ge beurtenissen en personen om hem heen lieten hem volmaakt onverschillig. In de beklaagdenbank zat hij uren lang in een verkrampte houding of las hij een boek. Van bezoek wilde hu niets weten. Maar halverwege het proces zorgde hij voor een enorme sensatie door te verklaren Volledig verantwoordelijk te zijn voor al zijn daden en het geheugenverlies alleen maar te hebben voorgewend. Maar van de aanklacht samenzwering te gen de vrede was Hess niet vrij te plei ten. En dat deel van de aanklacht zou ook Hess in de gevangenis brengen. Als plaatsvervangend Führer kende Hess im mers alle plannen, zoals die voor de oor log tegen Polen, Noorwegen en Dene marken, Nederland en, nog daarvoor, de annexatie van Oostenrijk en Tsjecho-Slo- wakije. Dat hield in, dat Hess tot mei 1941 volledig verantwoordelijk was. Dr. Seidl toonde het Neurenbergerhof echter aan, dat niet allen het Derde Rijk, en dus ook Hess, samenzweringen tegen de vre de hadden bedreven. Met name de Sov jet-Unie werd door Seidl van hetzelfde vergrijp beschuldigd. In augustus 1939 sloten Duitsland en de Sovjet-Unie na melijk een niet aanvalsverdrag. In een geheime clausule werden Polen en de Baltische landen verdeeld. De Russen Door een toeval kreeg Hess aan het einde van het proces als verdediger dr. •Alfred Seidl, een zeer bekwaam advocaat. Seidl slaagde erin de beschuldigingen te gen Hess, van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid te ontzenuwen. De gevangene van Spandau wordt gelucht. vielen de Polen zelfs in de rug aan om hun deel van de buit veilig te stellen. Volgens Seidl kon het Internationale Hof, en dan speciaal de Russische rechter daar in, Hess moeilijk beschuldigen van eei) daad waaraan de Russen zelf ook schub dig waren. DOLE. HESS De vier centrale middenstands organisaties hebben de minister van economische zaken schrifte lijk laten weten dat zij het niet eens zijn met zijn in de Tweede Kamer geuite verklaringen over het identiek zijn van de afge kondigde prij zenbeschikkingen met de tot dan toe geldende prijsgedragsregels De centrale middenstandsor ganisaties menen dat er op ver scheidene essentiële punten af wijkingen moeten worden ge constateerd tussen de tot 24 mei ivan kracht zijnde prijsge dragsregels en de prij zenbeschik king die op 23 mei j.l. in de staatscourant is afgekondigd. De vier middenstandscentrales Een modern leslokaal rijdt door Europa Op een schoolplein in Hanno ver begon een blauwe bus aan een informatietournee, die in de loop van het jaar door de meeste landen van Europa zal leiden. Het is de „rijdende ta lenschool", die een grote eleetrotechnische onderneming heeft ingericht. Bij deze mo derne talenstudie-installatie men werkt met geluidsband en microfoon behoren een tafel voor de leraar, zes zit plaatsen voor leerlingen en twintig plaatsen voor wachtende scholieren. Het onderwijs in vreemde talen behoort tegen woordig op vele lagere scholen en op alle scholen voor voort gezet onderwijs in Duitsland, tot de hoofdvakken. Het rijden de leslokaal wil een bijdrage leveren tot een beter begrip tussen de volkeren. Vele scho len in Duitsland hebben reeds een bezoek van de „rijdende talenschool" aangevraagd. Om dat er ook talrijke aanmeldin gen uit het buitenland binnen gekomen zijn, staat 't lesrooster voor de blauwe bus al voor maanden vast. herinneren er aan dat zij op 20 mei de toen door het kabinet overwogen prijsmaatregelen als niet gerechtvaardigd beschouw den en dat zij na het publiek worden van het kabinetsbesluit over maatregelen op loon- en prijspolitiek gebied eveneens hun reactie kenbaar hebben ge maakt. Aangezien minister Den Uyl ervan uitgaat dat er overeen stemming moet bestaan tussen de in het overleg met het be drijfsleven vrijwillig aanvaarde prijsgedragsregels en de afge kondigde prijzenmaatregelen, verzoeken de organisaties de be windsman thans de overeen stemming alsnog tot stand te brengen. In de tot 24 mei geldende^jrijs- gedragsregels was het mogelijk te differentiëren naar bedrijfs tak en type onderneming. Boven dien werden daarin de kosten van verpakkingsmateriaal als externe kosten genoemd. Voorts was er geen onderscheid tussen nieuwe investeringen en vervan gingsinvesteringen. Er was de mogelijkheid na daling van ex terne kosten, in Overleg met het departement, omvang en fre quentie der prijsverlagingen mede afhankelijk te stellen van omvang en frequentie van vroe gere prijsverhogingen. Fietsend op de nieuwe Vee- nendaalseweg bij Rhenen is de 13-jarige G. L. uit Rhenen woensdagochtend door een ach teropkomende auto gegrepen. Zij liep daarbij zodanig hersenletsel op dat zij later in een ziekenhuis is overleden. Het meisje reed in de richtins Rhenen en sloeg plotseling links af. Zij werd door de achter haar rijdende personenauto gegrepen. De auto raakte bij de botsing be schadigd. De bestuurder treft geen schuld. Het was verder mogelijk prijs aanpassingen binnen een assor timent van produkten te sprei den en te differentiëren. In de prijzenbeschikking komt dit al les niet meer voor. Er wordt ook geen aanwijzing gegeven voor het handelen in gevallen, waar in moeilijkheden zouden ont staan bij het doorvoeren van de gelijke beloning van mannen- en vrouwenarbeid en van hel minimuminkomen. De Belgische senaat heeft' woensdagmiddag met ruime meerderheid de overplaatsing van S.H.A.P.E. het militaire hoofdkwartier van de Noordat- lantisohe Verdragsorganisatie van Frankrijk naar België goed gekeurd. Er waren 96 stemmen uitge bracht vóór een motie, waarin het beleid van de Belgische rege ring jegens de N.A.V.O. wordt goedgekeurd, terwijl 33 senato ren tegen stemden en 22 zich van stemming onthielden Evenals in de kamer van volks vertegenwoordigers, waar de ver huizing van S.H.A.P.E. naar Bel gië dinsdag werd aanvaard, wa ren ook in de senaat niet alle so cialisten tegen. De vorige week heeft de socialistische (oppositie) partij zich uit formele overwegin gen tegen de komst van het N.A.V.O.-hoofdkwartier naar Bel gisch grondgebied uitgesproken zonder zich overigens tegen het bondgenootschap als zodanig uit te spreken. Het debat in de senaat heeft slechts één dag geduurd. Minstens zeven mensen von den de dood en twintig werden er gewond, toen te Pontianak in westBorneo een brug onder een autobus bezweek, zo meldde het persbureau Antara woensdag. 1 Waar het nu om ging, was de bewijs stukken over te leggen om dat deel van de aanklacht tegen Hess te ontzenuwen. Dr. Seidl zocht koortsachtig naar die be wijsstukken. Op een geheimzinnige ma nier kreeg hij van de Amerikanen een copie van de geheime clausule in handen gespeeld. Ofschoon Ribbentrop de Nazi minister van Buitenlandse Zaken het be staan van deze clausule toegaf, aanvaard de het Hof de copie niet als bewijsstuk. Hess' verdediger ging nog verder en ver zocht het getuigenis van Molotov, die in dertijd als volkscommissaris van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie het verdrag en ook de clausule mede ondertekend had. De Russische rechter Rudenko kapte alle discussies af door de eis te stellen dat het verdrag, noch de clausule tijdens het proces verder ter sprake zouden worden gebracht. Rudenko eiste dan ook de dood straf! De Britse aanklager achtte Hess eveneens schuldig. Niettemin kreeg Hess levenslang in plaats van de doodstraf. Ja ren later heeft Winston Churchill pogin gen gedaan om de straf van Hess verzacht te krijgen omdat hij de overtuiging was toegedaan, dat Hess' aandeel in de Nazi misdaden een mildere straf rechtvaar digde. Van de Russen kon hij echter niets gedaan krijgen. Algemeen was toen in de wereld van oordeel dat H^s, hoe schuldig overigens ook, met levei—tana te zwaar uBSirafLwas eeworden._ t',r r— «f.-r tf r'i- -r- 4 I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5