De ronde van Frankrijk België maakt zich zorgen over zijn waterreserves BEURSOVERZICHT NIEMAND WEET ER IETS VAN..... Krijgt Schelde-Rijnv toch nog brakke nasmaak DE BELG GUIDO REYBROECK WINT DE TWEEDE ETAPPE Burgerlijke Stand Het Waalse water Waterverdeling Groter verbruik Winning uit zee Pagina 4 DE VRTTE ZEEUW Donderdag 23 juni 1966 Jan Janssen op de 2de plaats Voetbal VETERANEN- TOERNOOI Piet Kruiver naar D.W.S. DE SPORTTOTO Weer staking bij Franse spoorwegen Negers protesteerden KONINGINNEHARING Mijnwerkersstaking in Rulirgebied gaat niet door BRAND IN VUILNISBELT IN DE HAARLEMMERMEER PROCES PARLEMENT IN SALISBURY GEOPEND Langste brug van Frankrijk opengesteld Trambotsing in Rotterdam KON. OLIE VAST, UNILEVER WEDEROM LAGER Nabeurskoersen A.K.U.: (349.00) De tweede etappe van de ron de van Frankrijk van Charleville naar Doornik (198 km) is gewon nen door de Belg Guido Rey- broeck. De Nederlanders Jan Janssen, Den Hartog en Harings eindigden resp. op de tweede, vierde en vijfde plaats, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Rudi Altig behield de gele trui. Oud-wereldkampioen Jan Jans sen heeft woensdag in de tweede etappe van de Tour de France (van Charleville naar Doornik, 198 km) een vergeefse greep ge daan naar de gele en de groene trui. Janssen maakte deel uit van een groepje renners, dat in de slotfase aan de aandacht van de hoofdmacht, waarin gele trui drager Rudi Altig zijn leidende positie met verve verdedigde, was ontsnapt. Op een gegeven moment (8 km voor de eind streep) bedroeg de voorsprong van de leiders nog anderhalve minuut en Janssen was toen dicht in de buurt van zijn doel. Het peloton met de grote azen reageerden in de slotfase echter fel en slaagde er in de vluchters tot op elf seconden te benade ren. Nederland was in de kop groep met drie landgenoten goed vertegenwoordigd. Janssen, die in de eindsprint rekende op de snelle Belg Ward Seis werd nog verrast door Reybroeck (Belg). De Ossendrechter moest genoe gen nemen met de tweede plaats waardoor hij de Belg de groene trui moest laten. Arie den Har- og bezette de vierde plaats ter wijl Televizierrijder Huub Ha rings vijfde werd. Lang nadat Altig zijn ererron- de als drager van de gele-trui had gereden, kwam Bas Malie paard over de eindstreep. De Brabander, die last had van kramp, werd wegens het over schrijden van de tijdslimiet uit de strijd genomen. In het algemene klassement de den zich bijna geen wijzigingen voor. Achter leider Altig bezet ten liefst zes rijders een gedeelde tweede plaats. Daarbij behoren Janssen, Den Hartog en Harings. De derde etappe van vandaag is gesplist in twee gedeelten In de ochtenduren wordt een ploe gentijdrit gereden, 's middags volgt een etappe naar Duinker ken. De uitslag luidt: 1. Reybroeck (B.) 4.46.21 2. JANSSEN (Ned.) z.t. 3. Seis (B.) z.t. 4. DEN HARTOG (Ned.) z.t. 5. HARINGS (Ned.) z.t. 6. De Pra (It.) z.t. 7. Boucquet (B.) 4.46.28 8. Brands (B.) 4.46.29 9. Planckaert (B.) 4.46.32 10. KARSTENS (Ned.) z.t. 11. Momene (Sp.) z.t. 12. Van Springel (B.) z.t. 13. Van Vlierberghe (B.) z.t. 14. De Rosso (It.) z.t. 15. Stablinski (Fr.) z.t. 16. Altig (Did) z.t. 17. Groussard (Fr.) z.t. 18. Van den Bosche (B.) z.t. 19. Huysmans (B.) z.t. 20. Anquetil (Fr.) z.t. 24. Van Looy (B.) z.t. 42. ZILVERBERG 4.47.17 55. HAAST 4.47.39 73. NIJDAM z.t. 83. DE ROO z.t. 84. v. d. VLEUTEN z.t. 100. GELDERMANS 4.50.54 113. WOUTERS 4.57.54 118. VAN DONGEN z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Altig (Did) 9.39.28 2. Ex aequo: Reybroeck (B.), JANSSEN (Ned.), Seis (B.), DEN HARTOG (Ned.), HA RINGS (Ned.) en De Pra (It.), allen op 36 seconden 8. Boucquet (B.) op 43 sec. II. Anquetil (Fr.) op 47 sec. 35. ZILVERBERG op 1.32 45. DE ROO HAAST v. d. VLEUTEN, allen op 1.54 96. NIJDAM op 3.15 99. GELDERMANS op 5.09 III. WOUTERS op 12.09 VAN DONGEN z.t. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Albani 28.59.47 2. Driessens 29.00.31 3. Geminiani en De Muer, 29.00.34 5. Cools 29.00.41 8. Pellenaars 29.01.19 „GROENE TRUI" 1. Reybroeck (B.) 35 pnt. 2. JANSSEN en Planckaert (B.) beiden 27 pnt. 4. Altig (Did) 25 pnt. 5. Seis (B.) 21 pnt. 6. Vandenberghe (B.) 16 pnt. 7. KARSTFNS, Van Looy (B.) en DEN HARTOG, 14 pnt. De prijs voor de ongelukkigste renner ging naar de Belg Julien Delocht, die in de slotfase op een belangrijk moment door een lekke band de aansluiting miste. Bas Maliepaard, de Italianen Colombo, Manucci, Zanchi, Pic- chiotti en de Belgen Nolmans en Maes kwamen na het sluiten van de controle binnen. Behalve de Italianen Colombo en Manucci mogen de anderen voor de derde etappe niet meer starten. Zaterdag 25 juni a.s. organi seert de scheidsrechtersvereniging Zeeuws-Vlaanderen een veteranen- toernooi in het Zuidersportpark te Temeuzen. Het toernooi heeft een internationaal tintje door de deel name van de scheidsrechtersver eniging „Vriendenkring van het Noorden" uit Doomzele (België. Naast een elftal van de organise rende vereniging wordt deelgeno men door de veteranen van de v.v. Temeuzen, de Tem. Boys, de Com Boys, Hulst, Hoek en Philips. De prijsuitreiking geschiedt na afloop in café „Du Commerce" op de markt te Temeuzen. De besturen van de eredivisie- verenigingen D.W.S. en Feije- noord hebben woensdag overeen stemming bereikt over de trans fer van de 28-jarige Feijenoorder Piet Kruiver naar de Amster damse club. De grootte van de transfersom werd niet bekend gemaakt. Van de 277.097 deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde, waarvan de bruto- inleg ƒ378.829.30 en het voor prijzen beschikbare bedrag 125.014,bedroegen, waren er vijf die voor de eerste prijs in aanmerking kwamen. Van de 68.757,70 ontving ieder een brutobedrag van 13.751,40. 198 deelnemers hadden 12 uit slagen goed ingevuld. Eén van hen had drie kolommen op één na goed ingevuld en twee deel nemers twee kolommen. Per kolom ontvangen de tweede prijswinnaars 185,60. Voor de derde prijs 18.752,10, kwamen 601 meldingen binnen, waar onder een met twee kolommen. Per kolom wordt 31,10 betaald. Een deel van het Franse spoor wegpersoneel heeft besloten we derom in staking te gaan. Dat ge beurt van vrijdag 24 juni 18.00 uur tot zaterdag 26 juni 06.00 uur. De Nederlandse spoorwegen wijzen er op dat bij het aannemen van wa gonladingen en stukgoederen de afzenders rekening moeten houden met enige vertraging. Hoe het rei- zigerstreinverkeer met Nederland zal verlopen in de periode dat er wordt gestaakt is op dit moment nog niet bekend. Naar schatting 600 negers heb ben dinsdag winkelruiten ver nield en auto's in brand gesto ken in Pompanoo Beach. Zij de den dit uit protest tegen het feit dat een blanke winkelier een negerjongen had geslagen. Bij de relletjes raakte een politie agent licht gewond. Zeven ne gers werden in hechtenis geno men. De betoging vond plaats on danks een oproep van verschei dene negerleiders om de kalmte te bewaren. Woensdagmorgen heeft de ko ningin op paleis Soestdijk een delegatie ontvangen die twee oranje geschilderde vaatjes met koninginneharing aanbood. De delegatie bestond uit de loco-burgemeester van Katwijk, de heer C. G. Bloot; de inspek- teur van de Nederlandse haring controledienst, de heer W. J. van der Windt; de controleurs de heren L, Parlevliet en S. Hou- waard, alsmede de direkteuren van de rederij en haringhandel „Parlevliet en Van der Plas N.V." in Katwijk, de heren D. Parle vliet en D. van der Plas, en de schipper van de K.W. 171 „Jan Maria", de heer H. Plug. De dreiging van een mijnwer kersstaking in het Ruhrgebied is afgewend. De voorzitter van de vakbond, Walter Arendt, deelde woensdag mee dat de stakings leiding heeft besloten de staking af te gelasten. Er is in principe overeenkomst met de leiding van de mijnbedrijven in de Ruhr be reikt. De vakbond vindt het resultaat aannemelijk genoeg om dit aan het hoofdbestuur van de bond aan te bevelen. Dit bestuur komt zaterdag in Bochum bijeen. Westduitse economen hebben intussen gewaarschuwd dat de vette jaren spoedig voorbij zul len zijn, wanneer de looneisen niet worden gematigd. Woensdag had het federale ministerie voor posterijen bekendgemaakt dat de 180.000 postbeambten een loons verhoging van 6,2 procent krij gen en in oktober nog eens twee procent. Dinsdagavond kwamen werkgevers en vakbond overeen tot een lonosverhoging van zes procent voor de 1,3 miljoen ar beiders in de openbare diensten, met eveneens nog eens twee pro cent in .oktober. Dinsdagnacht was de brand weer van de Haarlemmermeer nog bezig een brand te blussen, die zondagavond was ontstaan op de gemeentelijke vuilnisbelt. De komende dagen zal er nog steeds geblust moeten worden. De vuur haard zit waarschijnlijk negen meter onder de grond, waardoor de brandweer er niet. bij kan. Over enkele dagen zal een nieuw gat worden gegraven waarin de berg vuil zal worden afgescho ven. Men hoopt dan een einde aan de brand te kunnen maken. De vuilnisbelt in de Haarlem mermeer beslaat een oppervlakte van ongeveer twee hectare en steekt meters boven de grond uit. Al geruime tijd is de belt vol, maar er is geen andere plaats voor het vuil Het wach ten is op het inbedrijfstellen van een compostbedrijf, maar daar voor werd onlangs pas de eerste naai in de grond geslagen. Het zal ongeveer twee jaar duren voor het bedrijf zal werken. Dinsdag is in Rio de Janeiro het grootste proces in de geschie denis van de Braziliaanse mili taire rechtspraak begonnen. Er zijn ongeveer 300 beklaagden, die worden beschuldigd van deelneming aan de zeelieden opstand van 1964. Tegen de hoofdbeklaagden zijn gevange nisstraffen van dertig jaar ge- eist. Drie van hen zijn echter voortvluchtig. Het zijn de zee liedenaanvoerder José Anselmo dos Santos, ex-admiraal Candido de Aragao, die onder president Goulart commandant van het korps mariniers was, en het voormalige parlementslid Max da Costa Santos. De muiterij van maart 1964 droeg bij tot de val, een week later, van het linkse bewind van Goulart. Het Rhodesische parlement heeft woensdag zijn eerste zit ting gehouden sinds de eenzij dige onafhankelijkheidsverkla ring van vorig jaar november. Op de plaats van gouverneur sir Humphrey Gibbs had de door de regering-Smith aangewezen plaatsvervanger, Clifford Du- pont, plaatsgenomen. Laatstge noemde was met zijn echtgenote in de rolls royce van sir Hump hrey bij het parlementsgebouw gearriveerd. Na het gezongen „God save the Queen" las hij de troonrede voor. De rechters bij het hoogge rechtshof van Rhodesië hadden geweigerd de zitting bij te wo nen. Zij hadden zich bij de voor zitter verontschuldigd aangezien een onderzoek naar de wettig heid van het bewind nog niet was geëindigd. In zijn rede zei Dupont dat de regering van Rhodesië tracht diplomatieke betrekkingen met andere landen aan te knopen. Hij voegde hieraan toe dat Rho desië met voldoening had ge constateerd dat de meeste in Salisbury vertegenwoordigde buitenlandse regeringen hun missies na de onafhankelijk- verklaring hadden gehandhaafd. Een Afrikaan en een blanke de enige afgevaardigde in de oppositie van Europese afkomst verlieten uit protest de zaal. Oleron, het grootste eiland voor de Franse westkust, ter hoogte van Rochefort gelegen, is sinds dinsdag door een ver- keersbrue van ruim drie kilome ter lengte de langste van Frankrijk met het vasteland verbonden. De aanleg van de brug heeft 26 miljoen gulden ge kost. ZAAMSLAG Geboorten: 15 mei. Cornelis Pieter, z. van Jan Deurwaarder en Catharina Duerink, B 168. 17 mei. Han, z. van Dirk Rood- zant en Martha Groeneveld, Ter- neuzensestraat 31. 21 mei. Clara Jacoba, d. van Jacobus Cappon en Neeltje M. Scheele, Axelse- straat 59. 28 mei. Jacobus, z. van Jacobus Koster en Levina J. Pladdet, G. v. d. Nissestraat 8. Huwelijks-aangiften: 2 mei. Leendert P. Willemsen, 27 j. en Franpoise S. de Ridder, 22 j. 5 mei. Jan W. Jansen, 22 j. en Jacoba C. Dieleman, 20 j. 27 mei. Levinus C. van Doeselaar, 20 j. en Cornelia J. Bareman, 19 j.' Huwelijksvoltrekkingen: 3 mei. Marinus J. Stoffels, 22 j. (won. te Rotterdam) en Krina C. Jan sen, 20 j. 20 mei. Leendert P. Willemsen, 27 j. en Franpoise S. de Ridder, 22 j. 26 mei. Jan W. Jansen, 22 j. en .Jacoba C. Diele man, 20 j. 27 mei. Pieter Lamain, 27 j. (won. te Kloetinge) en Tanneke M. Wissel, 27 j. Overleden: 8 mei. Abraham Dees, 67 j., weduwn. van Jeleijn- tje Scheele. 16 mei. Levinus M de Zeeuw, 67 j., echtg. van Jan- neke Zegers. 31 mei. Dina F. de Visser, 53 j., ongeh. Bij een botsing tussen twee trams zijn dinsdagavond in Rot terdam zes personen gewond ge raakt. van wie een, een 21-jarige verpleegster, vrij ernstig. Allen werden naar een ziekenhuis overgebracht. Onder de gewon den waren twee tram-conduc teurs en een trambestuurder. Het ongeluk gebeurde in de Witte de Withstraat toen door onbekende oorzaak een tram van lijn vier op een stilstaand tram- stel van lijn vijf botste. Door de schok werden twee voor lijn vijf staande personenauto's in elkaar gedrukt De stemming voor de interna tionale waarden is gistermiddag licht verdeeld geweest. Als ge volg van vraag voor rekening van Duitsland, Frankrijk en En geland, plus wat lokale dekkings aankopen, lag Kon. Olie vast in de markt op een prijs van 133,20, tegen dinsdag als slotprijs 130,50. Amerikaanse verkopen vonden in deze hoek niet plaats, waar door de opgaande lijn niet veel in de weg werd gelegd. Een niet te verwaarlozen faktor was, dat Kon. Olie dinsdag in Wallstreet dollar hoger sloot. Hoewel Unilever zich herstelde van 84.20 tot 84.60 moest dit fonds toch nog een klein koersverlies in casseren. Dit hoofdzakelijk door Amerikaans aanbod. Philips was circa 40 cent hoger op 104,50. AKU liep op van 348 tot 349 (348%). Voor Hoogovens werd 343 (onv.) als advieskoers opge geven. K.L.M had weer eens een zeer goede vlucht. De forse koersverbetering van dit aandeel dinsdag op de Newyorkse beurs met ruim 6 dollar bracht de koers voor K.L.M. gistermiddag in Am sterdam stukken hoger. De koers werd geadviseerd op 475 (455). Ook in het aandeel Lufthansa werd ruim gehandeld tegen op lopende prijzen van 232 tot 239. De markt ontving een lichte stijging van Wallstreet alwaar dinsdag een herstel intrad na de zwakka stemming van de paar vorige beursdagen. De handel in alle hoofdfondsen was kalm. In Kon. Olie ging nog het meeste om. Ook gisteren wilde het in de scheepvaartsektor weer niet vlot ten. Bij zeer kalme handel gleden de koersen verder om laag. De leidende cultures wa ren licht verdeeld. De staatsfond- senmarkt was vast. De nieuwe 7 procent obligaties B.N.G. wer den voor het eerst verhandeld. De advieskoers was 100% tegen een uitgiftekoers van 99V2. Het uitzonderlijke hierbij is, dat tot nu toe inofficieel nog geen stuk in deze lening werd omgezet, na de inschrijving op vrijdag. Voor de hoeklieden heeft deze lening weinig te betekenen door gebrek aan zaken. Zij hebben het, vol gens hun zeggen, alleen druk bij een mislukte B.N.G.-lening. In de lokale afdelingen wer den aandelen Albert Heyn ex div. en ex stock verhandeld. De gang van zaken in de eerste vijf maanden van het nieuwe boek jaar zijn, aldus de direktie van Albert Heyn, gunstig geweest. Aandelen Ver. Glas werden niet onbelangrijk lager verhandeld als gevolg van de dividendver laging tot zes (acht) procent en het gepubliceerde jaarverslag. Hoogovens344.00) Kon. Olie: 132.30—133.20 (133.45) Philips: 104.20—104.50 (104.55) Unilever: 83.50— 84.00 84.45) K.L.M.: 470.00—480.00 ,(474.00) ntdorpo (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL. Het klinkt tegenstrijdig, maar terwijl België in meerde re gewesten te strijden heeft met het probleem door een teveel aan wa ter verziekte gronden, en er nauwelijks een winter voorbijgaat zonder overstromingen in verschillende rivierdalen en terwijl vaak de oogst te lijdei\ heeft van overvloedige neerslag, begint datzelfde land zich zorgen te maken over zijn zoetwaterreserves. Zullen die reserves bin nen een niet al te lange tijd uitgeput raken Niemand die er een pre cies antwoord op kan geven, en zulks maakt de zorg van de betrokke nen niet minder om. Van betekenis is, dat vorig jaar een Koninklijk Commissaris voor de Watervoorziening werd benoemd, met als eerste opdracht het opmaken van een inventaris der zoetwatervoorraden in België. Iu een eerste tussentijds verslag, merkt pij op, dat de kennis van de hoeveelheden water die verdampen, wegvloeien of in de bodem dringen, seer onvoldoende is. Zelfs over het oever- gebied van de Belgische rivieren zijn te weinig betrouwbare gegevens beschik- Baar. De hydrologische balans van Bel gië werd tot dusverre nooit opgemaakt, en de Koninklijke Commissaris, gene raal Crahay, stipt aan. dat België op dit punt een grote achterstand heeft op het merendeel der ontwikkelde landen en zelfs „op meerdere ontwikkelingslan den, waaronder onze oude kolonies". De waterreserves van België kwamen voor het eerst in een conflictsfeer nog wel ter sprake ingevolge het Nederlands - Belgisch Schelde-Rijn-ak- koord, dat het leveren door België aan Nederland voorziet van een hoeveelheid zoetwater, o.m. om het verzouten tegen te gaan van landbouwgronden die gele gen zijn in de nabijheid van de ge plande kanaalsectie. Bepaalde Waalse organisaties beste gen hun strijdros en betoogden, dat het de zoveelste samenzwering gold va-i het Nederlands-Vlaamse element in de Be nelux, dat de Frans-sprekenden niet al leen taalkundig onderdrukt, maar bo vendien ook de economische expansie kansen van Wallonië ondergraaft, aan gezien het water voor de Schelde-Rijn- verbinding hoofdzakelijk uit Wallonië af komstig zou zijn. „Indien België zich garant moet stellen voor een bepaalde hoeveelheid aan Nederland te leveren zoetwater, dan zou wel eens kunnen blij ken. dat er tenslotte tè weinig water overblijft voor de eigen Waalse indus trie", aldus de luide bedenking van die heren. En niemand die, met cijfers in de hand, kon aantonen dat deze som bere voorspellingen niet te rijmen zijn met de nuchtere realiteit, om de dood- Laatste alinea van art. 16 van het Schelde-Rijnverdrag van '63: In ver band met de genoemde Nederlandse belangen draagt België zorg, dat een hoeveelheid zoetwater wordt gele verd, welke gelijk is aan het zoet waterbekken onttrokken water, voor zoveel dit bij een redelijke beharti ging van genoemde Belgische belan gen mogelijk is en voor zover Ne derland niet verklaart, dat met min der kan worden volstaan. eenvoudige reden dat zulke nuchtere cij fers in België niet voorhanden zijn. Slechts één zaak is zeker: met of zon der waterleveranties aan Nederland zal België op korte en langere termijn een aantal kunstwerken moeten realiseren, o.m. stuwen en reservoirs, om ratione ler om te springen met de waterreser ves dan tot vandaag; het geval is ge weest. Niet lang zal België zich nog de weelde kunnen veroorloven, water onge bruikt naar de zee te laten afvloeien of onaangeboord in de ondergrond te Ia- ten verdwijnen. België moet zich gaan bezinnen over de hoeveelheden water, die noodzake lijk zijn, niet slechts dit jaar, maar ook over tien en over twintig jaar. Er moet veel meer zorg worden besteed aan de kwaliteit van het zoetwater. Is het niet bedenkelijk, dat in tal van Bel gische rivieren de vissen zijn uitgeroeid door het afvalwater van industriële be drijven, en dat vele Belgische waterlo pen in feite open riolen zijn geworden? En dan moet België zich ook ernstig gaan bezighouden met de kwestie van de verdeling van het water, niet alleen en zelfs riet in de eerste plaats met het oog op leveranties aan Nederland. Bel gië heeft Immers provincies, die rijk zijn aan zoetwater, en andere die opvallend arm zijn. In Namen en Luxemburg zijn de beschikbare hoeveelheden méér dan voldoende voor de plaatselijke comsump- tie. Henegouwen exporteert water, Luik eveneens. Ondanks him uitgestrekte on dergrondse waterbekkens, moeten Lim burg en Antwerpen water importeren voor het Albertkanaal en voor leve ringen aan Nederland. Uit de Antwerpse kraantjes vloeit voor een goed deel Maaswater, langs het Albertkanaal aangevoerd. Brabant, Oost- en West-Vlaanderen, reeds nu waterimporterende provincies (Brabant vooral; Brussel wordt bevoor raad door water van de Bocq, een bij riviertje van de Namense Maas) zien hun behoeften nog snel toenemen. In beide Vlaanderen (Oost- en West-Vlaan deren) houdt zulks verband met hun in dustriële expansie. Een goede waterver deling moet dus nauwgezet worden be studeerd, oofc al om het transporteren van water over lange afstanden in de mate van het mogelijke te vermijden, want vervoeren van water is een dure aangelegenheid. Daarom moet er worden gestreefd naar het aanboren en opslaan van waterreserves zo dicht mogelijk bij de grote consumenten. De Belgische binnenlandse behoeften nemen trouwens gaandeweg toe- De consumptie van leidingwater is in 15 jaar gestegen met 61 procent. Volgens een voorzichtige raming zal het water verbruik binnen twintig jaar andermaal verdubbeld zijn. In de Brusselse agglomeratie verbruik ten de personen, aangesloten op het wa terleidingnet, in 1935 gemiddeld 80 li ter water per dag en per man. Thans zijn dat gemiddeld 126 liter geworden en er zijn nu 266.000 abonnees in de plaats van 153.000. In sommige provin cies wordt voorzien, dat de industriële behoeften over vijftien jaar 2,5 tot 3,5 maal het huidige verbruik zullen over treffen. De toename, zowel voor huishoudelijk als voor industrieel gebruik, zal des te gevoeliger zijn, omdat nog steeds één vierde van alle Belgische gemeenten het moeten stellen zonder leidingwater. Particulieren en ondernemingen behelpen zich daar goedschiks of kwaadschiks met water uit eigen gegraven of ge boorde putten. De kwaliteit van dat wa ter is echter zeer wisselvallig, het ver schilt niet alleen van plaats tot plaats, maar dikwijls ook van jaargetijde tot jaargetijde. Het is een bron van infec ties, bovendien noteert men in vele re gionen een voortdurende daling van het bodemwatemiveau, wat dwingt tot het steeds dieper graven en boren van put ten. Uiteraard zal het waterverbruik in al die gemeenten gevoelig toenemen, zo dra ze op een comfortabele wijze over vloedig water bij de hand hebben door een eenvoudige draai aan een kraan. Volgens het plan van generaal Crahay moeten spoedig een maximum aantal betrouwbare gegevens worden verzameld, die in Wallonië betrekking hebben op de rivieren die in aanmerking komen voor kunstwerken om het waterverlies tegen te gaan en de waterproductie van de Maas te verhogen. In Vlaanderen gaat de voorrang naar gewesten, waar de insijpeldng gering is en waar er drai- nerings- en opslagmoeilijkheden zijn. In de eerste jaren zal de grootste inspan ning gericht zijn op het winnen van oppervlaktewater. In Wallonië moet vol gens aan eerste project de bestaande Ter compensatie van de ver- zitting tengevolge van het Schelde- Rijnkanaal zal België water leve ren aan Nederland. Op de kaart is duidelijk te zien, dat het hier verzilting van Brabantse en Zeeuwse grond en water betreft. stuwdam van de Gileppe worden ver hoogd en de Vesderrivier gezuiverd van afvalwater. In Vlaanderen moet een eer ste reservoir worden gebouwd nabij Klui zen. Misschien beleven we het nog, dat al deze zoetwaterzorgen tot de volmaakt verleden tijd behoren, wanneer het zout water van de zee in onbeperkte hoe veelheden wordt omgezet In consumptie water. Generaal Crahay heeft te Was hington het Internationaal congres hij- gewoond over het ontzouten van zee water. H(j zegt, onder de indruk te zija gekomen van de enorme inspanning die de Verenigde Staten zich op dit gebied aan experimenten hebben getroost. Tot In 1970, zal aan speurwerk ongeveer 1,2 miljard gulden worden besteed. „Er moet noch thans worden vastgesteld dat de hnidige procédés te duur zijn. Prijs verlaging is slechts mogelijk door een produktie op grote schaal, die dan nog moet worden gekoppeld aan elektrici teitsvoorziening. Er zouden dus enorme bedragen moeten worden geïnvesteerd in projecten, waarvan de opgedane on dervinding het rendement nog niet heeft aangetoond. Afwachten is hier dus da

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4