zwan PROVINCIAAL NIEUWS Haal heerlijke knakworstjes X1 in huis! ZWANENBERG Studiedag over het gemengde huwelijk in „De Ark" te Sluiskil Tweede Kamer moet nog even wachten op inlichtingen van minister Smallenbroek HET PORSELEINEN MASKER HuHaafi Terneuren Axel Breskens Groede Nieuwvliet Trek in iets anders, iets nieuws AGENDA WILSON OVER VIETNAM knakworstjes Donderdag 28 juni 1966 DE \TRITE ZEEUW M.U.L. O.-examen Te Goes slaagden voor het Mulo-A en Middenstandsexamen: Nellie van den Ende, Johan Duerinck, Piet van Es en Maar ten Simons, allen te Terneuzen; Adrie Jansen te Sluiskil; Mar tha Vergouwe te Hoek en Nella van de Vrede te Zaamslag. Allen zijn leerlingen van de ehr. u.l.o. Vakdiploma Horeca Te Utrecht slaagde dezer da gen voor het horeca-vakdiploma hotel-, café- en restaurantbedrijf onze stadgenoot de heer P. C. J. van Damme. Raadsvergadering op 28 juni De gemeenteraad van Axel komt op dinsdag 28 juni, des na middags om 7 uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m. de vol gende punten van behandeling: Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Verdistraat, aan de heer G. Bedet te Terneuzen; voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsin gel, aan de heer F. J. Steel te Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de De Savornin Lohmanlaan, aan de heer J. J. Wieland te Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de De Savornin Lohmanlaan, aan de heer J. van Cadsand te Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan mevr. L. Gallede Vriese te Brussel; voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Joost de Moorstraat, aan de heer C. van Kampen e Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ban- kertstraat (oud-Oost), aan mej. A. E. van Kampen te Amster dam; voorstel tot aankoop van de woning Julianasraat 60 van de heer J. J. Wieland te Axel; voor stel tot verdere aankoop van gronden c.a. van de heren D. en J. Dekker te Axel ten behoeve van het aanleggen van een rij wielpad langs de Zaamslagseweg, gedeelte van de weg Axel-Zaam- slag; voorstel tot aankoop van grond c.a. van mevr. E. Haak de Bokx e Axel ten behoeve van het aanleggen van een rijwielpad langs de Zaamslagseweg; voor stel tot het aanleggen van een kasgeldlening, groot 600.000, en intrekking kasgeldleningsbe- sluit, groot 1.500.000,voor stel tot het wijzigen van de pre- cario- en retributieverordening 1966; voorstel tot aanvulling van de statuten van de stichting cul tureel centrum Axel. Mededelingen van B. en W. B. en W. delen in antwoord op de door de heer Oggel in de vo-. rige vergadering gestelde vraag over de toestanden in en bij het wachtlokaal van de Z.V.T.M. aan het Szydlowskiplein het volgen de mede: Het ter zake uitge brachte rapport door de rijkspo litie geeft ons geen aanleiding tot het nemen van nadere maat regelen. Benoemingen a. Bij besluit van 24 mei 1966 is de heer L. J. Jobse te Vlissin- gen benoemd tot maatschap pelijk werker, ingaande 1 juli 1966; b. bij besluit van 27 mei 1966 is de heer J. Zaman te Axel be noemd tot plantsoenarbeider, ingaande 1 juli 1966; c. bij besluit van 27 mei 1966 is de heer J. Kaijser te Axel be noemd tot werkman in alge mene dienst, ingaande 16 mei 1966. Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Bres kens vergadert maandag 27 juni a.s. om. 19.30 uur. Op de agenda staat allereerst het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad. Verder wordt een gemeente-op zichter benoemd, waarvoor op de voordracht staan: J. de Feij uit Voorhout en A. J. de Regny uit Goes. Tenslotte bomt aan de orde de veckoop van percelen grond in het uitbreidingsplan. Collecte De onlangs gehouden A.V.O.- colleete heeft in Breskens 251,10 opgebracht. Hengelwedstrijd De hengelsportvereniging „De Zeekrab" heeft aan het Duïvels- hoekje" een derby gehouden tus sen Breskens en Hoofdplaat. Deze wedstrijd werd gewonnen door Breskens met een puntenverschil van 1391. Breskens behaalde 3342 pnt en Hoofdplaat 1951. Het totaal aantal deelnemers was 74. De uitslag was: 1. L. Riemens, Breskens, 626 pnt; 2. A. Aars, Hoofdplaat, 514 pnt; 3. A. Jansen, Breskens, 378 pnt; 4. J. Lalkens, Breskens, 340 pnt; 5. G. Rogiers, Hoofdplaat, 327 pnt; 6. A. Kareis, Breskens, 308 pnt; 7. L. Pielaat, Hoofdplaat, 295 pnt; 8. J. v. d. Velde, Breskens, 282 pnt; 9. J. Verherbrugge, Breskens, 272 pnt; 10. J. de Feijter, Breskens, 226 pnt; 11. H. Seijensael. Hoofdplaat, UMitOt; *12. M. Lecluse, Hoofd plaat, 160 pnt; 13. C. Preijboer, Breskens, 153 pnt; 14. A. Verhage, Breskens, 113 pnt; 15. J. Bogaard, Hoofdplaat, 113 pnt; 16. A. Kotvis, Breskens, 111 pnt; 17. C. Stroo, Breskens, 111 pnt; 18. J. Albregtse, Breskens, 110 pnt; 19. I. Verduijn, Breskens, 107 pnt; 20. A. Visser, Breskens, 106 pnt. Auto in de sloot Op de provinciale weg Bres kensGroede kwam een perso nenauto, bestuurd door F. B. uit Oostende tengevolge van het glad geworden wegdek in een slip. De auto kwam nadat hij een telefoonpaal had vernield, in een sloot terecht. De bestuurder liep lichte vervvondigen op. De auto werd geheel vernield. Autobotsing Op de zeedijk kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing.Een .auto, bestuurd door mevr. S. B. H. uit Amsterdam, kwam van een aldaar gelegen camping gzreden en liet de door gang niet vrij voor een auto die uit de richting Breskens kwam en bestuurd werd door A. C. uit Aardenburg. Beide auto's werden bescha digd. Hc interkerkelijk pastorescon vent Oost Zeeuws-Vlaanderen heeft vorige week in „De Ark" te Sluiskil een studiedag over het gemengde huwelijk gehouden. Deze konferentie vormde de voorlopige afsluiting van een jaar vóórstudie over dit onderwerp. Het konvent heeft daar in twee secties aan gewerkt, te weten; een theologisch-wetenschappe- iijke en een praktisch-pastorale sectie. Uit het verslag van de theolo gische sectie, waarmee de studie- diedag begon, bleek dat men niet langer gelooft in de onmisbaar heid van de kerkelijke huwe lijksplechtigheid naast de bur gerlijke huwelijkssluiting. De kerk voegt niets wezenlijks toe aan het gegeven huwelijk, maar proclameert het geloof. De auto riteit van de kerk is afhankelijk van haar toewijding aan de mens in nood. Zonder die toewijding zal haar autoriteit niet als geldig kunnen worden erkend. Ten aanzien van het gemengde huwelijk kan de kerk slechts met gezag spreken als zij zich ont houdt van een generaliserend oordeel. De verdeeldheid der kerk mag niet worden aanvaard als normatief voor de mensen. De liefde tussen kerkelijk gemengd huwenden is daar niet minder om. De kerk mag niet zwart ma ken wat wit is. Ook mag zij de oplossing van de verdeeldheid niet afschuiven op gemend hu wenden, want zij hebben geen schuld aan die verdeeldheid. In het algemeen mag de kerk dus het ontstaan van gemengde hu welijken noch stimuleren, noch belemmeren. FANTASIEBEELD Ook de praktisch-pastorale sec- .tie (rapporteur ds. E. Ed. Stern) had zich bezig gehouden met het kerkrecht. Het voortdurend aan vragen van dispensaties van de geldende bepalingen moet ge zien worden als een liefdedienst aan de leiding van de r.k. kerk, die haar er toe kunnen brengen de bakens te verzetten. Aange zien Gods genade niet gebonden is aan de kerkelijke sacramen ten, kunnen wij in de praktische zielzorg het gebruik van deze sacramenten niet meer aanprij zen met het argument dat ze no dig zijn om Gods genade te ont vangen. Wij werken aan een fantasie beeld over het gezegende, on- ingezegende, begenadigde onker kelijke harmonische christelijke gemengde huwelijk, om de be trokkenen te helpen hun ge meenschappelijk doch kerkelijk gescheiden geloof tot gemeen schappelijke niet gescheiden uit drukking te brengen. Daarvoor moeten de pastores even ge meenschappelijk leren denken als de kerkelijk gemengd gehuwden. Voorbeelden; kontakten tussen gemengd gehuwde paren, oecu menische lektuur voorlichting, het stellen van de schoolsfeer boven de schoolrichting, bijbel recepties, agapevieringen, ge zamenlijke katechese, weekends voor gemengd gehuwden, enz. HUWELIJK EN KINDERDOOP Drs. J. C. Dekkers, professor in de dogmatische theologie te Hoeven, sprak over: 1. Hoe rooms-katholiek, hoe ge reformeerd of hoe hervormd zijn onze kerkleden? Als de positie van de ene ware kerk niet meer houdbaar is, is een gemengd huwelijk niet zó gemengd meer. Het juridisch sleutelen aan het gemengde hu welijk brengt geen oplossingen. Het gaat om een anders georiën teerd pastoraat inzake het ge mengde huwelijk, dat dan weer schreeuwt om een anders ge oriënteerd pastoraat over de hele linie. 2. Hoe sacramenteel is het hu welijk? Zijn er zeven sacramen ten? In ieder geval 2 5. Vroeger heeft men ook wel 21 sacramen ten willen invoeren. Bij Augusti- nus is haast alles sacrament, bijv. o.a. het kruisteken. Het huwe lijk werd in de twaalfde eeuw met de hakken over de sloot een sacrament. Drs. J. C. Dekkers wil niet in de eerste plaats een huwelijks recht, maar een huwelijksver kondiging. Hij zou het begrip hu welijksbevestiging willen - laten vervallen en daarvoor in de plaats spreken van huwelijks inzegening. Het huwelijk wordt gesteld onder het licht van het evangelie. 3. Hoe sacramenteel is de kin derdoop? De kinderdoop is een uitvloeisel van het chris telijk huwelijk. Het kind wordt toevertrouwd aan de levende God en niet aan een bepaalde kerk. Drs. Dekkers bracht aldus ver schillende relativeringen aan: ten aanzien van de eigen kerk, ten aanzien van het sacramen tele karakter van het huwelijk, ten aanzien van het sacramentele karakter van de doop. KOMPROMIC Aan het slot van zijn betoog gaf hij enkele praktische wen ken: a. De basis van een gemengd huwelijk en van de pastorale zorg daarvoor moet zijn het relatief stellen van zijn eigen kerk; b. voor niet-katholieken is het gemakkelijker een nieuwe houding ten aanzien van het huwelijk te vinden dan voor rooms-katholieken c. het dekreet over het gemeng de huwelijk is een compromis; d. het kerkelijk huwelijk moet milder staan ten opzichte van het burgerlijk huwelijk; e. moeilijkheden kunnen voort komen uit het te folkloristich en confessioneel gebonden ge bruik van de eerste communie op zevenjarige leeftijd. Het is te veel een typisch rooms- katholieke zaak. Kan de re formatie ook niet iets derge lijks invoeren? HUWELIJK WERELDSE AANGELEGENHEID Na de lunchpuaze kreeg ds. A. T. Besselaar, bekend doorzijn oecumenische aktiviteiten, het woord: Hij stelde voorop dat het ge mengde huwelijk geen apart staande kwestie is. Hij wilde het huwelijk zien als een wereldse aangelegenheid, gegrond in de scheppingsorde. Het valt onder de „gemene gratie". Daaruit volgt dat de kerk zich heel ver kan distanciëren bij de sluiting van 'n huwelijk. Luther zei bijvoorbeeld: Je kunt met een heiden of een Turk even goed trouwen als handel drijven. Het is dus een zaak van twee men sen, die door de overheid niet wordt vastgelegd, maar als het ware beaamd en gereguleerd. Na de groepsdiscussie conclu deerden de beide inleiders dat we te weinig de eigen kerk dur ven relativeren ten opzichte van andere kerken en ten opzichte van de wereld en ook, dat we met twee monden spreken; „Wat we hier zeggen, moeten we ook óp de kansel zeggen." Kapelaan Adriaansen sloot de bijeenkomst met dank aan allen, in bijzonder aan de beide inlei- leiders. Aanwezig waren een groot aan tal predikanten en priesters uit Zeeuws-Vlaanderen en enige pastores uit Gent. Belgische minister Harmei naar Kongo De Belgische minister van buitenlandse zaken P. Harmel zal vrijdag naar Kongo vertrek ken om in Kinshasa (ex-Leo- poldstad) de akkoorden te on dertekenen over de Belgisch- Kongolese financiële geschillen, die de vorige maand in Brussel zijn geparafeerd. Het vertrek van de minister werd woensdag door het minis terie van buitenlandse zaken aangekondigd nadat de regering van de voormalige Belgische ko lonie had geweigerd een delega tie onder leiding van de nieuw benoemde Belgische ambassa deur in Kongo te ontvangen om de nog resterende geschilpunten te bespreken. De Kongolese regering beriep zich daarbij op een afspraak, die in Brussel zou zijn gemaakt en volgens welke de delegatie door de minister van buitenland se zaken zou worden voorge zeten. De reis van minister Harmel wordt in Brussel beschouwd als een gebaar om te trachten nieu we moeilijkheden in de Belgisch- Kongolese verhoudingen te voor komen. In Kongo werd de aan wijzing van een ambassadeur tot delegatieleider beschouwd als een bewijs dat België het „nog niet ernstig neemt". Harmel zal reeds maandag in Brussel terugkeren om deel te nemen aan de ministersconfe rentie van de Westeuropese Unie. In Kinshasa zal na de onder tekening van de reeds bereikte overeenkomsten de onderhande lingen worden voortgezet door de inmiddels reeds naar Kongo vertrokken Belgisch ambtenaar, P. Bihin. BOTSING In de nacht van dinsdag op woensdag vond op de rijksweg van Tilburg naar Den Bosch een botsing plaats tussen een Zweed se vrachtauto en een Nederland se bestelwagen. De bestelauto werd volkomen uit elkaar gere ten; de 31-jarige bestuurder vond de dood. De vrachtauto vloog na de botsing tegen een boom. Vadertrots bij zeeolifanten Tristan's zeeolifantenhart klop te sneller, toen dezer dagen duizenden bezoekers naar de Stuttgartse dierentuin kwamen cm zijn dochter Isolde (links) te feliciteren met haar eerste verjaardag. De kleine zeeoli fanten-baby is ondertussen uit gegroeid tot een flink meisje van 150 kilo, dat de haringen het liefst met emmers opeet en evenals haar beroemde vader geniet van de bewonderende uitlatingen van de bezoekers. Isolde is een zoologische sen satie. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de dierentui nen is men er in geslaagd, een in de dierentuin geboren zee- olifantenbaby door de eerste moeilijke weken en maanden heen te helpen. Minister Smallenbroek (bin nenlandse zaken) acht het „tot zijn leedwezen" nog niet moge lijk de door het tweede-kamer lid (p.s.p.) gestelde vragen naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Amsterdam mondeling te beantwoorden. „De gegevens die ik voor een beantwoording nodig heb, zijn nog niet in mijn bezit", aldus de minister in een nieuw 82. „Waar was Pi Tai?" vroeg Aram zich wanhopig af. „Wat moest hij zonder de kluizenaar be ginnen?" Opnieuw bonsde hij op de deur en plotseling kwam er een oude man uit het huisje daarnaast, „Zoekt ge Pi Tai?" vroeg hij en in één adem liet hij er op volgen: „Hij is er niet. Vroeg in de avond is hij er met zijn vrienden op uit getrokken en ik weet niet wan neer hij zal terugkeren. Dikwijls is dat heel laat! Meestal pas tegen de ochtend. Een ogenblik stond Aram besluiteloos. Hij kon hier onmogelijk de gehele nacht blij ven wachten, want voor het aan breken van de nieuwe dag moest de keizer gewaarschuwd worden voor het gevaar dat hem dreigde. De oude man stond druk te praten en uit zijn gebabbel maakte Aram op, dat hij op goede voet met de kluizenaar stond. Er bleef hem geen keus. Hij moest de oude een boodschap geven en er dan maar op vertrouwen, dat deze Pi Tai tijdig bereikte. „Kunt ge uw vriend een boodschap overbrengen zodra hij thuiskomt?" vroeg hij. „Maar denk erom, het is van het grootste belang!" Het mannetje knikte. ..Zes hem dan. vervolade Aram, „dat de gebieder in gevaar is en dat het noodzakelijk is, dat de audiëntie morgen druk bezocht wordt. De bezoekers moeten op alles voorbereid zijn!" Het manne tje herhaalde de boodschap zon der haperen en Aram voegde er aan toe: „Wanneer Pi Tai u vraagt, wie u dit gezegd heeft, dan antwoordt ge „De schipbreu keling" schrijven aan de kamer. Hierin wordt meegedeeld dat de minis ter zich dinsdag heeft gewend tot de commissaris der konin gin en tot burgemeester Van Hall van Amsterdam met het verzoek hem zo spoedig moge lijk gegevens te verstrekken. Minister Smallenbroek zegt in de brief dat hem is meegedeeld, dat over de betreffende aange legenheid geen contact is ge weest tussen zijn ambtsvoorgan ger en burgemeester Van Hall. AMBTENAAR BUITENLANDS De minister wijst er in zijn brief op dat de burgemeester van Amsterdam destijds terzake overleg heeft gepleegd met de toenmalige commissaris der ko ningin in Noord-Holland en met de toenmalige procureur-gene raal, bij welk overleg ook de chef van de afdeling politie van het departement van binnen landse zaken betrokken is ge weest. „De betrokken ambtenaar is thans buitenslands en niet bereikbaar. Om de nodige op heldering over een zaak die eni ge jaren geleden aan de orde is geweest, te kunnen geven, acht ik ook een gesprek met bedoel de ambtenaar noodzakelijk. Dins dag a.s. hoopt hij weer aanwezig te zijn. Ik zal mij dan terstond doen informeren, terwijl ik ver trouw dan ook over de aan de commissaris der koningin en de burgemeester gevraagde inlich tingen te beschikken." Zodra het mogelijk is, zal de minister de kamer de gevraagde inlichtingen verstrekken, zo wordt in de brief gesteld. DONDERDAG 23 JUNI. Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: Van der Poel—Philips I en HKC II— Vlaco. VRIJDAG 24 JUNI TerneuzenZuidersportpark, (terrein 6), 7 uur: HAVEE Rijkswaterstaat. Het gevaar voor uitbreiding van de oorlog in Vietnam vereist, dat Engeland nauw contact houdt met de Verenigde Staten. Dit heeft premier Wilson van Engeland dinsdag verklaard toen hij in het lagerhuis over zijn reis van volgende maand naar Washington sprak. Volgens Wil son zal de kwestie-Vietnam een belangrijke plaats innemen in de besprekingen die hij met pre sident Johnson zal voeren. De oorlog in Vietnam kan militair niet worden opgelost, aldus Wilson, die zei dat de op lossing alleen in een door onder handelingen bereikte politieke regeling kan worden gevonden. De Britse premier zei, dat Enge land tegen luchtbombardemen ten on. Hanoi en Hainhonf is.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3