Gematigde rede van Soekarno tot het volkscongres Geruchtmakende moord in Engeland Generaal De Gaulle zette besprekingen met Russische leiders voort Canadees-Amerikaanse besprekingen over Vietnam SAMENWERKING IN DE „RUIMTE" EN OP TECHNISCH TERREIN HET BEZOEK VAN HET PRINSELIJK PAAR AAN SURINAME Nasoetion de toekomstige opvolger Oud-voorzitter liberale partij gearresteerd HET WEER DONDERDAG 23 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6718 Honderd vacante zetels Aanvaardbare oplossing Zijn les geleerd Terugslaan Nasoetion beëdigd BUSONGELUK IN ZWITSERLAND Boeddhisten in Vietnam weigeren pagode te verlaten Speciaal tribunaal Helicopterbasis aangevallen De boeddhistische rebellie Geen hegemonie Tevreden Geen militair verbond Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden muflius franitrine MJ abonnement: TERNEUZEN Direct «ür-Hoofdred acteur: I. van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres' Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.7. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs oer mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Soekarno van Indonesië heeft woensdag zijn eerste belangrijke rede gehouden sedert de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober. Politieke waarnemers in Djakarta waren het er over eens, dat het een van de matste redevoeringen was, die de 65-jarige staats man ooit heeft gehouden. Het viel op dat Soekarno met geen woord repte van de communistische staatsgreep en de daarop gevolgde gebeurtenissen. Zij zagen Soekarno's rede tot het raadgevende volkscongres als een bevestiging van de politieke lijn, die op 11 maart een begin nam met de overdracht van bevoegdheden aan de nieuwe „sterke man" van Indonesië, legeraanvoerder generaal Soeharto. zei Soekarno, dat deze functie en die van het staatshoofd die nen te worden vervuld door per sonen die met elkaar overweg kunnen. Dit was een aanwijzing dat Soekarno gereserveerd staat tegenover eisen om de vroegere vice-premier, Mohammed Hatta, deze functie terug te geven. Gekleed in hagelwit uniform voerde Soekarno gedurende drie kwartier het woord. Zijn ge. hoor, ongeveer vijfhonderd con gresleden, luisterde zwijgend toe, terwijl de 65-jarige leider een lange opsomming gaf van eigen opofferingen in de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd tegen Nederland. Westerse diplomaten die de bijeenkomst bijwoonden, zeiden na afloop dat Soekarno's plei dooi voor nationale zelfstandig heid klonk als de echo van een soortgelijke oproep, die hij vorig laar tot het volkscongres richtte. Het Indonesische staatshoofd loorspekte zijn rede zoals ge woonlijk met de uit politieke be grippen samengestelde afkortin gen, die hij in de afgelopen jaren zelf had gevonden. De rede was echter nog het belangrijkst om hetgeen Soekarno niet zei. Wat duidelijk opviel was, dat hij geen enkele maal het vroeger in zijn mond liggende „nasakom" ge bruikte. Nasakom is een afkor ting voor het principe van samenwerking tussen nationalis ten, communisten en religieuze groeperingen. Blijkbaar vond de president het niet de juiste ge legenheid en de juiste plaats om over dit ideaal van hem opnieuw te beginnen, zo merkten poli tieke waarnemers op. Met de ongeveer honderd vakante congreszetels van com munisten en hun sympathisan ten was daar ook weinig aanlei ding toe. Nog een veelbetekenend feit was naar de mening van waar nemers de aanwijzing dat hij er geen bezwaar tegen had, dat zijn leiderschap in het raadgevende volkscongres als hoogste poli tieke instantie ter discussie zou worden gesteld. Men zag daarin een aanwij zing, dat Soekarno bereid zou lijn om elk besluit van het con gres in het vervolg te eerbiedi gen. Ditmaal was het niet alleen Soekarno die aller aandacht kreeg. Hij moest de belangstel ling delen met de enig overge blevene van de slachtpartij bij ie staatsgreep, generaal Nasoe- tion. Op de achtergrond gedrukt door het staatshoofd, die hem bij ie laatste pro-communistische kabinetswijziging als minister van defensie heenzond, trad de 18-jarige generaal woensdag op nieuw naar voren als de waar schijnlijke opvolger van Soekar no. Politieke kringen in Djakar ta twijfelen er niet meer aan dat Soekarno onaangenaam verrast werd toen het congres besloot dat Nasoetion niet alleen voor zitter zou worden, maar dat hij wanneer nodig ook als vice-pre sident zou kunnen optreden. Op deze manier heeft het con gres een aanvaardbare zij het tijdelijke oplossing gevonden voor het netelige probleem van het vice-presidentschap. Deze functie was al negen jaar lang niet meer vervuld. Soekarno gaf voorts te ken nen, dat van zijn kant geen be zwaren zijn te verwachten als het congres zou besluiten de titel „president voor het leven", die hem drie jaar geleden werd verleend, af te schaffen. Poli tieke waarnemers zien dit als een van de tekenen dat Soekar no beseft dat de jaren van poli tieke alleenzeggenschap voorbij zijn. Hij zal een les hebben ge trokken uit de afgelopen negen maanden, waarin hij ziin popu- l pritett«*Rtl*«#**fnemen. Een uitdrukking die men woensdag ook niet uit de mond van de president hoorde, was „verpletter Maleisië", een stok paardje dat hij vroeger veelvul dig bereed. Buitenlandse waar nemers achten het nog te vroeg om te zeggen dat Soekarno nu definitief voor alle eisen van het volk is bezweken. Zij zeiden dat Soekarno zeer goed weet hoe hij moet toegeven om later te kunnen terugslaan. De president sprak voorts over de eis, dat de grondwet van 1945 diende te worden hersteld en zei dat zelfs binnen het kader van deze grondwet Indonesië in overeenstemming met de revo lutie kan handelen, zonder het principe van de geleide demo cratie te laten varen. Oud-minister van defensie generaal Nasoetion is woensdag beëdigd als voorzitter van het voorlopige raadgevende volks congres. De plechtigheid ge schiedde onder leiding van de dinsdag door Soekarno benoem de president van het hoogge rechtshof, Soerjadi. Ook vier vice-voorzitters legden de eed af. Dat waren Soebtsjan (moham medaanse groep), Osa Mliki (na tionalist), Serigar (protestant) en Masjoedi (religieuze groepe ringen). Na de plechtigheid kreeg Na soetion een ovatie en nam hij de zetel over van de waarne mende voorzitter, generaal Wi- loejo Poespojoedo. Alle groeperingen van de z.g. „1966 generatie" hebben de be noeming van Nasoetion met geestdrift begroet. Tot de „1966 generatie" worden alle anti communistische actiefronten ge rekend, die in de afgelopen maanden grootscheepse betogin gen hielden tegen wanbeheer van de regeringsleiders. De ac tiegroeperingen gebruiken de aanduiding „1966 generatie" om een duidelijk onderscheid te maken met de oudere „1945 ge neratie", de gezamenlijke pres siegroeperingen die worden er kend als voorlopers van de strijd Een Belgische bus met Engel se toeristen is woensdag kort na dat hij uit de Grote Sint-Ber- nardtunnel was gekomen, tegen de rotsen gereden. Drie inzitten den kwamen om het leven en ongeveer twintig werden ge wond. In de bus zaten 38 Engel sen. De bestuurder had, toen de remmen weigerden tijdens de af daling in de richting van Martig- ny. zijn stuur omgegooid om niet het gevaar te lopen in de afgrond te starten en verkoos de onzach te aanraking met de bergwand boven een ongeluk dat waar schijnlijk meer mensenlevens zou hebben gekost. De bestuurder, een Belg, bleef ongedeerd. De bus was gehuurd door En gelse toeristen die een rondreis op het vasteland maken. Men keerde uit Italië naar Brussel terug. De Britse politie heeft woens dag in verband met de moord op de directeur van de Engelse pi ratenzender „Radio City" de fi nancier Oliver Sinediey gearres teerd, Smedley, oud-voorzitter van de liberale party, is eigenaar van een onderneming die ver scheidene piratenzenders buiten de Britse territoriale wateren ex ploiteert, waaronder „Radio-Ca- roline". Woensdagochtend is in Mos-fheid, de kwestie-Duitsland en internationale vraagstukken van uiteenlopend karakter. Over het vice-presidentschap voor de onafhankelijkheid. kou de tweede zitting van de Russisch-Franse besprekingen gehouden. Gedurende bijna drie uur bespraken de Russische lei ders, onder wie Brezjnev, Kosy- gin, Podgorny en Gromyko, met president De Gaulle vraagstuk ken inzake de Europese veilig- Tijdens het gesprek van woens dag is onder meer de kwestie- Vietnam behandeld. De bespre kingen verliepen in een harte lijke sfeer van wederzijds be grip, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Er was ge sproken over uitbreiding op alle terreinen van de Frans-Russi sche bétrekkingen en over een meer volledige verstandhouding. een op het gebied van samen werking op het gebied van de ruimte en een op technisch ter rein gesloten, die in Moskou door minister Couve de Mur- ville zullen worden getekend. De bijzonderheden zullen door deskundigen moeten worden uit gewerkt. Andere bilaterale on derwerpen, in het bijzonder op wetenschappelijk, industrieel en cultureel gebied zijn diepgaand besproken. In Franse kringen toonde men zich buitengewoon tevreden over de resultaten van het gesprek. De Franse president De Gaulle hier in gezelschap van de voor- zitter van het Opperste Sovjet presidium L. I. Brezhnev (links) De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor het verre oosten, William P. Bundy, is dinsdag naar Ottawa gevlogen. Zijn reis houdt, naar men aan neemt, verband met de jongste Canadese vredespeiling in Hanoi. Zondagavond keerde de speciale Canadese afgezant Chester Ron- ning van een bezoek aan de Noord- vietnamese hoofdstad in Ottawa terug. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, zei in het parlement dat Canada behoedzaam de mogelijkheden on derzoekt van het bereiken van vrede door onderhandelingen in Vietnam. Secretaris-generaal Oe Thant en „de betrokken landen" waren van de vredesmissie op de hoogte gesteld. Dinsdag kwam ook de Britse minister voor ontwapening, lord Chalfont, in Ottawa aan voor het bijwonen van een internationale conferentie over kernwapenver breiding. Woensdag ontmoette hij premier Lester Pearson en minis ter Martin. Ook de kwestie-Viet- nam kwam ter sprake, aangezien lord Chalfont zich daar enkele maanden geleden aktief mee bezighield. In februari voerde hij besprekingen op de Noordvietna- mese ambassade in Moskou. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft de politie meegedeeld dat allen die sinds vorige week zaterdag in het boeddhistische in stituut opgesloten zitten, het ge bouw kunnen verlaten op voor waarde dat ze zich aan een con trole van de politie onderwerpen. Het instituut is omsingeld gehou den sinds de moordenaar van een politie-inspekteur er binnenvlucht te. Uit goede bron is vernomen dat oud-burgemeester dr. Ngoejen Van Man van de stad Da Nang, die als een der eersten tegen de regering in Saigon in verzet kwam, binnen kort door een speciaal tribunaal zal worden berecht. Dr. Man zit in de hoofdstad opgesloten. De grote helikopterbasis van Soc Trang in de Mekong-delta is woensdag door de Vietcong met granaten uit terugstootloze vuur monden bestookt. Er werd lichte tot matige schade aangericht. De Amerikaanse verdedigers leden lichte verliezen. Bij gevechten in het oerwoud, 400 km ten noorden van Saigon, hebben Amerikaanse militairen meer dan 100 opstandelingen ge dood. Een Amerikaanse woord voerder deelde dinsdag mee dat de gevechten twee dagen geleden in een vallei bij Dong Tri waren be gonnen en nog steeds in volle gang zijn. Een honderdtal rebellerende boeddhisten, die sedert zaterdag worden belegerd in de Vien Hoa Dam-pagode in Saigon, heeft gis teren geweigerd de pagode in vrij heid te verlaten. Tweehonderd anderen, onder wie 30 monniken en nonnen, had den gehoor gegeven aan de oproep van de politie en hadden de pa gode verlaten. Het enige antwoord op het via luidsprekers gedane aanbod bestond dinsdag uit de ge bedsongs en het gezang in de pagode. De uit Hué naar Saigon over gebrachte boeddhistenleider Tri Kwang, die reeds 15 dagen in hon gerstaking is, zet de staking nog steeds voort. Hij bevindt zich on der zware bewaking in een zie kenhuis. Ook de officieren die betrokken zijn geweest bij de boeddhistische rebellie in Hué en Danang, zullen worden vervolgd. De regering heeft opdracht gegeven tot samen stelling van een disciplinaire raad, welke eind juni met zijn werk zaamheden zou moeten beginnen. Vernomen wordt dat de twee generaals die korte tijd bevelheb ber van het eerste militaire dis- trikt zijn geweest, Joejn Van Cao en Ton That Dinh, in Saigon onder bewaking staan. In Suriname is het program ma gepubliceerd van het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus aan Suriname zullen bren gen. In grote lijnen komt dit overeen met de programma's die waren samengesteld voor het bezoek van prinses Beatrix in 1965 en van het koninklijk paar, eveneens vorig jaar. De prinses en de prins zullen op zaterdagavond 2 juli in Suri name aankomen. Zondag zullen zij kunnen uitrusten van de ver moeienissen van de reis. Op het programma staat slechts een rondrit door de hoofdstad met een kort bezoek aan het mu seum. De dag daarop zal het prinse lijk paar een krans leggen bij het monument voor de geval lenen. Voorts zullen enkele nieuwe projecten zoals de markt en de haven in Paramaribo wor den bezocht. De dag zal worden afgesloten met een galareceptie op het gouverneurshuis. Voor dinsdag staat er een be zoek aan het district Comme- wijne op het programma. Na een tocht door bet district Suriname zal prinses Beatrix in die week enkele sociale instel- lineen - bezoeker Zaterdag wordt een autotocht naar het oosten van Suriname gemaakt. In het bauxietstadje Moengo zal het prinselijk paar overnachten. NAAF. HET GROOT-OPPERHOOFD Maandag 11 juli begint het tweede deel van het bezoek aan Suriname met een vliegtocht naar Stoelmanseiland, waar o.m. het Johannes King-hospitaal zal worden bezichtigd. Per korjaal gaat het de vol gende dag van Stoelmanseiland naar Drietabbetje, waar het prinselijk paar zal worden ont vangen door het groot-opper hoofd der Aucaners, Granman Gazon. Voor donderdag staat een be zoek aan Afobakka met de Sural- co-stuwdam op het program. Ook zal het transmigratiedorp aan de Klaaskreek worden be zocht. Zaterdagmiddag zal de jeugd gelegenheid krijgen een bloe menhulde te brengen aan het prinselijk paar op het bordes van het gouvernementshuis. Zaterdagavond vertrekken prin ses Beatrix en prins Claus per K.L.M.-lijntoestel naar de Neder landse Antillen Het eerste deel van de be sprekingen kan na de bijeen komst van woensdagochtend als geëindigd worden beschouwd. Volgende week woensdag, na de terugkeer van De Gaulle in Mos kou, volgt nog een reeks ge sprekken. Naar verluidt heeft de Franse president partijsecretaris Brezj nev dinsdag gezegd dat Frank rijk de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten even belangrijk acht voor de beveiliging van de Franse belangen. In kringen in de omgeving van de generaal zei men dat De Gaulle Brezjnev had gezegd blij te zijn de Rus sische bescherming te hebben tegen Amerikaanse hegemonie evenals Frankrijk blij is de Ame rikanen te hebben om zich te beschermen tegen Russische hegemonie. De Gaulle zou duidelijk heb ben gemaakt dat hij de Russi sche oproep voor een Europese veiligheidsconferentie prematuur acht. De Sowjet-Unie zou zich meer plooibaar moeten tonen met betrekking tot de hereniging van Duitsland. Er zijn woensdagochtend twee Frans-Russische overeenkomsten Voor de studenten van de Lomonossov-universiteit in Mos kou hield De Gaulle een toe spraak waarin hij zei dat het nationale streven gericht moet zijn op cultuur, wetenschap en vooruitgang in plaats van op de voorbije dromen van overwin ning of .overheersing. „Voor dit doel moeten onze volkeren el kaar ontmoeten en hieruit ont staat de moderne beschaving. Voor dit doel kan het nieuwe bondgenootschap tussen de Sow- jet-unie en Frankrijk worden gesloten.' Een Franse woordvoerder ver klaarde met nadruk dat de gene raal hierbij niet dacht aan een bondgenootschap in militaire zin. Frankrijk blijft bondgenoot van de Ver. Staten en lid van het atlantisch bondgenootschap, al trekt het zich terug uit de mili taire structuur van de NAVO. Generaal De Gaulle „zou er nooit aan denken het westelijk bondgenootschap te compromit teren met overeenkomsten met de Sowjet-Unie die daarmee strijdig zouden zijn". Men moet de uitspraak van de president zien in het verband waarin deze thuis hoort. Hij hield een rede voor de universiteit, aldus de woordvoerder. De leider van „Radio City", Reg Calvert, werd dinsdagavond doodgeschoten in het buitenver blijf van Smedley, nadat een groep personen een overval had gepleegd op het oude fort in de monding van de Thames, van waar „Radio City" onafgebroken pop-muziek uitzond. Oliver Smedley bezit onderne mingen over de gehele wereld. Hij trad in 1959 uit de liberale partij toen deze zich uitsprak voor toetreding van Engeland tot de E.E.G. Hij is nu een invloed rijk lid van de „campagne tegen de toetreding tot de E.E.G." De laatste jaren houdt Smedley zich bezig met piratenzenders, die re clame uitzenden. Op dit gebied, waarop zich ook Amerikaanse ondernemingen, bewegen, heerst een felle concurrentiestrijd, tegen welke achtergrond de moord op Reg Calvert moet worden ge zien. OUD-STRIJDERS Reg Calvert, 37 jaar, had op verscheidene manieren gepro beerd fortuin te maken, onder meer met een „pop-corn" fabriek en een school voor heatzang. Se dert enige tijd was hij leider van het kleine radiostation „Radio City", waarvan Smedley de méés te aandelen in handen had ge kregen. Smedley eiste dat Cal- vert de zender likwideerde, het geen deze weigerde. Majoor Smedley, onderscheiden wegens heldhaftig gedrag bij de invasie in Normandië. besloot toen de pi ratenzender in bezit te nemen. Hij recruteerde een aantal man nen, waarschijnlijk oud-strijd makkers, en voer met hen onder dekking van nachtelijk duister in een sloep naar de zender, die op een oude bunker in de Thames- monding staat. VROUWELIJKE PIRAAT Met enterhaken werd het geval genomen en de bezetting was door de bestorming zó verrast dat zij zonder verzet kon wórden overmeesterd. De radiozender werd buiten werking gesteld, want de financiële transacties Smedley hadden slechts ten doel dat de concurrerende zender uit de ether verdween. Men zegt dat bij de nachtelijke overval een vrouwelijke „praat" aanwezig was. Toen Calvert van de overval hoorde, toog hij naar het zeven tiende eeuwse buitenverblijf van Smedley in Essex. Daar ontstond een heftige discussie die met het gebruik van vuurwapenen en de dood van Calvert eindigde. Majoor Smedley zal 2 juli voor de rechtbank verschijnen. Hij ontkent schuldig te zijn aan de dood van Calvert. BUIEN Een woensdagavond boven west-Frankrijk aanwezige sto ring trok in noordelijke richting. Aan de voorzijde ervan was warmere lucht aanwezig, die met veranderlijke bewolking tijdelijk ook tot ons land zal doordringen. In de loop van vandaag wosdt deze echter weer verdreven door koelere lucht, hetgeen met regen en onweersbuien gepaard zal gaan. De wind, die aanvankelijk overwegend matig uit richtin gen tussen oost en zuid gaat waaien, zal later ruimen tot zuid westelijk en matig of vrij krachtig worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijke buien Aanvankelijk veranderlijke be wolking en warmer dan woens dag, bij een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Daarna tij delijk regen- of .onweersbuien en afkoeling bij een matige of vrij krachtige zuidwestelijke wind. DONDERDAG 23 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.55 5.31 6.05 6.14 5.20 5.56 6.30 6.39 VRIJDAG 24 JUNI Breskens 5.45 Terneuzen 6.21 Hansweert 6.55 Walsoorden 7.04 6.15 6.51 7.25 7.34 juni 23 24 25 zon op onder 04.20 04.20 04 JJ1 21.04 21.04 2LQ4 maan op ondee 09.39 00,14 11.06 00.34

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1