Het bezoek van generaal De Gaulle aan Rusland Soeharto blijft de sterke man in Indonesië stad vast in handen der Zuidvietnamese regering FRANSE PRESIDENT GEESTDRIFTIG TOEGEJUICHT RADIO DF KOOK NAS0ETI0N VOORZITTER VAN HET VOLKSCONGRES Heelt de Amsterdamse politie zich vergist? DE THANT SPRAK VAN .BARBAARSE" OORLOG NATUURRAMP IN DE S0WJET-UNIE HET WEER WOENSDAG 22 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6716 Besprekingen begonnen Bezoek aan gemeenteraad Overstromingen noordoost-India Zon- en Maanstanden Nasoetion in het licht der schijnwerpers Soeharto tegen Niets te verpletteren Hoogwater Weerbericht Franfcering bö abonnement: ternjsuzem Oireeteur-TTonfdrédacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW tTitgeefster N.7. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meet 22 et. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Moskou: De Franse president generaal De Gaulle werd in de Russische hoofdstad begroet door de voorzitter van het opperste Sowjet-presidium, N. Podgorny. Rado-Moskou nam dinsdag in een Franstalige uitzending de kern over van president De Gaulle's denkbeelden aangaande Europa, dat er slechts één Euro pa is, van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. In de uitzending werd gezegd: „Er is maar één Europa op de wereld. Eeuwen lang in de geschiedenis van de mensheid zijn z'n gebieden ge teisterd en verwoest. Latijnen, Scandinaviërs, Ger manen, Slaven hebben geen be hoefte aan militaire blokken. Zij hebben behoefte aan vrede om te werken, elkaar te helpen en in vriendschap te leven". De Franse president had maan dagavond in een toespraak aan een banket in Moskou verklaard dat Frankrijk en Rusland, zolang Europa er niet in slaagde een einde te maken aan zijn „steriele verdeling", daar samen een be gin mee moesten maken. Radio- Moskou zei dat het nog te vroeg was om de resultaten van het komende overleg te voorspellen, „maar alleen al het feit dat de besprekingen plaatshebben, is belangrijk". Dinsdagochtend zijn in het Kremlin de Russisch-Franse be sprekingen begonnen. Van Rus sische kant nemen er aan deel president Podgorny, premier Ko- sygin, partijsecretaris Breznjev en minister van buitenlandse zaken Gromyko. Van Franse zijde: president De Gaulle, minister van buitenland se zaken Couve de Murville, am bassadeur Baudet en anderen. Per communiqué is bekendge maakt dat over de grote inter nationale problemen is gesproken en dat de besprekingen zich ken merkten door openhartigheid en hartelijkheid. Tijdens het onderhoud dat drie uur duurde, kwamen de Euro pese veiligheid en Duitsland aan de orde. Een Franse woordvoerder zei, dat de eerste ronde begon met een openingsrede van Brezjnev, gevolgd door een verklaring van De Gaulle. Dit leidde tot een „dialoog en gedachtenwisselin- gen". Tegen het einde van het on derhoud vroeg premier Kosygin het woord. Hij bracht het plan van minister Gromiko inzake een conferentie over de Europese veiligheid onder de aandacht. Dit onderwerp werd echter bij vol gende gedachtenwisselingen niet meer te berde gebracht. Pe besprekingen worden van daag hervat Udv.» TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O O Het Indonesische raadgevende volkscongres heeft dinsdag de positie van „de sterke man van het leger", It.-generaal Soeharto, aan wie Soekarno op 11 maart de uitvoerende macht gaf, be krachtigd. In het begin van de middag bracht De Gaulle een bezoek aan de Moskouse gemeenteraad. Hier werd hij door een grote menigte begroet. De Franse president ver scheen enkele minuten op het balcon van het stadhuis waa. hij de menigte toesprak en haar de groeten van het Franse volk overbracht. De ruim drieduizend Russen, die regen en onweer trot seerden, barstten in geestdriftige toejuichingen uit toen De Gaulle in het Russisch uitriep: „Lang leve Moskou, lang leve Rusland, lang leve de vriendschap tussen de volkeren van Frankrijk en Rusland". Het was de eerste maal dat een westerse staatsman het woord voerde op he balcon, waar 47 jaar geleden de grondlegger van de communistische staat, Lenin, de massa's toesprak. Later op de dag maakte de Franse president een rondrit door Moskou in een gesloten zwarte wagen. Hij reed onder meer langs de weg die Napoleon in 1812 bij zijn opmars naar het Kremlin had genomen. Mevr. De Gaulle bezichtigde het Kremlin met mevr. Brezjnev en mevr. Kosygin, die vloeiend Frans spreekt, terwijl De Gaulle in bespreking was. CHINA NEGEERT DE REIS VAN DE GAULLE De Chinese radio en de pers negeren het bezoek dat de Fran se president aan de Sowj et-Unie brengt en het volk werd niet op de hoogte gesteld van de aan komst van De Gaulle in Moskou. De Chinese sprekende en schrijvende pers heeft de afge lopen tijd in het geheel niets ge zegd omtrent het bezoek. Dit in tegenstelling tot de houding van de Franse president ten opzichte van de Verenigde Staten, waar van de Chinese pers steeds voor De Gaulle gunstige berichten heeft gegeven. De hoofdcommissaris van po- litri in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, heeft aan de echt genote van de heer F. Schaper, die tijdens de relletjes van dins- das' 14 juni werd neergeschoten en zwaar gewond, de navolgende brief gezonden. „Bij de ongeregeldheden op het Damrak op dinsdag 14 juni 1966 geraakte uw echtgenoot ernstig ere wond door een schot uit een politiepistool. Naar de omstandigheden, waaronder dit schot werd gelost, is een onderzoek gaande. Hierbij wordt tevens nagegaan in hoe verre uw man betrokken is ge weest of geraakt bij de mishan deling van een politie-ambtenaar. die naast zijn motor op straat lag. Uit het onderzoek is reeds kun nen blijken, dat gesteld kan wor den, dat uw man niet met een stoel in de hand de desbetreffen de politie-ambtenaar heeft aan gevallen, dit in tegenstelling tot eerder in de pers versohenen be richten. Ik betreur dat als gevolg van de ongeregeldheden zowel onder de burgerij als onder de politie gewonden zijn gevallen. Vooral de ernstige verwonding van uw man heeft ook -in het korps een' diepe indruk nagela ten. Van harte wens ik dat uw man spoedig van deze verwonding ge heel zal mogen genezen en ik hoop, dat u hem in alle opzichten hierbij tot steun zal kunnen zijn." Bij overstromingen in de staat Manipoer in noordoost-India zijn drie mensen om het leven geko men. De stad Imphal is geïso leerd. Ongeveer 200.000 mensen hebben van de watersnood te lijden. Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnaiy heeft zijn greep op de opstandige stad Hué versterkt door zijn hardnekkigste boed dhistische tegenstander in een ziekenhuis te isoleren, dat be waakt wordt door zwaar bewa pende troepen. De betrokken boeddhist, de 44-jarige leider Thirtsj Tri Kwang, vast reeds 13 dagen. Hij is inmiddels 11 kilo afgevallen. De 2500 man regeringstroepen en politie, die vorige week in Hué zijn binnengetrokken op be vel van Ky, schijnen voor het eerst in drie maanden het gezag van de Zuidvietnamese regering stevig te hebben gevestigd. Naar mate de tegen de regering ge kante kopstukken van het verzet de stad uitvluchten, wordt de toestand normaler. Voor de aan houding vn deze leiders van het verzet tegen de regering zijn bedragen van 100.000 piaster (ongeveer 5000 gulden) uitge- De „Izwestia" van dinsdag avond schrijft dat onlangs een peweldige vloedgolf in de vrucht bare Fergana-valled in Oezbekis tan verwoestingen heeft aange richt. Door de zonnehitte waren de ijsmuren van het 3000 meter hoog gelegen meer Yashin-Kul ge smolten, waardoor het water zich in een acht meter hoge golf in het dal van de Isfairamsai-rivier stortte. Het meer ligt in de Kichi- kalai-bergen. Er zijn volgens de „Izwestia" mensen omgekomen; het blad schrijft echter niet hoeveel. De vloedgolf heeft bruggen, spoorlijnen, huizen en de katoen- oogst over een groot gebied ver nield. Van een betonnen brug over de rivier Koevasai werden grote brokken beton honderden meters meegesleurd. De stad Fergana, een centrum van katoen en zijde-industrie met 87.000 inwoners, werd enige tijd bedreigd, de gasvoorziening is 24 uur gestaakt geweest. Door snel le maatregelen kon de stad ge spaard worden. Uit de gevaren zones werden mensen gered met hefschroefvliegtuigen. Fergana ligt ongeveer 2S0 km ten oosten van Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan, waar zich sinds 26 april verscheidene aardbevingen hebben voorge daan. zon op onder maan op onder 4.19 4.20 21.04 21.04 loofd. Een van de meest voor aanstaande Zuidvietnamese mili taire leiders, generaal Ton That Dinh, die nauwe betrekkingen onderhield met de opstandelin gen, is met zijn gezin naar Sai gon gevlogen. Hij zou dit op eigen initiatief hebben gedaan en zich niet in arrest bevinden. CHOLERA-DREIGING Luitenant-kolonel Phan Van Choa, de militaire burgemeester van Hué, heeft in een radiotoe spraak de winkeliers gelast hun zaken te heropenen. Zo niet, dan verspelen zij hun vergunning. In Saigon heeft de gezagsge trouwe politie de omsingeling van de Vien-Ho-Dao pagode, de boeddhistische zetel in de Zuid vietnamese hoofdstad, voortge zet. De reeds twee dagen geïso leerde monniken zeggen, dat zij worden bedreigd door een cho- lera-epidemie en door hongers nood. Zij hebben zich telefonisch in verbinding gesteld met jour nalisten en een beroep gedaan op het internationale Rode Kruis. In het omsingelde complex zou den zich meer dan 1500 monni ken, nonnen en kinderen, onder wie 400 wezen, bevinden. Slechts uit twee plaatsen is maandag melding gemaakt van demonstraties tegen de regering. In Da Nang moest de politie traangas gebruiken om een groep van ongeveer 80 betogers uit een te jagen. In Kwang Tri wer den boeddhistische altaren in de straten geplaatst om het verkeer te belemmeren. VASTENDE BOEDDHISTEN- LEIDER UIT ZIEKENHUIS GEHAALD Zwaargewapende Zuidvietna mese parachutisten hebben dins dag in de noordelijke stad Hué de boeddhistenleider Tri Kwang, die al dertien dagen in honger staking is uit protest tegen het aanblijven van de regering-Ky, van een ziekenhuis overgebracht naar een politie-hoofdkwartier. Aan weerskanten ondersteund strompelde de sterk vermagerde monnik naar een voor het zie kenhuis wachtende auto, waar mee ook twee flessen met een glucose-oplossing voor kunstma tige voeding werden meege geven. De politie zei dat de 44-jarige Tri Kwang zich niet formeel in arrest bevindt en alleen uit het ziekenhuis is gehaald om hem te beschermen tegen een moge lijke vietcong-aanval. Er gingen echter geruchten dat de boed dhistenleider naar Saigon zou worden overgebracht. De monnik heeft gezgd dat hij zijn honger staking zal voortzetten tot Wa shington zijn steun aan de mili taire junta opzegt. OE THANT OVER VIETNAM De oorlog in Vietnam is „een van de meest barbaarse in de ge schiedenis", heeft secretaris generaal Oe Thant op een pers conferentie gezegd. De toestand is kritiek, maar zolang de partijen geen van bei de concessies willen doen, kan men onmogelijk tot onderhan delingen komen. In de huidige omstandigheden vond hij het niet nuttig nieuwe voorstellen ter beëindiging van de vijande lijkheden in Vietnam te doen. HEVIGE GEVECHTEN In een vallei 500 km ten N.O. van Saigon werd dinsdag fel ge vochten. Een Amerikaanse een heid die inmiddels versterking had gekregen, is daar door de vietcong aangevallen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld dat een maandag ten Z.W. van Saigon buitgemaakte treiler naar schatting 250 ton wapens en mu nitie bevatte. Er waren 500 Rus sische geweren bij. DE BOMBARDEMENTEN NOORD-VIETNAM Amerikaanse bommenwerpers hebben dinsdagochtend aanval len uitgevoerd op doelen in de omgeving van de Noordvietna- mese hoofdstad. Via op de hoe ken van straten in Hanoi opge stelde luidsprekers werd meege deeld dat de Amerikanen de be langrijke industriesteden Thai Ngoejen en Vietri, die ongeveer vijftig kilometer van Hanoi lig gen, bombardeerden. Het congres besloot „de poli tiek van de president zoals vast gelegd in diens brief van 11 maart te aanvaarden en te ver sterken door er een besluit van het congres van te maken met het oog op de noodzaak de revo lutie aan de wensen van het volk aan te passen. „De brief zal van kracht blijven tot een ge kozen congres is gevormd." Waarnemers menen dat het voor president Soekarno nu na genoeg onmogelijk is geworden terug te komeri van zijn in de brief vervatten besluiten. Met steun van het leger is generaal Nasoetion, de sterke man in de strijd tegen de com munisten toen deze in oktober vorig jaar trachtten de macht in handen te nemen, kandidaat ge steld voor het voorzitterschap van het voorlopige raadgevende volkscongres. Verwacht wordt dat de voor malige minister van defensie, die na de kabinetswijzigingen de lei ding kreeg van het commando voor de „verplettering van Ma leisië", met algemene stemmen zal worden gekozen." Talloze politieke organisaties hebben de wens geuit, dat de generaal zich kandidaat stelt voor het vice-presidentschap, een post die reeds vakant is sedert Mohammed Hatta tien jaar ge leden als zodanig werd ontsla gen. Generaal Soeharto, aan wie president Soekarno de uitvoe rende macht delegeerde, zou echter gekant zijn tegen het kie zen van een vice-president op dit moment. Hij heeft te kenner gegeven dat de president van het congres zo nodig de rol van vice-oresident van de republiek zou kunnen vervullen bij afwe zigheid van het staatshoofd. In een toespraak tot het volks congres zei Nasoetion dinsdag dat „Kogam", het opperbevel voor de verplettering van Malei sië, zou worden opgeheven zodra de confrontatie wordt beëindigd. „We hebben niets te verplette ren", zei hij. De betrekkingen met China zijn volgens de generaal sedert de mislukte staatsgreep ver slechterd. „Indonesië wil vriend schap met alle landen, China in begrepen, maar China moet zijr huidige houding veranderen, al dus Nasoetion. (Zie verder pagina 7.) TERUGKEER INDONESISCHE TROEPEN Djakarta: Na de overeenkomst tussen Indonesië en Maleisië ter zake de beëindiging van de „con frontatiepolitiek", hier een beeld van de terugkeer van de Indo nesische troepen uit Noordwest Borneo. Zij zullen bij het garni zoen van Djakarta worden inge deeld. OPKLARINGEN Boven de Britse eilanden hand haafde zich een vlak lagedrukge bied, dat met onstabiele lucht gevuld is. In deze lucht kwamen dinsdag bij ons enkele regen- en onweersbuien voor. WOENSDAG 22 JUNI Breskens 3.19 3.44 Terneuzen 3.55 4.20 Breskens 4.08 4.31 Hansweert 4.29 4.54 Walsoorden 4.38 5.03 DONDERDAG 23 JUNI Breskens 4.55 5.20 Terneuzen 5.31 5.56 Hansweert 6.05 6.30 Walsoorden 6.14 6.39 Over Frankrijk naderde intus sen een zwakke rug van hoge druk. Daarom .verwachten wij vandaag bij ons opklaringen en slechts enkele buien. De wind wordt zwak of matig uit richtingen tussen zuidwest en zuid. In de temperaturen wordt wei nig veranderingen verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Opklaringen en slechts enkels buien. Zwakke of matige wind tussen zundwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1