Voorzitter van „St. Willibrordus" kritiseert loonbeleid van de regering HET PORSELEINEN MASKER DE EUROPESE AUTO MILITAIREN LEVEREN BLOED VOOR NIEUW PREPARAAT BEURSOVERZICHT NIEUW GELUID IN HET VRAAGSTUK DER DUITSE HERENIGING NU VOOR 575 HEEN EN WEER OVER DE OCEAAN Pagina 5 Investeringsloon Gelijke behandeling Russen niet bereid tot concessies Champagne Een ton per vlucht Vaccinatie tegen mazelen technisch mogelijk Zaterdag 18 juni 1966 DE ^RITE ZEEUW In een in Den Haag gehouden'^k°^k°eken' bondsraadsvergadering van de katholieke bond van werknemers In industriële bedrijven „Sint Willibrordus" heeft de voorzitter, de heer H. de Groodt, kritiek geleverd op het loonbeleid der regering. De heer De Groodt sprak van een onverkwikkelijke gang van zaken, waarin nooit zo duidelijk het trieste en zorgwekkende feit is gedemonstreerd van de kloof die er bestaat tussen hetgeen er leeft in het volk en de schimmen- wereld van de hoogste leiders van het maatschappelijk leven, die met deze schimmenwereld tevens de sfeer scheppen, waarin Ralph Nader, de Amerikaanse advocaat wiens campagne tegen onveilige auto's opschudding ver oorzaakte in de Amerikaanse automobielindustrie, heeft zijn kritiek nu op de Europese auto gericht. Op een persconferentie in Pa rijs zei Nader, dat sommige Europese merken gevaarlijk zijn wègens slechte achtervering, slecht uitzicht, slechte inwendige montage en onvoldoende weglig- ging. Volgens hem zouden nog deze zomer in de Verenigde Sta ten de wettelijke bepalingen met veiligheidsnormen voor alle auto's worden doorgevoerd, zo wel voor in eigen land gemaakte produktie als voor de ingevoer de. Dit zal van invloed zijn op de normen in Italië, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, zo zei hij. Volgens Nader zijn de Euro pese modellen en technieken in velerlei opzicht moderner dan in de Verenigde Staten doch er was nog steeds aanzienlijke ruimte voor verbeteringen. De Duitse Volkswagen noemde hij „een belediging voor het vernuft van de Duitse industrie". Nader had echter ook kritiek op de Franse Renault Dauphine, de Italiaanse Fiat, de Britse Mini-Minor en de Hillman. De Rover 2.000 was naar het oordeel van Nader de baanbreker der veilige wagens. Verdrinkingsgeval in Emmerik In het zwembad van Emmerik is donderdagavond de 34-jarige in Elten wonende A. Schennink verdronken. Het slachtoffer was leraar aan de school voor u.l.o. in Zevenaar. Man in de Noord verdronken Donderdag is de 27-jarige An ton Rustenhoven bij het zwem men in de rivier de Noord bij Kinderdijk in de stroom geraakt en verdronken. Ondanks dreggen is het stoffelijk overschot nog niet gevonden. De sociale politiek van deze regering komt er op neer, aldus spreker, dat met twee maten wordt gemeten, niet alleen tus- de c.a.o.-lonen en alle overige inkomens maar ook tussen de werknemers onderling. politiek kunnen -^zwaarste klappen zullen moeten opvangen. Als in 1967 beperking van de consumptie terwille van belang rijke nationale zaken nodig is, zal het gehele volk en zullen alle burgers daartoe een bijdrage moeten leveren. Dan zal echter de overheid voorop moeten gaan en het voor beeld geven. Bovendien zal een gelijke behandeling van alle groepen der bevolking uitgangs punt moeten zijn, dit wil zeggen dat, wanneer er meer moet wor den gespaard, met uitzondering van de laagstbetaalden iedereen een deel van zijn verhogingen moet besparen. Niet alleen de werknemers, maar ook de mi nister, de huisartsen (met hun gemiddeld inkomen van ƒ48.000 en die, terwijl de lonen onder de 6 tot 7 grens vielen, met de eis van 40 verhoging kwamen, waarvan ze voorlopig reeds 15 hebben gekregen), ook de vrije beroepen en de zelfstandigen. Het is onaanvaardbaar dat het telkens weer de lonen zijn, die als voornaamste hefboom moe ten dienen om onze economie in evenwicht te houden, aldus de heer De Groodt. Voor 1967 dreigt eenzelfde be leid. De overheid wil kennelijk haar uitgaven nog eens extra op voeren. Teneinde dat mogelijk te maken en om de extra inflatie stimulans die daarvan het ge volg is, zoveel mogelijk te ver minderen, moeten de bestedin gen worden beperkt en dan na tuurlijk voornamelijk die van de werknemers. Als de overheid haar eigen bestedingen binnen redelijke proporties hield, zouden nu een groot deel van de moei lijkheden van de baan zijn, maar dat is nu juist niet de bedoeling. Er gaan stemmen op om van de komende loonsverhogingen welke op zich al niet zo hoog zullen zijn een gedeelte niet te laten uitbetalen maar te laten sparen. Men noemt dit „inves teringsloon", maar het is in we zen niets anders dan gedwongen sparen. Veel wijst erop dat het weer de arbeiders zijn, die de In samenwerking met de mili tair geneeskundige dienst en het centraal laboratorium voor de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse roode kruis heeft het rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven een nieuw preparaat ontwikkeld, het menselijk tetanus-immunoglobu- line. Naar verwachting van het R. I.V. zal dit preparaat het tetanus- globuline, afkomstig van paar den, bij de profylactische wond- behandeling ter voorkoming van kaakklem (tetanus) van onge vaccineerden (meestal oude mensen) in de toekomst geheel kunnen vervangen. Dit heeft dr. H. H. Cohen, een van de direkteuren van het rijks instituut voor de volksgezond heid, vrijdag medegedeeld bij de officiële opening door staatse cretaris Bartels van 'n verbouw de afdeling met nieuwe appa ratuur voor de vervaardiging van bacteriële vaccins en van een röntgenspectograaf voor de me ting van luchtverontreiniging. EERSTE VERPAKKING VOOR DR. BARTELS Het nieuwe preparaat wordt bereid uit bloed, dat vrijwillig beschikbaar wordt gesteld door militairen, die in het kader van het militair vaccinatieprogram ma onlangs tegen tetanus zijn geïmmuniseerd. De organisatie van de afneming en de berei ding van het eindiprodukt ge- INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER, STAATSFONDSEN HOGER De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren ge makkelijker geweest waardoor hét Damrak afscheid van deze beursweek moest nemen met lichte koersafbrokkelingen. Phi lips daalde een halve gulden tot 105. Unilever was veertig cent lager op 87,70. Kon. Olie hield het been stijf met een lichte koersverbetering tot 130,40. In AKU vonden wat winstne mingen plaats hetgeen de koers drie punten omlaag bracht tot 352. De advieskoers voor Hoog ovens was 342 (onv.). KLM deed weer eens raadselachtig. Dit londs ging donderdag in Am sterdam 40 omlaag tot 410. Gisteren werd 450 tot 455 ge daan. KLM steeg in Wallstreet 'vijf dollar. Inclusief de winst van vrijdagmorgen steeg de koers van het aandeel KLM deze beursweek, vergeleken met de slotkoers van de vorige week, ruim zeventig gulden Dit in te genstelling tot de hoofdfondsen die deze bt»rsweek voor Philips, Kon Olie, Unilever, AKU en Hoogovens koersafbrokkelingen te zien gaven. De handel in alle hoofdfondsen was gedurende de gehele beursduur kalm. De markt stond enigszins onder in vloed van de lagere slotkoersen waarmede Wallstreet voor de dag was gekomen, ook voor de Nederlandse fondsen, behalve dan voor KLM. In verband met het warme klimaat was het voor het eerst in de geschiedenis ter beurze toegestaan op de beursvloer zon der colbertje te verschijnen, ech- ;:>r met die restrictie dat de idsmouwen omlaag bleven. De scheepvaartsector sloot de beursweplc af ia een verdeelde stemming. De hoeklieden hadden ieder wat aanbod in het aandeel Kon. Boot waardoor de koers van dit fonds twee punten om laag ging tot 901-2. Voor Scheep vaartunie daarentegen was vraag aanwezig waardoor dit fonds 2 Va punt steeg tot 133. Van de leidende cultures werden certificaten Deli iets hoger ge adviseerd. De staatsfondsen- markt gaf merendeels hogere koersen te zien. Voor de inschrij ving op de 100 min 7 procent obligaties Bank voor Nederland- sche Gemeenten tegen 99% pro cent bestond goede belangstel ling. schiedt in samenwerking met de militaire geneeskundige dienst, het centraal laboratorium voor de bloedtransfusiedienst van het roode kruis en het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilt hoven. Dr. Cohen was verheugd over deze nieuwe vorm van sa menwerking tussen het Neder landse volk, een aantal over heidsinstanties en het roode kruis. Dr. Cohen bood staatsse cretaris Bartels de eerste verpak king van het preparaat aan. Als symbool van de samenwerking zijn op de verpakking de drie emblemen van de drie organisa ties aangebracht. Jaarsalaris gecommitteerden van Rijnmond De gecommitteerden van Rijn mond (uit de raad gekozen leden van het dagelijks bestuur) zul len een jaarsalaris genieten van 32.650. De raad van Rijnmond stelde het salaris per 28 septem ber 1965 op 30.000 per jaar en verzocht G. S. van Zuid-Holland toe te stemmen in automatische wijzigingen, die de overheidssa- larissen zouden volgen. Als gevolg van de herziening van deze salarissen per 1 jan. j.l. hebben gedeputeerde staten meegedeeld dat een verhoging tot 32.650 geen bezwaar zal ontmoeten. Automatische verho gingen vinden zij niet gewenst, omdat dit volgens de minister van binnenlandse zaken niet overeenstemt met artikel 100 van de gemeentewet. De jaarwedde van de gecom mitteerden zal echter volgens G. S. van Zuid-Holland in feite de overheidssalarissen blijven volgen. BEDROG Een Franse politieman, Roger Loiseau, is in Laon tot twee jaar voorwaardelijk en een boete van 360 fr. veroordeeld wegens bedrog tijdens de uitoefening van zijn ambt. Loiseau had bij het onderzoek naar een viervoudige misdaad, waarvan een Algerijn werd be schuldigd, aan de gerechtelijke autoriteiten een foto van een voet afdruk ter beschikking gesteld welke op de plaats van de misdaad zou zijn genomen. Toen hij nader aan de tand werd gevoeld viel hij door de mand: hij bekende een andere foto te hebben gegeven omdat hij de oorspronkelijke had verloren Nabeurs AKU: (352%) Hoogovens: (345) Kon. Olie: 129.80—130 (130.30) Philips: 104.80 gb (105.50) Unilever: 87.50 (87.65) KLM: 460 (451) HUN TOEVLUCHT.... Amsterdam: Twee Engelse dames die in het rumoer op de Dam in Amsterdam terecht waren ge komen klemmen zich hier ang stig vast aan de arm van een ma rechaussee. Ze werden door de drukte keurig naar hün hotel ge bracht. Boerderijbrand in Schoonoord Donderdagnacht is brand uitge broken in de boerderij van land bouwer E. Dijkstra op het Schoon- loërveld in Schoonoord. Het pand brandde geheel uit. Van inventaris en huisraad kon niets worden ge red. Ook de gehele hooi-oogst werd een prooi van het vuur. De bewoners van het pand, een be jaard echtpaar met een zoon, wis ten zich tijdig in veiligheid te stel len. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De totale schade zou meer dan 100.000 belopen. Truck met oplegger contra trein Op een niet-beveiligde overweg in Nunen (N.-Brabant) is vrijdag ochtend een truck met oplegger tegen een trein gebotst, die van Venlo op weg was naar Eindhoven. De chauffeur is nog niet gevonden. De trein liep een vertraging op van 40 minuten. Door de botsing werden enkele seinen in de on middellijke omgeving van de over weg gestoord. Brand in hotel in Vinkeveen Bij een brand in hotel „De Vinkeplas" in Vinkeveen is don derdagnacht een schade aange richt, die tussen de 40.000 en 50.000 duizend gulden ligt. Twee Duitse gasten ontdekten de brand midden in de nacht. Zij konden zich evenals de andere mensen die in het hotel verbleven, in veiligheid stellen. Het levensmiddelenbedrijf „Co- Op Nederland" gesterkt door het door vele deskundigen aanvan kelijk sceptisch bekeken, maar uiteindelijk met succes uitge voerde plan van het vorig jaar, gaat deze zomer nog goedkopere vleugels uitslaan. Vandaag vertrekken de eerste 180 leden van de „Co-Op" met een grote DC-8F machine van Capitol Airways van Schiphol naar New York voor een retour- prijs van 575. Vorig jaar deed de „Co-Op" met de bekendma king dat er reizen werden geor ganiseerd voor 620, al veel stof in de luchtvaartwereld opwaai en en toen reisde men nog met lichtelijk verouderde en naar verhouding langzame supercon- stellations. Aan boord van de veel snel lere DC-8 machine krijgen de „Co-Op" passagiers nu boven dien nog eerste klasse service. Dat houdt in: luxe maaltijden en net zo veel drankjes als men wil, waaronder champagne, whis- kysoda, Franse cognac enz. Voorts heeft Capitol Airways, de grootste chartermaatschappij van Amerika, met het oog op het toenemende aantal Neder landse passagiers aan boord het bedienende personeel aangevuld met twee Nederlandse steward essen. Het initiatief werd vorig jaar genomen als viering van het 50 jarig bestaan van „Co-Op" Er profiteerden speciaal ouders van, die in Amerika kinderen heb ben wonen. Nadien is van zoveel andere zijden aanvraag geko men, dat de „Co-Op" de zaak is gaan uitbreiden. Ingevolge vrij ingewikkelde voorwaarden en regelingen, waaraan de luchtvaart moet vol doen, kan niet iedereen zo goed koop vliegen. Het Amerikaanse ministerie van luchtvaart staat deze charterreizen alleen toe op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de passagiers al een half jaar lid moeten zijn van een vereni ging die niet tot doel heeft rei zen te organiseren. De „Co-op" heeft tot doel levensmiddelen te verkopen en op grond hiervan is de vergunning verleend. „Co-Op" organiseert deze rei zen bovendien zonder zelf winst te maken. Dat de prijs nu onder 600 gedaald is, komt tenslotte omdat in een DC-8 zoveel meer passagiers gaan. De 180 reizigers betalen ieder 575 en dat is vol gens Bartjens ruim een ton. Voor die prijs kan een lucht vaartmaatschappij gemakkelijk een DC-8 over de oceaan re tour sturen. Vorig jaar zijn er vijf vluch ten geweest met in totaal 850 passagiers, dit jaar worden het er ruim 1000. Allen stonden reeds vóór 15 oktober van het vorig jaar als lid bij „Co-Op" inge schreven. In Bonn heeft menigeen met be vreemding de oren gespitst bij het vernemen wat Rainer Barzel, frak- tievoorzitter van de regerende C.D.U., in Amerika heeft gezegd dat hij het niet onredelijk vond als ook Russische troepen zouden blij ven in een herenigd Duitsland. Niet dat de opinies die Barzel in zijn rede uitte, terstond een nieuwe situatie scheppen. Tenslot te is Barzel wel een snel omhoog- schietende en belangrijke christen democraat, maar zijn invloed is maar zeer beperkt. Toch is het opvallend dat juist zo iemand kennelijk af wil van de officiële houding van Bonn, dat er maar één oplossing is voor de Duitse hereniging: inlijving van de D.D.R. in de bondsrepubliek zoals die nu is. In zekere zin is wat Bar zel voorstelt redelijker: hij biedt de Russen een soort militaire ga rantie dat ze niets van een Duits revanchisme hoeven te vrezen en is bereid daarvoor iets van de soe vereiniteit op te offeren. Of Moskou het met hem eens is, dat in de communistische Russische wereld het experiment- Ulbricht als mislukt wordt be schouwd en dat men zich daar geneert voor diens muur, lijkt ove rigens twijfelachtig. „DIE DOEN WAT" Bij dit alles moet men niet ver geten dat in Duitsland weer ver kiezingen voor de deur staan in de bondslanden. Erhard is al van plan een tijdje het regeren aan anderen over te laten om op de meest be dreigde punten persoonlijk in te springen. En het heeft de C.D.U. kennelijk verrast hoeveel weer klank de S.P.D. in de hele bonds republiek heeft gevonden voor het plan om in Oost- en West-Duits land een groot openbaar debat te houden met Ulbrichts S.E.D., een eerste grootscheepse poging om tot een gesprek tussen de twee Duitslanden te komen. Willy Brandt, die eigenlijk al was afgeschreven als socialistisch leider na zijn twee nederlagen tegen Erhard, is met een verras sende meerderheid herkozen tot voorzitter van de S.P.D. en zijn populariteit is weer enorm ge stegen, evenals de goodwill van de socialistische partij. Een en ander onder het motto: die doen tenslotte wat. BESLISSING LIGT IN MOSKOU Vermoedelijk acht Barzel het eveneens nodig iets te doen, opdat het onbehagen der Duitsers dat die C.D.U. eigenlijk niet ijvert voor hereniging, wat in te tomen. Daar enboven kan het volgens hem ook geen kwaad de Amerikanen wat op te jutten om van hun kant ook wat bij te gaan dragen tot een gesprek met Moskou. Want praten met Ul- bricht en de zijnen is natuurlijk één ding, maar alle Duitsers zijn er zich van bewust dat het beslissen de woord in deze uit Moskou moet komen in een gesprek tussen de grote vier van de tweede wereld oorlog. Dergelijke gesprekken zijn er bij de vleet geweest, maar zoals men van tevoren kon weten, waren de Russen niet bereid concessies te doen waar niets tegenover stond. Barzels idee is een poging om iets tegenover Russische concessies te stellen en die daardoor ook voor het Kremlin aantrekkelijker te ma ken. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0410.13 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.343.39 I'ranse frank (100) 73.7074.20 Belgische frank (100) 7.077.12 Duitse mark (100) 90.0090.50 Zweedse kr. (100) 69.6070.60 Zwitserse fr. (100) 83.6584.15 Italiaanse lire (10.000) 57 5050 5Q Deense kroon (100 51.8052.80 Noorse kroon (100 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.65—12.80 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 79) Zijn voorgevoel had hem niet bedrogen. Er waren onge veer tien man in het vertrek, die in een kring op kussens op de grond zaten. Aram zag minister Tsjeng en verschillende andere hoogwaardigheidsbekleders. De man die sprak, zat met zijn rug naar 't venster toe, zodat Aram hem niet in het gelaat kon zien. Doch de stem van de spreker kon uit duizenden hérkendwor- den. Het was generaal Wang! Duidelijk kon de jonge krijger verstaan wat er gezegd werd en reeds de eerste woorden maak ten hem duidelijk dat hij zich niet vergist had. „Wij weten niet wie er op het ogenblik op de troon zit", maak te Wang bekend, „doch ik heb alle reden om aan te nemen, dat het Lu Nan is, die uit de water burcht is ontsnapt. Een van mijn spionnen heeft mij verteld dat kort na de aanslag met het vuur werk, drie mannen met een ge vangene, gehuld in een grote pij, de steeg der Lachende Manda rijnen in allerijl verlaten heb ben. Die gevangene is natuurlijk Tong en men heeft La Nan zijn plaats doen innemen." „Maar waarom maakt Lu zich dan niet bekend?" vroeg een der anderen. „Omdat hij natuurlijk weet, dat er een complot tegen hem bestaat en op deze wijze hoopt uit te vinden, wie daarbij be trokken zijn! Wij moeten snel handelen, mannen! Wij moeten ons zo snel mogelijk van hem ontdoen!" Bijna had Aram zich. verraden, maar nog net bijtijds kon hij de kreet van woede, die hem naar de lippen steeg, inhouden. Vaccinatie tegen mazelen is technisch mogelijk en het voor komen van afwijkingen van het menselijk embryo, veroorzaakt door infektie met het rode hond virus door middel van vaccinatie, zal waarschijnlijk in de komende jaren worden gerealiseerd. Dit verheugende nieuws over de voortgaande ontwikkeling van de vaccins heeft dr. H. H. Cohen, een van de direkteuren van het rijksinstituut voor de volksge zondheid in Bilthoven, vrijdag ochtend bekend gemaakt bij de officiële ingebruikneming van het verbouwde laboratorium voor vaccinbereiding en de eer ste afdeling voor het meten van luchtverontreiniging van het rijksinstituut voor de volksge zondheid in Bilthoven. Dr. Cohen zei, dat het er bij beide nieuwe ontwikkelingen omgaat kennis over controle en bereiding van deze vaccins te verwerven en deze daarna in te passen in het bestaande vaccina tieprogramma van de rijksover heid. Hij verzekerde dat aan de ontwikkeling hiervan in 't rijks instituut voor de volksgezond heid hard wordt gewerkt. Zoals bekend omvat het rijks vaccinatieprogramma thans dif terie, kinkhoest, tetanus en kin derverlamming. Geen verruiming betalingstermijn omzetbelasting Op schriftelijke vragen van het twede-kamerlid de heer Koekoek (B.P.), waarin werd verzocht de betalingstermijn voor omzetbelasting weer te ver ruimen tot twee maanden, heeft staatssecretaris Hoefnagels (fi nanciën) geantwoord, dat hij daartoe geen redenen aanwezig acht. De omzetbelasting moet sinds 1 jan. binnen één maand na afloop van het kwartaal wor den betaald. De heer Hoefnagels zegt, dat in verband met de korte termijn van een maand is bepaald dat voor aangifte en voldoening ge noegen kan worden genomen met geschatte bedragen,voor de aangifte gevolgd door 'n nauw keurige afrekening. Staatssecre taris Hoefnagels ziet voor de bedrijven geen extra financiële last als gevolg van de regeling. Chloorgasvergiftiging In Tanta, beneden-Egypte, zijn veertig mensen naar een zieken huis overgebracht nadat zij chloor gas hadden ingeademd dat vrij kwam na de ontploffing van elf cilinders. Het ongeval deed zich voor op een plein waar een vracht auto stond die de cilinders ver voerde.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5