AUTOMATISERING KAN LEIGEN TOT VERMEERDERING VAN DE WELVAART Landbouw besprak problemen luchtverontreiniging met Ged, Staten Lord Chalfont pessimistisch over kansen van ontwapeningsconferentie het meest complete gasfornuis van nederland Staatssecretaris De Meijer over zijn Amerikaanse reis Terneuzen Nederlander schonk schilderij aan „National Gallery" in Londen Chinees in conflict met afgevaardigden wereldvredesraad Amerikaans ontwerp-verdrag inzake de maan Twee mogelijkheden Begrip APPARATEN FABRIEK ATAG N.V. ULFT Zaterdag IS Juni 1966 DE vHUTE ZEEUW 3 Op een bijeenkomst die don derdagavond in hotel „Rotter dam" door het diocees Breda en 's Hertogenbosch van de katho- leike werkgeversvereniging werd gehouden, sprak staatssecretaris dr. J. F. G. de Meyer over de „sociale consequenties van de automatisering". De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft in februari van dit jaar een stu diereis gemaakt naar Noord- Amerika met het doel nader in zicht te krijgen in de sociaal- economische gevolgen van de automatisering. Er is, aldus de heer De Meijer, een latent onbehagen in de we reld tegenover de automatisering in de bedrijven. De bekende uit spraken van prof. dr. Polak ver geleek hij met die van een on heilsprofeet op dit gebied. Toen in de V. S. waar de auto matisering ver is gevorderd, enige jaren geleden plotseling een werkloosheid optrad, waar bij 6'/a miljoen mensen waren betrokken, dat was 6 procent van de beroepsbevolking, werden op verzoek van de regering de ach tergronden van deze werkloos heid in alle facetten door een aantal wetenschapsmensen on derzocht. Het rapport over de re sultaten hiervan verscheen dit voorjaar. PRODUKTIESTIJGING Dit rapport van de Amerikaan se staatscommissie inzake tech nologie, automatisering en econo mische vooruitgang ontving dr. De Meijer bij zijn bezoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot Hen- ning. Als zijn voorlopige persoon lijke mening zijn reis vormde een onderdeel van een brede stu die over het vraagstuk stelde dr. De Meijer dat de automati sering via een versnelde tech nische evolutie leidt tot een stij ging van de produktie per ar beidskracht. Mede daardoor kan zij leiden tot vermeerdering van de welvaart. In Nederland kan z.i. een dergelijke ontwikkeling worden verwacht. Hoewel automatisering ver vanging van de menselijke geest betekent, zullen er altijd mensen nodig blijven om een aantal auto matische processen te begeleiden. Menselijke interventie blijft noodzakelijk voor leiding, con trole, onderhoud, enz. DE KOK PROEFDE Als voorbeeld hiervan vertelde dr. De Meijer de ervaringen die hij opdeed in een voedselver- pakkingsindustrie in Amerika, waar de produktie door invoering van automatisering, beginnende met een enorme computer, met een duizelingwekkende snelheid werd opgevoerd en het drievoud met 60 procent van de menselijke arbeidskracht van voorheen be liep. Toch was ook hier de mens nog onvervangbaar: een kok die bij tijd en wijle de produkten proefde. KORTERE ARBEIDSDUUR Wel kan automatisering leiden tot uitschakeling van zware li chamelijke arbeid. Zij kan mede de gezondheid en veiligheid van de arbeidende mens ten goede komen en diens algemene werk omstandigheden verbeteren. Uit eindelijk kan zij leiden tot een aanzienlijke inkorting van de ar beidsduur. In Amerika is de werkweek gemiddeld 40 uur. Men is zich daar gaan instellen op ploegenwerk en full continu, om dat een computer dag en nacht moet draaien. Dit heeft daar op geen enkele moeilijkheid gestuit, mede omdat hierdoor vrije tijd beschikbaar kwam op een voor velen gunstig gelegen tijdstip. Tegen de achtergrond van de in Amerika bij het bankwezen ver kregen inzichten behoeft er naar de mening van de staatssecreta ris geen ongerustheid te bestaan pver de omvang van de werkge legenheid van die branche in Ne derland. In de motorenfabriek van Ford te Detroit werd de pro duktie aanzienlijk opgevoerd, maar het geheel van de automa tisering had hier een meer gelei delijk verloop en de montage was hier bepaald niet te vervangen door machines. OMSCHOLING De container die bij de ha- venaktiviteiten in Los Angelos werd gebruikt, noemde de staats secretaris een vrij simpele vorm van automatisering, maar wel zeer radikaal. Deze geeft een geheel nieuw beeld aan de werk zaamheden en er is veel minder sprake van breuk. Automatisering leidt tot aan zienlijke verschuivingen in de tewerkstelling. Deze verschui vingen dienen te worden opge vangen door omscholing van vol wassenen. Indien niet tijdig adequate middelen worden toegepast om de algemene economische groei te stimuleren, leidt automatise ring tot een tijdelijke werkloos heid. Een gecoördineerd beleid te dien aanzien acht de staats secretaris voor Nederland nood zakelijk, waaroij naar zijn me ning Nsdtrland in vergelijking met Amerika reeds beschikt over een groter arsenaal van algeme ne economische en arbeidsmarkt politieke middelen. Verwacht mag worden dat de S. E. R. bij de behandeling van het door het vorige kabinet gevraagde advies over de arbeidspoliteik aanvul lende middelen onder het oog zal zien. ANGST VOOR HET ONBEKENDE In Amerika is gebleken dat de minder ontwikkelde en onge- jonge onervaren krachten in het algemeen minaer mogelijkheden hebben. Dit is droevig maar waar. Automatisering vergt in toenemende mate een hogere graad van algemene ontwikke ling, vaktechnische scholing, er varing en verantwoordelijkheids besef bij werknemers van ver schillend niveau, zowel in de in dustriële als in de administratie ve sector. Het onderwijs zal zich dan ook op deze nieuwe ontwik keling moeten voorbereiden. Niets is zo funest als angst voor het onbekende. Het verhin dert soms de mens de realiteit te zien, aldus besloot de staatsse cretaris zijn met veel aandacht gevolgde betoog. Nadat de deelnemers aan de Avondvierdaagse zich bij het Zuidersportpark hadden verza meld, marcheerden zij, begeleid door het tamboer- en pijperkorps „Irene", naar het clubgebouw „De Vriendschap", waar de prij zen werden uitgereikt. Een vertegenwoordiging van de 2. Teneinde schade zoveel moge- gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de land bouworganisaties heeft dezer da gen een onderhoud gehad met Ge deputeerde Staten van Zeeland, waarbij de problemen betreffende de luchtverontreiniging uitvoerig werden besproken. Van de zijde van de landbouw werden daarbij de volgende wen sen kenbaar gemaakt: 1. Het is noodzakelijk dat een waarschuwingssysteem wordt ingevoerd, opdat bij eventuele storingen onmiddellijk maat regelen kunnen worden getrof fen tegen vrijkomende giftige afvalstoffen. Aan G. S. werd verzocht aan de reeds gevestigde fabrieken in de kanaalzone van Zeeuws- Vlaanderen medewerking te vragen voor het invoeren van een doeltreffende regeling. Een in Zwitserland woonach tige Nederlandse kunsthandelaar wiens naam wordt opgegeven als David Koetser, heeft een schil derij van de 16de eeuwse Ita liaanse schilder Titiaan, getiteld „Allegorie van wijsheid", ge schonken aan de „National Gal lery" in Londen. In 1965 had de heer Koetser het schilderij op de veiling van Christie's gekocht voor 115.000 gulden. De waarde wordt thans geschat op 1.750.000 gulden. Onlangs had de Nederlander getracht een uitvoervergunning voor het werk van Titiaan te krijgen, maar de kunstcommissie van het Britse ministerie van handel achtte het zo belangrijk dat de regering het volgens haar diende te behouden voor het land. Toen de heer Koetser dit hoorde zei hij het aan Brittannië te zullen schenken. De „National Gallery" toonde zich zeer dankbaar voor deze „verbazingwekkende edelmoe dige gift" en zei dat het komende maand aan de elf andere schil derijen van Titiaan in het mu seum zal worden toegevoegd. De Chinees Li Tsjoe Wen is donderdag in conflict gekomen met de meeste overige afgevaar digden naar de zitting van de wereldvredesraad, die in Genève na vier dagen overleg is geëin digd. Toen Li de Sowjet-Unie ervan beschuldigde de belangen van het Vietnamese volk te ver kwanselen en de wereldvredes raad tot een instrument van het Amerikaanse imperialisme te hebben gemaakt, ontstond ru moer. Afgevaardigden bonkten woedend met hun vuisten op de tafels en stampten op de grond, waardoor de rest van het Chinese betoog verloren ging. Li werd door de voorzitter tot de orde geroepen maar deze maakte, hef tig gebarend, zijn rede met stem verheffing af. Li had eerder tegen een aantal resoluties gestemd en geen deel genomen aan de stemming over andere. De raad nam onder meer een resolutie over Vietnam aan waar in felle kritiek wordt geleverd op de „Amerikaanse agressie". In een der andere resoluties wordt de „bedreiging van Cuba door de Amerikanen" gehekeld. lijk te voorkomen dienen de voorwaarden voor de vestiging van nieuwe industrieën eisen te bevatten welke tenminste ge lijkwaardig zijn aan die welke door West-Duitsland worden gesteld, waar thans zeer stren ge eisen worden gehanteerd ter voorkoming van luchtveront reiniging. 3. In toekomstige industriegebie den dient reeds thans de si tuatie met betrekking tot de luchtzuiverheid (z.g. nulphase) te worden vastgesteld teneinde over voldoende gegevens te kunnen beschikken, indien in de toekomst aanspraken op schadevergoeding aan de orde komen. Inschakeling van bepaalde in stituten, jnet name T.N.O. en het I.P.O., is daarbij gewenst. 4. Het recht op schadevergoeding dient door de industrie te wor den erkend en er zullen tijdig maatregelen moeten worden getroffen voor een juiste taxatie van eventuele schade. Aan G. S. werd verzocht, daar waar het mogelijk is, de nodige invloed te willen uitoefenen om het door de landbouw gestelde doel te kunnen bereiken. De Avondvierdaagse te Terneuzen Van de 152 junioren en senio ren die deelnamen aan de avond vierdaagse, waren er slechts zeven die de strijd tegen ver moeidheid en pijnlijke voeten hadden moeten opgeven. Van de 145 die de tochten had den volbracht, arriveerden er gis teren velen, evenals bij de Nij meegse vierdaagse voorzien van bloemen aan de eindstreep, de cantine aan het Zuidersportpark. Het fraaie weer heeft er zeker toe bijgedragen dat deze avond vierdaagse een succes werd, evenals de goede organisatie en de wil van de deelnemers om er te komen. Nadat alle deelnemende junio ren en senioren voor de laatste maal door de administratie waren afgetekend, verzamelden zij zich met het Irenekorps voorop. Met pittig geslagen en geblaz-en marsmuziek werd het een vrolij ke intocht in Terneuzen. Een opvallende groep was een tiental geüniformeerde verpleeg sters van het Juliana ziekenhuis, die onder het zingen van „We doen het nooit meer, maar we trappen er steeds weer in" de tochten tot een goed einde brach ten. Bij het naderen van de Axelse brug, waar in „De Vriendschap" de herinneringstekenen werden uitgereikt, groeide ook de publie ke belangstelling en werden ook meerdere bloemen aangeboden. Vooral de junioren keerden, be hangen met hun deelnemers- kruis, trots naar huis terug. Deze avondvierdaagse die in alle opzichten slaagde, is een flink stuk propaganda geweest voor de wandelsport, waarvoor de belangstelling in Zeeuws- Vlaanderen een stijgende lijn ver toont. Al met al verwachten we volgend jaar een nog grotere deelname. De Verenigde Staten hebben donderdag in de Verenigde Na ties een ontwerp-verdrag voor gesteld waarin regels worden gegeven voor een vrije explora tie van de maan en andere hemellichamen, en waarin de on mogelijkheid is vervat deze te annexeren of op te eisen. Het ontwerp werd ingediend bij de V. N.-commissie voor het vreed zaam gebruik van de ruimte met het verzoek op 12 juni bijeen te komen. Ook de Sowjet-Unie heeft een dergelijk verdrag ingediend. Dit. land verzocht dat de kwestie tijdens de komende zitting van de algemene vergadering zal worden behandeld. Twee doden bij autobotsing Een bus met arbeiders is vrij dagmorgen om zeven uur op de Puttenweg te IJsselstein-Venray bij het inhalen in dichte mist tegen een melkfabrieksauto gebotst. Deze frontale botsing kostte twee inzit tende arbeiders uit Venray het leven. Het waren de 41-jarige Jan sen uit Venray en Van Soest uit Venray. Twee anders arbeiders zijn ernstig gewond naar het Venrayse ziekenhuis overgebracht. Rechtstreekse finish-reportages Tour de France 1966 In samenwerking tussen AVRO, KRO en VARA en met medewerking van de VPRO zal via Hilversum I of II op alle 22 etappe-dagen tussen 15.30 en 17.00 uur een rechtstreeks radio verslag te beluisteren zijn van de finish in de Tour die France 1966. De omroepvereniging die de reportage uitzendt, zal op elke etappe-dag om 19.30 uur ook een nabeschouwing in het programma opnemen. Samen met een voorbeschouwing en enkele tussentijdse reportages zullen via Hilversum I en II 47 uitzendingen aan de Tour de France worden gewijd. Bovendien zal dit jaar voor 't eerst in het gezamenlijke pro gramma via Hilversum III met medewerking van de NCRV op alle etappe-dagen na de nieuws uitzendingen om één, twee, drie, vier en vijf uur een korte samen vatting met de tussenstanden worden uitgezonden. Verslagge ver is Theo Koomen; chef d'equipe is Otto Burm. De uit zendingen via Hilversum II wor den verzorgd door Ad Versney. Een voorbeschouwing in het VAR A-programma is vastge steld op maandag 20 juni om 19.30 uur. Lord Chalfont, Brits onder minister van buitenlandse za ken, die belast is met ontwape ningsvraagstukken, heeft zich rvrijdag in Parijs pessimistisch uitgelaten over de kansen van welslagen op ontwapeningsge- bied. Sprekend in het parlement van de West-Europese unie ver klaarde hij, dat algehele ontwa pening geen zaak was voor de komende 10 jaar of zo, want daarvoor waren de ideologische verschillen in de wereld te groot. En in Genève, waar men over deelakkoorden (waaronder een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens) onderhandelt, bestond „een gevoel van ver dwijnende kansen". Met elke dag, week of maand die in Genève verstrijkt, zonder dat er resultaten worden ge boekt, verminderen de kansen, aldus de Britse bewindsman, terwijl de Geneefse conferentie toch in de komende herfst met althans een enkel succesje in de V. N. zal moeten verschijnen, wil haar bestaan niet in gevaar ko men. De V. N. zouden eventueel na een mislukken van de Ge neefse onderhandelingen nog wel tot een wereldontwapenings conferentie kunnen besluiten en kunnen proberen daar commu nistisch China bij te betrekken, doch van zo'n conferentie van meer dan 110 landen verwacht te lord Chalfont geen resultaten. Hij waarschuwde tegen de op vatting dat eerst de grote poli tieke problemen moeten zijn op gelost, alvorens wezenlijke vor deringen, ook op onderdelen van de internationale ontwapening konden worden gemaakt. Men moest volgens hem blijven pro beren op beide terreinen tege lijk vorderingen te maken. Men zal overigens in deze tijd van kernbewapening en raket ten een aantal verouderde poli tieke opvattingen inzake de in ternationale betrekkingen over boord moeten zetten, aldus de Britse bewindsman. Men heeft eigenlijk slechts keus uit twee mogelijkheden: organisatie van een wereldrechtsorde met een internationaal gezag en politie apparaat of de weg die naar nucleaire wereldoorlog leidt. Hij vreesde voorts, dat het huidige „evenwicht van afschrik king", dat de wereld voor een atoomconflict behoedt, geleide lijk aan betekenis gaat verlie zen als gevolg van de opkomst van nieuwe atoommogendheden (met communistisch China voor op) en door nieuwe technische ontwikkelingen op het gebied van de raketafweer. Lord Chalfont zei voorts dat men begrip moest hebben voor de vrees van de Sowjet-Unie voor een Duitsland dat zeggen schap over kernwapens heeft. Organisatie van het kernwapen- bezit in de NAVO diende men dan ook niet te zoeken in ver meerdering van het aantal lan den met een vinger aan de trek ker, doch in een regeling voor gemeenschappelijke politieke besluitvorming op het gebied van de strategie. Het Nederlandse socialistische parlementslid C. L. Patijn heeft de Britse bewindsman in dit verband de vraag gesteld of het geen stap in de goede richting zou zijn, als Groot-Brittannië zijn onafhankelijk kernwapen volledig en onvoorwaardelijk aan de NAVO overdroeg. Frank rijk zou het Britse voorbeeld wel niet volgen, aldus de Neder landse afgevaardigde, doch er zou toch een nieuwe ontwikke ling mee worden ingeluid. Lord Chalfont antwoordde hierop, dat Engeland bereid is afstand te doen van ziin atoombewapening. V Vergeefse brandkastkraak In de nacht van donderdag op vrijdag is bij de N.V. Kraanbouw aan de Jekerstraat in Utrecht ge probeerd een grote brandkast te forceren. Dit gebeurde met behulp van apparatuur, die in de fabriek zelf te vinden was. De inbrekers zetten de wekker in alle rust op zes uur. Toen dit tijdstip aangebroken was, was er wel een groot gat in de brandkast gesneden, maar de inhoud was nog onbereikbaar. Toen de politie een half uur later arriveerde, waren de branders nog warm. De in brekers verdwenen. Vóór hun ver trek hadden ze nog enkele kasten overhoop gehaald. Hun buit was echter nihil. Ook al zou hun werk vergeefs zijn geweest, omdat zich geen geld in de safe bevond. De Utrechtse politie is van mening dat hier vaklieden aan het werk zijn geweest. maar dan diende er eerst een toereikend internationaal kader te zijn, dat het beheer van die wapens kon overnemen. TWEE HAAGSE HOOFDAGENTEN AANGEHOUDEN De rijksrecherche heeft, naar thans bekend is geworden, dins dag in samenwerking met de politie van Den Haag twee hoofd agenten van de gemeentepolitie van deze stad aangehouden, n.l. de 49-jarige H. P. en de 46-ja- rige G. de J. wegens overtreding van art. 363 wetboek van straf recht (het aannemen van een gift voor datgene wat zij in strijd met hun plicht hebben gedaan of nagelaten). Beide hoofdagenten hebben gedurende de laatste maanden een dertigtal z.g. plakbriefjes voor overtreding van het wacht- verbod door een bepaalde zaak geseponeerd. In verband hier mee genoten zij van deze zaak bij de aankoop van o.a. een koel kast, een aardappelschilmachine en een platenspeler een meer dan normale korting. Hun voor deel bedroeg naar schatting en kele honderden guldens. Als verdacht van het schen ken van een gift aan de hoofd agenten is als verdachte gehoord de 29-jarige bedrijfsleider R. C. van L. De hoofdagenten zijn voorge leid aan de officier van justitie en door de hoofdcommissaris buiten dienst gesteld. Eén hunner ontkent. (Nagekomen advertentie) Hiermede geven wij kennis dat tot onze diepe droefheid zacht en kalm is ontslapen onze geliefde Moeder, Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tan te SARA ADRIANA RIEMENS, geb. Kiel, Wed. van Anthonie Riemens, in de ouderdom van 87 jaar. Terneuzen: J. RIEMENS M. RIEMENS— DE FOUW en Kinderen Schiedam: G. RIEMENS Fam. KIEL Fam. RIEMENS. Terneuzen, 17 juni '66. „Bachten Dieke". Condoleantie-adres: Donze-Visserstraat 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op dinsdag 21 juni as. des namiddags te 2.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3