Duitse „invasie" veroorzaakt verkeerschaos in Nederland Staat van beleg afgekondigd in Hué Het Indonesische volk wil niet langer bedrogen worden PASSEN- C0NTR0LE WAS ONMOGELIJK RADIO DF km Chaotisch Dok per trein NOODWEER IN DUITSLAND HET LEGER HOUDT 3.5090 MAN BESCHIKBAAR VOOR AMSTERDAM HET WEER Naar de Zeeuwse kust de MUL PARACHUTISTEN IN ACTIE TEGEN DE BOEDDHISTEN President Soekamo is ondergeschikt aan het congres ZATERDAG 18 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6714 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Gasverwarming ROTTERDAMSE BANKROVER VOORGELEID Sluipschutters De helft van Hué bezet Driedaagse staking De scheepsramp in de haven van New York Bevoegdheden beknotten Hofnar Geen blanco volmacht 1500 procent loonsverhoging. Noord-Vietnam en de Amerikanen Vietnams pacificatie program Marinevliegtuig neergestort Weer aanslag in Saigon Fnwftartatg bSJjabonnement; TERNEUZEN'1 Direeteör-HooMredaeteör; 1 van 8e Sande Redactie- en Administratie-adresJ Smv'ewal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.F. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzei» Advertentieprijs per mm 18 ct; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Voetje voor voetje schoof vrij dagmorgen een twee rijen dikke file auto's uit Duitsland over de autobaan E-36 in de richting van de grenspost Berg, waar douane en koninklijke marechaussee de onafzienbare stroom zonder pas- sencontroie er was geen be ginnen meer aan op zes banen tegelijk de auto's liet paseren. De frequentie steeg in de loop van de morgen tot tachtig auto's per minuut en er kwam voorlo pig geen einde aan, want een twee rijen dikke file met een lengte die intussen was aange groeid tot 120 km, naderde onze grens. Door het langzame tempo wa ren vele auto's warm gedraaid en stonden met kokende motor '(Adv.) TERN EL'ZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 KOEL WEER Een zone met onweersbuien is vrijdag met grote snelheid ons land gepasseerd en verdreef de zomerwarmte. De onweersbuien bereikten het noordoosten van hét land het laatst. Daar werd het vrijdag nog 31 graden. Na het onweer was de temperatuur gemiddeld over het gehele land acht graden lager. Met wind van zee zal vandaag nog iets koelere lucht worden aangevoerd. In een groot deel van de Britse eilanden werd het Vrijdag- niet warmer dan 17 tot 18 graden. De koele lucht is on stabiel, zodat ook op enkele ver spreide regen- of onweersbuien moet worden gerekend. Er zullen echter ook zonnige perioden voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij koel Vrij kool weer met veranderlij ke bewolking en plaatselijk enke le regen- of onweersbuien. Zwak ke tot matige Wind uit westelijke richtingen. ZATERDAG 18 JUNI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m 1.11 1.47 2.21 2.30 ZONDAG 19 JUNI Cadzand 1-25 Breskens 1.50 Terneuzen 226 Hansweert 3.00 Wadsoorden 3.09 n.m. 1.34 2.10 2.44 2.53 1.49 2.14 2.50 3.24 3.33 MAANDAG 20 JUNI Breskens 2-32 2.37 Terneuzen o.óó Hansweert 3.42 4.07 Walsoorden 3.51 4.16 zon maan op onder op onder juni 18 4.19 21.03 3.36 21.17 19 4.19 21.03 4.22 22.22 20 4.19 21.03 5.24 23.12 in de berm of aan de kant van de weg, hetgeen voor de nog rij dende auto's nog meer vertraging opleverde. Bij de grenspost Berg begon de drukte donderdagavond al om half zes en hield aan tot tien uur. 's Nachts om drie uur kwam de stroom opnieuw op gang. De auto's reden bumper aan bumper maar de schade van kettingbot singen en van koop-staartaanrij- dingen bleef tot blikschade be perkt. Vertraging trad ook op bij opengebroken weggedeelten van de E-36 onder Ede en Veenen- daal. Tussen de grenspost Berg en Zevenaar zat de zaak vol komen vast, evenals op het ver keersplein Arnhem, waar politie mannen het verkeer regelden. Grote moeilijkheden verwacht de marechaussee bij het grens- kantoor Berg zondag, als de vele Duitsers terugkeren. In het zuiden van ons land stroomden de Duitse toerden eveneens binnen. Bij Vaals, Ven- lo, Eindhoven en Breda, dreigde de zaak vast te lopen door de toeristenstroom die via Bergen op Zoom de Zeeuwse stranden wilde bereiken. Grote stromen Duitse toeris ten reden in de richting Noord zeekust. De verkeerscentrale van de rijkspolitie zei nog nooit zo'n invasie van toeristen te hebben meegemaakt. Van de grens tot ongeveer ter hoogte van Waddinxveen be stond het wegverkeer voor het overgrote deel uit Duitse auto's met toeristen. Op rijksweg 12 (grensArnhemUtrecht) werd de toestand „chaotisch" genoemd. Ook nabij Woerden werd de toestand onhoudbaar. Veel toe risten gingen namelijk bij Bode graven van rijksweg 12 af om ria Woerden en Alphen aan de Rijn richting KatwijkNoord- wijk te rijden. Omstreeks tien uur vrijdagochtend stond het verkeer hier helemaal stil, omdat een trailer met oplegger dwars over de weg stond en het ver keer over deze oude rijksweg ge heel versperde. Dat de invasie nog niet ten ein de was, bleek uit een mededeling van de politieradio-waarschu- wingsdienst in Keulen aan de verkeerscentrale in Den Haag, dat een file auto's van zeker honderd kilometer op weg was naar Nederalnd. Niet alleen over de weg maar ook per trein zijn duizenden Duitsers naar ons land gekomen. Normaal vervoeren de treinen uit Duitsland niet meer dan 300 mensen, gisteren zaten er gemid deld 1100 in. Een van de treinen liep een vertraging op van 20 mi nuten, doordat bij de grens zo veel gecontroleerd moest worden en ook omdat er zoveel geld moest worden gewisseld. (Adv.) Een begrip voor Erkend Garfiüer Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De jeugdige bankrover R. V. (18 jaar) uit Rotterdam, die maandag een overval pleegde op de middenstandsbank aan het Jacob van Campenplein in Rot terdam, is vrijdag voor- de offi cier van justitie geleid. De jongeman die na een aanvankelijk geslaagde overval (buit J 135.000,en een wilde taxirit, in paniek raakte, werd door twee automobilisten aan gehouden. Hij stond schietend met een pistool auto's aan te houden op de Honingerdijk. Bij huiszoeking vond de poli tie valse spaarbankboekjes en stempels. Vastgesteld werd reeds dat hij daarmee de P.T.T. voor een bedrag van 10.000,en 'ƒ20.000,heeft-opgelicht. Kort na zijn arrestatie werden twee geweren van R. V. gevon den in het bagagedepot van het centraal slation. Ook op zijn ka mertje in het huis van zijn ouders vond de politie een aan tal vuurwapens. Vermoedelijk heeft de 18-ja- rige jongeman nog meer straf bare feiten gepleegd. Na de huis zoeking sprak de Rotterdamse politie over „een grote verschei denheid van delicten". De veertien km lange weg, dia de Amerikaanse basis Phoe Bai scheidt van de Zuidvietnamese stad Hué, wordt ai geruime tijd versperd door honderden huis altaren, door de eigenaars op aanraden van de zich tegen de regering in Saigon verzettende boeddhistische leiders van Hué op straat geplaatst om het mili taire verkeer te hinderen. Tot dusver liet men de boed dhisten hun gang gaan, maar de regering-Ky heeft nu voor deze stad de staat van beleg afgekon digd en een strafexpeditie ter sterkte van ruim tweeduizend parachutisten en mariniers ge stuurd. Deze begonnen vrijdag de huisaltaren op vrachtwagens te laden, die ze naar een militair terrein afvoerden. Een en ander ging niet zonder incidenten. De auto's werden met stenen beko geld. Buiten de stad werden de mili taire versterkingen door sluip schutters beschoten. Deze waren als boeddhistische monniken verkleed, die hun wapens onder altaarkleden hadden verborgen. Zes militairen verloren hierbij het leven. Op een andere plaats had de bevolking een barricade van ban den opgeworpen en deze in brand gestoken. In het centrum van de stad verspreidden para chutisten een menigte van onge veer vierhonderd boeddhisten met traangas. De betogers droe gen spandoeken mee waarop stond „De communistische Amerikaanse president en dicta tors zijn permanente vijanden van het Vietnamese volk". Vier bataljons regeringstroe pen, dezelfde die onlangs de op standige militairen in Da Nang tot overgave dwongen, hebben de helft van Hué in handen. Het noordelijke gedeelte, waar zich het fort, de pagode Dieoe De en de vijfhonderd gedeserteerde op standige militairen bevinden, is in handen van rebellerende boeddhisten en van het verzets- comité. Dit gedeelte is door rege ringstroepen omsingeld. De op standelingen bieden slechts pas sief verzet. De boeddhistische lel der Thich Tri Kwang, die al tien dagen in hongerstaking is, heeft uit het ziekenhuis zijn volgelin gen opgeroepen geen gebruik van hun wapens te maken. De verenigde boeddhistische WM '4ÊÊ New York: De brandende Britse tanker Alva C. Ape (l.) en de Amerikaanse tankboot Texaco Massachusetts, nadat beide sche pen met elkaar in aanvaring zijn gekomen. Er zouden 20 doden en 40 vermisten zijn Twee zware onweersbuien hebben vrijdag aanzienlijke schade aangericht in de West- duitse plaats Bad Kreuznach en omgeving. In de stad zelf kwa men veel straten onder water te staan, terwijl de door de stad lopende autoweg met een laag slijk en gesteente werd bedekt. In de laag gelegen woningen kwam ongeveer een halve meter water te staan. De wijngaarden liepen ernstige schade op. Het treinverkeer op de rechter In een communiqué van de Amerikaanse kustwacht is vrij dagochtend meegedeeld dat als gevolg van de botsing tussen de Britse tanker „Alva Cape" en de Amerikaanse tanker „Texaco Massachusets" in de haven van New York 20 zeelieden zijn om gekomen en 40 gewond. Er zijn 12 vermisten. Negenenzestig zee lui werden gered. Over de oorzaak van de aanva ring is nog niets bekend. Het weer was helder. Er is een on derzoek door de kustwacht gaan de. Rijnoever tussen Rüdesheim en Assmannshausen moest worden stopgezet, omdat de rails door van de hellingen rollend gesteen te en modder was bedekt. Vrij dagavond kon nog niet worden meegedeeld wanneer het trein verkeer zou worden hervat. In Djakarta begint maandag de vierde zitting van het voor lopige raadgevende volkscon gres van Indonesië, waarvan de leden in hoofdzaak door presi dent Soekamo zijn benoemd. De verwachtingen zijn hoog gespannen en men hoopt dat er belangrijke besluiten zullen wor den genomen. Rond 500 leden van dit hoog ste wetgevende lichaam van In donesië zijn al in Djakarta aan gekomen. Ruim 100 leden zullen afwezig zijn. Het grootste deel hiervan is in de gevangenis of voortvluchtig. Het betreft hier communisten of hun meelopers en andere figuren, die achter de mislukte staatsgreep hebben ge staan, waarmee men had willen bereiken dat Indonesië 'n volks republiek werd naar het model van communistisch China. Po litieke waarnemers in Djakarta ■menen dat 75 percent van de congresleden voor drastische maatregelen is om te voorkomen dat zich nog eens zoiets voor doet als in oktober. Men wil ook de uitgebreide bevoegdheden van Soekarno be knotten om diens positie in over eenstemming te brengen met de grondwet van 1945. Het kabinetspresidium heeft donderdagavond de laatste hand gelegd aan de regeringsstukken, die door Soekarno aan het con gres zullen worden voorgelegd. Zij hebben betrekking op de economie, de politie en de vei ligheid. Vice-premier Roeslan Abdoelgani zei in dit verband dat het congres speciale nadruk zal leggen op de volledige uit voering van de grondwet. Hij deelde voorts mee, dat het ka binetspresidium bestaande uit de zes vice-premiers zon dag onder voorzitterschap van Soekarno zal bijeenkomen in diens zomerverblijf in Bogor. Vandaag zal in Djakarta een niet nader genoemd aantal pas benoemde leden van het voor lopige raadgevende volkscongres 'de eed afleggen. Er zijn bijzon dere veiligheidsmaatregelen ge troffen om dit in alle rust en orde te doen geshieden. In Djakarta doet men zijn best om de zitting van het congres, die naar men verwacht tot 5 juli zal duren, tot een succes te ma ken. Zo veegden arbeiders, stu denten en schoolkinderen vrij dag de straten schoon. Inmid dels heeft „Angkatan Bersend- jata", het blad van de strijd krachten, weer een felle aanval gedaan op het leiderschap van Soekarno. De krant schrijft dat „permanente confrontatie" en „voortdurende strijd voor de verbetering van het lot van het volk" lege en belachelijke kre ten zijn, gericht op misleiding van het volk en de rest van de wereld. Een andere loze kreet was Soekarno's voorstel Indonesië tot „de vuurtoren van de we reld" te maken. Het volk had dergelijke leuzen die het blad brandmerkt ais „grappen", de afgelépen jaren geduld. De In donesiërs hadden „ja" geroepen op alles „wat de „hofnar" had gezegd". „Angkatan Bersendja- ta"' merkte dan op, dat de ver klaringen van Soekarno vaak in tegenspraak met elkaar zijn geweest, maar het volk was het nu zat bedrogen te worden met mooie woorden. Het militante actiefront van studenten in Medan heeft de congresleden die deze stad en omgeving vertegenwoordigen, la ten weten dat zij niet uit Dja karta naar huis terug hoeven komen, als zij de verlangens en eisen van het volk niet hebben gerealiseerd. Het congres aldus het actiefront, moet er voorzor gen dat er een vice-president wordt benoemd, dat de erypte- communistische partij „Partin do" wordt ontbonden en dat alle staatsinstellingen grondig worden gezuiverd van mensen, die achter de mislukte staats greep hebben gestaan. De minister van justitie, gene- raal-majoor Soegih Arto, ver klaarde dat het congres prest dent Soekarno geen blanco vol macht moet geven, omdat de president ondergeschikt is aan het congres. Als het congres een dergelijk mandaat wel nodig acht, moet de president volledig rekenschap geven van zijn da den. Het was volgens de minis ter de plicht van de strijdkrach ten om te voorkomen dat Soe karno van de grondwet afwijkt. Het congres diende ook geen resoluties aan te nemen die dan weer worden doorgegeven aan de president, want het congres was het hoogste wetgevende lichaam. Het congres moet be sluiten nemen, die uitgevoerd dienen te worden door de pre sident. Het Indonesische parlements lid Joesoef Wibosone heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de salarissen van militairen en burgerambtenaren met 1500 pro cent zouden worden verhoogd teneinde een einde te maker, aan corruptie en als een stimu lans voor het moreel. Hij zegt dat het percentage in zijn voorstel overeenkon t met de stijging van de kosten voor het levensonderhoud sedert de cember. kerk in Zuid-Vietnam heeft vrij dag opgeroepen tot een lande lijke algemene staking van drie dagen, welke vandaag zal begin nen. De actie maakt deel uit van de campagne tot verdrijving van de regerende junta. Vijf boeddhistische monnfken, die een menigte van 2000 mensen toespraken, zeiden te zullen ver zoeken in arrest te worden ge steld. Zij wilden daarmee kracht bijzetten aan hun eisen volgens welke de Verenigde Staten hun steun aan de huidige regering onmiddellijk moeten staken. De monniken reden daarna naar het gemeentehuis om de burgemees ter een brief voor de generaals Thieu en Ky te overhandigen. Van gezaghebbende zijde is later vernomen dat de vijf boed dhisten toestemming hebben ge kregen op het politiebureau te blijven. Later ontstonden er schermut selingen tussen de boeddhistische demonstranten en de politie. Jongelui staken een politie-jeep en twee particuliere Amerikaanse auto's in brand. De politie ge bruikte traangas om de betogers uiteen te jagen. In Hoe-é werden tenminste 100 overtreders van het uitgaansverbod opgepakt en de regeringstroepen verspreidden deelnemers aan verscheidene protestmarsen. Een Vietnamese legerkonvooi werd met stenen bekogeld. 45.000 leden van de Noordviet- namese bond van jonge arbeiders hebben een resolutie aangeno men, waarin de regering in Ha noi wordt verzocht onverwijld een militair tribunaal te vormen om „de in Noord-Vietnam ge vangen genomen Amerikaanse luchtpiraten te berechten". William Porter, plaatsvervan gend ambassadeur der V. S. ir Saigon, heeft president Johnsor. meegedeeld dat het pacificatie program in Zuid-Vietnam dal voorziet in verbetering van de economische en sociale situatie op gang komt. Hij zei dal maandelijks ongeveer 20.000 vluchtelingen vietcong-gebieden verlaten om zich onder de be scherming van de Zuidvietna mese autoriteiten te plaatsen. De militaire operaties van de gue- rillastrijders worden hierdooi bemoeilijkt, aldus Porter. Een C-130 „Hercules"-vlieg- tuig van de Amerikaanse marine is donderdagavond voor de Zuid vietnamese kust in zee gestort. De twaalf inzittenden acht marinemannen en vier leden van de luchtmacht die op weg waren naar Okinawa kwamen om het leven. Een mijn die aan een fiets was gebonden is vrijdagochtend ont ploft nabij een halte in Saigon waar Amerikaanse militairen op een bus stonden te wachten. Even tevoren was een granaat naar de militairen gegooid. Tien Amerikaanse militairen, een Zuid-Koreaan en drie Vietna- mezen werden gewond. Het was de eerste aanslag op Amerikanen in Saigon sedert meer dan een maand. Het incident deed zich voor in de Chinese wijk Cholon. De man nen zouden naar hun werk gaan, in het centrum van de stad. De aanslag wordt toegeschreven aan Vietcong-terroristen. Teneinde voorbereid te zijn op een situatie die inzet van infan- terieonderdelen van de konink lijke landmacht voor het herstel van rust en orde nodig zou kun nen maken, heeft de minister van defensie bepaald, dat het ko mende weekeinde aan het per soneel van vier parate infante- riebataljons en van enkele staf- en verzorgende eenheden niet de gebruikelijke veertiendaagse be wegingsvrijheid zal worden ver leend. De regering acht deze maatregel als voorzorg noodza kelijk. Het personeel van deze onderdelen blijft door deze maat regel gedurende het weekeinde in hun garnizoensplaatsen. De maatreeel betreft: het 11e pantserinfanteriebataljon garde grenadiers, gelegerd te Arnhem; het 12e pantserinfanteriebatal jon garde jagers gelegerd te Schaarsbergen; het 41e pantser infanteriebataljon stoottroepen gelegerd te Ermelo; het 45e pant serinfanteriebataljon „Oranje Gelderland" gelegerd te Steen- wijk; de stafcompagnieën van de eerste divisie „zeven december" en van de 42e pantserinfanterie brigade en delen van de treinen- bataljons van de 11e en de 42e pantserinfanteriebrigade, gele gerd te Schaarsbergen en te As sen en het 101e marechaussee bataljon gelegerd te Nunspeet, tezamen omvattende xond 3-500 man.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1