RADIO EN TELEVISIE De weegschaal Wat geven wjj BOREN VANGEN MOEDER EN KIND IN KOKOSMAT OP Treinrover op gevangenisdak JOHNSON OYER DE BETREKKINGEN MET OOST-EUROPA 19 juni - Vaderdag y Vrijdag 17 juni 1960 DE VRÏTE ZEEUW Pagina 9 Bij brand in Rotterdam OVERSTROMINGEN IN SIBERIE JAPANS VISSERSDORP DOOR BRAND GETEISTERD STAKING VAN BANKBEDIENDEN IN GRIEKENLAND TELEVISIE IN BRITSE HOGERHUIS KINDEREN DOOR BLIKSEM GETROFFEN Nederlander in Duitsland verongelukt De 22-jarige H. Reinders uit Lievelde (gem. Lichtenvoorde) is woensdagmiddag om het leven gekomen, toen een vrieswagen uit Lichtenvoorde waarin hij als bijrijder zat, in Ingoltstadt tus sen Neuremberg en München tegen een stilstaande Ameri kaanse militaire legerwagen bot ste. De chauffeur van de vries wagen, eveneens uit Lichten voorde, werd licht gewond. De zuivering in China DE SURVEYOR-1 IN WINTERSLAAP from America's Best Tobaccos Nederlands- Belgische spellingsakkoord BOEDDHISTEN GAAN VANDAAG BETOGEN ROTTERDAMSE BANKROVER VERVALSTE OOK SPAARBANKBOEKJES DE SPORTTOTO VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Beledigende gramofoonplaat moet worden vernietigd Paniek heerste gisternacht in de Frederikstraat in Rotterdam, waar bij een brand drie mensen van een hoogte van 15 a 17 meter moesten worden opgevangen op een deken en een kokosmat. Vele andere inwoners moes ten, soms met geweld, uit hun huis worden verdreven. De Siberische rivieren rondom Krasnoyarsk zijn buiten hun oevers getreden en hebben dor pen overstroomd. De watersnood is ontstaan door het smelten van sneeuw op de bergen. De bewoners van de onderge lopen dorpen zijn bijtijds geëva cueerd en Krasnoyarsk is door een dam voor overstroming be hoed. Honderd-vijf-en-twintig van de 380 woningen in het Japanse vis sersdorp Koesjikino. in zuid- Kioesjoe, zijn door brand ver woest. Honderddertig mensen zijn dakloos. Het personeel van grote ban ken in Athene en Pireaus is don derdag voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen wets voorstellen die de rechten van de bankbedienden zoud m aantasten. Het Britse hogerhuis heeft toe stemming gegeven om bepaalde debatten rechtstreeks via de tele visie uit te zenden. Tegen het voorstel stemden 31 „Peers", die vreesden dat hun hogerhuis door televisieuitzeradingen in een „die rentuin" zal veranderen. Zes-en- vijftig andere parlementsleden voelden echter wel voor het idee en gaven hun toestemming. Twee kinderen van S en 9 jaar zijn gedood en zestien gewond tijdens een picknick in een bos nabij Le Havre in Frankrijk Een gröep van tachtig achter lijke kinderen was een dagje uit en was bezig aan de lunch toen een onweer losbarstte. Achttien kinderen werden door de bliksem getroffen. De leidster liep even- eehs ernstige brandwonden op. De eerste die van vier hoog naar beneden kwam, was de ongeveer 35-jarige havenarbei der Jan van Aken. Buurtgenoten vingen hem op in een deken. De man viel van de deken op de straat, omdat men de deken niet goed meer vast kon houden. De man is met ernstige inwendige kneuzingen en brandwonden naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. DRAMATISCHE REDDING Dramatisch was de redding van de 21-jarige mevrouw Henny Wetering die met haar éénjarig zoontje Max geïsoleerd door het vuur voor het open raam op de derde etage van het naastliggen de huis stond. „Niet springen", schreeuwde men naar boven. Kort daarop kwamen buren met een kokosmat, die door twaalf mensen werd vastgehouden. „Springen", luidde het toen. Eerst gooide Henny Wetering haar kind naar beneden, waar het onge deerd op de kokosmat terecht kwam. Kort daarop sprong mevr. Wetering zelf en ook zij kwam behouden op de kokosmat. „IK ZIE NIETS MEER" -• Vele mensen in deze oude, dichtbewoonde huizen zaten ver bijsterd in hun door vuur en rook bedreigde kamers. Weer traden buurgenoten op. Met ge weld moesten enkele mannen ertoe gedwongen worden hun woningen te verlaten. Kinderen en vrouwen werden snel en be hulpzaam weggebracht. De brand moet zijn ontstaan op de zolderetage aan de Frede rikstraat 83, waar de ongehuwde Jan van Aken reeds op bed lag. „Ik zie niets meer", riep hij, ter wijl hij uit het raam hing. Op goed geluk liet de man zich val len. Over zijn toestand was gis ternacht nog niets te zeggen. De redding van mevr. Wete ring en haar kind verliep rusti ger. Haar overbuurman Willem Ruys (45) sleurde zijn kokos vloerbedekking onder zijn meu-*- bilair weg en snelde naar het bedreigde huis. Velen stonden klaar om bij deze efficient opge zette redding het kokoskleed vast te houden. De bovenste delen van twee huizen zijn finaal uitgebrand. De brandweer heeft het vuur bin nen een uur weten te bedwingen. President Johnson heeft aan gekondigd dat de Verenigde Sta ten overleg met hun westelijke bondgenoten zullen plegen bij het zoeken naar wegen, die moe ten leiden naar betere betrek kingen tussen oost en west. De president sprak woensdag tijdens een plechtigheid op het Witte H-'.s, waar een groep Oos tenrijkse burgers hun erkente lijkheid tot uitdrukking bracht voor de morele en financiële steun die Amerika sinds 1945 aan Oostenrijk heeft verleend. President Johnson zei dat de verdeling van Europa langzaam plaats begint te maken voor be grip en samenwerking. Koeang Ya Lin, rector van de universiteit van Nanking, is van al zijn funkties ontheven wegens anti-socialistische aktiviteit, al dus meldt radio-Peking. Koeang, die ook secretaris van de com munistische partij van de pro vincie Kiangsoe was, wordt een vertegenwoordiger van de Bour geoisie genoemd. Hij had onder meer zijn studenten verhinderd zich aan te sluiten bij de hui dige culturele massabeweging. Het ontslag van Koeang was door alle hoogleraren en studen ten van de universiteit, tijdens een bijeenkomst zondag j.l., met instemming ontvangen, aldus de radio. Zoals bekend is Loe Ping, rec tor van de universiteit van Peking, onlangs eveneens ont slagen. De „Surveyor-1", die op de maan staat en al meer dan 10.000 foto's naar de aarde heeft ge seind, zal 14 dagen lang niet uit zenden vanwege de maannacht die zo lang duurt. Men hoopt dat de „Surveyor" voldoende warm te zal kunnen ontwikkelen om de zeer lage temperaturen die nu komen, zonde* schade te De kwestie-Oostenrijk, welk land na acht jaar onderhandelen met de Sowjet-Unie zijn neutra liteit herkreeg, toonde volgens Johnson aan dat verziening niet altijd snel tot stand komt. Oos tenrijk is in feite het bewijs er van, dat hardnekkige geschillen tussen oost en west kunnen wor den opgelost, zonder dat dit ten koste gaat van enig land of volk. ZATERDAG 18 JUNI HILVERSUM I: 7.00 uur Nws; 7.23 Lichte gram.; (7.307.35 Van de voorpagina); 8.00 Nws; 8.10 Lichte orkestmuz.8.20 Weg wijs; 8.30 Gram.; 9.15 Amuse- mentsmuz.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Lezing; 10.00 Gevarieerd programma; (Om 11.00—11.02 Nws)12.15 Gram.; 12.27 Mede delingen t.b.v, land- en tuinbouw; 12.30 Actueel sportnieuws; 13.00 Nws; 13.10 Vara-varia; 13.15 Me lodieën-expres; 13.40 Uitlaat; 14.15 Jazzmuz.; 14.55 Lezing; 15.10 De Metropolitan vóór 1925; 16.00 Nws; 16.02 Amusements- muz.; 17.05 Vocaal en instrumen taal ensemble en zangsolisten; 17.30 Radioweekjournaal; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Tijd voor teenagers; 19.20 Boekbe spreking; 19.40 Jazzmuz.; 20.00 Nws; 20.05 Hoorspel; 22.20 Lich te gram.; 22.30 Nws; 22.40 Ak- tualiteiten en sport; 22.50 Ero tiek in woord en muziek; 23.15 Amusementsmuz.23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 u. Nws; 7.10 Meditatie; 7.15 Klass. gram.; 7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liede ren; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Gevarieerd progr.; (S.30— S.32 Nws); 12.00 Angelus; 12.02 Country and Western express; 12.24 Marktberichten voor boe ren en tuinders; 12,27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Overheidsvoor lichting; 12.50 Lichte gram.; 13.15 Radio voor tieners; 14.10 Musi cerende diletanten; 14.30 Voor de kinderen; 14.10 Licht instrumen taal trio; 15.00 Gesprek over de realiteit van het missiefront; 15.20 Klass. muz.; 16.20 Gram.; 16.30 Een Frans-Nederlands programma; 17.00 Programma voor twintigers; 17.15 Lichte gram.; 17.25 Gevarieerde gram.; 17,55 Licht instrumentaal ensemble; 18.20 Sportperiscoop; 18.30 Jazzmuz.; 18.50 Lichtbaken; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten; 39.30 Gram.; 20.25 Zwerftocht door gedroomde en werkelijke werelden; 20.45 Klass. orkest muz.; 21.45 Variaties op het the ma show; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nws; 22.40 Kerk en rekrea- tie; 22.55 Moderne orkestwer ken; 23.55—24.00 Nws HILVERSUM Hl: 9.00 u. Nws; 9.02 Solisten- en orkestenparade 30.00 Nws; 10.02 Lachte gram.; 11.00 Nws; 11.02 Modern gram.; 11.30 Muziek van het Leger des Heils; 11.50 Lichte orkestmuz.; (Om 12.00 Nieuws, eventueel ac tualiteiten); 12.30 Licht geva rieerd muz.progr.; (13.00 Nws); 14.00 Nieuws; 14.02 Platenshow; 15.00 Nws; 15.02 Hoogtepunten uit operettes, musicals en films; 16.00 Nws; 16.02 Programma voor vrolijke vakantiegangers; 17.00 Nws; 17.02—18,00 Sport- show, reportages, uitslagen, com mentaren en lichte grammofoon- muziek. BELGIE (VL.): 12.00 Nws; 12.03 Gevar. muz.; 12.40 Weerbe richt, mededelingen, programma voor de schippers; 12.45 Gram.; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nws en weerbericht; 13.20 Orkestmuz.; 14.00 Nws; 14.03 Spirituals; 15.00 Nws; 15.03 Ge varieerd programma; 17.00 Nws; 17.15 Programma over Frank Sinatra; 17.35 Dansmuz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardensportberichten; 18.30 Morgen is het zondag; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Gram.; 19.00 Nws; 19.30 Lichte muz.; 20.30 Pianospel; 20.50 Lichte muz.; 22.00 Nws; 22.10 Dansmuz.; 23.00 Muziek voor fijnproevers; 23.30 Lichte muz.; 23.5524.00 Nws. Televisie-programma's NEDERLAND I: 11.00—11.30 Teleac: Wij maken muziek; 16.00 Fototriptiek; 16.15 Zomersport panorama; 1.0017.35 Voor de jeugd; 1.3518.30 Samenvatting van de atheliekwedstr. Engeland —Rusland te Londen; 19.00 Nws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Week end; 20.00 Journaal en weerover- zicht; 20.20 Internationale orgel parade; 20.4521.21 Route 66 T.V.-film; 21.35 Gevarieerd pro gramma; 22.4022.45 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws; 20.15 Muzikale filmreportage; 21.15 T.V.-film; 22.05 Epiloog; 22.1022.15 Journaal. BELGIE (VL.): 19.30 Tiener klanken; 20.00 Nws; 20.25 T.V.- feuilleton; 20.50 Kalinka-show; 21.30 Politiefilm; 22.20 Protest songs; 23.00 Nws. Een van de mannen die in 1963 deelnam aan de grote treinroof in Engeland, Thomas Wisbey, is woensdag met twee medegevan genen op het dak van een ketel huis op het terrein van de zwaar bewaakte gevangenis in Leices- ter geklommen. De mannen wei geren naar beneden te komen. De 36-jarige Wisbey, die een ge vangenisstraf van 30 jaar uitzit, ging in hongerstaking toen hij in de gevangenis van Leeds alleen was opgesloten. In Leicester zit ten nog twee posttreinrovers, Welch en Hussey. Wisbey maakt geen kans uit de zwaar bewaakte gevangenis te ontsnappen. Het acht meter hoge ketelhuis is omringd door gevan genisbewakers met honden. De mannen kwamen na vier uur op het dak van het ketelhuis te hebben gezeten naar beneden. Tevoren hadden zij de bewakers scheldwoorden naar het hoofd geslingerd en een betere behan deling geëist. Wisbey riep over de negen meter hoge gevangenismuur de bewoners van nabij gelegen hui zen toe dat hij geen voorrechten en geen contact met de andere gevangenen had. Ik beklaag me niet over het gevangenisperso neel, die zijn in orde, zei hij. Buiten de gevangenis had zich inmiddels een menigte nieuws gierigen verzameld. De Belgische minister voor de Nederlandse kuituur, R. van Els- lande, heeft woensdag in de Kamer van volksvertegenwoor digers medegedeeld, dat in de Belgisch-Nederlandse commissie voor de schrijfwijze van de bastaardwoorden éénstemmig een akkoord is bereikt over een af gerond herzieningsvoorstel. De minister zei, dat voor de wijziging van de spelling in Bel gië een koninklijk besluit vol staat. In Nederland is echter een wet nodig. De Nederlandse re gering hoopt deze wet kort na de zomervakantie bij het parle ment te kunnen indienen zodat nog vóór het einde van 1966 de nieuwe regeling van kracht kan worden. Minister Elslande, die dit mede deelde tijdens de behandeling van de begroting van het minis terie van onderwijs en kuituur, voegde hier glimlachend aan toe „niet te weten of iedereen onmiddellijk heel gelukkig zal zijn met de voorgestelde wijzi gingen". De gevonden oplossing zal echter een einde maken., aan de dubbele spelling in Nêdërland en België. „Ik hoop, dat de nieu we regeling het langer dan tien jaar zal volhouden", aldus Van Elslande. De leiders van het boeddhisti sche instituut in Saigon hebben besloten hun bedreiging, vrijdag op straat betogingen te houden om zich te laten arresteren, uit te voeren. In een communiqué heet het, dat de boeddhistische leiders niet lijdelijk kunnen toezien hoe pa goden worden geschonden en bonzen, gelovigen en studenten en al hun landen gearresteerd, onderdrukt en vermoord worden. De boeddhistische leiders doen een beroep op alle gelovigen met alle middelen te pogen het boed dhisme te redden. DOOR MARTIN MONS 15) Waarom ter wereld zat mijn heer Overstraight dan die, op het oog zo onschuldige, missive aan te staren, als had hij een giftige slang naast zijn bord ge vonden? Want het viel moeilijk te ontkennen dat het dat nu juist was, wat hij deed. Zijn rose, welgedaan gezicht was verkleurd tot een heel onflatteus geel groen, de hand waarmee hij de brief opnam trilde hevig. Juf frouw Melanie sloeg al deze vreemde verschijnselen met grote belangstelling gade. Te oordelen naar 's mans gedrag moest die brief een Jobstijding bevatten. Maar hoe kon mijnheer Over straight dat weten, voor hij de enveloppe nog had geopend? Mijnheer Overstraight kuchte, opende zijn mond alsof hij iets wou gaan zeggen, sloot haar weer en stond op. „Maar mijn beste mijnheer Overstraight," vroeg juffrouw Leocadie verbaasd, „u wilt toch niet weer opstaan zonder nog te hebben ontbeten? Voelt u zich 1 Kom, probeert u dan wan «ti« .met een stukje toast. Dat kan helemaal geen kwaad." „Neen, neen, werkelijk niet, ikHij wierp een blik op het onschuldige ei naast zijn bord of het puur vergif was en mompelde dan iets van te hopen dat men hem zou willen excu seren. Hij loopt alsof hij glazen benen heeft, dacht juffrouw Melanie, terwijl haar ogen hem volgden op zijn tocht naar de deur. De brief hield hij krampachtig in zijn vingers geklemd. „En dat was dan dat," mom pelde juffrouw Melanie ondanks zichzelf. „Wat scheelt hem?" vroeg mijnheer Van Heusden. „Slechte berichten?" „Dan moet hij wel helderziend zijn," meende kolonel Raven, „want hij heeft zijn brief nog niet opengemaakt." „Allert, zou je niet eens even naar hem gaan kijken? Wie weet wat de stakker scheelt. Hij zag eruit alsof hij iets heel ernstigs onder de leden heeft. „Neemt u mij niet kwalijk, tante Leocadie, maar dat kan ik tafib oofflawlük doen. Als mijn heer Overstraight meende dat hij medische hulp nodig had, zou hij toch wel om mijn assistentie hebben gevraagd. En, eerlijk ge zegd, ben ik ervan overtuigd dat hem lichamelijk niets scheelt. De man is ontzettend geschrokken, je zou kunnen zeggen dat hij een schok heeft gehad, maar dat is dan toch ook alles. En daar komt hij zonder mijn hulp ook wel overheen. Laat u hem maar rus tig betijen, mijn waarde tante." „Een schok gehad? Praat nu geen onzin, Allert. Waarvan zou die arme man dan hebben moe ten schrikken? Nu vraag ik je. Wat is er nu hier in de kamer om iemand te doen schrikken? Zó te doen schrikken dat hij er ziek van wordt? Neen hoor, dat zijn maar flauwiteiten. De man is ziek, dat was hem aan te zien. Het is niet meer dan een staal tje van je plicht, je menselijke plicht, naar hem toe te gaan en. „Maar er was wél iets dat hem schrik aanjoeg, Leocadie. Iets dat niet alleen hier in de kamer was maar zelfs vlak bij zijn bord." „Bij zijn bord? Je wilt toch niet zeggen dat er hier op de ontbijttafel iets is „Niet is, maar was. Heb je dan helemaal die brief vergeten?" „Die brief? Maar hoe ter we reld zou hij nu hebben kunnen schrikken van een brief die hij nog niet eens had opengemaakt?" vroeg jufrouw Leocadie veront waardigd. „Neen, werkelijk Me lanie, dat is nu toch wel de groot ste malligheid „Ik zou het eerder een inte ressante puzzle willen noemen, juffrouw Terhorst," mengde zich mijnheer Kim met zijn zachte, precieze stem in bet gesprek. Kolonel Raven haalde de wenkbrauwen op. „Dan toch in elk geval een puzzle die wij bij gebrek aan gegevens onmogelijk kunnen op lossen," vond hij. „Ik geloof dat we toch wel een paar gegevens hebben," zei Kim voorzichtig. „Niet dat ik zou wil len beweren dat die voldoende zijn, maar „Gegevens?" vroeg mevrouw Calant geïnteresseerd. „Ja, juffrouw Terhorst merkte terecht op dat mijnheer Over straight die brief nog niet had geopend toen hij zo plotseling onwel werd. Maar ik verschil met haar van mening als ze zegt dat die brief daarom onmogelijk iets met dat onwel worden te maken kan hebben. Er bestaat mijns inziens nog een andere mogelijkheid." „En die is?" „Die is, juffrouw Terhorst, dat mijnheer Overstraight die brief niet behoefde te lezen om te weten wat er instond „En dat, wat er instond voor hem zo erg was, dat hij er ziek van werd?" vroeg juffrouw Me lanie. „Dat was dat ik bedoelde." „Een bericht over een of an dere beursmanoeuvre die op ver lies is uitgedraaid?" vroeg Van Heusden nieuwsgierig. „Maar neen, dat kon hij toch niet weten, zolang hij de brief niet had open gemaakt." „Misschien hadden ze een soort code afgesproken net als die man, hoe heet hij nu ook weer, met zijn vader. De man van die zeilen, bedoel ik. Een gele en veloppe goed bericht, een witte dito slecht bericht", nam kolonel Raven zijn toevlucht in de mythologie. (Wordt vervolgd.) De waarschuwingen „Denk aan Vaderdag" zijn weer in de etalages verschenen ert menig eerbied waardige huisvrouw denkt alweer met zorg aan deze nieuwe aanslag op haar huishoudkas of spaarbusje. En tal van kinderen schudden hun portemonnee leeg om te laten zien dat er beslist een moederlijke sub sidie vereist is om de zware uitgave voor deze fa tale datum te kunnen dragen. En dat is nog niet alles. We moeten ook nog eens gaan bedenken wat we papa moeten geven, wat hij nog niet heeft en waar hij werkelijk blij mee zal zijn. Want heel veel pa's hebben door de jaren heen al zoveel gekregen en zelf gekocht, dat je langzamer hand uitgepraat raakt en niets meer weet te verzin nen. Of het moeten hele dure luxe-zaken zijn, waar met vaderdag natuurlijk geen sprake van is. Zeker niet voor de kleintjes die iets van hun zakgeld wil len kopen. En dan stuiten we onherroepelijk op de gapende leegte van onze onwetendheid. En we beseffen, dat we eigenlijk maar bar weinig weten van vaders inte ressen en liefhebberijen. Eigenlijk is het systeem al verkeerd. We wachten tot we opeens iets moeten kopen en dan weten we werkelijk niets te verzinnen, rake in paniek en ko pen ten einde raad iets op goed geluk, terwijl we mis schien tevoren al weten dat de ontvanger het ergens zal wegzetten en er nooit meer naar kijkt. Cadeaus mogen we nooit op het laatste moment gaan uitzoeken. Wie even nadenkt, moet toegeven dat het getuigt van heel weinig liefde of genegen heid als we iemand op goed geluk opschepen (of lie ver: afschepen) met een in alle haast of zonder na denken gehaald niemendalletje. Siervoorwerpen kun je niet kopen zonder iemands smaak te kennen, maar zelfs dassen moeten iemand bevallen; sigaretten kiest men naar de smaak van de betrokkene en kleding stukken moeten niet alleen passen maar ook harmo niëren met de stijl en de kleuren van iemands ver dere garderobe. We moeten daarom van dat onverwachte zoeken af. En dat is niet zo moeilijk, want we weten het ge hele jaar wannéér de verjaardagen komen, wanneer het moederdag en vaderdag is en hoe laat Sint-Nico- laas aan de deur klopt. Gebruik die wetenschap! Laat het niet op de laat ste dag aankomen, maar houd tevoren al ogen en oren open. In de loop van een bepaald gesprek zal er heus wel eens naar voren komen dat vader dit of dat niet bezit, maar wel graag eens zou hebben. Je merkt in de loop van een jaar heus wel aan iemand dat hij een bepaald boek zou willen lezen, een aan steker nodig heeft, een bepaalde hobby waarbij alle bijpassende toevoegingen welkom zijn, enz. Noteer het dan meteen. Sommigen doen dat in het achterhoofd, anderen nauwkeurig in zakagenda of in de adressenklapper. Maar als er later een cadeau voor de betrokkene moet worden gekocht, behoeven ze die naam maar op te slaan of ze zien de aanteke ningen) staan. En het getuigt van bijzondere genegenheid en op lettendheid als de persoon kwestie iets krijgt dat hij al lang had willen hebben zonder daar speciaal naar te vragen. Hij of zij zal daar dubbel dankbaar voor zijn. De 18-jarige R. V. uit Rotter dam, die maandag j.l. een mis lukte roofoverval pleegde bij de Nederlandse middenstandsbank in de Rotterdamse stadswijk Alexanderstad, heeft zich ook bezig gehouden met het verval sen van spaarbankboekjes. Hij heeft de P.T.T. benadeeld' voor een bedrag dat vermoedelijk ligt tussen de 10.000 en 20.000 gulden. De reöherche in Rotterdam heeft bij de huiszoeking o.m. drie pistolen en enige dolkmessen, valse stempels en vervalste spaarbankboekjes op diverse namen gevonden. R. V. verklaarde dat hij de wapens'heeft gekregen van een man, die hij in Antwerpen had ontmoet en die hij alleen kent bij de naam Dick. Dat zou volgens hem dezelfde mar. zijn, die de initiatiefnemer zou ziin van een bankoverval. Naar het bestaan van deze man wordt een uitge breid onderzoek ingesteld. Voor de juistheid van de ge ruchten als zou V. betrokken zijn geweest bij neo-fascistische activiteiten, bestaat vooralsnog geen grond. Het onderzoek in deze zaak wordt bemoeilijkt door de vele tegenstrijdige verklarin gen van de verdachte. De voorlopige cijfers de definitieve uitslag is niet voor volgende week dinsdag of woens dag bekend van sporttoto no. 40 luiden: Bruto inleg 410.240. Prijzen- bedrag 135.380. Eerste prijs ƒ74.459; 660 winnaars, die circa ƒ112,60 krijgen. Tweede prijs ƒ40.614; ongeveer 7900 winnaars, die circa 5,uitgekeerd krij gen. Derde prijs ƒ20.307; plus minus 3800 winnaars, die even eens circa 5,per goed inge vulde kolom tegemoet kunnen zien. Op rijksweg 31 Zwolle-Meppel ter hoogte van Nieuw Leusen zijn woensdagavond twee perso nenauto's frontaal met elkaar In botsing gekomen. Bij deze bot sing is de 69-jarige A. Schipper uit Maarssen om het leven geko men. Het ongeval gebeurde om streeks half negen. Er had zich een file auto's gevormd achter een melkrijder ,die stilstond om melkbussen te laden. Een perso nenauto kon niet tijdig stoppen, slipte en schoot naar de linker kant van de weg, waar hij fron taal in botsing kwam met een tegenligger. De bestuurder van de slippende auto, de 57-jarige H. C. Hoek uit Maarssen, werd zwaar gewond. Hij is opgenomen in een ziekanhuis in Hoogeveen. Zijn mede-passagier, de heer Schipper, werd op siag gedood. Twee inzittenden van de andere auto werden licht gewond. Een hof van beroep in Dussel- dorp heeft woensdag de vernie tiging gelast van alle exempla ren van een gramofoonplaat, die beledigend wordt geacht voor wijlen sir Winston Churchill en andere Britse politieke figuren uit de periode van de jongste wereldoorlog. De plaat draagt de titel „verzoekconcert voor de weermacht". De openbare aan klager had bezwaar tegen een bepaald lied dat daarin voor komt, namelijk „in Engeland woont een leugen-lord", een nazi-propagandalied waarin Churchill wordt afgeschilderd als een bange charlatan. j

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9