„Gouden club' steunt het pond sterling EN DEN HAAG WERK NEER HET PORSELEINEN MASKER BRITTEN ONDER CURATELE INTERNATIONALE BOUWVAKKERS LEGGEN HET BEURSOVERZICHT Proef in Sneek werd opvallend succes JTjI Slotcommuniqué van conferentie te Seoel Pagina Vertrouwen Rankiersciub waakt Bezwaren Rechter moet beslissen Geen „heibel" schoppen Doodsteek dreigt Rechter moet beoordelen of inhouding van twee procent rechtsgeldig is De shaking bij S.A.S. Overstromingen in India vé)NNIS IN HONGARIJE Vrijdag 17 juni 1966 DE VRITE ZEEUW De Bank of England is door een fors krediet voorlopig weer uit de nood geholpen. Dat is het werk van de „bank voor internationale verrekeningen", de weinig zeg gende titel voor een ietwat merk waardige club van nationale ban ken, die nu vijf jaar bestaat en thans voor de vierde keer het pond ondersteunt. Van bankiers verwacht men niet dat ze zoiets uit pure sympathie doen en dat is ook dit keer niet het geval. Door de historie en hele maal niet uit eigen verlangen is Londen nu eenmaal de bankier voor een stuk wereldhandel en het is dus niet alleen Brits, maar een groot internationaal belang dat die bankier niet failliet gaat. Dat Britse bankierschap houdt in dat alom op de wereld bij ban ken sterlingtegoeden zijn. Bij tijd en wijle, wanneer het de Britse economie niet zo goed gaat, be kruipt de houders van die tegoeden de vrees dat het pond wel eens zou kunnen devalueren. Dat zou de waarde van die tegoeden ernstig aantasten en derhalve gaat men dan ponden verkopen tegen goud of muntsoorten waaraan men niet twijfelt. Voor de Bank of England komt dat er dan op neer dat ze die pon den aangeboden krijgt en diep in haar reserves moet tasten om alle aanbieders te betalen. En die Brit se reserves zijn niet onuitputte lijk, zomin als de reserves van wel ke bank ook. Ze hoeven dat niet te zijn omdat de internationale verrekeningen voor een goed deel zijn gebaseerd op onderling ver trouwen. Narigheid van die soort is er al- r" als dat vertrouwen verdwijnt. Wat de internationale bankiers nu hebben gedaan, is dat vertrouwen versterken. Twijfelaars mogen dan wel twijfelen of de Bank of Eng land de zaak aan kan, tegen een heel conglomeraat van nationale banken wantrouwen te blijven koesteren is niet erg logisch meer. En zeker zullen de speculanten di° van een eventuele devaluatie van het pond extra-verdiensten ver wachten, het niet durven opnemen tenen deze „gouden club". Tot zover is dit allemaal heel mooi. Maar wat de bankiersclub doet, daaraan is geen twijfel, is eerste hulp verlenen voor een symptoom. De hulp aan het pond kan geen vervangmiddel zijn voor het cure ren van de eigenlijke ziekte: het feit dat het internationaal mone tair systeem dringend aan een ver nieuwing toe is. Frankrijk, dat vorig jaar ostentatief weigerde deel te nemen aan een dergelijke reddingsactie, doet nu wel mee, zij het niet in het grote clubver band maar als aparte tweezijdige Van de meeste bouwwerken in Den Haag heeft gisteren naar schatting meer dan helft van het aantal bouwvakarbeiders gevolg gegeven aan de oproep het werk neer te leggen, 's Middags werd bij het bijkantoor van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid een demonstratie gehouden als pro test tegen het inhouden van de twee procent van de vakantiegel den. De aanmaning om te staken ging uit van bouwvakkers oo een pro ject in het uitbreidingsplan „Wal deck". Deze groep van ongeveer twintig bouwvakarbeiders trok in auto's naar diverse werken, waar ze gehoor vonden voor hun bewe ring, dat loondiefstal wordt ge pleegd door de grote vakbonden. Aanvankelijk kregen de initia tiefnemers weinig bijval, maar toen werd gedreigd dat de stakenden zouden terugkomen om de werk willigen van de werken te verdrij ven, gingen velen akkoord met het plan om naar het bijkantoor van het sociaal fonds te komen om te protesteren. Bezwaren van wrk- willigen en niet van harte staken den waren onder meer dat de C..P. N. voorop loopt terwijl protest te gen inhouding van twee procent van het vakantiegeld weinig zin meer heeft. Aan de andere kant was iedereen het er over eens, dat het vakantiegeld een wezenlijk deel van het loon en dat geen enkele instelling hiervan eigenmachtig iets mag inhouden. Anderen meenden dat proteste ren op dit moment zinloos is, om dat een procedure over de even tuele onrechtmatigheid van de in houding is aangespannen. Als het nog zin heeft te protesteren, zal het protest gericht moeten zijn op het spoedig krijgen van een uit spraak van de rechter in deze kwestie. Rond het middaguur was de stakingsgolf over een groot deel van Den Haag gerold. Later trok men in de richting Rijswijk om daar mensen op bouw- objecten te bewegen het werk neer te leggen en deel te nemen aan de protest-demonstratie. Ongeveer driehonderd overwe gend niet-erkend georganiseerde bouwvakkers kwamen even na twee uur bijeen bij het bijkantoor van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid in de Assendelft- straat. Een delegatie van vijf man werd op het kantoor ontvangen en heeft daar meegedeeld dat er een manifest zal verschijnen, waaruit zal blijken dat men geen genoegen neemt met de inhouding van twee procent van de uit te keren vakan tiegelden. Vervolgens werd een minuut stilte in acht genomen voor de overleden Amsterdamse bouwvak ker Weggelaar, De heer Henk Struikman, lid van een categorale bond voor bouwvakarbeiders en communist, wekte de aanwezigen op rustig te zijn en „geen heibel te schoppen" en er voor te zorgen, dat er in Dn Haag geen ongeluk ken zouden gebeuren. Willem Franken, lid van de er kende bond A.N.B., aangesloten bij het N.V.V.., maakte zich tolk van tal van aanwezigen, die hij opwek te er voor te ijveren dat er nu een beslissing wordt genomen, zodat nog vóór zaterdag wordt gepraat over deze „onrechtvaardige maat regel" om twee procent in te hou- dn van de uit te keren vakantie gelden. Er deden zich geen ongeregeld heden voor. De Duitse Noordzeehavens De regeringsleiders van de \^er Noordduitse kuststaten zien de ontwikkeling van de Duitse Noordzeehavens met grote be zorgdheid tegemoet. Zij gaven woensdagavond in 'n televisieuitzending bliik van hun vrees, dat de Noordzeehavens van Emden tot de Deense grens het onderspit zullen delven in de concurrentiestrijd met de Rijn havens in Nederland en België, indien Bonn de deelstaten niet meer hulp verstrekt dan tot dus ver het geval was. De ministers-presidenten van Nedersaksen en Sleeswiik-Hol- stein, Diederiehs en Lemke, als mede de burgemeesters van Hamburg en Bremen. Weich- mann en Dehnkamp, eisten van de bondsregering op dit nunt een vooruitstrevende, reg'onaal ge oriënteerde politiek. Naar hun inzicht dient de concurrentiepo sitie van de Duitse havens met behulp van ruime investeringen behouden en versterkt te wor den. overeenkomst. Dat houdt 1n dat de Fransen kennelijk vooreerst ook geen hoop hebben op een spoedige monetaire herziening, die ze de vorige maal door hun afzijdigheid trachtten te bespoedigen. Dat is dan het sombere aspect van deze daad van eerste hulp. Intussen betekent een en ander wel dat de internationale bankiers club scherp in het oog houdt wat de Britten doen om de nare situa tie van het pond te verbeteren. De Britten staan een beetje onder Internationale financiële curatele. Het ongeluk wil, dat juist nu het voor premier Wilson en ziin kan selier van de schatkist Callaghan zeer moeilijk is de wensen van de toezichthoudende bankiers te ver vullen. De zeeliedenstaking bete kent niet alleen een vermindering van de geldverdienende export, maar kan bovendien de doodsteek worden voor een prijzen- en Ionen- politiek die zou moeten leiden tot gezondmaking van het pond. En hulp is natuurlijk aardig, maar er zal ook eens moeten worden terug betaald, willen de kredietverleners het geduld niet verliezen. iDe rechtsgeldigheid van de in houding van twee procent van het vakantiegeld van bouwvak kers staat ter beoordeling van de rechter. Dit heeft minister Biesheuvel, minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim, ge antwoord op schriftelijke vragen over deze kwestie van 't tweede kamerlid dg heer Slotemak°r de Bruine (PSP) die hii on 8 iuni heeft gesteld. De minister 11 °r- inneri eraan, dat bij besoh'H-'nc van 28 maart van dit 1a»r het college van rijksbem.iddekars ingevolge arrikel 12 van het v-ni- tengewöon besluit arbeidc-"w- noudingen 1945 een aantal gingen en aanvullingen ^"'"ft goedeekeurd van de v?kaot;*'->e- ppbrigen voor de bouwhedriiven. Volgens het gewiWde artikel 6a van bet v kant i «remmen t kan van de werknemers hij ver zilvering van de vakantiebonnen twee procent worden ingehou den. De minister zegt ermee bekend te ziin, dat de werknemersorga nisaties, die partij zijn bij een landeliike c.a.o. in de bouwnij verheid, deze inhoudingen aan hun '.eden restitueren. Minister Biesheuvel heeft ook geant woord op sehrifeliike vragen die het tweede kamerlid Voogd van de boerenpartij over deze zaak heeft gesteld. In dat antwoord verwijst hij onder meer naar zijn antwoord aan de heer Slotemaker de Bruine. De 300 Noorse piloten in dienst van de S.A.S., die vier dagen hebben gestaakt in verband met een salarisgesehil, hebben don derdag besloten weer aan het werk te gaan. Zij maakten dit besluit bekend, nadat het parlement een wets ontwerp had aangenomen, woensdag door de Noorse rege ring ingediend, dat een einde aan de staking beoogt te niaken door middel van een bindende scheidsrechterlijke uitspraak. De 700 Zweedse en Deense pi loten van de S.A.S. blijven sta ken. OP WEG NAAR TENTOONSTELLING Een oude, trouwe stoomloc van N.S. is een van de trekpleisters van de manifestatie van ambacht en persoonlijk vakmanschap „Bij de Tijd", welke vanaf heden in Utrecht wordt gehouden. Hier zien we de bejaarde loc de „Nes tor" bij het vertrek van het spoorwegmuseum (het voorma lige station Maliebaan) naar de jaarbeurs. Ruim 50.000 mensen die door het water van de buiten haar oevers getreden rivier de Brah- mapoetra uit hun woningen zijn verdreven, hebben zich in vei ligheid gesteld in de heuvels in het noorden van Assam. In het zuiden van Assam zijn 10.000 slachtoffers van de waters nood in kampen ondergebracht. GEMAKKELIJKER VOOR INTERNATIONALS Het koersverloop van donder dagmiddag voor de internatio nale waarden heeft weer eens aangetoond, dat van een vaste lijn in het koersverloop de laat ste tijd geen sprake is. Deze week zijn de koersen van de meeste internationale waarden om de dag hoger en lager ge weest. Zodra Amerika met ver kopen in Amsterdam verstek laat gaan, steekt Beurspedn 5 het hoofd omhoog om het de volgen de dag bij Amerikaans aanbod weer nederig naar beneden te richten. Dit laatste was gisteren het geval. De koersverliezen ble ven beperkt. Kon. Olie echter lag bepaald zwak in de markt op 130,40 (132,80). Hier deed zich het Amerikaanse aanbod het meest gevoelen, rhilips en Uni lever waren lager op resp. 105,80 en 88,40. AKU en Hoogovens konden zich goed handhaven op resp. 355 en 346 als advieskoers. KLM gaf geen verandering van betekenis te zien. Ook gedurende ■de verdere beursduur bleef de- handel rustig. De Europese beur zen blijven belangstelling voor de Nederlandse hoofdfondsen aan de dag leggen, maar daar tegenover staan vrijwel constant de Amerikaanse verkopen. Walstreet had woensdag in 't laatste beurshalfuur flinke winstnemingen te verwerken waardoor de markt gemakkelij ker sloot. Van de Nederlandse fondsen was Kon. Olie er iets lager terwijl KLM 'n kleinigheid moest prijsgeven. In de scheepvaartsectro viel weinig te beleven. De zwakke stemming van woensdag voor Scheepvaartunie zette zich voort met een koersdaling van punt tot 130. Daartegenover werd voor Van Nievelt een half punt meer betaald op ca. 99. Van de leidende cultures werden certifi caten Deli-miatschappij hoger geadviseerd. Deze maatschappij stelt een onveranderd dividend voor van 7 procent. De directie van Deli deelt mede dat tot sa menwerking is besloten met een Rotterdamse maatschappij jn thee en koffie. De staatsfondsen- markt was verdeeld. Vandaag kan worden ingeschreven op 100 min 7 procent obligaties B.N.G. tegen 99% procent. Vol gens de beurs lopen de inschrij vingen op deze lening vrij vlot. Men kon echter ter beurze ge ruchten beluisteren, dat lucht haven Schiphol met grote bedra gen in de onderhandse markt is op een basis van 7% procent tegen een koers van 99 met rijksgarantie. Indien deze ge ruchten waarheid bevatten kun nen zij ten opzichte van boven genoemde B.N.G.-lening roet in het eten gooien. Beursindices WoaT I 1 (1953 100) 14/6 15/6 16/6 Int. eonc. 411.8 413.3 408.3 Industrie 283.0 282.5 282.2 Scheepv. 117.5 117.0 117.0 Bank en verz. 149.8 149.4 149.0 Handel 151.1 150.6 150.1 Algemeen 301.8 302.1 299.9 Nabeurskoersen A. K. U.: (355) Hoogovens: (341) Kon. Olie: 130—130.20 (130.20) Philips: 104 gb—5 (105.50) Unilever: 87.60—87.80 (88.10) K. L. M.: 450 gl (410) Advieskoersen hintenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten-' lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0410.13 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.343.39 Franse frank (100) 73.70—74.20 Belgische frank (1001 7.087.13 Duitse mark (100) 90.0590.55 Zweedse kr. (100) 69.6570.65 Zwitserse fr. (100) 83.7084.20 Italiaanse lire (10.000) 57 gogg 5Q Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.10— 51.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.65—12.80 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 P—iijrSunif: „Komt u maandag maar", had mevrouw J. de Vries, Troelstra- kade 6 in Sneek, gezegd. En daar waren zij dan, de dames van het Sunil team, om te laten zien hoe stralend wit Sunil wast. De be wijzen kwamen snel... uit de was machine van mevrouw De Vries, Uit het sop van Sunil: witter katoen, linnen, nylon. Alles was zo opvallend veel witter dat mevrouw De Vries op slag beloofde een trouwe Sunilgebruikster te worden. Probeert u het ook maar eens! Zeven Aziatische landen, als mede Australië en Nieuw-Zee- land zijn op hun conferentie van drie dagen in Seoel overeenge komen regelmatig in een regio nale raad bijeen te komen. De volgende maal zal dat in 1967 te Bangkok geschieden. Thailand zal worden gevraagd een voorlo pig secretariaat op te zetten. Het is de bedoeling in Bangkok ook een permanent comité van de ambasadeurs der betrokken lan den te vormen onder voorzitter schap van de Thailandse minis ter van buitenlandse zaken, Tha- nat Choman. De negen landen zijn Japan, de Philippijnen, Formosa, Zyid- Vietnam, Zuid-Korea Maleisië, Thailand Australië en Nieuw- Zeeland. Volgens afgevaardigden betekent het ontbreken van een permanente organisatorische band, dat de onderlinge samen werking zonder grote complica ties of kosten kan geschieden. De Nieuwzeelandse minister voor douanezaken, Norman Shelton, zei verheugd te zijn, dat er in het communiqué „niet met sa bels wordt gerinkeld", waardoor wellicht andere landen ervan zouden worden afgeschrikt tot de groepering toe te treden. 78. Vol ongeduld wachtte Aram het middernachtelijk uur af. Toen liet hij zich behoedzaam van zijn rustbank glijden. Het wacht lokaal was slechts spaarzaam verlicht door een enkele fakkel. Om hem heen klonk aan alle kanten gesnurk jn allerlei toon aarden. Iedereen, die op dat ogen blik geen wacht had, sliep en zonder 'dat iemand hem zag, ver let de jonge krijger het lokaal. Aan de voorkant van het paleis was alles in het duister gehuld, doch aan de achterkant zag Aram tot zijn verbazing in één der zijvleugels een helder ver licht venster op de eerste verdie ping. Achter de vensters bewo gen zich een aantal donkere schaduwen. Peinzend vroeg Aram zich af, wie daar op dit uur van de nacht bij elkaar waren en hoe langer hij er over nadacht, des te meer raakte hij er van over tuigd, dat hier iets niet in de haak was. Plotseling was zijn be sluit genomen. Hij moest weten wat daar gebeurde. Nadat hij een snelle blik om zich heen had geworpen, stak hij haastig het plein over in de rich ting van het verlichte venster, waarvoor een soort balcon was aangebracht. Nadat hij tweemaal tevergeefs gesprongen had, wist hij één van de onderste spijlen te grijpen en hees zich toen met gemak verder op. Met de uiterste behoedzaam heid klom hij over de balustrade en gluurde naar binnen.......... Cyaankali in de Scliie In het water van de Schiedam- se Schie zijn gisteren sporen ge vonden van cyaankali. De bewo ners rond de Schie, schippers en zwemmers zijn door de politie via geluidswagen gewaarschuwd. Het personeel van het hoogheem raadschap Delfland heeft inmid dels watermonsters genomen. Het hoogheemraadschap zal de monsters laten analyseren. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de concentratie gevaarlijk is, maar wil toch het zekere voor het onzekere nemen. Voorzich tigheid is dan ook geboden, aldus het hoogheemraadschap. Het hoopt door spuien op de Water weg van de cyaankali af te ra ken. Het is reeds eerder voorgeko men, dat in de Schie cyaankali werd aangetroffen, maar het is toen niet gelukt de oorzaak te achterhalen. In het slotcommuniqué verkla ren de negen staten te zullen ijveren vobr vrede, vrijheid en welvaart met verdediging van eigen soevereiniteit en onschend baarheid tegenover „dreigingen van buiten". Er wordt teleurstel ling uitgesproken over alle kern proeven in het gebied van de betrokken landen, kennelijk als kritiek op communistisch China en Frankrijk. Tenslotte betuigen de negen landen hun medeleven met het volk van Vietnam. Dr Janos Brinisch, een arts in ruste te Miskolc in het noorden van Hongarije, is door het arrondisse mentsgerecht ter plaatse veroor deeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf Wegens opruiing. Hij kan beroep, aantekenen. Brinisch maakte aantekeningen in de kantlijn van boeken uit de stadsbibliotheek, die als opruiend tegen het staatsbestel werden aan gemerkt. Nederlands schip op zwarte lijst Het 1324 ton metende Neder landse schip „Marijke Irene" van de rederij Van der Laan is woens dag door de vakbond van Britse zeelieden op de zwarte lijst ge plaatst. Het had een week geleden ondanks een door de vakbond af gekondigd embargo materiaal voor de kerncentrale die in Wylfa in aanbouw is, aan boord genomen. Dit materiaal zou nc%naal door een Brits schip zijn vervoerd. De hond van Johnson wordt verast President Johnsons jachthond „Him", die woensdagavond door een auto is doodgereden, wordt verast. De as wordt naar John sons boerderij in Texas gebracht, zo is door iemand van het Witte Huis meegedeeld. De president was zeer aan het dier gehecht. „Him" werd door de auto ge grepen, toen hij op het terrein van het Witte Huis achter een eekhoorn aanzat.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5