PROVINCIAAL NIEUWS Vaderdag! Lezers, die schrijven Tweede Kamer Amsterdamse over de terreur Pagina 2 Terneuzen Sluiskil Zaamslag De strafmaat Cadzand Niet vergeten, overmorgen is het Poppell gasaansiekers Mr. Toxopeus woemt de 2 korting onbillijk Eenheid van commando nodig Verkrotte buurten Aarzelend beleid Rechtsgevoel Wassen neus _„P«anrOUten" kritiek Werkkamp Drie hebben de leiding Waterkanon niet bruikbaar Applaus DE vTRITE ZEEUW Vrijdag 17 juni 1960 Staatssecretaris De Meijer sprak in Terneuzen Na de jaarvergadering van de katholieke werkgeversvereniging in het diocees Breda en Den Bosch, welke gisteren in hotel Rotterdam alhier werd gehouden, heeft de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid dr J. F. G, M. de Meijer medege deeld dat hij in navolging van het dit voorjaar in opdracht van de Amerikaanse regering versche nen rapport over de sociaal-eco nomische gevolgen van de auto matisering in de Verenigde Sta ten, vorige week opdracht heeft gegeven voor Nederlandse ver houdingen een soortgelijk rap port samen te stellen. Deze stu die moet binnen een jaar gereed zijn en de opdracht zal in hoofd zaak worden uitgevoerd door 'de heer J. L. Meij, econoom en tech nicus aan de technische hoge school in Delft, en prof. dr J. Tin bergen. Dr De Meijer vertelde dit tij dens een causerie die hij hield over het onderwerp: „De sociale consequenties van de automati sering". In ons volgend nummer komen wij hierop uitvoeriger terug. Aanvaring op Westerschelde Op de Westerschelde ter hoog te van Hoedekenskerke zijn gis teravond omstreeks tien uur het Poolse vrachtschip Lublen (6000 ton) en de Duitse kustvaarder Ursula Heinemeier met elkaar in aanvaring gekomen. Het Duitse schip is lek gestoten en heeft om assistentie gevraagd. Sleepboten uit Hansweert en Terneuzen zijn ter assistentie uit gevaren. Het Poolse schip is op de plaats van de aanvaring voor anker gegaan. Schip omhoog Donderdagmiddag rond 4 uur bij half eb liep het 700 ton me tende motorschip „Fatty" op de westelijke havendam van de bin nenhaven. De sleepboot „Holland" van de rederij Muller verleende assi stentie en trok de „Fatty" vlot. Met enige schade aan het roer ■kon het motorschip, dat geladen was met 600 ton grint, de reis vervolgen. Tweedaagse reis van de „Trekvogels" De Terneuzense reisvereniging „De Trekvogels" onder leiding van mevr. Verlinde-Maandag maakte een prachtige tweedaag se reis naar Utrecht en omge ving. De reis begon 's morgens al om ees uur via Perkpolder richting Zevenbergse Hoek. waar de kof fie werd gebruikt. Vervolgens werd in Harmeien een koffiemaaltijd gebruikt. Daarna ging het naar Haarzuilen om het museum „De Haar" te be- lichtigen. 's Namiddags om vier uur ar riveerden de dames te Utrecht en na het diner gingen zij een rond vaart maken op de Loosdrechtse plassen. De volgende dag ging het naar Hilversum waar een bezoek werd gebracht aan de A.V.R.O.-studio. Op de terugreis stond de kof fietafel klaar in Breda. Nu ging het op huis aan maar niet voor dat mevr. Jansen-van Moerdijk het bestuur had: bedankt voor de mooie en goed gêorganisee-rde reis. Zij bood namens alle leden het bestuur 'n passend geschenk aan. Om 9.30 uur arriveerden de da mes weer in Terneuzen. Geluidshinder wordt gestraft Zoals bekend mag worden ge licht is iedere caféhouder verant woordelijk voor de geluidshinder, welke onder meer door in zijn café geproduceerde muziek wordt veroorzaakt. Vooral nu door de zomerse temperaturen de ramen van cafés plegen te wor den geopend, komen klachten van omwonenden en anderen binnen. Dit geopend hebben van ramen houdt derhalve in dat óf de muziek zachter zal dienen te spelen öf voorzieningen dienen te worden getroffen die het geluid absorberen. De politie zal controle uitoefe nen en bij overtreding zal proces verbaal worden opgemaakt, tér- wijl dan tevens zal worden over gegaan tot tijdelijke intrekking van de muziekvergunning. Een en ander werd ons ter ken nis gebracht door de inspecteur korpschef van de Terneuzense gemeentepolitie. ment. Dit was inmiddels geschied bij de gebroeders H. en H. van den Hemel uit Biervliet voor een bedrag van ƒ528.850. Hierbij is niet inbegrepen het gedeelte van de brug te Retranchement tot de Belgische grens. De straatver lichting zal uit toeristische over wegingen gedurende het badsei zoen ook in de nachteijke uren blijven branden. De vergoeding voor de neutrale kleuterschool werd vastgesteld op ƒ1560. De woonforensenbelasting gaat in per 1 januari 1966 en niet per 1 juli 1966 zoals aanvankelijk \vas besloten. Deze wijziging vond plaats op suggestie van G.S. om belastingtechnische redenen. De wethouderssalarissen werden vastgesteld op 1764, een verho ging van 72 per jaar. Wethou der P. de Bruijne (C3HU) en raadslid Iz. de Hullu stemden tegen. Het college van B. en W. had aan R. de Luijster een bouw vergunning geweigerd om over te gaan tot uitbreiding van een houten kraam.. Hij deed nu een beroep op de raad die eveneens de vergunning weigerde maar de suggestie van B. en W. overnam om al het mo gelijke in het werk te stellen om voor de heer Van de Luijster een oplossing te vinden. Bij de rondvraag vroeg de heer De Lijzer of het niet mogelijk was de parkeersituatie bij de winkelgalerij te herzien, B. en W. zullen de situatie ter plaatse nader bestuderen. Zwaar beschadigde auto's De heer G. v. H. te Sluiskil, bestuurder van een personen auto, reed uit de richting Van de Lelybrug en wilde links afslaan in de Baron van Hippolite d' Huartlaan, om welke reden hij voorsorteerde. Om 'n tegenligger te laten pas seren bracht hij z'n auto tot stil stand. P. X de B., bestuurder van een achteropkomende wagen, had de heer G. v. H. te laat op Bejaardenreis Bijna 100 Zaamslagse bejaar den namen woensdag deel aan 'n bruggen- en dammentocht, die door de oranjevereniging voor hen was georganiseerd Deze reds werd tevens meegemaakt door EN DE SPORTVISSERS? Uit het verslag van de perscon ferentie door de direktie van een fabriek te S. belegd krijgt men de indruk dat door een technische on volkomenheid een kaliumarseni- cumverbinding in de Otheense kreek is terechtgekomen, waardoor grote sterfte onder de vissen is ontstaan. Desgevraagd aan ver schillende medewerkers van de fa briek is in de afgelopen jaren her haalde malen iets dergelijks voor gekomen. Nu er koeien en een naard het slachtoffer zijn gewor den, is de zaak gelukkig in de openbaarheid gekomen. De sportvisser betaalt van 1 juni tot 31 december 7,50 oer stok en moet nu maar ziin Drachtige en ge zonde hobbv achterwege laten. Over vergoeding aan hem wordt natuurlijk niet gerept. Honderden ziin evenwel gedupeerd. En zij be talen nota bene nog f 5.Der jaar per persoon aan het riik ter ver edeling van de visstand. EEN SPORTVISSER bestuursleden, door de burge meester, de heer J. van Wijk en door één der eerste initiatiefne mers voor deze reizen, de heer F. C. Jansen Verplanke te Kloos- terzande die destijds voorzitter van de oranjevereniging was. Het was namelijk de twintigste maal, dat 'n bejaardenreis werd gemaakt. Via Perkpolder werd door Zuid- en Noord-Beveland naar de Oosterscheldebrug gereden. Zowel de tocht hierover als het zicht erop van „De Val" waar werd gepauzeerd, deed de deel nemers genieten van dit kunst werk. E)oor Schouwen-Duiveland werd de tocht voortgezet naar de Grevelingendam bij Bruinisse. Via deze dam bereikte het ge zelschap Goeree-Overflakkee. Dit eiland werd van oost naar west doorkruist. Te Melissant stond een koffietafel gereed, ter wijl in Ouddorp wat kon worden gewandeld. Over de Haringvliet- dam en brug werd koers gezet naar Beierland om langs de zuid rand van Rotterdam ook de Brienenoordbrug nog even te nemen. Zo kregen de bejaarden een indruk van de grootste kunstwerken, die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen. Via Noord-Brabant werd de te rugreis ondernomen en om acht uur kon „De Volharding" het ge zelschap muzikaal verwelkomen aan de grens van het dorp. Aan het eind van de reis spra ken de burgemeester, de voorzit ter van de bejaardenbond, de heer C. Herrebout en de voorzit ter van de oranjevereniging hun dank uit aan de Zaamslagse be volking, die de reis had mogelijk gemaakt en aan het trio Kusee- de Leeuw-Van Vessem, die de reis hadden georganiseerd. Schoolsportdag (De jongens en meisjes van de school voor C.V.O. behaalden op de schoolsportdag te Axel voor het diplomawerk: 60 m hardlo pen, balwerpen, hoogspringen en behendigheidsoefening het hoog ste gemiddelde en verkregen gemerkt. Hierdoor reed eerstge- daardoor de wisselbeker opnieuw, noemde op de stilstaande auto van de heer v. H. in. Beide auto's liepen zware schade op. (Adv.) Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare Philitina Jeugdgrammafoon 49.95 Bierflesje verwondt machinist Machinist Yntema uit Arn hem is donderdag aan het einde van de middag getroffen door een uit de trein geworpen bier flesje. De machinst bestuurde een losse locomotief, die van de Duitse grens in de richting Arn hem reed. Op het moment dat hij een trein uit tegenoverge stelde richting passeerde, werd de voorruit van de cabine ver brijzeld door een bierflesje. De machinst werd in zijn gezicht geraakt. Hij werd, toen hij de locomotief naar Arnhem had ge reden, buiten dienst gesteld we gens de aard van zijn verwon dingen. De spoorwegrecherche en de grenspolitie stellen een onderzoek in. AGENDA HEDEN: Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: HKC IVan der Poel; HaveeVan Vliet/Van Duist; Rijkswaterst.Vlaco en PTT- Advendo. ZATERDAG 18 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De tante van Charley". ZONDAG 19 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „De tante van Charley". (Vervolg van pag. 1.) Voor de nieuwe vormen zijn studie en overleg nodig.Echter dient één ding daarbij vast te staan: men kan niet, terwijl men praat en denkt over vernieu wingen en veranderingen, de handhaving van de openbare orde met vakantie sturen. „Wie werkelijk vernieuwing wil, zal de regels om de vrijheid te heb ben anderen te overtuigen, eer biedigen. Terreur is de grootste vijand van vernieuwing in vrij heid". De minister merkte op dat het de regering niet past over het optreden van de rechter en over zijn vonnissen een oordeel uit te spreken. Hij noemde het on mogelijk om zinvol te praten over de strafmaat die de rech ter aanlegt als men de dossiers niet kent. De strafmaat wordt behalve door een wettelijk ma ximum bepaald door allerlei omstandigheden die met het de lict of met de dader of met alle bei te maken hebben. Het is onjuist en gevaarlijk alleen de uitkomsten te verge-,, lijken en dan afgaande op enkele min of meer toevallig naar buiten gekomen gegevens conclusies te trekken. „Die conclusies zullen in vele geval len niet kunnen worden ge handhaafd", zo besloot de mi nister. Hoofdakte kleuterleidster Aan de rijkskweekschool te Middelburg zijn geslaagd voor 't hoofdakte-examen kleuterleid sters onze stadgenoten, de da mes S. Brakman en H. -Dinge- manse, thans resp. werkzaam, als hoofd van een kleuterschool te Hoek en te Dreischor. Vergadering gemeenteraad Tijdens de zitting van de ge meenteraad van Cadzand deelde burgemeester J. A Leenhouts mee, dat G.S. van Zeeland goed keuring hebben gegeven om on derhands aan te besteden de weg van Cadzand naar Retranche- (Adv.) Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare Philitina Jeugdgrammafoon 49.93 KAN DAT NIET ANDEBS? Mijnheer de redacteur, Er zijn deze week een heleboel mensen geweest die zo gelukkig waren op één dag twee aansla gen voor de inkomstenbelasting te krijgen, namelijk de voorlo pige aanslagen 1965 en 1966. Voor velen is de definitieve aanslag 1964 nog niet eens helemaal af betaald, waardoor die categorie opeens met drie aanslagen te kampen heeft. Moet dat nou werkelijk zo? Kan dat niet anders? Om te be ginnen is men bij de belasting dienst met voorlopig 1965 een jaar te laat. We spreken hierbij over de inspectie Terneuzen. Over andere inspecties hebben wij geen gegevens. Personeelsgebrek? Dan zullen er mannetjes bij moeten komen, want de regeling die nu wordt toegepast, klopt niet. De deur uit is de deur uit, denken ze mis schien bij de belastingen, maar het is toch te gek om de mensen met twee hoge aanslagen tegelijk op hun nuchtere maag te vallen. Dat lijkt op een fout in de or ganisatie, waarvoor een particu lier wel zal oppassen. Die zou wat te horen krijgen als hij een klant twee of drie rekeningen tegelijk toezond. En het smoesje dat men de belasting TOCH moet betalen en dat men toch zijn verdiensten heeft gehad, gaat ook maar half op. Want nu moet je opeens alles tegelijk betalen en dat is voor veel mensen een zware maande lijkse zorg. Als al die „gelukki gen" eens een briefkaart stuur den naar het ministerie van fi nanciën om tegen zulk een rege ling te protesteren? EEN VAN DE GEDUPEERDEN. Maak uw keuze uit de vele modellen en kleuren. Prijzen v.a.5.95 tot 12.50 VOOR DE HANDEL: 8, O. LEEfSMA NV, KSflKSTR. a AMSTSfiPAM, Kir WW Na een schorsing van ander half uur was allereerst 't woord aan de liberale fractieleider To- xopeus. Deze vroeg In een motie om over te gaan tot het instel len van een verhoogde waak zaamheid in Amsterdam. Spr. vroeg zich af hoe het zo ver heeft kunnen komen en waarom het zo lang heeft kun nen duren. Naar ziin mening kan de kamer een bijdrage ge ven tot een zo snel mogelijke terugkeer naar normale om standigheden. De heer Toxopeus sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit dat een tweede onderzoeker is ingeschakeld naar de doodsoor zaak van de voeger J. Wegge- laar. Hij acht dit een juist be leid. Sprekende over de houding van de overheid wees de heer Toxopeus op het afwezig zijn van politie bij de brand in de portiek op het paleis op de Dam, bij de relletjes nabij het Ameri kaanse consulaat-generaal en bij het „beleg van het gebouw van „De Telegraaf". De heer Toxopeus noemde het een onbillijke zaak, dat 2 "Ivan de vakantie-uitkering wordt in gehouden. Spreker noemde het niet op treden en ook het te vroeg en te hard optreden fout. Hij vond het om en om toepassen van deze wijze van optreden dubbel fout. Een wisselend beleid in deze za ken is een voedingsbodem voor onlusten, aldus de liberale frac tieleider. Na zich te hebben afgevraagd waarom in Amsterdam geen ge bruik is gemaakt van een water kanon, benadrukte de heer To xopeus dat uit de feiten en om standigheden een onzeker be leid naar voren komt. Hij drong aan op een duidelijk, doeltref fend en eensgezind beleid. In het slot van zijn betoog vroeg spreker of er een samen scholingsverbod zal worden in gesteld. Hij noemde de voorge stelde instelling van een drie hoofdige politieleiding onjuist. Deze instelling kwam hem te geïmproviseerd voor, terwijl eenheid van commando zo drin gend nodig is. De voorzitter van de socialis tische fractie, de heer Neder- horst, zei dat de situatie in Am sterdam de meest afschuwelijke vormen heeft aangenomen. Hij betwijfelt of de leiding van de Amsterdamse politie de zaak wel aankan. Op 13 juni, zo zei hij, is de politie gewaarschuwd (o.a. door vakbondbestuurders) dat er on geregeldheden te verwachten waren. De politie heeft dit ken nelijk te licht opgevat. De heer Nederhorst stelde en kele vragen naar aanleiding van de door de minister van binnen landse zaken aangekondigde wij ziging in de politie-organisatie. Hij vroeg wat het precies be tekent dat een driemanschap van bekwame mannen verant woordelijk is gesteld voor de operaties van de mobiele een heden. Veel belang hechtte spreker eraan dat klachten over de 'po- litie snel en door een onpartij dige instantie worden onder zocht. Als men zich afvraagt, zo be sloot de heer Nederhorst, waar om dit alles alleen maar in Am sterdam gebeurt, dan is een ant woord daarop dat Amsterdam de stad is met de meest verkrotte buurten en de beroerdste wo ningomstandigheden. De jeugd wordt daar de straat opgedre ven. De heer Schmelzer, voorzitter van de K.V.P.-fractie, stelde dat de garner geen enkele twijfel mag laten bestaan om aan het beleid van de regering steun te geven. De fractie verwacht dat de regering het nu uitgestippel de beleid zal doorzetten en met grote doeltreffendheid zal uit voeren. Spreker informeerde naar de mogelijkheid om sneller op te treden bij onlusten als die zich hebben voorgedaan bij het Tele- graafgebouw. Hij zei niet anders verwacht te hebben dan dat de politie in Amsterdam zou wor den gereorganiseerd. Er is een aarzelend beleid gevoerd door de leiding van de gemeente op dit stuk, aldus de heer Schmel zer. Onzekerheid is gevaarlijk voor het politiepersoneel, en bevor dert anderzijds de onrust. Spr. ging in op de verhouding tussen burgemeester, hoofdcommissaris en de driehoofdige politieleiding en op de instelling van mobiele colonnes. Hij vroeg zich af, of deze mobiele colonnes wellicht het begin zijn van een sterkere centralisatie van het gehele po litionele apparaat. De woordvoerder van de P.S. P.-fractie, de heer Lankhorst, stelde dat het onjuiste optreden van de autoriteiten in Amster dam consequenties dient te heb ben voor de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie. Spr. noemde het 'n onbegrijpe lijk- verschijnsel dat de Amster damse politie altijd zo'n hoge prioriteit geeft aan een vrije doorgang voor het verkeer. De Amsterdammer heeft een sterk ontwikkeld rechtsgevoel, maar hij kan ook veel hebben van het gezag. Met die speciale mentaliteit zal men rekening moeten houden. Persoonlijk, zo zei de heer Lankhorst verder, zie ik het als een onbillijkheid dat er twee procent van het vakantiegeld van de bouwvakkers wordt in gehouden. Op loon behoren geen administratiekosten te worden geheven. De heer Koetoe1' (toerenpar- tij) zei, dat het op-r-"3en van de politie de oorzaak is van het ge beuren in Amsterdam. Hij had voor dit optreden niet veel waardering. Spr. stelde de rege ring verantwoordelijk voor de situatie, omdat het regeringsbe leid geen houvast meer biedt. De regering dient de schade te vergoeden. De heer Koekoek drong aan op een krachtdadig beleid. Hij hekelde het feit dat hij niet mocht spreken over de in houding van 2 °/o van de vakan tietoeslag. Hierdoor wordt naar zijn mening het debat tot een wassen neus gemaakt. De heer Bakker, voorzitter van de C.P.N.-fractie achtte geen enkele reden aanwezig voor de „donderrede" van minister Smal- lenbroek. Diens dreigende taal slaat als een tang op een var ken. Spr. gaf als zijn oordeel te kennen dat de spanningen in de hand worden gewerkt door po litie en justitie. De C.P.N.-fractieleider bena drukte dat alles is begonnen „door een teveel aan politie op verkeerde plaatsen". Hij zei dat het besluit van minister Smal- lenbroek ertöe kan leiden dat er nog meer politie komt op nog meer verkeerde plaatsen. Wat we nodig hebben is, aldus de heer Bakker; niet meer politie maar meer democratie. Hii vroeg het aftreden van de hoofdcom missaris van politie in Amster dam. De heer Roolvink (A.R.P.) zei dat niets gevaarlijker is dan wanneer men meent het recht in eigen hand te moeten nemen. Spr. uitte ongezouten kritiek op de politieleiding en on de ee- •'^gsdragers in Amsterdam, waar bij hij opmerkte zich te wil'en onthouden van het uitmreken van namen. „Hier faalde het gezag op de meest duideliike wiize", zo zei de heer Roolvink. Het gezag was afwezig juist op een moment dat dit niet mocht gebeuren. Een onderzoek naar de gang van zaken zei hü op prijs te stel len. Mocht blijken dat de ge zagsdragers, wie dat dan ook zijn niet voor hun taak berekend waren, dan dienen zij door an deren te worden vervangen. De heer Roolvink zei het eens te ziin met het tot dusver ge voerde beleid. Fr dient een vas te beleidslijn in het optreden van de overheid te zijn en er mag geen sprake zijn van wei feling. Een onderzoek naar de dieper liggende moeilijkheden zou hij op prijs stellen. De heer Beernink (C.H.U.) wilde weten waarom burgemees ter Van Hall reeds enkele we ken geleden heeft gevraagd om marechaussee-bijstand. Hoofdzaak is, zo vervolgde hij, dat de openbare orde wordt hersteld en dat we dan eens gaan studeren op het provopro bleem. Ordeverstoorders en vernielers van andermans eigendommen moeten met harde hand worden aangepakt en plaatsing van hen in een werkkamp is eerder on zijn plaats dan een weifelende houding. De drie bekwame mannen die de speciale mobiele brigade in Amsterdam zullen leiden, ziin drie hoofdinsnecteurs. namelijk de heren K. Heyink, A. M. Kop- pejan en J. Valken. Dit heeft minister Smallenbroek gister avond in de tweede kamer mee gedeeld. Ze zijn met hun drieën omdat de dag uit 24 uur bestaat en ze zullen elkaar afwisselen. Hiër archisch blijven ze verbonden met de hoofdcommissaris. De mobiele eenheid zal als dat no dig is centraal worden ingezet, GEVANGENEN GINGEN OP DAK VAN GEVANGENIS ZITTEN Drie zwaargestrafte gevangenen, waaronder Thomas Wisbey (l.) een van de treinrovers, klommen op het dak van de gevangenis uit orotest tegen het feit dat zij hurt familie niet regelmatig konden ontvangen. Toen de gevangenis directeur beloofde een onder zoek te zullen instellen kwamen zij van het dak af. Wisbey zit een straf uit van 30 jaar Thomas Gordon Richardson en Martin Michael Morgan (r.) resp. 14 jaar en levenslang. buiten de afdelingen om. Dë burgemeester is verantwoorde lijk voor het beleid van de po litie. De minister zei verder dat er indien nodig zeker een samen scholingsverbod in Amsterdam zal komen. De voorbereidingen daarvoor zijn al getroffen. De minister zei het een fout te vinden dat men in de nacht van maandag op dinsdag hem niet telefonisch om bijstand heeft gevraagd. Dat is niet ge beurd, omdat men de volgende dag geen moeilijheden ver wachtte. Er is geen politie gestuurd naar het gebouw van De Tele graaf, omdat er te weinig poli tiemannen beschikbaar waren. De kleine politie-eenheid die be schikbaar was, sturen had wel licht betekend dat er van vuur wapens gebruik gemaakt had moeten worden en dat had ern stige gevolgen kunnen hebben. Persoonlijk zou ik besloten hebben de politiemensen wel te sturen, maar ik veroordeel de-, beslissing die nu genomen is, niet, aldus de minister. Hij zei- het onjuist te vinden om in de kamer in te gaan op de ver standhouding tussen burge burgemeester en hoofdcommis saris. De minister beantwoordde ook de vragen die gesteld zijn over een mogelijk gebruik van een waterkanon. Tegen het gebruik, daarvan in Amsterdam bestaan., praktische bezwaren. Zo'n ka non doet zijn werk goed op bre de boulevards, maar niet in smalle straten. De vraag van de heer Rool vink betreffende een onderzoek naar de dieper liggende oorza ken van de gebeurtenissen zal spr. aan het kabinet voorleggen. Hij noemde de uitrusting van de politie voldoende en hij zei de gemeentepolitie voldoende be wapend te achten. De minister ontwikkelde juri dische en staatsrechtelijke be zwaren tegen de motie-Toxo- peus, waartegen hij ook be- leidsoverwegende bezwaren had. Aanvaarding van de motie door de kamer moest hij ontraden. Minister Samkalden verdedig de het inschakelen van de rijks- recherche bij het onderzoek naar de klachten over het op treden van de politie. Binnen het kader van het stelsel is daar? mee de onafhankelijkheid van het onderzoek gewaarborgd, zo merkte hij op. De minister deelde mee, dat, geen aangifte is gedaan van de. vernielingen in het patronaats gebouw, noch bij het Telegraaf - gebouw. Door gerechtelijke in stanties, zo deelde hij mee, zal daarnaar een ambtshalve onder zoek worden ingesteld. De be windsman sprak dé hoop uit, dat uit dit onderzoek mede zal komen vast te staan wie het ge beuren hebben veroorzaakt. Mi nister Samkalden verzette zich tegen de opvatting van de heer Bakker, als zouden de spannin gen in Amsterdam in de hand zijn gewerkt door het optreden, van politie en justitie. Naar in- houd en strekking noemde hij deze suggestie onjuist. Er weerklonk applaus in de kamer na het slotwoord van minister Samkalden. De motie van de heer Toxopeus werd verworpen. Vóór aanvaar? ding stemden de fracties van dé VVD. de Boerenpartij en van het S.G.P.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2