Tweede Kamer over de Amsterdamse terreur Parachutisten ingezet tegen Boeddhistische betogers geef vader een fiets! Zo nodig worden nog meerversterkingen ingezet HET WEER UITGAANSVERBOD IN SAIGON 29 ARRESTANTEN VAN ONGEREGELDHEDEN WORDEN VOORGELEID Bevoegd gezag zal gebruik maken van wettelijke bevoegdheden STERKTE POLITIE NU VOLDOENDE Opnieuw onrust in Amsterdam De bouwvakker Weggelaar stierf natuurlijke dood VRIJDAG 17 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6713 Drie bekwame mannen Betreurens waardig Weerbericht Hoogwater Rijksrecherche onpartijdig Het geweld is toegenomen Nieuwe vormen Burgemeester Van Hall: Zon-en Maanstanden Ziekenhuis. Woelingen in Saigon Man tegen man Johnson over Vietnam Ook diefstal DiflrtiSc'ffooW 'rêëteetenrt 1 van 9« Sand# Redactie- en Administratie-adres^ SmidswaJ Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Onder grote publieke belangstelling is donderdagmorgen in de twee de kamer het debat begonnen over de recente gebeurtenissen in Am sterdam. Aanwezig waren daarbij de minister-president en de ministers van binnenlandse zaken en van justitie. In de gereserveerde loges kon den worden opgemerkt burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam cn mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de eerste kamer. Het debat in de kamer werd via de televisie uitgezonden. Van de zijde van de Haagse politie waren op en rondom het Binnenhof extra ordemaatregelen genomen. Het betreden van het kamergebouw werd verscherpt gecontroleerd. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sgmde te Terneuzet> Advertentieprijs per mm l» et; minimum pej advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels» advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddav. Minister Smallenbroek sprak het eerst. Hij deelde mede dat na over leg tussen de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie, waarbij ook de commissaris van de koningin was betrokken, is besloten een wijziging aan te brengen in de Amsterdamse po- litie-organisatie. Een centraal commando voor de mobiele eenheden is inge steld. Drie bekwame mannen zijn vrijgemaakt en verantwoor delijk gesteld voor de operaties, indien deze moeten plaatsvinden voor de handhaving van de openbare orde. De bijstand van rijkspolitie en marechaussee is opgevoerd tot ruim veertienhonderd man. De wachtdiensten, ook bij de consulaten, zijn verzekerd. De minister begon zijn ver klaring met namens de regering zijn deelneming te betuigen met de nabestaanden van de heer Weggelaar die tijdens de demon straties is overleden. In de laatste maanden is de frequentie en de omvang van de wanorde in Amsterdam zo hoog opgelopen dat het politiekorps daar zijn taak moeilijk meer al leen afkon. Het korps heeft bij na 500 vacatures, een tekort van ruim 20%. Het gevolg van deze onderbezetting was dat er veel overwerk moest worden ver richt, dat op de duur leidde tot spanningen en vermoeidheidver schijnselen. AANHOUDEND WARM Boven het vasteland van Euro pa heerst een vlakke luchtdruk verdeling. In dit gebied is het over het algemeen zomers weer met max. temperaturen van 25 tot 30 graden, op enkele plaat sen zelfs tot 32 graden. Warmte- onweders kwamen zeer ver spreid tot ontwikkeling, donder dag in hoofdzaak boven onze omgeving, België en Noord- Frankrijk. In deze toestand zal vandaag nog niet veel verande ren. Later op de dag zal de fron tale zone van een depressie, die ten westen van Ierland ligt, van uit het zuidwesten ons land na deren. De nadering van dit oceaanfront doet de kans op on weer toenemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Kans op onweer Zonnige perioden, maar plaat selijk ook regen- of onweersbui en, sommige met windstoten. Overigens zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Warm weer, maar plaatselijk enige af koeling door buien of zeewind. VRIJDAG 17 JUNI Speciaal sprekend over de 13e en 14e juni zei de minister dat het gerucht dat de dood van een der demonstranten aan het op treden van de politic te wijten zou zijn, voor de demonstranten aanleiding was zich heftig tegen de politie te keren. Betreurens waardig noemde de minister het dat het anderhalf uur moest du ren voor de politie bij het Tele- graafgebouw verscheen, waar vandalisme werd gepleegd door een deel van de bouwvakarbei ders en een groot aantal andere demonstranten, merendeels jeug digen. De oorzaak daarvan moet wor den gezocht in het feit, dat het gebeurde van de vorige avond zoveel personeel had gekost dat de politie niet snel genoeg re serves kon formeren van een sterkte, die in de gegeven si tuatie nodig was om aan de ge welddadigheden een einde te maken. Nadien is het op zestig punten in de stad tot geweld pleging en vernietiging geko men die tot diep in de nacht voortduurden. De taak van de politie werd zeer verzwaard door het grote aantal demon stranten en de veelheid van de monstraties. niet tegelijkertijd waardering kan hebben voor de plichtsbe trachting en de inzet van de mensen die er week in week uit voor staan om de orde te hand haven en het recht te dienen. De minister constateerde dat het geweld is toegenomen. „In de actie tegen de handhaving van de openbare orde nadert men snel het stadium van ter-, reur", zo zei hij. Minister Sam- kalden deed een dringend be roep op alle mensen van goeden wil, een beroep om begrip te tonen voor de taak van de ge zagsorganen. De justitie zal door gaan met het snel vervolgen en berechten der zaken. Sedert september van het vo- irge jaar hebben ongeveer 150 personen voor het deelnemen aan relletjes terecht gestaan; acht van hen werden vrijgespro ken. Na tien maart van dit jaar stonden .22 personen terecht waarvan zeven werden vrijge sproken. De minister zei dat men in het algemeen waardering moet hebben voor de wijze waarop de politie zich van haar taak heeft gekweten. De minister ging nader in op het vorderen van een bereid verklaring tot het onthouden van onrechtmatig gedrag van een verdachte. De minister zei niet in te zien dat het vorderen van zo'n verklaring een onbe hoorlijke druk op een verdachte zou zijn. „Wat zou er voor on behoorlijks in zitten, dat men aan iemand vraagt om voortaan de wet na te leven", aldus de bewindsman. Er zijn situaties, zo hield de minister de kamer voor, waarin het optreden met geweld nood zakelijk is. Indien de onregel matigheden een grote omvang aannemen, zullen de middelen van geweld zelfs hard moeten zijn. JEUGDIGE HERRIESCHOPPERS WEER ACTIEF IN DE HOOFDSTAD Amsterdam: Opnieuw deden zich in de hoofdstad ongeregeldheden voor. Ditmaal waren het jeugdige herrieschoppers die de omgeving Dam en Damrak in het bijzon der onveilig maakten. Er werd ook weer met stenen naar de po litie gegooid. De kon. marechaus see maakte gebruik van de wa penschilden. Ik wil heel duidelijk stellen: het bevoegd gezag regering, ge meest er"—^zal niêt^hrome'n IweId te Seb™ken of »re ch- IXrufk te mak™ van d"lte «mand_van zijn vrijheid te v.m n.m. Breskens 0.33 0.56 Terneuzen 1.09 1.32 Hansweert 1.43 2.06 Walsoorden 1.52 2.15 ZATERDAG 18 JUNI v.m n.m. Breskens 1.11 1.34 Terneuzen 1.47 2.10 Hansweert - 2.21 2.44 Walsoorden 2.30 2.53 gebruik te maken van de wette lijke mogelijkheden en bevoegd heden. Indien mocht blijken, dat de opgevoerde politionele bij stand nog niet voldoende zou zijn, zullen meerdere verster kingen worden ingezet, .aldus de minister. Minister Samkalden (justitie) noemde het onvermijdelijk dat bij de politie en ook bij het openbaar ministerie fouten wor den gemaakt, wanneer „men moet optreden tegen ongeregeld heden die met de regelmaat van de klok terugkeren". Dat bete kent niet, zo zei hij, dat men „Dan kan het ook gebeuren dat omstanders die niet direkt met de opstootjes te maken had den, klappen krijgen". De bewindsman onderstreep te de onpartijdigheid van de rijksrecherche. Wanneer aan hen het onderzoek wordt opgedra gen, kan men rekenen op de hoogst mogelijke mate van on partijdigheid. Gezien de aard van de moeilijkheden van de politie in de situatie van Am sterdam mag men aannemen dat het optreden tegen inciden tele gebeurtenissen daarbij slechts dan in de strafrechtelij ke sfeer behoort plaats te vin den, wanneer er aanwijzingen zijn, dat de politieman het erop heeft aangelegd ten onrechte ge weld te gebruiken of ten onrech- beroven. Ontbreekt dit soort aanwijzingen, dan kan er hoog stens aanleiding zijn de zaak in de disciplinaire sfeer te behan delen. De minister vervolgde dat men de laatste tijd spreekt over de wenselijkheid nieuwe vormen te vinden, waarin een groeiende en zich fel ontwikkelende belang stelling voor algemene vraagstuk ken bij de jeugd ook in 't open baar tot uiting kan worden ge bracht. De minister noemde die belangstelling een verheugend verschijnsel. (Zie verder pag. 2.) zon maan op onder op onder juni 17 4.19 21.02 3.04 19.59 17 4.19 21.02 3.04 19.59 18 v 4.19 21.03 3.36 21.17 19 4.19 21.03 4.22 22.22 80 «10 KLOS SM 23.13 „Nu de Amsterdamse politie versterkt is met rijkspolitie en marechaussee is de sterkte van het politiekorps zeker voldoen de om de bevolking bescher ming te geven. Nu kunnen zij de zaak in bedwang houden", aldus burgemeester Van Hall in een intervieuw voor de televisie. Mr. Van Hall sprak de hoop uit dat diegenen die de afgelopen dagen bezig zijn geweest hun eigen stad te vernielen, tot be- zinning zullen komen. Hiermee stelde burgemeester Van Hall vast dat het verloop van de moei lijkheden het gevolg is van de onderbezetting van het Amster damse politiekorps. „Wanneer wij een normale sterkte hadden, dus 500 man meer, dan zouden deze dingen niet gebeuren"., Later zei de burgemeester dat zonder de steun van de Amster dammers het herstel van een redelijke toestand niet kan wor den bereikt. Dit geldt ook voor de vele Amsterdammers die uit nieuwsgierigheid gaan kijken. „Die mensen maken het de po litie het allermoeiijkste". Alle burgers zjjn verantwoordelijk Hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien dat Amsterdam gis teren een normale rustige avond zou hebben, weid net tegen ne gen uur weer onrustig. Er wer den weer vernielingen aange richt (er zouden ruiten zijn ge sneuveld bij de Bijenkorf) en er was weer een hele politiemacht op de been. De politie had tegen tien uur de binnenstad afgesloten voor het verkeer, nadat Omstreeks ne gen uur het beeld van de stad weer helemaal was veranderd. Dat was ongeveer samenvallend met het einde van de uitzending van het kamerdebat over de Amsterdamse situatie. Van alle kanten verschenen er plotseling nozems op de straat. De politie heeft blijkbaar haar taktiek veranderd. Er werden nu op zo groot mogelijke schaal ar restaties verricht. De politie keek ook uit naar een Peugeot met een man met een baardje erin. De auto zou afkomstig zijn uit Den Haag en Igemeld is, dat er gasbommetjes in zouden worden vervoerd die bestemd zouden zijn om tegen de politie te worden gebruikt. in de voorlopige conclusie die de tweede sectie, namens de fa milie uitgevoerd door professor Wagenvoort heeft opgeleverd, wordt gezegd dat er geen aanwij zingen zijn dat de heer Jan Weg gelaar die maandagavond over leed bij het begin van de demon straties van de bouwvakarbei ders in Amsterdam, op geweld dadige wijze stierf. Bij de sectie zijn sterke hartafwijkingen ge constateerd, zo meldde prof. Wagenvoort aan de officier van justitie in Amsterdam, mr. Hart suiker. Er is een sterke vernau wing van de kransslagader van het hart gevonden. Deze afwij kingen van het hart kunnen zeer wel de dood verklaren, zo luidt dit tweede sectierapport. Een bataljon Zuidvietnamese parachutisten is donderdag van de nabijgelegen basis Phoe Bai in de noordelijke Zuidvietnamese stad Hué aangekomen ter ver sterking van de politie, die daar veel te stellen heeft met boed- c.histische betogers die het af- tfeden van de regering-Ky eisen. De parachutisten begonnen on middellijk mee te helpen aan het verwijderen van huisaltaren die de boeddhisten bij wijze van pro test tegen het bewind in Saigon overal op straat hadden gezet. De ordebewaarders maakten ge bruik van traangasgranaten om groepen boeddhisten uiteen te drijven. Tanks en pantserwagens completeerden het straatbeeld. In Saigon deden zich soortge lijke tonelen voor, nadat eerder een jonge man was gedood en acht personen waren gewond bij botsingen tussen betogers en mi litairen. Deze laatsten maakten voor het eerst in de strijd tegen betogers gebruik van vuurwa pens. De politie nam de huisalta- rert"3ie óp straat stonden, in "be slag. De eigenaars kunnen deze weer afhalen bij de politiebu reaus. Zuidvietnamese troepen ver nietigden woensdag een viet- cong-kamp in de „rietvlakte" na bij de Cambodjaanse grens, on geveer 100 km ten westen van Saigon. Talrijke zware wapens werden buitgemaakt. Verschei dene tonnen militair materiaal en een ziekenhuis werden ver nietigd. betogers met de politie in bot sing kwamen. De politie had aan vankelijk gezegd, dat het dode lijke schot was afgevuurd door een Amerikaanse soldaat, die ds jeugdige demonstrant zijn wa pen dat deze hem afhandig had gemaakt, wilde ontrukken. La ter zei de politie, dat een onbe kende had geschoten. 's Middags hebben jeugdige betogers in Saigon een pantser auto van het leger in brand ge stoken, die een versperring trachtte te forceren. Enkele be togers werden, gearresteerd. Inmiddels is in Saigon een uitgaansverbod ingesteld vari 9 uur 's avonds tot 4 uur 's och tends. De politie zal deze tijd gebruiken voor het verwijde ren van de huisaltaren die de straten versperren. Donderdagmorgen vroeg is zo als gemeld voor het boeddhis tische instituut in Saigon een jongeman doodgeschoten, toen ié (Adv.) Zit vader veel in 2ljrt auto? Groeit 2ijn "buikje" onrustbarend? Help hem er af! voor de orde, aldus mr. Van Hall. „Iedereen moet de spelregels van de democratie in acht nemen wil de democratie niet onder gaan". Zowel de mensen die aktief meedoen als zij die passief toe kijken moeten tot de orde wor den geroepen, en wel op een zo rustig mogelijke manier. En dat betekent veel politie, aldus de burgemeester van de hoofdstad. „Ook iemand die alleen maar stenen uit de straat haalt of een parkeermeter uit de grond rukt, pleegt openlijke geweldpleging te gen goederen en daarvoor is ook preventieve hechtenis mogelijk". eenzelfde termijn kan worden ver lengd. AmerikasËt§e verliezen De Amerikaanse verliezen in de afgelopen week in Zuid-Viet- nam bedragen 142 doden, 741 ge wonden en één vermiste. De Zuidvietnamese verliezen zijn 151 doden en 31 vermisten. De vietcong verloor 1240 man aan doden en 116 werden gevangen gemaakt, aldus is in Saigon be kendgemaakt. Een Amerikaanse verkennings eenheid heeft donderdag in Zuid- Vietnam zware verliezen gele den bij het afslaan van vietcong- aanvallen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei, dat er maar twee van de 40 man, die de een heid vormden, niet gewond zijn.- Bij gevechten van man tegen man sneuvelden 32 guerillastrij- ders van de vietcong. De Ameri kaanse eenheid verdedigde een stelling op een heuvel op 560 km ten noorden van Saigon. De eenheid werd later ontzet door een compagnie Amerikaanse ma riniers. Dit zei gisteren de officier van justitie, mr. J. J. Agspoel, aan wie 15 meerderjarige arrestanten wer den voorgeleid, die de afgelopen da gen tijdens de ernstige ongeregeld heden in de hoofdstad zijn gear resteerd onder verdenking van openlijke geweldpleging (artikel 141 wetboek van strafrecht) tegen politiemannen, marechaussees en goederen. Er staat een maximum straf op van 4 jaar en zes maan den. Voorlopige hechtenis is mo- gelijk als er gevaar voor herha- I ling bestaat. Dit is hier voor geen 1 tegenspraak vatbaar, aldus de of ficier. Hij zal daarom in al deze zaken van de rechter-commissaris en bevel tot bewaring tegen de verdachten vordèren dat zes da gen van kracht is en eenmaal met Aan de officier van justitie mr. J. E. Vriesma zijn veertien minder jarige arrestanten voorgeleid. Twee van hen werden aangehou den onder verdenking van beledi ging van het openbaar gezag. Daar voor is geen preventieve hechte nis mogelijk. Een van de twee jon gelui is reeds doorgestuurd naar de rechter-commissaris. Als de ver dachte de door de rechter-commis saris aan hem te stellen voorwaar den accepteert, wordt hij in vrij heid gesteld. Dit laatste is ten aan zien van dit tweetal te verwach ten. De twaalf overige arrestanten zijn opgepakt onder verdenking van openlijke geweldpleging tegen politiemannen. In één geVal wordt daarbij de jongeman bovendien ook nog verdacht van diefstal van kwartjes uit een vernielde parkeer meter. President Johnson heeft don derdag verklaard dat de Verenig de Staten de communisten in Vietnam zo krachtig mogelijk zullen blijven bestrijden, terwijl de deur voor vredesonderhande lingen open blijft. De president sprak tijdens een ontvangst op het Witte Huis van leden van de wetgevende macht uit vijftig Amerikaanse staten, die hem een resolutie overhan digden waarin zij hun steun be tuigen aan de Vietnampolitiek van de president en aan diens pogingen om tot een eervolle op lossing van het geschil te komen. Johnson zei dat de Verenigde Staten dit jaar meer dan 2.000 man in Vietnam hebben verloren en hij liet de waarschuwing ho ren dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. „Wij vechten voor de vrijheid van zo'n honderd landen en wij zullen dat blijven doen, totdat de vijand er zich rekenschap van geeft dat met praten meer valt ite bereiken dan met voortzetting {van de vijandelijkheden", aldus jJohnson, v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1