Politie stelt provoleiders verantwoordelijk Weer ongeregeldheden in Amsterdam Amsterdam maakte woensdag de balans op Misdadige elementen vernielden en plunderden HET WEER m Taxichauffeur stak bouwvakker met mes BEROEP VAN ZUIDVIETNAMESE BOEDDHISTISCHE KERK OP DE BOEDDHISTISCHE WERELDRAAD weekend-systeem VERKLARING VAN HET HOOFDBESTUUR VAN BE P.V.DJL Het verkeer Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Diefstal 28 man in hechtenis Politiemacht Hulp van bouwvakkers Geen helden Nog meer arrestaties De Belgische pers Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Gewonden bij betoging Altaarblokkade Bajonet op het geweer 295ste toestel neergeschoten Wilson over Vietnam Pranfcertag bij abcmnementtTERNEUZEN OIreeteör-IïoèMwdaetertirt j'Sands m Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DONDERDAG 16 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6712 Uitgeefster N.y. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm IS ct; minimum per sii^irorfAntiA f 9 4A Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tden zijn begonnen door protes terende bouwvakkers, maar het staat voor de politie ook vast, dat van deze bouwvakkers er 's avonds heel weinig aan de relletjes hebben deelngenomen. De rust was gisteren in zover re in Amsterdam weergekeerd, dat het 's morgens de politie mogelijk was de balans op te maken van de gevolgen van de opstootjes en onlusten die Am sterdam in de ban hebben ge houden van maandagavond acht uur tot woensdagmorgen vier uur. Deze balans is vrij droevig. 63 burgers moesten in zieken huizen worden behandeld voor min of meer ernstige verwondin gen en een van hen verkeerde nog steeds in levensgevaar. Het is de jongeman F. Scha per. die werd neergeschoten toen hij bezig was een op de grond liggende motoragent te gen buik en borst te schoppen. De agent verbleef ook enige tijd in een hospitaal ter behandeling van zijn gebroken ribben en in wendige kneuzingen. Bij de politie vielen er 28 ge wonden, 16 alleen al dinsdag avond na half tien, toen de bouwvakkers allemaal al lang uit het strijdtoneel waren ver dwenen en alleen nog een op relletjes beluste jeugd het de politie meer dan lastig maakte. De schade die aan gemeente eigendommen, met name aan verkeerslichten, verkeersborden en parkeermeters is aange bracht, loopt in de tonnen. Af gezien van de materiële schade, die de gemeenschap een lief sommetje zal kosten, is het ver nielen van de verkeersinstalla- ties een handicap die woensdag morgen in het spitsuur duide lijk te herkennen was. Een deel van deze schade zal snel gere pareerd kunnen worden, maar AANHOUDEND WARM In de circulatie boven West- Europa verandert weinig. Zo blijft de luchtdruk boven Scan dinavië relatief hoog en hand haaft zich boven Zuid-Frankrijk een gebied van lage druk. Even als de avond tevoren werden ook op woensdagavond onweers buien in het zuidoosten en oos ten van het land gemeld. Ver der was het zonnig en warm weer, met over het gehele land genomen een gemiddelde maxi-^meentekorps waarvan alle ver- or> no I 1 /wrevn 7iin in crrvf-rrvlrlrpn rifttf ppds ■mum temperatuur van 27 a 28 graden. Met uitzondering van de kust gebieden waar zeewind kan op treden zal het vandaag nog iets warmer kunnen worden. De kans op locale onweersbuien neemt daardoor echter toe. In verband met de geringe lucht- drukverschillen boven ons land blijft de wind zwak en uit uit eenlopende richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Zonnige perioden, maar ook enkele lokale onweersbuien. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Aan houdend warm weer, maar later kans op enige afkoeling. DONDERDAG 16 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 12.17 12.53 1.27 1.36 n.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 VRIJDAG 17 JUNI Breskens 0.33 Terneuzen 100 T-Tansweert 1-43 Walsoorden 1.52 0.56 1.32 2.06 2.15 J. J 17 zon op onder 21.02 maan op onder 242 18.38 ■een ander deel zal bij gebrek aan vervangingsmiddelen we kenlang een handicap voor het verkeer blijken te zijn. De schade aan particuliere egendommen is minstens even groot. De hoeveelheid ingegooi de winkelruiten is ontelbaar. Bovendien is er nogal wat ge stolen. Er zijn duidelijke geval len van plundering geconsta teerd en de schade die hierdoor is aangericht, is moeilijk te schatten. Ook hebben vele particuliere auto's het moeten ontgelden. Zij werden in brand gestoken of zwaar beschadigd. De auto's van de politie die bij de bestrijding der relletjes werden gebruikt, zijn zonder uitzondering be schadigd. De politie had een aparte reparatiegarage inge richt, waar men snel de auto's provisorisch weer rijvaardig maakte, maar het zal nog wel enkele weken duren voordat ook dit materiaal geheel is ge repareerd. Er zijn in de vroege morgen tal van arrestaties verricht. Het totaal aantal arrestanten bedroeg dertig, onder wie vier minder jarigen. Twee van hen zijn op vrije voeten gesteld zodat 28 man in hechtenis zijn. De be schuldigingen luiden openlijke geweldpleging, brandstichting, vernieling, opruiing, poging tot doodslag en overtreding van de wapenwet. Woensdagochtend waren de straten in de binnen stad van Amsterdam bezaaid met stenen en scherven en zag het er uit als een slagveld. Ook gisteren nam de politie geen' enkel risico. Bij de 440 man marechaussee die i nde hoofd stad zijn gearriveerd, werden in de loop van de morgen nog eens 250 man toegevoegd, zodat 690 man van de koninklijke mare chaussee nu in Amsterdam zijn geconcentreerd. Daarnaast zijn er 120 man van de rijkspolitie en heeft het ge loven zijn ingetrokken, nog eens 450 man beschikbaar om op te treden tegen onruststokers. In totaal staat er dus een po litiemacht van 1260 man klaar om eventuele hernieuwde relle tjes meteen de kop in te druk ken. De politie gaf een overzicht van de gebeurtenissen na dins dagavond half tien. Hieruit blijkt dat aanvankelijk het Dam rak en de Dam het centrum was van de relletjes, terwijl het in de rest van de stad overal rus tig was. Na twaalf uur ver plaatsten de activiteiten van de herrieschoppers zich in de rich ting van het Rembrandsplein en de Utrechtsestraat. Merkwaar dig was dat de marechaussee, die de toegang tot het Damrak bij het Victoriahotel bewaakte, hulp kreeg van 'n aantal bouw vakkers, die vrijwillig en des kundig het verkeer gingen re gelen. Een andere merkwaardi ge situatie was, dat diverse groepen herrieschoppers het bij herhaling onderling niet eens werden en met elkaar felle vechtpartijen leverden. Ook hierby zijn gewonden gevallen. Maar misschien wel het aller merkwaardigste was het grote aantal nieuwsgierigen, die 'toch waarachtig wel wisten dat het geen spelletje meer was en dat men flinke risico's liep. Dat daarbij moeders met kinderen aan de hand waren, heeft de politie wel het meest verbaasd. Het is voor de politie een vast- Het schijnt dat bekende pro vo's het heft in handen hebben genomen. De opruiers bleken bovendien zelf, zo zei hoofdin specteur Vos, geen helden te zijn, omdat zij zodra de politie in de buurt was, de benen na men en de door hen opgeruide elementen de kastanjes uit het vuur lieten halen. Hierbij had den zich, dat blijkt wel uit de vernielingen en de plunderin gen, misdadige elementen ge voegd. Het is de bedoeling van de po litie aan de hand van rapporten en foto's na te gaan, wie voor deze gang van zaken verant woordelijk is en deze mensen te arresteren. Het is niet uitgeslo ten dat in de komende dagen nog meer arrestaties zullen wor den verricht. Een zaak die b.v. zal worden uitgezocht, is wie verantwoor delijk is voor het feit dat dins dagavond op een gegeven ogen blik op het Rokin vrachtauto's geladen met stenen, kwamen aanrijden, die werden uitge deeld opdat men er de politie mee zou kunnen bekogelen. Er zijn toen geen nieuwe slacht offers gevallen van schietpar tijen. Wel zijn enkele malen waarschuwingsschoten gelost, maar er is door de politie niet gericht geschoten. Om 3.52 uur woensdagoch tend werd gemeld dat het over al rustig in de stad was en kon den de vermoeide politieman nen worden teruggetrokken. schreef Belgische pers. Mei; grote koppen meldden woensdag zowel Nederlandstali ge als Franstalige kranten in België de ongeregeldheden in Amsterdam. Het nieuws had in een aantal bladen bij onze Be- neluxpartner, waar men op het gebied van betogingen en straat gevechten toch wel iets gewend is, zelfs de verhuizing van het NAVO-hoofdkwartier van Pa rijs naar Brussel van de voor pagina verdrongen.' Met tal van foto's werd de Belgische lezer een beeld gegeven van de bot singen tussen politie en beto gers. Daarop ontbrak overigens één van de voornaamste wapens van de Belgische ordepolitie bij het herstellen van de orde: het waterkanon. Hoewel ook in Bel gië de afgelopen maanden slacht offers bij betogingen zijn geval len, twee doden tijdens de de monstraties in de Limburgse mijnstreek en gewonden bij de jongste studentenbetogingen in Leuven, heeft he' waterkanon dikwijls erger kunnen voorko men. den zich van commentaar op de Amsterdamse gebeurtenissen en bepalen zich tot uitvoerige be richten. „Tonelen van opstand", zet het socialistische partijblad „Le Peuple" daarboven. „Ver dachte dood werd aanleiding tot een dag van oproer", schrijft de „Volksgazet". „Volledig straat- oproer", meent de katholieke „Nieuwe Gids". „Amsterdam in greep van oproer", aldus het liberale „Laatste Nieuws". In de Utrechtsestraat is dins dagavond een 18-jarige bouw vakarbeider door een taxichauf feur met een mes in een schou der gestoken, nadat de chauf feur door bouwvakarbeiders was aangevallen. De gewonde bouw vakker werd naar het Binnen gasthuis overgebracht. Toen een 25-jarige persfotograaf foto's maakte van de ongeregeldheden voor het Telegraafgebouw, ge lastte een der betogers hem zich te verwijderen, waaraan de foto graaf voldeed. De persfotograaf werd door een vijftal stakers achtervolgd. Hij vluchtte een leegstaand pand aan het Rokin binnen. Hier werd. hij door zijn achtervolgers mishandeld, die hem bovendien zijn camera van 1200 gulden ontnamen. In het restaurant „Die Port van Cleve" aan de N. Z. Voor burgwal werden 's nachts vier Japanners en drie Duitsers door glassplinters gewond, toen bij een politiecharge een ruit werd vernield. Allen werden in het De Zuidvietnamese verenigde boeddhistische kerk heeft in een telegram aan de internationale boeddhistische raad (Sangha) op Ceylon en aan het boeddhis tische centrum in Thailand een beroep gedaan om hulp tegen de regerende generaals in Zuid- Vietnam en tegen de regering der Ver, Staten. „De Amerikaanse regering en het bewind van Thieu en Ky vernietigen het Vietnamese boed dhisme, schenden tempels, mis- (Adv.) De Belgische kranten onthou- Binnengasthuis behandeld. 3&S&|steand feit, dat de eilijkhe- Nadat het gisteren de gehele dag rustig was geweest in' Amsterdam, begon 's avonds tegen een uur of acht een aantal jongeren zich te verzamelen op de Dam in het cen trum van de stad. Een politieauto werd omstreeks dat tijdstip met stenen bekogeld en even later wa ren er ook moeilijkheden op het Spul en in de Sint Jansstraat. Tegen negen uur begonnen jongeren, groepen die bij elkaar toch wel meer dan duizend man omvatten, op het Beursplein parkeermeters uit de grond te rukken. De politie, die op het ogenblik nog in beperkte mate optreedt kreeg versterking van tweehonderd man van de rijkspolitie. Vandaag worden nog meer rijks politiemensen in Amsterdam ver wacht. Het totaal dat op het ogenblik ter beschikking staat ter bestrij ding van de onlusten, die in Am sterdam kennelijk weer de kop hebben opgestoken, is ruim 1500 man. De politie is van plan met kracht tegen de ongeregeldheden op te treden. Sinds een uur of acht concen treerden zich grote groepen jonge lui en nieuwsgierigen op de Dam en het Damrak. Politie en met wa penschilden uitgeruste marechaus see voeren herhaaldelijk charges uit om de straten schoon te vegen. Van diverse plaatsen in de binnen stad kwamen meldingen van ver nielingen. Er sneuvelden enkele winkelruiten en ook parkeermeters moesten het weer ontgelden. Sinds circa half tien werd er ook weer met stenen gegopid. Er werden veel arrestaties verricht. Het ver keer in het centrum ondervond hin der van de ongeregeldheden. Dienstplichtig sergeant verdronken Woensdagmorgen is in de Mer- wede bij Gorinchem de 21-jari- ge dienstplichtige sergeant W. J. M. Vervloet bij het zwemmen verdronken. Sergeant Vervloet was, terwijl hij geen dienst had, met enige vrienden gaan zwemmen. Hij werd door de stroom gegrepen en hoewel zijn vrienden nog poogden hem te redden, slaag den ze daar niet in. De sergeant woonde in Wormer. Hij diende b'j het 898 radiobataljon te Go- r'rchem. In de loop van de mid dag werd het stoffelijk over schot van de sergeant gevonden. DE ONGEREGELD HEDEN IN AMSTERDAM Amsterdam. De gehele dinsdag avond is de hoofdstad het toneel van vele zinloze vernielingen. Hier de brandweer bezig met het blussen van een door de op roerkraaiers in brand gestoken container met hout. Jongen in de Lek verdronken In de Lek bij Streefkerk is gisteren de 11-jarige Cor Ver- hoeff uit Streefkerk in het wa ter verdwenen en verdronken. De jongen was met een paar vriendjes langs de Lek aan het spelen. Toen een bal in het wa ter terecht kwam en afdreef, ging Cor Verhoeff er achter aan. Op een tiental meters uit de kant riep hij om hulp en ver dween onder water. Het bestuur van de partij van de arbeid heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het bestuur met af schuw kennis heeft genomen van de ongeregeldheden in Amster dam. „Geweldpleging en vernieling als aangericht o.a. in het gebouw van een dagblad en aanslagen tegen mensen en goed zijn in onze rechtsorde onduldbaar. Zij kunnen helaas niet los worden gezien van een in de laatste tijd groeiende minachting voor de noodzakelijke spelregels van de democratie. Zij zijn des te erger omdat zij progressieve verlan gens en de actie voor sociale ver- oeteringen in diskrediet bren gen", De verklaring vervolgt „Wan orde en anarchie zijn vanouds de vijanden van de arbeidersbewe ging. Zij spelen de tegenstanders van de sociale vooruitgang in de kaart. Het bestuur van de partij van de arbeid acht een betere organisatie van de politie in Am sterdam dringend geboden. De politie dient het democratisch recht van ordelijke demonstra ties te waarborgen. Zij heeft evenzeer het recht op vastbera den steun bij het tegengaan van geweldpleging en onordelijkhe den. Los van de vraag in hoe verre kritiek op het beleid van politie en justitie in de afgelo pen maanden gerechtvaardigd was, dient op grond van gebeur- tenisen van de laatste tijd in Amsterdam opnieuw te worden vastgesteld dat alleen met de mocratische methoden en met strikte handhaving van de rechtsorde de zaak van het so cialisme kan wonden gediend. handelen en vermoorden en ar resteren monniken, nonnen en boeddhistische leken. Wij verzoeken dringend om hulp en interventie", aldus het telegram. Bij een betoging in de omge ving van het boeddhistische in stituut in Saigon zijn woensdag avond drie jonge boeddhisten neergeschoten en ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Een soldaat liep verwondingen op, toen hij door een steen werd getroffen. Politie en leger wis ten de betogers te verspreiden. De boeddhistische leiders heb ben al hun aanhangers in geheel Zuid-Vietnam opgeroepen de fa miliealtaren op straat te plaat-* sen om zodoende het verkeer té' blokkeren uit protest tegen het gebruik van geweld door de re gering tegen boeddhisten en stu denten en tegen „de samenzwe ring van de regering-Johnson tot vernietiging van onze naties en uitroeiing van het boeddhisme". De leiders van de boeddhisterf verklaarden, dat de gelovigen hun altaren voor de pagodes of hun huizen moeten plaatsen eit moeten bidden voor Tri Kwang, de monnik uit Hué die pas een week in hongerstaking is ge weest. Men moest ook bidden voor de martelaren, die hun le ven hadden gegeven voor het volk en de boeddhistische leer en voor een spoedig einde van de beproeving. Honderden boeddhisten heb ben woensdag weer betoogd bij het boeddhistische instituut voor wereldlijke aangelegen heden in Saigon. De politie ge bruikte traangas om hen te verspreiden. Zuidvietnamese mariniers met de bajonet op het geweer hebben stellingen betrokken rond de grote markt van Saigon en de daar in de buurt gelegen Amerikaanse ambassade. Eenheden van de oproerpolitie groepeerden zich in de buurt van* de pagode Vien Hoa Dao, waar het boeddhistische instituut voor wereldlijke aangelegenheden is gevestigd. De boeddhisten heb ban voor de pagode barricaden opgericht. Een Amerikaans fotografisch nachtverkenningsvliegtuig is in de nacht van 14 op 15 juni bo ven Noord-Vietnam neergescho ten, aldus is in de Noordvietna- mese hoofdstad bekendgemaakt. De inzittenden kwamen om het leven. Dit is volgens „Nieuw China" de eerste keer dat een Amerikaans straaltoestel voor fotografisch^, verkenning in de nacht in Noord-Vietnam is neer gehaald. Uit Saigon is gemeld, dat een skywarrior van de Amerikaanse marine op 250 km ten zuiden van Hanoi is neergeschoten. De drie inzittenden worden vermist. Dit is, aldus is in Saigon bekendge maakt, het 259ste Amerikaanse toestel dat in Noord-Vietnam is neergeschoten sinds het begin van het Amerikaanse luchtoffen- sief op 7 februari 1965. Dit is ook de eerste skywarrior die in Noord-Vietnam verioren is ge gaan. Premier Harold Wilson van Engeland heeft op een vergade ring van de labourfractie gezegd dat de deelneming van de viet- cong aan een eventuele vredes conferentie geen struikelblok meer is. Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, had hem enkele dagen ge-' leden verzekerd, dat hij naar Genève zou gaan zodra iemand hem daar zou willen ontmoeten. Wilson zei ook dat Engeland Amerika niet zou steunen, als het zou besluiten grote bevol kingscentra in Noord-yietnam te bombarderen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1