Dinsdag gehele dag ongeregeldheden in Amsterdam Vaderdag! RIBBENS De weegschaal vleesconserven \MW,w - e GAS VOOR MEER COMFORT M WWUÊÊBi Lezers, die schrijven Woensdag 15 juni 1966 DE ^RITE ZEEUW 3 Terneuzen STAATSSECRETARISSEN OP BEZOEK IN ZEELAND REIS VAN DE BESCHUTTENDE WERKPLAATS AGENDA Eerste zomerrodekool Schoolsportdag in het Zuidersportpark te Terneuzen voor geyser, gasfornuis, verwarming^. Esso Gas in Res! fl T elegraaf gebouw belegerd Situatie werd ernstiger Waa rsch uwings- schoten Topconferentie op stadhuis In Haarlem ligt werk op enkele bouwprojecten stil De bouwvakstaking in Zaandam Ook stakingen in houtbedrijven Barricades op de Dam Lange haardossen Nog maar 4 dagen, dan is het al Popllpaansfekeis1 plastic schoenen Smakelijk... balletjes in de soep! is uw'keukenwinkeltie' óók zo welgevuld met blikjes -Zoals wij onlangs reeds heb ben aangekondigd, brengen de staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid, de he ren dr. J. F. G. M. de Meijer en drs. A. J. H. Bartels, deze week een werkbezoek aan Zeeland. Gisteren hebben de beide be windslieden op het stadhuis te Terneuzen besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de industrieën in de kanaalzone. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, leidde de besprekingen. Verder staan bezoeken aan het havengebied Vlissingen-Oost (Sloe) en aan Goes en Zierik- zee op het programma. Het was warm, zeer warm, de 10de juni 1966, toen de mensen, Qie op genoemde werkplaats werken, met het personeel de jaarlijkse reis maakten, ditmaal naar de Vlaamse Ardennen. Toch heeft niemand spijt ge had. om aan die reis deel te ne- tnen. Jammer dat er mensen zijn, die wegens erge gezond heidsreden niet mee konden. De reis was prachtig. Gent was ons eerste doel. Het machtige Gent, de stad van Jacob van Artevelde. Gent met zijn rijk verleden, zijn prachtige kerken, maar ook het sombere gravenkasteel. De stad waar de grootste en machtigste keizer uit het Oostenrijkse huis geboren is. n 1. Karei de Vijfde, die zeggen kon, dat de zon in zijn rijk nooit onderging. Doch he laas was onze tijd te kort om in deze roemrijke stad lang te blij ven. Het tijdschema noodzaakte ons verder Vlaanderen in te trekken. Oudenaarde was de tweede plaats, waar wij 'n poos getoefd hebben. Een mooie plaats waar van het voornaamste te zien is het vergulde „manneke". Van Oudenaarde zijn wij via Hoesberg en Lessines naar Gee- raardsbergen gerfeden, het voor naamste doe] van de tocht. Hoe prachtig is ook daar de omge ving in dit heuvelachtige land schap. Staande op de hoogste top in Geeraardsbergen had men een prachtig uitzicht op het omlig gende landschap. Wat leken die huisjes beneden toch klein, als speelgoedblokken hier en daar tegen de hellingen gebouwd. Het was al ruim half vier, toen wij van deze plaats via Aalst, Dendermonde, St. Niklaas naar Terneuzen vertrokken. Het was een prachtige dag ge weest; ik ben zo vrij om te zeg gen een „oase" in de woestijn van het leven. Dank aan de organisatoren en de leiding der werkplaats, die deze dag tot 'n vreugdedag heb ben gemaakt. Ook dank aan onze kranige „zuster" Verlinde-Maandag die de taak op zich genomen had ons zonodig te helpen. Hopende niets te veel te heb ben gezegd, wachten wij als het kan tot de volgende reis. Al mogen de Hollandse land schappen mooi zijn. het schone Vlaanderen doet er niet voor onder. Izaak van Fraeyenhove Plein 36 Zaapaslag HEDEN: Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: MistrappersPZEM en Philips 2Philips 3. Zuidersportpark, 7.15 uur: Tern. Boys IHulst I. DONDERDAG 16 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: HSVPhilips 1 en HKC 2—MOC '65. Aan de groenteveiling te Broek op Langendijk is gisteren de eer ste zomerrodekool aangevoerd, twee dagen vroeger dan vorig jaar. De hoeveelheid van 400 kg werd door de handel gekocht Bij de ingang van het gemeente huis te Terneuzen. Rechts wet houder De Meijer, links z'n broer staatssecretaris dr. De Meijer. Onder gunstige weersomstan digheden werd gisteren in het Zuidersportpark de jaarlijkse schoolsportdag gehouden. De zaak was als gewoonlijk goed georganiseerd, zodat een en ander een vlot verloop had. Nadat in de voormiddag de in dividuele nummers en de esta fette-wedstrijden waren afge werkt, kwamen in de warme middaguren de kastiewedstrij- den aan de beurt. De uitslagen hiervan waren Jongens: 1. St. Antoniussphool te Sluiskil (wisselbeker en lau werkrans); 2. St. Willibrordus- school te Terneuzen (medaille); 3. Hervormde school te Terneu zen (medaille). Meisjes: 1. R.k. meisjesschool te Terneuzen (wisselbeker en lauwerkrans); 2. Chr. nat. school te Terneuzen (medaille), Uitslag estafette: (Vervolg van eerste pagina) Rond kwart voor twaalf ruk ten een peloton motorrijders, een peloton ruiters met de helm op en drie overvalwagens uit om een einde te maken aan de ongeregeldheden op de N. Z.- Voorburgwal, die de vorm had den aangenomen van een beleg van het Telegraafgebouw. Het gelukte deze indrukwekkende politiemacht in korte tijd de Voorburgwal schoon te vegen zonder dat daarbij slachtoffers vielen. Er ontstonden nieuwe moei lijkheden op het Damrak bij het Victoriahotel en op de Nieuwen- dijk. Op 't Damrak bij de Oude brugsteeg richtten de rebelse Jongens 1011 jaar: 1. St. Willibrordusschool; 2. Zuidland- school; 3. Chr. nat. school. Jongens 1215 jaar: 1. Zuid- landschool; 2. St. Willibrordus school. Meisjes 1011 jaar: 1. Her vormde school; 2. Zuidland- school. Meisjes 1215 jaar: 1. Zuid landschool; 2 en 3. Herv. school en r.k. meisjesschool. mm VERSPRINGEN bouwvakarbeiders vernielingen aan. Ook hier is de mobiele bri gade van de politie opgetreden en heeft zij een einde gemaakt aan deze ongeregeldheden. Blijkens een mededeling van de geneeskundige dienst waren er tot half twee in de middag op het Damrak zes gewonden gevallen, die zijn behandeld of naar een ziekenhuis zijn ver voerd. De situatie op het Damrak werd rond twee uur ernstiger. De rebellerende bouwvakarbei ders strooiden kopspijkers met gevolg dat een van de politie auto's een lekke band opliep. De karabijnbrigade trok een be schermend cordon om deze wa gen opdat van band kon wor den gewisseld. De situatie op het Damrak was uiterst gespannen. Op het Damrak zijn waarschu- winsschoten gelost om de me nigte te verspreiden, toen deze een aanval wilde doen op de auto van de politie die een lek ke band had gekregen. Omstreeks half vijf heerste er nog een vreselijke drukte. Een groep bouwvakkers en provo's probeerde de bouwkeet voor het in aanbouw zijnde gebouw van C. en A. in brand te steken. In de strijd sneuvelden van de po litie enkele karabijnen. Ter aan vulling en vervanging werden door de daar in actie zijnde po litiemannen aan 't hoofdbureau twintig lange wapenstokken ge vraagd. Rond vier uur dinsdagmiddag is op het Amsterdamse stadhuis een topconferentie begonnen waaraan deelnamen de minis ters Samkalden en Smallen- broek, resp. van justitie en bin nenlandse zaken, de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, mr. Kranenburg, de procureur-generaal in Am sterdam mr. Gelinck, en de of ficier van justitie mr. Van Re- nesse. Zij waren bijeen met bur gemeester Van Hall om de situa tie in de hoofdstad aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen en eventuele verdere maatregelen te bespreken. Nadat in Schalkwijk, in het oostelijk deel van Haarlem waar vele huizen worden gebouwd, bekend was geworden wat zich in Amstesrdam afspeelde, is op verscheidene bouwprojecten om twaalf uur het werk neergelegd. De arbeid was normaal be gonnen, hoewel hier en daar de gebeurtenissen van de vorige avond druk werden besproken. Pogingen van bouwvakarbei ders het werk neer te leggen hadden toen geen succes. Op enige bouwwerken in de Zaanstreek hebben de bouwvak arbeiders het werk neergelegd. Ze kwamen daarna bijeen op De Burcht" in Zaandam, waar ze werden toegesproken door het Zaandamse communistische raadslid W. Mans, zelf 'n bouw vakarbeider. Hierna begonnen ruim tweehonderd stakers een optocht door Zaandam. Ze droe gen borden mee met leuzen als „Eén dode is genoeg" en „Tegen de politieterreur". De stakers werden voorafgegaan door een geluidswagen. De politie regel de het verkeer toen de demon stranten voorbij kwamen. In de middaguren hebben 450 a 500 werknemers van verschil lende houtbedrijven in de hout havens van Amsterdam even eens gestaakt. Zij zijn vroegtij dig van hun werk gegaan. Het begon om ongeveer één uur. De stakende houtbewerkers hebben zich naar de binnenstad bege ven en zich aangesloten bij de demonstrerende en stakende bouwvakarbeiders en provo's. Of deze actie betekent dat zich ook vandaag stakingsacties zullen voordoen in de houtbe drijven, was niet bekend. In de vooravond is het weer zeer onrustig geworden op de Dam en omgeving. Marechaus sees en de manschappen van de karabijnbrigade van de Amster damse politie moesten herhaal delijk charges uitvoeren. Voor Krasnapolsky verzamel den zich enige honderden de monstranten en in de Pijlsteeg werd een vat teer in brand ge stoken. De tramlijnen die via de Nieuwe Zijds Voorburgwal waren omgeleid, werden om zeven uur weer op hun normale (Adv.) route over het Damrak toege laten. Om half negen stpnd het Damrak echter vol met trams en was het een chaos. De trams werden bekogeld. De politie had anderhalf uur tevoren, moei lijkheden voorzien, verzocht de trams eruit te nemen. Om kwart voor negen werden uit voorzorg hier politieposten bij het ge bouw van „De Telegraaf" ge plaatst. Tegen negen uur ver zocht de op de Dam aanwezige politie twee pelotons marechaus see ter assistentie om aan de moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. Politie en mare- ehausse werden met stenen be kogeld en er werden barricaden door de demonstranten opge worpen. Na negen uur namen de on geregeldheden in de binnenstad in heftigheid toe. -Zij werden voornamelijk veroorzaakt door grote groepen jongeren, van wie velen lange haardossen hadden. Ter hoogte van C. en A. aan het Damrak werden parkeerzuilen uit de grond gerukt en parkeer - meters vernield. In de War moesstraat en de Paleisstraat werden geparkeerde personen auto's in brand gestoken. Uit 'n volgeladen personenauto die met vrij grote snelheid over het Ro- kin reed, werden met stenen de winkelruiten aldaar vernield. Bij een charge op de hoek van de Dam en het Rokin is een lid van de marechaussee gewond ge raakt. Hij is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Om tien uur werden de uit de grond gerukte parkeermeters door de ruiten van het noodge bouw van C. en A. aan het Dam rak gegooid. Kort na tien uur werden ook bij het beursgebouw aan het Damrak de ruiten ingegooid. Herhaaldelijk werden door de politie charges uitgevoerd maar men zag er van af de binnen stad voor het verkeer af te slui ten, omdat men vreesde dat zich dan elders opstoppingen zouden voordoen. Tegen half elf verplaatsten de onruststokers zich weer naar de Dam. Bij de strubbelingen, die daar ontstonden raakte een lid van de marechaussee bewuste loos, Tegen één uur in de morgen begonnen er duidelijke tekenen te komen dat de onlusten die de gehele dag in Amsterdam had den geduurd en feitelijk maan dagavond waren begonnen op hun eindje liepen. De groep relletjesschoppers slonk langzaam, ook al omdat rechercheurs steeds weer ingre pen en arrestaties verrichtten. Het totaal aantal arrestanten steeg dan ook voortdurend en was rond één uur opgelopen tot rond 25. De herrieschoppers pro beerden zoveel mogelijk vernie lingen aan te richten en wierpen veel winkelruiten kapot. Zij ver-' plaatsten zich in de vroege mor-! gen van het Damrak en de Dam in de richting Rembrandtplein. Maak uw keuze uit de vele modellen en kleuren. Prijzen v.a.5.95 tot 12.50 VOOR DE HAND EU B. O. LEEFSMA NV, ■KEAKSTB, SS, AMSTERDAM, TB. 232I23I (Adv.) DOOR MARTIN MONS 13) Of een band? Kon je een ver holen, smeulend antagonisme wel een band noemen? Want dat was het. De jongere man wist zijn gevoelens het best te verbergen, hij toonde zich altijd beleefd en zelfs hulpvaardig tegenover de oudere. Overstraight daarentegen was lomp en kwetsend, sprak over Chinks en vertelde beledi gende anecdotes over hun sluw heid en oneerlijkheid. Juffrouw Meliane zuchtte. De sfeer op Terhorst was altijd zo goed ge weest. Het was vreemd dat Leo- cadie de gevaarlijke spanning tussen die twee niet aanvoelde. Leocadie die er zich altijd op be roemde, zulke dingen al te mer ken voor anderen er ook maar een flauw idee van hadden. „Het is de aura, ik voel de aura van de mensen altijd aan", placht ze te zeggen. „Daar heb ik een zes de zintuig voor". Nu, dat zesde zintuig scheen dan in dit speciale geval dienst te weigeren. Juf frouw Melanie hoopte maar één ding: dat de uitbarsting ergens anders zou komen dan op Ter horst! Dokter Radersma reed na het ontbijt zijn verst wonende pa tiënten af en keerde op tijd voor de lunch naar Terhorst terug. In de muziekkamer hoorde hij Kim zijn viool stemmen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij, na zich overtuigd te heb ben dat ze alleen waren, „maar gelooft u dat verhaal over een verloren manchetknoopje?" Kim legde voorzichtig zijn viool neer. „Och, ik weet het niet, maar wat zou hij nu anders in die gang te zoeken hebben gehad?" zei hij ongeïnteresseerd. „Op die gang niet. Maar ik heb zo'n idee dat hij mijn kamer binnen wou. En dat Lietje daar om zo'n hels lawaai maakte. Bo vendien, waarom draaide hij niet even het licht aan in plaats van met zo'n zaklantaarn te hanne sen?" „Misschien omdat hij een be scheiden man is die anderen niet graag stoort in hun nachtrust. Wat zou hij nu van een bezoek aan uw kamer wijzer zijn gewor den? Tenzij u er bijzonder kost bare dingen bewaart". „Kostbare dingen? Ik zou niet weten wat. Nu ja, natuurlijk heb ik er wel dingen die voor mij kostbaar zjln, zoals mijn moeders trouwring en een album met door mijn vader genomen foto's. Vader was een fanatiek amateur fotograaf". „Nu juist geen dingen waar voor een doorsnee dief of genüe- man-inbreker zich zou interesse ren, wel?" meende Kim flauw tjes glimlachend. „Zeker niet. Maar die hond. „Is natuurlijk nerveus gewor den door dat lugubere gedoe met die knijpkat". „Dat zou natuurlijk wel kun nen, maar de hele geschiedenis maakte op mij toch een louche indruk". „Als ik u was, zou ik er maar niet langer over denken. Die louche indruk kwam natuurlijk van die knijpkat. Knijpkatten hebben nu eenmaal iets louche, dokter". Hij nam zijn viool weer op. „Ik hoop niet dat ik u te lang heb opgehouden", zei Radersma wat stijf. „Helemaal niet. Tussen haak jes", Kim keek snel even op van zijn instrument, „ik zou toch maar liever mijn deur op slot houden. Zeker is zeker. „Neen, neen, dat gaat niet. De tantes zouden er niets van be grijpen. En ik kan toch moeilijk vertellen dat ik bang ben dat mijnheer Overstraight bij mij wil inbreken? Bovendien zou ik de huiselijke routine heelmaal in de war sturen, want wanneer moe ten ze dan mijn kamers doen? De meisjes kunnen toch moeilijk wachten tot ik op een of ander onmogelijk uur eens thuis kom". „Nu ja, het was zo maar een invallende gedachte, misschien wel een heel dwaze", zei Kim terwijl hij licht zijn schouders optrok. En hij begon opnieuw zijn viool te stemmen. Die avond, toen de gasten van Terhorst onder het genot van een geestrijk drankje gezellig bij elkaar zaten in de grote salon, bracht Overstraight het gesprek weer op Indonesië. Hij deed erg veel in tabak in de States en vroeger had hij veel Deli-dekblad geïmporteerd. Tja, dat was nu verleden tijd. En om dat vroeger werd geïmporteerd over Amserdam, was er nooit aanleiding geweest eens een kijk je te nemen in Indonesië. Als ze nu ook nog iets anders uit die contreien geïmporteerd hadden. Maar dat hadden ze nu eenmaal niet. Het was jammer, erg jam mer. En nu was het te laat, want nu hadden ze in Indonesië geen belangen meer. Mijnheer Overstraight zuchtte en bewreef met een grote, hel gekleurde zakdoek zijn rozige schedel. Als hij zich niet vergiste, was dokter Radersma's vader in de tabak geweest, nietwaar? En hij had zelf zijn jeugd op zo'n plan tation, of hoe je het daar dan ook noemde, doorgebracht. Zou de dokter hem een en ander daarover kunnen vertellen? Niet als het hem te pijnlijk was, na tuurlijk. Dan moest hij die vraag maar als niet gedaan beschou wen. Het was natuurlijk hele maal niet zijn bedoeling droevige herinneringen bij hem te wek ken. (Wordt yervolgd.) Soep met balletjes... dat eet li toch ook véél liever? Ze staan daarom altijd in uw eigen 'keu- kenwinkeltje' met vleesconserven. Dat winkeltje is dag en .nacht open en u vult de voorraad regelmatig bij. Zo hebt u altijd wat in huis. Ook gemakkelijk voor weekend en vakantie. En... de inhoud is altijd méér dan u denkt!

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3